Ortadoğu Haberleri

Suudi Alimler Heyeti: Prens Selman azledilsin

Suudi Alimler Heyeti, Veliaht Prens Muhammed bin Selman'ın görevinden azledilmesi için bir açıklama yaptı. Heyet'ten yapılan açıklamada, Cemal Kaşıkçı'nın öldürülmesinin 'zalimlik' olduğu vurgulanırken, Suud'daki kötüye gidişin sorumlusunun Prens Selman olduğu ifade edildi.

'Vatan toprağı pazarlık konusu değil'

Doğu Kudüs kırsalında bulunan Han el-Ahmer'i ziyaret eden Filistin Başbakanı Rami el-Hamdallah, buradaki direnişin 'Yüzyılın Anlaşmasını başarısızlığa uğratmanın ilk adımı' olduğunu belirtti. Hamdallah, "Bu proje Han el-Ahmer'den başlayarak Batı Şeria'yı güneyinden ayırmayı, Kudüs'ü çevresinden izole etmeyi ve Gazze ile Batı Şeria'yı da tamamen birbirinden koparmayı hedefliyor" dedi.

Esed rejimi geri dönenlerin evlerini yıkıyor

Beşşar Esed rejimi'nin Suriyeli sığınmacıların ve yerinden edilenlerin mülklerini hukuksuz şekilde yıktığı belgelendi. İnsan Hakları İzleme Örgütü, rejimin '10 numaralı yasa' kisvesi altında yaptığı yıkımı, uydu görüntülerinden tespit ettiklerini bildirdi. Örgüte bilgi veren siviller, evlerine dönmelerinin engellendiğini anlattı.

'Türkiye ile iyi ilişkilerin sürdürülmesini istiyoruz'

Sorunların diyalog ile çözülebileceğini ifade eden IKBY Hükümet Sözcüsü Sefin Dizayi, "Biz şüphesiz Türkiye ile iyi ilişkilere sahibiz. Türkiye ile tüm alanlarda iyi ilişkinin de sürdürülmesini istiyoruz. Türkiye eğitim ve kültür alanlarında çok gelişmiş bir ülke. Biz de bu alanlara önem veriyoruz" şeklinde konuştu.

Selman'ınadamları

Cemal Kaşıkçı'nın öldürülmesi emrini verdiği iddia edilen Veliaht Prens Muhammed Selman'ı suikast ekibiyle aynı karede gösteren yeni fotoğraflar ortaya çıktı.

Riyad yay gibi

Cemal Kaşıkçı cinayetinde Prens Muhammed bin Selman'ın parmağı her geçen gün daha belirgin biçimde ortaya çıktıkça Riyad'da gerilim yükseliyor.

Ülkeyi bölecek

Filistin asıllı Ortadoğu uzmanı Muhammed Meşariga, mevcut uygulamalara devam etmesi halinde Veliaht Prens Muhammed Bin Selman'ın Suudi Arabistan'ı böleceğini söyledi.

Suud’dan PKK’ya100 milyon dolar

Gazeteci Cemal Kaşıkçı olayındaki tepkiler nedeniyle zor günler geçiren Suudi Arabistan yönetimi, ABD'ye, Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'nun Riyad'a ulaştığı saatlerde terör örgütü YPG/PKK'nın Suriye'de işgal ettiği bölgede kullanmak üzere 100 milyon dolar verdi.

Diplomatik aklama operasyonu

Donald Trump yönetimi, Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın akıbetine ilişkin gerçekleri açıklamak yerine, yönlendirme faaliyetinde bulunuyor. Burada asıl amaç, Trump yönetiminin üzerine yoğun yatırım yaptığı Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’ı korumak. Washington Post gazetesi, Trump yönetimini “diplomatik aklama” yapmakla suçladı.

Rusya: İdlib'den binden fazla savaşçı ayrıldı

Rusya'nın Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Vassily Nebenzia, "Türk meslektaşlarımız Soçi mutabakatının uygulanması konusunda büyük çaba gösteriyor. Silahlardan arındırılmış bölgeden binden fazla savaşçı ayrıldı" dedi.

'Cemal Kaşıkçı' katil zanlısı Prens Selman'ın ofisini 4 kere aramış

Al-Jazeera'ya konuşan bir Türk yetkili, Cemal Kaşıkçı'nın katledildiği gece faillerden Mahir Mutrib'in 4 defa Prens Selman'ın ofisi ile telefon görüşmesi yaptı.

'Konsolos görevden alındı' iddiası doğru çıkmadı

Arap basını, Suudi Konsolosluğuna girdiğinden bu yana kendisinden haber alınamayan gazeteci Cemal Kaşıkçı davası ile ilgili Suudi Başkonsolosu Uteybi'nin görevden alındığını iddia etti. Ancak Uteybi hakkındaki bu iddianın gerçeği yansıtmadığı ortaya çıktı.

İsrail 'Kaşıkçı' sessizliğini bozdu: Türkiye'ye değil Suudi Arabistan'a güveniyoruz

İsrail'den, Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosluğu'na girdikten sonra kaybolan Washington Post gazetesi yazarı Cemal Kaşıkçı ile ilgili ilk kez bir yorum geldi. İsrail'den yapılan açıklamada, "Türkiye'den gelen haberlere değil, Suudi Arabistan'a güveniyoruz" denildi.

Suudi Arabistan'dan ABD-YPG/PKK iş birliğine 100 milyon dolar daha

ABD, Dışişleri Bakanı Pompeo'nun Kaşıkçı olayını görüşmek üzere Riyad'a ayak bastığı saatlerde Suud Arabistan'dan YPG için 100 milyon dolar yardım aldı. Riyad daha önce de terör işbirliğine 100 milyon dolar vermişti.

PKK’yı 20 günde Münbiç’ten atarız

TSK ve Özgür Suriye Ordusu’nun Münbiç’te terör örgütü PKK’ya karşı hazırlıkları sürüyor. ÖSO Münbiç Askeri Konsey Başkanı Adnan Ebu Faysal, “Ankara talimat versin PKK’yı 20 günde Münbiç’ten sileriz” dedi. Ebu Faysal, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sözünü hatırlatarak, PKK’yı kendi kazdığı çukurlara gömmek için yemin ettiklerini söyledi.

Zayed’in kiralık katilleri

Ortadoğu’nun çıbanbaşı olarak anılan Birleşik Arap Emirlikleri Veliaht Prensi Muhammed bin Zayed’in suikast ordusu kurduğu ortaya çıktı. Amerikalı paralı askerlerden oluşan “Mızrak Operasyon Grubu” Zayed adına Yemen’de sayısız siyasi suikast yaptı.

İsrail işgal güçlerinin yaraladığı Filistinli şehit oldu

İsrail işgal güçlerinin, abluka altındaki Gazze'de dün düzenlenen gösterilere açtığı ateş sonucu yaralanan Filistinli şehit düştü.

Arap Birliği'nden Avustralya'nın 'Kudüs' çıkışına tepki

Arap Birliği Genel Sekreteri Ahmed Ebu Gayt, "Kudüs işgal edilmiş bir topraktır. Herhangi bir devletin Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıması bu gerçeği değiştirmez. Şehrin hukuki veya tarihi statüsüne dokunmak, iki devletli çözüm vizyonuna hizmet etmez" açıklamasını yaptı.

BAE ABD'li askerleri suikast için Yemen'e yığdı

ABD ordusunda uzun yıllar görev yapan bazı askerlerin, 2015 yılından bu yana din adamları ve politikacılara suikast düzenlemek için Yemen'de olduğu ortaya çıktı. Birleşik Arap Emirlikleri tarafından kiralanan paralı askerler 'Spear Operations Group' adı altındaki özel güvenlik şirketi için çalışıyor. Yemen'deki infaz timinin ilk suikast kurbanı ise Islah Partisi'nin yerel liderinden Ensaf Ali Mayo.

Irak'ın kuzeyindeki terör sığınakları imha edildi

TSK, Irak'ın kuzeyi Zap, Metina ve Avaşin-Basyan bölgelerine düzenlediği hava harekatında teröristlere ait sığınak, barınak, silah ve mühimmat depolarını imha etti.

Mısır'da OHAL 3 ay daha uzatıldı

Darbeyle iş başına gelen Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi, olağanüstü hal uygulamasının altıncı kez uzatılmasına karar verdi. Sisi'nin kararı parlamentodaki rutin onay sürecinin ardından yürürlüğe girecek.

Terör örgütü YPG yardım çalışanlarından 'haraç' alacak

Terör örgütü YPG/PKK, Suriye'nin Tabka ilçesinde faaliyet gösteren yardım kuruluşlarında çalışanların maaşlarından dörtte bir oranında kesinti yapacak. Kesinti, YPG/PKK'ya bağlı meclisin görevlendirdiği komite tarafından organize edilecek.

ÖSO ve YPG/PKK Suriye'nin kuzeyinde çatıştı

Terör örgütü YPG/PKK'nın Suriye'nin kuzeyindeki ÖSO hedeflerini taciz etmesi üzerine iki taraf arasında çatışma çıktı. ÖSO'nun karşılık vermesi üzerine çıkan çatışmada, bir ÖSO unsuru yaralandı. Çatışma yaklaşık 3 saat sürdü.

İşgal nedeni 2 köy

ABD DEAŞ bahanesiyle PKK’yı silahlandırmaya devam ederken, DEAŞ'ın Deyrizor’un 2 köyündeki varlığı ise hala sürüyor. Deyrizor Meyadin eski Meclis Üyesi Kerem Fireyah, “ABD’nin ülkedeki varlığını meşru kılmaya çalıştığı tek gerekçe DEAŞ. Washington bu kozu kaybetmek istemiyor. ABD istese DEAŞ 2 saatte biter” dedi.

Han el-Ahmer düşmesin!

İsrail, işgal altındaki Doğu Ku- düs’te bulunan Han el-Ahmer’e buldozerlerle dayandı. İsrail polisi, Han el-Ahmer bölgesinde yıkıma karşı çıkan yerli ve yabancı aktivistleri darp ederek yerlerde sürükledi. İsrail hedefine ulaştığı takdirde, Doğu Kudüs’ün Filistin topraklarının geri kalanıyla fizik- sel bağı büyük ölçüde kopacak.

Suud basını: 15 kişilik tim gözaltına alındı

Suudi Arabistan basını, Cemal Kaşıkçı olayı için İstanbul'a geldiği iddia edilen 15 kişilik timin gözaltına alındığını yazdı. Suud basınındaki haberin, "Riyad yönetiminin Kaşıkçı cinayetini kabul eden bir rapor yayınlayacağı" iddiasından sonra gelmesi dikkatlerden kaçmadı.

Suudi Arabistan'da askeri eğitim uçağı düştü: 2 ölü

Suudi Arabistan'ın kuzeybatısındaki Tebuk bölgesinde askeri eğitim uçağı düştü. Kazada 2 kişi hayatını kaybetti.

BM'den korkutan uyarı: 13,4 milyon Yemenli ölüm riskiyle karşı karşıya

BM, Yemen'le ilgili korkutan bir uyarı geldi. BM, Yemen'de 13,4 milyon kişinin acil gıda yardımına muhtaç olduğunu bildirdi.

Pompeo Türkiye'ye geliyor

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo, Cemal Kaşıkçı için gerçekleştireceği Suudi Arabistan ziyaretinin ardından Türkiye'ye gelecek. ABD Başkanı Trump, sabah saatlerinde "Dışişleri bakanını Suudi Arabistan'a gönderiyorum" açıklamasını yapmıştı.

Kral Selman'dan Kaşıkçı talimatı

Suudi Arabistan Kralı Selman, Cemal Kaşıkçı'nın kaybolmasıyla ilgili 'iç soruşturma' talimatı verdi.

İsrail'den Han El-Ahmer'e insanlık dışı operasyon

İsrail, Doğu Kudüs'teki Han El-Ahmer köyünü yıkma kararı aldı. Han El-Ahmer'de yaşayan Filistinliler, İsrail'in kararına karşı çıktı. İsrail güçleri, köy sakinlerini yerlerde sürükleyerek gözaltına aldı.

Arap Birliği'nden 'Batı Şeria' uyarısı

Arap Birliği, İsrail'in yerleşim birimleri inşasının Batı Şeria'nın tamamını içine alacak şekilde genişlediği uyarısında bulundu. Raporda Binyamin Netanyahu başbakanlığındaki İsrail hükümeti, Filistin topraklarını müsadere edip yerleşim birimi inşaatlarını yasalaştırarak uluslararası hukuku çiğnemekle suçlandı.

+

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
Yenisafak.com bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.