Kilis’te çocuklar bayrama bisiklet sevinciyle giriyor

Kilis Belediyesi tarafından ailesine sigarayı bıraktıran çocuklar için başlatılan 15 bin eve 15 bin bisiklet kampanyası çerçevesinde Kurban Bayramı öncesi 150 çocuğa bisiklet dağıtıldı.

34 bin Suriyeli'nin yaşadığı 5 barınma merkezi kapatılıyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın seçim öncesi açıkladığı 'Suriyeli misafirler kendi topraklarında güvenli alanlardaki evlerine dönmeleri sağlanacak" sözlerinin ilk adımı atılıyor. Gaziantep, Adıyaman ve Mardin’de Suriyelilerin barındığı 5 geçici barınma merkezi kapatılarak kampta bulunan 34 bin 180 sığınmacı sınır bölgelerindeki yeni kamplara yerleştirilecek.

Suriye'ye araç sevkiyatı yapıldı

TSK tarafından Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı harekatlarının yapıldığı bölgelerde görevlendirilmek üzere sevk edilen askeri araçlar Kilis'e ulaştı.

Suriye sınırına askeri sevkıyat

Sınır bölgesinden Münbiç ile Tel Rıfat bölgesine TSK tarafından yapılan askeri sevkıyatlar Öncüpınar Sınır Kapısı ile Elbeyli ilçesindeki Çobanbey Sınır Kapısı üzerinden devam ediyor.

Suriyelilerin Türkiye’ye dönüşleri sürüyor

Ramazan Bayramı dolayısıyla ülkelerine giden Suriyeliler, Kilis'teki Öncüpınar Gümrük Kapısı'ndan Türkiye'ye dönüşleri devam ediyor. Kilis Valiliğinin izniyle 18 Mayıs-13 Haziran arasında ülkelerine giden 52 bin 114 Suriyeli sığınmacıdan yaklaşık 27 bin 250'si Türkiye'ye döndü.

İHH'dan Suriyelilere gıda yardımı

İHH İnsani Yardım Vakfı tarafından, Kilis'te yaşayan ihtiyaç sahibi Suriyeli ailelere gıda malzemesi yardımı yapıldı.

Suriye sınırına askeri sevkiyat

TSK tarafından Suriye'deki Münbiç ile Tel Rıfat sınırına askeri sevkıyat yoğunlaşarak devam ediyor. Türkiye'nin farklı bölgelerinden Tel Rıfat ile Münbiç sınırına fırtına obüs, tank, mayına dayanıklı kirpi, kepçe, askeri araçlar, lojistik malzemeler, ÇNRA ve ZPT gönderildi.

Vali yardımcısına FETÖ gözaltısı

Erzurum Cumhuriyet Başsavcılığının FETÖ'nün darbe girişimine ilişkin yürüttüğü bir soruşturması kapsamında, Kilis Vali Yardımcısı Muhammet Kaya gözaltına alındı. Gözaltına alınan Kaya, sağlık kontrolünün ardından soruşturma kapsamında Erzurum'a gönderildi.

Sınırdaki 564 kilometrelik güvenlik duvarı tamamladı

Suriye'den yasa dışı geçişlerin ve terörist sızmalarının önlenmesi, sınırın daha güvenli hale getirilmesi için inşa edilen sınır duvarı Kilis'in Elbeyli ilçesi sınırında ilk kez detaylı şekilde görüntülendi.TOKİ, Suriye sınırında 564 kilometre uzunluğundaki duvarı bitirdikten sonra İran sınırında 144 kilometrelik sınır duvarının inşasına başladı. İran sınır duvarı da bitme aşamasına geldi.

Sınırda helikopter hareketliliği

Kilis'te askeri yetkililer, Suriye sınırında havadan incelemelerde bulundu. Kilis üzerinden uçan askeri helikopter, Suriye sınırını takip ederek Kilis semalarından ayrıldı.

18 bin Suriyeli ülkesine gitti

Türkiye’nin çeşitli illerinden 18 bin Suriyeli, Ramazan Bayramı için ülkelerine gitti.

Oğlunu evire çevire dövdü

Kilis'te, yaşlı bir adam tartıştığı oğlunun elinin suratına değmesine sinirlenip, oğlunu evire çevire dövdü.

74 bin Suriyeli ülkelerine dönüyor

Ramazan Bayramını ülkelerinde geçirmek isteyen binlerce Suriyeli sınır kapılarında yoğunluğa neden oldu. Sabah saatlerinden itibaren 8 bin Suriyeli kontrollü bir şekilde içeriye alınmaya başladı.Toplam sayınının ilerleyen günlerde 74 bin olması bekleniyor.

74 bin Suriyeli ülkelerine dönüyor

Ramazan Bayramını ülkelerinde geçirmek isteyen binlerce Suriyeli sınır kapılarında yoğunluğa neden oldu. Sabah saatlerinden itibaren 8 bin Suriyeli kontrollü bir şekilde içeriye alınmaya başladı.Toplam sayınının ilerleyen günlerde 74 bin olması bekleniyor.

Kilis’te sağanak yağış sele neden oldu

Kilis’te, yoğun yağışlar nedeniyle bir evi su basması sonucu 5 kişi tedbir amaçlı hastaneye kaldırılırken, Kilis-İslahiye karayolu 1 saat süreyle ulaşıma kapatıldı.

Kilis'te yoğun sağanak sele yol açtı

Kilis'te yaşanan sağanak, sele neden oldu. Yoğun sağanak nedeniyle binalarda mahsur kalan vatandaşlar evlerin çatısına çıktı. Yağış nedeniyle Gaziantep-Kilis Karayolu ulaşıma kapatıldı.

Kilis'te 98 Suriyeli hafız icazet aldı

Kilis'te hafızlık eğitimini tamamlayan 98 Suriyeli hafız için icazet töreni düzenlendi. İlahilerin söylenmesinin ardından protokol üyeleri tarafından hafızlara icazetname verildi.

İHH'den 'Paylaşmanın tam vakti' kampanyası

İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfınca, "Ramazan 2018" çalışmaları kapsamında hayırseverlerin desteğiyle temin edilen yardım malzemelerinin bulunduğu 55 TIR, Türkiye genelinde ihtiyaç sahiplerine dağıtım yapmak üzere Kilis'ten yola çıktı.

Kilis'te FETÖ şüphelisi 11 eski polis tutuklandı

Kilis'te, FETÖ/PDY'ye yönelik operasyonda gözaltına alınan 12 eski polisten 11'i çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

Arkadaşının silahıyla kendini vurdu

Kilis'te, jandarma uzman onbaşı arkadaşının silahıyla oynarken, silahın ateş alması sonucu kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti.

'Filistin davasına Türkiye'den başka destek verecek yok'

TVNET'teki 'Fırat'ın Doğusu' özel yayını Serhat İbrahimoğlu'nun sunumuyla gazeteci Avni Özgürel , Emekli Albay Ediz Ekinci ve Şah Fırat Operasyonu’nun komutanı emekli Tuğ. İhsan Başbozkurt ile devam etti. Başbozkurt, yaptığı açıklamada "Filistinlilerin kutlu davasına Türkiye'den başka destek veren ülke yok." dedi.

Yeni Şafak Genel Yayın Yönetmeni Karagül: Kimse ABD'yi bu bölgede istemiyor

Yeni Şafak Genel Yayın Yönetmeni İbrahim Karagül, TVNET özel yayınında bölgesel senaryolar ve sıcak gündemi değerlendirdi. Karagül, bölgede PKK dışında hiç kimsenin ABD varlığını istediğini söyledi.

'Doğu Guta'da kimyasal saldırıya maruz kaldık'

TVNET'in Kilis sınırından yaptığı canlı yayına konuk olan Doğu Guta'da uzun günler yaşamış Türkmen Abu Huso, yaşananların insanlık dışı olduğunu belirterek, "Bebekler yemek ve ilaç yokluğunda ölüyor. Orada kimyasal silah saldırına da maruz kaldık" şeklinde konuştu.

ÖSO'yu kuran komutan anlattı

TVNET ekranlarında ekrana gelen Fırat'ın Doğusu özel yayınında Suriye sahasının en önemli isimlerinden biri olan ve ÖSO’nun kurucusu olarak bilinen Riyad Esad TVNET canlı yayınında önemli açıklamalarda bulundu. Sürecin başladığı günden bugüne kadar geçen süreci anlatan komutan, çok önemli bilgiler verdi.

'Yeniden bilinç inşa etme sürecindeyiz'

Hasan Kalyoncu Üniversitesi öğretim üyelerinden Doç. Dr. Emel Topçu, TVNET canlı yayınında İslam coğrafyasındaki değişime işaret ederek, "11 Eylül'den sonra Batı'nın beyinlere attığı formatı hepimiz gördük. Şimdi yeniden bilinç inşa etme sürecindeyiz" dedi.

'Yeniden bilinç inşa etme sürecindeyiz'

Hasan Kalyoncu Üniversitesi öğretim üyelerinden Doç. Dr. Emel Topçu, TVNET canlı yayınında İslam coğrafyasındaki değişime işaret ederek, "11 Eylül'den sonra Batı'nın beyinlere attığı formatı hepimiz gördük. Şimdi yeniden bilinç inşa etme sürecindeyiz" dedi.

ABD'li generale verdiği cevabı anlattı

TVNET'in Kilis'te gün boyunca canlı olarak devam ettiği Fırat'ın Doğusu programına katılan Emekli Albay Ediz Ekinci, Afrin ve bölgede sadece terör öğütlerine karşı değil, uluslararası bir mücadele var. Görünen sadece terör örgütleri" dedi. Ekinci ayrıca, ABD'li generalin 'Afganistan'da silahınızda mermi yokken nasıl rahatça dolaşabiliyorsunuz' sorusuna verdiği cevabı da anlattı.

'Fransa Türkiye ile baş edemez'

Şah Fırat Operasyonu’nun Komutanı Emekli Tuğgeneral İhsan Başbozkurt, TVNET'in özel yayınında Fransa'nın askeri anlamda Türkiye ile baş edemeyeceğinin altını çizerek, "Fransa bu topraklarda asla hakimiyet sağlayamaz, bu coğrafyada tutunamaz" dedi.

'Fransa çok istiyorsa gelsin elinden tutan yok'

Gazeteci Avni Özgürel, TVNET’'n Kilis'ten yaptığı özel yayına katılarak, Fransa'nın gerek geçmiş dönemlerde gerek şimdi terör örgütleriyle birlikteliğine dair önemli açıklamalarda bulundu. Özgürel, Fransa'nın ABD’ye yaranmak ve Avrupa’da öne çıkmak için Suriye’ye müdahil olmak istediğini söyleyerek, "Biz ABD'ye Münbiç'te meydan okuduk. Fransa çok istiyorsa buyursun gelsin, elinden tutan yok" dedi.

Karagül: 'Cumhuriyet tarihinin en büyük jeopolitik adımı'

Yeni Şafak ve TVNET Genel Yayın Yönetmeni İbrahim Karagül, batı ülkeleri ile Rusya arasındaki sıkıntının temelinde Rusya'nın sahip olduğu doğal kaynakları ele geçirmek olduğunu söyledi. Karagül ayrıca, Türkiye'nin Suriye’de attığı adımları ‘Cumhuriyet tarihinin en büyük jeopolitik adımı” olarak niteledi.

TVNET'ten 'Fırat'ın Doğu'su Özel Yayını

TVNET ekibi, Türkiye’nin sınır hattında çok özel bir yayınla Fırat'ın doğusunu ele alıyor. ABD ve ‘proje terör örgütleri’nin bölge üzerindeki oyunlarını izleyiciye aktaran TVNET, özel yayını ile izleyici karşısında. Yeni Şafak Genel Yayın Yönetmeni İbrahim Karagül, ABD'nin sadece PKK'ya yaslanarak bölgede varlığını sürdürmesinin imkansız olduğunu söyledi.

Orgeneral Hulusi Akar, Afrin sınırında

Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar, Kuvvet komutanları ile birlikte Afrin sınırında inceleme yapıyor.

+

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
Yenisafak.com bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.