Fransa'daki tarihi ada terör şüphesiyle boşaltıldı

Fransa'nın sembollerinden, yılda 3 milyondan fazla kişinin ziyaret ettiği Mont-Saint-Michel adasının, terör saldırısı şüphesiyle tamamen boşaltıldığı açıklandı.

Almanya’da savaştan kalma sığınaklar satışa çıkartıldı

Almanya’nın Kuzey Ren Vestfalya eyaletinde savaş döneminde yapılan 69 sığınak satışa çıkartıldı. Bugüne kadar Almanya genelinde 260’dan fazla sığınak satıldı.

Demokrasidüşmanısınız

16 Nisan 2017 referandumunda Türk vatandaşlarına yönelik seçim çalışmalarını engelleyen Avrupa ülkeleri, 24 Haziran için de sıraya girdi. Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz’dan sonra Hollanda Başbakanı Mark Rutte de seçim propagandası yapılmasına izin verilmeyeceğini açıkladı. AB Bakanı Ömer Çelik, “Demokratik değerlere yaslanmıyorlar, ırkçılara selam gönderiyorlar” dedi.

Almanya'daki Türklere çirkin saldırı

Almanya'da Türklere saldırdılar. Başkent Berlin'de 2 Türk'e önce sözlü olarak hakaret eden saldırganlar daha sonra yanlarındaki köpeklerle saldırdılar. Çevredekilerin 2 Türk'ün yardımına koşması üzereni saldırganların kaçtı.

AB'den İsrail'e tepki: Ölümcül güç kullanmayın

Brüksel, işgalci İsrail askerlerine silahsız göstericilere karşı ölümcül güç kullanmaması çağrısında bulundu. AB Dışilişkiler Servisi sözcülüğünden yapılan açıklamada, 15 yaşındaki Filistinli bir çocuğun İsrail askerleri tarafından vurulmasından dolayı üzüntü duyulduğu belirtildi.

Macron Ege’ye dadandı

Balkanlar ve Ortadoğu'da Türkiye karşıtı politikasına hız veren Emmanuel Macron liderliğindeki Fransa'dan yeni bir adım daha geldi.

Belçika'da 91 yaşındaki kadına hapis şoku

Belçika'da milyonlarca avroluk vergi kaçırmakla suçlanan kadın 16 ay hapis cezasına çarptırıldı. Kadının oğlu da 8 ay hapis ve 240 bin avro para cezasına çarptırıldı.

Lavrov: ABD barış görüşmelerini bombaladı

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, ABD, İngiltere ve Fransa'nın Suriye'ye yönelik saldırısının Cenevre Süreci'ni tehlikeye attığını söyledi. Lavrov, "Rusya-Türkiye-İran liderler zirvesi sonrasında Cenevre’de Suriyeliler arasında gerçek diyaloğu yeniden sağlamaya ve anayasa reformuna çok yaklaştık. Bunun için ABD, İngiltere, Fransa sadece Suriye'de sözde kimyasal tesisleri bombalamakla kalmadı, aynı zamanda Cenevre görüşmelerini de bombaladı" dedi.

Rusya'dan ABD'ye S-400 cevabı: Şantaj denemesi

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Wess Mitchell’in Türkiye'nin S-400 alımına ilişkin açıklamasına " Bu, Amerikan firmalarının haksız rekabet elde etmesini sağlayacak şantaj girişiminin bir örneğidir" dedi.

Hitler'in doğum gününde 'Nazi bayrağı' dalgalandırıldı

Adolf Hitler'in doğum gününde İsveç'in başkenti Stockholm'de belediye binası dahil 3 resmi binada, kimliği belirsiz kişiler tarafından Nazi bayrağı dalgalandırıldı.

Yunanistan Fransa'dan savaş gemisi alıyor

Yunanistan Savunma Bakan Vekili Kouvelis, "Fransa'nın finansal kiralama yoluyla bize iki fırkateyn sağlayacağı doğru, sonraki adım iki fırkateyn daha almak olacak." dedi.

Tokalaşmayınca vatandaşlığı elinden geri alındı

Fransa'nın yüksek idari mahkemesi, vatandaşlık töreni sırasında yetkililerle el sıkışmayı reddeden Cezayir Müslüman kadına verdikleri vatandaşlık hakkını geri aldı. Gerekçe olarak da kadının toplum kurallarını yerine getirmediği gerekçesini sundu.

Avusturya'da iki tren çarpıştı: 54 yaralı

Avusturya'nın Salzburg kentinin tren garı yakınlarında iki trenin çarpışması sonucu 54 kişi yaralandı. Zürih yönünden gelen trenin kondüktörü Susanne Fried, ORF'ye yaptığı açıklamada, çarpışma nedeniyle vagonlarda bulunan eşyaların düşmesi sonucu insanların yaralandığını belirterek, "Ölüm tehlikesi bulunan yaralımız yok" dedi.

Oyun bozulunca saldırıya geçtiler!

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın oyunbozan seçim açıklaması, Batı medyasında geniş yankı buldu. The Guardian, Le Monde ve Corriere della Serra gibi gazetelerde yapılan yorumlar, erken seçim kararının isabetini ortaya koydu. Her üç gazete de seçim kararına ilişkin saldırgan ve çarpık yorumlarıyla 2019’a giden süreçte Türkiye’ye siyaset ve ekonomi üzerinden oynanacak oyunun ipuçlarını verdi.

Ermenistan’da 120 gösterici gözaltına alındı

Ermenistan’ın başkenti Erivan’da polis, eski Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan’ın başbakan olmasına karşı devam eden eylemlerde 122 kişiyi gözaltına aldı. Cumhurbaşkanı Armen Sarkisyan ise diyalog çağrısında bulundu.

Fransa’da genel grev çağrısı sonrası binlerce kişi sokağa indi

Fransa’da işçi sendikalarının "Mücadele Birliği" sloganıyla ülke genelinde grev ve gösteri çağrısının ardından binlerce kişi sokağa indi.

NATO'dan Türkiye açıklaması: Kilit rol oynuyor

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, "Hiçbir NATO ülkesinin bu kadar terör saldırısıyla mücadele etmediğini unutmamamız gerekir. Beğensek de beğenmesek de Türkiye NATO sınırlarını korumada kilit rol oynuyor" ifadelerini kullandı. Yunan muhabirin, Türkiye ile Yunanistan arasındaki yaşanan gerginlik hakkında ne düşündüğüne yönelik sorusuna ise Stoltenberg "NATO olarak duruma müdahale etmemiz bir şey fayda etmez. Sorunlarını kendi aralarında çözmeleri gerekir" dedi.

İngiltere yıllar sonra en sıcak günü yaşadı

İngiltere'de 1949'dan bu yana nisan ayının en sıcak günü yaşandı. Meteoroloji kurumundan yapılan açıklamada, ortalama 28,5 dereceye ulaşan hava sıcaklığı nedeniyle bugünün son 69 yılın en sıcak nisan günü olarak kayıtlara geçtiği belirtildi. Ülkedeki en sıcak nisan günü 29,4 dereceyle 1949'da ölçülmüştü.

'24 Haziran' KKTC'yi de etkiledi: Seçim tarihi geri çekilecek

Türkiye'de 24 Haziran'da gerçekleştirilecek seçimler Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ni (KKTC) de etkiledi. KKTC Başbakanı Tufan Erhürman, "Yüksek Mahkeme Başkanı ile görüşüp yasa değişikliğini gündeme getirilebiliriz" açıklamalarında bulundu.

Yunan Danıştayı firari FETÖ'cüyü serbest bıraktı

Yunan Danıştayı, 8 firari FETÖ'cüden birini serbest bırakma kararı aldı.

ETA örgütü 5 Mayıs'ta kendini feshedecek

Bask Yurdu ve Özgürlük (ETA), Fransa'nın Bask bölgesindeki Bayona kentinde 5 Mayıs'ta gerçekleştirilecek bir etkinlikle fesih kararını açıklayacağını duyurdu.

Macron’a halatlı gönderme

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, dün Avrupa Parlamentosu’nda (AP) milletvekillerine ilk seslenişini gerçekleştirdi. Belçikalı Avrupa Milletvekili Philippe Lamberts’in kendisine halat hediye etmesi ise Macron’a zor anlar yaşattı.

AB'de kimlik kartlarına parmak izi gelebilir

Avrupa Birliği Komisyon, AB vatandaşlarının kimlik kartlarında parmak izi bulundurulmasının zorunlu hale getirilmesini önerdi. Komisyonun sunduğu diğer bir teklifte ise yetkililerin AB vatandaşlarının banka hesap bilgilerine ulaşmasını kolaylaştıracak düzenlemelere yer verildi.

Dışişleri Bakanlığı'ndan Macron'a Balkanlar tepkisi

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Aksoy, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un Balkanlar’a yönelik ifadeleri için "Balkanlar’ı bir nüfuz alanı olarak gören bu anlayışı yapıcı bulmuyoruz." ifadesini kullandı.

Almanya Suriye'de etkin rol alma peşinde

Son dönemde Suriye politikasında gelişen süreç dışında kalmayı telafi etmek isteyen Almanya, Suriye'nin olası bir siyasi çözüm sürecinde etkin rol almayı hedefliyor.

İlk yüzü öldü ikinci nakli oldu

İlk yüz naklini vücudu kabul etmeyince ikinci nakle karar verdi. Dünyada ikinci yüz nakli ameliyatı olan ilk kişi oldu. İlk donörü 60 yaşındayken ikinci yüzü ise 22 yaşındaki bir donörden geldi.

Küstah Macron

Suriye'ye yönelik operasyon ile Türkler ve Rusları ayırmayı hedeflediklerini itiraf eden Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Türkiye'yi hedef alan küstah açıklamalarına dün de devam etti.

Fransa: Kimyasal saldırının kalıntıları yok edildi

Fransa, Esed rejiminin düzenlediği ve 40 kişinin hayatını kaybettiği kimyasal saldırının kalıntılarının yok edildiğini iddia etti.

Skripal 'sıvı' ile zehirlenmiş

İngiltere, Skripal ile kızı Yulia'nın zehirlenmesinde kullanılan maddenin sıvı formda olduğunu açıkladı.

Avrupa Birliği Komisyonu Türkiye raporu yayınlandı

AB Komisyonu raporunda, Türkiye'ye yönelik göç politikası, ekonomik büyüme ve bölgesel iş birliği konularında övgülere yer verildi. Raporda, Türkiye'de hukukun üstünlüğü, temel haklar ve ifade özgürlüğü konularında "ciddi geriye gidiş" olduğu öne sürüldü. FETÖ'nün terör örgütü olarak nitelendirilmediği metinde, "Gülen hareketi" ifadesi kullanıldı.

Avrupa'da Balkanlar korkusu: Türkiye'ye kayıyor

AB Komisyonu Başkanı Juncker, "Bu ülkeleri AB perspektifinden uzaklaştırırsak 1990'lı yıllarda yaşadığımız olayları yeniden yaşayacağız. Batı Balkanlar'da yeniden savaşa dönülmesini istemiyorum" dedi.

Macron'un Türkiye ve Rusya korkusu büyüyor

Suriye'ye yönelik operasyon ile Türkler ve Rusları ayırmayı başardıklarını iddia eden Fransa Cumhurbaşkanı Macron, Esed rejimine karşı savaş açmadığını öne sürdü. Macron, "Suriye'de bizim mücadelemiz terörizme karşı, Esed ise kendi halkına karşı savaşıyor" ifadelerini kullandı. Macron aynı zamanda, Batı Balkan ülkelerinin Rusya veya Türkiye'ye kaymasından endişe duyduklarını belirtti.

+

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
Yenisafak.com bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.