Sağlık Haberleri

Pompeii'nin tarihini değiştirecek yeni keşif

İtalya’da Vezüv Yanardağı'nın patlaması sonucu yok olan Pompeii kentinde tespit edilen yeni bulgular, tarih kitaplarının gözden geçirilmesine sebep oldu. Keşfedilen yazı sonrası kentin sanılandan en az iki ay sonra volkan külleri altında kaldığı kanıtlandı.

En eski ayakkabı tamircisi zanaatı bıraktı

Antalya’nın Akseki ilçesinde yaşayan 87 yaşındaki Nebi Doğanay, 72 yıldır sürdürdüğü ayakkabı tamirciliği mesleğini bıraktı. Meslek hayatında yerine usta yetiştiremediği için üzgün olduğunu dile getiren Doğanay, "Mesleğimi çok seviyorum, fakat artık yaşlandım. Çok üzgünüm" dedi.

Batık kale ve surları su altından çıktı

Doğunun gizli denizi olarak bilinen Hazar Gölü’nde bulunan ve tarihi tam olarak bilinmeyen batık şehrin olduğu yerde yaklaşık bir buçuk kilometrelik surlara ve kaleye ulaşıldığını açıkladı.

Sosyal medyayı sallayan kare: Lamborghini'yi iterek götürdüler

İstanbul'da işçiler arıza nedeniyle yolda kalan bir Lamborghini'yi iterken görüntülendi. Bu fotoğraf sosyal medyada paylaşılınca kullanıcılar, "Lamborghini kullanmanın da bir adabı var", "Lamborghini'ye bunu yapan hayat bize neler yapmaz", "Lamborghini'sini ittiren bilge" gibi yorumlar yaptı.

Bahaettin Karakoç son yolculuğuna uğurlandı

Edebiyat camiasının sevilen isimleri arasında yer alan şair ve yazar Bahaettin Karakoç, memleketi Kahramanmaraş’ta son yolculuğuna uğurlandı.

Haftanın filmleri

Türkiye'deki sinema salonlarında bu hafta 2'si yerli 6 film vizyona girecek. Gerilim, aksiyon ve komedi türündeki filmler sinemaseverle buluşacak.

Ölümü hatırlatan 10 ayet

Cennetin eşsiz nimetleri ve güzellikleri müjdeleyen ayetleri geçen hafta paylaşmıştık. Bu hafta da hiç ölmeyecek gibi yaşadığımız dünyada bizlere ölümü hatırlan 10 ayeti seçtik.

Nobel ödüllü bilim adamı bisikleti için park yeri istedi

ABD'deki Missouri Üniversitesi bu yıl Nobel Kimya Ödülü'ne layık görülen Smith için özel otomobil parkı yerine bisiklet park yeri ayırdı. Bilim insanı Smith'in isteği üzerine bisiklet parkı yapan üniversite, bu yerin Smith için ayrıldığını belirten bir tabela da asmayı planlıyor.

Pazardan aldığı domatesten yumurta çıktı

Tokat'ta yaşayan Ahmet Olgunay'ın pazardan satın aldığı domatesin üzerindeki minik bitkiyi görünce şaşırdı. Bitkinin, dünyanın en nadir görülen ve 3 bin yılda bir açtığı iddia edilen 'udumbara çiçeği' olduğunu sanan Olgunay, gerçeği sonradan öğrendi. Domatesin üzerindeki beyaz şey 'Chrysoperla carnea' adı verilen faydalı bir böceğin yumurtasıydı.

'Vedat Milor gönderdi' deyip dolandırdılar

Son günlerde bazı kişilerin ismini kullanarak restoran sahiplerinden para istediğini öğrenen Vedat Milor, sosyal medya hesabından bir video yayınladı. Milor, bu durumdan rahatsız olduğunu belirterek, "Para vermişseniz dolandırılmışsınız" dedi.

Kültür ve sanat dünyamızın dev çınarı: Ara Güler

Fotoğraflarıyla 68 yıldır zamanı durduran Ara Güler, birbirinden renkli kareleriyle fotoğraf dünyasının duayenleri arasına girdi. Dünyaca ünlü isimlerle röportaj yapan ve fotoğraflayan efsanevi foto muhabiri Ara Güler, arkasında ömrünü adadığı yüzlerce eser bıraktı.

Edebiyat sahteliği üzerinde barındırmaz

Son günlerde sıkça konuşulan intihal olaylarını ve edebiyat ortamlarını öykü yazarı Necip Tosun ile konuştuk. Edebiyatın sahteliği üzerinde barındırmayan bir yapıya sahip olduğunu söyleyen Tosun, "Yağmalama, talan etme, hoş görülemez, bağışlanamaz. Popüler yazar insanların çok iyi bildiği dünyayı anlatır. Nitelikli eserler ise okuru kendi dünyasına çağırır ve onu rahatsız eder. Düşünmeye zorlar, ufuk verir, yeni kapılar açar” dedi. Genç okurlara kitap önerisinde bulunan Tosun, yeni çıkacak olan ...

Ara Güler Picasso'yu da çekti Aşık Veysel'i de

Fotoğraflarıyla 68 yıldır zamanı durduran ve 90 yaşında vefat eden Ara Güler, birbirinden renkli kareleriyle fotoğraf dünyasının duayenleri arasına girdi. Dünyanın en iyi 7 fotoğrafçısından biri olduğu bilinen Ara Güler'in kadrajında birçok isim yer aldı. Picasso, Salvador Dali, Marlon Brando, Aşık Veysel, Nazım Hikmet, Sophia Loren... İşte Ara Güler'in fotoğrafını çektiği isimler.

Dünyanın en küçük Kur'an-ı Kerim’i

Dünyanın en küçük Kur'an-ı Kerim’i Kuşadası’nda sergileniyor. Dünyanın en küçük el yazması Kur'an-ı Kerim'i Kuşadası’nda açılan Türkiye’nin ilk mikro-minyatür sergi alanında görücüye çıktı.

Sahibini mahkemede ceza almaktan kurtaran kedi

Türkiye'den Avrupa'ya giden milyonlarca göçmenin hikâyesini paylaşan 'DiasporaTürk', Zekiye Anadol isimli bir Türk kadının başına gelen talihsiz olayı takipçilerine sundu. Almanya’da hırsızlıkla suçlanan kadına mahkemede kedisi şahitlik yaparak ceza almaktan kurtardı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Ara Güler mesajı: Hayatımıza derin izler bıraktı

Duayen foto muhabiri Ara Güler, tedavi gördüğü hastanede 90 yaşında hayatını kaybetti. Cumhurbaşkanı Erdoğan duayen sanatçı Ara Güler'in vefatı için taziye mesajı yayımladı. Erdoğan, "Hayatımıza bıraktığı derin izlerle Ara Güler ustayı her daim saygıyla hatırlayacağız" dedi.

18 günde 2 ameliyat ile hayata tutundu

Siroz tedavisi için organ nakline hazırlanırken, iki ana kalp damarında tıkanıklık saptanan hemofili hastası Hüseyin Yıldız, önce baypas, sonra da dünyada sayılı hastaya uygulanan karaciğer nakli olarak hayata tutundu.

Rus sanatına tanık olun

Rus avangardı akımının Türkiye’deki en kapsamlı sergisi olan, “Rus Avangardı. Sanat ve Tasarımla Geleceği Düşlemek” Sabancı Holding’in katkılarıyla Sakıp Sabancı Müzesi’nde açıldı.

Son nefesine kadar şiir yazdı

Türk şiirinin en önemli şairlerinden Bahaettin Karakoç 88 yaşında memleketi Maraş’ta vefat etti. Geçtiğimiz pazartesi günü okurlarıyla imza etkinliğinde buluşan ve son nefesine kadar şiir yazmaya devam eden Karakoç bugün toprağa veriliyor.

Ara Güler hayatını kaybetti

Duayen foto muhabiri Ara Güler, tedavi gördüğü hastanede 90 yaşında hayatını kaybetti. Güler'in kalbi iki kere durmuş yeniden çalıştırılarak yoğun bakıma alınmıştı.

Bakan Varank'tan ilik donörlüğüne destek

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, Sağlık Bakanlığı ile Kızılay iş birliğinde yürütülen kök hücre projesi kapsamında kan örneği vererek kemik iliği donörleri arasına katıldı.

Gençlik bu zirvede buluşacak

Nitelikli genç, kurum ve toplum inşasına katkıda bulunacak sivil yapıları bir araya getirmeyi amaçlayan Türkiye Gençlik STK’ları Platformu (TGSP) 3 Kasım’da 'Türkiye Gençlik Zirvesi' etkinliğini gerçekleştirecek. Sosyal Girişimcilik Ödüllerini de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan verecek.

Çerkeslere hakaret edilen dizi final yapıyor

Başrollerinde Tolgahan Sayışman, Hazal Subaşı ve Esra Bilgiç Töre'nin oynadığı 'Bir Umut Yeter' dizisi için final kararı verildi. Dizide Çerkesler için kullanılan "sütü bozuk" ifadesi tepkiye neden olmuştu.

Rahim kanserini yendi ikiz bebek doğurdu

Rahim kanseri olan mimar Maral Koçak, hem kanseri yendi hem ikiz bebek dünyaya getirdi. Çocuk hayali kurarken rahim kanseri olan 32 yaşındaki Maral Koçak eşine, "Benden boşan bari senin çocuğun olsun" dediğini söyledi.

Yatağa mahkum olan SMA hastası Kaan yardım bekliyor

3 aylıkken SMA 1 (Spinal Müsküler Atrofi) hastalığına yakalanan 19 aylık Kaan Çınar Karadağ ilaç ve cihazlar yardımıyla yaşamını sürdürüyor. Yatağa mahkum olan Kaan, boğazı delinerek hortum takıldığı için bakışlarıyla iletişim kuruyor.

Nobel ödüllü Prof. Dr. Aziz Sancar en büyük hayalini açıkladı

Özbekistan'da bir Türk Okulu'nu ziyaret eden Prof. Dr. Sancar, en büyük hayalinin ne olduğu sorusuna "En büyük hayalim Türk birliğini görmek" yanıtını verdi. Öte yandan Sancar, zekaya inanmadığını ve başarının tek sırrının çok çalışmak olduğunu söyledi.

Türk edebiyatının Dede Korkut'u Bahaettin Karakoç vefat etti

"Döşeğim kara toprak, yorganım kara bulut / Ben seninle doluyken, vurgun yapamaz umut" diyen Türk edebiyatının en sevilen isimlerinden şair Bahaettin Karakoç, 88 yaşında hayatını kaybetti. "Dede Korkut" olarak adlandırılan Karakoç'un vefat haberini oğlu Oğuz Karakoç duyurdu.

Doktorlardan Candan Erçetin'e tepki: Konseri terk ettiler

Candan Erçetin, sahneye çıktığı tıp kongresinde, doktorların cep telefonuyla görüntü almasını "Telif hakkı var, çekemezsiniz. Güvenlik iş başına" diyerek engelletti. Şoke olan yüzlerce doktor, ‘Yuh’ çekerek salonu terk etti.

Türk bilim insanının ödüllü projesi kanser tedavisinde umut oldu

Çocuk yaşlarda dedesini kanserden kaybetmesi üzerine bu alanda çalışmalar yapmaya karar veren Doç. Dr. Küçük, "kanserin öncüsü" hastalıklar ile ilgili çalışmasıyla dünyada "Küresel Araştırma Ödülü"ne layık görülen 8 bilim insanı arasında yer aldı.

Artık künefenin de bir derneği var

UNESCO tarafından gastronomi alanında 'Yaratıcı Şehirler Ağı'na dahil edilen, kendine has özellikleri ve zengin yemek çeşitliliğine sahip Hatay'da, Künefeciler Derneği kuruldu.

Tesadüfün böylesi: Arda Turan doğum günü hakim karşısında

Geçtiğimiz günlerde kavga eden Arda Turan ve Berkay Şahin'in duruşma tarihi belli oldu. 30 Ocak'ta hakim karşısına çıkmaya hazırlanan Arda Turan'ın o gün doğum günü olduğu ve 32 yaşına gireceği ortaya çıktı.

Çocukların tüketmesi gereken 9 önemli besin

Havaların soğumasıyla çocuklarda bağışıklık sisteminin zayıflaması sık hastalanmalarına sebep olur. Bu nedenle özellikle mevsim geçişlerinde düzenli beslenmek vücut direncini artırmak çok önemli. İşte çocukların bağışıklık sisteminin güçlendirecek tüketmesi gereken önemli besinler.

+

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
Yenisafak.com bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.