Otomotiv Haberleri

Dev şirket duyurdu: Türkiye'de dizel motor problemi bitmiştir

BMC POWER Motor ve Kontrol Teknolojileri AŞ Genel Müdürü Dur "Yerli, her şeyi bize ait motor tasarlayıp üretebilecek durumdayız. Şimdi 2 küçük motorun, inşallah kısa sürede işini bitiriyoruz. Bundan sonra hedefimizde inşallah 1000-1500 beygir var. İnanıyorum ki artık Türkiye'de dizel motor problemi bitmiştir, inşallah bunu çözeceğiz" dedi.

Sakarya'nın ihracatı 51 ilin toplamını 'solladı'

Türkiye'nin otomotiv ihracatında önemli yere sahip olan Sakarya, ocak-kasım döneminde ihracatını geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 7,6 artırdı. Geçmişteki 5 yıla oranla ihracatını yüzde 49 arttırmayı başaran ve yılın 11 aylık döneminde 51 ilin toplam ihracat rakamından daha fazla dış satım gerçekleştiren kent, ülke ekonomisine önemli katkı sağlıyor. Sakarya, bu yıl en çok ihracatı, 519 milyon 31 bin dolarla Almanya'ya yaptı.

Vergi indirimleri araç satışlarını artırdı

Otomotiv sektöründe bu yılın ocak-kasım döneminde üretim 1 milyon 427 bin 157, ihracat 1 milyon 219 bin 174 seviyesinde gerçekleşti.

Araç sahipleri dikkat: 2 bin 500 TL cezası var

Egzoz gazı emisyon ölçümü yaptırmayan ve aracın yönetmeliklerle belirlenen standartlara aykırı emisyona sahip motorlu taşıt sahibine ceza kesilecek.

Türkiye elini çabuk tutarsa milyarlarca doları çekebilir

Türkiye'nin son dönemlerde özellikle milli savunmaya yönelik hava araçlarındaki başarısı, ihracatı da beraberinde getirdi. Konunun uzmanlarına göre havadaki bu başarıyı karada da sürdürmek mümkün. Dünyada her geçen gün artan talep göz önüne alınınca, Türkiye'nin elektrikli otobüsler üreterek milyarlarca dolarlık bir sektörde lider olabileceğine dikkat çekiliyor.

Volkswagen’den Türkiye'ye devasa yatırım

Alman otomobil devi Volkswagen, yatırım için Türkiye’yi seçti. 2022’de faaliyete geçmesi beklenen fabrikada 4-5 bin kişiye iş sağlanacak. Sıfırdan fabrika için 750 milyon euroluk yatırım yapılacağı tahmin ediliyor. Fabrikada Skoda ve Seat markaları için üretim yapılacak.

8 ülkeye milyarlık ihracat

Türk otomotiv sektörü, Almanya, İtalya, Fransa, İngiltere, İspanya, Belçika, Slovenya ve Polonya'ya 1 milyar 35 milyon dolar ila 4 milyar 413 milyon dolar arasında değişen ihracatlar gerçekleştirdi.

11 ayınen fazlasatanlarıbelli oldu: En çok ne aldık?

Türk halkı geride bıraktığımız 11 aylık süreçte otomobilde en fazla Fiat Egea'yı tercih etti. Sedan sınıfında 26.342 adetlik satışla birinci olan Fiat Egea'yı SUV sınıfında 12.991 adetle Nissan Qashqai, hatchback sınıfında 19.619 adetle Renault Clio, pikap sınıfında ise 2.908 adetle Mitsubishi L200 izledi.

Otomobilde yerliye yöneldik

Otomobil satışlarında, yılın 11 ayında yerli araçların payı artarken, Renault, yerli otomobil satışında ilk sırada yer aldı.

Bakan Varank yerli elektrikli otobüsün direksiyonuna geçti

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, yerli elektrikli otobüsün direksiyonuna geçerek test sürüşü gerçekleştirdi. Çevre dostu, sessiz, verimli ve sıfır emisyon özellikleriyle ön plana çıkan yeni nesil Sileo elektrikli otobüsler, yüzde 100 elektrikli 10, 12, 18 ve 25 metre uzunluğunda modellere sahip. Söz konusu aracın yolcu taşıma kapasitesi ise farklı uzunluklara göre 75 kişiden 232 kişiye kadar çıkabiliyor.

Araç sahipleri dikkat: 10 bin liraya mal olabilir

Kış aylarının gelmesiyle birlikte, araç sürücülerinin yaptırması gereken ‘kışlık bakımların’ yapılmadığı takdirde, motorda ciddi sıkıntıların meydana gelebileceği belirtiliyor. Sadece antifriz olmadığı için donan motor sıvısının neden olacağı masraf 10 bin TL'ye kadar çıkıyor.

Türk otomotiv sektörü 'milyar dolarlık pazar' sayısını artırdı

İç pazarı daralırken, ihracatta yıl bitmeden tüm zamanların rekorunu kıran Türk otomotiv sektörü, 11 ayda 1 milyar dolar ve üzerinde dış satım gerçekleştirdiği ülke sayısını 8'e çıkardı.

Trafikteki benzinli araç sayısı azaldı: Dizel sürücülerin gözdesi

Benzinli otomobillerin trafiğe kayıtlı otomobiller içindeki payı 10 yılda yüzde 47,6'dan yüzde 25'e gerilerken, dizel otomobillerin payı ise 20,9 puan artışla 36,6'ya yükseldi. Benzinli otomobillerin toplam içindeki payı, 2009'da yüzde 47,6 seviyesinde bulunurken, bu oran hızla düşerek ekim ayı itibarıyla yüzde 25'e indi. Böylece trafikteki benzinli araç sayısı 3,3 milyondan 3 milyona geriledi.

Binlerce araç sahibi bilmeden suç ihbarı yapıyor

Çok sayıda ikinci el araç ilanında sigorta şirketlerinden para almak için kullanılan 'şişirilmiş hasar kaydı' ifadesi açıkca yer alıyor. Yasaya göre sigortadan para almak için aldatıcı beyanda bulunmanın cezası iki yıldan başlıyor. Sigorta şirketleri ise tespitini yaptığı suiistimalleri yargıya taşıyarak ciddi sonuçlar almaya başlarken, 2018’in ilk 10ayında perte çıkarılan araç sayısı da 40 bine yaklaşmış durumda.

Trafikteki taşıt sayısı yaklaşık 600 bin arttı

Ocak-ekim döneminde 780 bin 584 taşıtın trafiğe kaydı yapıldı, 180 bin 985 taşıtın ise trafikten kaydı silindi, böylece trafikteki toplam taşıt sayısı 599 bin 599 arttı. Ekim sonu itibarıyla trafiğe kayıtlı toplam taşıt sayısı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 3,5 artarak 22 milyon 818 bin 544'e yükseldi.

GM'nin acısını herkesten çıkaracak

ABD Başkanı Donald Trump'ın selefi Barack Obama'nın elektrikli arabalar ve diğer "yeşil" girişimler için başlattığı kamu teşviklerini iptal etmeyi planladığı bildirildi.

ODD: Otomobil hafif ticari araç pazarı kasımda yüzde 42.3 azaldı

Otomotiv Distribütörleri Derneği'nin verisine göre, Türkiye'de otomobil ve hafif ticari araç satışları, kasım ayında yıllık yüzde 42.3 düştü.

2025’te satış1.2 milyonu bulacak

KPMG Türkiye’nin hazırladığı raporda, Türkiye’de otomotiv sektörünün otomobil ve hafif ticari araç bazında Mayıs 2018’den bu yana üst üste 6 aya boyunca adet olarak küçüldüğü vurgulandı.

Brisa’dan bozkıra 4.0 akıllı fabrika

Türkiye’nin en büyük lastik üreticilerinden biri olan Brisa ikinci fabrikasını Aksaray’a açtı. Endüstri 4.0 normlarını karşılayan fabrikada 4,2 milyon lastik yere değmeden üretilecek. 300 milyon dolarlık fabrikanın son teknoloji ürünü olduğunu söyleyen Brisa CEO’su Cevdet Alemdar, “60 bin kişiye iş ve aş sağlıyoruz” dedi.

Sıfır araçlardaki indirimler ikinci el satışlarını vurdu

Vatandaşların yapılan ÖTV ve yıl sonu indirimlerinin ardından sıfır araçlara yönelmesi, ikinci el araç piyasasında satışları durma noktasında getirdi. Yaşanan durumdan şikayet eden ikinci el araç satıcıları, ocak ayından sonra piyasanın canlanacağından umutlu olduklarını söylediler.

Gümrüklerde bekleyen 100 bin otomobil için önemli karar

Ticaret Bakanlığı, hem otomotiv sektörünü hem de ekonomiyi rahatlatacak karar aldı. Bakanlık gümrüklerde bekleyen ve 31 Aralık’a kadar çekilmesi zorunlu olan yaklaşık 2.5 milyar dolar değerindeki otomobilin ithalatı için istenen ek süreyi verdi. Düzenlemeye göre bu otomobiller 30 Haziran’a kadar çekilebilecek.

Toyota'ya yeni CEO

Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye'nin Üretimden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı ve İcra Komitesi Üyesi Toshihiko Kudo, şirketin yeni Genel Müdürü ve CEO'su olarak atandı.

Volkswagen Transporter ve Crafter’a 'Made in Gölcük' damgası

Amerikan otomotiv devi Ford Motor Company ile Alman otomotiv devi Volkswagen arasındaki stratejik işbirliği ilk meyvesini Türkiye’de vermeye hazırlanıyor.

Maaşları dudak uçuklatıyor: Ayda 11 milyon TL kazanan var

Geçtiğimiz günlerde gelirini düşük gösterdiği için hakkında soruşturma açılıp tutuklanan Renault, Nissan ve Mitsubishi'nin Ceo'su Carlos Ghosn’un 16.9 milyon dolarlık kazancı gözleri otomotiv yöneticilerinin maaşlarına çevirdi. CEO'ların maaşlarına bakıldığında yıllık 22 milyon dolar ile aylık 11 milyon TL kazanan yöneticilerin olduğu görüldü.

Renault Carizy’le2. el pazara girdi

Renault Grubu, ikinci el araç satışı aracılık hizmetleri alanında uzmanlaşan şirket Carizy'yi satın aldığını açıkladı.

3 tekerlekli Niken Türkiye’de

Dünya lansmanı yapıldığı günden beri merak uyandıran Yamaha Niken, Türkiye yollarına çıktı. Deneyimli sürücülere yepyeni ve benzersiz bir heyecan yaşatmak için tasarlanan 3 tekerlekli Niken, motosiklet dünyasının en radikal konseptlerden biri.

Bankalar kredimusluğunu açtı

ÖTV indiriminin ardından finansman sorunu yaşayan otomotiv sektöründe işler yoluna giriyor. Bankaların kredi musluğunu açtığını ifade eden Intercity Başkanı Vural Ak, “Biz Aralık’ın ikinci haftasında beklerken, bankalar son iki haftadır piyasaya yeniden kredi vermeye başladılar” dedi.

Satışlar artınca ilave araç istendi

Otomotiv sektöründe hayata geçirilen KDV ve ÖTV indirimi dolayısıyla birçok markanın bayilerinde ziyaretçi yoğunluğu yaşanırken, araç satışlarında da artış oldu. Showroomlara ziyaret trafiğinin artmasıyla birlikte bayiler ilave araç talebinde de bulunmaya başladı.

Avrupa otomotiv pazarı 10 ayda yüzde 1,8 büyüdü

Avrupa otomotiv pazarı, 2018'in ocak-ekim döneminde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 1,8 büyüyerek 15 milyon 563 bin 467'ye ulaştı.

Avrupa otomotiv pazarı 10 ayda yüzde 1,8 büyüdü

Avrupa otomotiv pazarı, 2018'in ocak-ekim döneminde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 1,8 büyüyerek 15 milyon 563 bin 467'ye ulaştı.

Tutuklanan CEO görevden alındı

Nissan Motor yönetim kurulu, gelirini düşük gösterme suçlamasıyla tutuklanan Nissan, Renault ve Mitsubishi ortaklığının başkanı Carlos Ghosn'un görevine son verdi.

Tesla, Çin'de ucuza satacak

Tesla, ek gümrük vergilerinin alıcılara bindireceği yükü hafifletmek için Çin'de satışa sunulan Model X ve Model S otomobillerin fiyatlarında indirim uygulayacak.

+

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.