'Bosna kasabı' Mladic hakkında karar: Soykırım yaptı!

Bosna'daki savaş sırasında Sırp askerlerinin komutanlığını yapan Mladic hakkındaki kararı açıklandı, soykırım yaptığı kabul edildi. 'Bosna Kasabı' diye anılan Mladic, 11 ayrı suçtan yargılanıyor. Mladiç,, hakimlere bağırınca salondan atıldı. Hakim, Mladic'in suçlu bulunduğunu açıkladı. Mahkeme, Mladic'in Saraybosna için bombardıman emrini verdiğini bildirdi.

"Bosna Kasabı"nın karar duruşması öncesi arbede

"Bosna Kasabı" olarak da adlandırılan eski Sırp komutan Mladic'in karra duruşması öncesi gerginlik yaşandı. Elinde Sırbistan bayrağı bulunan bir kişinin, Boşnak kurban yakınlarının yanına gelmesi üzerine duruşmadan önce arbede çıktı

Alman meclisinde terör bayrağı açtı

Almanya'da milletvekili olan terör yandaşı Sevim Dağdelen, terör örgütü YPG'nin bayrağını meclis kürsüsünde açtı.

'Güvenliği sağlamak için hazırız'

Ukrayna Devlet Başkanı Poroşenko, "Rus askerlerinin sayısının ve iş birlikçilerinin eylemlerinin artması ile ilgili olarak Ukrayna silahlı kuvvetleri sivillerin güvenliğini sağlamak için her türlü eyleme hazır." dedi.

'Teröristler ve insan kaçakçıları çatışma ortamlarından yararlanıyor'

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Guterres, güvenlik konseyinde yaptığı açıklamada, "Teröristler ve insan kaçakçıları, çatışma ortamlarından menfaat sağlıyor, masum siviller üzerinden para kazanıyor." dedi.

'Sığınmacı krizi küresel bir fenomen'

Avrupa Birliği ve Avrupa Parlamentosu'nun, Balkanlar’daki bazı ülkelerin katılım perspektiflerini güçlendireceklerini söyleyen Avrupa Parlamentosu (AP) Başkanı Antonio Tajani Bulgaristan, Yunanistan ve İtalya gibi ülkelerin göç akımı ile mücadelesinde tek başına bırakılmamaları gerektiğini vurguladı.

Hollanda'dan Uygur halkına ilişkin önerge

Hollanda Meclisi, Çin'de yaşayan Uygur halkının dini yaşantılarına yapılan kısıtlamalara yönelik uygulamalarını uluslararası ilişkilerde dile getirmek ve diplomatik yollarla görüşmek için Temsilciler Meclisi'ne önerge sundu ve kabul edildi.

İtalya’da taksiciler greve gitti

İtalya'da taksiciler, hükümetin ulaşım sektöründe uygulamaya koymak istediği düzenlemeleri greve giderek protesto etti.

PKK yanlısı vekil Alman Parlamentosu'nda YPG bayrağı açtı

Almanya'da Sol Parti'nin milletvekili olan Sevim Dağdelen, Alman parlamentosunda terör örgütü PKK'nın Suriye kolu YPG'nin bayrağını açtı.

Soçi'de Genelkurmay başkanları Suriye'yi görüştü

Soçi'de Türk, Rus ve İran genelkurmay başkanları Suriye'deki güvenlik sorunları, terör örgütleriyle mücadele işbirliği, bölgede oluşturulan Gerginliği Azaltma/Çatışmasızlık Bölgeleri'ni görüştü

BM'den Libya’daki köle ticaretine sert tepki

Libya’da köle pazarlarının faaliyet gösterdiğine dair haberler karşısında dehşete düştüğünü söyleyen Birleşmiş Milletler Uyuşturucu ve Suç Ofisi (UNODC) Başkanı Yury Fedotov, "Genç erkeklerin ticaret ürünü olarak satıldıklarına dair görüntüler yalnız şoke edici değil, aynı zamanda 21’inci yüzyılın yüz karası." ifadelerini kullandı.

Merkel dağıldı

Almanya'da Eylül ayında gerçekleştirilen seçimler sonrası hükümet kurma çalışmaları başarısızlıkla sonuçlandı. Almanya başbakanı Merkel, üçlü koalisyon kurma girişimlerinin başarısız kalmasından sonra azınlık hükümetiyle iktidar olmaktansa, seçimlerin yenilenmesinden yana olduğunu söyledi.

İngiliz Büyükelçisi'nden Rakka açıklaması

İngiltere Büyükelçisi Moore, geçtiğimiz günlerde ortaya çıkan PYD-DEAŞ kirli ittifakıyla "Koalisyon biliyordu" ifadelerini kullandı.

Almanya’yı kayyumyönetiyor

Almanya’da Merkel’in koalisyon kurma çalışmaları fiyaskoyla sonuçlandı. Seçim öncesi Türkiye düşmanlığı üzerinden oy toplamaya çalışan Alman partiler 60 gündür hükümeti kuramadı. Ülkeyi geçici olarak yöneten hükümet ise fiilen kayyum hükümeti.

'Türkiye’nin tepki göstermemesi beklenemez'

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, NATO'nun yaptığı skandalın kabul edilemez olduğunu ancak müttefikliklerinin devam ettiğini belirterek "Yaşanan olayın herhangi bir ülkeye yapılması kabul edilemez. Özellikle de kurucu Cumhurbaşkanımız Atatürk’e ve mevcut Cumhurbaşkanımıza yapılması ve Türkiye’nin tepki göstermemesi beklenemez. Bu mümkün değil" dedi.

UCM Başsavcısından CIA ve Afgan askerlerine soruşturma talebi

Uluslararası Ceza Mahkemesi Başsavcısı Bensouda, Afganistan savaşında, CIA ve Afgan askerlerinin savaş suçları işlediğine dair iddialara yönelik soruşturma talebinde bulundu.

AB kurumları Brexit sonrası İngiltere'den taşınma kararı aldı

İngiltere'nin Brexit kararının ardından Avrupa İlaç Ajansının Amsterdam'a, Avrupa Bankacılık Otoritesinin ise Parise'e taşınacağı açıklandı.

Romanya ABD'den Patriot füze sistemi alacak

Romanya Savunma Bakanı Fifor, ABD hükümetinden 3,9 milyar dolar maliyetinde, yedi patriot füze sistemi satın alınması için kabul mektubu aldığını duyurdu.

'Türkiye Avrupa'nın en güçlü ordusuna sahip'

Avrupa Birliği'nin Türkiye'ye karşı olan tavrından NATO skandalına kadar pek çok konuda konuşan Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov, "Türkiye Avrupa'nın en güçlü ordusuna sahip. Türkiye hem NATO hem Avrupa’da stratejik ortak olmalı. Komşumuz Türkiye'nin Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Norveç'teki 40 askerini geri çekerek verdiği mesaj, benim de Avrupa Konseyi toplantılarında uzun zamandır vermiş olduğum ve görmeleri gereken bir mesajdır." dedi.

Merkel'den yeni seçim çağrısı

Almanya'da genel seçimin ardından yapılan koalisyon ön görüşmelerinden sonuç alınamamasının ardından Başbakan Angela Merkel, erken seçim çağrısında bulundu.

TİKA'nın Arnavutluk'ta restore ettiği anaokulu açıldı

Arnavutluk'un başkenti Tiran'da Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından restore edilen "Topolino" adlı anaokulu düzenlenen törenle hizmete girdi.

İzetbegovic Balkanlar'ın geleceğini AB olarak görüyor

Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konsey üyesi İzetbegoviç, balkan ülkelerinin geleceğinin AB'ye katılmak olduğunu işaret ederek "AB'ye tam üyelik, bölgede istikrar, güvenlik ve kalkınmanın sağlanması için en iyi yoldur ve bunun alternatifi yoktur" dedi.

Yunanistan'ın savunma sanayi desteği kurallara aykırı bulundu

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, Yunanistan milli savunma şirketi Hellenic Defence Systems'e(HDS) sağlanan kamu desteklemelerine yönelik incelemelerini tamamladı ve bazılarını kurallara aykırı buldu.

'Almanya'da benzeri görülmedi'

Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier, koalisyon görüşmelerinin çökmesinin ardından Almanya'nın 'eşi benzeri görülmemiş' bir durumla karşı karşıya olduğunu söyledi. Partilere sorumluluklarından kaçmamaları çağrısında bulundu.

AB yeni Schengen kontrol sistemini onayladı

AB Konseyi, Schengen Bölgesi'ne giriş ve çıkış yapan üçüncü ülke vatandaşlarına ait bilgilerin saklanması ve üye ülkelerin ortak kullanımına açılması yönündeki yeni sınır kontrol sistemine onay verdi.

Fransa'da sokakta namaz kılınması engellenecek

Fransa İçişleri Bakanı Gerard Collomb, Cuma namazının sokakta kılınmasıyla ilgili tartışmalar hakkında konuştu. Collomb, "Sokakta namaz kılınmasını engelleyeceğiz." dedi.

Zürih'teki ABD konsolosluğunda şüpheli cisim alarmı

Zürih'te bulunan ABD konsolosluk ofisi, şüpheli bir cisim nedeniyle boşaltıldı.

Koalisyon ön görüşmede çöktü

Almanya'da 24 eylül'deki seçimin ardından Jamaika koalisyonu kurma hedefiyle yapılan görüşmelerde Hür Demokrat Parti masadan kalktı. Merkel, "Ülke için zor saatlerde sorumluluk alacağız ve sorumluluk içinde hareket edeceğiz" dedi. Ülkede erken seçim gündeme gelebilir.

İsveç’te Flen Camisi’ne ırkçı saldırı

İsveç’in Flen kentinde bir camiye ırkçı saldırı düzenlendi. Caminin bazı kapısı ve camlarına zarar verilirken, duvarlarına da gamalı haç çizildi.

Yeni Kaledonya'da 7,0 büyüklüğünde deprem

Fransa'nın Denizaşırı Bölgeler Topluluğu üyesi Yeni Kaledonya'da 7,0 büyüklüğünde deprem meydana geldi. İlk belirlemelere göre hasara yol açmayan depremin ardından tsunami uyarısı verildi.

Merkel'den 'hükümet kurma' açıklaması

Almanya Başbakanı ve Hristiyan Demokrat Birlik Partisi Genel Başkanı Merkeli, hükümet kurma görüşmelerinde çözüm bulunmamasına ilişkin, "Bir çözüm bulma konusunda hiçbir şeyi denenmemiş bırakmadığımızı CDU ve CSU için söyleyebilirim" dedi.

Almanya'da Hür Demokrat Parti'si hükümet görüşmelerinden çekildi

Almanya'da hükümet kurma çabaları devam ediyor. Hür Demokrat Parti, "Jamaika koalisyonu"nu kurma hedefiyle yaklaşık 4,5 haftadan beri Hristiyan Birlik (CDU/CSU) partileri ve Yeşiller ile yaptığı ön görüşmelerinden çekilme kararı aldı.

+

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
Yenisafak.com bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.