Gümüşhane Haberleri

Zigana dağında kar kalınlığı 80 santimetreye ulaştı

Gümüşhane'nin Torul ilçesi sınırlarındaki Zigana Gümüşkayak kayak tesislerinde kar kalınlığı 80 santimetreye ulaştı. Yüzlerce insan kayak ve kızakla kaymak için Zigana’ya akın etti.

Zigana Dağı'nda kar yağışı sürücülere zor anlar yaşattı

Gümüşhane'nin yüksek kesimlerinde etkili olan kar yağışı sonrası Zigana Dağı'nda bazı sürücüler zor anlar yaşadı. Kent merkezindeki soğuk havanın kara dönüştüğü Doğu Anadolu'yu Doğu Karadeniz'e bağlan Zigana Dağı'nda ulaşımda herhangi bir sorun yaşanmazken, kış lastiği bulunmayan bazı araçlar, soğuk ve yağışlı havanın etkisiyle kayganlaşan yolda kontrolden çıktı.

Fabrika bacası yeniden tütüyor

Gümüşhane Belediyesi 7 yıl önce üretimi durdurulan kuşburnu fabrikasını satın alarak yeniden hayata döndürdü. 30 kişinin istihdam edildiği ve 3 bin aileye ekonomik katkı sağlayan fabrika 5 milyon dolarlık ihracat hedefi planlıyor.

Başıboş köpekler 2 çocuğu ısırdı: Vatandaşlar tedirgin

Gümüşhane'de çok sayıda köpeğin başıboş dolaşması vatandaşları tedirgin etmeye başladı. Geçen hafta iki çocuğun köpekler tarafından ısırılmasının ardından vatandaşlar, önlem alınmasını istedi.

AK Parti Gümüşhane'de Ercan Çimen ile yola devam dedi

AK Parti'nin yerel seçimlerde Gümüşhane Belediye Başkan adayı, mevcut başkan Ercan Çimen oldu.

Bu kez adres Gümüşhane: Ahırdan içeri girdiğinde gözlerine inanamadı

Son dönemlerde ahırlarda toplu hayvan ölüm haberlerine bir yenisi Gümüşhane'den eklendi. Merkeze bağlı Yaydemir köyünde geçimini hayvancılıkla sağlayan bir ailenin 21 büyükbaş hayvanı henüz bilinmeyen bir nedenle telef oldu. Hayvanların sahibi tek geçim kaynaklarından olduklarını belirterek, maddi kayıplarının 200 bin TL'nin üzerinde olduğunu söyledi.

PÖH'ler Karadeniz'de teröristlerin izini sürüyor

Doğu Karadeniz'de son dönemde bölücü terör örgütü PKK'ya yönelik başarılı operasyonlar gerçekleştiren güvenlik güçleri, bölgedeki operasyonlarını ve arama-tarama faaliyetlerini sıklaştırdı. Güvenlik güçleri, yaylalardaki vatandaşları da tek tek uyararak, 'teröristlerin yararlanabileceği erzak ve yaşam malzemesi bırakılmaması' konusunda destek istiyor.

Kırmızı listede yer alıyordu: Gümüşhane'de görüntülendi

Gümüşhane’de Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Şube Müdürlüğü ekiplerince, Dünya Doğa ve Doğal Kaynakları Koruma Birliği’nin (IUCN) kırmızı listesinde yer alan Arap tavşanı görüntülendi. DKMP ekipleri görüntülemeyi başardığı hayvanın fotoğraf karelerini de sosyal medyada paylaştı.

Kırmızı listedeki teröristin sığınağı görüntülendi

Gümüşhane'nin Kürtün ilçesinde, PKK'lı teröristlere yönelik sürdürülen operasyonlarda, yaşam malzemelerinin olduğu sığınak tespit edildi. Sığınağın, 22 Ağustos'ta etkisiz hale getirilen, İçişleri Bakanlığı'nın 'Aranan Teröristler Listesi'ndeki 'kırmızı kategori'de başına 4 milyon lira ödül konulan 'Zeynel' kod adlı terörist Mehmet Yakışır ile aynı kategoride yer alan 'Türk Tarık' kod adlı terörist Barış Öner'in de olduğu grup tarafından kullanıldığı sanılıyor.

PKK'lı teröristlerin kullandığı sığınakta dikkat çeken detay

Gümüşhane'nin Kürtün ilçesinde, PKK'lı teröristlere yönelik sürdürülen operasyonlarda, yaşam malzemelerinin olduğu sığınak tespit edildi.

Öldürüp sürüklediği ayıyı uçurumdan attı: 17 bin lira ceza kesildi

Gümüşhane'de genç boz ayıyı öldürdükten sonra iple bağlayarak sürükleyip uçurumdan atan adama 17 bin 455 lira cezası kesildi.

Kırmızı listedeki teröristi keskin nişancı öldürmüş

Gümüşhane'nin Kürtün ilçesi Yeşilköy kırsalında 3 gün önce düzenlenen operasyonda öldürülen PKK'lı teröristler Türk Tarık kod adlı Barış Öner ile Sorej kod adlı İranlı'nın keskin nişancı ateşiyle etkisiz hale getirildiği ortaya çıktı.

Gümüşhane'de öldürülen teröristler su aramaya çıkmış

Gümüşhane Kürtün'de çıkan çatışmada 'aranan teröristler listesi'ndeki 'kırmızı kategori'de yer alan 'Türk Tarık' kod adlı Barış Öner ile 'Sorej' kod adlı İranlı terörist Barış Coşkunun etkisiz hale getirildiği operasyonların ayrıntıları ortaya çıktı. İki teröristin bölgede bidonlarla su aramaya çıktıkları sırada JÖPER'ler tarafından etkisiz hale getirildiği belirtildi.

PKK'lı 'Türk Tarık' Gümüşhane'de öldürüldü

Gümüşhane'nin Kürtün ilçesinde yaşanan sıcak temasta ilk belirlemelere göre 2 terörist etkisiz hale getirildi. Etkisiz hale getirilen 2 teröristten birinin terörden arananlar listesinde kırmızı kategorideki 'Türk Tarık' kod adlı PKK'lı Barış Öner olduğu belirlendi.

Baraj suları çekilince köy ortaya çıktı

Gümüşhane'nin Kürtün ilçesine bağlı Sapmaz köyü, adına türkü yazılan Gelevera Deresi'nin üzerinde kurulan barajın ardından sular altında kaldı. Barajdaki su seviyesi azalınca eski köyün camisinin minaresi başta olmak üzere bazı evler su yüzüne çıktı.

Gümüşhane kelebeklerine yeni bir tür daha eklendi

Kelebekler açısından sıradışı bir coğrafya olan Gümüşhane, bünyesinde barındırdığı 218 tür ile 14 Avrupa ülkesinden daha fazla kelebek türüne sahip. Türkiye’de ilk kez Van’ın Çatak vadisinde keşfedilen ‘Çokgözlü Anadolu Tüylüsü’ türü kelebeğin 650 kilometre uzaklıktaki Gümüşhane’de de görüntülenmesiyle tür sayısı 218’e yükseldi.

Gümüşhane'de PKK'lı teröristlerle çatışma çıktı

Gümüşhane'nin Kürtün ilçesinde güvenlik güçleri ile PKK'lı teröristler arasında çatışma çıktı. Terörist grup, havadan ve karadan sürdürülen operasyonla takibe alındı.

Operasyondan dönen Mehmetçik coşkuyla karşılandı

Gümüşhane'nin Kürtün ilçesi kırsalında PKK'nın sözde Karadeniz sorumlusu Mehmet Yakışır'ı etkisiz hale getiren jandarma timi ilçede coşkuyla karşılandı. Jandarma timinin geliş yolunda şükür kurbanı kesilerek akıtılan kan askerlerin alınlarına sürüldü. Timin karşılanmasına 3 Mayıs 2016'da, bölücü örgüt mensuplarının bombalı saldırısında yaşamını yitiren Adil Bülbül'ün adını taşıyan oğlu ile kardeşi Ali Bülbül de katıldı.

PKK'nın çaresizliği telsizde: Her yerde asker var ölüyoruz

PKK’nın sözde Karadeniz lideri 'Cudi Zaza' kod adlı Mehmet Yakışır ile yakın koruması 'Rodi' kod adlı Levent Dayan’ın etkisiz hale getirilmesinden sonra bölgede operasyonlar genişletilerek devam ediyor. Dün gece yaşanan çatışmanın ardından kaçan PKK’lıların kimlikleri belli olurken, Giresun kırsalına kayan operasyonlarda PKK’lıların yeni telsiz konuşmaları kayıtlara yansıdı.

Kırmızı listede aranan terörist etkisiz hale getirildi

TSK, Gümüşhane'de düzenlenen operasyonda kırmızı listede aranan Zeynel kod adlı teröristin etkisiz hale getirildiğini açıkladı.

Teröristin üzerinden yeni nesil silah çıktı

Öldürülen PKK'nın sözde Karadeniz sorumlusu "Zeynel" kod adlı Mehmet Yakışır ile "Rodi" kod adlı Levent Dayan ile 2 uzun namlulu silah, iki sırt çantası, yaşamsal malzemeler ile mühimmat elde edildi.

Görenleri şaşkına çeviriyor: İlk kez bu kadar büyük

Gümüşhane'de mantar toplamaya giden vatandaşlar bugüne kadar en fazla bir iki tane bulunan dev kızıl mantarlardan 10’dan fazla buldu. Bir tanesinin çapı 25 santimetre, ağırlığı da yaklaşık 2 kilogram olan mantarları güçlükle köye taşıyan vatandaşlar aileleriyle birlikte mantarları yedi.

Bayramda sel sürprizi

Gümüşhane'nin Torul ilçesinde sağanak yağış etkili oldu. Yoğun yağışın ardından, rögarlardan taşan su ve sürüklenen toprak yığınları nedeniyle Altıpınar köyünde bir çok yol ulaşıma kapandı. Sel ilçede park halinde bulunan araçlara ciddi hasarlar verdi. Köylüler oluşturdukları set ile suyun yönünü değiştirmeye çalıştı.

Gümüşhane'de kameralara takıldı

Gümüşhane'nin Şiran ilçesinde, bir at kadar hızlı koşabilen, bir yüzücü kadar iyi yüzebilen ve bir vuruşta sığırı öldürebilen boz ayılar görüntülendi. Yavrusuyla birlikte gündüz vakti yiyecek aramaya çıkan dişi ayı, DKMP Şube Müdürlüğü kameralarına yakalandı.

Gümüşhane Üniversitesi laboratuvarında patlama

Gümüşhane Üniversitesinin merkez laboratuvarında patlama meydana geldi. AFAD'dan gelen 5 kişilik ekip tedbir amacıyla arındırma işlemi uyguladı. Tehlike oluşturabilecek herhangi bir kimyasal bulguya rastlanılmadığı öğrenildi.

Kazadan 1 saat sonra tekerlerin arasında cansız bedeni bulundu

Gümüşhane'de frenleri tutmayınca 30 metre yuvarlanan kamyondan atlayan muhtar olaydan bir saat sonra tekerlerin arasında bulundu. Muhtarın yan dönen tekerlere sıkışarak feci şekilde can verdiği öğrenildi. Araçta bulunan diğer 3 kişi ise ufak yaralarla olaydan kurtuldu.

Mayıs ayında kar yağdı

Gümüşhane'de dün geceden bu yana etkisini artıran yağışlı hava, kentin yüksek kesimlerinde yerini kara bıraktı. Tarihi İpek Yolu üzerindeki Zigana Dağı, ilkbahara rağmen Mayıs ayında beyaza büründü

Eren Bülbül'ün katili 4 terörist kıstırıldı

Terör örgütü PKK üyesi 4 terörist, 11 Ağustos 2017’de Trabzon Maçka’da Başçavuş Ferhat Gedik ve Eren Bülbül’ü şehit etmişti. O teröristler Gümüşhane'nin Kürtün ilçesi kırsalında kıstırıldı.

Gümüşhane'de deprem: Kaymakam yaralandı

Gümüşhane'nin Kelkit ilçesinde bugün sabaha karşı 3,7 şiddetinde deprem meydana geldi. Gümüşhane kent merkezinden de hissedilen depremde Kelkit Kaymakamı Naif Yavuz yaralandı.

Eren Bülbül'ün katilleri Gümüşhane'den çıktı

Gümüşhane’deki operasyon sırasında 2 askeri yaralayan PKK’lı teröristlerin, geçen yıl Başçavuş Gedik ile 15 yaşındaki Eren Bülbül’ü şehit eden grup olduğu belirlendi. Yaralı olduğu düşünülen teröristlerin izi sürülüyor.

Mart ayının son günlerinde kar sürprizi

Mart ayının son günlerinde Gümüşhane'nin yüksek kesimleri havanın aniden soğumasıyla beyaza büründü.

76 yıl sonra görüntülenmişti: Sayıları 60'a ulaştı

Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından koruma altına alınan çengel boynuzlu dağ keçisi sayısının çoğaldığı bildirildi. Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, "Yürüttüğümüz faaliyetlerle yaban hayvanlarını gözlemliyoruz. Bu gözlemler sayesinde hangi türün nerede, nasıl yaşadıklarını tespit ederek bazı verilere ulaşıyoruz. Bu veriler ışığında da gerek bu hayvanların sağlıklı bir şekilde yaşaması gerekse de çoğalması için büyük bir gayret gösteriyoruz" dedi.

+

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.