Yeni Şafak Kitap Eki Haberleri

Bir modern siyasetname: Osmanlı Aklı

“Medeniyet Aklı” adlı kitabında her medeniyetin kurucu bir aklı olduğuna dikkat çeken ve bunun unsurları üzerinde duran Savaş Ş. Barkçin, Mostar Yayınları arasında çıkan “Osmanlı Aklı” kitabında ise izini sürdüğü kurucu aklın Osmanlı medeniyetindeki karşılığını anlamaya ve anlatmaya çalışıyor.

İlim ve ahlâk kahramanı: Yozgatlı İhsan Efendi

Ekmeleddin İhsanoğlu’nun merhum babasını anlattığı Kaybolan Dünyadan Nurlu Bir Sima Yozgatlı İhsan Efendi adlı eserde zengin ve anlamlı gerçeklerle, tarihî bilgilerle karşılaşıyoruz. Diğer yanda “Bu kitap nasıl vücuda geldi?” sorusunun cevaplandığı sayfalarda yazar, babasının neden ve nasıl “dindar ve muhafazakâr” olduğunu ispatlamaya girişmiş. Oysa İhsan Efendi’nin en azından “âlim ve mücâhid” vasıflarını hak ettiği çok açık.

İmzanız aşk mı bayım?

Nuri Pakdil’in ‘imza’sı apayrı, özel ve özgün anlamlar içerir. Onun imzası, imani sorumluluğun karşılığı olarak, kulluk bilinciyle hayata attığı muhalif duruştur. Bu duruşu, onun hayatında, yazılarında, mektuplarında, kitaplarında ve o kitaplara attığı görkemli imzalarda görmemek mümkün mü?

Nazariyat mekan ve metin

Ömer Lekesiz’in bütün kitaplarını okura ulaştıran Şule Yayınları arasından çıkan “Yılan Islığıyla Serenad” nazariyat, mekân ve metin üzerinden üç kısma ayrılmış. Gazete yazılarının bir araya getirildiği kitabın ilk bölümü, Lekesiz’in yabancı yazarların teorileriyle yerli olanı anlamlandırma çabasını “zihnî kirlenmeyle” tarif ettiğini görüyoruz.

Türk romanının fotoğrafını çektik

Ketebe Yayınları’ndan çıkan 40 Soruda Türk Romanı isimli kitap, Türk romanının gelişiminden bu güne kadar yapılan tartışmaları, tarihsel seyrini ve tekniğini inceliyor. Kitabı hazırlayan Prof. Dr. Mehmet Narlı, “Ortaya koyduğumuz bu çalışmanın Türk romanını bütün boyutlarıyla özetlediğini söylemek zor tabii. Ama bu çerçevede yapılmış çalışmalara bakarak netliği ve çözünürlüğü oldukça yüksek bir Türk romanı fotoğrafı çektiğimizi söyleyebilirim” diyor.

Bir edebiyat anıtı: Dede Korkut

UNESCO’nun “Dede Korkut-Korkut Ata Mirası: Kültürü, Efsaneleri ve Müziği”ni Somut Olmayan Kültürel Miras listesine dahil etmesinin ardından “Yeni Şafak Kitap” olarak yıllarını Dede Korkut Hikâyeleri’nin doğru bir şekilde anlaşılması ve anlatılmasına vakfeden değerli araştırmacıların görüşlerinden oluşan bir dosya hazırladık.

Eşref Edip: Akif’in vefalı dostu

Mehmet Akif’in yakın dostu Eşref Edip Mehmet Akif’in davasını ve düşünce dünyasını vefatından sonra da yaşatan kişidir. Akif ile ilgili yazdığı iki ciltlik Mehmet Akif Hayatı ve Âsârı adlı eseri tam bir Akif destanı ve romanıdır. O güne kadar sanat ve edebiyat hayatımızda, bu türden bir biyografi kaleme alınabilmiş değildir.

Bir Osmanlı mücahidi Zenci Musa

Sudan’da doğup Üsküdar’da Özbekler Tekkesi’nde vefat eden bir halk kahramanı Zenci Musa’nın hayat hikayesinden yola çıkan İsmail Bilgin “Zenci Musa-Kuşçubaşı Eşref’in Sağ Kolu” adlı bir roman kaleme aldı.

Akif ‘in bitmeyençilesi ve mücadelesi

Mehmet Akif’in hayatı aynı zamanda Osmanlı’nın son döneminden Cumhuriyetin ilanı ve sonrasındaa yaşananlara ışık tutuyor. Zorlu ve mücadeleli yıllarda Milli Şairimiz Mehmet Akif’in yaşadığı sıkıntılar bugünün okuruna aslında bir dönemi anlatıyor.

T. S. Eliot’ın şiirlerini beklemek

Everest’ten çıkan T.S. Eliot’ın Bütün Şiirleri uzun zamandır beklenen bir kitaptı. Modern İngiliz-Amerikan şiirinin Ezra Pound’la birlikte anılan diğer şairi T. S. Eliot; şiirde uyguladığı yepyeni teknikler, faydalandığı çağrışımlar ve oluşturduğu atmosfer sayesinde şiiri, modernizmi, insanı ve hayatı yeniden düşünmemizi sağlıyor.

Deli değil veliyimmahallemin gülüyüm

Deli Tomarı adlı öykü kitabı, önümüze Sadık Yalsızuçanlar’ın Anadolu sathında delilerle ilgili deneyimlerini, gözlemlerini veya dinlediklerini seriyor. Elbette ki yazarın kendi hayal ürünü olan kişi veya sahneler de var. Öykülerdeki deli tiplemeleri, önümüze bir anonim “deli, aslında veli” tipi çıkarıyor.

20. yüzyıl kaç yıl sürdü?

John Lukacs’ın pozitivist ve sınıf ayrımına dayalı tarihçilik anlayışına karşı verdiği savaş ona tarihçiler arasında müstesna bir yer kazandırdı. Dünyaca ünlü tarihçinin özgün tespitleri ve dede şefkatiyle anlattığı perspektifi yüzyılın bilgi karmaşasında onu bir aydınlık savaşçısına dönüştürüyor.

Hayat bir satranç oyunu

“Romanın romanı”nı olur mu dersiniz? Cevap: Bir Satranç Ustası Don Sandalio’nun Romanı… Eser, çağdaş İspanyol edebiyatının ustalarından Miguel De Unamuno’nun önemli eserlerinden biri. Okura iç muhasebesini yaptırarak şah çeken, kitabın sonunu da okuru mat ederek bağlayan özgün bir çalışma.

Eğitim için özgün yöntem

Zekâdan Dehaya programı denenerek üretilmiş, doğaçlama nitelikli bir çalışma. Çocuğun var olan zihinsel araçlarını bütünleştirerek dehaya yönelten bir içerik ve yönteme sahip. Çocuk yazarı Ahmet Maraşlı’nın hazırladığı kitap alanında oldukça iddialı.

İki Türk’ünAnzaklarlasavaşı

1. Dünya Savaşı'nın gizemli kalmış olaylarından biri daha tüm detaylarıyla gün yüzüne çıktı. 1915'te Avustralya'nın ücra bir kasabasında tren baskını gerçekleştiren iki Türk'ün hikayesi, Broken Hill Savaşı’nda Salih Koca tarafından anlatılıyor.

Okulun duvarlarını kim gıdıklıyor?

Zeynep Tuba KesimliDuvarları Gıdıklanan Okul “Börkeneklere Sarılan Adam, Sarılmak Büyüktür Çikolatalardan ve Çiçekler İçin Doğum Günü Partisi” gibi eğlenceli, merak uyandıran başlıklardan oluşuyor ve ilk kitaptan alışık olduğumuz üzere her bölümün başında alıntı bir cümle karşılıyor bizi.

Bütün çocuklar karanlıktan korkar

İtalyan yazar Paula Peretti’nin ilk kitabı olan Kiraz Ağacı ile Aramızdaki Mesafe, Genç Timaş etiketiyle yayımlandı. Yazarın, kendi hayatından esinlenerek kaleme aldığı kitapta, nadir görülen hastalığı nedeniyle günden güne görme duyusunu yitiren ve bir süre sonra hiç göremeyecek olan Mafalda’nın hikayesi konu ediliyor.

Milliyetçiliği yeniden okumak

Türk milliyetçiliğini kapsamlı bir sorgulamaya tabi tutan Baran Dural, son kitabında kuramsal açıdan milliyetçiliği anlatıyor. Bilge Kültür Sanat Yayınları arasında çıkan kitap “milliyetçilik” üzerine kafa yoranlara farklı pencereler açıyor.

Köy hayatından manzaralar

Muhammed Kurtcephe, yeni kitabı Harmanda Gece ile okurlarını geçmişe doğru bir zaman yolculuğuna davet ediyor. İdeal Akademi yayınlarından çıkan Harmanda Gece'de köy yaşantısından manzaralar sunan 31 öykü yer alıyor.

İsrail sorununa İranlı bir yazarla bakmak

Dilâ İşleyenAzrail’in Vilayeti’ne Yolculuk kitabı İranlı bir yazarın gözünden İsrail’in kuruluş dönemine ve İsrail sorununa bakıyor. Ketebe Yayınları arasında çıkan kitapta yazar, hiçbir yerde karşımıza çıkmayacak tanıklıklarla yolumuzu kesiştiriyor.

İnsan hayatının keşfedilişi

Ercüment Cengiz’in Yazmaya Devam Et adlı romanı Everest Yayınları etiketiyle raflardaki yerini aldı. Daha önce de Gırnatacı romanıyla iyi bir çıkış yakalayan, Çellocu romanıyla da kendinden söz ettiren Ercüment Cengiz, bu defa ünlü kalp cerrahı Sarp Özkan’ın merak dolu hayatını ele alıyor.

Tasavvufaçoklu bakış

İslâm ve tasavvuf araştırmacısı Annemarie Schimmel’in “Tasavvuf Notları” adlı eseri meraklı okura bir yol haritası sunuyor. Alman yazar hem Doğu hem de Batı’dan birçok alimin tasavvufa bakışlarına yer veriyor. Schimmel’in bazen okuduğu bir mısraya bazen yüz yüze tanıştığı bir alimle hatırasına tanık oluyoruz.

Kültürel iktidarbize ne söyler?

Pınar Yayınları arasında çıkan Türkiye’nin Yeni Kültürü kitabında yazar Ercan Yıldırım dünden bugüne siyasi yapılanma üzerinden kültürel iktidarı mercek altına alıyor. Yıldırım bu çalışmayı ortaya koyarken önemli tespitlerde bulunuyor.

Alışılmamış bir Ankara portresi

İsmail Kılıçarslan, Eski Garajlar’dan, Çukur Mahalle’den, deplasman otobüslerinden, dergahlardan çekip çıkarıyor 70’lerin, 80’lerin, 90’ların Ankara’sını. Memuriyetin kenti belki de bugüne kadar tüm anlatılanlara inat “La bebe, ben o Ankara değilim, ayıktın mı?” diye bağırıyor öykülerde.

Padişahın sır kutusu

Yazar ve oyunculukla hemhâl olan Bahadır Yenişehirlioğlu, bu iki meziyetini “Hünkârım” adlı son romanda bir araya getiriyor. Dizide Abdülhamid’in sır kutusu olarak bilinen Tahsin Paşa’yı canlandıran yazar, kitapta Paşa’nın farklı yönlerini öne çıkartıyor.

Maziden gelen bir hatıra

Vahit Taha Kurutlu, Yemenimde Aşk Var adlı kitabında okuru Hicaz-Yemen cephesine çağırıyor ve burada unutamayacağı bir hikayeye tanık ediyor. Tarih romanı sevenlerin beğenerek okuyacağı kitap Vadi Yayınları etiketiyle yayımlandı.

Dininizi kullandırmayın!

Beyan Yayınları arasında çıkan Müslümanlarda Yanlış Din Anlayışı ve Tarihin ve Dinin İstismarı adlı iki önemli çalışma okurlarına FETÖ gerçeğini tüm çıplaklığıyla gözler önüne seriyor. Kitapların yazarları İhsan Süreyya Sırma ve Adnan Demircan toplumdaki din algısı üzerinden oynanan oyunu anlatıyor.

Merhametin Sultanı, Şark’ın Kartalı: Selahaddin

Kasım ayında Ketebe Yayınları’nda Ortadoğu rüzgarı esiyor. Birbirinden önemli ve değerli eserler arasında Ali Emre’nin “Selahaddin Şark’ın Kartalı” romanı da yer alıyor. Eser, Ketebe’den daha önce çıkan “Nureddin Zengi Şark’ın Kandili” ile birlikte bir Ali Emre üçlemesinin ikinci kitabı olma özelliği taşıyor.

Suud zihniyetinin kökenine yolculuk

İz Yayıncılık tarafından yayınlanan Suud Selefîliği kitabı, Türkiye’nin en önemli gündem maddelerinden Suudları ve zihinsel yapılarını anlamak isteyenler için çok önemli ipuçları içeriyor. Eser, Selefî/Vehhabî zihniyeti tanımak, damarlarında dolaşan kafa yapılarını bilmek adına, olabilecek en objektif bilimsellikte kaleme alınmış.

Biz yaşadık biz yazalım

Şekur ve Ahra romanlarının yazarı Hamdi Geçer, kitaplarını kurgudan ziyade gerçeklikten yola çıkarak yazıyor. Yakın tarihimizde yaşanmış olan toplumsal olayları, roman tadında okuyucuya aktaran Geçer, bu tarihi olayların başkaları tarafından kaleme alınmasına itiraz ediyor.

Ortadoğu’da oyunun kuralı

Filistin’den, Arap Baharına, Suriye’den İsrail’e kadar Ortadoğu meselesi hala haberlerin önemli gündemi olmayı sürdürüyor. Taha Kılınç, yeni kitabı “Ortadoğu’ya Dair Yirmi Tez” ile uzun yıllardır üzerinde çalıştığı Ortadoğu coğrafyasının iç dinamiklerinin, dengelerinin ve kilit noktalarının öngörülü bir özetini sunuyor.

Ekonomik Tetikçi’nin çarpıcı hatıratı

John Perkins kitabında Ekonomik Tetikçi ne iş yapar sorusuna cevap verirken aynı zamanda bu kitabı kaleme alma gerekçesini de okurla paylaşmış oluyor. “Bir Ekonomik Tetikçinin İtirafları” ve izleyen seri yayımlandığı günden bu yana dünyada büyük ses getirdi. Kendi hikayesinden yola çıkan yazar, ABD’nin şirketler aracılığıyla dünyayı nasıl bir ahtapot gibi sardığını çarpıcı bir dille anlatıyor.

+

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.