Asya Haberleri

Putin: DEAŞ ABD kontrolündeki 700 kişiyi esir aldı

Putin: DEAŞ, Fırat'ın güneyinde ABD'nin kontrolündeki bölgede 700 kişiyi esir aldı.

Allahabad'ın ismi değişti

Hindistan'da ırkçı iktidar partisi, Babürler döneminde 'Allah'ın şehri' olarak isimlendirilen Allahabad'ın ismini değiştirdi. Müslümanların tepki gösterdiği olaya Hindistan Yüksek Mahkemesi eski Başkanı Markandey Katju'dan da destek geldi. Katju, "Allahabad demeye devam edeceğiz" dedi.

Afganistan'da NATO konvoyuna intihar saldırısı: 2 ölü

Afganistan'ın başkenti Kabil'in kuzeyinde ABD'nin en büyük hava üssü olan Bagram yakınında NATO konvoyuna bir intihar saldırısı gerçekleştirildi. Saldırıda 2 sivil hayatını kaybetti, 5 kişi yaralandı.

Endonezya'da bir deprem daha

Endonezya'nın Sumatra Adası'nda yer alan Açe eyaletinde 5.3 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

Kırım’da okula bombalı saldırı

Rusya tarafından ilhak edilen Ukrayna toprağı Kırım'ın Kerç kentinde bir okulda saldırı sonrası meydana gelen patlamada 19 kişi öldü, 47 kişi de yaralandı.

Kırım'da üniversitede patlama: 18 ölü

Kırım'da üniversitede patlama meydana geldi. 18 kişinin hayatını kaybederken 50 kişi yaralandı. Patlamaya el yapımı patlayıcının neden olduğu açıklandı.

Ermenistan Başbakanı Paşinyan istifa etti

Ermenistan'da altı ay önce 'kadife devrim' ile başbakanlık koltuğuna oturan Nikol Paşinyan, görevinden istifa ettiğini duyurdu. Paşinyan'ın istifa kararının ardından yeni başbakan için parlamentoda seçim yapılması gerekiyor. Hiçbir partinin aday çıkarmaması halinde ülkede erken genel seçimlere gidilecek.

Ortodokslarda derin bölünme

Rus Ortodoks Kilisesi, Ukrayna Kilisesi’nin bağımsızlık başvurusunu kabul etmesi nedeniyle Fener Rum Patrikhanesi ile tüm ilişkileri kesme kararı aldı. Rus Ortodokslar, bundan böyle Fener Rum Patrikhanesi’ne ait kiliselerdeki ayinlere katılamayacak. Rus Kilisesi, dışarıdan talimat almakla suçladığı Patrikhane’yi artık tanımadığını açıkladı.

Ermenistan Başbakanı Paşinyan istifa etti

Ermenistan Başbakanı Paşinyan, başbakanlık görevinden istifa ettiğini açıkladı. Paşinyan göreve geldiği ilk günlerde, Türkiye’yle ön koşullar olmadan diplomatik ilişkiler kurmaya hazır olduklarını belirtmişti. Paşinyan'ın istifa kararının ardından yeni başbakan için parlamentoda seçim yapılması gerekiyor.

Çin yönetiminden alaycı 'Uygur' cevabı: Hayatlarına renk katıyoruz

Çin'in Doğu Türkistan bölgesindeki valisi Şohrat Zakir, gözetim kamplarında tutulan bir milyondan fazla Uygur Türküne eğitim vererek "hayatlarına renk kattıklarını" söyledi.

Kremlin'den 'Soçi mutabakatı' açıklaması: Memnuniyet duyuyoruz

Türkiye ve Rusya arasındaki Soçi mutabakatına ilişkin açıklamalarda bulunan Kremlin Sözcüsü Dimitriy Peskov, "Mutabakat İdlib'de uygulanıyor. Elbette bazı zorluklarla karşılaşılması doğal ancak Rus ordusu da Türk ortaklarımızın çalışmalarından memnuniyet duyuyor” şeklinde konuştu.

Pompeo Kral Selman'la sadece 15 dakika görüştü

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, kaybolan gazeteci Cemal Kaşıkçı'yla ilgili görüşmeler yapmak üzere başkent Riyad'a gitti. Pompeo, Kral Selman ile görüştü. Görüşmenin sadece 15 dakika sürmesi dikkati çekti. Pompeo, Suudi Arabistan ziyaretinin ardından 17 Ekim'de Türkiye'ye gelecek.

Rus Ortodoks Kilisesi: Fener Rum Patrikhanesi ile tüm ilişkileri kesiyoruz

Kiev Patrikhanesi'nin Rus Ortodoks Kilisesi'nden ayrılma talebiyle birlikte Ortodoks Kilisesi ile Fener Rum Patrikhanesi arasındaki gerilim devam ediyor. Rusya Ortodoks Kilisesi Dış İlişkiler Dairesi Başkanı Metropolit Hilarion, "Fener Rum Patrikhanesi ile tüm iletişimi kesme kararı aldık. Bu karara mecbur kaldık" açıklamalarında bulundu.

Yemen'i 'Luban kasırgası' vurdu

Yemen'in doğusundaki El-Mehra kentinde etkili olan Luban kasırgası nedeniyle 2 bin 500 kişi mahsur kaldı. Yemen hükümetinde Yerel Yönetim Bakanı Abdurrakıb Fetih, Birleşmiş Milletler (BM) yardım kuruluşlarına Mehra'ya yardım ekibi göndermeleri çağrısında bulundu.

Enver İbrahim mecliste yemin etti

Malezya'da ara seçimlerde milletvekili seçilen Enver İbrahim, mecliste yemin ederek göreve başladı. Enver İbrahim hükümette yer alacağı konumla alakalı ise, "Doktor Mahathir'e, destek ve katkılarımı parlamento reformlarıyla vereceğimi söyledim" açıklamasında bulundu.

Endonezya'daki depremde ölü sayısı artıyor

Endonezya'daki depremde ölü sayısı 2 bin 91'e çıktı. Depremden bu yana bölgede 534 artçı sarsıntı oldu

Endonezyalı afetzedeler Türk çadırlarında barınacak

Endonezya'daki afette evlerini kaybedenlerin barınma ihtiyaçlarını karşılamak üzere Türkiye'den getirilen 250 çadır ihtiyaç duyulan bölgelere kuruldu. Türk Kızılayının Endonezya ekip başkanı Ali Akgül, "Türkiye'deki hassasiyet özellikle Endonezya konusunda çok fazla" dedi.

Hindistan'da zika virüsün 21 günde 55 kişi etkilendi

Hindistan'ın Jaipur kentinde son 21 günde 55 kişide zika virüsü tespit edildi. Jaipur'da zika virüsü tespit edilen kişilerden 11'inin hamile olduğu bildirildi.

Afganistan'da kanlı 'seçim' saldırı: 22 ölü

Afganistan'da bir milletvekilinin seçim mitingine düzenlenen bombalı saldırıda 22 kişi hayatını kaybetti, 36 kişi yaralandı.

ABD ile Taliban arasında 'barış' görüşmesi

ABD'nin Afganistan Özel Temsilcisi Zalmay Halilzad, Taliban temsilcileriyle Katar'da görüştü. Her iki tarafın da Afganistan'a barışın gelmesi için görüşmelerin sürmesi konusunda mutabık kaldığı kaydedildi.

Endonezya’daki felaket havadan görüntülendi

Endonezya halkı, 2 bin 56 kişinin yaşamını yitirdiği deprem ve tsunami felaketinin ardından yaralarını sarmaya çalışıyor. İHH İnsani Yardım Vakfı, bölgede 30 bin mağdura acil yardım ulaştırdı. Drone ile elde edilen görüntüler ise hasarın ne kadar büyük olduğunu gözler önüne seriyor.

Himalaya Dağları dokuz dağcıya mezar oldu

Himalaya Dağları'nda yoğun yağışların ardından meydana gelen toprak kaymasında, dağın yamaçlarında 3,500 metrede kurulan bir trekking kampında bulunan beşi Koreli, dördü Nepalli dokuz kişi yaşamını yitirdi.

Hindistan'da domuz gribi 56 can aldı

Hindistan domuz gribiyle boğuşuyor. Mumbai kentinde 12 gün içinde 56 kişi domuz gribi olarak da bilinen H1N1 virüsünden dolayı yaşamını yitirdi.

Beş Göz Çin’in peşinde

Soğuk Savaş döneminde Sovyetler Birliği’nin faaliyetlerine yönelik istihbarat çalışmalarını yapan ve Beş Göz olarak bilinen ABD öncülüğündeki gayri resmi casusluk ağının yeni hedefi Çin. Beş ülke, Pekin’e yönelik ortak bir istihbarat havuzu oluşturdu. Havuzun Almanya, Japonya ve Fransa gibi ülkelerin katılımıyla genişletilmesi hedefleniyor.

Endonezya'daki afet 'yüzen camiyi' yıkamadı

Son yaşanan deprem felaketinden sonra Endonezya'nın en çok etkilenen bölgesi olan Palu'da deniz kenarında bulunan cami, deprem ve tsunamide payandaları yıkılmasına rağmen ayakta kaldı. Yaşanan afette, payandaları çökmesine rağmen yıkılmayarak su üzerinde kalan cami ilgi odağı haline geldi.

Kremlin'den Fener Rum Patrikhanesine tepki: Endişeyle karşılıyoruz

Fener Rum Patrikhanesinin, Kiev Kilisesinin Moskova’daki Rus Ortodoks Kilisesinden ayrılma talebini kabul etme kararının ardından açıklamalarda bulunan Kremlin Sözcüsü Dimitriy Peskov, "Fener Rum Patrikhanesi tarafından alınan kararı endişeyle karşılıyoruz” ifadelerini kullandı.

Uçak kalkarken duvarı yıktı

Hindistan Hava Yolları'na ait bir yolcu uçağı, kalkış sırasında havalimanının duvarına çarptı. Kule pilotla irtibata geçti, pilot "Uçak normal çalışıyor" dedi. Daha sonra pilotun açığa alındığı öğrenildi.

Fener Rum Patrikhanesi Ukrayna Kilisesi'nin bağımsızlık talebini kabul etti

Kiev Patrikhanesi'nin Rus Ortodoks Kilisesi'nden ayrılma talebiyle birlikte Ortodoks Kilisesi ile Fener Rum Patrikhanesi arasında yaşanan gerilim tırmanmaya devam ediyor. Fener Rum Patrikhanesi gerçekleştirdiği toplantıda, Ukrayna Ortodoks Kilisesi'nin bağımsızlık talebinin kabulüne karar verdi.

Soyuz felaketin eşiğinden döndü

Rus uzay aracı Soyuz MS-10’un kalkışı sırasında bir arıza yaşandı. Taşıyıcıda meydana gelen arıza nedeniyle kapsül Kazakistan’ın Jezkazgan kentine indi. Astronotların sağ olduğu bildirilirken, Soyuz’un gerekli çalışmalar için uzmanlar tarafından inceleneceği belirtildi.

Yeni soğuk savaş!

Trump yönetimi Çin’e yönelik sertlik politikasını ekonomik alandan siyasi sahaya genişletti. ABD tarihinde ilk kez yurt dışında yaşayıp ajanlıkla suçlanan bir kişi Washington tarafından teslim alındı. Çin Ulusal Güvenlik Bakanlığı yetkilisi Yanjun Xu, Belçika tarafından ABD’ye ekonomik casusluk suçlamasıyla teslim edildi.

Lübnan'da Nehar Gazetesi boş sayfalarla çıktı

Lübnan'da 4 Ağustos 1933'ten beri yayımlanan Nehar gazetesi, ülkedeki ekonomik ve siyasi duruma dikkat çekmek amacıyla bugünkü sayısının sayfalarını boş bıraktı. Nehar Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Nayile Tyveni, "Lübnan'da çok kritik bir dönemden geçiyoruz. Nehar gazetesinin beyaz sayfaları ise ülkenin içinden geçtiği felakete dikkat çeken çeşitli duygularımızı ifade ediyor" dedi.

Hamaney'den 'ekonomik sorunları çözün' talimatı

İran lideri Ayetullah Ali Hamaney, ekonomik sorunlar nedeniyle halkın alım gücünün düştüğünü belirterek, yetkililere ekonomik sorunları bir an önce çözme talimatı verdi.

+

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
Yenisafak.com bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.