Amerika Haberleri

Central Park yenileme yarışmasında Türk şirketi finalde

Amerika’nın simgelerinden 200 yıllık Central Parkyenilenme sürecine girdi. New York Belediyesi, Ağustos - Kasım 2018 tarihleri arasında park için açtığı peyzaj yarışmasında dünyanın önde gelen mimarlarından öneri istedi. Bu alanda birçok farklı ülkeden ödüller kazanan Türk şirketi Erdem Mimarlar’ın önerisi de 480 katılımcı arasından finale kaldı.

Trump özel kalem müdürlüğüne vekaleten atama yapacak

ABD Başkanı Donald Trump, Beyaz Saray Yönetim ve Bütçe Ofisi Direktörü Mick Mulvaney'i vekaleten özel kalem müdürlüğüne atayacağını duyurdu.

Türk profesör Kolombiya'da kayboldu

Kanada Simon Frazer Üniversitesi’nden ekonomi profesörü Ramazan Gençay’dan, EAFIT Üniversitesi’nde bir konuşma için ziyaret ettiği Kolombiya’nın Medellin kentinde 6 Aralık tarihinden bu yana haber alınamıyor.

Beyaz Saray'dan Erdoğan-Trump görüşmesine ilişkin açıklama: Mutabıkız

Beyaz Saray Sözcüsü Sanders, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Trump'ın telefon görüşmesine ilişkin "İki lider, Türkiye ve ABD'nin Suriye'deki güvenlik endişeleri ve teröre karşı mücadele de dahil ikili meseleleri ele aldı. İki başkan, Suriye'de her iki ülkenin de güvenlik hedeflerinin gerçekleştirilmesi için koordinasyona devam etme konusunda mutabık kaldı" dedi.

BM'den Kaşıkçı cinayetine 'şeffaf' soruşturma isteği

BM Genel Sekreter sözcülerinden Haq, Genel Sekreteri Guterres'in, Suudi gazeteci Kaşıkçı cinayetinde gerçeklerin ortaya çıkması için kapsamlı ve şeffaf bir soruşturma görmek istediğini belirtti.

Amerikan ve dünya halkı Trump'ın söylediklerine inanmıyor

ABD Başkanı Trump'ın eski avukatı Michael Cohen, Amerikalılar ve dünya halkının Trump'ın söylediklerine inanmadığını belirtti. Cohen, "Gerçeği söylemiyor. Onun kirli işlerinin sorumluluğunu almak zorunda kalmam çok üzücü" dedi.

Melania Trump: Ailemin adını istismar ediyorlar

ABD Başkanı Donald Trump'ın eşi First Lady Melania Trump,özel hayatına dair uzun zaman sonra açıklamalarda bulundu. Doğru bildiğini yapmaktan şaşmadığını ve kocasına tavsiyelerde bulunduğunu savundu.

Kaşıkçı soruşturmasını Suudilerin yürütmesi yeterli değil

Kaşıkçı cinayeti ile ilgili açıklamalarda bulunan BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği Sözcüsü Ravina Shamdasani, "Hükümeti eleştiren bir gazetecinin cinayetinin, o hükümetin başka bir ülkedeki konsolosluğunda işlendiği göz önüne alındığında, soruşturmanın Suudi Arabistan tarafından yürütülmesi tek kelimeyle yeterli değildir. Uluslararası bir müdahillik gerekiyor ve biz bunun güçlü şekilde arkasındayız" ifadelerini kullandı.

ABD sınırında gözaltına alınan 7 yaşındaki çocuk hayatını kaybetti

Orta Amerika'dan ABD'ye ulaşmak için harekete geçen göçmen konvoyunda bulunan gözaltına alınan Guatemalalı 7 yaşındaki kız çocuğu, Meksika-ABD sınırında hayatını kaybetti.

Trump: Azledilme endişem yok, insanlar ayaklanır

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Donald Trump, 2016 başkanlık seçim kampanyası sırasında avukatının iki farklı kadına yaptığı ödemeler nedeniyle azledilmekten kaygı duymadığını açıkladı.

Türk profesör Kolombiya'da kayboldu

Kolombiya'nın Medellin kentindeki EAFIT Üniversitesine 28 Kasım'da seminer vermek üzere giden Prof. Dr. Ramazan Gençay'dan 6 Aralık'tan bu yana haber alınamıyor. Türkiye'nin Bogota Büyükelçiliği, polisin Gençay ile en son görülen kişiyi tespit ettiği ve bu kişinin arandığını ifade etti.

ABD'li Senatör'ün Yemen mücadelesi

ABD Senatosu, Yemen'de Suudi Arabistan liderliğindeki koalisyona verilen askeri desteğin kesilmesine ilişkin tasarıyı ön oylamada kabul etti. Yemenli çocukların fotoğraflarını meclise getiren Bağımsız Senatör Bernie Sanders'ın konuşması ise dikkat çekti.

NYT: 'Yemen ABD yapımı bir trajedi'

ABD'nin ünlü New York Times (NYT) gazetesi, ABD’nin Yemen’de Suudi Arabistan önderliğindeki koalisyona sattığı bombaların yol açtığı tahribatı, insanlık dramını ve ABD’nin Suudi Arabistan’a silah satışı rakamlarını gözler önüne serdi.

Arjantin'de yoksulluk son 10 yılın en yüksek seviyesinde

Arjantin'de yoksulluk seviyesi yüzde 33,6'ya yükselerek son 10 yılın en yüksek seviyesine ulaştı. Yaklaşık 45 milyon nüfuslu Arjantin'de 13 milyondan fazla kişi yoksulluk şartlarında yaşam sürüyor.

Huawei misillemesi

Çin teknoloji şirketi Huawei'nin Mali İşler Direktörü (CFO) Ming Vancou'nun geçen hafta İran yaptırımlarını ihlal ve sahtekarlık suçlamalarıyla Kanada'da gözaltına alınmasına Çin'den misilleme geldi.

İlhan Ömer:Yolumuzdan dönmeyeceğiz

Suudi Arabistan medyası tarafından hedef alınan ABD Kongresi’ne seçilen ilk Müslüman kadınlardan İlhan Ömer, tehditlere pabuç bırakmayacağını açıkladı. Twitter hesabından paylaşımda bulunan Ömer, “Biz yolumuzdan dönmeyeceğiz. Hayatımız boyunca, kabadayılara karşı dimdik duracağız” ifadelerini kullandı.

Veliaht tahttanuzaklaştırılsın

ABD’li Cumhuriyetçi senatör Lindsey Graham, Suudi Arabistan’a, Muhammed bin Selman’ı veliaht prenslikten uzaklaştırma çağrısında bulundu. Ayrıca Kongre üyesi Eliot Engel, Kaşıkçı cinayetinde Suudi yönetiminin rolünü soruşturacaklarını belirterek, “Soruşturma sonrasında inceldiği yerden kopsun” ifadeleriyle rest çekti. Soruşturmanın hedefinde ABD Başkanı Trump’ın damadı da yer alıyor.

ABD'den Myanmar kararı: Müslümanlara soykırım uygulandı

ABD Temsilciler Meclisi, Myanmar ordusu tarafından Arakanlı Müslümanlara yapılan saldırıları 'soykırım' olarak tanıyan yasa tasarısını kabul etti.

ABD Senatosu'ndan Yemen kararı: Suudi Arabistan'a askeri destek kesilecek

ABD Senatosu, ABD'nin Yemen'deki savaş bağlamında Suudi Arabistan'a sağladığı askeri desteğin kesilmesini öngören yasa tasarısını 41 hayır oyuna karşı 58 evet oyuyla kabul etti. Temsilciler Meclisi'nde de oylanması ve kabul edilmesi gereken tasarı daha sonra Donald Trump'ın masasına gidecek.

ABD'de gözaltına alınan Rus'tan ajanlık itirafı

Rusya için ajanlık yapmak suçlamasıyla göz altına alınan Maria Butina, ABD'nin başkenti Washington DC'de çıkarıldığı mahkemede suçunu itiraf etti. Butina, Rus hükümeti adına Amerikalı siyasiler hakkında istihbarat toplamak üzere Ulusal Tüfek Derneği gibi kuruluşlara sızmaya çalıştığını anlattı.

ABD Senatosu 'Kaşıkçı cinayeti' yasa tasarısını kabul etti

Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetinden Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman'ı sorumlu tutan tasarı, ABD Senatosunda kabul edildi. Ayrıca tasarıda, Riyad yönetimine de 'Kaşıkçı cinayetine dahli bulunan herkesten hesap sorması' çağrısında bulunuldu.

2 gün boyu aspiratör bacasında sıkışıp kaldı

ABD'de bir kişi, Çin lokantasının aspiratör bacasına sıkıştı. İki gün boyu bacada kalan kişi, itfaiye görevlileri tarafından kurtarıldı.

ABD ile Meksika duvar konusunda anlaştı

ABD Başkanı Donald Trump, Meksika ile duvar konusunda anlaşmayı vardıklarını duyurdu.

Yemen'de taraflar anlaştı

BM Genel Sekreteri Guterres, Yemen görüşmelerinde Hudeyde kenti ve limanına ilişkin tarafların anlaşmaya vardığını duyurdu.

ABD'li Müslüman Kongre üyelerini karalamak için trol ordusu kuruldu

Foreign Policy dergisi, Suudi Arabistan başta olmak üzere bazı Körfez ülkelerinin, ABD Kongresine seçilen ilk Müslüman kadınlar İlhan Ömer ve Rashida Tlaib'e savaş açtığını yazdı. Hatta Ömer'i karalamak için Twitter'da bir "trol ordusu" kurulduğu iddia edildi. Haberde adı geçen İlhan Ömer, Twitter paylaşımında, "Biz yolumuzdan dönmeyeceğiz. Hayatımız boyunca, kabadayılara karşı dimdik duracağız" ifadelerini kullandı.

Trump'ın avukatına 36 ay ceza: Başkan'ın kirli işlerini kapattım

ABD Başkanı Donald Trump'ın eski avukatı Michael Cohen, "başkanlık seçimlerini etkilemeye çalışmak" da dahil çeşitli federal suçlar nedeniyle 36 ay hapse mahkum edildi. Cohen, "Tekrar tekrar kendimi Trump'ın kirli eylemlerini örtbas etmek zorunda hissettim"dedi.

Erdoğan'ın operasyon sinyaline Pentagon'dan kızdıracak açıklama

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Fırat’ın doğusuna operasyon işareti vermesinin ardından Pentagon'dan konuya ilişkin açıklama geldi. ABD Savunma Bakanlığı, "Suriye'nin kuzeydoğusunda özellikle de ABD askerlerinin bulunduğu veya yakınlarında olduğu bölgelere yönelik herhangi bir tarafça atılacak tek taraflı bir adım büyük bir kaygıdır ve bu tür adımları kabul edilemez olarak addederiz" açıklamasında bulundu.

Trump’ın hedefi Çin istihbaratı

Trump yönetimi Çin’e karşı topyekun savaş ilanına hazırlanıyor. Bu çerçevede bakanlıklar ve devlet kurumlarında son rötuşların yapıldığı ve ilk hamlenin ABD Adalet Bakanlığı’ndan geleceği ifade ediliyor. Washington’un hedefindeki öncelikli kurum ise Çin’in istihbarat ve güvenlik teşkilatı Devlet Güvenlik Bakanlığı.

Pompeo: Suudiler zaten bedel ödedi

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetiyle ilişkisi bulunan 21 Suudi yetkiliye ABD tarafından uygulanan yaptırımın yeterli olduğunu savundu.

Bakan Çavuşoğlu ile Guterres telefonda görüştü

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu BM Genel Sekreteri Guterres ile telefonda görüştü.

Kaşıkçı cinayetinin sorumlusu Muhammed bin Selman'dır

ABD'nin BM Daimi Temsilcisi Nikki Haley, "Kaşıkçı cinayetinin sorumlusu Suudi yönetimi ve yönetimin başı Muhammed bin Selman'dır. Cezasız kalmamalılar" dedi.

Pompeo'dan Kaşıkçı açıklaması: Soruşturma sürüyor

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Cemal Kaşıkçı cinayetine ilişkin açıklamalarda bulundu. Pompeo, Cemal Kaşıkçı cinayeti soruşturmasının sürdüğünü, ABD'nin Kaşıkçı cinayeti ilgisi olduğu tespit edilen kişilerle ilgili işlem yapacağını dile getirdi.

+

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.