Ordu Haberleri

Meteorolojiden sağanak uyarısı

Meteorolojinin hava durumu tahminlerine göre, Marmara'nın doğusu, Kütahya, Bolu, Düzce, Tekirdağ, Kırklareli, Çanakkale'nin doğusu, Doğu Karadeniz kıyıları ve Ordu çevreleri ile bu akşam saatlerinde Manisa'nın kuzeydoğusunun aralıklı sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı geçecek. Gaziantep ve Şanlıurfa başta olmak üzere Doğu ve Güneydoğu Anadolu'nun batısında toz taşınımı bekleniyor.

Üzerine ağaç düştü, kopan bacağı bulunamadı

Ordu'nun Aybastı ilçesinde, kestiği ağacın altında kalan bir kişinin bacağı koptu. Kopan bacak, arama çalışmalarına rağmen bulunamadı.

Ordu'da çöken okul duvarı paniğe neden oldu

Ordu'da bir lisenin spor salonun istinat duvarı çöktü. Okuldaki öğrenciler tahliye edildi. Okul tedbir amacıyla 1 gün tatil edildi.

Altınordu'nun yeni Belediye Başkanı Celal Tezcan oldu

Altınordu Belediye Başkanlığına vekalet eden Celal Tezcan, asaleten seçildi. Enver Yılmaz, Ordu Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevinden istifa etmiş, ardından bu göreve Altınordu Belediye Başkanı Engin Tekintaş seçilmişti.

13 kişiyi öldüren seri katil 80 yaşındaki kadını da mı öldürdü?

En az 13 cinayetten sorumlu olduğu tespit edilen Mehmet Ali Çayıroğlu'nun, 7 Mart’ta kaybolan 80 yaşındaki Ayşe Şen ve köpeğinin de katili olabileceği değerlendiriliyor. Çayıroğlu'nun 80 yaşındaki kadının bulunduğu köyde olduğunu muhtar tespit etti.

Ordu'nun yeni belediye başkanını seçecek

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz'ın görevinden istifa etmesinin ardından, Büyükşehir Belediye Başkanı seçiminin 24 Eylül Pazartesi günü yapılacağı bildirildi.

8 yılın sonunda2 bin tarihi eser

Ordu'da, 6'ncı Mithridates dönemine ait 2 bin 300 yıllık 'Kurul Kalesi'nde, 8 yıldır sürdürülen arkeolojik kazı çalışmaları tamamlandı.

Engin Tekintaş Ordu Belediye Başkanlığını vekalaten yürütecek

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz'ın görevinden istifa etmesinin ardından, Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevini, Altınordu Belediye Başkanı Engin Tekintaş yürütecek.

Ünye’nin 40 yıllık hasreti son buldu

Ünye’nin 3 mahallesinde yaklaşık 40 yıldan bu yana devam eden tapu problemi tarihe karıştı. Sorunlara hızlı çözümler üreten Ünye Belediye Başkanı Ahmet Çamyar, yıllardır problem yaşayan 201 vatandaşı tapuları ile buluşturdu.

10 yıllık define kazısı fiyaskoyla sonuçlandı

Ordu’nun Akkuş ilçesinde 60 ton altın bulacakları umuduyla 10 yıldır süren define kazısı ise Fatsa’da süren Hazinedaroğlu Konağı’ndaki kazılardan bir şey çıkmadı. Ordu Kültür ve Turizm Müdürü Uğur Toparlak, söz konusu iki alanda kazıların sonlandırıldığını açıkladı.

Seri katilin büyük hatası gerçeği ortaya çıkardı

Ordu’da gasp suçundan gözaltına alındıktan sonra çok sayıda cinayetin faili olduğu tespit edilip 13 cinayetten sorumlu olarak medyada seri katil olarak nitelendirilen 44 yaşındaki Mehmet Ali Çayıroğlu’nun cinayetleri işlerken yalnız olmadığı tespit edildi. Çayıroğlu'nun ayrıca son olayında daha önceden keşif yaptığı evi karıştırarak başka eve girdiği ve ev sahibine 'Cemal' diyerek seslenmesinden dolayı sırrının ortaya çıktığı anlaşıldı.

Ordu'daki teleferik 9 günde 100 bin yolcu taşıdı

Ordu'da 530 rakımlı Boztepe'ye 10 dakikada ulaşım imkanı sağlayan teleferik, 9 günlük Kurban Bayramı tatilinde yaklaşık 100 bin kişiye hizmet verdi.

Ordu'daki sel felaketinin boyutu gün yüzüne çıktı

Ordu'da yaşanan sel felaketi sonrası incelenen 141 binadan 75'inin az hasarlı, 7'sinin orta hasarlı, 13'ünün ağır hasarlı ve 46'sının ise hasarsız olduğu tespit edildi. Ordu Valiliğinden yapılan açıklamada, kentte yaşanan sel, su baskını, heyelan ve kaya düşmesi olaylarının yaşandığı ve bu nedenle önemli hasar ve zararların oluştuğu bildirildi.

Ordu'da bin 100 ton fındık zarar gördü

Ordu'daki yaşanan sel felaketinde bin 100 ton civarında fındığın zarar gördüğü açıklandı. Valiliğin yaptığı açıklamada, "Hasar tespit ekiplerince şu ana kadar 257 başvuru değerlendirilmiş olup bunlardan 13'ü ağır hasarlı, 69'u az hasarlı, 175'i ise hasarsız olarak değerlendirilmiştir" ifadeleri kullanıldı.

Ordu'da 18 ev için yıkım kararı

Ordu'nun Çaybaşı ilçesinde, sel sonrası ortaya çıkan heyelan riski nedeniyle İlküvez Mahallesi'ndeki 28 ev tahliye edildi. Yapılan incelemenin ardından 18 evle ilgili yıkım kararı verildi. Evlerde kalan 130 kişi de yurtlara yerleştirildi.

Mağduriyet giderilecek

AK Parti Ordu Milletvekili Dr. Şenel Yediyıldız, sel felaketinin yaşandığı Ordu’da bin 300 ton fındıkın zayi olduğunu belirterek, vatandaşların mağduriyetinin giderileceğini söyledi.

Karadeniz'de sağanak etkili olacak

Doğu Karadeniz kıyıları ile Ordu ve Artvin çevrelerinde yarın sağanak ve gök gürültülü sağanak bekleniyor.

Ordu'da 18 ev boşaltıldı

Ordu'nun Çaybaşı ilçesinde şiddetli yağışın ardından 18 ev tedbir amacıyla boşaltıldı. Çaybaşı Belediye Başkanı İsmet Yanık evlerde bulunan 77 kişinin yurtlara yerleştirildiğini belirtti.

Ordu için sağanak uyarısı

Ordu'nun İkizce ve Çaybaşı ilçelerinde kuvvetli sağanak bekleniyor. İkizce ve Çaybaşı ilçeleri çevresinde metrekareye saatte 21 ila 50 kilogram yağış düşeceği tahmin edildiği kaydedilen açıklamada, yaşanabilecek olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerektiği belirtildi.

Gasp zanlısının 3 kişinin ölümüyle bağlantısı araştırılıyor

Ordu'da gasp suçundan yakalanan şüphelinin evinde, iki olayda ölü bulunan 3 kişiye ait eşya ele geçirildi. Çeşitli suçlardan sabıkalı zanlının ölümlerle bağlantısı araştırılıyor.

Tek tabutla getirilip 3 ayrı mezara defnedildiler

Ordu'da bir evde çıkan yangında ölen Sabri Güneş (68) ile oğlu Hasan (53) ve gelini Zahide Güneş (59), olaydan 18 gün sonra toprağa verildi. Aynı tabutta gelen 3 kişiden geriye kalan kemikler, 3 ayrı mezara defnedildi.

Ordu sahili kızıla büründü

Sel felaketinin yaşandığı Ordu’da sahil kızıla büründü. Ordu’da 4 gün önce etkili olan yağmur sonucu bazı ilçeler sele teslim olurken, ortaya ilginç görüntüler de çıktı. Havadan çekilen görüntülerde, durumu fırsata çeviren bazı vatandaşların kışlık yakacağını çıkartmak için sahilden odun topladığı görülüyor.

Meteoroloji'den selin vurduğu Ordu için yeni uyarı

Meteoroloji'den yapılan son tahminlere göre Doğu Karadeniz kıyı kesimi yüksekleri, Doğu Anadolu'nun kuzeydoğusu ile Ordu çevrelerinde yerel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış bekleniyor.

Yollar 2 ayda yapılacak

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, sel felaketi nedeniyle hasar gören tüm bina ve yolların tespitlerinin bir haftada tamamlanacağını belirterek, “2 ay içerisinde de belediyemize gerekli kaynağı İller Bankamız’dan sağlanacak ve hızlı bir biçimde bunların inşaatı bitirilecek” dedi.

Bakan Kurum afet bölgesinde incelemelerde bulundu

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, beraberindeki heyetle selden zarar gören bölgeleri inceledi. Bakan Kurum, "Sahada, dere güzergahında kaçak yapılaşmalara ilişkin tespitlerimizi, imarsız, kaçak yapılar varsa eğer il müdürlüğümüz bünyesinde, Valimiz koordinasyonunda bunların da yıkımını yapacağız.İnşallah biz devletimiz olarak sahadaki sorunu, problemi en yakın zamanda çözüp insanları daha önceki yaşam kalitelerine kavuşturacağız" ifadelerini kullandı.

Yaralar sarılıyor

Son 30 yılın en şiddetli yağışıyla Ünye ve Fatsa’da köprüleri yıkan selin yaraları sarılmaya başlanıyor. Bölgeye giden Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, “Selden, afetten zarar gören bütün vatandaşlarımız rahat olsunlar. Devlet olarak ne gerekiyorsa yapacağız” dedi.

Meteorolojiden Ordu için önemli uyarı

Meteoroloji Ordu için ani sel ve su baskınlarına karşı vatandaşların dikkat etmesi uyarısında bulundu.

Ordu'da bir kişi sel sularına kapılarak hayatını kaybetti

Ordu'nun İkizce ilçesinde Aşağı Seğmenli Mahallesi’nde meydana gelen heyelan sonucu kaybolan kişinin cansız bedenine ulaşıldı.

Karadeniz sahil yolu yeniden kapandı

Ordu'nun Ünye ilçesindeki Tabakhane deresinde taşma meydana gelince Tabakhane köprüsü yıkılma riskine karşı kapatıldı. Belediye ekipleri, derenin taşma ihtimali dolayısıyla vatandaşları can ve mal güvenlikleri için bölgeyi terk etmeleri yönünde anonslarla uyarıyor. Öte yandan Karadeniz sahil yolu da çift taraflı olarak trafiğe kapatıldı.

Selin vurduğu Ordu için son dakika uyarısı

Karadeniz'de yaşanan sel felaketinde en büyük zararı Ordu gördü. Su taşkınları nedeniyle köprüler yıkıldı. Fındıkta ise büyük kayıp yaşanırken tonlarca fındık denize aktı. Denize akan fındıklar denizin üzerinde adeta fındık adası oluşturdu. Meteoroloji uzmanları Ordu'da bugün de yağışların süreceğini belirtti.

Sel köprüleri yıktı

Ordu’da şiddetli yağış Fatsa ve Ünye’de sele dönüştü. Taşkın sonucu Karadeniz Sahil Yolu’nu birbirine bağlayan 8 köprü yıkıldı. Yol çift taraflı ulaşıma kapandı. Kilometrelerce araç kuyruğu oluştu. Metrekareye yer yer 80 kilogram yağış düşen Perşembe, Fatsa ve Ünye ilçelerinde çok sayıda heyelan, toprak kayması, su baskını ve dere-ırmak taşması olayı yaşandı. Risk altında bulunan 8 konut tedbir amaçlı tahliye edildi. 30 yıldır böyle bir yağış görülmediği belirtildi. Felaketten 500 bin kişi direk...

Başkan Yardımcısı Oktay Ordu'ya geldi

İncelemelerde bulunmak üzere sel felaketinin yaşandığı Ordu'ya gelen Başkan Yardımcısı Fuat Oktay, Ordu Valisi Seddar Yavuz'dan bilgi aldı.

+

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
Yenisafak.com bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.