https://pubads.g.doubleclick.net/gampad/ads?sz=640x480&iu=/1347001/Yenisafak-Video-Preroll&impl=s&gdfp_req=1&env=vp&output=vast&unviewed_position_start=1&url=[referrer_url]&description_url=[description_url]&correlator=[timestamp] https://pubads.g.doubleclick.net/gampad/ads?sz=640x480|640x350&iu=/1347001/Yenisafak-VideoPOSTROLL&impl=s&gdfp_req=1&env=vp&output=vast&unviewed_position_start=1&url=[referrer_url]&description_url=[description_url]&correlator=[timestamp]
Ekonomi Ekonomi
Sulama kanallarından hem su hem enerji
01:00
Ekonomi
Sulama kanallarından hem su hem enerji "fışkıracak"
Şanlıurfa'da, GAPTEAM tarafından geliştirilen proje kapsamında sulama kanallarının üzerine kurulacak güneş panellerinde üretilecek enerji, tarımsal sulamada kullanılacak. Su kanallarının üzeri kapatılacağı için boğulmalar ile buharlaşmaya bağlı su kayıplarının önüne geçilebilecek, ihtiyaç fazlası enerji sisteme aktarılarak gelir sağlanabilecek .
01:01
Ekonomi
"Pis işlerle uğraşma" diyenlere inat başarıyı yakaladı
Van'ın Tuşba ilçesinde çevresindekilerin "Pis işlerle uğraşma" sözlerine aldırış etmeden 30 bin lira sermayeyle solucan gübresi üretimine başlayan Fatih Yıldırım, bu sektörde başarıyı yakaladı. İnternetten araştırma yaptıktan sonra organik solucan gübresi tesisi kurmaya karar veren Yıldırım, ilk etapta 30 bin lira masraf yaparak 200 bin solucanla üretime başladı.
Türkiye’nin rüzgârı büyüyor
01:15
Ekonomi
Türkiye’nin rüzgârı büyüyor
Türkiye'de rüzgar enerjisi yatırımları hız kazanıyor. Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğü belirlemelerine göre, ülkemizin 10 bin MW deniz üstünde, 38 bin MW karada olmak üzere toplam 48 bin MW'lık tekno ekonomik rüzgar potansiyeli olduğu açıklandı.
Kutlamaya değer bir yenilik
00:37
Ekonomi
Kutlamaya değer bir yenilik
Kredi kartı, banka kartı ve ön ödemeli kartların sağ alt köşesinde yer alan ve ödeme yöntemi markasını taşıyan bölümde artık bir Türk markası var.
Türkiye'nin ödeme yöntemi: TROY
02:06
Ekonomi
Türkiye'nin ödeme yöntemi: TROY
Kredi kartı, banka kartı ve ön ödemeli kartların sağ alt köşesinde yer alan ve ödeme yöntemi markasını taşıyan bölümde artık bir Türk markası var.
01:28
Ekonomi
"Kafkas Balı"nın kalitesinin sırrı arının dilinde
Dünyanın en önemli 4 ırkı arasında yer alan Kafkas arısının ürettiği "Kafkas Balı"nın lezzeti ve kalitesi, arının 7,4 milimetrelik diliyle çiçeklerin özüne ulaşmasından kaynaklanıyor. Soğuğa dayanıklı Kafkas Arısı, Ardahan'ın yüksek kesimlerinde çiçekten çiçeğe konarak dünyanın en önemli ballarından birini üretiyor ve kentte yaklaşık 700 kişinin geçiminde önemli bir rol oynuyor.
Adana karpuzundan pekmez yaptılar
00:58
Ekonomi
Adana karpuzundan pekmez yaptılar
Yüreğir Belediyesi bünyesindeki Kültür Evi'nde bulunan deneysel mutfakta sürdürülen iki aylık çalışma neticesinde yaz aylarının vazgeçilmez ürünü Adana karpuzundan pekmez üretildi. Tarlada kalan karpuzları değerlendirerek, besin değeri yüksek olan pekmezi üretmeyi başardılar.
Torbalı’dan dünyaya 60 bin ton kuru domates
00:53
Ekonomi
Torbalı’dan dünyaya 60 bin ton kuru domates
İzmir'in Torbalı ilçesinde yılda 60 bin ton domates kurutularak dünyaya ihraç ediyor. Özellikle Avrupa ve ABD tarafından yoğun rağbet gören kurutulmuş domateslerin kilosu 2,7 Euro, yani yaklaşık 11 TL'ye alıcı buluyor.
 • BİST
  19 AĞUSTOS
  23:21
  107.202
  377,1 %0,35
  DÜN 106825.33 377,1 %0,35
 • DOLAR
  19 AĞUSTOS
  23:12
  3,52
  -0,0067 %0,19
  DÜN 3,53 -0,0067 %0,19
 • EURO
  19 AĞUSTOS
  23:09
  4,14
  0,0008 %0,02
  DÜN 4,14 0,0008 %0,02
 • ALTIN
  19 AĞUSTOS
  23:19
  145,33
  -0,761 %0,52
  DÜN 146,09 0,439 %0,3
Çalışma hayatında yeni düzenleme!
Çalışma hayatında yeni düzenleme! 19 Ağustos 2017, Cumartesi
Kadın çalışanların gece mesaileri 7,5 saatle sınırlandırıldı.
Kurban Bayramı tatilinin uzamasıyla araç kiralama piyasasındaki hareketlilik arttı.
2018 ocak ayından itibaren vale sektöründe çalışanların belgelendirileceği açıklandı.
Gümrük ve Ticaret Bakanı “Gümrük Birliği güncellemesinde muhatabımız AB” dedi.
Uluslararası hava taşımacılığı sektörü son on yılda yüzde 5,6 büyürken, Türkiye'de bu oran yüzde
14'ü buldu.
'Çalışarak gerçek yerinizi bulun'
'Çalışarak gerçek yerinizi bulun' 19 Ağustos 2017, Cumartesi
"Dünya herkese yetecek büyüklükte. Onun için, başkasının yerini kapmaktansa, çalışarak gerçek yerinizi bulun." / Charlie Chaplin Charlie Chaplin, (d. 16 Nisan 1889, Londra - ö. 25 Aralık 1977), İngiliz sinema yönetmeni, oyuncu, yazar, film müziği bestecisi, kurgucu ve komedyen. Oluşturduğu "Şarlo" karakteri ile özdeşleşmiştir.
Hesap makinesini bulan Pascal hayatını kaybetti
Hesap makinesini bulan Pascal hayatını kaybetti 19 Ağustos 2017, Cumartesi
İlk hesap makinasını yapan Fransız filozof ve matematikçi Blaise Pascal 1662'de hayatını kaybetti. Hesap makinesi hayatın her alanında kullandığımız bir araç. Roma'da, Yunan'da, Mısır ve Çin'de değişik şekillerde ve değişik boyutlarda matematiksel hesaplamaları kolaylaştırıcı hesap makineleri bulunarak insanlığın hizmetine sunuldu. Ama şüphesiz ki 355 sene önce bugün hayatını kaybeden Blaise Pascal'ın bulduğu ve toplama çıkarma işleminin yapılabildiği ilk hesap makinesi hayatımızda bir çığır açtı.

Blaise Pascal'ın en ünlü buluşlarından bir tanesi de matematik, biyolojik uygulamalar ve birçok modern fizikte kullanılan ve kendi buluşu olan herkesin bildiği Pascal üçgenidir. Pascal her ne kadar matematik ve bilim alanında önemli gelişmelere imza atsa da sağlığı bir o kadar kötüye gidiyordu. Mide ağrıları, hazımsızlık, uykusuzluk ve bu ağrıların verdiği gece kabusları onun hayatını yiyip bitiriyordu. Neticede 1658 yılında kendini kötü hisseden uyuklamalar ve şiddetli baş ağrılarıyla dört yıl geçirdi; 39 yaşında hayatını kaybetti.
zorunlu-misafirlige-karsi-dask
9 KART
Zorunlu misafirliğe karşı: DASK
Yeni Şafak
Deprem 1999 sonrasında hayatımızın bir gerçeği oldu. "Deprem değil bina öldürür" cümlesinin doğruluğunu ise bizler 17 Ağustos Marmara Depremi ile birlikte gördük. Depremin hemen ardından gelen yılda tüm zararların karşılanabilmesi adına bir kurum doğdu: DASK. "Deprem geçecek, hayat devam edecek” yaklaşımıyla kurulan kurum zararlar karşılanarak deprem gibi felaketlerden sonra yaşamın normale dönmesine aracılık ediyor. İşte DASK ile ilgili tüm merak edilen bilgiler...
gelecegin-enerjisi-ruzgar
7 KART
Geleceğin enerjisi 'Rüzgar'
Yeni Şafak
Doğal, yenilenebilir, temiz ve sonsuz bir güç olan rüzgar enerjisine olan ilgi giderek artıyor. Küresel enerji yatırımlarının yenilenebilir enerji kaynaklarına yöneldiği günümüzde, Türkiye'de Rüzgar YEKA ihalesiyle ciddi bir atılım yaşanırken, Avrupa'da fosil yakıt kullanımı azaltılarak rüzgara ağırlık veriliyor. Uzmanlar, Rüzgar YEKA ihalesi gibi yatırımların sıcak para gibi hızla ülkeden çıkamayacağı ve teknoloji transferlerinin önemini vurgulanırken, cari açığa asıl olumlu katkının uzun dönemde gerçekleşeceğini ifade ediyor.
turkiyenin-odeme-yontemi-troy-nedir-nasil-basvuru-yapilir
7 KART
Türkiye’nin Ödeme Yöntemi (Troy) nedir? Nasıl başvuru yapılır?
Yeni Şafak
Kart ile alışveriş yapmak ya da ATM’den para çekmek istenildiğinde kartın sağ alt köşesinde yer alan marka, işlem yapılmasını sağlıyor ve bu markanın arkasında büyük bir teknolojik altyapı bulunuyor. Kredi kartı, banka kartı ve ön ödemeli kartların sağ alt köşesinde yer alan ve ödeme yöntemi markasını taşıyan bölümde artık bir Türk markası var: “Troy”. Türkiye’ye özel bu platform adını “Türkiye’nin Ödeme Yöntemi” nden aldı ve Türkiye: TR, Ödeme: O, Yöntemi: Y, harflerinden oluşan kısaltmayla “Troy” oldu. Türkiye'deki tüm bankaların ortak girişimiyle hayata geçirilen ‘Türkiye’nin Ödeme Yöntemi: Troy’, teknoloji ve güvenlikte dünya standartlarını yakaladı.
uc-haneliden-tek-haneli-doneme-enflasyon
10 KART
Üç haneliden tek haneli döneme: Enflasyon
Yeni Şafak
Üç haneli enflasyon yılları geride kaldı. Temmuz ayında enflasyon tek hanede geldi. Uzmanlar, enflasyonun daha da düşeceğini tahmin ederken vatandaşlar, "Enflasyon nedir? Enflasyon yükselirse ya da düşerse ne olur?" sorularının yanıtlarını merak ediyor. İşte merak edilenler bilgi kartımızda.
dogal-gazin-altin-cagi-kaya-gazi
6 KART
Doğal Gazın Altın Çağı 'Kaya Gazı'
Yeni Şafak
Gelişmiş ülkelerin enerjiye olan ihtiyacı arttıkça konvansiyonel olmayan ( doğalgaz ve petrol dışı ) enerji kaynaklarına olan ilgi de artıyor. Özellikle ABD'yi ithalatçı konumundan ihracatçı konumuna yükselten ve küresel petrol ve doğalgaz piyasasında fiyatların düşmesine neden olan kaya gazının üretilmesi birçok ülkenin dikkatini çekiyor. Yapılan araştırmalarda Türkiye'de de dört havzada kaya gazı rezervlerinin bulunduğu tespit edildi. Uzmanlar, kaya gazının enerji ihtiyacı bakımından dışa bağımlı olan Türkiye için stratejik bir öneme sahip olabileceğine dikkat çekiyor.
toki-tarimkoy-ile-koylunun-yaninda
6 KART
TOKİ ‘Tarımköy’ ile köylünün yanında
Yeni Şafak
Toplu Konut İdaresi (TOKİ) nitelikli konut üretimine Türkiye’nin köylerinde ve kırsal alanlarında devam ediyor. Tarımköy Projesi kapsamında bugüne kadar binlerce konut üreten TOKİ, böylece altyapısı, konutları, sosyal donatıları, yolları, çocuk parkı ve çevre düzenlemesiyle modern köyler hayata geçiriyor. Proje ile toprağı olmayan çiftçilere tarım arazisi ve işletme kredisi de veriliyor. Tarımköy Projesi kapsamında her bölgenin ihtiyaç ve özelliklerine göre konut üretimi yapılıyor. Örneğin Erzurum’da kış şartlarına uygun konut üretilirken, Mardin’de yöresel mimarinin ön plana çıktığı konutlar hayata geçiriliyor.
housekeeping-nedir-nasil-is-bulunur
11 KART
Housekeeping nedir? Nasıl iş bulunur?
Yeni Şafak
Kimisi "maid" der, kimisi "meyit", kimisi "katçı" kimisi de "temizlikçi". Ancak onların adı "Housekeping" çalışanları. Turizmde "mesleğin çilekeşleri" olarak da adlandırılan housekeeperların en büyük sorunu ev kadınlarıyla aynı işi yaptıklarının sanılması. Peki bu terim nedir? Housekeeping çalışanları neler yapar? Bilgiler kartlarımızda.
trafigi-azaltacak-uygulamalar
9 KART
Trafiği azaltacak uygulamalar
Yeni Şafak
Metropol İstanbul, artık teknolojiye ayak uydurarak akıllı kent olma yolunda ilerliyor. İstanbul Bilişim ve Akıllı Kent Teknolojileri sunduğu Akıllı Ulaşım Sistemleri sayesinde ulaşımda çevresel etkileri azaltacak şekilde hareketlilik sağlanacak, trafikte güvenlik artacak; yoğunluk azalacak.
askerlik-borclanmasi-nedir-nasil-yapilir
7 KART
Askerlik borçlanması nedir? Nasıl yapılır?
Yeni Şafak
Ülkemizde erkekler askere gidiyor ve askerlik süresinde sigortalı erkek işçi ve memur olarak çalışmak mümkün olmuyor. Bu nedenle askerlik süresinde borçlanma yapılabiliyor. Silâhaltında er veya erbaş olarak veya yedek subay okulunda geçen askerlik sürelerinin borçlanılması, askerlik borçlanması oluyor. Askerlik borçlanması, emeklilik için sigortalılık başlangıcını öne çekme ve eksik prim günlerini tamamlamada çok yararlı bir müessese olarak dikkati çekiyor. Bu anlamda erkek sigortalıların emekliliği hak ediş anlamında ellerini güçlendiriyor.
22-dunya-petrol-kongresi-turkiye-ve-kuresel-enerji-politikalari
8 KART
22. Dünya Petrol Kongresi: Türkiye ve küresel enerji politikaları
Yeni Şafak
Dünya enerji sektörünün en büyük oyuncularının bir araya geldiği 22. Dünya Petrol Kongresi Cumhurbaşkanlığı himayesinde 9-13 Temmuz tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleşti. Kongre kapsamında küresel petrol ve doğalgaz sektörünün güvenliği ve kaynakların geleceği, düşük karbonlu çözüm önerileri, enerjinin verimliliğine yönelik politikalar olmak üzere sektörün altyapı ve yatırım imkânları değerlendirildi. Türkiye, jeopolitik konumu, proaktif dış politikasıyla birlikte bölgede yükselen siyasal bir güç haline gelirken, petrol ve doğalgaz kaynaklarına olan stratejik konumu, üreticiler ve tüketiciler arasındaki anahtar rolüyle küresel enerji politikalarının merkezinde yer almaya devam edecek.
istihdama-buyuk-katki
11 KART
İstihdama büyük katkı
Yeni Şafak
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın Ulusal İstihdam Stratejisi ile istikrarlı büyüme sağlanacak, büyümenin istihdam etkisi artırılacak, kayıt dışılık azaltılacak. Bu çerçevede yüz binlerce kişiye mesleki eğitim de verilerek, o kişilerin iş sahibi olması sağlanacak. 2023 yılına gelindiğinde ise yüzde 50- yüzde 160 oranında istihdam artışı hedefleniyor. 2023 yılı vizyonu ile hazırlanan Ulusal İstihdam Stratejisi, üçer yıllık dönemleri kapsayan ve her yılın sonunda güncellenecek olan eylem planları aracılığıyla hayata geçirilecek
calisma-hayatinda-yeni-duzenleme
Çalışma hayatında yeni düzenleme!
19 Ağustos 2017, 05:00
Kadın çalışanların gece mesaileri 7,5 saatle sınırlandırıldı. Kurban Bayramı tatilinin uzamasıyla araç kiralama piyasasındaki hareketlilik arttı.2018 ocak ayından itibaren vale sektöründe çalışanların belgelendirileceği açıklandı. Gümrük ve Ticaret Bakanı “Gümrük Birliği güncellemesinde muhatabımız AB” dedi. Uluslararası hava taşımacılığı sektörü son on yılda yüzde 5,6 büyürken, Türkiye'de bu oran yüzde14'ü buldu.
calisarak-gercek-yerinizi-bulun
'Çalışarak gerçek yerinizi bulun'
19 Ağustos 2017, 01:00
"Dünya herkese yetecek büyüklükte. Onun için, başkasının yerini kapmaktansa, çalışarak gerçek yerinizi bulun." / Charlie Chaplin Charlie Chaplin, (d. 16 Nisan 1889, Londra - ö. 25 Aralık 1977), İngiliz sinema yönetmeni, oyuncu, yazar, film müziği bestecisi, kurgucu ve komedyen. Oluşturduğu "Şarlo" karakteri ile özdeşleşmiştir.
hesap-makinesini-bulan-pascal-hayatini-kaybetti
Hesap makinesini bulan Pascal hayatını kaybetti
19 Ağustos 2017, 09:00
İlk hesap makinasını yapan Fransız filozof ve matematikçi Blaise Pascal 1662'de hayatını kaybetti. Hesap makinesi hayatın her alanında kullandığımız bir araç. Roma'da, Yunan'da, Mısır ve Çin'de değişik şekillerde ve değişik boyutlarda matematiksel hesaplamaları kolaylaştırıcı hesap makineleri bulunarak insanlığın hizmetine sunuldu. Ama şüphesiz ki 355 sene önce bugün hayatını kaybeden Blaise Pascal'ın bulduğu ve toplama çıkarma işleminin yapılabildiği ilk hesap makinesi hayatımızda bir çığır açtı.Blaise Pascal'ın en ünlü buluşlarından bir tanesi de matematik, biyolojik uygulamalar ve birçok modern fizikte kullanılan ve kendi buluşu olan herkesin bildiği Pascal üçgenidir. Pascal her ne kadar matematik ve bilim alanında önemli gelişmelere imza atsa da sağlığı bir o kadar kötüye gidiyordu. Mide ağrıları, hazımsızlık, uykusuzluk ve bu ağrıların verdiği gece kabusları onun hayatını yiyip bitiriyordu. Neticede 1658 yılında kendini kötü hisseden uyuklamalar ve şiddetli baş ağrılarıyla dört yıl geçirdi; 39 yaşında hayatını kaybetti.
ahlak-yapimiz-ve-ulke-olarak-korudugumuz-degerler
'Ahlak yapımız ve ülke olarak koruduğumuz değerler...'
18 Ağustos 2017, 02:00
"Ahlak yapımız ve ülke olarak koruduğumuz değerler, şu an uçurumun kenarında. Amerikan tarihi açısından kritik bir dönemeçteyiz." Howard Schultz
turkiyede-ilk-kez-banka-soyuldu
Türkiye'de ilk kez banka soyuldu
18 Ağustos 2017, 09:00
Türkiye'de ilk kez bir banka 1961'de soyuldu. Bankayı soyan Necdet Elmas 30 Ağustos'ta Darıca'da yakalandı. Buğday Bankası'na giren Elmas, elindeki tabancayla birlikte bankadan 200 bin liradan fazla para plan çantayı aldı ve kapıda beklettiği Chevrolet marka arabaya binerek olay yerinden uzaklaştı. Banka soygunu sırasında, bankada çalışan 12 kişi Elmas'ın talimatlarını uygulamıştı. Bu sırada Elmas, bankanın dışında korkuyla duran bir adamı fark ederek, “Sen ne iş yaparsın?” diye sormuştu. Adamdan "İşçiyim" yanıtını alan Elmas, "Ben işçinin parasını almam, korkma" demişti. Olay, günlerce gazete manşetlerinden inmedi ve soyguncuyu ihbar edene 100 bin lira ödül konuldu. Necdet Elmas'ın Chevrolet tutkunu olduğu ve zenginlerden nefret ettiği söyleniyordu. Elmas, polisi defalarca atlattı, sürekli plakasını değiştirdi, hatta polisin ve jandarmanın çok yaklaştığı bir operasyonda, izini kaybettirmek için arabasına kıyarak yakmışlığı bile biliniyor. Elmas'ın akrabası Muzaffer Balçık, Necdet Elmas'ı ihbar etti ve Elmas Darıca'da yakalandı. 100 bin liralık ödülü de Muzaffer Balçık almış oldu.
yeni-donem-basliyor
Yeni dönem başlıyor
17 Ağustos 2017, 05:00
Doğum yardımı ödemelerinde önemli değişiklik yapıldı.Türkiye genelinde bayrama kadar olan otobüs biletlerinin yüzde 80'i tükendi.Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı, TMO'nun pazartesiden itibaren fındık alımı yapacağını açıkladı. Düşük maaşlı ve düzensiz şekilde çalışanların, hiç çalışmayanlara göre daha fazla stres altında olduğu ortaya çıktı.Vatandaşlara internet üzerinden ikinci el araç satışlarında karşılaşılan yeni dolandırıcılık yöntemlerine karşı uyarı yapıldı.
ben-sana-denize-acilma-demiyorum
'Ben sana denize açılma demiyorum...'
17 Ağustos 2017, 03:00
"Ben sana denize açılma demiyorum. Açılacak olursan tufana bile katlan diyorum." Sadi Şirazi
imf-turkiye-raporu-hazirladi
IMF Türkiye raporu hazırladı
17 Ağustos 2017, 08:00
Uluslararası Para Fonu, IMF, bir Türkiye raporu hazırladı. 1988'de hazırlanan raporda, "Enflasyonun düşürülmemesi halinde Türkiye'nin Avrupa Topluluğu (AT) üyeliği gerçekleşemez" denildi. O dönemde enflasyon oranı yüzde 75,21'di. 2002'li yıllara kadar da enflasyon oranı tek haneye düşmedi. 2004 yılında enflasyon oranı yüzde 9,32'ye indi. Geçtiğimiz 14 yılın enflasyon ortalaması ise yüzde 8,3 ile yine tek hanede. Temmuz ayı enflasyon oranı ise yüzde 9,79 geldi. Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek de önümüzdeki yıl da enflasyonun tek hanede devam edeceği görüşünde. 1988 yılında IMF'nin hazırladığı rapordan sonra çok şey değişti. Örneğin, IMF'e yıllardır biriken borç tamamen sıfıra indi.
Konya YHT Garı yılda 3 milyon yolcuya hizmet verecek
Konya YHT Garı yılda 3 milyon yolcuya hizmet verecek
Başbakan Binali Yıldırım tarafından temeli atılan Konya Yüksek Hızlı Tren (YHT) Garı'nın yılda 3 milyon yolcuya hizmet vermesi bekleniyor.
Bakanlıktan yerli marka otomobil projesiyle ilgili açıklama
Bakanlıktan yerli marka otomobil projesiyle ilgili açıklama
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca, yerli marka otomobil projesi için ortak girişim grubu oluşturulduğu yönünde şirket isimleri verilerek yayımlanan haberlerin gerçeği yansıtmadığı bildirildi.
Ulaşımda 'havalı' büyüme
Ulaşımda 'havalı' büyüme
Uluslararası hava taşımacılığı sektörü son on yılda yüzde 5,6 büyürken, Türkiye'de bu oran yüzde 14'ü buldu.
Kuru üzümden 400 milyon dolar
Kuru üzümden 400 milyon dolar
Ege İhracatçı Birlikleri verilerine göre, Türkiye’nin çekirdeksiz kuru üzüm ihracatı, 1 Eylül 2016 - 12 Ağustos 2017 döneminde 400 milyon 707 bin dolar oldu.
Altını olan yaşadı
Altını olan yaşadı
Küresel siyasi ve jeopolitik gerilimler nedeniyle "güvenli liman" olarak görülen altına yönelen yatırımcılar, temmuzda yüzde 2,19, bu ayın ilk 3 haftasında ise yüzde 1,41 getiri elde etti.
'Otellerin çoğu şimdiden yüzde 100 doldu'
'Otellerin çoğu şimdiden yüzde 100 doldu'
Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (POYD) Başkanı Hakan Duran, bayram tatilinin 10 güne çıkarılmasının turizm sektörüne doping etkisi yaptığını belirterek, "Kurban Bayramı sürecinde iç pazarda 1,5 milyon Türk'ün tatil yapacağını tahmin ediyoruz. Otellerin çoğu şimdiden yüzde 100 doldu" dedi.
'Gümrük Birliği güncellemesinde muhatabımız AB'
'Gümrük Birliği güncellemesinde muhatabımız AB'
Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, "Bizim esasında Gümrük Birliği güncellemesinde muhatabımız AB. AB'nin kendi değerleri var. Biz, AB ile ticaretin mümkün olduğunca geliştirilmesinden yanayız" dedi.
1,1 milyon kadını işi bıraktı
1,1 milyon kadını işi bıraktı
Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED) Yönetim Kurulu Başkanı Tarkan Kadooğlu, 2015'e kadar olan 5 yıllık dönemde yaklaşık 1 milyon kadının çocuk bakımı, 112 bin kadının ise yaşlı bakımı nedeniyle iş hayatını bıraktığını belirterek, iş hayatındaki kadınların bakım sorumlulukları nedeniyle çalışmaktan vazgeçmeyecekleri bir sistemin oluşturulması gerektiğini kaydetti.
Yunanistan'a iyi haber
Yunanistan'a iyi haber
Fitch Ratings'ten yapılan açıklamada, Yunanistan'ın kredi notunun "CCC" seviyesinden "B-" seviyesine yükseltildiği açıklandı.
'Amerikan tarihi açısından kritik bir dönemeçteyiz'
'Amerikan tarihi açısından kritik bir dönemeçteyiz'
Starbucks'ın kurucusu ve Başkanı Howard Schultz, "Ahlak yapımız ve ülke olarak koruduğumuz değerler, şu an uçurumun kenarında. Amerikan tarihi açısından kritik bir dönemeçteyiz" dedi.
Rus GAZ Grubu Sakarya'da üretime başladı
Rus GAZ Grubu Sakarya'da üretime başladı
Rusya’nın en büyük ticari araç üreticilerinden GAZ Grubu’nun, Sakarya’da GAZelle NEXT marka kamyonet üretimine başladığı bildirildi.
FED'den faiz açıklaması
FED'den faiz açıklaması

ABD Merkez Bankasının Dallas Şubesi Başkanı Robert Kaplan, faiz konusunda sabırlı davranacağını söyledi.

Rusya'nın perakende ticaretinde düşüş sürüyor
Rusya'nın perakende ticaretinde düşüş sürüyor
Rusya'da perakende ticaret hacmi ocak-temmuz döneminde yüzde 0,2 geriledi.
Rus ekonomisi ilk yarıda yüzde 1.5 büyüdü
Rus ekonomisi ilk yarıda yüzde 1.5 büyüdü
Rosstat tarafından açıklanan verilere göre, ülke ekonomisi bu yılın ilk yarısında yıllık bazda yüzde 1,5'lik büyüme kaydetti.
Avrupa'nın yumurta krizi büyüyor
Avrupa'nın yumurta krizi büyüyor
Avrupa'da 17 ülkede böcek ilaçlı yumurta tespit edildi. Avrupa ülkelerinden yumurta ihracatları sonucu kriz Asya'da 2 ülkeye daha sıçradı. AB, 26 Eylül'de konuya ilişkin olağanüstü toplantı düzenleyecek. Hollanda'da krizden sorumlu tutulan iki şirket yöneticisi halen gözaltında.
Küresel piyasalar FED tutanakları sonrası pozitif seyrediyor
Küresel piyasalar FED tutanakları sonrası pozitif seyrediyor
ABD Merkez Bankası, Federal Açık Piyasa Komitesi'nin 25-26 Temmuz’da düzenlenen son toplantısına ilişkin tutanaklarını dün akşam yayımladı. Fed yetkilileri, son toplantılarında, bilanço küçültmeye eylül ayında başlanması konusunda uzlaşırken, faiz politikasında anlaşamadı. Küresel piyasalar, bugün de Avrupa Merkez Bankası toplantı tutanaklarını takip edecek.
Okul servisi uyarısı
Okul servisi uyarısı
Tüketici Hakları Derneği (THD) Genel Başkanı Turhan Çakar, okul servislerinde yaşanan sorunların tekrarlanmaması için Okul Servis Araçları Hizmet Yönetmeliği'nin toplumcu ve sosyal devlet anlayışına uygun olarak değiştirilmesi gerektiğini belirtti.
Yerli otoda 3 isim çıktı
Yerli otoda 3 isim çıktı
Yerli otoda babayiğit arayışlarında sona gelindi. Kulislerde Karsan, Vestel ve BMC öne çıktı. Üç şirketin ortak bir yatırıma hazırlandığı da konuşuluyor.
100 kilometreye 1.5 lira yakıyor
100 kilometreye 1.5 lira yakıyor
Tokat'ta 100 kilometreyi sadece 1.5 lira elektrik harcayarak gidebilen 'Gopower' adı verilen elektrikli araç 'Efficiency Challenge Electric Vehicle' yarışmasına katılacak.
Dünyanın en pahalı taksisi
Dünyanın en pahalı taksisi
Farklı ülkelerde bulunan 18 şehirde yapılan araştırmaya göre, taksi ücretlerinin en yüksek olduğu yerin İsviçre'nin Zürih kenti olduğu ortaya çıktı.
Valelere ceza yağdı
Valelere ceza yağdı
İstanbul'da da terör estiren valelere, trafik ekipleri peş peşe operasyonlar yapıyor. 2017 yılı içerisinde, trafik güvenliğini tehlikeye düşüren 756 valeye 95'er TL para cezası verildi. Kaçak otopark şeklinde çalışan 15 valeye de adli işlem yapıldı.
İkinci el otomobil alırken dikkat
İkinci el otomobil alırken dikkat
Tüketiciyi Koruma Derneği (TÜKODER) Genel Başkanı Aziz Koçal, vatandaşları internet üzerinden ikinci el araç satışlarında karşılaşılan yeni dolandırıcılık yöntemlerine karşı uyardı.
İkinci el otomobil satışı yapanlar için yeni dönem
İkinci el otomobil satışı yapanlar için yeni dönem
Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından ikinci el araç satışına çekidüzen verilmesi amacıyla hazırlanan “İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkındaki Yönetmelik"in yürürlüğe girmesi galericiler tarafından merakla bekleniyor.
Vergiye baktık C sedan aldık
Vergiye baktık C sedan aldık
Türkiye’de otomotiv pazarı vergiye göre şekillendi. İlk 7 ayda otomobil pazarının %84,1’ini vergi oranları düşük olan A, B ve C segmentleri oluşturdu. En yüksek satışa 193 bin adetle C segmenti ulaştı. Kasada ise sedanlar %49,5 ile ipi göğüsledi.
Dünya ikincisi olduk
Dünya ikincisi olduk
Engineering News Record dergisinin "Dünyanın En Büyük 250 Uluslararası Müteahhidi" listesinde, Türk firmalarının sayısı 46'ya yükseldi.
İnşaat maliyet bedelleri belirlendi
İnşaat maliyet bedelleri belirlendi
Emlak vergisine esas olmak üzere gelecek yıl uygulanacak bina metrekare normal inşaat maliyet bedelleri, meskenler açısından 56 lira ile 2 bin 569 lira arasında değişecek.
Mega projeler en şiddetli depremlere bile dayanıklı
Mega projeler en şiddetli depremlere bile dayanıklı
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, yapılan mega projelerin depreme dayanıklı olduğunu söyleyerek, "İnşa ettiğimiz her tüneli, her köprüyü, her yapıyı deprem faktörünü ön planda tutarak yapıyoruz." dedi.

Şehirler olası deprem ve afete TOKİ ile hazırlanıyor
Şehirler olası deprem ve afete TOKİ ile hazırlanıyor
Toplu Konut İdaresi Başkanı Ergün Turan, "17 Ağustos Marmara Depremi'nde yaşadığımız bu ağır tabloyu tekrar yaşamamak adına, 286 bin 500 konutluk 191 kentsel dönüşüm projesi yürütüyoruz. Kentsel dönüşüm çalışmaları ile şehirlerimizi sağlıklı ve hızlı bir şekilde deprem ve afetlere karşı hazırlıyoruz" dedi.
TOKİ'den Maltepe'ye 305 konutluk kentsel dönüşüm
TOKİ'den Maltepe'ye 305 konutluk kentsel dönüşüm
TOKİ, İstanbul Maltepe'de 305 konutluk kentsel dönüşüm projesine başlıyor. TOKİ Başkanı Ergün Turan "Başlattığımız kentsel dönüşüm projemizle ilçe yeni bir çehreye kavuşacak" dedi.
Türk halkı ev alırken önce yaşadığı semte bakıyor
Türk halkı ev alırken önce yaşadığı semte bakıyor
Gayrimenkul almak isteyenlerin satın alma sürecini değerlendiren araştırmanın sonuçları belli oldu. Buna göre gayrimenkul yatırımı yapma kararı veren tüketici konut aramaya öncelikle yaşadığı semtten başlıyor.
Türkiye'de yaklaşık 10 milyon konutun deprem sigortası yok
Türkiye'de yaklaşık 10 milyon konutun deprem sigortası yok
Deprem bölgesinde yer alan Türkiye'de 17 milyon 661 bin 690 konutun sadece yüzde 45,50'si Zorunlu Deprem Sigortası kapsamında bulunuyor. Marmara yüzde 55,50 ile en fazla sigorta yaptıran bölge olarak öne çıkarken, Güneydoğu Anadolu yüzde 32,40 ile sigortaya en az ilgi gösteren bölge oldu.
100 bin öğrenci eve çıkacak
100 bin öğrenci eve çıkacak
Üniversiteyi kazanan fakat başka şehirlerde okuyacak olan öğrencileri şimdi de barınma telaşı bekliyor. İstanbul'a okumaya gelen öğrencilerin kendilerine uygun yurt bulamayıp kiralık ev arama yarışı, bazı semtlerdeki kiralık konut piyasasını da hareketlendirdi.
'Valeler kayıt altına alınacak'
'Valeler kayıt altına alınacak'
Türkiye Otomotiv Bakım Dernekleri Federasyonu (TOBFED) Genel Başkanı Serkan Bakırtaş, gelecek yıl ocak ayından itibaren vale sektöründe çalışanların belgelendirilmeye başlanacağını söyledi.
Dünyaca ünlü bıçaklar kurban öncesi yok satıyor
Dünyaca ünlü bıçaklar kurban öncesi yok satıyor
Bursa’nın dünyaca ünlü bıçaklarında bayram öncesi satış yoğunluğu yaşanıyor. Kurbanlıklarının fazla acı çekmeden kesmek isteyenler Bursa bıçağını tercih ediyor.
Çalışma hayatında yeni düzenleme
Çalışma hayatında yeni düzenleme
Resmi Gazete'de yayımlanan değişiklikle kadın çalışanların gece mesaileri 7,5 saatle sınırlandırıldı. Turizm, özel güvenlik ve sağlık hizmeti yürütülen işlerde personelden yazılı onay alınması durumunda bu süre aşılabilecek.
2.5 milyon lira maliyetle kurdu ayda 50 ton üretiyor
2.5 milyon lira maliyetle kurdu ayda 50 ton üretiyor
Sivas’ta Organize Sanayi Bölgesi’nde 3 bin 500 metrekare kapalı alana 2.5 milyon lira maliyetle kurulan işletmede ayda 50 ton kültür mantarı üretimi yapılıyor.
Baklava kralının oğlu babasını solladı
Baklava kralının oğlu babasını solladı

Hacı Sayid baklavalarının ikinci kuşak temsilcisi Mehmet Dinçerler 5 yıl önce tek bir mağazası kalmayan Gloria Jean's'i yeniden yapılandırdı. Dinçerler, hızla büyüyerek kısa sürede 63 mağazaya ulaşan Gloria Jean's’i babasının 43 mağazalı baklava zincirinin önüne taşıdı.

Kurulan şirket sayısı açıklandı
Kurulan şirket sayısı açıklandı

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), 2017 Temmuz ayına ait kurulan ve kapanan şirket istatistiklerini açıkladı. Kurulan şirket sayısında 2017 Temmuz ayında bir önceki aya göre yüzde 12,72 azalış oldu.


Kükre Gıda'nın kalan yüzde 50'si satıldı
Kükre Gıda'nın kalan yüzde 50'si satıldı
Japon gıda şirketi Ajinomoto , Kükre Gıda'nın yüzde 50'sini yaklaşık 181 milyon liraya satın aldığını açıkladı.
Riva ihalesinde önemli gelişme
Riva ihalesinde önemli gelişme
Galatasaray Kulübüne ait Riva arazisinin Emlak Konuk GYO tarafından düzenlenen ihalesinin kazananı olan ancak daha sonra sözleşme imzalamayarak hakkını kullanmayan Fema İnşaat ve KLV İnşaat İş Ortaklığı, yapılan imar değişikliklerinin kararda etkili olduğunu duyurdu.