'Türk askeri ile ortak devriyeler 3 gün içinde başlayabilir'

ABD Savunma Bakanı Mattis, Türk ve Amerikan askerlerinin Münbiç'te ortak devriyeler gerçekleştirmeleri için gereken eğitimlerin 3 gün içinde başlayabileceğini söyledi. Mattis, sorulan soruaya "72 saat içinde diyebilirim. Çok yakında, belki daha da önce." şeklinde yanıt verdi.

ABD Suriye'ye ayırdığı 230 milyon dolarlık fonu durdurdu

ABD yönetimi tarafından, Suriye'de DEAŞ'tan kurtarılan alanlarda yeniden istikrarın sağlanması için vadedilen 230 milyon dolarlık fon başka bölgelere aktarılacak. Beyaz Saray, Pentagon ve Dışişleri Bakanlığı arasında ortak bir şekilde alınan karara göre 230 milyon dolarlık fon, ABD'nin diğer dış politika önceliklerine harcanacak.

ABD'nin Ankara eski Büyükelçisi Jeffrey'e kritik görev

ABD'nin Ankara eski Büyükelçisi James Jeffrey, ABD'nin Suriye Özel Temsilcisi görevine getirildi.

ABD'yi korkutan 'nükleer cehennem'

ABD Savunma Bakanlığı’nın yayımladığı yeni rapora göre; Çin, yüksek menzilli ve nükleer kapasiteli bombardıman uçaklarıyla ABD’ye saldırmaya hazırlandığı iddia edildi. Kongre'ye sunulan raporda, Çin’in üç yıldır ABD ve müttefiklerini vurma kapasitesini artırmasına dikkat çekildi.

Vatikan, çocuk istismarını 'kınadı'

Vatikan Basın Ofisi Müdürü Greg Burke, ABD’nin Pennsylvania eyaletinde yüzlerce Katolik rahibin binden fazla çocuğa cinsel istismarda bulunduğunun ortaya çıkmasıyla ilgili, “Vatikan, çocukların cinsel istismarını kesin surette kınamaktadır” dedi.

Trump'tan Hindistan Başbakanına: Ona birini ayarlayabilirim

ABD Başkanı Trump, Hindistan Başbakanı Modi’nin geçen sene Beyaz Saray’a gerçekleştireceği ziyarete ‘yalnız’ geleceğini öğrenmesi üzerine “Onun için birini ayarlayabilirim” demişti. Eşiyle ayrı yaşadığı bilinen Modi’nin eşinin hikayesi bu olay üzerine ortaya çıktı.

Beyaz Saray'daki kabine toplantısı 'dua' ile başladı

ABD Başkanı Donald Trump başkanlığında Beyaz Saray'da yapılan kabine toplantısına Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'nun ettiği duanın ardından başlandı. Başta Evanjelik Mike Pence olmak üzere kabinedeki bazı isimlerin dini ritüellerini medyanın önünde yapmaları kamuoyunun dikkatini çekiyor.

Trump'ın istediği askeri geçit töreni reddedildi

Pentagon, ABD Başkanı Donald Trump'ın Gaziler Günü'nde yapılmasını istediği askeri geçit töreninin bu yıl yerine gelecek sene yapılacağını açıkladı. Söz konusu erteleme, Amerikan medyasında 'geçit töreninin yüksek maliyetli olmasına' bağlandı.

Trump’tan gece yarısı tweetle ikinci küstah tehdit

ABD Başkanı Trump gece yarısı paylaştığı bir tweet ile Türkiye'yi bir kez daha tehdit etti. Trump, Twitter hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda, ev hapsine alınan ABD'li Rahip Brunson'a ilişkin, "Masum bir adamın serbest bırakılması için hiçbir şey ödemeyeceğiz, Türkiye ile ilişkilerimizi azaltıyoruz" ifadelerini kullandı. Trump geçen hafta attığı tweet ile Türkiye'den alınan çelik ve alüminyum ürünlerine ek vergi uygulanacağını söylemişti.

Asıl savaş ABD’nin kendiiçinde

ABD Başkanı Trump, kendi ülkesinde de adeta herkesle kavgalı. Trump, eski CIA Direktörü Brenan’ın ülke sırlarına erişim iznini iptal etti. Eski FBI, NSA ve DNI başkanları ve çok sayıda güvenlik ve istihbarat yetkilisinin güvenlik izinleri de gözden geçiriliyor. Trump’ın “halk düşmanı” ilan ettiği Amerikan medyası da, “Biz kimsenin düşmanı değiliz” temalı “özgür basın” kampanyası başlattı. Kampanyaya 350’den fazla gazete katıldı. New York Valisi Andrew Cuomo, Trump’ın “Yeniden Büyük Amerika” slog...

CNN: Trump'ın stratejisi çöktü, Taliban kazanıyor

Taliban'ın son saldırıları ABD yönetiminin Afganistan stratejisindeki başarısızlığı yeniden gündeme getirdi. CNN International muhabiri Nick Paton Walsh, NATO ve Afgan güçlerinin zorlu savaşta başarı elde edemeyeceğini belirterek, "Trump'ın Afganistan stratejisi çöktü, Taliban kazanıyor" ifadelerini kullandı.

F-35 teslimatlarıyla ilgili yeni açıklama

F-35 Ortak Program Ofisi, tüm F-35 ortaklarıyla mevcut program planlarını sürdüreceğini ve gelecekteki politika talimatlarına uyacağını açıkladı.

ABD çalkalanıyor: Çin en az 30 CIA ajanını infaz etti

ABD Merkez İstihbarat Teşkilatı'nın (CIA) Çin'deki istihbarat ağı deşifre edilerek, 30 muhbirinin infaz edildiği ortaya çıktı. Pekin yönetiminin istihbaratın içerisine sızdırdığı köstebek aracılığıyla, CIA'in özel iletişim sistemini deşifre ettiği belirtildi.

'ABD Türkiye'yi kaybetmeyi göze alamaz'

ABD'nin eski Avrupa-Avrasya ilişkilerinden sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı Matthew Bryza, Washington Post için "ABD, Türkiye'yi kaybetmeyi göze alamaz" başlıklı makale kaleme aldı.

Washington'da dikkat çeken temas

Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Serdar Kılıç, ABD'deki cumhuriyetçilerin önemli isimlerinden Senatör Lindsey Graham ile görüştü. Toplantıda Brunson ve ikili ilişkiler ele alındı.

Bozuk tuvalet için 7 saat fazladan uçtu

Son dönemde yolculara yönelik ırkçı uygulamalarıyla gündeme gelen Amerikan Delta Havayolları yeni bir skandala imza attı. ABD-Fransa seferi yapan şirkete ait bir uçak, New York'tan kalkış yaptıktan 7 saat sonra havalimanına 'tuvaletin bozulması' nedeniyle geri döndü. Şirketin Fransa'da tamiratın pahalı olması nedeniyle böyle bir karar aldığı öğrenildi.

ABD medyası kazan kaldırdı: 300'den fazla gazete katıldı

ABD'de 300'den fazla haber kuruluşu, Trump'ın sürekli basını hedef alan saldırılarına karşı ortak bir hamle başlattı. '#EnemyOfNone' yani 'Kimsenin düşmanı değil' etiketiyle kampanyaya destek veren kuruluşlar bugün ülke çapında Trump'a kınama hareketi başlattı.

Trump eski CIA Direktörünü hedef aldı: İzinlerini iptal ettim

ABD Başkanı Donald Trump, eski CIA Direktörü John Brennan'ın güvenlik iznini iptal etti. Brennan, Trump'ın Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Helsinki'de yaptığı görüşmeyi 'hainlik' olarak nitelemişti.

New York Valisi'nden Trump'a: Amerika'yı yeniden büyük yapmayacağız

ABD Başkanı Donald Trump'ın "Make America great again" (Amerika'yı yeniden büyük yap) sloganını eleştiren New York Valisi Andrew Cuomo, "Amerika'yı yeniden büyük yapmayacağız, ABD hiç o kadar büyük değildi. Büyüklük seviyesine ulaşamadık. Ancak her ABD'li her şekilde eşitliğe kavuştuğunda büyüklüğe ulaşacağız" ifadelerini kullandı.

CNN: Felaketimiz olur

Türkiye karşıtı Batı medyasında alarm zilleri çalıyor. CNN International’da yer verilen bir analizde ‘Türkiye’nin Avrasya’ya yönelerek bağımsız güvenlik politikaları izlemesi Batı için felaket’ olarak tanımlandı. Türkiye’ye açılan ekonomik savaşın pişmanlıkla sonuçlanacağını kaydeden CNN analizi, Batı’nın Türkiye’yi kaybetmenin bedelini ‘ödeyemeyeceği’ uyarısında bulundu.

Küstah yine tehdit etti

ABD’nin evangelist Başban Yardımcısı Pence, Papaz Brunson konusunda yine Türkiye’yi tehdit etti: Türkiye, Trump’ın kararlılığını test etmemeli.

İlhan Ömer’den dev adım

ABD’de Somali kökenli eyalet milletvekili İlhan Ömer, Demokrat Parti’nin Minnesota eyaletinde yapılan Temsilciler Meclisi ön seçimini kazandı.

Pence küstahlığa devam ediyor

ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, Türkiye'yi yine tehdit etmeye kalkıştı. Pence "Rahip Brunson, masum bir adam, adalet onun serbest bırakılmasını istiyor. Türkiye, Trump'ın kararlılığını test etmemeli" ifadelerini kullandı.

Trump'ın göçmen politikası protesto edildi

Aktivistler, göçmenlerin ABD'den sınır dışı edilmesini ve ABD Başkanı Donald Trump'ın göçmen politikasını protesto etti. Çoğunluğu kadınlardan oluşan göstericiler, ellerinde 'Yasağa hayır, duvarlara hayır', 'Birleşen insanlar asla yenilmez' ve 'Aileleri ayırmayın' yazılı dövizler taşıdı.

Beyaz Saray: Türkiye’nin ek ithalat vergileri üzücü

Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Sanders, “Türkiye’nin ek ithalat vergileri üzücü. Yanlış yönde atılmış bir adım. Bizimki ulusal güvenlik nedeniyle atılmış bir şey. Onlarınki bizimkine yanıt. Desteklemiyoruz," dedi.

CNN: Türkiye ile ticaret savaşı ABD borsalarını batırdı

Türkiye'ye finansal savaş başlatan Trump yönetimi, ABD borsasının çöküşüne neden oldu. CNN International borsadaki düşüşü "Türkiye ile ticari savaş ABD borsalarını batırdı" başlığıyla duyurdu.

ABD'de katolik rahipler binden fazla çocuğa cinsel istismarla suçlanıyor

Pennsylvania'da Roma Katolik kilisine ait yüzlerce rahip binden fazla çocuğa cinsel istismarda bulunmakla suçlandı. ABD medyasında yer alan habere göre, Pennsylvania Başsavcısı Josh Shapiro, iki yıllık bir soruşturmanın ardından çocuklara yönelik cinsel istismarların, Pennsylvania ve Vatikan'daki kıdemli kilise yetkililerince 'sistematik' bir şekilde örtbas edildiği sonucuna ulaştıklarını söyledi.

Trump'a 'kaçak su' davası

ABD’de Illinois eyaleti başsavcılığı, Chiacago'daki Trump International Hotel & Tower’a dava açtı. Davanın gerekçesi ise, Trump International Hotel & Tower’ın her gün Chiacago nehrinden izinsiz milyonlarca litre su çektiği iddiası.

ABD'de Somalili Müslüman aday kongre ön seçimini kazandı

Minnesota eyaleti milletvekili İlhan Ömer, Demokrat Parti'nin Minnesota 5. Kongre bölgesi için yaptığı ön seçimi kazandı. Ömer, böylece Temsilciler Meclisi seçiminde aday olabilecek. Ömer, Kasım ayında yapılacak seçimde başarı kazanması durumunda ABD'de Temsilciler Meclisi'ne ilk Somalili ve Müslüman kadın olarak girecek.

Amerika'da cinsel istismar operasyonu

Latin Amerika ülkesi Şili’de papazlarla ilgili cinsel istismar iddiaları kapsamında Katolik Piskoposlar Konferansı genel merkezine baskın düzenlendi. Papa, rencide ettiği cinsel istismar kurbanlarından özür dilemiş ve konuyla ilgili ‘çok ciddi bir hata yaptığını’ kabul etmişti.

Pentagon'dan Münbiç açıklaması: Devriyelere başlayacağız

ABD öncülüğündeki DEAŞ karşıtı koalisyonun komutanlarından Felix Gedney, "Türk güçleri, Münbiç sınırındaki bağımsız koordineli devriyelerine devam ediyorlar ve bu devriyeler oldukça başarılı geçiyor. Hazır olduğumuzda ve eğitimler yapıldığında ortak devriyeleri uygulamaya geçeceğiz" açıklamalarında bulundu.

Pentagon sözcüsüne soruşturma açıldı

Pentagon sözcüsü Dana White'ın, kurumdaki bazı personeli şahsi işleri için kullandığı gerekçesiyle soruşturma altında olduğu ortaya çıktı. White'a karşı öne sürülen iddialar arasında kuru temizleme için eşyalarını taşıttığı, ilaçlarını aldırdığı, öğle yemeklerini getirttiği ve mortgage belgelerini yaptırdığı gibi başlıklar yer aldı.

+

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
Yenisafak.com bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.