GündemGündem
e-Okul VBS girişi nasıl yapılır
e-Okul VBS girişi nasıl yapılır
e-Okul giriş, okulların açılmasından kısa bir süre sonra yeniden gündem geldi. e-Okul girişi yaparak ders programlarını ve okuldaki değişiklikleri görmek isteyen öğrencilerin tek yapması gereken e-Okul VBS girişi yapmak. e-Okul ile sınav sonuçları, karne notları, devamsızlık gibi bilgiler öğrenilebiliyor. İşte e-okul veli giriş ekranı, şifre işlemleri ve detaylı açıklamalar.
TUS ve STS giriş belgeleri açıklandı
TUS ve STS giriş belgeleri açıklandı
ÖSYM tarafından, 25 Şubat Pazar günü yapılacak olan, 2018-TUS ve 2018- STS Tıp Doktorluğu 1. Dönem sınavına giriş belgeleri açıklandı. Adaylar, 2018-TUS ve 2018- STS Tıp Doktorluğu sınavlarına giriş belgelerini ÖSYM'nin sitesinden alabilecekler.
'En büyük güvencemiz gençlerimiz'
'En büyük güvencemiz gençlerimiz'
Diyarbakır Valisi Güzeloğlu, "Geleceğe doğru kararlı ve emin adımlarla Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde ve önderliğinde yürürken en büyük güvencemiz yine şüphesiz gençlerimizdir" dedi.
Okullarda el yazısı kararı yine değişti
Okullarda el yazısı kararı yine değişti
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) öğretmenin tercihine bıraktığı el yazısı kararında değişikliğe gidiyor. Bu yıl sadece öğretmenlerin yüzde 5’inin el yazısını tercih etmesi ve aynı okulda farklı uygulamaların sorunlara neden olması üzerine yazı konusunda “Okul içinde birlik” zorunluluğu getiriliyor. Bakanlığın illere gönderdiği genelgeye göre, ilkokul birinci sınıfta yazı konusunda kararı artık “okul zümreleri” verecek. Yeni uygulama gelecek öğretim yapılında başlayacak.
Açıköğretimdeki öğrenci sayısı açıkladı
Açıköğretimdeki öğrenci sayısı açıkladı
AÜ Açıköğretim iktisat ve işletme fakültelerinde hakimden askeri personele, gazeteciden mühendise kadar birçok meslek grubundan kişi öğrenim görüyor. AÖF'te 736 bin çalışan öğrencisinin içerisinde 12 bin 651 askeri personel, 2 bin 277 adli personel, 2 bin 705 akademisyen, bin 508 gazeteci, 161 hakim, 27 milletvekili, 17 bin 197 mühendis, 16 bin 326 sağlık personeli ve 33 bin 626 da öğretmen bulunuyor.
ÖSYM'nin sınav görevlisi ücretlerinde düzenleme
ÖSYM'nin sınav görevlisi ücretlerinde düzenleme
ÖSYM sınavlarında aynı günde birden fazla oturumda görev alacak sınav görevlilerinin ücretleri herhangi bir kesinti yapılmadan ödenecek.
MEB sözleşmeli öğretmenlik başvuru takvimini açıkladı
MEB sözleşmeli öğretmenlik başvuru takvimini açıkladı
MEB, 20 bin sözleşmeli öğretmen alımına ilişkin duyuru yayımladı. Ön başvurular 2 Mart'ta alınacak, sözlü sınavlar 14 Nisan ve 8 Mayıs'ta yapılacak. En çok kadro 3 bin 806 ile sınıf öğretmenliğine verilirken, 2 bin 2 ile ingilizce ve din kültürü ve ahlak bilgisi bin 907 kontenjan ile takip etti.
Sözleşmeli öğretmenlik başvuru şartları
Sözleşmeli öğretmenlik başvuru şartları
Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı örgün ve yaygın eğitim kurumlarında 20 bin sözleşmeli öğretmen alımı yapılacak. MEB sözleşmeli öğretmenlik başvuru ve sınav takvimini açıkladı. Yapılan açıklamaya göre, 20 bin sözleşmeli öğretmenlik başvuruları ne zaman? Başvuru şartları neler? Başvuru nasıl yapılır? Detayları haberimizde bulabilirsiniz...
En küçük taviz yok
En küçük taviz yok
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Afrin operasyonundan sonra Türkiye’yle müzakere masasına oturmak isteyen ABD’ye, “Söz elbette değerlidir. Fakat biz sahada ne olup bittiğine bakarız. Yani hem müzakere eder, hem operasyonlarımızı sürdürürüz” karşılığını verdi. Erdoğan, Türkiye’nin asıl hedefinden ise en küçük taviz vermeyeceğini söyledi.


Erdoğan, AK Parti’nin Ankara İl Kongresi’nde şu mesajları verdi: “Bize dostluk gösterene, yüreğimiz de kollarımız da açıktır. Bize husumet besleyenin, istiklal ve istikbalimizi tehdit edenin ise ne kimliğine ne cesametine bakarız. Allah’ın yardımı, milletimizin cesareti, dostlarımızın duasıyla ezer geçeriz, hiç bu işin şakası yok.”

Afrin’egidinOsmanlı tokadını görün
Afrin’e gidin Osmanlı tokadını görün
Başbakan Yıldırım, “Avrupa'da ‘Cumhurbaşkanınız, Osmanlı tokadı atacak, kime atıyor’ dediler. Dedim ki; gidin Fırat Kalkanı'na, gidin Afrin’e, Osmanlı tokadının nasıl atıldığını orada görürsünüz” dedi.
İttifaka son rötuş
İttifaka son rötuş
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Külliye’de MHP lideri Bahçeli’yi kabul etti. 45 dakikalık görüşmede ittifaka son rötuşlar verildi. Erdoğan görüşme öncesi yaptığı konuşmada ise Bahçeli’ye teşekkür ederken, “İşbirliğinin ülkemiz ve milletimiz için hayırlara vesile olmasını Allah’tan niyaz ediyorum” dedi.
ABD ve AB'nin yeni planı deşifre oldu
ABD ve AB'nin yeni planı deşifre oldu
Ankara'da hükümet kaynakları son aylarda, yeni bir plandan söz etmeye başladılar. PKK’nın tasfiye edilerek PYD çatısına gireceği, bunun da ABD ve AB ülkelerini ‘terör örgütü PKK ile işbirliği yapan taraf’ olmaktan kurtarma amacı taşıdığı iddia ediliyor. Bir süreden beri, bazı akademisyenler ve emekli askerlerin dile getirdiği bu iddia, hükümet düzeyinde de değerlendirmeye alındı.
Başbakan'ın Merkel'den özel olarak istediği isim
Başbakan'ın Merkel'den özel olarak istediği isim
Avrupa turu kapsamında gerçekleştirdiği Almanya ziyaretinde Angela Merkel ile de görüşen Başbakan Binali Yıldırım, Alman mevkidaşına özel bir liste verdiği ortaya çıktı. Başbakan Yıldırım'ın "Adil Öksüz'ün yurt dışında olduğunu biliyoruz, polisimiz getirmek için her türlü yolu arıyor. Sizler de yardımcı olun" diyerek bazı FETÖ üyelerinin isimlerinin yazılı olduğu listeyi Merkel'e verdiği belirtildi.
Erdoğan'dan Afrika çıkarması
Erdoğan'dan Afrika çıkarması
Cumhurbaşkanı Erdoğan, 26 Şubat - 02 Mart 2018 tarihlerinde kalabalık bir heyet ile Afrika çıkarması yapacak. Erdoğan, 5 gün sürecek ziyaretler kapsamında Cezayir, Moritanya, Senegal ve Mali’de temaslarda bulunacak.
51 il için kritik gün Perşembe
51 il için kritik gün Perşembe
30 büyükşehrin dışında kalan 51 ilin, bütünşehir kapsamına alınmasını içeren çalışmalar son aşamaya geldi. 51 il için büyük bir öneme sahip olan yeni düzenlemede kritik değişikliler yer alacak. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Erol Kaya, yapılan çalışmayı ve getirilecek değişiklikleri Perşembe günü yapacağı basın toplantısı ile kamuoyuna duyuracak.
Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Putin görüştü
Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Putin görüştü
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Putin ile telefonla görüştü. Erdoğan ile Putin'in telefon görüşmesinde, terörle mücadele konusunda Afrin ve İdlib'de iş birliği ve eş güdüm içinde hareket etmeyi sürdürme kararlılığı teyit edildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Putin'e Suriye rejimi Afrin'e girmesi halinde bunun sonuçları olacağını söyledi.
İstanbullular dikkat: Bu yollar kapalı
İstanbullular dikkat: Bu yollar kapalı
Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu ve Vodafone Yarı Maratonu nedeniyle İstanbul'da bazı yollar araç trafiğine kapatıldı. İşte kapatılan yollar ve alternatif güzergahlar...
Nusaybin'de baba-oğul omuz omuza operasyonda
Nusaybin'de baba-oğul omuz omuza operasyonda
Mardin'in Nusaybin ilçesinde teröristlere yönelik süren operasyonlarda Polis Özel Harekatta (PÖH) görev yapan bir baba ve oğlunun omuz omuza mücadele etmesi duygulandırdı. Ayrı ayrı şehirlerde görev yapan baba ve oğul terör operasyonunda bir araya geldi.
Gaziantep'te şehit sayısı 3'e yükseldi
Gaziantep'te şehit sayısı 3'e yükseldi
Gaziantep'te Emniyet Müdürlüğü'ne yönelik bombalı araçla düzenlenen saldırıda yaralanan polis memuru Mehmet Öter tedavi gördüğü hastanede kurtarılamayarak şehit oldu.
Okuldaki başarısızlık çocuk işçilere sebep oluyor
Okuldaki başarısızlık çocuk işçilere sebep oluyor
Mersin Büyükşehir Belediyesi'nin çocuk işçiliği konusunda kentte yaptığı anketten çarpıcı sonuçlar çıktı. Anketle çocuk işçilerin yüzde 61'inin eğitime devam etmek istemedikleri, yüzde 60'ının eğitimlerinde başarısız oldukları için, yüzde 40'ının ise ailevi ve ekonomik nedenlerle okulu bıraktıklarını belirlendi. Sosyolog İsmail Büyükbörklü, okulda başarısız olan çocukların yeteneklerine göre meslek okullarına yönlendirilerek çocuk işçilerin engellenmesi gerektiğini söyledi.
Feci kazayla ilgili soruşturma başlatıldı
Feci kazayla ilgili soruşturma başlatıldı
Hatay Valiliği, Osmaniye'de sulama kanalına düşerek 14 kişinin ölümüne neden olan midibüs kazasıyla ilgili soruşturma başlatıldığını bildirdi.
Engellilerin meyve hasadı sevinci
Engellilerin meyve hasadı sevinci
Kırklareli Bakım Rehabilitasyon ve Aile Danışma Merkezi Müdürlüğü tarafından sürdürülen “Benim de Dikili Bir Ağacım Var Gülüm Var Projesi" kapsamında hobi bahçesinde kiraz, kayısı, elma ve armut yetiştiren engelliler, bu yıl hasada başladı.
PKK sığınakları 10 dakikada yerle bir
PKK sığınakları 10 dakikada yerle bir
TSK, Kuzey Irak'ta bulunan PKK hedeflerine hava harekatı düzenledi. Dün 09.05-09.15 saatleri arasında Haftanin bölgesinde terör örgütüne ait mağara ve barınaklar imha edildi.
9 başlıkta Suriyelilere vatandaşlık
9 başlıkta Suriyelilere vatandaşlık
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın gündeme getirdiği Suriyelilere vatandaşlık verilmesi konusuna ilişkin detaylar ortaya çıkmaya başladı. 7 Haziran öncesi de gündeme gelen vatandaşlığın spekülasyon oluşturmaması için ertelendiği belirtilirken, Suriyelilerin nasıl vatandaş olacağına ilişkin 9 önemli kriter bulunuyor.
Yüzbinler idam istiyor!
Yüzbinler idam istiyor!
Geçtiğimiz hafta birisi Adana, birisi Antalya’da yaşanan iki çirkin olay, Türkiye’nin gündemini derinden yaraladı. İki şehirden gelen çocuk istismarı haberi, Türk halkını ayağa kaldırdı. Yüzbinlerce kişi, insanlıkdışı bu olayların acımasız faillerinin en ağır ceza ile cezalandırılmasını istiyor. Başlatılan kampanyalarda yüzlerce imza toplandı, idam cezasının getirilmesi Adalet Bakanlığı’na iletildi. Konuyla ilgili söylenenler, hükümet kanadından yapılan açıklamalar…
Çöp kamyonu eve girdi
Çöp kamyonu eve girdi
Antalya’da bir otomobille çarpışarak kontrolden çıkan çöp kamyonu, yol kenarındaki tek katlı eve girdi. Araçta sıkışan sürücü, itfaiye ekiplerince kurtarıldı. Kazada 3 kişi yaralanırken, ev sahibi Menşure Doğan, can kaybı olmamasına sevindiklerini söyledi.
İğrenç olay polisin gelmesiyle ortaya çıktı
İğrenç olay polisin gelmesiyle ortaya çıktı
Öz oğlunu kaldığı yurda götürürken cinsel istismarda bulunan baba G.M.B, “Alt soya karşı çocuğun nitelikli cinsel istismarı suçundan” Ankara 1. Sulh Ceza Hakimliği’nce tutuklandı.
Hakim gözünün yaşına bakmadı: Kararı duyunca bayıldı
Hakim gözünün yaşına bakmadı: Kararı duyunca bayıldı
İzmir'de görülen iğrenç davada, 7. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı, küçük yaştaki E.A’yı, kendisine gönderdiği fotoğraflarla tehdit edip, cinsel istismarda bulunan Cihan K’ye 132 yıl 6 ay, Yılmaz Ç’ye 39 yıl, Nazif S’ye de 52 yıl hapis cezası verdi. Nazif S. duruşma salonunda sinir krizi geçirip bayıldı.
Komşusunun yetim çocuğunu istismara 10 yıl
Komşusunun yetim çocuğunu istismara 10 yıl
Adıyaman’da komşusunun 12 yaşındaki yetim kızını istismar eden 5 çocuk babası Ö.Ç. ‘çocuğun cinsel istismarı’ suçundan 10 yıl hapse çarptırıldı. Tutukluluğunun devamına karar verilen Ö.Ç.’nin velayet dahil bütün hakları elinden alındı.
Define ararken zehirlenen 2 kişi hayatını kaybetti
Define ararken zehirlenen 2 kişi hayatını kaybetti
Tokat'ta define aramak için bir tümülüsün altındaki tünele giren 4 kişiden 2 kişi jeneratör motorunun egzoz gazından zehirlenerek hayatını kaybetti.
Kağıthane'de faciadan dönüldü
Kağıthane'de faciadan dönüldü
İstanbul Kağıthane'de frenlerinin tutmaması sonucu kontrolden çıkan toprak yüklü hafriyat kamyonu, çarptığı metruk binayı yıkarak devrildi. Metrelerce fren izinin gözler önüne serdiği olayda, sürücü yaralandı. Sokakta kimsenin bulunmaması sonucu faciadan dönüldü.
Üniversitede 14 öğretim görevlisine hırsızlık şoku
Üniversitede 14 öğretim görevlisine hırsızlık şoku
Bursa'daki Uludağ Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümünde 14 ayrı öğretim görevlisinin ofisini soyan hırsız, polis tarafından yakalandı.
İstanbul merkezli 22 ilde FETÖ operasyonu
İstanbul merkezli 22 ilde FETÖ operasyonu
İstanbul merkezli 22 ilde FETÖ operasyonu düzenlendi. Örgütün şifreli mesajlaşma programı ByLock'u kullandığı tespit edilen 43 şüpheli hakkına gözaltı kararı verildi.
Elçi, FETÖ’cü rektörle gizli görüştü
Elçi, FETÖ’cü rektörle gizli görüştü
Türkiye aleyhtarı faaliyetleri nedeniyle istenmeyen adam ilan edilen eski ABD elçisi John Bass’ın, FETÖ’den tutuklu eski Gazi Üniversitesi Rektörü Süleyman Büyükberber ile 15 Temmuz’dan önce gizli görüştüğü ortaya çıktı. Üniversiteye aldığı 190 kişinin tamamı FETÖ’cü çıkan rektörün Bass’la ne konuştuğu merak ediliyor.
Dış temsilciliklerde FETÖ teyakkuzu
Dış temsilciliklerde FETÖ teyakkuzu
Türkiye, FETÖ terör örgütünün halen güçlü olduğu ülkelerde teyakkuzu arttırdı. Dışişleri Bakanlığı örgütün güçlü olduğu ülkelerde yoğun diplomasi yürütmesi için 18 yeni büyükelçi atadı.
FETÖ elebaşının malikanesine 'özel kod' isimle giriliyormuş
FETÖ elebaşının malikanesine 'özel kod' isimle giriliyormuş
Kars'taki FETÖ'den tutuklandıktan sonra etkin pişmanlık hükümlerinden faydalanan eski emniyet amiri E.Ü, ABD'de bulunduğu dönemde örgütün faaliyetleri hakında önemli bilgiler paylaştı. E.Ü., ABD'de elebaşı Gülen'in malikanesine girebilmek için 'özel kod isimler' verildiğini belirterek son gittiğinde kapıda nöbet tutan güvenliklerin dikkatini çektiğini belirtti. E.Ü., dikkat çeken o güvenliklerin Türkiye'den izin alarak ABD'ye giden örgüt mensubu polislerin olduğunu ifade etti.
FETÖ'nün 'mahrem ablalarına' operasyon: 9 gözaltı
FETÖ'nün 'mahrem ablalarına' operasyon: 9 gözaltı
Trabzon merkezli 10 ilde kadın emniyet personeli ile emniyet mensuplarının eşlerine 'mahrem ablalık' yaptıkları iddiasıyla 9 kadın şüpheli gözaltına alındı.
Salih Zeki Çolak: Onun hain bakışlarını asla unutamıyorum
Salih Zeki Çolak: Onun hain bakışlarını asla unutamıyorum
Kara Kuvvetleri eski Komutanı emekli Orgeneral Salih Zeki Çolak, derdest edilmesinin ardından Akıncı Üssü'ne götürüldüğünü anlatarak, "Darbecilerden rütbeli olduğunu düşündüğüm biri 'Askeri okulda öğrendiğimiz değerlere aykırı hareket ettiniz. Cumhurbaşkanı, Başbakan, İçişleri Bakanı, MİT Müsteşarı da sizin gibi alınacaklar ve getirilecekler' dedi" ifadesini kullandı. Çolak, "Kurmay Yarbay Bünyamin Tümer’in hain bakışlarını asla unutamıyorum" şeklinde konuştu.
FETÖ'cü savcının amcasından 100 kilogram altın çıktı
FETÖ'cü savcının amcasından 100 kilogram altın çıktı
FETÖ firarisi eski savcı Muammer Akkaş'ın amcası Faruk Akkaş'ın, eşinin ve kardeşinin sahte kimlikle kiraladığı banka kasasında 100 kilogram altın ele geçirildi
FETÖ sanığı eski hakime 7 yıl 6 ay hapis cezası
FETÖ sanığı eski hakime 7 yıl 6 ay hapis cezası
Adana’da Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) soruşturması kapsamında hakkında dava açılan eski hakim 7 yıl 6 ay hapis cezasına mahkum edildi.