Avrupa Haberleri

Ukrayna'da Su-27 tipi savaş uçağı düştü: Pilot öldü

Ukrayna'nın kuzeydoğusundaki Jitomir ilinde Su-27 tipi savaş uçağı iniş sırasında düştü.

Balkanlar'da tansiyon yüksek

Kosova Güvenlik Gücünün (FSK) Kosova Silahlı Kuvvetlerine dönüştürülmesi kararına Sırbistan'dan tepki geldi. Sırbistan Başbakanı Brnabic, "Askeri müdahale seçeneği masada" dedi.

Paris'te polis ve sarı yelekliler arasında arbede

Fransa'nın başkenti Paris'te "sarı yeleklilerin" düzenlediği gösteride yaşanan arbede sırasında polis biber gazı kullandı. Paris'teki gösteriler sebebiyle Fransa'nın atlı polisleri de meydanlara indi. Gösterilerde 1 protestocu gözünden yaralandı, 95 kişi ise gözaltına alındı.

Hayatını kaybeden göçmenler 6 ay sonra defnedildi

Makedonya'nın güneydoğusundaki Radoviş ile İştip şehirleri arasındaki kara yolunda 25 Haziran'da kendilerini taşıyan aracın kaza yapması sonucu hayatını kaybeden iki Bangladeşli göçmenin bürokratik nedenlerle bekletilen cesetleri bugün başkent Üsküp'te toprağa verildi.

Paris yeniden karıştı: 95 gözaltı

Fransa'da 17 Kasım'dan beri devam eden gösteriler, Macron'un geri adımıyla sona ermişti. Ancak haftasonu yeniden hareketliliğin arttığı Paris sokaklarında 8 bin polis görev yapıyor. Gösterilerde 95 kişinin gözaltına alındığı açıklandı.

Paris'i 8 bin polis koruyacak

Fransa'da 17 Kasım'dan beri devam eden gösteriler, Macron'un geri adımıyla sona ermişti. Haftasonu yeniden hareketliliğin beklendiği Paris'te 8 bin polisin kenti koruyacağı ifade edildi.

Kirli havayı yutan kaldırım

Polonya’nın başkenti Varşova’da kirli havayı emen kaldırım yapıldı. Başkentin işlek yerlerinden Daszynskiego Kavşağı’na döşenen kaldırım taşlarının kirli havanın yüzde 30’unu emdiği kaydedildi.

Fransa'da sarı yeleklilerden sonra memurlar da eylem yaptı

Fransa'da sarı yeleklilerden sonra maaşların iyileştirilmesini isteyen işçi, memur ve emekliler, ülke genelinde düzenledikleri gösteride Cumhurbaşkanı Macron ve hükümeti protesto etti. Lise öğrencilerinin de destek verdiği eyleme, ülke genelinde yaklaşık 15 bin kişi katıldı.

Macron 'sükunet ve 'düzen' istiyor

Fransa Cumhurbaşkanı Macron, AB Liderler Zirvesi'nin ardından kamera karşısına geçerek açıklamalarda bulundu. Son günlerde Fransa'nın birçok şehrinde yaşanan gösterilerle ilgili konuşan Macron, 'sarı yelekliler' grubunun gösterileri öncesinde ülke genelinde 'sükunet' ve 'düzen' çağrısı yaptı. Fransa Cumhurbaşkanı Macron, "Demokrasimizin, kamusal alanların işgali ve şiddet unsurlarını kabul edebileceğini sanmıyorum" dedi.

İsveç'te 3 aydır hükümet kurulamıyor

İsveç Başbakanı ve Sosyal Demokrat Parti Genel Başkanı Stefan Löfven liderliğinde hükümet kurma girişimi dördüncü denemede de başarısızlıkla sonuçlandı.

Kosova ordusu kuruluyor

Kosova Güvenlik Gücünün (FSK) orduya dönüştürülmesini öngören yasa tasarıları Kosova Meclisinde kabul edildi.

Trump: Cohen beni zorda bırakmak için suçu kabul etti

ABD müesses nizamının dört koldan kıskaca almaya çalıştığı Başkan Donald Trump, eski kişisel avukatı Michael Cohen’in 3 yıl hapis cezasına çarptırıldığı davaya tepkisini Twitter’a döktü.

Nazi Almanya'sının Müslüman Lejyonları

Almanya'da ırkçılığın faturası çıktı

Almanya’da 2018’in ilk dokuz ayında Müslümanları hedef alan 578 suç işlendiği ve 40 kişinin yaralandığı bildirildi. Suçlar arasında yaralamanın yanı sıra hakaret, tahrik ve camilere yönelik saldırılar da yer alıyor.

AB Brexit'te yeniden müzakereye kapıları kapattı

AB Liderler Zirvesi sonuç bildirgesine göre Brexit anlaşması yeniden müzakereye açık değil. Zirvenin ardından yayımlanan Brexit'e ilişkin sonuç bildirgesinde, üye devletlerin daha önce kabul edilen 585 sayfalık "ayrılık anlaşması"nın arkasında durduğu ve belgenin onaylanma sürecinin devam edeceği belirtildi.

İngilizlerin psikolojisini anlamak zor

AB Komisyon Başkanı Jean-Claude Juncker, birlikten ayrılma sürecinde olan İngiltere hakkında net konuştu. Juncker, "İngilizler bize ne istediğini söylesin" dedi. Juncker, İngilizlerin psikolojisini anlamanın zor olduğunu söyledi.

Theresa May: Bana destek verin

Birleşik Krallık Birleşik Krallık Başbakanı Theresa May, AB liderler zirvesinde yaptığı konuşmada, Brexit anlaşması için kendisine destek verilmesini istedi.

Theresa Mayşimdilik lider

İngiltere Başbakanı Theresa May önceki gün liderliğini yaptığı Muhafazakar Parti’de, hakkında verilen güvensizlik oylamasında koltuğunu korumayı başardı ama ağır yara aldı.

Fransa polisi: Strazburg saldırganı öldürüldü

Fransa polisi, Strazburg'da silahlı saldırı gerçekleştiren şüphelinin etkisiz hale getirildiğini duyurdu. Kent merkezinde düzenlenen silahlı saldırıda 4 kişi yaşamını yitirmişti.

Almanya'da polise 'olağanüstü' yeni yetkiler

Almanya'nın en kalabalık eyaleti olan Kuzey Ren Vestfalya'da kabul edilen yeni yasaya göre polis şüphelileri 28 gün gözaltında tutabilecek ve kişilerin dijital mesajlaşma programlarını takip edebilecek.

Sarı yelekliler bir büyük gösteriye daha hazırlanıyor

Sarı Yelekliler'in önemli isimlerinden biri olarak gösterilen Maxime Nicolle, hükümetin iptal çağrılarına rağmen cumartesi günü ülke genelinde gösteri yapacaklarını belirtti. Eylemcilerin sözcülerinden Priscillia Ludosky, birçok düzenleme için halka referandum hakkı verilmesini istediklerini söyledi.

AB Liderler Zirvesi başladı: Gündem Brexit

AB liderlerini dış politika, ekonomik ve parasal birlik gibi konuları görüşmek için bir araya getiren 2 günlük zirve Brüksel'de başladı. Avrupa liderlerinin ana gündem maddelerinden biri de İngiltere ile varılan Brexit anlaşması olacak.

May: Artık yokum

İngiltere Başbakanı Theresa May, 2022 seçimlerinde aday olmayacağını duyurdu. May hakkında dün güven oylaması yapılmıştı.

Almanya'dan Brexit açıklaması: Hazırlığımızı yaptık

İngiltere'nin Brexit süreciyle ilgili açıklamalarda bulunan Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, "Almanya olarak sert bir (anlaşmasız) Brexit için hazırlığımızı yaptık" ifadelerini kullandı.

NATO'dan Ukrayna'ya destek

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, NATO'nun Ukrayna'ya güvenli iletişim ekipmanları temin edeceğini açıkladı.

Değişen Ortadoğu'da Türkiye

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı tarafından organize edilen "Turkey Today/Bugünün Türkiyesi" panellerinin İngiltere ayağı ”Değişen Ortadoğu'da Türkiye" paneli Londra’da gerçekleştirildi.

Yeni görevim halkın oy verdiği Brexit’i hayata geçirmek

Brexit sürecinde parlamentoda güvenoyu alan İngiltere Başbakanı Theresa May, "Yeni bir görevim var; halkın oy verdiği Brexit’i hayata geçirmek ve ülkeyi yeniden bir araya getirerek herkesin yararına çalışmasını sağlamak" şeklinde konuştu.

Husiler Hudeyde'den çekilmeyi kabul etti

İsveç'teki müzakerelerde Husiler Hudeyde'den çekilmeyi kabul etti. Husi heyeti üyelerinden Cemal Amir, "Birleşmiş Milletler (BM) komitesi denetiminde tüm tarafların Hudeyde kentinden çekilmesini, kapsamlı ve acil bir ateşkes yapılmasını onayladık" ifadelerini kullandı.

Merkel: Geç anladık

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Almanya’nın göç ülkesi olduğu gerçeğini kabul etmelerinin çok uzun sürdüğünü söyledi.

Fransa alarmda

Sarı Yelekliler protestolarıyla mücadele etmeye çalışan Fransa, önceki akşam Strazburg’da yaşanan saldırıyla sarsıldı.

İngiltere Başbakanı May güvenoyu aldı

İngiltere Başbakanı Theresa May, parti içi güven oylamasını 117'ye karşı 200 oyla kazandı. May’in partisinden güven oyunu almasıyla 12 ay boyunca kendisi hakkında güvensizlik oyu istenemeyecek.

Sarı yelekliler: Fransa yönetimi bize komplo kurdu

Fransa yönetiminin 'sarı yeleklilerin' cumartesi yapacakları eyleme gölge düşürmek için Strazburg'da dün meydana gelen saldırıyı organize ettiği ileri sürüldü. Sarı yelekli protestolarını görmezden gelen Fransız basını, dün akşamki saldırganın DEAŞ'lı olduğunu öne süren haberler yayınlamıştı.

+

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.