Her Ramazan ayında mutlaka gerçekleştirmeniz gereken 6 köklü geleneğimiz

On bir ayın sultanı Ramazan aynı zamanda birlik, beraberlik ve yardımlaşma demek. Büyüklerimizin yanı sıra küçüklerimizi de sevindirdiğimiz, iftar sofralarında dostlarımızla bir araya geldiğimiz bu önemli ayda köklü Ramazan geleneklerimizi yeniden canlandırmak hem bu gelenekleri gelecek kuşaklara aktarmak hem de unutulmaz bir Ramazan ayı geçirmek için bire bir.

Dünyanın en büyük yeraltı şehri Nevşehir'de

Nevşehir'de 4 yıl önce başlayan Nevşehir Kalesi ve Çevresi Kentsel Dönüşüm Projesi sırasında dünyanın en büyük yeraltı yerleşimi keşfedilmişti. Temizlik çalışmaları süren yeraltı şehrinin büyük bölümünün ne zaman açılacağı açıklandı.

THY'den istihdam duyurusu

Türk Hava Yolları ihtiyaç olan bazı departmanlara personel alımı yapılacağını duyurdu.

Afrika'nın Avrupa'ya açılan penceresi

Cebeli Tarık Boğazı'nın esintisinin hissedildiği bölgede, doğal güzelliğiyle büyüleyen Herkül Mağarası, her gün yüzlerce ziyaretçiyi ağırlıyor. İspanya'ya sadece 14 kilometrelik mesafede yer alan Fas'ın Avrupa'ya en yakın kenti Tanca'daki mağara, adeta Afrika'nın Avrupa'ya açılan bir penceresi vazifesi görüyor.

İshak Paşa Sarayı kışın bir başka güzel

Osmanlı mimarisinin en seçkin eserlerinden olan İshak Paşa Sarayı, her mevsim farklı güzelliklere bürünüyor. İshak Paşa Sarayı'nı, 2016 Ocak-Kasım döneminde 57 bin 541 yerli ve yabancı turist ziyaret etti.

Hasankeyf sular altında kalacak

Ilısu Barajı'nda çalışmaların tamamlanmasıyla 2019 yılında tamamen su altında kalacak olan Batman’ın Hasankeyf ilçesi ziyaretçi akınına uğruyor. İlçeyi su altında kalmadan önce görmek isteyen yerli ve yabancı turistler, Hasankeyf’e en hareketli günlerini yaşatıyor.

Cumalıkızık’a turist akını

UNESCO'nun dünya kültür mirasına dahil ettiği Bursa'nın tarihi Cumalıkızık köyünde turistlerin kahvaltı edebilmek için verdikleri uğraş görenleri şaşırtıyor. Tarihi Cumalıkızık evlerinde köy kahvaltısı yapabilmek için kilometrelerce yol gelen turistler, köyün otantik havasında keyifli bir gün geçiriyor.

Skyroad 1 yaşında

"Yaşarken gez, gezerken yaşa!" sloganıyla yayın hayatına devam eden Skyroad Dergisi birinci yılını kutluyor. 2015 Kasım ayından bu yana seyahat ve kültür rehberliği yapan Skyroad, okuyucularına dünyanın ve Türkiye'nin dört bir yanından ilgi çeken manzaralar sunmaya devam ediyor.

Mühendislik harikası 2 bin yıllık eşsiz kale

Kommagene uygarlığı tarafından 2 bin yıl önce yapılan mühendislik harikası Eski Kahta Kalesi'nin (Yeni Kale) yeni odalarının ortaya çıktığı ikinci etap restorasyonu tamamlandı.

Sükûnetin adresi 'Gito Yaylası'

Rize'nin Çamlıhemşin ilçesi sınırlarında bulunan 2 bin 400 rakımlı Gito Yaylası, barındırdığı doğal güzellikler ile doğa tutkunlarının ilgisini çekiyor. Çok sayıda yerli yabancı ziyaretçi ağırlayan yayla, Kaçkarlar'ın görkemli manzarasını seyretme imkanı sunuyor.

Doğa tutkunlarının adresi "Yedigöller"

Kaçkar Dağlarının güney batısında Rize-Erzurum sınırında bulunan Yedigöller, doğa tutkunu ve fotoğraf sanatçılarının gözdesi haline geldi. Yedigöller bölgesine foto safari turu düzenleyen yerli ve yabancı turistler, göllerde soğuk havaya aldırış etmeden yüzüyor, fotoğraf çekiyor, yaylayı havadan multikopterle görüntülüyor.

Türkiye'nin Maldivleri turistlerini bekliyor

Burdur'un Yeşilova ilçesinde bulunan, beyaz kumsalı ve berrak yapısıyla Maldivler'e benzetilen Salda Gölü'nün, turizmden daha fazla pay alabilmesi için tanıtım çalışmaları yapılıyor. Beyaz kumsalı ve turkuaz rengiyle dikkat çeken göl, çevresinde 61 familyaya ait 301 bitki türü görülüyor.

Tarihle doğanın bütünleştiği kent: Phaselis

Antalya'nın Kemer ilçesindeki Phaselis Antik Kenti, tarihi dokusu ve çamların altından denize girme imkanıyla, yerli ve yabancı turistlerden yoğun ilgi görüyor. Antik çağda parfüm üretimi ile dikkat çeken kenti 7 ayda 88 bin misafir ziyaret ediyor.

Ünlü seyyahlar Ünye’de

Türkiye'nin en fazla takipçiye sahip seyahat yazarları ve bloggerleri hafta sonu Ünye'deydi. Seyyahlar dolu dolu geçirdikleri bir günün sonunda Ünye'ye hayran kaldılar.

Tekirdağ tatilcileri bekliyor

Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Albayrak "Darbe girişimi nedeniyle olumsuz etkilenen Tekirdağ'daki tatil bölgelerinde, kamu çalışanlarının izinlerinin iptalini içeren genelgenin yürürlükten kaldırılması ile yeniden yoğunluğun artmasını bekliyoruz" diyerek turistlere çağrı yaptı.

50 aydının gözünden 50 kent

Melih Uslu’nun ’50 Ünlüyle 50 Rota’ kitabında, aydınlar seçtikleri şehirleri anlattı. Gezmenin, edebiyatın önemli bir parçası olduğunu belirten Uslu “Zor bir süreç yaşadık. Seyahat etmek ise normalleştiğimizin işaretidir. Travmaları ortadan kaldırır” diyor.

Arap gazetecilerden Türkiye'ye destek gezisi

Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansının desteğiyle Giresun ile Ordu'ya gelen Arap gazeteci ve sosyal medya fenomenleri, ülkelerinde Türkiye'nin turizm açısından güvenli olduğunu anlatacak. Arap ülkelerinden gelen yaklaşık 15 gazeteci Türkiye'de darbe olmadığı ve normal hayatın devam ettiği mesajını dünyaya duyuracak.

Fotoğrafçılar Apollo Kelebeği’nin peşine düştü

Türkiye'nin anonim kelebekleri üzerine araştırmalar ve fotoğraf çekimleri gerçekleştiren bir grup fotoğraf sanatçısı, hafta sonu Uludağ Milli Parkı'nda gerçekleştirdiği kampla Bursa'nın endemik türlerinin peşine düştü. 50 fotoğraf sanatçısı Uludağ'ın nadir türlerinden Apollo Kelebeği ve beraberinde diğer nadir türleri fotoğraflamaya çalıştı.

Çamlıhemşin yaylaları büyülüyor

Rize'nin Çamlıhemşin ilçesinde 2 bini aşkın rakımda bulunan Pokut ve Sal yaylaları, yöresel evleri ve eşsiz doğasıyla ziyaretçilerin ilgisini çekiyor. 2 bin 170 rakımlı Pokut Yaylası'nda en eskisi 250 yıllık olan 50'ye yakın ahşap ev bulunuyor.

Dünya turuna Beypazarı'nda ara verdi

Almanya'nın Freiburg şehrinden iki ay önce bisikletiyle yola çıkan fizik mühendisi Benno Salwey, yolculuğunun 65. gününde Beypazarı'na ulaştı.

Tayvanlılar Safranbolu'yu sevdi

UNESCO Dünya Miras Listesi'nde yer alan Osmanlı döneminden kalma han, hamam, konak, ev, cami, çeşme ve köprüleriyle ünlü Karabük'ün Safranbolu ilçesini 7 ayda 246 bin turist ziyaret etti. Safranbolu'yu ziyaret eden turistlerin 6 bin 984'ünü ise Tayvanlılar oluşturuyor.

Mavi koylara gidebilmek için sıraya giriyorlar

Türkiye'nin gözde tatil merkezilerinden Bodrum'a gelen yerli ve yabancı turistler, mavi ve yeşilin buluştuğu eşsiz koylara tur tekneleriyle gidebilmek için sıra bekliyor. Aileleri ve yakınlarıyla Bodrum guletlerinin yanı sıra "korsan gemi" görünümlü tur tekneleriyle koylara açılan turistler, tatilin tadını çıkarıyor.

Artvin'de zipline keyfi

Çoruh Nehri üzerindeki Borçka baraj gölü üzerine kurulan, Karadeniz'in tek parçalı en uzun "zipline" tesisi açıldı. Yüksek bir noktadan alçak bir noktaya kişinin kendi ağırlığı ile kayma işlemi olan zipline, 385 metre gidiş, 385 metre geliş olarak inşa edildi.

3 milyonluk müze ziyareti

Antalya'da yılın ilk altı ayında 582 bine yakın kişinin gezdiği müze ve ören yerlerinden 3,6 milyon lira gelir elde edildi. Şehirde en fazla ziyaretçi alan bölge 85 bin 304 kişi ile Aspendos oldu.

Fenomenler Giresun'u Ortadoğu'ya anlattı

Çok sayıda takipçisi bulunan Arap sosyal medya fenomenleri, Ordu'nun turistik bölgelerinden çektikleri fotoğraf ve görüntüleri hesaplarında paylaşarak kentin tanıtımına katkı sağladı. Giresun Turizm Altyapı Hizmet Birliği Müdürü Uzuner, "Arap misafirlerimiz Karadeniz'in doğal ve kültürel güzelliklerini yansıtan kareleri anlık olarak Ortadoğu ile paylaştı" diyerek fenomenlere destek verdi.

Yarı denizaltıyla Ege'nin derinliklerine yolculuk

Marmaris'te yarı denizaltıyla düzenlenen mavi turlara katılan yerli ve yabancı turistler, Ege'nin derinliklerini görme fırsatı buluyor. Yarı denizaltının kaptanı Yusuf Dirmil, ilçede 30 yıldır balıkçılık, dalgıçlık ve kaptanlık yaptığını, su altının güzelliklerini herkese göstermek istediğini belirtti.

Uzungöl'e teleferik yapılıyor

Doğu Karadeniz'e gelen turistlerin en fazla ziyaret ettiği turistik mekanların başında gelen Trabzon'un Maçka ilçesindeki Sümela Manastırı'na, Çaykara ilçesindeki dünyaca ünlü Uzungöl'e, Gümüşhane'deki Karşıyaka Tabiat Parkı ile Rize'nin Kaçkar Dağları'na kolay ulaşım için teleferik kurulacak.

Aladağlar'da fotoğraf şöleni

Orman ve Su İşleri Kayseri Şube Müdürlüğü tarafından geleneksel olarak düzenlenen ve bu yıl 6'ncısı yapılan Aladağlar Milli Parkı Fotosafari Fotoğraf Yarışması tamamlandı. Katırlarla yapılan 4 günlük doğa yürüyüşün sonunda fotoğrafçıların objektifine birbirinden ilginç kareler yansıdı.

Sabah Akdeniz'in güneşi, akşam Toroslar'ın serinliği

Sahip olduğu doğal güzellikleri ve tarihi mirasıyla turizmde ivmesi her geçen gün yükselen Mersin, coğrafi konumu sayesinde hem deniz hem de yayla turizmini bir arada sunuyor. Sabah saatlerinde birbirinden güzel koylarda denize giren tatilciler, aynı gün içinde 1-2 saatlik yolculuğun ardından soluğu sıcaklığın 15 dereceye kadar düştüğü Toroslar'ın eteklerinde alabiliyor.

İznik Gölü'ndeki bazilika turizme kazandırılacak

Bursa'nın İznik ilçesinde, İznik Gölü'nün 20 metre açığında bulunan Roma dönemine ait bazilikanın, "Sualtı Müzesi" uygulamasıyla turizme kazandırılması için çalışmaların tüm hızıyla sürdüğü bildirildi. Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Altepe, "Dünyadaki en güzel 'sualtı müzesi' uygulamasını burada yapalım istiyoruz" dedi.

Şelaleler kenti: Rize

Doğu Karadeniz Bölgesi'nde yeşilin her tonunu barından yaylaları ve yaklaşık 100 şelalesiyle önemli bir turizm değeri oluşturan Rize, yerli ve yabancı turistlerden büyük ilgi görüyor. Şelaleler kenti olarak da adlandırılan şehir, yağmurun berekete dönüştüğü nadide yerlerden biri olarak kabul ediliyor.

Kerasus'un incisi Giresun

Kümbet'in kokusu Dumankaya'nın havası, Kulakkaya2nın çimeni, Sis Dağı'nın Türküsü, Gedikkaya'nın manzarası, Gelin Kayası'nın hikâyesidir o. Tirebolu'nun yeşili kucaklayan sahili, Görele'nin Katip Şadi'si, kirazın ve fındığın anavatanı, Şebinkarahisar'ın sarp tepeleridir. O baştan sona bir Karadeniz cenneti, Şeyh İdris'in ve Çepnilerin diyarı, Topal Osman'ın edebi istirahatgahı Giresun'dur. Skyroad bu ay Giresun'un tarihi dokusunu ve doğal güzelliklerini okuyucuları için paylaşıyor.

+

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
Yenisafak.com bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.