Yol haritası belirlendi

Münbiç için ilk adım atıldı. Öncelikli olarak Cerablus-Münbiç ana yolu üzerinde stratejik bir noktada bulunan Dadat meskun mahali kontrol altına alınacak.

Sisi’nin koltuğu sallanıyor

Darbeci General Abdulfettah es-Sisi yönetimindeki Mısır’da ekonomik sıkıntı, bazı Arap ve Batılı ülkelerin maddi desteğine rağmen, her geçen gün artıyor.

Tel Rıfat’a Türk vali

Afrin sonrası militanlarından büyük bölümü Tel Rıfat’a geçen PKK’nın bölge genelinde varlığına son verildi. Türk ve Rus heyetleri arasında yapılan görüşmeler sonucu Esed güçlerinin de bölgeden çıkması konusunda mutabakat sağlandı.

Münbiç’e girdik

Türk askeri Münbiç’e girdi. YPG/PKK’nın ABD desteği ile DEAŞ’tan devraldığı bölgenin terörden temizlenmesi için dün ilk adım atıldı. Gece yarısı öncü birlikler bir dizi keşif çalışması yaptı. Sabah saatlerinde ise TSK’ya ait 7 zırhlı araçtan oluşan konvoy, Sacu Çayı civarına girerek Dadat karşısında ortak devriye-koordinasyon faaliyeti yürüttü.

Fransa’dan PKK’yatopçu desteği

ABD, Fransız özel kuvvetlerinin, terör örgütü PKK/YPG ile işbirliği içinde olduğunu itiraf etti. DEAŞ Karşıtı Koalisyon, Fransız askerlerinin Suriye’de obüsle saldırı yaptıkları bir anın fotoğrafını paylaştı. Irak’ta konuşlanmış gibi gösterilen Fransız askerleri Irak’ın kuzeyinden Suriye’ye sızarak PKK ile faaliyet yürütüyor.

Filistin'den ABD'ye suçlama: Gazze'yi Batı Şeria'dan ayırmaya çalışıyor

Filistin yönetimi, ABD ve İsrail'in "insani yardım" adı altında Gazze Şeridi'ni Batı Şeria'dan ayırmaya çalıştığını belirterek bu tür planların hiçbir meşruiyetinin olmayacağını vurguladı.

İran'dan Katar'a Yemen telefonu: Kriz siyasi yollarla çözülmeli

İran Cumhurbaşkanı Ruhani, Katar Emiri Şeyh Al Sani ile yaptığı telefon görüşmesinde "Yemen krizinin siyasi yollarla çözülmesi gerektiğini" belirtti.

Türk askeri Münbiç'e girdi

Türkiye-ABD anlaşması sonunda sonuç verdi. Türk ve Amerikan askerleri, Münbiç Kırsalında ortak devriyeye başladı.

İsrail askerleri Gazze sınırında bir Filistinliyi şehit etti

Gazze Şeridi'nin doğu sınırında işgalci İsrail askerlerince doğrudan hedef alınan Filistinli Sabri Ahmed Ebu Hıdır (24) şehit oldu.

Esed rejiminin iddiası: Koalisyon güçleri Deyrizor'a saldırdı

Esed rejimi, koalisyon uçaklarının dün gece geç saatlerde Deyrizor'daki rejim hedeflerini vurduğunu iddia etti. Elbukemal ilçesinin Hiri beldesindeki rejim noktasının hedef alındığına yer verilen haberde, rejimin kayıplar verildiği paylaşıldı.

İsrail Gazze'deki Hamas hedeflerine saldırdı

İşgalci İsrail, Gazze'de Hamas'a ait 9 noktaya saldırdı. Gazze'deki görgü tanıkları ise İsrail uçaklarının, Hamas'a ait 3 noktayı 12 füzeyle vurduğunu, saldırılarda ölen ya da yaralanan olmadığını belirtti.

Koalisyondan 'Fransa-PKK/YPG iş birliği' itirafı

ABD öncülüğündeki DEAŞ Karşıtı Koalisyon, Fransız askerlerinin Suriye'nin Daşişa kasabasında terör örgütü PKK/YPG'nin ana omurgasını oluşturduğu SDG ile iş birliği içinde olduğunu itiraf etti. Koalisyonun resmi Twitter hesabı, Fransız askerlerinin Suriye'de DEAŞ'a karşı obüsle saldırı yaptıkları bir anın fotoğrafını paylaştı.

İsrail’de tutsak

Turistik gezi amaçlı Kudüs’e giden Ebru Özkan, 1 haftadır İsrail’de tutuklu. Güvenlik gerekçesiyle Türkiye’ye dönmesine izin verilmeyen ve askeri mahkemece tutuklanan Özkan’ın ailesi, yetkililerden yardım istiyor.

Kandil'de PKK’ya ağır darbe

TSK’nın, Irak’ın kuzeyini terör örgütünden temizlemek için Kandil’e başlattığı operasyon hava destekli sürüyor. Türk jetlerinin PKK’nın yuvası konumundaki hedeflere düzenlediği hava harekatlarında son dört gün içinde 70 terörist öldürüldü. Operasyonları Org. Hulusi Akar harekat merkezinden bizzat takip etti.

İsrail Gazze'deki 'sivil bir aracı' bombaladı

İsrail'e ait savaş uçakları, Gazze'nin Şucaiyye Mahallesi'nde sivil bir aracı vurdu. Gazze'den görgü tanıkları da Şucaiyye Mahallesi'nde bir evin önünde park halindeki sivil bir araca İsrail tarafından roket saldırısı düzenlendiği ve aracın imha edildiği bilgisini paylaştı.

Babalar gününde buruk bayram

Suriye’deki iç savaşta babalarını kaybeden çocuklar Ramazan Bayramı’nda sevinç, hüzün ve özlemi bir arada yaşıyor. Arkadaşları neşe içinde oynamasına rağmen bir köşeye çekilerek onları seyreden çocuklar, “Keşke şu an babamız bizimle olsaydı. En çok babamızı özlüyoruz” diyorlar.

İşgalci İsrail'den Gazze'ye hava saldırısı: 2 yaralı

İşgalci İsrail ordusuna ait bir insansız hava aracının abluka altındaki Gazze'ye düzenlediği saldırıda 2 Filistinli yaralandı.

Afganistan'da intihar saldırısı: 20 ölü

Afganistan'da ateşkesin ardından Taliban ile güvenlik güçlerinin bayramlaşması sırasında düzenlenen intihar saldırısında 20 kişi öldü.

PKK ile DEAŞ 'esir anlaşması' yaptı

Terör örgütü YPG/PKK'nın DEAŞ ile esir takası anlaşmaları yaptığı, DEAŞ'ın yabancı mensupları ve ailelerinin örgüt işgalindeki alanlara geri gönderildiği iddia edildi. İngiliz Telegraph gazetesinin haberinde, esirlerin içinde Avrupa ülkeleri vatandaşlarının da olduğu belirtildi. Söz konusu ülkelerin, vatandaşlarının dönmesini istemediği kaydedilen haberde, takasların sürmesinin beklendiğe ve teröristlerin Avrupa'ya dönme riskine de değinildi.

Hudeyde Havalimanı Husilerden alındı

Yemen hükümet güçleri, Hudeyde'de yürütülen operasyon kapsamında, Uluslararası Hudeyde Havalimanı'nı Husilerden aldı.

90 bin FilistinliAksa’ya koştu

İşgal altındaki Doğu Kudüs’te yaşayan 90 bin Filistinli bayram namazını Mescid-i Aksa’da kıldı. Bayram namazını Mescid-i Aksa’da eda etmek için sabahın erken saatlerinde evlerinden çıkan Filistinliler, yollarda uzun kuyruklar oluşturdu.

İşgalci İsrail Gazze'ye hava saldırısı düzenledi

İşgalci İsrail ordusu abluka altında tuttuğu Gazze'ye hava saldırısı düzenledi. İşgalci İsrail'e ait bir hava aracı Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugaylarına ait gözlem noktasını vurdu.

İşgalci İsrail askerleri Filistinli 2 genci yaraladı

İşgalci İsrail askerleri abluka altında tuttuğu Batı Şeria'da 2 Filistinli genci gerçek mermilerle yaraladı. Yaralı gençler Ramallah'taki hastaneye kaldırılarak tedavi altına alındı.

90 bin Müslüman bayram namazı için Mescid-i Aksa'da

İşgal altındaki Doğu Kudüs'te yaşayan 90 bin Filistinli Ramazan Bayramı namazını Mescid-i Aksa'da kıldı. Ramazan ayının sona ermesinin ardından kısıtlı da olsa Batı Şeria'daki Filistinlilerin Kudüs'e girişine izin veren uygulama dünden itibaren sona erdi.

Tel Rıfat şimdi tamam

Türk ordusu sonunda Tel Rıfat’a giriyor. 2,5 yıldır PKK işgalindeki böl-genin asli sahiplerine devredilmesi için Rusya ile yürütülen müzake-reler sonuç verdi. PKK’lı teröristler, Esed şebbihaları ve İran milisleri Afrin-Halep arasındaki kritik bölgeyi birkaç gün içinde terk edecek.

Hastaların hayatı tehlikede

Gazze'deki Filistin Sağlık Bakanlığı, İsrailli yetkililerin, Gazze Şeridi'ne helyum gazının girişine izin vermediği için binlerce hastanın hayatının tehlikeye atıldığı konusunda uyardı.

BM’de Gazze zaferi

ABD tarafından daha önce veto edilen ancak Türkiye’nin yoğun girişimleriyle tekrar BM Genel Kurulu’na taşınan Filistinliler için koruma kararı 120 oyla kabul edildi. Kararda, Gazze’deki insani yardımların kolaylaştırılması ve şiddet uygulamalarının sona erdirilmesi çağrısı yapıldı.

Ürdün'de yeni hükümet yemin etti

Ürdün'de tartışmalı gelir vergisi yasa tasarısına yönelik protesto gösterilerinin ardından istifa eden başbakanın yerine görevlendirilen Ömer er-Rezzaz ve kabine üyeleri yemin etti.

3 milyondan fazla Müslüman Mescid-i Aksa'yı ziyaret etti

İsrail'in her türlü engeline rağmen Ramazan ayı boyunca 3 milyondan fazla Müslüman Mescid-i Aksa'yı ziyaret etti. Batı Şeria'da yaşayan Filistinlilerin Ramazan ayı dışında özel izin almadan Kudüs'ü ve Mescid-i Aksa'yı ziyaret etmesine izin verilmiyor.

Filistin'den BM kararı açıklaması

Filistin Dışişleri Bakanı Riyad el-Maliki, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu'nda Filistin halkı için koruma talep eden kararın kabul edilmesinin "büyük bir başarı ve zafer" olduğunu belirtti.

Yüzler gülüyor

İdlib’deki Suriyeliler Ramazan arifesini ilk kez ‘bombasız’ yaşıyor. Bayram alışverişi için pazarları dolduran halk, gözlem noktaları kurarak ‘normalleşmeyi’ sağlayan Türkiye’ye müteşekkir.

BM'de 'Filistin'e koruma' tasarısı kabul etti

BM Genel Kurulu, Filistin halkı için koruma talep eden kararı kabul etti. ABD'nin, Filistin halkı için koruma talep eden kararda Hamas'ın kınanmasını istediği değişiklik teklifi BM Genel Kurulunda kabul edilmedi.

+

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
Yenisafak.com bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.