İnfografik infografik
İNFOGRAFİK
1938-tmonun-kurulusu-kabul-edildi
1938 TMO'nun kuruluşu kabul edildi
1938 yılında Toprak Mahsulleri Ofisi kuruluş kanunu kabul edildi.
ulkemizin-bayragini-uzaya-sizler-tasiyacaksiniz
'Ülkemizin bayrağını uzaya sizler taşıyacaksınız'

Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı'nın İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile ortaklaşa yürüttüğü Geleceğin Teknoloji Yıldızları Programı Proje Seçmelerine 2 bin öğrenci katıldı.Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı (T3 Vakfı) Mütevelli Heyeti Başkanı ve Baykar Teknik Müdürü @Slck_byrktr, "Türkiye'nin başlattığı Milli Teknoloji Hamlesi'ni sizlerle birlikte hayata geçireceğiz. Ülkemizin bayrağını uzaya sizler taşıyacaksınız" dedi.
23-haziran-ekonomi-bulteni
23 Haziran ekonomi bülteni
Perakende sektörü, 2,5 milyar TL'lik kartlı alışveriş rekoru gördü.Başbakan Yardımcısı Akdağ'dan sigara içmeyen çalışanlara müjde: 1 yıl için 7 gün fazladan yıllık izin hakkı tanınabilir.Türkiye genelinde konut metrekare fiyatları nisan sonu itibarıyla son bir yılda yüzde 10 artışla 2 bin 182 liraya ulaştı.Kastamonu'da 54 yıl atıl kaldıktan sonra 2013 yılında faal hale getirilen havalimanı, aradan geçen 5 yılda 422 bin yolcuya hizmet verdi.
22-haziran-ekonomi-bulteni
22 Haziran ekonomi bülteni
THY, 25 bin TL maaşla bin pilot alımı yapmayı hedeflediğini açıkladı.Emtia piyasasında çikolatanın ham maddesi olmasıyla talep gören kakao, yıl başından bu yana yatırımcısına yüzde 30'a yakın kazandırdı.Dünyanın en yüksek üçüncü, Türkiye'nin ise en yüksek barajı özelliğini taşıyan Yusufeli Barajı'nda kazı ve destekleme çalışmaları tamamlandı.Ulaştırma Bakanı Arslan, İstanbul Yeni Havalimanı'nda 225 bin kişinin çalışacağını, dolaylı olarak ise 1,5 milyon insana istihdam sağlanacağını söyledi.
turk-karasularinda-2-milyar-dolarlik-ruzgar-santrali
Türk karasularında 2 milyar dolarlık rüzgar santrali

Türkiye'de kurulacak ve dünyanın en büyük deniz üstü (offshore) rüzgar enerji santrali olma özelliğini taşıyacak yatırımın değişen teknolojilere bağlı olarak 2 ila 3 milyar dolar arasında bir rakama mal olması öngörülürken, tesisten ilk elektrik üretimi için takvimler 2023'ü gösteriyor.Son dönemde maliyetleri hızla düşen türbin fiyatlarına bağlı olarak, bin 200 megavatlık offshore YEKA projesiyle Türkiye'nin denizlerinde 2 ila 3 milyar dolar arasında değişen yatırım hacminin ortaya çıkacağı hesaplanıyor.Dünyanın en büyüğü olacak offshore rüzgar enerjisi santralinin, Türkiye gibi Akdeniz Bölgesi'nin de bu teknolojideki ilk santrali olacağı öngörülüyor.


Türkiye'nin kara sularında 50 metreye kadar derinlikte kurulacak rüzgar türbinlerinde daha önceki YEKA projelerinde olduğu gibi yüzde 60 yerli ekipman üretim şartı aranırken, yüzde 80 Türk mühendis istihdam edilmesi şartı bulunuyor. Kurulacak her bir türbinin kapasitesinin ise en az 6 megavat olması gerekiyor.#offshore #rüzgarenerjisi #yeka
devlet-malzeme-ofisi-kuruldu
Devlet Malzeme Ofisi kuruldu
1954 yılında Devlet Malzeme Ofisi kuruldu.


Devlet kuruluşlarının kırtasiye ve diğer ihtiyaçlarının karşılanması konusunda ilk düzenleme, 1926 yılında Maliye Bakanlığı bünyesinde “Kırtasiye Baş Memurluğu” kurulmasıyla yapılmıştır. Aynı bakanlık bünyesinde daha sonraları “Kırtasiye Müdürlüğü” ve “Devlet Kağıt ve Basım Genel Müdürlüğü” adı altında faaliyet gösteren bu teşkilat giderek artan fonksiyonları dikkate alınarak yeniden yapılandırılmıştır.Devlet kağıt, karton, kırtasiye, büro makineleri ve benzeri malzeme ihtiyacının tek elden, topluca ve uygun fiyatlara karşılanmasının sağladığı tasarruflar, Devlet Kağıt ve Basım Genel Müdürlüğü'nün daha bağımsız bir kuruluş şeklinde örgütlendirilmesini gerektirmiş ve 11.03.1954 tarih ve 6400 sayılı “Devlet Malzeme Ofisi Kurulması Hakkında Kanun” ile DMO, Maliye Bakanlığı'na bağlı, tüzel kişiliğe sahip, faaliyetlerinde özerk ve sorumluluğu ile sınırlı, 100 milyon TL sermayeli bir iktisadi devlet teşekkülü olarak kurulmuştur.
21-haziran-ekonomi-bulteni
21 Haziran ekonomi bülteni
Tüketici güven endeksi, haziranda geçen aya göre yüzde 0,6 artış gösterdi.Fırsatçıların ürünlerini stoklaması nedeniyle patatesin raflardaki fiyatının 6 liraya soğanın ise 6.5 liraya çıkmasının ardından Ekonomi Bakanlığı harekete geçti.Türkiye'nin OHAL dönemine geçmeye mecbur kaldığını anımsatan Başbakan Yardımcısı Şimşek, "OHAL'in kaldırılması tabii ki Türkiye'ye olumlu yansıyacak" dedi.Çevre Bakanlığı Müsteşarı Öztürk, 15 ayda kağıt atıklarının geri dönüşümüyle 30 milyon ağacın kesilmesinin önlendiğini ve 905 milyon lira ekonomik kazanç sağlandığını bildirdi.
21-haziran-turkiye-gundemi
21 Haziran Türkiye gündemi
ohalin-kaldirilmasi
'OHAL'in kaldırılması...'
Hain darbe girişimi ve terör olayları nedeniyle Türkiye'nin OHAL dönemine geçmeye mecbur kaldığını anımsatan Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, "OHAL'in kaldırılması tabii ki Türkiye'ye olumlu yansıyacak, Küresel doğrudan yatırımları, fon akışını etkileyecek..." dedi.
ilk-f-35-turkiyeye-teslim-ediliyor
İlk F-35 Türkiye'ye teslim ediliyor
Türkiye'nin de üretiminde tedarikçi ortak olarak yer aldığı F-35'ler ABD Senatosu'nun kararına rağmen bugün teslim edilecek. Uçaklar teslim alındıktan sonra bir süre Türk pilotların eğitimi için Arizona'daki Luke Hava Kuvvetleri Üssü'nde tutulacak. Uçak teslimlerinin Türkiye saati ile 18.00'de gerçekleştirilmesi planlanıyor.
20-haziran-ekonomi-bulteni
20 Haziran ekonomi bülteni
İlk dört ayda Türkiye'ye gelen Rus turist sayısı yıllık bazda yüzde 63,9 artış gösterdi.Eurostat 2017 verilerine göre, Avrupa Birliği vatandaşlarının yüzde 5'i iş yerine gitmek yerine evinde çalıştı.Ekonomi Bakanı Zeybekci, nohut üreticilerinin zarar etmemesi için TMO'yu piyasaya sokma kararı aldıklarını açıkladı.Türkiye genelinde konut satışları 2018 Mayıs ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 2,7 oranında artarak 119 bin 655 oldu.
19-haziran-ekonomi-bulteni
19 Haziran ekonomi bülteni
Cumhuriyet altını 1.295 liradan 1.310 liraya çıkarak bir günde 15 lira arttı.Suudi Arabistan'ın Selva Kanalı ile Katar'ı "adaya dönüştürmeyi" planladığı projenin yapımına başlayacağını açıkladı.Antalya-Konya karayolu üzerinde yapımı devam eden 7 bin 300 metre uzunluğundaki Alacabel Tüneli'nde çalışmalar devam ediyor.Teknoloji Bakanı Özlü, yerli otomobilin orta ve üst sınıfa hitap edeceğini belirterek, "5 modelli bir yapı olacak. İlk önce spor modelini, SUV modelini göreceğiz" dedi.
gundem-ozeti
Gündem özeti

Türkiye'nin dört başlıkta gündemi.

insan-tasimak-imkansiz
İnsan taşımak imkansız
NASA'da görev almış olan emekli astronot Chris Hadfield, Mars'a insan taşımanın imkansız olduğunu söyledi.
ABD'li teknoloji devi Google, taksi çağırma uygulaması Uber ile 2017 yılında ortaklaşa geliştirdikleri projeye son veriyor.
Oyuncu sayısı her geçen gün artan PUBG'nin mobil platformuna, 1.7 GB büyüklüğünde dev güncelleme geldi.
ABD'li teknoloji devi Apple, tüm Apple Park çalışanlarının sağlığı için ayakta çalışma zorunluluğu getiriyor.
komur-madeni-iscileri-askerlikten-muaf-oldu
Kömür madeni işçileri askerlikten muaf oldu
1952 yılında kömür madenlerinde çalışan işçilerin askerlikten muaf tutulmalarına ilişkin yasa kabul edildi.
iphone-3gs-yeniden-satisa-cikiyor
iPhone 3GS yeniden satışa çıkıyor
Haziran 2009'da piyasaya sürülen ve üretimi 2012'de durdurulan iPhone 3GS yeniden satışa çıkıyor.
Sovyetler Birliği'nin yıllar önce astronotların kendilerini korumaları için geliştirdiği silah gün yüzüne çıktı.
Samsung'un önümüzdeki haftalarda tanıtacağı Galaxy Note 9 modeli, yüksek depolama alanına sahip olacak.
Asya'nın e-ticaret piyasasında yayılma arayışına giren Google, JD.com'a 550 milyon dolar yatırım yapacak.
18-haziran-ekonomi-bulteni
18 Haziran ekonomi bülteni
İşsizlik oranı martta geçen yılın aynı ayına göre 1,6 puan düşüşle yüzde 10,1 oldu.


Türkiye genelinde konut fiyatları son bir yılda yüzde 10'a yakın değer kazanırken, 2010 yılından bu yana değerlenme yüzde 81 oranında gerçekleşti.


Maliye Bakanı Naci Ağbal, "Merkezi yönetim bütçesi mayısta 2,7 milyar lira fazla, ocak-mayıs döneminde ise 20,5 milyar lira açık verdi" dedi.İmar Barışı'nda 10 gün geride kalırken, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı barış kapsamında müracaat edenlerin sayısının yarım milyona yaklaştığını açıkladı.
reform-cabalarimizi-hizlandiracagiz
'Reform çabalarımızı hızlandıracağız'
"Seçim sonrası gerek makro ihtiyati gerekse kamu maliyesine ilişkin tedbirler ile reform çalışmaları hızlandırılacak. Bunları söyleyince genelde, '15-16 yıldır neredesiniz?' diyorlar" ifadelerini kullanan Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, şunları kaydetti:"Aslında birçok reform yapıldı. Türkiye eğer bu reformları yapmasaydı küresel krizden, Ortadoğu'daki kaostan çok daha fazla etkilenirdi. Türkiye reformlar sayesinde büyük şoklara karşı büyük dayanıklılık göstermiştir. Onun için bu reform çabalarımızı sürekli hızlandıracağız. Çünkü reform dediğiniz sürekli değişim demek. Sürekli yenilenme, sürekli bünyeyi şoklara karşı dayanıklı hale getirmek demektir. Bu konudaki çabalarımızı hızlandıracağız. Çünkü 5 yıllık yeni bir döneme gireceğiz. Türkiye inşallah yeni döneme çok daha güçlü bir şekilde girecek."
17-haziran-ekonomi-bulteni
17 Haziran Ekonomi bülteni
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, yerli otomobilin müşterisinin hazır olduğunu açıkladı.

TOKİ Başkanı Ergün Turan, İstanbul, Aksaray, Bolu ve Diyarbakır'daki modern sanayi sitelerinin yapımının hızla devam ettiğini söyledi.

Türkiye'deki milyonerlerin hesaplarında bu yılın nisan ayı itibarıyla 3,6 milyar liralık altın bulunuyor.

3 yıllık dönemde milyonlarca anneye yeni doğan bebekleri için toplam 1,4 milyar liranın üzerinde doğum yardımı yapıldı.

17-haziran-turkiye-gundemi-ozeti
17 Haziran Türkiye gündemi özeti;
denemekten-korkmayin
Denemekten korkmayın
Debbi Fields: Önemli olan denemekten korkmamaktır. Unutmayın ki en büyük hata denememektir. Bir kere sevdiğiniz bir şey buldunuz mu, o konuda en iyisi olmak için elinizden geleni yapın.
ozgurluk-heykeli-icin-onemli-gun
Özgürlük Heykeli için önemli gün
Özgürlük Heykeli, 1885'te New York limanına ulaştı. Anıt, o tarihten bu yana Amerika'nın simgesiyken ayrıca bir gözlem kulesidir. Dünyanın en tanınan anıtlarından biri olan Özgürlük Heykeli'nin etrafındaki dehlizde 15 kişi bir arada dolaşabiliyor. Heykelin başının genişliği 2 metreyken, heykel UNESCO'nun Dünya Kültür Mirası listesinde yer alıyor.
16-haziran-turkiye-gundemi
16 Haziran Türkiye gündemi;
devrim-icin-calismalara-baslandi
Devrim için çalışmalara başlandı
İlk Türk Otomobili projesi Devrim için 1961'de çalışmalara başlandı.
kacmak-zorunda-olmadiginiz-bir-hayat-kurun
Kaçmak zorunda olmadığınız bir hayat kurun
Bir sonraki tatilinize ne zaman çıkacağınızı merak etmek yerine kaçmak zorunda
olmadığınız bir hayat kurmaya çalışın. / Seth Godin
iphone-sarj-girisini-degistiriyor
iPhone şarj girişini değiştiriyor
Önümüzdeki yıl satışa sunulacak olan iPhone'larda Lightning girişi yerine USB Type-C portu olacağı iddia ediliyor.
İngiltere'nin önde gelen teknoloji şirketlerinden Rolls-Royce, iki yıl içerisinde 4 bin 600 kişiyi işten çıkarmayı planlıyor.
Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesinin (NASA) Mars keşif aracı Opportunity ile irtibatın kesildiği bildirildi.
Bilimsel araştırma için üzerine verici takılan leylek Afrika semalarına girdikten sonra üzerindeki SIM kart çalındı.
gunun-sozu
Günün sözü
Wayne Gretzky: Yapmadığın atışların yüzde 100'ünü kaçırırsın.
ibm-kuruldu
IBM kuruldu
Sonradan IBM adını alacak olan Computing Tabulating Recording Corparation adlı şirket 1911'de kuruldu. IBM, 410 bini aşkın çalışanıyla 170'ten fazla ülkede faaliyet gösteriyor. Şirketin dünya çapındaki geliri 99.870 milyar dolar.
2002-mn-dunyaya-cok-yakin-gecti
2002 MN Dünya'ya çok yakın geçti
15 yıl önce bugün, 2002 MN adı verilen bir asteroid, Dünya'nın 121 bin kilometre yakınından geçti. Bu uzaklık, Ay ile Dünya arasındaki mesafenin üçte biri kadardır.
firari-feto-mensubu-oksuzun-esi-abdde
Firari FETÖ mensubu Öksüz'ün eşi ABD'de

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.