El Bab’dakiSelçuklu ve Osmanlı’yı belgeledi

Tarihçi Enes Demir, Fırat Kalkanı’yla temizlenen El Bab’daki Osmanlı ve Selçuklu eserlerini belgeledi. Demir’in “El Bab Seyahatnamesi” isimli çalışmasına göre ilçe ve çevresinde aralarında 2. Abdülhamid’in çiftliğinin de olduğu 80 eser bulunuyor.

Riyad'da dronepaniği

’Drone’lar artık sadece sınırlı alanlarda ve polis izniyle uçabilecek. Riyad’ta kraliyet sarayının çevresindeki önceki gece yaşanan yoğun çatışma ‘darbe girişimi’ olarak yorumlanmıştı. Ancak resmi kaynaklar saray çevresinde uçan oyuncak bir ‘drone’nın düşürüldüğünü duyurmuştu.

İsrail lobisi ABD’yi esir aldı

Elçiliğini Tel Aviv’den Kudüs’e taşıma kararı alan ABD’den yeni skandal. Dışişleri Bakanlığı, yıllık İnsan Hakları Raporu’nda, Batı Şeria, Doğu Kudüs ve Gazze için daha önce kullandığı “işgal altındaki topraklar” ifadesini kaldırdı. Bu Trump yönetiminin işgale tam destek olduğu anlamına geliyor. İsrail katliamları da “iddia” ve “itham” olarak nitelendirildi.

İsrailli vekilden insanlık dışı açıklama

İsrail'deki aşırı sağcı vekil Smotrich, Filistin'in sembol isimlerinden 17 yaşındaki genç kız Ahed et-Temimi'nin dizinden vurulması gerektiğini söyledi.

Katledilen Filistinli bilim adamının annesi: Oğlumu İsrail öldürdü

Filistinli bilim adamı Fadi el-Batş'ın annesi Fatıma, "İsrail, oğlumu elektrik enerjisi alanındaki bilgisi nedeniyle öldürdü. Oğlum, enerji alanında büyük bir ilim adamıydı, araştırmaları ve buluşları vardı" ifadelerini kullandı.

Gazzeli mühendisler dalga enerjisinden elektrik üretecek

Gazze Şeridi'ndeki Filistinli 4 mühendis, deniz dalgaları aracılığıyla elektrik enerjisi üretilmesi için yaklaşık 4 yıldır üzerinde çalıştıkları projede başarılı oldu.

Yemen'de son 2 yılda 300 bin mayın temizlendi

Yemen'de son 2 yıl içinde Husilerin ülkenin farklı bölgelerinde yerleştirdiği yaklaşık 300 bin mayının etkisiz hale getirildiği belirtildi.

İsrail işgal güçleri Filistinli gazeteciyi gözaltına aldı

İsrail işgal güçleri, El-Halil şehrinde çekim yapan Filistinli bir gazeteciyi gözaltına aldı.

İran'da 'Azeriler Farstır' açıklamasına tepki

İran Meclisindeki bazı Türk kökenli milletvekilleri, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yunusi'nin "Azeriler Türkçe konuşan Farstır" açıklamasına tepki gösterdi.

Seçim kararıkarşı hamle

Erken seçim kararında, sınır hattındaki sıcak gelişmeler etkili oldu. Uzmanlar, Münbiç ve Tel Abyat’tan başlayıp Kandil ve Sincar’a uzanan hat için gerekli mücadelenin, seçimden sonra daha kuvvetli verileceğini belirtti. Dış Politika Araştırmacısı Can Acun, “Bölgede yeni haritalar çizilirken, Türkiye seçim kampanyaları ile oyalanamazdı” dedi.

Filistinli çocukların hayatları esir

İşgalci İsrail, tutukladığı 350’den fazla Filistinli çocuğa sistematik şiddet uyguluyor. Çocukların gözaltına alınması ve yargılanması için belirlenen kurallara saygı duymayan İsrail mahkemeleri, gözaltı sürelerini uzatarak 2 yıla kadar çıkartıyor.

İsrail mermileri vücutlarını parçalıyor

Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF) geçtiğimiz haftalarda Gazze'de İsrail tarafından saldırıya uğrayan Filistinli sivillerin yaralarını sarıyor.

Afrin’e sahra hastanesi

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) Afrin ilçesine bağlı Cinderesi beldesinde çocuk, dahiliye, fizik tedavi ve kulak burun boğaz bölümlerinden oluşan Acil Yardım Hastanesi açtı.

Riyad'da silah sesleri

Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'da bulunan Kraliyet Sarayı'nın yakınlarından silah sesleri yükseldi. Riyad polisi ise El-Huzami Mahallesi'nde izinsiz uçtuğu tespit edilen küçük 'drone'a müdahale edildiğini duyurdu.

Sisi ile Macron Suriye'yi görüştü

Mısır Cumhurbaşkanı Sisi, Fransa Cumhurbaşkanı Macron ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi. İki liderin görüşmesinde Suriye'ye düzenlenen operasyonun ele alındı.

Macron Trump'la Filistin'i görüşecek

Fransa Cumhurbaşkanı Macron, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'la telefonda görüştü. Macron, Filistin sorununun çözümüne ilişkin ülkesinin iki devletli çözüme dönük Avrupa Birliği görüşünü benimsediğini söyleyerek ABD Başkanı Trump'a Filistinlilerin görüşünü aktaracağını belirtti.

Filistin yönetimi İsrail saldırılarına karşı BMGK'ye başvuracak

İşgalci İsrail'in saldırıları hakkında açıklamalar yapan Filistin Devlet Başkanlığı Sözcüsü Ebu Redine, "İsrail tarafından tekrarlanan acımasız saldırılara maruz kalan halkımızın korunmasını için BMGK'ye gideceğiz" dedi.

Arap Gücü-Centcom ortaklığı

Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'da, Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) üyesi ülkelerin yanı sıra Mısır ve Ürdün'den temsilciler ile ABD Merkez Kuvvetler Komutanı (Centcom) Orgeneral Joseph Votel'in katılımıyla Arap-ABD askeri toplantısı yapıldı.

Esarete karşı direniş: 4 şehit

Filistin'de Büyük Dönüş Yürüyüşü gösterileri dördüncü haftasına girdi. Filistinliler Gazze ve Batı Şeria’nın işgaline karşı direnmeye devam ediyor. "Şehit ve Esirler Cuması" adı verilen gösteriler kapsamında Filistinliler dün sınıra akın etti. İşgalci gücün açtığı ateş sonucu 4 Filistinli şehit oldu, yüzlerce kişi yaralandı. Toplam şehit sayısı ise 41 oldu.

İsrailli işgalcilerin saldırısında 4 Filistinli şehit oldu

Gazze'de Filistinlilerin İsrail işgaline karşı başlattığı "Büyük Dönüş Yürüyüşü" gösterilerinin 4’üncü Cuma gününde İsrail askerlerinin açtığı ateş sonucu 4 kişinin şehit oldu, 465’ten Filistinli ise yaralandı.

Netanyahu milyarder iş adamından 'hediye' istedi

İsrail polisinin Başbakan Netanyahu hakkında yürüttüğü yolsuzluk soruşturması kapsamında ifade veren milyarder iş adamı Milchan'ın asistanı, "Netanyahu'nun Milchan'dan hediye istediğini" söyledi.

İsrail askerleri bir Filistinliyi şehit etti

Gazze sınırında 30 Mart'tan bu yana devam eden barışçıl gösterilerde işgalci İsrail askerleri tarafından şehit edilen Filistinlilerin sayısı 36'ya yükseldi.

Batı Şeria'daki Bartaa beldesi iki gündür giriş çıkışlara kapalı

İsrail ordusu işgal altındaki Batı Şeria'da yer alan Bartaa beldesine giriş çıkışlara iki gündür izin vermiyor. Tüm giriş ve çıkışların engellendiği kontrol noktasından geçemeyen Filistinliler, tepelik ve taşlık yollardan Bartaa'ya ulaşmaya çalışıyor.

Nekbe 70 yıldır devam ediyor

Binlerce Filistinli, Nekbe'nin (Büyük Felaket) 70'inci yılı münasebetiyle Hayfa kentinde gösteri düzenledi. "Dönüş hakkından dönüş yok" yazılı dövizler taşıyan Filistinliler, "Başkenti Kudüs olan Filistin" sloganları attı.

Yine kan kokusu aldı

‘DEAŞ’la mücadele özel temsilcisi’ sıfatıyla PKK üst yöneticiliği yapan Brett McGurk, seçimlerin yaklaştığı Irak’ta boy gösterdi. Eski milletvekili Bayatlı, McGurk’ün temaslarını ‘yeni fitne tohumları’ şeklinde yorumladı.

Irak savaş uçaklarından Suriye’de hava operasyonu

Irak Hava Kuvvetlerine bağlı uçaklar, Deyrizor’un Hacin kasabasının yakınlarında DEAŞ’a ait hedeflere hava saldırısı yaptı. Birleşik Görev Gücü Doğal Kararlılık Operasyonu, “Operasyon, koalisyonun istihbarat desteği ile Irak Müşterek Harekat Merkezi tarafından planlandı ve icra edildi” dedi.

ABD'ye İran ile nükleer anlaşmaya uy çağrısı

Nobel Barış Ödüllü ICAN Direktörü Fihn, ABD'nin nükleer anlaşmanın iptal edileceğine yönelik açıklamalarına ilişkin "ABD'nin anlaşmadan çekileceği açıklaması son derece endişe verici bir durum. ABD'ye, çok güçlü bir şekilde anlaşmanın içinde kalma çağrısında bulunuyoruz" dedi.

Filistinli iki kardeş 70 yıl sonra kavuştu

İsrail’in Filistin topraklarını işgal ettiği 15 Mayıs 1918 gününde başlayan ve 7 yüz bin civarında Filistinli arasında Resmiye adındaki kız çocuğu 70 yıl sonra abisi Faruk Şehade ile buluştu.

İsrail Filistinli medya kurumunu kapattı

İşgalci İsrail'in Doğu Kudüs'te terör listesine aldığı 'Elia for media' isimli medya kuruluşunu kapattığı açıklandı. Bu durumun kabul edilemez olduğunu belirten Elia for media Müdürü Ahmed es-Safedi, "Tutumumuzu ifade etme hakkımız var. Kapatılma kararı için ortada bir gerekçe yok." dedi.

İşte Duma bombası

Duma’da çocukları öldüren kimyasal bombanın görüntülerine Yeni Şafak ulaştı. Muhalifler, roket başlığının parçalarını Türkiye’ye vermek üzere Fırat Kalkanı bölgesine getirdi.

Kriz sonrası bir ilk: Katar Suudi Arabistan'daki askeri tatbikata katıldı

Katar, Suudi Arabistan'da düzenlenen ve geçen pazartesi günü sona eren "1. Ortak Körfez Kalkanı"na katıldığını açıkladı.

Suudi Arabistanlılar ilk sinema salonuna kavuştu

Suudi Arabistan’da 35 yılın ardından ilk sinema salonu açıldı. Halka açık film gösterimlerini yasaklayan Riyad yönetimi, bu yasağı kaldırmıştı.

+

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
Yenisafak.com bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.