'Kudüs için dünyada bir tek Erdoğan gerekli tepkiyi verdi'

Güney Afrika’da parlamento binasının önünde toplanan binlerce kişi ABD Başkanı Trump'ın skandal Kudüs kararını protesto etti. Güney Afrika Müslüman Hukuk Örgütü (MJC) Başkan Yardımcısı Fataar, "Müslüman liderlerden gereken destek gelmiyor. Dünyada sadece Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan gerekli tepkiyi verdi. Onun yalnız kalmasını kabul etmiyoruz. Nerede Müslüman liderler?" ifadelerini kullandı.

İsrail işgal altındaki Batı Şeria'da 27 Filistinliyi yaraladı

ABD'nin skandal 'Kudüs' kararına yönelik işgal altındaki Batı Şeria'da devam eden gösterilerde 27 Filistinli İsrail askerlerin saldırısı sonucu yaralandı.

İİT zirvesinde ortak açıklama

ABD’nin Kudüs’ü 'İsrail’in başkenti' olarak tanıma kararına tepki gösteren İslam ülkelerinin liderleri bugün İstanbul’da bir araya geldi. Zirveye 16’sı lider düzeyinde 49 ülkeden katılım oldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Kudüs çağrısı damgasını vurdu. Erdoğan'ın 'Kudüs'ü Filistin'in başkenti olarak tanıyalım' çağrısı zirvede kabul edildi. İslam İşbirliği Teşkilatı, Doğu Kudüs'ü Filistin'in başkenti olarak tanıdı. Zirve sonunda Cumhurbaşkanı Erdoğan, Filistin Devlet Başkanı Abbas ve İİT Genel Sekret...

İİT'nin sonuç bildirgesi: ABD derhal çekilmeli!

İslam İşbirliği Teşkilatı, bugün 'Kudüs' konusuyla olağanüstü toplandı. Zirveden tarihi bir karar çıktı: Doğu Kudüs Filistin'in başkenti ilan edildi. ABD'nin Kudüs kararına sert tepki gösterilen İİT zirvesinde yayınlanan sonuç bildirgesindeki maddeler...

Filistin'in başkenti: Doğu Kudüs

ABD’nin Kudüs’ü “İsrail’in başkenti” olarak tanıma kararının ardından dünyada pek çok yer bu karara tepki gösterdi ve tanımadı. En sert ve vurucu önlem ise İslam İşbirliği Teşkilatı'ndan (İİT) geldi. İslam ülkelerinin liderleri İstanbul'da toplanarak tarihi bir karara imza attı. Doğu Kudüs, Filistin'in başkenti olarak tanındı. Peki Doğu Kudüs tam olarak nerede? Geçmişinde neler var? İşgalci İsrail'in zulmü ne zamandır devam ediyor? Yakından bakalım.

İsrail Suudi prensi ülkeye davet etti

İsrail ulaştırma ve istihbarat bakanlıklarını yürüten Yisrael Katz'in Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Salman'ı İsrail'e davet ettiğini duyurdu.

Kudüslüler İİT'den 'pratik kararlar' bekliyor

Kudüs sakini Filistinliler, ABD Başkanı Donald Trump'ın Kudüs kararını görüşmek için olağanüstü toplanan İslam İşbirliği Teşkilatı'nın (İİT) "pratik kararlar" almasını istiyor. Kudüs'ün kalan son onur kalesi olduğunu dile getiren Filistinliler, "Bu zirvenin her zamanki toplantılardan farklı olmasını arzu ediyoruz. Kınama açıklamalarıyla bitmesini değil." şeklinde konuşuyorlar.

Erdoğan'ın çıkışı sonrası İİT'den Kudüs çağrısı

İİT Genel Sekreteri Useymin, İstanbul'da düzenlenen zirvede "Filistin'i şimdiye kadar tanımayan ülkeleri, tanımaya davetimizi yineliyoruz" ifadelerini kullandı.

17 ay sonra Cerablus huzura kavuştu

Fırat Kalkanı operasyonu ile terörden temizlenen Cerablus'ta hayat normale döndü. 17 ay sonra huzur ortamının sağlandığı bölgede, nüfus 150 bine çıkarken, 19 olan okul sayısı 108’e çıkarıldı.Türkiye tarafından kentin alt yapı çalışmaları gerçekleştirilirken, hastane yapımı da devam ediyor.

Suudi Arabistan Yemen'de polis merkezini vurdu: 39 ölü

Yemen'de koalisyon güçlerinin başkent Sana'daki bir polis merkezini hedef aldığı hava saldırısında 39 kişinin hayatını kaybettiği, 90 kişinin yaralandığı bildirildi.

Mahmud Abbas'tan İsrail'e rest: Sınırı olmayan devlet tanınamaz

İİT Zirvesi'nde konuşan Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, ABD'nin skandal kararına karşı "İsrail’e buradan meydan okuyorum. Sınırları olmayan bir ülke uluslararası hukuk bağlamında tanınamaz" diyerek ABD'nin aldığı karara rest çekti.

İsrail Hamas yöneticisini gözaltına aldı

İşgalci İsrail askerleri, Hamas yöneticilerinden milletvekili Hasan Yusuf'u Ramallah'ta bulunan evine baskın düzenleyerek gözaltına aldı.

Kudüs kararı protestolarında 124 Filistinli yaralandı

İsrail askerlerinin, ABD'nin Kudüs'ü "İsrail'in başkenti" olarak tanıma kararını protesto amacıyla Batı Şeria, Kudüs ve Gazze'de düzenlenen gösterilere müdahalesinde 124 Filistinlinin bildirildi.

"ABD bölgede yaşanan terörün kaynağıdır"

ABD'nin bölgede yaşanan terör ve istikrarsızlığın asıl kaynağı olduğunu vurgulayan Yüksek Arap Takip Komitesi Başkanı Muhammed Bereket, "İslam İşbirliği Teşkilatı'na, Müslümanların ilk kıblesi ve üç kutsal mescitten biri olan Mescid-i Aksa'nın yer aldığı Kudüs'e sahip çıkması çağrısında bulunuyoruz" dedi.

'Kudüs' için ses çıkarmayan tek Müslüman yönetim

ABD'nin Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanımasına tüm dünyadan tepki yağdı. Bütün Müslüman ülkelerde halk ayağa kalktı. Kudüs için sesini çıkarmayan tek Müslüman yönetim ise IKBY oldu. Barzani yönetimi sesini çıkarmadı ancak bölgedeki İslami partiler ABD'ye sert tepki göstererek, Kudüs'ün yanında olduklarını vurguladı.

İsrail, saldırıya hazırlanıyor

İsrail ordusunun 2017 yılının başından beri düzenlediği askeri tatbikatlar, ülkenin Lübnan merkezli yeni bir savaşa hazırlandığı yorumlarına neden oluyor.

McGurk’un DEAŞ’ı İdlib’e saldırıyor

ABD’nin Suriye ve Irak’taki katliamlarından sorumlu olan Brett McGurk’ün Rakka’dan çıkardığı DEAŞ’lı teröristler, muhaliflerin kontrolündeki İdlib’e saldırıyor.

ABD işgal ortağı

ABD, İsrail-Filistin barış görüşmelerinde arabulucu rolünü noktalayarak Filistin topraklarını işgalin ortağı oldu. ABD’nin Kudüs’ü Yahudileştirme projesine direnişle cevap vereceklerini açıklayan Filistin Başbakanı Hamdallah, “Mescid-i Aksa’nın ve Kıyamet Kilisesi’nin anahtarlarını asla teslim etmeyeceğiz” dedi. Akademisyen Azmi Bişara Filistinlileri İsrail’le açık çatışmaya davet etti.

Silahları teslim edin

Iraklı Şii lider Mukteda es-Sadr, ülkede görev yapan İran destekli Haşdi Şabi milislerinin liderlerine çağrıda bulunarak, “Silahlarınızı Irak ordusuna teslim edin” dedi.

İsrail’in zorbalığınıdünyaya gösterdik

Filistin’in El-Halil kentindeki eylemler sırasında İsrail askerleri tarafından üstü aranan ve kameraların çekmesi nedeniyle gözaltına alınmaktan vazgeçilen Down Sendromlu Muhammad Al-Taweel, intifadanın sembollerinden biri oldu. Taweel’in fotoğraflarını çeken Filistinli gazeteci Bilal Al-Taweel, “Down sendromlu Filistinlilerden bile korkan İsrail askerlerinin insanlık dışı muamelesini dünyaya gösterdik” dedi.

Türkiye’ye getirilecek

Muhammad Al-Taweel için harekete geçen Uluslararası Down Sendromu Federasyonu üyeleri İsrail’e sert tepki gösterdi.

Kudüs'te mülk sahipleridireniyor

İşgallerle topraklarına toprak katan İsrail, sinsi satın alma politikasını da tam gaz sürdürüyor.

Gazze'den işgalci İsrail'e roket atıldı

Gazze'den işgalci İsrail'in Aşkelon kasabasına roket atılması sonucu bölgede siren sesleri yükseldi.

Dünya Müslüman Alimler Birliği'nden İİT'ye yol haritası çağrısı

Dünya Müslüman Alimler Birliği'nden, yarın İstanbul'da düzenlenecek İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) olağanüstü zirvesine katılacak liderlere Kudüs'ün kurtuluşu için yol haritası belirleme ve birlik olma çağrısı yapıldı.

Kudüs'te 'Canımız Kanımız Aksa'ya feda olsun' sloganları

İşgal altındaki Doğu Kudüs'ün Eski Şehir bölgesinin ana kapılarından Şam Kapısı'nda toplanan bir grup Filistinli, ABD Başkanı Trump'ın, skandal Kudüs kararını protesto etti. Filistinliler "Canımız Kanımız Aksa’ya feda olsun”, “Ne doğu ne batı Kudüs Arap’tır”, “İşte bu Arap Kudüs’tür” şeklinde sloganları attı.

Filistinlilerden Kudüs protestosu

ABD’nin 'Kudüs’ü İsrail’in başkenti' olarak tanıma kararı, Kudüs'e taşınması planlan Tel Aviv'deki Amerikan Büyükelçiliği önünde protesto edildi.

İşgalci İsrail Filistinlilere saldırdı: 22 yaralı

İşgalci İsrail askerlerinin, ABD'nin Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanımasına karşı Gazze sınırında gösteri yapan Filistinlilere saldırısı sonucu 22 kişinin yaralandığı bildirildi.

DEAŞ'tan kurtarılan Musul'a ticari taksi seferleri başladı

Irak'ın Kerkük kentinden terör örgütü DEAŞ'tan kurtarılan Musul bölgesine, 3,5 yıl sonra ticari taksi seferleri tekrar başladı.

Yemen'deki difteri salgınında ölü sayısı 34'e yükseldi

Dünya Sağlık Örgütü, Yemen'deki difteri nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısının 34'e yükseldiğini açıkladı.

Rusya, Yemen'deki vatandaşlarını tahliye etti

Rusya'nın Yemen'deki Sana Büyükelçiliğinde çalışan görevlileri ve bu kentteki vatandaşlarını tahliye ettiği bildirildi.

Ürdün Kralı Abdullah Suudi Kral Abdulaziz'le buluştu

Ürdün Kralı 2. Abdullah, Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz ile Riyad'da bir araya geldi. İki lider, ABD'nin skandal bir kararla Kudüs'ü işgalci İsrail'in başkent olarak tanıması hakkında görüştü.

İşgalci İsrail Batı Şeria'da 36 Filistinliyi yaraladı

ABD Başkanı Trump'ın Kudüs'ü işgalci İsrail'in başkenti olarak tanıma kararına yönelik işgal altındaki Batı Şeria'da devam eden protesto gösterilerinin altıncı gününde gerçek ve plastik mermi kullanılması sonucu 36 Filistinli yaralandı.

+

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
Yenisafak.com bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.