Amerika Haberleri

Pompeo'dan Prens Selman'a 'Kaşıkçı' ültimatomu

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'nun, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed Bin Selman'a Kaşıkçı soruşturmasını sonuçlandırması için 72 saat süre verdiği iddia edildi. Yetkili, Pompeo'nun artan uluslararası baskı karşısında "zaman sınırına" özellikle vurgu yaptığını kaydetti.

Trump Meksika'yı tehdit etti: Sınıra ordu yığarız

ABD Başkanı Donald Trump Twitter'tan yaptığı açıklamada, eğer göçmen akışı engellenmezse sınıra orduyu yığacağını söyleyerek Meksika yönetimini tehdit etti.

ABD ikna olmak üzere: Prens'in bilmemesi imkansız

ABD'nin önde gelen gazetelerinden New York Times, Amerikalı istihbarat yetkililerine dayandırdığı haberinde, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman'ın Kaşıkçı olayında "parmağının olabileceğini" iddia etti.

Dedesinin küllerinden kurabiye yapıp arkadaşlarına yedirdi

ABD'de bir lise öğrencisi, ölen dedesinin külleriyle hazırladığı kurabiyeleri bazı sınıf arkadaşlarına ikram etti. Kurabiyeyi yapan öğrencinin arkadaşlarına ikram ederken dedesinin külleri ile yaptığını söylemiş ve bazı öğrenciler bunu bilmelerine rağmen kurabiyeyi yediği ortaya çıktı.

ABD'de Katolik rahip 'cinsel istismar' suçlamasını kabul etti

Pensilvanya eyaletinde görev yapan rahip David Poulson, kilisede çocuklara cinsel istismarda bulunduğunu itiraf etti. Pensilvanya Başsavcısı Josh Shapiro'nun ofisinden yapılan açıklamada Poulson'ın bir çocuğa birden fazla kez saldırdığı, başka bir çocuğa da cinsel istismarda bulunmaya çalıştığı bildirildi.

Cemal Kaşıkçı'nın son makalesi: Araplar ya bilgilendirilmiyor ya da yanlış bilgilendiriliyor

Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın Washington Post için kaleme aldığı "Arap dünyasının en çok ihtiyacı olan şey ifade özgürlüğü" başlıklı son makalesi yayımlandı. Makalenin başında, Kaşıkçı'nın Washington Post gazetesinde yazdığı köşenin editörü Karen Attiah'ın notu da yer aldı: "Bu makaleyi yayımlamak için bekledi çünkü Cemal'in bize geri dönüp bu makaleyi birlikte düzenleyebileceğimizi umut ettik. Şimdi şunu kabul etmeliyim: Bu olmayacak"

NYT: Kaşıkçı olayı, ABD'nin İran planlarını zora soktu

New York Times, Trump yönetiminin, İran'a yönelik yaptırımlarda çalışmayı planladığı Suudi Arabistan'ın gazeteci Cemal Kaşıkçı olayından sorumlu tutulmasından endişe duyduğunu yazdı. Kaşıkçı olayından dolayı Suudi Arabistan'ın suçlanmasının, gelecek ayın başında İran'a sert yaptırımlar planlayan ABD'nin stratejilerini tehlikeye attığı belirtiliyor.

Senatörlerden Trump'a çağrı: Suudi Arabistan kınanmalı

Cumhuriyetçi Senatör John Kennedy, Suudi Arabistan'ın gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın kaybolmasından sorumlu bulunması durumda ABD tarafından kınanması gerektiğini belirtti.

Ses kaydı ve görüntüler ABD ile henüz paylaşmayacak

Türk güvenlik kaynakları, Cemal Kaşıkçı'nın öldürülmesi ile ilgili ses kaydı ve görüntülerin ABD tarafına henüz verilmeyeceğini duyurdu. ABD Başkanı Trump, Türkiye'den ses ve görüntü kayıtlarını istediklerini söylemişti.

ABD'de Suudi Arabistan'a silah ambargosu teklifi

ABD Temsilciler Meclisinde, Kaşıkçı olayı nedeniyle Suudi Arabistan'a tüm silah satışlarının ve yardımların durdurulması için yasa tasarısı sunuldu.

ABD'li senatör: Kaşıkçı'nın ölümünden Suudiler sorumlu

ABD siyasetinin etkili isimlerinden Demokrat Partili Senatör Ben Cardin, "Suudilerin Kaşıkçı'nın ölümünün sorumlusu olduğuna şüphe yok. ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin Riyad'daki konferansa katılmamalı" açıklamasını yaptı.

BM'den AB'ye çağrı: Akdeniz'de göçmen ölümlerini durdurun

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği ve Uluslararası Göç Örgütü, bu yıl rekor sayıda göçmenin boğularak öldüğü Akdeniz'de acil önlem alması için AB'ye çağrı yaptı. BM Mülteciler Yüksek Komiseri Grandi, yaptığı açıklamada "İnsan hayatından bahsettiğimizi unutmamalıyız. (Siyasi) Tartışmalara tamam ama politik kazanç için göçmenlerin ve mültecilerin günah keçisi yapılmasını kabul etmiyoruz" dedi.

NYT: Suudi Arabistan için artık inkar bir seçenek değil

Amerikan New York Times gazetesinin yayın kurulu, Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı olayına dair "Suudi örtbası paramparça oluyor" başlıklı makale yayımladı. NYT'nin makalesinde, "Artık Suudi Arabistan için inkar etmek bir seçenek değil. Türkiye, Kaşıkçı'nın Suudi Arabistan'dan gelen haydutlar tarafından öldürüldüğüne dair oldukça somut kanıtlara ulaşmış gibi duruyor" denildi.

Trump: Suudi Arabistan'dan uzaklaşmak istemiyoruz

ABD Başkanı Trump, kaybolan gazeteci Kaşıkçı olayına ilişkin yeni bir açıklama yaptı. Trump, "Kaşıkçı meselesi yüzünden Suudi Arabistan'dan uzaklaşmak istemiyoruz." dedi. Ayrıca Trump, Kaşıkçı'nın kaybolmasıyla ilgili Türkiye'den varsa ses ve video kaydı istedi.

ABD'den Türkiye'ye yaptırım açıklaması: Kararı yakında vereceğiz

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo: Türkiye'ye yönelik yaptırımlarla ilgili kararı yakında vereceğiz. İran petrolü konusunda Türkiye ile ilerleme sağlandı.

BM Suriye Özel Temsilcisi Mistura görevi bırakıyor

BM Suriye Özel Temsilcisi Steffan de Mistura kasım ayı sonunda görevi bırakacağını açıkladı.

Trump'ın eşi Melania'nın uçağı zorunlu iniş yaptı

ABD Başkanı Donald Trump'ın eşi Melania Trump'ın bulunduğu uçak, kabinin duman dolması nedeniyle zorunlu iniş yaptı.

ABD: Cemal Kaşıkçı soruşturmasında Türkiye'ye yardıma hazırız

ABD Dışişleri Bakanlığı yaptığı açıklamada Cemal Kaşıkçı soruşturmasında Türkiye'ye yardıma hazır olduklarını belirtti. ABD Dışişleri Bakanı Pompeo, bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmüştü.

'Prens'in öfkesi Kaşıkçı'ya ilişkin soruların önüne geçemeyecek'

Cemal Kaşıkçı soruşturmasını köşesine taşıyan Washington Post köşe yazarı David Ignatius, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Selman'a adeta ateş püskürdü. Ignatius, "Cinayet soruşturmasını kapatmak, küstah bir şekilde kendine güvenen bir kraliyet prensi için bile kolay olmayacak" ifadelerini kullandı.

Cemal Kaşıkçı'nın katil zanlısı ile Prens Selman'ın çok yakın ilişkisi belgelendi

Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın öldürülmesinde rolü olduğundan şüphelenilen bazı kişiler ile Suudi Arabistan Veliaht Prensi Selman'ın bağlantıları ortaya çıktı. New York Times gazetesi, 15 kişilik şüpheli ekip içinden 5 kişi ile Prens Selman'ın bağlantısı olduğunu yazdı. Gazete, şüphelilerden biri ile Veliaht Prens'in çok yakın olduğunu fotoğraflarla belgeledi.

Trump: 'Masumluğu kanıtlanana kadar Suudiler suçlu' diyorlar

ABD Başkanı Trump, Suudi Arabistan'a, adaletin temel prensibinin aksine "Masum olduğunu ispatlayana dek suçlusun" denildiğini savundu. Trump, ABD Yüksek Mahkemesi için aday gösterdiği Yargıç Kavanaugh'un cinsel saldırı suçlamalarıyla gündeme geldiği süreci hatırlatarak, "Kavanaugh olayında da aynısını yaşadık. "Bana göre kendisi masumdu" diye konuştu.

G7'den Kral Selman'a çağrı: Şeffaf ol

Cemal Kaşıkçı’nın kaybolmasından sorumlu olanların hesap vermesi gerektiğini kaydeden G7 üyesi ülkelerin dışişleri bakanları, "Suudi Arabistan Krallığı'nın açıklandığı gibi eksiksiz, güvenilir, şeffaf ve hızlı bir soruşturma yürütmesini bekliyoruz" açıklamalarında bulundu.

NYT'den Kaşıkçı iddiası: 5 şüphelinin kimliği tespit edildi

Amerikan New York Times (NYT) gazetesi, Türkiye'nin Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın öldürülmesinde rolü olduğundan şüphelenilen bazı kişilerin kimliğini tespit ettiğini öne sürdü. Gazetenin iddiasına göre, şüphelilerden biri Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman'a yolculuklarında eşlik eden bir diplomat, bir diğeri ise adli tıp uzmanı. NYT, diğer üç şüphelinin de Suudi Arabistan güvenlik yetkilileri olduğunu ileri sürdü.

Pentagon beyinleriprogramlayacak

Askeri amaçlı zihin kontrolü projeleri üzerinde çalışan ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), insanlara çip takmaya hazırlanıyor. Pentagon’a bağlı araştırma birimi Savunma İleri Araştırma Projeleri Ajansı (DARPA), insan saçı çapı kadar ince mikrokablo elektrodların insanların beynine yerleştirilmesi üzerinde çalışıyor.

Washington Post'tan Suudi Arabistan'a Kaşıkçı çağrısı

Washington Post gazetesi CEO'su Fred Ryan, kaybolan gazeteci Kaşıkçı olayına ilişkin "Suudi Arabistan hükümeti Kaşıkçı ailesine ve dünyaya, Cemal'e yapılanlar hakkında tam ve dürüst bir açıklama yapmaya borçlu" dedi.

ABD: Pompeo Türkiye'ye yardım teklif edecek

ABD Dışişleri Bakanı Sözcüsü Heather Nauert, Suudi Arabistan'a giden ve yarın Türkiye'ye geçecek olan Dışişleri Bakanı Pompeo ile ilgili, "Bakan ayrıca kayıp Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı konusunu görüşecek ve ABD'nin Türkiye'ye yaptığı soruşturma konusunda yardım teklifini yineleyecek" dedi.

İnfaz timinin pasaportları yayınlandı

Washington Post gazetesi, Cemal Kaşıkçı için Suudi Arabistan'dan İstanbul'a gelen infaz timinin pasaport taramalarını yayınladı.

ABD Başkan Yardımcısı Pence'den 'Kaşıkçı' açıklaması

ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, "Dünyanın gerçeği bilmesi önemli. Eğer Bay Kaşıkçı gerçekten öldürülmüşse bunun sorumlusunun kimler olduğunu bilmeli ve onları sorumlu tutmalıyız" dedi.

Trump: Kaşıkçı tepkim, Kral ve Veliaht'ın bilip bilmemesine bağlı

ABD Başkanı Trump, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman ile görüştü. Trump, "Suudi Arabistan Veliahtı ile konuştum ve Türkiye’deki konsolosluk binasında olup bitenle ilgili hiçbir bilgisi olmadığını söyledi" dedi.

'Muhammed bin Selman asla dünya sahnesinde bir lider olmamalı'

ABD'li Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham, kaybolan gazeteci Kaşıkçı olayına ilişkin "Suudi Arabistan ile bir daha asla iş yapmam. Yani Muhammed bin Selman görevde olduğu müddetçe Suudi Arabistan'a dönmüyorum. Selman asla dünya sahnesinde bir lider olmamalı" ifadelerini kullandı.

Venezuela'da halk 'bozuk et' yiyor

Ekonomik krizin pençesindeki Venezuela'da halk yiyecek sıkıntısı çekiyor. Ülkenin ikinci büyük şehri Maracaibo'da bozuk et satan dükkanlar açıldı.

AP: Kaşıkçı'nın öldürülmesiyle ilgili kanıt bulundu

Amerikan AP haber ajansına konuşan Türk yetkili, Suudi Arabistan Başkonsolosluğu'nda Kaşıkçı'nın öldürülmesiyle ilgili kanıt bulunduğunu söyledi.

+

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
Yenisafak.com bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.