Yol yakınken dönün

İspanya Başbakanı Rajoy, bağımsızlık referandumu kararı alan Katalanlara “yol yakınken dönün” çağrısı yaparak “Referandum artık yapılamaz. Devam etmeyin” dedi. İspanya’nın başlattığı operasyonları “koordineli bir saldırı” olarak niteleyen Katalonya lideri Puigdemont ise “geri dönmeyeceğiz” mesajı verdi. Ülkede başta Barselona olmak üzere birçok kentte meydanlara çıkan bağımsızlık yanlıları, İspanyol hükümetini protesto etti ve güvenlik güçleri ile çatıştı.

Rumlar yeniden 'Kıbrıs müzakerelerine' başlamak istiyor

Geçtiğimi aylarda İsviçre'nin Cenevre kentinde devam eden Kıbrıs müzakerelerinde masadan kalkan Rum yönetimi müzakerelere yeniden başlamak istediğini açıkladı. Güney Kıbrıs Rum yönetimi lideri Anastasiadis, "BM Genel Sekreteri'ne müzakerelere hemen başlamaya hazır olduğumuzu ileteceğim" dedi.

İngiltere: Türkiye PKK şiddetine karşı meşru savunma hakkına sahip

Birleşik Krallık hükümetinin, parlamentonun Dış İlişkiler Komisyonunun Türkiye ile ilgili hazırladığı rapora verdiği yanıt yayımlandı.

Azerbaycan ordusunun geniş çaplı tatbikatı sürüyor

Azerbaycan ordusunun 15 bin askerin katılımıyla başlattığı geniş çaplı tatbikatta temsili düşman hedeflerine atışlar yapıldı.

Sırbistan: Avrupa Birliği bize adil davranmalı

Sırbistan Cumhurbaşkanı Vucic, "Hepimiz (Batı Balkanlar) AB'nin bir parçası olmak istiyoruz. Bu bağlamda, AB'nin de bize adil davranması gerektiği kanaatindeyim" dedi.

Müslüman düşmanlığında rekor artış

AB Temel Haklar Ajansının İslamofobik saldırılarla ilgili bir anket yaptı. Anket sonuçlarına göre, bu saldırılar son 5 yılda büyük bir artış gösterdi.

İspanyol hükümeti gerginliği düşürmeye çalışıyor

İspanya Ekonomi, Endüstri ve Rekabet Bakanı de Guindos, "Hükümetimiz, yasalara tekrar saygı göstermeye başladığında Katalonya özerk yönetim hükümetine her zaman elini uzatacaktır" açıklamasını yaptı.

May Trump ile görüştü

İngiltere Başbakanı May, ABD Başkanı Trump bir araya geldi. Görüşmede, ikili ilişkilerin yanı sıra İran ile varılan nükleer anlaşma ve Kuzey Kore'nin nükleer faaliyetleri gibi konular ele alındı.

Alman parlamentosunda aşırı sağ korkusu

Pazar günü sandık başına gidecek olan Almanya'da aşırı sağcı parti AfD'nin meclise girmesi bekleniyor. Son anketlere göre Angele Merkel, başbakanlık için en güçlü isim olarak öne çıkarken, aşırı sağcı parti parlamentodaki en güçlü üçüncü parti adayı olarak öne çıkıyor.

Enkaz altındaki çocukları 'WhatsApp'tan mesaj gönderiyor

Meksika'da meydana gelen 7.1 büyüklüğündeki depremde 200'den fazla kişi hayatını kaybetti. Depremde çöken binalar arasında 1 de okul var. Enkaz altında kalan çocukların ailelerine 'Whatsapp'tan mesaj gönderdiği belirtildi.

Mülteci teknesi battı: 100 kişi kayıp

Libya açıklarında bir mülteci teknesinin batması sonucu 100'den fazla kişi kayboldu. Bölgede arama kurtarma faaliyetlerinin devam ettiği açıklandı.

Fransa'da gazeteler basılmadı

Fransa'da çok sayıda sendikanın çalışma yasa tasarısına karşı grev kararı almasından sonra ülkede yayımlanan günlük gazetelerin basım ve dağıtımı yapılamadı.

Katalonya’ya baskın

Katalonya’da bağımsızlık referandumu gerilimi hızla tırmanıyor. İspanyol jandarma ekipleri Katalonya Özerk Yönetimi'ne ait 22 kuruma baskın yaparak aralarında üst düzey isimlerin olduğu 17 kişiyi gözaltına aldı, 1,5 milyon afiş ve malzemeye el koydu. Katalonya Özerk Yönetim Başkanı Carles Puigdemont operasyonlarla ilgili açıklamasında “Cevabını 1 Ekim’de vereceğiz” derken İspanya Başbakanı Rajoy da Katalonya’ya geri adım atma çağrısında bulundu.

Gerçeği Merkel’inyüzüne çarptılar

Alman medyası, Merkel hükümetinin terör örgütleri PKK ve FETÖ’yü koruyan tutumunu sert bir dille eleştirdi: Azılı suçluların ve hainlerin hiçbir ceza almadan Almanya’da yaşamlarına devam etmesi düşüncesi oldukça ters geliyor. PKK bir terör örgütü mü? Evet!

Rajoy'dan Katalonlara 'yasallığa geri dönün' çağrısı

İspanya Başbakanı Rajoy, Katalonlara çağrıda bulunarak, "Biliyorsunuz ki bu referandum artık yapılamaz. Devam etmeyin. Hiçbir meşruluğu yok. Demokrasiye ve yasallığa geri dönün. Daha büyük kötülükleri önlemek için zaman var" dedi.

AB de BM'de reform istiyor

Avrupa Birliği Konseyi Başkanı Tusk, BM'nin son yıllarda saygınlığında kayıp yaşadığını ifade ederek "AB, şu anda masada olan BM'de reform yapılmasına ilişkin görüşleri asgari gereklilik olarak görüyor" dedi.

İspanya'da Katalonlar sokaklara döküldü

İspanya'da başta Barselona olmak üzere birçok kentte sokaklara çıkan bağımsızlık yanlıları, İspanyol hükümetini protesto etti. Jandarmanın operasyon yaptığı binaların önünde toplanarak "Sokaklar her zaman bizim olacak", "İşgal güçleri dışarı" ve "Bir adım bile geriye gitmeyeceğiz" sloganları attı.

Hollanda 'Srebrenitsa kararını' kabul etmiyor

Lahey Temyiz Mahkemesinin Srebrenitsa'da 1995'te 300 Boşnak erkeğin ölümünden Hollanda hükümetinin "kısmen sorumlu" olduğu kararına vardı. Hollanda kararı kabul etmeyerek temyiz için Yargıtaya başvurdu. Geçtiğimiz haziran ayında Hollanda mahkemesi de Srebrenitsa'da gerçekleşen soykırımda Hollanda askerlerinin illegal hareket ettiği kararını vermişti.

Almanya’da Türkçe dersleri risk altında

Türkiye’nin Berlin Büyükelçiliği Eğitim Müşaviri Yıldız, "Berlin'de yaklaşık 40 yıldan bu yana devam eden ve MEB öğretmenleri tarafından Alman okullarında sunulan Türkçe ve Türk Kültürü dersleri Berlin'de risk altında" dedi.

Alman medyasından Merkel'e 'FETÖ-PKK' eleştirisi

Alman medyası, terör örgütleri PKK ve FETÖ'ye kucak açan Almanya Başbakanı Merkel'e sert eleştiriler yöneltti. Medya, hükümetin PKK'nın Köln kentinde düznelediği festivale izin vermesine tepki gösterdi.

İngiltere'de bomba alarmı

Londra'da Liverpool Caddesi tahliye edildi, polis bölgeye bomba imha ekibi sevketti.

İspanya polisinden Katalonya baskını

İspanya polisi, Madrid yönetimi tarafından yasadışı ilan edilen tartışmalı bağımsızlık referandumu öncesinde Katalan hükümetinin genel merkezinde arama yapıyor.

İngiltere Myanmar'la askeri ilişkiyi askıya aldı

Birleşik Krallık Başbakanı May, "Birleşik Krallık hükümeti bugün Myanmar ordusuyla savunma alanındaki bütün ilişkimizi ve verdiğimiz askeri eğitimi durdurduğumuzu ilan ediyor" dedi. Myanmar hükümetinin katliamlarından kaçan 400 binden fazla Arakanlı Müslüman Bangladeş'e ulaştı.

Katalonya krizinde gerginlik artıyor: İfade vermeyi reddettiler

İspanya'da Katalonya krizi sürüyor. Haklarında soruşturma açılan Katalonya'daki belediye başkanları, savcılığa ifade vermeyi reddetti. Jandarma, Katalonya'da son iki günde düzenlediği operasyonlarda referandumla bağlantılı yaklaşık 1,5 milyon afiş, kağıt ve benzeri malzemeye el koydu.

Türkiye'den Bulgaristan’a sığınma taleben edenlerin hepsine ret

Bulgaristan, yılın 8 ayında sığınma talebinde bulunan hiçbir Türk vatandaşının başvurusunu onaylamadı. Bulgaristan, 2016 yılında FETÖ terör örgütüne bağlı oldukları belirlenen bazı kişileri Türkiye’nin talebi üzerine sınır dışı etmişti.

Avrupa Birliği'nden Merkel'e çok net Türkiye uyarısı!

Türkiye'nin AB üyelik sürecini baltalamak için son günlerde birlik ülkelerine art arda sert çağrılarda bulunan Merkel'e çok net bir yanıt geldi. Avrupa Parlamentosu Türkiye Forumu Genel Sekreteri Batalla, 'ölümcül stratejik hata' olur uyarısında bulundu.

Berlin Emniyet Müdürlüğü soyuldu

Almanya'da Berlin Emniyet Müdürlüğü soyuldu. Hırsızların pencerenin güvenlik demirini keserek içeri girdikleri kaydedildi.

NATO: Rusya agresif bir mesaj veriyor

NATO, Rusya ile Belarus'un düzenlediği ZAPAD 2017 tatbikatına tepki gösterdi. Rusya'nın açıklanan sayıdan daha fazla askerle tatbikata katıldığını söyleyen bir NATO yetkilisi,"ZAPAD 2017'nin askeri bir amacı var. Ama öte yandan tatbikat kasıtlı bir şekilde agresif mesaj gönderiyor" ifadelerini kullandı.

Londra metrosunda şüpheli paket

İngiltere polisi, başkent Londra'daki Holborn metro istasyonu yakınındaki paketin incelendiğini duyurdu.

İsviçre burka yasağını referanduma taşıyor

İsviçre, burka gibi yüzü tamamen kapatan kıyafetleri ülke genelinde yasaklamak için konuyu referanduma taşımaya karar verdi.

Almanya'dan skandal adım: 196 FETÖ'cünün iltica başvurusunu onayladı

Almanya, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından iltica talebinde bulunan diplomatil pasaportlu 196 FETÖ'cünün başvurusunu kabul etti.

İngiliz polisi ayakkabılarıyla camiye girdi

İngiliz polisi High Wycombe bölgesinde bulunan bir camiye ayakkabılarıyla girdi. Cemaat, caminin dışında yaşanan bir olaya müdahale etmek için bölgeye geldiği belirtilen polisin, camiye girmesine tepki gösterdi.

+

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
Yenisafak.com bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.