Kuyular aktif

Irak ordusu ve Haşdi Şabi güçlerinin Peşmerge işgalinden kurtardığı Kerkük’te hayat normale döndü.

Katar: İktidar değişikliğinikörüklüyorlar

Katar, Suudi Arabistan’ı Körfez ülkeleriyle aralarında olan 4 aylık kriz sırasında Katar’da rejim değişikliği yapmaya çalışmakla suçladı.

Musul Barajı’nda çatışma

Kerkük başta olmak üzere 11 saatte 30 bin km2’lik alanı çatışmasız terk eden Barzani yönetimi, Musul Barajı çevresinde direnmeye çalışıyor. Ovaköy-Tel Afer-Musul ticaret güzergahı olan bölgede Haşdi Şabi ile Peşmerge arasında çatışma çıktı. 8’i Haşdi Şabi milisi 9 kişi öldü.

PKK’dan İdlib’e saldırı hazırlığı

ABD, Rakka'da DEAŞ-PKK devir-tesliminden sonra Suriye ve Irak'taki bütün teröristleri İdlib'e yönlendiriyor. Örgütün sözde Afrin sorumlusu, Pentagon destekli kirli planları militanlara yolladığı mesajla açık etti.

Kuveyt'ten İsrail'e tarihi tepki

Kuveyt Meclis Başkanı al-Ghanim, Uluslararası Parlamentolar Birliği toplantısında İsrailli heyete 'derhal burayı terkedin, çocuk katilleri' dedi.

Hamas'tan uzlaşı açıklaması: Dönüşü olmayan bir karar

Hamas'ın Gazze Sorumlusu Sinvar, Filistin'de uzlaşının "dönüşü olmayan stratejik bir karar" olduğunu bildirdi

İran Cumhurbaşkanı Yardımcısı Türkiye'ye geldi

İran Cumhurbaşkanı birinci Yardımcısı Cihangiri Türkiye'ye geldi. Başbakan Yıldırım Cihangiri'nin Kuzey Irak'a uygulanacak ambargolar, Kerkük sorunu gibi sorunların görüşülmesi bekleniyor.

İsrail işgal ettiği Filistin sahillerine kısmi avlanma izin verdi

İşgalci İsrail'in, Gazze açıklarında avlanma menzilini geçici olarak 9 mile çıkarma kararı yürürlüğe girdi. 1993'te imzalanan Oslo Anlaşmasına göre Filistinli balıkçılar 20 mil açığa kadar avlanma izinleri olmasına rağmen işgal devleti bu hakka engel oluyor.

İbadi: Kerkük'te güvenliği sadece yerel polis sağlıyor

Irak Başbakanı İbadi, Kerkük kent merkezinde güvenliğin yerel polis ve anti terör timleri tarafından sağlandığını söyledi.

İngilizler Musul için bin kilometrekare teklif etmiş

Misak-ı Milli'nin en önemli bölgelerinden biri olan Musul'a ilişkin dikkatleri çeken bir belge ortaya çıktı. Derin Tarih'in Ekim sayısında yayınladığı kayıtlara göre İngilizlerin Musul karşılığında sunduğu sınırdan bin kilometrekarelik toprak teklifi reddedilmiş.

Türkiye'den İsrail'e kınama

Dışişleri Bakanlığı, İsrail'in Filistin topraklarındaki yasa dışı yerleşim yerlerini kınadı. Bakanlıktan yapılan açıklamada, söz konusu yeni yerleşim yerleri inşası kararının Filistin halkının en temel haklarına yönelik bir saldırı olduğu ifade edildi.

ABD Rakka’nın faturasını Suudi Arabistan’a ödetiyor

Trump'ın DEAŞ ile Mücadele Özel Temsilcisi Brett McGurk ile Suudi Arabistan'ın Körfez İşleri Bakanı Themir el Sabhan, ABD-PKK/PYD ortaklığı ile el değiştiren Rakka'ya gitti. Suudi Arabistan'ın terör örgütü PKK'nın kontrolünde bulunan Rakka ve diğer kentlerin yeniden imarı için 1 milyar dolarlık bütçe ayırdığı belirtiliyor.

Esed rejiminin baş katili infaz edildi!

Suriye Muhaberatı, Deyrizor'da rejimin en büyük katliamcı generallerinden İsam Zahrettin'i infaz etti. Hama, Dera ve İdlib bölgelerindeki yüzlerce toplu katliamda Zahrettin'in adı bulunuyor.

Filistin uzlaşısı Gazze'ye umut oldu

Filistin'de El Fetih ve Hamas'ın ulusal uzlaşı sağlaması ve sonrasında Gazze'deki yönetimin Filistn hükümetine devredilmesiyle birlikte Gazze'de insani durumun iyileşmesi bekleniyor.

Eski Kerkük Valisinin görevden alınmasına onay

Irak’ta İdari Yargı Mahkemesi, 14 Eylül tarihindeeski Kerkük Valisi Necmeddin Kerim’in görevden alınmasını onayladı.

IKBY üç günde petrol kaynağının yarısını kaybetti

IKBY'nin gayrimeşru referandumunun ardından, Irak ordusunun başlattığı operasyon ile Kerkük başta olmak üzere birçok bölgeye ilerledi. Irak merkezi hükümeti, üç günden bu yana sürdürdüğü operasyon ile tartışmalı bölgelerin çoğunda 3 yıl sonra tekrar denetimi sağladı.

İsrail Filistinli 3 medya şirketini kapattı

İsrail ordusu, Batı Şeria'da 3 medya şirketi ile bir basım evini kapattı. İsrail askerleri, baskında şirketlerin bünyesindeki montaj ekipmanları, fotoğraf makineleri ve bilgisayarlarına el koydu.

Filistin'den İsrail'in 'barış müzakereleri şartına' ret

Filistin, işgalci İsrail yönetiminin yeniden barış görüşmelerine başlamak için öne sürdüğü şartları reddetti. İsrail, Filistin ile El Fetih uzlaşısı sonrası yaptığı açıklamada, barış görüşmelerine başlamak için Hamas'ın silahsızlandırılmasının da içerisinde yer aldığı 7 şart koşmuştu.

Musul Barajı sınırında Haşdi Şabi ile Peşmerge çatıştı: 9 ölü

Irak'ın Musul kentindeki Musul Barajı sınırında, Şii Haşdi Şabi milisleri ile Peşmerge arasında çıkan çatışmada 9 kişinin öldüğü, 11 kişinin yaralandığı bildirildi.

Her yeriboşalttılar

Bağdat’ın, “İşgal ettiğin yerleri hemen boşalt” ültimatomunu dinlemeyen Barzani’ye yönelik başlattığı operasyon sürüyor.

Batı Barzani’yi sattı

ABD ve Avrupa Birliği, Ortadoğu’yu dizayn etmek için kullandıkları Barzani’yi yine “bağımsız devlet hayalleriyle” ortada bıraktı.

Gidenler dönüyor

Kerkük’te hayat normale döndü. Erbil ve Süleymaniye’ye giden Kürtler de geri döndü. Dönüş konvoyunda bulunan Ako Reşit, “Siyasilerin yaptığı açıklamalar bizi korkuttu. Ordunun kente girip herkese zarar vereceğini söylediler” dedi. Kamu çalışanları yeni Vali Rakan Said’in çağrısı üzerine geri döndü.

İşgalci İsrail'den Filistin'le barış görüşmesi için 'Hamas' şartı

Filistin'de Hamas ve Fetih Hareketi'nin uzlaşı anlaşması imzalayarak var olan ikililiği kaldırmaya yönelik adım atıldı. Bu anlaşmadan rahatsız olan İşgalci İsrail hükümeti, Filistin ile barış görüşmelerine tekrar başlamak için yedi ön şart koydu ve bu şartların neredeyse tamamı 'Hamas'a yönelik.

Türkmenler'den Kerkük'te ortak yönetim isteği

Kerkük İl Meclisi üyesi Mehdi, kentte tek bir tarafın hakim olmasının istenmeyen olaylar doğurduğunu belirterek "Kerkük'te başlatılan yeni dönemle birlikte tüm etnik ve mezhepsel grupları kapsayan ortak yönetim kurulmalı" dedi.

Irak Başbakanı İbadi'den IKBY açıklaması

Irak Başbakanı İbadi "IKBY referandumu mazide kaldı. Irak bayrağı tüm Iraklılarındır. Ülkenin her yerinde asılması gerekir" dedi.

Kerkük'e yeni vali atandı

Eski Vali Kerim'in yardımcısı Sait, Kerkük'e yeni vali olarak atandı. Yeni Vali Sait, "Kerkük Güvenlik Komisyonu başkanlığını da yürüttüğümüz bu kentte güvenliği hükümetin desteğiyle sağlayacağız" dedi.

Peşmerge heykeli ateşe verildi

Irak ordusu, Kerkük Havalimanının yakınlarında bulunan Peşmerge heykelini yaktı. Bağdat yönetimi, daha önce söz konusu heykelin kaldırılması için Erbil'e çağrıda bulunmuştu.

Peşmergeler Başika'dan da kaçtı

Musul'a doğru ilerleyişini sürdüren Irak ordusu, Sincar'dan sonra Türkiye'nin askeri üssünün de bulunduğu Başika'ya da girdi. Peşmerge güçlerinin bölgeden çekildiği ifade ediliyor.

DEAŞ Rakka'yı PYD'ye terk etti

Terör örgütü DAEŞ Suriye'nin kuzeyindeki sözde başkenti Rakka'yı Suriye PKK'sı PYD/YPG'ye teslim etti.

PKK Kerkük’te çocukları kullanıyor

Kerkük'te Peşmergelerle birlikte hareket eden terör örgütü PKK'nın çatışmalarda çocukları da kullandığı ortaya çıktı. Kentte PKK'lıları taşıyan araçların içerisinde ellerinde silahlarla çok sayıda çocuğun yer aldığı görüldü. Peşmerge güçlerine ait zırhlı araçlarla Kerkük merkezinde görüntülenen PKK'lılar, Irak ordusunun operasyonu sonrası kaçtı.

Gazze'de askerlik işlemleri başlıyor

Filistin Devlet Başkanı Abbas, emniyet teşkilatının yeniden şekillendirilmesi için Gazze'de askerlik işlemlerinin başlatılmasına karar verdi.

Irak 'Bay Hasan'ı da ele geçirdi

Irak güçleri Kerkük'teki Bay Hasan petrol sahasında kontrolü sağladı.

+

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
Yenisafak.com bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.