İlk defa bir Avrupa ülkesi sünneti yasaklamaya hazırlanıyor

İzlanda'da erkek sünnetinin yasaklanmasını öngören yasa tasarısı parlamentoya sunuldu. Ülkedeki Müslüman ve Yahudi toplumlar tasarıya tepkili. Eğer tasarı kabul edilirse İzlanda, sünneti yasaklayan ilk Avrupa ülkesi olacak.

"Zeytin Dalı Harekatının hedefinde PYD var"

Türkiye'nin Madrid Büyükelçisi Önhon, Zeytin Dalı Harekatı'nın hedefinde Kürtler değil, Avrupa Birliği ve ABD'nin terör örgütleri listesinde yer alan PKK'nın Suriye kolu PYD olduğunu bildirdi. Terör örgütü PKK/YPG'nin belirli bir bölgeyi ele geçirmeye çalıştığını, Kürtler de dahil diğer etnik kökenden gelenleri bile bölgeden attığını ifade etti.

Çavuşoğlu'ndan Arap Birliği Genel Sekreteri'ne tepki

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Türkiye’nin Afrin operasyonu hakkında eleştirel ifadeler kullanan Arap Birliği Genel Sekreteri'ne sert tepki gösterdi. Türkiye olarak terör örgütüyle mücadele için Suriye'de olduklarını dile getiren Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, "Halkımızı ve sınırımızı korumak adına uluslararası hukuktan doğan meşru hakkımızı kullanıyoruz" açıklamasında bulundu.

İtalya'da ırkçılık karşıtı gösteriler sürüyor

İtalya'nın Napoli kentindeki protestoda polis eylemcilere müdahale etti. 2 kişinin yaralandığı, bazı göstericilerin de gözaltına alındığı bildirildi.

Macaristan Başbakanı: Avrupa günden güne İslamlaşıyor

Macaristan Başbakanı Orban, "Kültürel değerlerin değişmesi, Hristiyan kültürüne sahip nüfusun azalmasıyla, büyük şehirlerin İslamlaşması günden güne ilerliyor" dedi.

Ukrayna’da Saakaşvili’ye destek gösterisi

Ukrayna’nın başkenti Kiev’de binlerce kişi eski Gürcistan Cumhurbaşkanı ve eski Odessa vilayeti yönetimi başkanı olan Mihail Saakaşvili için destek gösterisi düzenledi.

Hollanda'da 'TSK’ye destek, PKK’yı protesto' yürüyüşü

Hollanda'nın Lahey kentinde Türk Silahlı Kuvvetlerinin Afrin'de yürüttüğü Zeytin Dalı Harekatı'na destek vermek amacıyla ”TSK’ye destek, PKK’yı protesto” yürüyüşü düzenlendi.

Rusya'da silahlı saldırı: 4 ölü

Rusya Federasyonu'na bağlı Dağıstan Özerk Cumhuriyeti’nde bir kişinin, kalabalığa rastgele ateş açtığı, dört kişinin öldüğü, dört kişinin yaralandığı bildirildi.

Hollanda'da otoyolda doğan Türk bebek ilgi odağı oldu

Hollanda'nın Rotterdam ve Lahey kentlerini birbirine bağlayan A13 otoyolu, Cumartesi öğleden sonra sıra dışı bir doğum olayına sahne oldu. 3 kız çocuğunun arabada bulunduğu sırada yolda 4'üncü bebekleri dünyaya geldi.

Bir milyon kişi kilise üyeliğini bıraktı

İsveç'te son 10 yılda bir milyon kişinin kilise üyeliğini bıraktığı bildirildi. İsveç Kilisesi'nin binlerce kilise binasını satışa çıkarttı belirtildi.

Çavuşoğlu Almanya'da: Pozitif bir ortam var

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu Almanya'da açıklama yaptı. Çavuşoğlu,"Türkiye'ye nasıl yaklaşacaklarını öğrenirlerse ilişkilerimiz iyi gider. Türkiye tehditlere boyun eğmez" dedi.

PKK saldırdıpolis izledi

Marsilya’da polis eşliğinde yürüyen PKK’lılar, Türklerin yaşadığı mahallede taşkınlık çıkardı. Terör örgütü yandaşlarının saldırısında biri ağır 4 Türk vatandaşı yaralandı. Olaylara polisin müdahale etmemesi büyük tepki çekti.

Almanya'da TSK'ya destek mitingi

Almanya’nın Bremen eyaletinde Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) Afrin'de yürüttüğü Zeytin Dalı Harekatı'na destek vermek amacıyla "TSK’ya destek, PKK’ya lanet” mitingi düzenlendi.

Almanya: Türkiye terörle mücadelede çok önemli partner

Almanya İçişleri Bakanı Maiziere, Türkiye'nin terörle mücadele de çok önemli bir partner olduğunu söyledi.

İngiltere'de aşırı sağcı lider partisinin liderinin görevine son verildi

İngiltere'de aşırı sağcı Birleşik Krallık Bağımsızlık Partisi lideri Bolton, parti üyelerinin güven oyunu alamadı. Güven oylamasından 500'e karşı 867 oyla Bolton'un genel başkanlık görevine son verilmesi kararı çıktı.

İngiltere'de aşırı sağcı lider partisinin liderinin görevine son verildi

İngiltere'de aşırı sağcı Birleşik Krallık Bağımsızlık Partisi lideri Bolton, parti üyelerinin güven oyunu alamadı. Güven oylamasından 500'e karşı 867 oyla Bolton'un genel başkanlık görevine son verilmesi kararı çıktı.

Rusya, ABD ve AB ile işbirliği istiyor

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Münih Güvenlik Konferans’ında yaptığı konuşmada, "Rusya, ABD ve AB ile eşit ortaklığa hazır" dedi.

AB'ye vizesiz seyahat çağrısı

Başbakan Yıldırım ile Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Juncker'in görüşmesinde, AB'nin, Türk vatandaşlarına vizesiz seyahat taahhüdünü mümkün olan en kısa sürede gerçekleştirmesi gerektiği belirtildi.

Brüksel'de en çok kullanılan isim 'Muhammed' oldu

Belçika'nın başkentinde Brüksel'de ilginç bir istatistik ortaya çıktı. 18 bin 44 kişinin isminin "Muhammed" olduğu bildirildi. Başkentteki kadınlar arasında ise "Fatma" üçüncü sırada geliyor.

Başbakan Yıldırım: Terör örgütlerine Osmanlı tokadını vurduk

Başbakan Binali Yıldırım Almanya'da Münih Güvenlik Konferans'ında basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Terör örgütlerine Osmanlı tokadını vurduklarını kaydeden Başbakan Yıldırım, "PKK'nın belini kırdık. Ama karşımıza başka bir isimle çıktılar." ifadelerini kullandı.

Terör örgütü PKK yandaşları Fransa'da Türklere saldırdı

Fransa'nın Marsilya şehrinde yürüyüş gerçekleştiren PYD/PKK yandaşları, Türklerin yoğunlukta yaşadığı bir mahallede taşkınlık çıkartarak 4 Türkü yaraladı. Saldırıda biri ağır olmak üzere 4 Türk vatandaşının yaralandığı bildirildi.

Lavrov: ABD Türkiye'nin hoşnutsuzluğunu görmezden geldi

ABD'nin, Suriye'de vizyonsuz bir yaklaşıma sahip olduğunu belirten Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, "ABD, Suriye'deki eylemlerinin başından itibaren Kürtlere dayandı ve Türkiye'nin hoşnutsuzluğunu görmezden geldi." açıklamalarında bulundu.

İsveç FETÖ bağlantılı 168 kişinin iltica talebini reddetti

İsveç devlet radyosu SR'nin haberine göre, iltica başvurusunda bulunan FETÖ bağlantılı 183 kişiden 168'ine ret yanıtı verildi.

BBP Genel Başkanı Destici'den Kırım Tatar Milli Meclisi'ne ziyaret

Kırım Tatar Milli Meclisini ziyaret eden BBP Genel Başkanı Destici, "Türkiye Kırım ve Kırım Tatarlarını önemsemektedir. Ukrayna da Kırım’ı ve Türkiye’yi önemsemektedir." dedi.

Davutoğlu Kosova Başbakanı Haradinaj ile bir araya geldi

AK Parti Konya Milletvekili Davutoğlu, Kosova'nın bağımsızlığının 10. yılı etkinlikleri kapsamındaki Priştine ziyaretinde, Kosova Başbakanı Haradinaj ile bir araya geldi.

Milli Savunma Bakanı Canikli Alman mevkidaşı Leyen ile bir araya geldi

Millî Savunma Bakanı Nurettin Canikli, Almanya Savunma Bakanı Ursula von der Leyen ile Münih'te bir araya geldi.

Stoltenberg: ABD ile Türkiye arasında görüşmeleri olumlu karşılıyorum

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, Türkiye ile ABD arasındaki temaslara ilişkin "ABD ve Türkiye arasında gerçekleştirilen üst düzey görüşmeleri olumlu karşılıyorum." dedi.

Macaristan'da terör örgütü PYD/PKK'nın gösterisine izin verilmedi

Macaristan'da Türk vatandaşlar, Zeytin Dalı Harekatı'nı protesto eden terör örgütü PKK yandaşlarının gösterilerine sert tepki gösterdi. Türkler, "Şehitler ölmez vatan bölünmez, Ya Allah bismillah Allah-ü Ekber, YPG, PKK teröristtir" sloganlarıyla terör örgütü destekçilerine karşılık verdi.

Bakan Çavuşoğlu Kırgız mevkidaşı Abdıldayev ile görüştü

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Münih Güvenlik Konferansı programı çerçevesinde Kırgızmevkidaşı Abdıldayev ile bir araya geldi.

Başbakan Yıldırım Bulgar mevkidaşı Borisov ile görüştü

Başbakan Yıldırım ile Bulgaristan Başbakanı Borisov'un görüşmesinde, AB dönem başkanı olarak Bulgaristan'ın Türkiye'nin AB üyelik sürecine yapıcı katkılarının önem arz ettiği vurgulandı.

Başbakan Yıldırım Münih'te Katar Emiri Al Sani ile görüştü

Başbakan Yıldırım, 54. Uluslararası Münih Güvenlik Konferansı kapsamında Katar Emiri Al Sani ile görüşmesinde, ikili ilişkiler ve bölgedeki son gelişmeler ele alındı.

İngiltere bir vatandaşını daha PYD/PKK'dan yargılayacak

Suriye'ye giderek terör örgütü PYD/PKK'ya katılan İngiltere vatandaşı James, hakkındaki terör suçlamalarından ülkesinde yargılanacak. DEAŞ'la mücadele bahanesiyle teröristlerin saflarına katılan eski asker Jim Matthews, İngilizler arasında terörle mücadele yasası kapsamında yargılanan ilk isim olmuştu.

+

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
Yenisafak.com bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.