Doğu ve batının hakkını veren şarkiyatçı

Yüzünü hem doğuya hem de batıya çeviren Alman şarkiyatçı Annemarie Schimmel, tecrübelerini ve serancamını Doğudan Batıya adlı kitabında büyüleyici bir dille anlatıyor.

Sosyoloji biliminin külkedisi: Gündelik Hayat

Ali Esgin ve Güney Çeğin'in editörlüğünde çıkan Gündelik Hayat Sosyolojisi: Temalar, Sorunsallar ve Güzergâhlar isimli kitap, gündelik hayatın pratiklerini kendisine bilgi konusu yapan sosyologlar üzerine derinlikli bir inceleme sunuyor.

Bu portrelerin duruşu dünyayı kurtaracak

Özgün çizimleriyle tanınan Necmettin Asma’nın elinden çıkan 59 portre bir kitapta toplandı. “İslam dünyasının derdi çok. Tamamını çizmeye ömrüm yetmez” diyen Asma, sözlerini şöyle sürdürüyor: “Bizi ve dünyayı kurtaracak olan şey bu portrelerin duruşudur”

“Milli çocuk edebiyatı’nın” neresindeyiz?

Merve AkbaşYerli çocuk kitaplarının sayısı her geçen gün artsa da milli çocuk edebiyatı için aşama kaydettiğimizi söylemek zor. Peki kültürel, yerli veya milli öğelerden beslenen bir çocuk edebiyatına ulaşmak için neler yapmak gerekiyor?

Kriz karşısında Modern Türk Şiiri

Mehmet Can Doğan, özellikle Cumhuriyet’ten 1980’lere Türk şiirinde öne çıkan şair, dergi ve şiir anlayışlarını, edebi toplulukları kimi zaman bir kitap hacminde kimi zaman bir makale sınırları içinde defalarca kaleme almıştır. Doğan’ın Modern Türk Şiiri kitabı da bu alandaki bilgi birikimini yansıtan kapsamlı bir çalışma olmuş.

Kefaret sürekli ödenmelidir

2006’da Nobel ödülüne layık görülen romancı Orhan Pamuk’un teknik düzeyde başarısına yoğunlaşan makalelerde, edebiyat tarihimize dönük ilginç tespitlerle de karşılaşmak mümkün.

Çerkesler’in 150 yıllık fotoğrafı

Sözlü tarih araştırmacısı Elbruz Aksoy, 150 yıl önce Kafkasya’dan Rusya tarafından sürgün edilen Çerkesler’in torunlarıyla konuştu. 20 yıl süren çalışmada topladığı öyküleri “Benim Adım 1864: Çerkes Hikâyeleri” adıyla kitaplaştıran Aksoy, “Çerkeslerin fotoğrafını çekelim diye çıktığımız yolda bu coğrafyanın son 150 senesinin görüntüsünü ortaya çıkardım” diyor.

Çeviriye adananbir ömür onunki

Lermontov’un Demon yani İblis şiirinin roman versiyonu ve Tolstoy’un Mutluluk isimli romanı. Her iki eserin de çevirmeni Olga de Lebedev, Osmanlı okurları tarafından bilinen adıyla Madam Gülnar. Bu iki çeviri hem anlatım tarzıyla, hem de dildeki müziği yakalama konusunda Türk diline yapılmış en harika çevirilerdendir demek ancak hakikati teslim etmek olur.

Taşra mektuplarında sosyal hayatın her detayı var

Kitabevi Yayınları tarafından neşredilen “Taşra Mektupları Işığında II. Abdülhamid Döneminde Toplumsal Hayat”, sosyal hayattan sağlığa, ekonomiden eğitime kadar çok geniş bir yelpazede “devr-i Hamidî”yi ele alıp inceliyor.

İyiliğin sıcak sesi

İman ve İslam iyiliğin hem iyi oluş anlamında hem iyi davranış anlamında ta kendisidir. Prof. Dr. İhsan Süreyya Sırma, bu durumun farkında olan ve gereğini yapmaya çalışan insanlardan biridir. Onun hayatını ve tecrübelerini yansıtan “Pervari’den Paris’e adlı kitabını heyecanla karşıladım.

Zınk diye durur onun trenleri

Yazılarında hep zınk diye durdurur trenleri. Oysa hiç mi hiç durmaz onun trenleri. O zınk diye duruşlar bir anlıktır. Yeni bir sefere hazırlıktır; hem de sicim gibi doğuya, batıya, güneye, kuzeye... Kimi Hicaz Demiryolunda Kudüs’e, Mekke’ye, Medine’ye, Sirkeci’den Paris’e, Haydarpaşa’dan Bitlis’e, Maraş’a, Toros Ekspresi Adana’ya, Kars-Haydarpaşa Treni Sivas’a, Erzurum’a, Kars’a, Bağdat Ekspresi Bağdat’a akar.

Büyük ihanetin izleri

Rus harbi sonrasında zor günler yaşayan payitahtta saraya kadar sirayet etmiş olan büyük bir ihanetin izleri Darbe 1878’de ayrıntıları ile ortaya çıkarılıyor. Kitapta Osmanlı tahtının genç hakanı II. Abdülhamid Han’ı tahttan indirmek için faaliyet yürüten gizli yapılanmaların peşine düşülüyor.

Yaşamın anlamı yatay ve dikey olanda saklıdır

Disparöni, Nihan Kaya’nın son romanı. Kaya, okuyuculara bu ismin ilk bakışta anlaşılmaz gelebileceğini fakat roman okunduğu zaman aslında bu ismin çok uygun olduğunu göreceklerini söylüyor. Yaşamın yatay ve dikey yönüne odaklanan yazar, gündelik olan yatay yaşam ve ruhsal olan dikey yaşama vurgu yapıyor ve ekliyor: “Dikey yaşamla yüzleşmemiz kendimizle yüzleşmemiz anlamına gelir.”

Romancı geleceğin tarihini yazar

Siyaseti anlatmanın en iyi yollarından birinin roman olduğunu belirten Mustafa Özel, “ Hayatımız sanallaştıkça, asıl gerçeğin kurgularda yattığını fark eder (gibi) oldum. Roman gerçeğinin, hayat gerçeğinden daha sıcak, daha anlamlı, daha gerçek olduğunu hissetmeye başladım” diyor.

Şiirle kendimizi dünyaya karşı koruruz

“Bir Japon Nasıl Ölür” Ali Ayçil'in son şiir kitabı. Ayçil, şiirin dünyayı eleştirmek için değil kendimizi dünyaya karşı korumak için bir mesaj olduğunu dile getiriyor ve ekliyor: “Bu yüzden bazen oklarını çıkardığı olur. Ya da bir kirpi gibi, sayısız iğne ile canımızı koruma altına alırız.”

Arka sokaklarda değişen bir şey yok

Orhan Veli Kanık’ın erkek kardeşi, gazeteci ve mizah yazarı Adnan Veli’nin İstanbul’un arka mahallelerinde yaşanan asayiş vakalarını anlattığı kitabı “İstanbul Batakhaneleri” yeniden yayımlandı. Yazarın kılık değiştirerek girdiği arka sokak maceralarını anlatan bu yazılar, kumarhanelere, uyuşturucu ticareti yapılan mekanlara uzanıyor.

Çelebi gibi yazan kimse çıkmadı

Bilal Kemikli’nin Ketebe Yayınevi’nden çıkan Süleyman Çelebi ve Mevlid eserinde, Vesiletü’n Necat yani “kurtuluş yolu” anlamına gelen Mevlid’in yazılış sebebi ele alınıyor.

Bir ırkın çirkinliğekarşı mücadelesi burada olacak

Muhammed Berdibek “Siyah Güzeldir” ile Rock’ın açtığı o yolun izlerini takip ederek başlangıcından günümüze siyahilerin mücadelesini paylaşıyor okurla. Ancak siyahlar ve dünyanın bir nevi “zencileri” de sayılan ötekilerin hikayelerini de paylaşıyor siyah metaforunu kullanarak.

Vikingler'in mitolojik öyküsü

Viking Mitolojisi-Nesir Edda adlı kitap, çok eski kadim dizeleri okuyucuyu buluşturuyor. Selahattin Özkan tarafından Türkçeye kazandırılan eser, aynı zamanda alanında önemli bir boşluğu doldurduyor.

Şairlik ve çılgınlık arasında: Hölderlin

Alman şair Friederich Hölderlin, Grek kültürü üzerinden kendini tanımlıyordu. “Hyperion” eserinde de kendi milletini kötülemiş ve ‘Türk düşmanlığı’na karşılık Grek hayranlığını öne sürmüştü. Şairlik ve çılgınlık arasında günler geçiren Hölderlin’in görüşleri, 20. yy’da İslamofobi olarak inanmış bir Müslüman ve akademisyen Prof. Annemarie Schimmel’e karşı kendini göstermişti.

Acılar içinde yolunuzu kaybetmeyin

Alim Yavuz kendi zorlu yaşam mücadelesinden yola çıktı ve “Sakın Acında Kaybolma” kitabını yazdı. Yavuz, bu kitabında şartlar nasıl olursa olsun, insanın istediğinde yaşamına yön verebileceğini ve başarılı olabileceğini göstermeye çalışıyor.

Okuduğumuz yazıların çoğu adıkonulmamış denemedir

“Yazarak Yaşamak” adlı deneme kitabı Büyüyenay Yayınları’ndan çıkan Âlim Kahraman, denemenin yazarın kendini de işin içine katarak yazmasıyla ortaya çıktığını, konunun kişisellik süzgecinden de geçtiğini ancak kişiselliğin daraltıcı bir faktör olarak işlenmemesi gerektiğini söylüyor.

Dünyadan uyanış dünyaya uyanış: Sezai Karakoç

Cemil Meriç’in ‘Marks, Osmanlı’yı ondan öğrendi’ dediği meşhur tarihçi Hammer’in Osmanlı Tarihi, ilk kez bütün olarak Türkçeye aktarılıyor. Daha önce de Jorga ve Zinkeisen’i çeviren Nilüfer Epçeli, ‘Jorga, Zinkeisen ve Hammer’in 2000’li yıllara kadar çevrilmemiş olmasını tarihçiliğimiz açısından izah edemeyiz’ diyor.

Einstein ona yoldaş olur

Rebecca Goldstein’in kitabı, Gödel özelinde Viyana ve Princeton gibi iki entelektüel merkezi anlatıyor. İki dünya savaşı arasındaki dönem Viyana’da; II. Dünya Savaşı sonrası ise, Princeton’da geçer.

Sınırlar çizilirkenhedeflenenpolitik oyunlar

Dünyaca ünlü tarihçi Norman Stone son kitabı İmparatorluk Oyunları’nda, akıcı ve mizahi diliyle okuyucuyu Osmanlı, Ortadoğu ve Avrupa’yı şekillendiren yıllara götürüyor.

Özkara’nın 'Kontesin Oğlu' isimli kitabı yayımlandı

Yazar Şermin Özkara’nın sokak hayvanlarına yönelik farkındalık oluşturmak ve dikkat çekmek amacıyla kaleme aldığı romanı 'Kontesin Oğlu' kitabı yayınlandı. Yazar Özkara, yeni kitabında uzun süre sokaklarda yaşama tutunmaya çalışan, türlü zorluklarla karşı karşıya kalan sevimli bir kedi ile down sendromlu lal bir kız çocuğunun serüvenini anlatıyor.

Yeni Şafak Kitap'ın Mart sayısı çıktı

Yeni Şafak Kitap'ın Mart sayısı çıktı. Kitap ekinin bu ayki sayısında, tarihten ve günümüze ait edebi eserlere ilişkin önemli analizler var. Mustafa Kutlu'dan Alev Alatlı'ya, Auguste Rodin'den Robert Seethaler'e... Yayın hayatına atılan 'Ketebe' ve CNR fuarına da geniş yer yerilen kitap ekinde, okurlara yeni bir okuma ve etkinlik listesi de sunuluyor.

Kıbrıs sadece Kıbrıs mıdır?

Kıbrıs konusunda 20 yıldan uzun süredir yazılar kaleme alan Mehmet Hasgüler'in “Kıbrıs & Siyasi El Kitabı ve Sözlüğü” kitabı Alfa Yayınları'ndan çıktı.Hasgüler kitabında, zengin geçmiş kültürü, dini ve etnik kimlikleriyle adanın öyküsünü anlattığını dile getiriyor.

Rodin’in zihnine yolculuk

Düşünce Kıvılcımları, Rodin hakkında bildiklerimizi zenginleştirmek için bir kaynak. Sayfalar arasında hem onun sanatla ilgili fikirleri var, hem de hayatının ayrıntılarına dair ipuçları.

En büyük inkılaptır aşk

Televizyon programcısı ve şair Serdar Tuncer'in "Sermayem Yok Derdimden Başka" adlı kitabı Ketebe Yayınevi arasından okurla buluştu. Kitabında hayatımızın olmazsa olmazının Allah'ı tanımak olduğunu ifade eden yazar, yanlışlıkları ve eksikliklerimizi aşksızlığa ve samimi olmayışımıza bağlayarak pek çok başlık altında konuyu irdeliyor.

CNR Kitap Fuarı’nda aşkla okuyoruz

Kitapseverlerin 5 yıldır merakla takip ettiği Uluslararası CNR Kitap Fuarı 10 Mart’ta başlıyor. “Oku” temasıyla binlerce okuru ağırlayacak fuar, söyleşilere, imza günlerine ve çeşitli etkinliklere ev sahipliği yapacak. 20 ülkeden 350 yayınevi birbirinden seçkin kitapları okurla buluşturacak.

Kutlu ilmihal

Türk edebiyatının usta hikayecisi Mustafa Kutlu, 2018'e İlmihal Yahut Arzuhal isimli deneme kitabıyla giriş yaptı. Bu ilmihalde ne var? Elbette Kutlu var. Ben varım, sen varsın; hayatın içinde ne varsa o var. Yanısıra kitap, abdest, namaz, oruç, zekat, hac, gusül, ezan, cami, cuma, ahlak, vicdan, tevbe, şükür, kanaat, nasip, niyet, haya, tevekkül, rahmet ve merhamet var. Ekmeği bölüşmek var.

+

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
Yenisafak.com bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.