Fransa grevlerde rekor kırdı

Finans Komisyonu raporuna göre, Fransa genelinde 2004 ila 2016 yıllarında havayolu çalışanları 254 gün grev yaparak Avrupa'da rekor kırdı. Raporda, söz konusu dönemde toplam grev günü sayısı sıralamasında Yunanistan 46 günle, İtalya 37 günle, Portekiz 10 günle ve Almanya 4 günle Fransa'dan sonra yer aldı.

Yunanistan'da darbe çağrısı yapan milletvekili gözaltına alındı

Orduyu darbeye çağıran ve tepkiler üzerine kaçan aşırı sağcı milletvekili Barbarusis, Atina yakınlarında bir arkadaşının evinde yakalanarak gözaltına alındı.

Makedonya'da protesto: İsmimizi vermeyiz

Makedonya ile Yunanistan arasında imzalanan anlaşma, Makedonya'da halk tarafından protesto edildi. Meclis binası önünde toplanan yüzlerce protestocu “Makedonya” ve “İsmimizi vermeyiz” sloganları attı.

Türk gemisi batmadan kurtarıldı

Adriyatik Denizi’nde Hırvatistan’ın Jabuka Adası açıklarında “Haksa” isimli Türk bandıralı yük gemisi batma tehlikesi atlattı, 13 kişilik mürettebattan 8’i tahliye edildi.

Merkel içinkader haftası

Almanya’da aylar süren görüşmeler sonucunda kurulan koalisyon hükümeti mülteci konusunda krize girdi. Alman basını koalisyon hükümetinin Türkiye modeliyle kurtulacağını yazdı. Merkel koalisyon ortaklarından iki hafta süre isterken Türkiye ile AB arasında yapılan geri kabul anlaşmasına benzer anlaşmalar imzalamak için diğer Avrupa ülkeleriyle görüşecek.

Makedonyaresmen Kuzey oldu

İmzalar atıldı ve Makedonya, Yunanistan’ın 27 yıldır devam eden itirazı üzerine adını, “Kuzey Makedonya” olarak değiştirdi. Atina bunun karşılığında Makedonların NATO ve AB üyeliğini engelleyen vetosunu kaldıracak. Ancak onay süreci bitmeden iki ülke karıştı. Özellikle milliyetçilerden “taviz verdik” isyanı var.

'Gazze'ye Özgürlük Filosu' Seine Nehri'nden geçti

İsrail'in Gazze'ye uyguladığı ambargoyu delmek amacıyla Norveç ve İsveç'ten yola çıkan filoya ait iki tekne Seine Nehri'nden geçti.

Hırvatistan'daki Türk gemisi kurtarıldı

Adriyatik Denizi'nde su almaya başlayan gemideki 13 kişilik mürettebatın tamamı kurtarıldı. Yük gemisiyse yüzer hale getirildi.

Yunanistan ile Makedonya arasında tarihi anlaşma: İsim sorunu çözüldü

Yunanistan ve Makedonya arasında çeyrek asrı aşkın süredir devam eden 'isim sorununun' çözümüne yönelik tarihi anlaşma imzalandı. Buna göre, Makedonya Cumhuriyeti’nin ismini “Kuzey Makedonya Cumhuriyeti” olarak değiştirilecek.

Merkel'i Türkiye modeli kurtaracak

Almanya Başbakanı Angela Merkel'in bazı Avrupa ülkeleriyle Türkiye ile yaptığı mülteci anlaşmasının benzerini yapmak için çaba sarfettiği ifade edildi.

Avusturya’dan Almanya’ya casusluk iddiası: Kabul edilemez

Avusturya Cumhurbaşkanı Alexander Van der Bellen, Almanya'nın istihbarat servisinin Avusturya'da casusluk yaptığı yönündeki iddiaların aydınlatılması gerektiğini savunarak, "Dost devletler arasında casusluk, olağandışı, arzu edilmeyen ve aynı zamanda kabul edilemez" ifadelerini kullandı.

G7’yi biçmiş

ABD Başkanı Trump’ın G7 Zirvesi’ni altüst eden yeni sözleri ortaya çıktı. Mülteciler konuşulurken Trump, Japon Başbakanı Şinzo Abe’ye: “Şinzo, senin böyle sorunun yok ama sana 25 milyon Meksikalıyı gönderebilirim ve işinden olursun” dedi. İran tartışılırken Macron’u hedef alıp: “Tüm teröristler Paris’te” yorumunu yaptı. Trump, ABD’li şirketlere gelen para cezaları nedeniyle Avrupa Komisyonu Başkanı Juncker’i “acımasız katil” olarak niteledi.

Yunan vekil orduyu 'darbeye' çağırdı

Yunanistan'da gündem darbe. Altın Şafak Milletvekili Konstantinos Barbarousis, Yunanistan ve Makedonya arasındaki isim sorunu mutabakatına ilişkin, "Orduyu, bu ihaneti durdurmak amacıyla Başbakan Aleksis Çipras, Savunma Bakanı Panos Kammenos ve Cumhurbaşkanı Prokopis Pavlopoulos'u tutuklayarak antlarını yerine getirmeye çağırıyorum" açıklamalarında bulundu. Yunanistan Meclis Başkanı Nikos Voutsis ise, "Bu ifadeler darbeye açık bir davettir" şeklinde tepki gösterdi.

Berlin metrosunda bıçaklı saldırı

Almanya'nın başkenti Berlin'de metro istasyonunda gerçekleşen bıçaklı saldırıda ikisi ağır üç kişi yaralandı. Saldırganın olayın ardından olay yerinden kaçtığı öne sürüldü.

Alman basını da yazdı: Adil Öksüz orada kalıyor

Alman basınında, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) sözde "Hava Kuvvetleri İmamı" firari darbeci Adil Öksüz'ün, Anadolu Ajansına (AA) gelen ihbar mektubunda yer alan Berlin Neukölln'deki adreste kaldığı ifade edildi.

İskoçya'daki tarihi Mackintosh binası alevlere teslim

İskoçya'daki Glasgow Güzel Sanatlar Üniversitesinde çıkan yangında mimari açıdan büyük önem taşıyan Mackintosh binasında ciddi hasar oluştu. İskoçya itfaiye ekibi yöneticilerinden Peter Heath, yangının, 2014 yılında çıkan diğer bir yangının ardından restore edilen bölüm dahil tüm binayı sardığını açıkladı.

İngiltere Başbakanı May'den Ramazan Bayramı mesajı

İngiltere Başbakanı May, Müslümanların Ramazan Bayramı'nı kutladı. Ülkeye katkılarından dolayı Britanyalı Müslümanlara teşekkür eden İngiliz lider, "Ramazan Bayramınız mübarek olsun." dedi.

İngiltere'den Türklere yeniden süresiz oturum hakkı

İngiltere İçişleri Bakanlığı, Türk vatandaşlarına süresiz oturum verilmesi uygulamasına, yeni vize kategorisiyle yeniden başladı. Bugün yayımlanan düzenleme ile Ankara Anlaşması olarak bilinen Avrupa Topluluğu Ortaklık Anlaşması kapsamında vize alan Türk vatandaşları, İngiltere'de 5 yıl kesintisiz yaşadıktan ve çalıştıktan sonra süresiz oturum için başvurabilecek.

Eyfel camla kaplanıyor

Fransa'nın başkenti Paris'in sembolü Eyfel Kulesi kurşun geçirmez camdan duvarlarla kaplanıyor.

Antalya'dan giden uçak pistten çıktı

Ukrayna'da Antalya'dan giden bir uçak iniş sırasında pistten çıktı. Olay nedeniyle Kiev Sikorskiy havalimanı bir süre uçuşa kapatıldı.

Avusturya’da Türk camisi bayram namazı için açıldı

Avusturya Hükümeti tarafından dini faaliyetlerine son verilen Türklere ait cami, bayram namazında kapılarını ülkedeki Müslümanlara açtı.

Avusturya'dan şoke eden çağrı: 'Okullarda oruç yasaklansın'

Avusturya'da koalisyonun büyük ortağı Halk Partisi, oruç tutan çocuklar ile ilgili dikkatleri çeken bir çağrıda bulundu. Çocukların performans düşüklüğü yaşadıkları iddiası öne sürülerek okullarda 'oruç yasağı' getirilmesi önerildi.

Batı Balkanlar'da Türk seçmen hafta sonu sandığa gidecek

Bosna Hersek ve Makedonya'da 16-17 Haziran; Sırbistan, Kosova ve Arnavutluk'ta ise 17 Haziran'da Türk diplomatik misyonlarında oy kullanılacak.

Türkiye hesap edilmeli

Yunanistan Başbakanı Çipras, Türkiye'nin 3,5 milyon Suriyeliyi barındıran kritik ve güçlü bir ülke olduğunu belirterek, "Türkiye hesap edilmesi gereken bir ülke." dedi.

Mülteci kriziAB’yi çatlattı

İtalya’nın limanlarını kapattığı 629 mülteciyi taşıyan kurtarma gemilerini İspanya kabul etse de sorun giderek büyüdü. Üyelerine söz geçiremeyen Avrupa Birliği acziyet sergilerken Roma-Paris arasında diplomatik kriz çıktı. İtalya’nın aşırı sağcı Başbakanı Conte, Fransa’yı iki yüzlülükle suçladı. İtalya, Fransız elçiyi Dışişleri’ne çağırdı.

Durdurun bu provokatörü!

Hollanda’da İslam karşıtı ve ırkçı açıklamalarıyla bilinen aşırı sağcı siyasetçi Geert Wilders’ın düzenlemek istediği Hz.Muhammed’i (s.a.v.) konu alan provokatif karikatür yarışması skandalına onay çıktı.

Gürcistan Başbakanı Kvirikaşvili görevinden istifa etti

Gürcistan Başbakanı Giorgi Kvirikaşvili görevinden istifa etti. Giorgi Kvirikaşvili, 30 Aralık 2015'ten bu yana Başbakanlık görevinde bulunuyordu.

Almanya'dan Adil Öksüz açıklaması

Almanya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Adebahr, firari FETÖ’cü Adil Öksüz’ün Almanya’da bulunup bulunmadığına ilişkin güncel bir gelişme olup olmadığı konusunda somut bir şey söylemeyeceğini belirtti.

BM Cenevre açıklaması

BM Suriye temsilcisi, önümüzdeki hafta Türkiye, İran ve Rusya’dan yetkililerin Cenevre’ye giderek Suriye Anayasa Komitesi’ni görüşeceğini duyurdu.

İngiltere'de İslamofobik mektup: Bir Müslümanı cezalandır!

İngiltere'de çeşitli adreslere gönderilen İslamofobik mektupla ilgili bir şüpheli gözaltına alındı. Mart ayında İngiltere’nin çeşitli kentlerindeki adreslere gönderilen mektuplarda, Müslümanlar 'tehdit' olarak gösterilmiş, 3 Nisan'da da 'beyaz çoğunluğa', 'bir Müslüman'a zarar vermeleri' çağrısı yapılmıştı.

Pedofili rahip çarmıha gerildi

Meksika'da 5-10 yaş aralığında 30 kız çocuğuna tecavüz eden rahip, kilisenin önünde çarmıha gerildi. AIDS hastası olan Jose Garcia Ataulfo isimli rahip, geçtiğimiz yıl Katolik Kilise'si tarafından affedilmişti.

Arnavutluk Başbakanı: Erdoğan'a hayranım

Arnavutluk Başbakanı Edi Rama, "Benim Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ilişkim, onunla daha tanışmadan başladı. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olarak yaptığı inanılmaz çalışmalara ve dönüştürücü rolüne uzaktan hayran kaldım. Tiran için yaptığım şeylere ilham veren örneklerden biri" dedi.

+

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
Yenisafak.com bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.