2 bin yıllık heykelin parmağını çaldı

ABD'de bir kişi, Çin'e ait 2000 yıllık Terracotta savaşçısı heykellerinin yer aldığı sergide, selfie çektirdiği bir heykelin parmağını başparmağını çaldı. Çin, olaya sert tepki gösterdi.

ABD'de 'shutdown' dönemi

ABD hükümeti, Cumhuriyetçiler ve Demokratlar bütçe konusunda anlaşamadıkları için Trump'ın başkanlığının ilk yıllık döneminde iki kez resmi olarak kapandı. Sistem, Kongre'nin kalıcı bütçe onaylanana dek kullandığı geçici ek bütçelerle gereksinimi karşılayamaması durumunda devreye giriyor, 'acil ve temel hizmetler' dışında tüm kamu faaliyetleri duruyor. Başkanlar tarihinde hükümet iflasının birçok örneği söz konusu.

Meksika'da 6.1 büyüklüğünde deprem

Meksika'nın Oaxaca eyaletinde 6.1 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Deprem, başkent Mexico City'de de hissedildi.

ABD'deki Türklerden Kongre'ye YPG/PKK tepkisi

ABD'de yaşayan Türk toplumu, vergileriyle terör örgütü PKK'nın Suriye uzantısı YPG'ye yardım yapıldığı gerekçesiyle Kongre'deki temsilcilerine tepkilerini iletiyor. Kampanyayı sosyal medyada yaptığı paylaşımla başlatan Türk iş adamı Murat Güzel, "Amerika'daki Türk halkı siyasi katılımlarını arttırmalı ve seslerini duyurmalıdır. Temsilcilerin seçmenlerine hesap verme mecburiyeti vardır" açıklamalarında bulundu.

CIA'dan itiraf: Seçimlere müdahale ettik

Rusya’nın Trump lehine ABD seçimlerine karıştığı tartışılırken CIA’dan itiraf geldi. Eski CIA Başkanı James Woolsey, ABD’nin de başka ülkelerdeki seçimlere müdahale edip etmediği sorusuna “muhtemelen evet” cevabını verdi. Woolsey, “Demokrasinin menfaatine, sadece iyi bir amaç için” diye devam etti.

Trump'tan FBI'ya eleştiri

ABD Başkanı Donald Trump, Florida'da bir liseye düzenlenen silahlı saldırıda 17 kişinin hayatını kaybetmesiyle ilgili istihbaratı gözden kaçırdığı gerekçesiyle Federal Soruşturma Bürosunu (FBI) eleştirdi.

Mattis: Türkiye ile hemfikiriz

ABD Savunma Bakanı Mattis, Türkiye ile Suriye'de DEAŞ'tan alınan bölgelerin yerel halka bırakılması konusunda hemfikir olduklarını belirtti.

‘Putin’in aşçısı’ Trump'ı başkan yaptı

ABD yargısının Rusları Trump’ın kazandığı başkanlık seçimine müdahaleyle suçladığı iddianamede, “Amaç nifak tohumları ekmek” denildi. Halkın algısını etkilemek için yürütülen faaliyetleri, ‘Putin’in aşçısı’ olarak tanınan oligarkın finanse ettiği öne sürüldü.

Yargı savaşı

ABD’de Rusya soruşturmasını yürüten Özel Yetkili Savcı Mueller, 13 Rus vatandaşı ile 3 Rus kurumunu “seçimlere müdahale etmek” ile suçladı. ABD yargısı, zanlılar hakkında dava açmaya hazırlanıyor. ABD Başkanı Trump ise Rusya’nın seçim sonuçlarını etkilemediğini kaydetti.

ABD’nin sefil yüzü

ABD’de yüzde 35’i çocuklu aile olmak üzere yarım milyondan fazla evsiz kar ve buz fırtınalarının etkili olduğu sokaklarda yaşama savaşı veriyor. New York ve New Jersey en fazla evsizin bulunduğu şehirler arasında sıralanıyor.

CIA'den skandal ABD'nin başka ülkelerdeki seçimlere karıştığı itirafı

Eski CIA Direktörü Woolsey, ABD'nin başka ülkelerdeki seçimlere karışıp karışmadığına ilişkin "Muhtemelen evet ancak komünistlerin iktidara gelmesini engellemek için, sistemin iyiliği içindi yani demokrasinin menfaatine, sadece iyi bir amaç için" dedi.

Meksika’da helikopter kazasında 13 kişi öldü

Meksika’da depremin ardından inceleme çalışmalarında bulunmak için Oaxaca eyaletine giden askeri helikopterin düşmesi sonucu 13 kişi hayatını kaybederken, 15 kişi yaralandı.

Guterres'ten 'Suriye parçalanma riskiyle karşı karşıya' uyarısı

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, Suriye'nin parçalanma riskiyle karşı karşıya olduğunu söyledi. Orta Doğu'da yaşanan krizlerle "gerçek bir kördüğüm'' ile karşı karşıya kalındığını söyleyen Guterres, Orta Doğu'nun karmakarışık bir hal aldığını dile getirdi.

'Beyaz' terör

ABD’nin Florida eyaletinde bir lisede 17 kişiyi öldüren Nikolas Cruz, ırkçı bir grubun üyesi çıktı. Silahlı eğitim alan Cruz hakkında daha önce de ihbar alan FBI saldırıyı engellemezken, ülkenin başkanı Trump, terörist saldırganın ‘akıl hastası’ olduğunu savundu.

Meksika'da 7.5 büyüklüğünde deprem meydana geldi

Orta Amerika ülkesi Meksika'da 7.5 büyüklüğünde şiddetli bir deprem meydana geldi. Yerin 43 kilometre derinliğinde kaydedilen sarsıntı nedeniyle şu ana kadar ölen ya da yaralanan olup olmadığına dair herhangi bir bilgi verilmedi.

ABD'de savcı 13 Rus ile 3 Rus kurumunu seçimlere müdahale ile suçladı

ABD'de Rusya soruşturmasını yürüten Özel Yetkili Mueller, 13 Rus vatandaşı ile 3 Rus kurumunu 'seçimlere müdahale etmek' ile suçladı.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu Mistura ile görüştü

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Münih Güvenlik Konferansı’na katılmak üzere geldiği Almanya’da BM Suriye Özel Temsilcisi Mistura ile bir araya geldi.

ABD’den PYD'li teröristler hakkında kaçamak yanıt

Pentagon sözcüsü Pahon, Afrin’e geçen teröristlerin ABD tarafından sağlanan silahları beraberinde götürüp götürmediği hakkında, "Bunu izliyoruz. Türkiye için onları 'verilen silahları' takip ediyoruz." dedi

YouTube'da katliam yapacağını yazmış

ABD'de kendi lisesinde otomatik silahla 17 kişiyi öldüren Nikolas Cruz'un bir YouTube videosu altına 'Profesyonel bir okul katliamcısı olacağım' yorumunu yazdığı ortaya çıktı.

Trump'ın seyahat yasağı yine yargıya takıldı

ABD Başkanı Trump'ın 8 ülkeyi kapsayan son seyahat yasağı Virginia federal temyiz mahkemesi tarafından "anayasaya aykırı" bulundu. Mahkeme, söz konusu yasağın "İslam'ı lekelemeye yönelik bir gaye" taşıdığına hükmetti.

Eski okulunu bastı

ABD’nin Florida eyaletinde bir lisede okulun eski öğrencisi ülkede son 6 yılın en ölümcül saldırısını gerçekleştirdi. 20 kişiyi öldüren saldırganın sis bombaları kullanarak yangın alarmını çalıştırdığı ve koridora yığılan öğrencileri taradığı aktarıldı. ABD’de neredeyse her hafta bir okulda silahlı saldırı düzenleniyor.

Başbakan Yıldırım ABD'deki okul saldırısına ilişkin taziyelerini iletti

Başbakan Yıldırım, ABD'de okulda meydana gelen silahlı saldırıda hayatını kaybedenler nedeniyle ABD Başkan Yardımcısı Pence'e taziye mesajı gönderdi.

ABD'nin 'sivil kayıplar' konusundaki sicili karışık

ABD öncülüğündeki DEAŞ karşıtı koalisyon, aralık ayında Suriye ve Irak'ta koalisyon saldırılarında 13 sivilin öldüğünü, DEAŞ karşıtı operasyonların başladığı günden bu yana koalisyon kaynaklı sivil kayıpların sayısının ise 831'e yükseldiğini iddia ediyor. Sivil kayıplar konusunda sahadan gelen raporları derleyen bağımsız kaynaklar da DEAŞ karşıtı operasyonların başladığı günden bu yana en az 6 bin sivilin koalisyon saldırılarında öldüğünü savunuyor

Pentagon'dan Türkiye açıklaması

Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli ile ABD'li mevkidaşı arasındaki görüşmeye ilişkin Pentagon'dan açıklama geldi. "PKK ve teröre karşı Türkiye'nin yanındayız" denildi.

Rusya'dan Suriye'de 'insani ateşkes' çağrılarına yanıt

Suriye'de bir gecede ateşkes sağlanmayacağını dile getiren Rusya'nın BM Daimi Temsilcisi Nebenzia, "Sahadaki durum ateşkes sağlanabileceğine inanmamıza müsaade etmiyor" açıklamalarında bulundu.

ABD'de okula silahlı saldırı: En az 17 ölü

ABD'nin Florida eyaletinde bir liseye silahlı saldırı gerçekleştirdiği belirtilen aynı okulun eski öğrencilerinden Nikolaus Cruz'un gözaltına alındığı ve saldırıda en az 17 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi.

İran'dan ABD'ye 'DEAŞ suçlaması'

İran Meclis Başkanı Laricani, ABD'nin DEAŞ militanlarını Afganistan'a naklettiğini ileri sürdü.

Uçağın motoru havada yandı

San Francisco’dan Hawaii’ye giden uçağın motoru parçalanmaya başlayınca, yolcular dehşet dolu anlar yaşadı.

Tillerson'dan Türkiye açıklaması

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, Ankara ziyaretine saatler kala Türkiye ile ilgili açıklama yaptı. Tillerson, "Türkiye ile aynı yönde yürümenin yolunu bulmalıyız" dedi.

ABD Ürdün'e beş yıl boyunca mali yardım verecek

ABD'nin Ürdün'e beş yıl boyunca mali yardım vereceği açıklandı. Söz konusu mutabakatın, Tillerson'ın Amman'a yapacağı ziyaret sırasında imzalanacağı bildirildi.

ABD'den itiraf üstüne itiraf

ABD Kongresine sunulan istihbarat raporunda YPG'nin "PKK'nın Suriye'deki milis gücü" ve "otonom bir bölge arayışında" olduğu belirtildi.

Pentagon'dan savunma bütçesiyle ilgili çelişkili ifadeler

Pentagon sözcüsü Binbaşı Galloway 2019 mali yılı bütçe teklifinde Suriye’de sınır güvenliği için ayrılan 250 milyon doların ana odağının Irak-Suriye sınırı olacağını ifade etmişti. Galloway, açıklamalarının iki ülke arasında gerilime neden olmasının ardından ise söz konusu fonun Ürdün ve Lübnan hükümetlerine sınır güvenliği desteği için verileceği şeklinde düzeltme yaptı.

+

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
Yenisafak.com bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.