En güçlü ordu!

Çin, bu yüzyılın ortalarına kadar dünyanın en güçlü ordusuna sahip olmayı hedefliyor. Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, dünyada askeri teknolojide yaşanan devrimlere uygun olarak Çin ordusunun teknolojik ve stratejik kabiliyetlerinde sıçramanın şart olduğunu söyledi. Şi, Komünist Parti üyelerine Çin’in birliğine, egemenliğine zarar verecek tüm çabalara karşı çıkmaları çağrısında da bulundu.

Kuzey Kore daha fazla uydu fırlatacak

Kuzey Kore'nin BM temsilcisi Kim In Ryong, gelecek dönemde daha fazla sayıda uydu fırlatmayı planladıklarını açıkladı.

'Çin'in kapıları dünyaya kapanmayacak'

Çin Komünist Partisinin ulusal kongresinde konuşan Çin Devlet Başkanı Şi, Çin'in dışa açılımı ve liberal ticaret düzenini teşvik ettiğini söyledi. Şii, "Çin'in kapıları dış dünyaya kapanmayacak ve gittikçe dışa açık hale gelecek" dedi.

Pakistan'da bombalı saldırı: 7 polis öldü

Pakistan'ın güneybatısındaki Belucistan eyaletinde düzenlenen bombalı saldırıda ilk belirlemelere göre 7 polis hayatını kaybetti, 22 kişi yaralandı.

Afganistan'da intihar saldırısı: 20 ölü, 36 yaralı

Afganistan'daki intihar saldırısında 20 kişinin öldüğü, 36 kişinin yaralandığı bildirildi.

Tacikistan Başmüftüsü: FETÖ kurumlarını kapattık

Tacikistan Başmüftüsü Abdulkadirzade, Tacikistan'da FETÖ ile ilgisi bulunan tüm kurumların kapatıldığını söyleyerek, "15 Temmuz darbe teşebbüsünü şiddetle kınadık" dedi. Abdülkadirzade, ülkesinde hacca gitme konusunda uygulanan "40 yaş altı yasağı ve "sakal bırakma" kısıtlamalarına da değindi.

Katar Emiri'nden Singapur'a ziyaret

Katar Emiri Şeyh Tamim bin Hamad al-Sani Singapur'a gitti. Al-Sani, Singapur Devlet Başkanı Halime Yakup ile görüştü.

Kritik buluşma

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan, dün, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Minsk Grubu eşbaşkanlarının düzenlediği bir toplantıda Cenevre’de bir araya geldi.

Pakistan'da 261 siyasetçinin milletvekilliği askıya alındı

Pakistan Seçim Komisyonu, malvarlıklarını bildirmedikleri gerekçesiyle 261 federal ve eyalet düzeyindeki siyasetçinin meclis üyeliğini askıya aldı. Görevi askıya alınanlar arasında Eski Başbakan Navaz Şerif’in damadı Muhammed Safdar, Devlet Bakanı Talal Çodri ve Din İşleri Bakanı Serdar Yusuf da bulunuyor.

Putin Kuzey Kore'ye yaptırım kararını imzaladı

Moskova yönetimi, Kuzey ve Güney Kore siyasetçileri ile nükleer ve füze programıyla ilgili Pazartesi günü yapılması planlanan görüşmelerde bulunmayacağı açıkladı. Putin, Kuzey Kore'ye yaptırım içeren kararnameyi imzaladı.

Rusya'dan Kerkük açıklaması

Irak ordusunun, IKBY'nin gayrimeşru operasyonundan sonra operasyon başlattığı Kerkük ile ilgili açıklama yapan Rusya, Irak toprak bütünlüğünün korunması gerektiğini duyurdu.

Arakanlıları taşıyan tekne alabora oldu: 6'sı çocuk 12 ölü

Myanmar ordusunun katliamlarından kaçarak Bangladeş'e sığınmaya çalışan Arakanlı Müslümanları taşıyan teknenin alabora olması sonucu 6'sı çocuk 12 kişi hayatını kaybetti.

Kuzey Kore: Nükleer silah geliştirmemiz gerekiyor

Kuzey Kore Parlamentosu Başkan Yardımcısı Ah, "Nükleer programlarımız, bağımsızlığımızı korumayı amaçlayan nükleer caydırıcılık programlarıdır. Nükleer programlarımızı geliştirmekten başka seçeneğimiz yok" dedi.

Kırgızistan'da halk Cumhurbaşkanlığı seçimi için sandık başında

Kırgızistan'da halk, 5’inci dönem cumhurbaşkanlığı seçimlerinde oy kullanmak üzere sandık başına gitti. 11 adayın yarıştığı seçimlerin iktidar partisinin adayı Sooronbay Ceenbekov ile Cumhuriyet Partisi Kurucu lideri Ömürbek Babanov arasında geçmesi bekleniyor.

Afganistan'da hava saldırılarında 205 sivil hayatını kaybetti

Birleşmiş Milletler, Afganistan'da 2017 yılı Ocak-Eylül döneminde yaşanan sivil kayıplarının geçen senenin aynı dönemine kıyasla yüzde 6 azaldığını açıkladı. Öte yandan Afganistan'daki NATO ve Afgan kuvvetlerince gerçekleştirilen hava saldırılarında ölen sivil sayısının arttığı vurgulandı.

Hindistan 57 Arakanlı Müslümanı sınır dışı etti

Myanmar ordusunun giriştiği katliamlardan kaçan Arakanlı Müslümanlar sığındığı Hindistan'da bugün 18 ve son 3 haftada 57 kişi sınır dışı edildi.

Bangladeş'e sığınan Arakanlı Müslümanların sayısı 536 bine ulaştı

Birleşmiş Milletler, Myanmar'daki şiddet olaylarından kaçarak Bangladeş'e sığınan Müslümanların sayısının 536 bin olduğunu açıkladı.

Afganistan'da DEAŞ operasyonu: 20 ölü

Afganistan'da, ABD'ye ait İHA'larla yapılan saldırıda 20 DAEŞ mensubu terörist öldürüldü.

İDDEF Arakanlı Müslümanlara çadır kent kuruyor

İDDEF (İnsana Değer Veren Dernekler Federasyonu) Bangladeş’e sığınan Arakanlı Müslümanlar için toplanan yardımları ulaştırarak bölgede kalıcı projeler için incelemelerde bulundu.

Güney Kore: Belgelerin çalınması saçma bir hata

Kuzey Kore, Güney Kore ve ABD'nin de dahil olduğu savaş planlarının yer aldığı yüzlerce bilgiyi ele geçirdi. Konuyla ilgili açıklama yapan Milletvekili Rhee Cheol-hee "Bu saçma bir hata" ifadelerini kullandı.

Vietnam'da toprak kayması: 54 ölü

Vietnam'da meydana gelen sel ve toprak kaymalarında hayatını kaybedenlerin sayısı 54'e çıktı.

Savaşın fitilini ateşledi

Kuzey Kore Dışişleri Bakanı Ri, ABD Başkanı Trump’ı ülkesine yönelik tehditleri nedeniyle “savaşın fitilini ateşlemekle” suçladı. Ri, nükleer programlarından taviz vermeyeceklerini de açıkladı. Rusya Dışişleri Bakanlığı ise ABD’nin Kuzey Kore bahanesiyle Çin ve Rusya’yı hedef aldığını savundu.

Çin'de sağanak: 5 ölü

Çin'de etkili olan sağanağın yol açtığı sel nedeniyle 26 bin 700 kişi güvenli yerlere tahliye edildi.

Çin’den lazer silahı üretildi

Çin’de, menzili 200 metreye ulaşan lazer silahı geliştirildi. Herhangi bir ses ve ışıma yapmayan lazer silahının geri tepmesi olmadığı ve maliyetinin düşük olduğu belirtildi.

İran'da sıradışı robotik restoran 'Roboşef'

İran'ın başkenti Tahran'da açılan 'Roboşef' adındaki ilk robotik restoran, daha çok gençlere hitap etse de her yaştan müşterinin ilgi odağı haline geldi.

Japonya'da faaliyete geçen Yanardağ dört kenti etkiledi

Japonya'da 6 yıl aradan sonra yeniden faaliyete geçen Şinmoedake Yanardağı, dört kenti etkiledi. Yanardağın püskürttüğü küllerin 1,7 kilometre yüksekliğe ulaştığı açıklandı

Rusya'dan Filipinler'e 5 bin kalaşnikof

Rusya, Filipinler'e terörle mücadeleye destek amacıyla askeri araç ve silah yardımında bulunacak. Duterte, Rusya'dan 5 bin kalaşnikofun getirileceğini belirtti.

Rusya ABD'nin ambargo uyguladığı Filipinler'e silah yardımı yapacak

Rusya, ABD'nin daha önce yaptırım uyguladığı Filipinler'e terörle mücadeleye destek amacıyla askeri araç ve silah yardımında bulunacağını açıkladı.

Arakan ziyaretini engelleyen BM yetkilisi görevden alınacak

Myanmar'ın saldıları altında bulunan Arakan bölgesinin ziyaret edilmesini engellemeye çalışan BM'nin Myanmar Koordinatörü Dessallien'in görevden alınacağı açıklandı.

Malezya'da İkinci Dünya Savaşı'ndan kalma bomba patladı

Malezya'nın başkenti Kuala Lumpur'da "Bandar Malezya" adı verilen kentsel dönüşüm projesi kapsamında inşaatın devam ettiği hızlı ulaşım şantiyesinde, II. Dünya Savaşı'ndan kalma bombanın patlaması sonucu Bangladeş vatandaşı bir işçi yaşamını yitirdi.

Yunanistan Rus vatandaşını iade edecek

Yunan yargısı, daha önce ABD'ye iadesine onay verdiği Rus vatandaşı için Moskova'dan gelen iade talebini de kabul etti.

'Arakan'daki saldırılar sistematik'

BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği tarafından hazırlanan rapora göre, Arakan'da Müslümanlara karşı yürütülen 'vahşi' saldırılar, "organize, sistematik ve koordineli" bir şekilde yapılıyor.

+

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
Yenisafak.com bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.