Ovaköyyüzyılın fırsatı

Irak Türkmen Cephesi Türkiye Temsilcisi Hicran Kazancı, Irak Başbakanı Haydar İbadi’nin Ankara ziyaretinde de gündeme gelen Ovaköy sınır kapısının bir an önce hayata geçirilmesini istediklerini söyledi. Ovaköy-Bağdat hattını ‘yüzyılın fırsatı’ olarak nitelendiren Kazancı, ‘Amerika projeyi engelleme konusunda bazı adımlar atabilir’ uyarısında bulundu.

İran’a karşıözel ekip

ABD yönetimi, İran’a karşı yaptırım ve baskı politikalarını örgütlemek ve hamleleri tek merkezden yönetmek için özel ekip kurdu. Ekibin başına ise ABD Başkanı Trump’ın İran Özel Temsilcisi Brain Hook atandı. Beyaz Saray, İran’ın petrol ihracatını engelleyerek döviz gelirlerini kesmek ve ekonomik kriz çıkarmak için çalışıyor.

Suud’dan Rakka’dateröre mali kaynak

Suudi Arabistan, terör örgütü PKK/YPG'nin Suriye’nin kuzeydoğusundaki DEAŞ'tan devraldığı bölgelerin imarı için 100 milyon dolarlık fon ayırdı.

Ürdün'den işgalci İsrail'e Mescid-i Aksa tepkisi

Ürdün, işgalci İsrail'in Mescid-i Aksa'nın kapılarını kapatmasını, cemaati ve Kudüs İslami Vakıflar İdaresi görevlilerini tahliye etmesini kınadı. Ürdün Hükümet Sözcüsü Cumane Guneymat, "Bu gibi kabul edilemeyecek eylemler, mukaddes mekanın saygınlığına zarar veriyor ve tüm dünyadaki Müslümanların duygularını tahrik ediyor" ifadelerini kullandı.

Filistin işgalci İsrail'den Mescid-i Aksa'yı açmasını istedi

Filistin Devlet Başkanlığı yayımladığı yazılı açıklamada, İşgalci İsrail'in, durumun kontrolden çıkacak kadar kötüleşmemesi için Mescid-i Aksa'yı açmasını ve bu adımların tehlikeyi tırmandırdığını vurguladı. İşgalci İsrail, son bir ay içerisinde iki defa Mescid-i Aksa'yı boşaltarak Müslümanların ibadetine kapatmıştı.

İsrail işgal polisi Mescid-i Aksa’nın tüm kapılarını kapattı

İsrail işgal polisi Mescid-i Aksa’nın tüm kapılarını kapattı. İşgal güçleri, Aksa'yı kapatma nedenini bıçaklı saldırı girişimi olduğunu açıkladı. Ayrıca işgal güçleri Mescid-i Aksa’nın Esbat Kapısı'nda toplanan Filistinlileri dağıttı.

İsrail işgal güçleri iki Filistinli'yi daha şehit etti

Gazze Şeridi'ndeki El-Bureyc Mülteci Kampı'nın doğusuna ve Refah kentine İsrail işgal güçlerinin açtığı ateş sonucu iki Filistinli şehit oldu, 40 kişi de yaralandı.

TSK'dan Metina ve Kandil'e hava harekatı

TSK, Irak'ın kuzeyindeki Metina ve Kandil bölgelerine düzenlediği hava harekatında teröristlere ait sığınak, barınak, silah mevzii ve mühimmat deposunu imha etti.

Bir zamanlar Gazze'de...

Gazze Havaalanı'nın 20 aylık kısa ömründe birçok Arap ülkesine seferler yapıldı.

'İsrail Hamas ile anlaşmayı kabul etti'

İsrail Güvenlik Kabinesinin Hamas ile anlaşmayı kabul ettiği ileri sürüldü. İddiaya göre anlaşmanın 6 maddeden oluştuğu ve süreçte aşamalı olarak uygulamaya konulacağı belirtildi.

İdlibkaynıyor

Muhaliflerin İdlib cephesine sınır noktalara cephane ve asker sevkıyatı sürüyor. ÖSO Komutanı Binbaşı Ebu İbrahim, bölgede tam bir seferberlik halinin hakim olduğunu söyledi.

Ovaköy bayram sonrası

Irak ile ticarette kritik öneme sahip olacak Ovaköy Sınır Kapısı için teknik çalışmalar bayram sonrasında başlıyor. Eylül’ün ilk haftası Türkiye’den bölgeye gidecek heyet, detaylı analizler yapacak. Bağdat’a uzanacak güzergaha son şekli verilecek. Gerekli alt yapı yatırımlarını Türkiye karşılayacak. Türkiye ve Irak’ın ortak irade ortaya koydukları yeni kapı ve ticaret yolunun tesisi karşısındaki en ciddi güç ABD.

Alçak işgal genişliyor

İsrail, işgal altındaki Doğu Kudüs dahil olmak üzere uluslararası hukuka göre statüsü tartışmalı olan kentin farklı bölgelerinde Yahudiler için 20 bin yeni konut yapma kararı alarak bir skandala daha imza attı.

İşgalci İsrail Bakanından Hamas'a skandal sözler

İşgalci İsrail'in Savunma Bakanı Liberman, Hamas'ın otoritesini bölgede yaşayan halkı harekete geçirerek yıkacağını ifade ederek skandal bir açıklamada bulundu. İsrail basınına konuşan Liberman, "Gazzelilerin Hamas'a verdiği desteğin çok alt seviyelere düştüğünü" iddia ederek gerçekten uzak bir ifade kullandı.

YPG/PKK ve Esed arasında 'özerklik' anlaşmazlığı

Terör örgütü YPG/PKK ile Esed rejiminin önceki günkü toplantısında, rejimin özerklik konusunda geri adım attığı öğrenildi. YPG/PKK ise ekonomi, içişleri, tarım, maliye, kültür, eğitim, sağlık ve aile alanlarında kendi kendini yöneteceği 'küçültülmüş hükümet' teklifi sundu.

Iraklı din adamından Türkiye'ye destek çağrısı

Dünya Müslüman Alimler Birliği'nin Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Temsilcisi Seyyid Ahmed Pencevini, İslam ülkelerinin son günlerdeki spekütalif ataklara karşı Türkiye'ye sahip çıkması çağrısı yaptı. Pencevini ayrıca, "ABD Başkanı Donald Trump, aslan şeklinde görünebilir ancak kartondan ibaret" ifadelerini kullandı.

Filistin'den Türkiye'ye destek: Türk halkı ve ekonomisinin yanındayız

Türkiye'deki üniversitelerden mezun Filistinlilerin kurduğu Türkiye Mezunları Derneği'nden Türkiye'ye destek açıklaması geldi. Türkiye ekonomisine yapılan haksız saldırıyı kınadıklarını dile getiren açıklamada, "Türk halkı ve ekonomisinin yanındayız" mesajı verildi.

'Vefa zirvesi'

Katar Emiri Şeyh Temim dün Türkiye'ye geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'la görüşen Şeyh Temim, 15 milyar dolarlık yatırım sözü verdi. Zirve Katar gazetelerinde de geniş yankı uyandırdı.

Filistinli çocuklara ABD darbesi

Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere Yardım Ajansı (UNRWA), ABD’nin yardımları kesmesi sonucunda yarım milyon Filistinli çocuğun eğitiminin tehlike altında olduğunu açıkladı. Kaynak sıkıntısı çeken örgüt, Gazze, Ürdün ve Suriye’de de desteklediği okulların açılıp açılamayacağının da belli olmadığını duyurdu.

Abbas Yüzyılın Anlaşması’na karşıtlığını yineledi

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Filistin Merkez Konseyinin işgal altındaki Batı Şeria’nın Ramallah kentinde başlayan 29. dönem toplantısında yaptığı konuşmada, ABD’nin İsrail-Filistin sorununa çözüm amaçlı ilan etmeyi planladığı “Yüzyılın Anlaşması” projesi ile ilgili olarak, “Buna ilk karşı çıkan taraf biziz" dedi.

1903 Karakartallar Derneği Kerkük'te 70 çocuğu sünnet ettirdi

1903 Karakartallar Derneği'nce Irak'ın Kerkük kentinde çoğunluğu fakir ve göçmen ailelerden 70 çocuk sünnet ettirildi.

Al Sani'den Başkan Erdoğan paylaşımı

Katar Emiri Al Sani, Başkan Erdoğan ile görüşmesine ilişkin sosyal medya hesabından Türkçe yaptığı paylaşımda "Ümmetin sorunları ve Katar’ın yanında duran Türkiye’nin ve oradaki kardeşlerimizin yanındayız." ifadelerini kullandı.

Katarlı sanatçıdan Erdoğan portresi

Katarlı sanatçı Ahmed el-Majed'in 'Sabreden zafere ulaşır' hadis-i şerifi ve Türk lirası sembolünün yer aldığı Başkan Erdoğan portresi büyük beğeni topladı.

Mısır'dan Gazzelilere 'bayram' ambargosu

Mısır, İsrail ablukası altındaki Gazze'nin dünyaya açılan tek kapısı durumundaki Refah Sınır Kapısı'nı Kurban Bayramı tatili boyunca 6 gün 'çift yönlü' olarak kapatacak.

Türk savaş uçakları Sincar'da PKK kamplarını vurdu

Terör örgütü PKK'nın Kandil'e alternatif merkez karargah haline dönüştürmeye çalıştığı Sincar bölgesinde terör karargah ve kontrol noktaları Türk Savaş uçakları tarafından vuruldu. TSK'nın düzenlediği operasyonda kırmızı listede aranan PKK/KCK bölücü terör örgütünün sözde yürütme konseyi üyesi ve Sincar Sorumlusu Mam Zeki Şengali kod adlı İsmail Özden etkisiz hale getirildi. Sınır ötesine düzenlenen operasyona Hakkari'de PKK'lı teröristlerce şehit edilen 11 aylık Bedirhan Mustafa Karakaya'nın ad...

PYD/PKK 6 yılda 52 Kürt siyasetçiyi katletti

Terör örgütü PYD/PKK, Suriye'nin kuzeyinde elinde tuttuğu bölgelerde 2011-2016 yıllarında kendisine muhalif 52 Kürt siyasetçiyi kaçırıp katletti. Örgütün Kürt siyasetçilere yönelik infaz dalgasının, Suriye'nin Haseke vilayetine bağlı Kamışlı ilçesinde başladığı, 2011 yılında bağımsız siyasetçi ve aktivist Meşal Temo'nun hedef alındığı kaydedildi.

Dünya Türkiye'nin yanında

ABD, Rahip Brunson'ı bahane ederek Türkiye'ye ekonomik savaş açtı. ABD'nin bu skandal tavrı diğer ülkeler nezdinde karşılık bulmadı. Rusya, Almanya, İran başta olmak üzere çok sayıda ülke Türkiye'ye destek verdi.

Katar Emiri Türkiye'ye geliyor

Katar Emiri Al Sani, bugün Türkiye'ye geliyor. Katar Emiri ve Cumhurbaşkanı Erdoğan, görüşmede gündemdeki konular kapsamlı bir şekilde görüşülecek.

Arap NATO’su bir hayal

İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, ABD'nin yaptırımlarına karşı ülkesinin Türkiye'ye desteğini yinelerken, ABD'nin Arap NATO'su projesinin bir 'hayal' olduğunu söyledi.

İdlib'deki 3 milyon sivilin hayatı tehlikede

Birleşmiş Milletler (BM) Suriye İnsani Yardım Koordinatörü Panos Moumtzis, Suriye'de İdlib ve çevresinde olası bir askeri operasyonun en az 3 milyon sivilin hayatını tehlikeye atacağı uyarısını yaptı.

İsrail güçleri Lübnan askerlerine sis bombası attı

İsrail işgal güçleri, sınır bölgesinde devriye gezen Lübnan askerlerine sis bombası atması sonucu 2 asker boğulma tehlikesi geçirdi.

İşgalci İsrail'in saldırısında Gazze'de bir çocuk yaralandı

İsrail işgal güçleri abluka altındaki Gazze'nin doğusunda düzenlenen 'Büyük Dönüş Yürüyüşü' gösteride bir çocuğu yaraladı.

+

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
Yenisafak.com bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.