Yine roketle saldırdılar

Hatay’ın Kırıkhan ilçesinin Suriye sınırının sıfır noktasındaki Karatepe bölgesindeki ÖSO mensuplarının kaldığı çadırlara, Afrin bölgesinden atılan roket seyyar jeneratöre isabet etti.

Suriye sınırına çok sayıda tank ve zırhlı araç sevikyatı

Zeytin Dalı Harekatı kapsamında Hatay'a getirilen çok sayıda tank ve zırhlı araç, Suriye sınırına sevk edildi.

Hatay'da Afrin'de görev yapan askerlere destek konvoyu

Hatay'da bir grup vatandaş Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından yürütülen Afrin operasyonunda görev alan askerlere destek olmak amacıyla konvoy düzenlendi.

AFAD çadırına roketli saldırı: 1 ölü 3 yaralı

Hatay'ın Suriye sınırındaki AFAD tarafından kurulan çadırlara Afrin'den atıldığı belirlenen 2 roketin düşmesi sonucu 1 TEDAŞ çalışanı hayatını kaybetti, 3 ÖSO askeri yaralandı.

'Görev sırası bende' diyerek namluya sürdü

Fırat Kalkanı operasyonu sırasında Suriye’nin El Bab bölgesinde şehit olan Günyüzü Gümüşkonak, Zeytindalı Harekatı’nda unutulmadı.

Karargah sınırda

Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar, kuvvet komutanlarıyla birlikte Hatay’a giderek Zeytin Dalı Harekatı’na katılan birlikleri denetledi. Askerlere bir mesaj gönderen Akar, “Mehmetçik sivillerin zarar görmemesi için her türlü hassasiyeti gösterecek” dedi.

Reyhanlı’ya roketli saldırı

Afrin’deki PKK ve DEAŞ’lı teröristler Kilis ile Reyhanlı’ya saldırdı. Reyhanlı’daki roketli ve havanlı terörde 4’ü ağır 37 kişi yaralandı. Bazı araçlarda, ev ve işyerlerinde hasarlar oluştu.

Milli iHA’lar da görevde

Afrin harekatında TSK’nın envanterindeki milli İHA’lar da görev alıyor.

Mehmetçiğe koştular

Askeri birliklere takviye olarak gönderilen komando, obüs ve tanklar, Hatay'daki sınır birliklerine konuşlandırıldı. Bölgedeki çocuklar Türk bayraklarıyla askeri araçların arkasından koşarak onlara sevgi gösterisinde bulundu.

F-16 pilotlarına Akar'ın ilk mesajı

F-16’lar telsiz konuşması dahi yapmadan hedefleri sessiz operasyonla vurdu. GPS güdümlü 100 ton bomba atıldı. Orgeneral Akar pilotları, telsizden "Kahraman pilotlar, alınlarınızdan öpüyorum" sözleriyle kutladı.

'Harekat sırasında sadece teröristler hedef alınıyor'

TSK, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Akar ve kuvvet komutanlarının Hatay'da Zeytin Dalı Harekatı'na katılan birliklere yaptığı denetleme ve incelemelere ilişkin açıklama yaptı. TSK, açıklamasında "Orgeneral AKAR bilahare personeli harekât kapsamında göstermiş olduğu kahramanlık ve fedakârlıklardan dolayı kutlamış ve başarılar dilemiştir." ifadelerini kullandı.

Hatay'da yol kenarında el bombası bulundu

Hatay'ın Kırıkhan ilçesinde polis ekipleri, yol kenarında 2 adet el bombası buldu. El bombaları detaylı inceleme için emniyete götürüldü.

Afrin’den Reyhanlı’ya ikinci roketli saldırı: 1 ölü, 32 yaralı

Zeytin Dalı Harekatı'yla terör unsurlarından temizlenmesi amaçlanan Suriye’nin Afrin bölgesinden Hatay’ın Reyhanlı ilçesine PYD'li teröristlerce iki kez roketli saldırı düzenlendi. İlçe Belediye Başkanı Şanverdi ilk saldırıda bir kişinin hayatını kaybettiğini, 32 kişinin ise yaralandığını açıkladı.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Akar sınırda

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Akar, kuvvet komutanlarıyla Hatay'da Zeytin Dalı Harekatı'na katılan birliklerde denetleme ve incelemelerde bulunuyor.

Sınırda Hataylılara dikkati çeken 'Afrin' çağrısı

Türkiye'nin Afrin'deki terör unsurlarına karşı başlatmış olduğu Zeytin Dalı Harekatı kapsamında sınırda dikkati çeken bir çağrı yapıldı. Hatay Valiliği, bölge halkına ev ve iş yerlerine Türk bayrağı asma çağrısında bulundu.

Bayrak inmez

Suriye sınırına yakın Sugediği Mahallesi’ndeki tepeye halkın geçen yıl diktiği bayrak direği şiddetli rüzgarın etkisiyle devrilince vatandaşlar seferber oldu.

Şimdi zafer zamanı

Türkiye terörle kuşatılma planına karşı dün harekete geçti. Fırat Kalkanı ile kesilen terör koridorunun şimdi de batı kanadı Afrin terörden temizleniyor. Erdoğan’ın "Fiilen başladı" sözleri ile büyük hava harekatına start verildi. Saat 17.00’de 72 savaş uçağı 7 bölgedeki 108 hedefi vurdu. Yakıt depolarından mühimmat depolarına kadar çok sayıda yığınak imha edildi, terör yuvaları yok edildi. Aynı anda ÖSO birlikleri karadan Afrin'e yöneldi.

Bordo bereliler sınırı geçti

Başbakan Binali Yıldırım’ın kara haraketının bugün başlayabileceğini ima etmesi ve Öncüpınar Sınır Kapısı’ndan çok sayıda tank ve zırhlı aracın Azez bölgesine geçiş yapmasından sonra “Bordo Bereli” olarak bilinen Özel Kuvvetler’den bazı öncü timlerin Afrin bölgesine sızdığı öğrenildi.

Zeytin Dalı Harekatına katılan 72 uçağın sırrı

TSK'nın Afrin'de PYD/PKK hedeflerine yönelik başlattığı Zeytin Dalı Harekatı'nın ilk gününde terör hedefleri havadan vuruldu. Harekata katılan uçak sayısı Türkiye'nin Suriye'de DEAŞ'a karşı yürüttüğü Fırat Kalkanı Harekatı'nı akıllara getirdi.

Afrin harekatı için gelen Mehmetçik'e Türk bayraklı ve dualı karşılama

Afrin harekatına katılamak için gelen Mehmetçik, Hatay’ın Hassa ilçesindeki sınır birliğine sevk edilen askerler köylüler tarafından Türk bayrakları ve tezahüratlarla karşılanıp dualarla uğurlandı.

ÖSO birlikleri Afrin'e girdi

Özgür Suriye Ordusuna bağlı birliklerin bir kısmı, terör örgütü PYD/PKK'nın Afrin'de işgal ettiği alanlara girmeye başladı.

Savaş uçakları bombalamaya başladı

Türk Silahlı Kuvvetleri'ne (TSK) ait savaş uçakları Suriye'nin kuzeyindeki Afrin ilçesinde terör örgütü PYD/PKK'ya ait gözlem noktaları ve çok sayıda hedefi vurdu.

İş makineleri sınırı geçerek Afrin'e girdi

TSK'nın obüslerle bomba yağdırdığı Afrin'deki PKK mevzilerinin ardından iş makineleri sınırı geçerek hazırlık yapmaya başladı. İş makineleri, Afrin tarafındaki Qara Baba kasabasında yer alan Karasu çayına askerlerin rahat geçiş yapabilmesi için köprü yapmak için hazırlıklara başladı.

Afrin sınırında 'Fetih Marşı'

Hatay'ın Hassa ilçesinde Afrin sınırında devriye gezen zırhlı askeri aracın müzik çalarından yüksek sesle, Arif Nihat Asya'nın "Fetih Marşı" duyuldu.

Afrin'deki PYD/PKK mevzilerine topçu atışı

Türk Silahlı Kuvvetleri unsurları, Afrin'deki terör örgütü mevzilerine öğle saatlerinden bu yana aralıklarla en az 10 atış yaptı.

Köylüler Afrin sınırına dev Türk bayrağı astı

Hatay'ın Hassa ilçesinde, Afrin sınırının sıfır noktasında yaşayan köylüler, köyün yüksek tepesine dev Türk bayrağı astı.

Afrin operasyonunda dikkat çeken detay

Afrin operasyonu öncesi hazırlıklarını son sürat devam ettiren TSK, Güneydoğu’daki ‘çukur’ operasyonlarında da kullanılan iş makineleri sınıra taşıdı. Afrin harekatında ilk plan ise hazır. Bu plana göre ilk etapta dağlık bölge olan 17 km'lik alan temizlenecek. İkinci aşamada kent merkezine girilecek.

Afrin operasyonu öncesi ÖSO birlikleri Hatay'da

Olası Afrin operasyonu öncesi, Fırat Kalkanı Harekatı kapsamında Bab ve Çobanbey'de görev yapan Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) birlikleri, Hatay'a geldi.

Komandolar Hatay'a ulaştı

Çeşitli birliklerden gönderilen komandolar Hatay'a ulaştı. Afrin sınırı karşısında çok sayıda yeni mevzi oluşturuldu.

Sınırda top atışı sesleri

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) tarafından Afrin'deki terör örgütü PYD/PKK hedefleri topçu atışlarıyla vuruldu.

Sınırda top atışı sesleri

Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından Afrin'deki terör örgütü PYD/PKK hedefleri topçu atışlarıyla vuruldu. Öte yandan Özgür Suriye Ordusu unsurlarından oluşan güçler, otobüslerle Suriye tarafına taşındı.

Afrin sınırına 'Kayı' güvenlik sistemi

Hatay'da terör örgütü PYD/PKK işgali altındaki Afrin sınırına, modern elektronik algılayıcı cihazların yer aldığı "Kayı Sınır Güvenlik Sistemi" kuruldu. Tamamında Türk yapımı cihazların yer aldığı elektronik sistem, sınıra yaklaşan İHA, araç veya insanları tespit edip komuta merkezini uyarıyor. Sistem, Türk topraklarına yapılacak olası saldırının yerini anında bulup karşılılık vereceği gibi toprak altına yerleştirilen sensör sayesinde yer altına kazılacak tünelleri de tespit edebiliyor

+

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
Yenisafak.com bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.