Çavuşoğlu: Rejim YPG'yi korumak için giriyorsa bizi kimse durduramaz

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ürdün Dışişleri Bakanı Eymen es-Safedi ile görüşmesinin ardından ortak basın toplantısı düzenledi. Soruları yanıtlayan Çavuşoğlu, Esed rejiminin Afrin'e girmesine ilişkin, "Rejim YPG'yi korumak için giriyorsa bizi kimse durduramaz." ifadelerini kullandı.

Hindistan'da bombalı saldırı: 4 ölü

Hindistan'ın Meghalaya eyaletinde milletvekili adayını taşıyan araca yönelik saldırıda 4 kişi hayatını kaybetti. Polis saldırıyla ilgili soruşturma başlatırken saldırının sorumluluğunu henüz üstlenen olmadı.

İran'da yolcu uçağı düştü: 66 ölü

İran'ın Başkenti Tahran'dan kalkan yolcu uçağının İsfahan eyaletinde düştüğü bildirildi. 66 yolcusu bulunan uçaktan kurtulan olmadığı açıklandı.

Çin'de çöp toplama merkezinde yangın: 9 ölü

Çin'in güneyinde bulunan Guangdong eyaletindeki bir çöp toplama merkezinde çıkan yangında 9 kişinin öldüğü bildirildi. Yangının çıkış sebebine ilişkin soruşturma sürüyor.

Arap Akademisyenlerden Zeytin Dalı Harekatı'na destek

TSK ve ÖSO’nun destekçisi olduklarını ve teşekkür ettiklerini dile getiren Uluslararası Arap Akademisyen Derneği, "ABD’nin bölücü terör örgütlerini kullanarak Suriye’nin petrol ve yer altı zenginliklerine el koymak isteyen ve her ne pahasına olursa olsun bölgede varlığını sürdürmeyi hedefleyen politikasını tamamen reddediyoruz." açıklamalarında bulundu.

39 eşli 94 çocuklu marangoz

Hindistan'ın Mizoram eyaletindeki Baktawng köyünde yaşayan Ziona Chana'nın tam 39 eşi, 94 çocuğu, 14 gelini ve 33 torunu var.

Taliban’dan ABD halkınamektup

Afganistan’da gerginliğin yükseldiği bir dönemde, Taliban barış görüşmelerine yönelik arzusunu ifade eden bir mektup yayınladı.

Putin ve Ürdün Kralı Abdullah Moskova'da görüştü

Rusya Devlet Başkanı Putin ile Ürdün Kralı 2. Abdullah, Moskova’da bir araya geldi.

Kedi türbesine ziyaretçi akını

Pakistan'da 1600'lü yıllarda yaşamış Pir Gaji Şah'ın kedisi için türbe inşa edildi. Dadu şehri sakinleri Pir Gaji Şah'ın kedisine dua etme için türbeye akın ediyor.

Muhalif parti belediye başkanına dışkı getirdi

Ermenistan’ın başkenti Erivan’da, muhalif Kayısı Ülkesi Partisi temsilcileri, belediye binasında gerçekleşen toplantısına dışkı dolu kavanozlarla geldi. Toplantı iptal edilirken binaya polis ve sağlık uzmanları çağrıldı.

Lübnan Başbakanı Hariri'den 'Hizbullah' açıklaması

Lübnan Başbakanı Hariri, mayıs ayında yapılacak parlamento seçimleri için Hizbullah ile ittifak kurmayacaklarını bildirdi. Hariri, bu seçimlerin bir dönüm noktası olacağını ve programlarının, Refik Hariri dönemine iadei-itibar vermek olduğunu sözlerine ekledi.

Kuzey Kore liderine benzeyen kişi tribünü karıştırdı

Kış Olimpiyatları'nda Kore ile Japonya'nın kadın buz hokeyi takımları arasında oynanan maçta, Kuzey Koreli amigo kızların arasına giren ülkenin lideri Kim Jong-un'a benzeyen kişi, güvenlik görevlilerince salondan uzaklaştırıldı.

Parasını çaldırmaktan korkan kadın X-ray cihazına girdi

'Ay Yeni Yılı' olarak anılan 'Bahar Bayramı' nedeniyle yüz milyonlarca kişinin bayramı uzaktaki aileleriyle geçirmek için yollara düştüğü Çin'deki bir tren istasyonunda tuhaf bir olay yaşandı. Parasının çalınmasından endişe eden bir kadın çantasıyla birlikte X-ray cihazının içine girdi.

Güney Kore Kuzey Kore'nin masraflarını ödeyecek

Güney Kore, ülkede düzenlenen 2018 PyeongChang Kış Olimpiyatları'na katılan Kuzey Kore heyetinin masraflarını karşılamak için hükümet fonu kullanılmasını onayladı. Koreler arası ilişkileri geliştirmek adına Pyongyang Olimpiyat ekibinin faturalarını ödemek için hükümet bütçesinden 2,86 milyar won (yaklaşık 2,64 milyon dolar) ödenmesini kabul etti.

Katar Emiri Instagram hesabı açan ilk Körfez lideri oldu

Körfez ülkeleri liderleri arasında bir ilke imza atan Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani, Katar Ulusal Spor Günü'nde Instagram hesabı açtı. Instagram'a yeni katılan Katar Emiri, hesabı açmasının ardından kısa sürede 54 binden fazla kullanıcı tarafından takip edildi. Paylaşımı da 36 bin beğeni aldı.

Suriye konulu 9. Astana toplantısı ertelendi

Kazakistan Dışişleri Bakanı Kayrat Abdrahmanov ,Şubat ayı ortasında yapılması planlanan Suriye konulu 9. Astana toplantısı ertelendiğini duyurdu. Bakan düzeyindeki toplantının tarihi ve gündeminin henüz netleşmediğini ifade eden Abdrahmanov, dışişleri bakanları seviyesindeki görüşmenin mart ayında yapılabileceği, 9. Astana toplantısının ise bu görüşmenin ardından gerçekleşeceğini söyledi.

Güney Kore'de rüşvet skandalı

Eski Devlet Başkanı Park'ın yakın dostu ve gayriresmi danışmanı Çoi, rüşvet ve suistimal suçlarından 20 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Çoi'nin, Park ile yakınlığını kullanarak yöneticisi olduğu iki dernek üzerinden aralarında Samsung, Lotte ve SK Grup'un olduğu ülkenin büyük holdinglerinden bağış adı altında rüşvet aldığı belirtildi.

"Türkiye'den destek isteyeceğim"

Kendilerine Suriye'deki savaşın ne zamana dek süreceğini sormaları gerektiğini kaydeden BM Mülteciler Yüksek Komiseri Grandi, "Unutmamalıyız 5 milyon sığınmacı Ürdün, Türkiye, Lübnan, Mısır ve diğer ülkelerde yaşıyor. Brüksel'de düzenlenecek mültecilere destek kongresinde Türkiye'den yardım isteyeceğim ." açıklamasında bulundu.

Abbas: Artık ABD'nin arabuluculuğunu reddediyoruz

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in konuğu olan Filistin Devlet Başkanı Abbas, "ABD’nin eylemleri nedeniyle gelinen noktada, artık onlarla arabuluculuk statüsünde iş birliği yapmayı reddediyoruz" açıklamalarında bulundu.

Dakka’da ölülereyer yok!

Bangladeş’in yoğun nüfuslu başkenti Dakka’da ölüleri gömecek yer bulunamıyor. Kentte çoğu mezar yeri geçici.

Çin: Suriye'nin yeniden inşasında etkin rol oynayacağız

Çin'in Şam Büyükelçisi Çi, ülkesinin Suriye'nin yeniden inşasında etkin rol oynayacağını söyledi.

"Üç ülke arasındaki iş birliği Suriye'de barışa destek sağlayacak"

Rusya Devlet Başkanı Putin’in son haftalarda Cumhurbaşkanı Erdoğan ve İran Cumhurbaşkanı Ruhani ile sürekli temas halinde olduğuna işaret eden Kremlin Sözcüsü Peskov, "Rusya, Türkiye ve İran arasındaki bu iş birliğinin, BM nezdinde Suriye’de barışa yönelik atılan adımlara ciddi destek sağlaması bekleniyor." dedi.

Paşayeva'dan Batı'ya Afrin eleştirisi: Avrupa iki yüzlü

Zeytin Dalı Harekatı'nın Türkiye'nin haklı mücadelesi olduğunu dile getiren Azerbaycan Milletvekili Paşayeva, "Almanya parlamentosunda terör örgütü fularları takıldı. Avrupa çok iki yüzlü. Terörle mücadeleden bahsediyorsanız nerede olursa olsun karşısından durmanız gerekir." ifadelerini kullandı.

Moskova'daki evsizler dondurucu soğukta hayat mücadelesi veriyor

Farklı coğrafyalardan, farklı umutlarla Rusya'nın başkenti Moskova'ya gelen ancak umduklarını bulamayan evsizler, dondurucu soğuklarla mücadele ediyor. Yaklaşık 10 yıl önce Moskova'ya gelen ve uzun süredir sokaklarda yaşayan Çernov, "Geceleri bazen 50 ruble verip umumi tuvaletlerde sabahlıyorum. Yemekleri ise çöpten buluyorum" diyor. Hayat mücadelesini sokaklarda yürüten Solovyev ise, "Tuvaletler kapalıysa sokaklarda, istasyonlarda ve bazen boş binalarda yaşıyorum" ifadelerini kullanıyor.

Ölülere yer kalmayan şehir: Dakka

Bangladeş'in yoğun nüfuslu başkenti Dakka'da çoğu mezar yeri geçici. Çünkü kentte ölüleri gömecek yer kalmadı. Kalıcı bir mezar satın almanın bedeli 20 bin doları buluyor.

25 yıllık sürgün bitsin

Özbekistan’da 300’den fazla aydın, 25 yıldır sürgündeki muhalif lider Muhammed Salih’in ülkesine dönebilmesi için Cumhurbaşkanı Şevkat Mirziyayev’a mektupla çağrıda bulundu. Mektubu ünlü Özbek yazar Nurullah Raufhan yazdı.

Suudi Arabistan ile Pakistan'dan ortak tatbikat

Suudi Arabistan ve Pakistan deniz kuvvetlerinin katıldığı "Sahil Kalkanı-4" ve "Deniz Meltemi-11" adlı ortak askeri tatbikatın başladığı bildirildi.

Rus yolcu uçağı Moskova'da düştü: 71 ölü

Rusya'nın başkenti Moskova'nın Domodedovo Havalimanı'ndan havalanan ve içinde 71 kişinin bulunduğu Saratov Havayolları'na ait yolcu uçağının düştüğü açıklandı. Rus haber ajansına konuşan bir yetkili, 71 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı.

"Putin yenilmeden mücadelemden vazgeçmeyeceğim"

Bir televizyon kanalında konuşan Eski Gürcistan Cumhurbaşkanı Saakaşvili, "Gürcistan, Abhazya ve diğer topraklarını geri almadan, eski kalkınma hızına ulaşmadan, Putin yenilmeden mücadelemden vazgeçmeyeceğim" açıklamasında bulundu.

'Arakanlı Müslümanlar'ın dönüşü için koşullar oluşturulmalı'

İngiltere Dışişleri Bakanı Johnson, "Arakanlık Müslümanların Arakan'a güvenli ve onurlu dönüşüne imkan verecek koşulları oluşturmak gerekiyor. Bu insanların istediği budur. Geri dönmek istiyorlar ama kendilerini güvende hissetmiyorlar" dedi.

Hong Kong'da otobüs devrildi: 18 ölü

Hong Kong'da iki katlı bir otobüsün devrilmesi sonucu 18 kişinin hayatını kaybetti.

Arakan'da Ömer Halisdemir Okulu açıldı

Yedi Başak İnsani Yardım Derneği, Arakan'da şehit Astsubay Ömer Halisdemir'in ismini verdiği okulu açtı.

+

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
Yenisafak.com bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.