Ankara Haberleri

Gara ve Hakurk vuruldu: 10 terörist öldürüldü

Irak'ın kuzeyindeki Gara ve Hakurk bölgelerine yönelik hava harekatlarında, üs bölgelerine saldırı hazırlığındaki 10 terörist etkisiz hale getirildi.

Sabotaj iddiasıaraştırılıyor

Ankara’da 9 kişinin hayatını kaybettiği, 92 vatandaşın yaralandığı tren kazasıyla ilgili, ‘sabotaj’ iddiaları üzerine şüphelilerin terör bağlantıları araştırılıyor. Olay sonrası incelemeye alınan ‘kara kutu’ çözüldü. Yapılan ön incelemede, yolcu treninin 118 kilometre hızla seyir halindeyken, karşıdan gelen kılavuz lokomotifi fark edip frene bastığı ve hızı 92 kilometreye düştüğü sırada çarpışmanın meydana geldiği belirlendi.

PKK'nın silah ve barınakları imha edildi

Türk Silahlı Kuvvetlerince Irak'ın kuzeyinde düzenlenen operasyonlarda, bir AT 4 tanksavar silahı ile teröristlere ait barınak/sığınaklar ve çok miktarda yaşam malzemesi tespit edilerek kullanılamaz hale getirildi.

Başsavcılıktan hızlı tren kazası açıklaması

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Ankara’da meydana gelen tren kazasıyla ilgili bazı basın yayın organlarında yayınlanan şüpheli ifadelerinin gerçeği yansıtmadığını açıkladı.

Makinistin ölümündeki yürekleri burkan detay

Ankara’da kaza yapan YHT’yi kullanan makinist Ahmet Turan Demir'in o sabah kar nedeniyle aracını çalıştıramayınca hareket saatine yetişemediği bu nedenle treni yedek makinist Hulusi Böler'in kullandığı ortaya çıktı. Asıl makinist Demir'in treni Eryaman istasyonundan devir alarak Böler'in de Sincan'da inmesi planlanmıştı. Ancak yaşanan kazada Böler hayatını kaybetti.

Makas değiştirmeyi unutmuş olabilirim

Ankara'da 9 kişinin ölümü ve 86 kişinin yaralanmasıyla sonuçlanan tren kazasına ilişkin emniyette sorgusu devam eden makasçı Osman Y.'nin 'Gara gelen bir treni makas değiştirip ikinci hatta almıştım. YHT hareket ettiğinde makası tekrar değiştirip onu 1. hatta almam gerekirdi. Makas değiştirmeyi unutmuş olabilirim" dediği öğrenildi.

Makas değiştirmeyi unutmuş olabilirim

Ankara'da 9 kişinin ölümü ve 86 kişinin yaralanmasıyla sonuçlanan tren kazasına ilişkin emniyette sorgusu devam eden makasçı Osman Y.'nin 'Gara gelen bir treni makas değiştirip ikinci hatta almıştım. YHT hareket ettiğinde makası tekrar değiştirip onu 1. hatta almam gerekirdi. Makas değiştirmeyi unutmuş olabilirim" dediği öğrenildi.

Keçiören yolları kardan kapanmadı

Önümüzdeki günlerde de sürmesi beklenen Ankara’daki yoğun kar yağışının ardından Keçiören Belediyesi’ne bağlı karla mücadele ekipleri yaptıkları çalışmalarla ilçede ulaşımın aksamasını engelledi.

EYP'ler artık patlamayacak

EYP'leri tehlike olmaktan çıkaracak projede sona gelindi. Teröristler artık Mehmetçiği tuzağa düşüremeyecek. EYP'lerin yüksek güçlü mikrodalga teknolojisiyle tespit ve imhasını sağlayacak proje üç ay içinde hayata geçirilecek.

1 Ocak’tabaşlıyor

Yüksek Seçim Kurulu, yerel seçimlerde uygulanacak seçim takvimini açıkladı. Seçim takvimi 1 Ocak 2019’da başlayacak. Siyasi partiler aday adaylarını 31 Ocak akşamına kadar seçim kurullarına bildirecek. Kesin aday listeleri 3 Mart’ta Yüksek Seçim Kurulu tarafından ilan edilecek. 31 Mart’ta tüm Türkiye’de oy verme işlemi gerçekleştirilecek.

Türkiye genelinde parçalı ve çok bulutlu hava bekleniyor

Meteoroloji'den yapılan açıklamaya göre Türkiye genelinde havanın, parçalı ve çok bulutlu olması bekleniyor. Ayrıca sis ve pus hadisesiyle gece saatlerinden sonra iç ve doğu kesimlerde buzlanma ve don olayı görüleceği öngörülüyor.

Dışişleri Bakanlığı'nın logosu değiştirildi

Dışişleri Bakanlığının yeni logosunda 16 Türk devletini temsil eden yıldızlar bulunuyor. Bakanlığın sosyal medya hesabından paylaşılan yeni logo görenler tarafından tam not aldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Trump görüştü

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ABD Başkanı Trump telefonda görüştü. İkilinin görüşmesinde terörle mücadele konuları ile Suriye meselesi görüşüldü. Suriye bağlamında daha etkin bir koordinasyon sağlanması konusunda mutabakata varıldı.

TSK: Saldırı hazırlığındaki 8 terörist öldürüldü

TSK'dan yapılan açıklamada, Irak kuzeyi Haftanin, Zap ve Hakurk bölgelerine hava harekatı düzenlendiği ve söz konusu operasyonda üs bölgelerimize saldırı hazırlığında olan 8 sekiz bölücü terörist etkisiz hale getirildiği kaydedildi.

Bakan Akar ve komutanlar harekatı izledi

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, beraberinde TSK'nın komuta kademesiyle Fırat'ın doğusundaki teröristlerin ana kaynağını oluşturan Sincar ve Karacak Dağı bölgelerine düzenlenen harekatını Hava Kuvvetleri Harekat Merkezi'nden takip etti.

Sincar'a hava harekatı: 30 hedef vuruldu

TSK tarafından Sincar'a operasyon düzenlendi. Baskın tarzındaki harekatta 30 hedef imha edildi. Milli Savunma Bakanı Akar, harekatı, TSK komuta kademesiyle Hava Kuvvetleri Harekat Merkezi'nden takip etti.

Çocuk dostu saraylar projesi hayata geçiyor

Cumhurbaşkanlığı Milli Saraylar İdaresi Başkanlığı çocukların tarihi Saray, Kasır, Köşk ve Müzelere yönelik ilgisini artırmak amacıyla “Çocuk Dostu Saraylar” projesini hayata geçiriyor.

YHT kazasında enkaz kaldırmaya kar engeli

Ankara'da meydana gelen ve 9 kişinin öldüğü 86 kişinin yaralandığı tren kazası sonrası enkaz kaldırma çalışmaları geç saatlere kadar devam ederken yoğunlaşan kar yağışı nedeniyle bir süre ara verildi. Hattın, enkaz kaldırma çalışmalarının tamamlanmasının ardından tekrar açılacağı ifade edildi.

Kurmaylardan tam destek

“Küresel Güç Türkiye” sloganıyla toplanan Türk Savunma Sanayii Zirvesi’nde konuşan Kara, Hava ve Deniz Kuvvetleri kurmay başkanları karşılaşılan ambargolar sonucu savunmada verilen milli mücadeleyi, TSK’nın gelecek planlamaları kapsamındaki ihtiyaçlarını anlattı, sanayicilere tam işbirliği önerdi.

Gökbey’in test pilotları ilk uçuşu anlattı: Herkesağlıyordu

Yerli helikopter Gökbey’in test pilotları tarihi uçuşlarını Yeni Şafak’a anlattı. Arif Ateş, “6 Eylül’de sabah 06.00’da ilk uçuş için hepsi orada bekliyordu. O uçuşu yapıp döndüğümüzde gözyaşlarını tutamamışlardı. Herkes ağlıyordu” dedi. Gökhan Virlan da “6 Eylül’de yaptığımız kısa uçuş 25 yılda keyif aldığım en iyi uçuştu” diye konuştu.

3 ihmal 9 cana mal oldu

Ankara-Konya seferine çıkan Yüksek Hızlı Tren (YHT), ilk durağı Marşandiz’de yolun güvenliğini sağlayan kılavuz tren ile kafa kafaya çarpıştı. Çarpışmanın etkisiyle üst geçit vagonların üzerine çöktü. Üçü makinist 9 kişi hayatını kaybetti. Kazaya zamanlama, sinyalizasyon ve telsiz anonslarından oluşan ihmaller zinciri yol açtı.

Ankara'da kar yağışı nedeniyle okullar tatil edildi

Ankara Valisi Şahin, kuvvetli kar yağışı ve buzlanma beklentisi nedeniyle kentte yarın eğitime ara verildiğini açıkladı. Ayrıca Valilik, kamuda görevli hamile çalışanlar ile engelli çalışanların da idari izinli sayıldığını bildirdi.

Çavuşoğlu ile Pompeo telefonda görüştü

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, ABD'li mevkidaşı Pompeo ile telefonda görüştü. Görüşmede Suriye'deki gelişmeler ele alındı.

Bakan Gül: AİHM kararının uygulanmadığı iddiaları doğru değil

Adalet Bakanı Gül, TBMM'de yaptığı AİHM'in Demirtaş kararına ilişkin yaptığı açıklamada "AİHM kararının uygulanmadığı şeklindeki iddialar doğru değil. AİHM, tutuklamanın makul suç şüphesi ile yerinde olduğunu tespit etmiştir. AİHM, Türk mahkemesinin vermiş olduğu kararın hukuka aykırı olduğuna ilişkin şikayetle ilgili, 'Hayır, hukukun üstünlüğüne aykırı değildir, keyfi değildir' diye karar vermiştir" dedi.

Tren kazasında yaralananlardan 7'si daha taburcu oldu

Sağlık Bakanı Koca, Ankara'daki Yüksek Hızlı Tren kazasında yaralananlardan 7'sinin daha taburcu olduğunu 27 kişinin tedavisinin sürdüğünü bildirdi.

Afrin'de bir asker şehit düştü

Afrin'de terör örgütü PKK/PYD'lilerin açtığı ateş sonucu bir asker şehit düştü. Türk Silahlı Kuvvetleri, açıklamasında "Suriye'nin Tel Rıfat bölgesinden terör örgütü PKK/PYD'lilerin açtığı ateş sonucu Afrin'de bir askerimiz şehit oldu. Yapılan tacize bölgedeki TSK unsurları tarafından derhal cevap verilmiş ve belirlenen terörist hedefleri yoğun ateş altına alınmıştır" bilgisini paylaştı.

Türkiye'de meydana gelen önemli tren kazaları

Ankara'da meydana gelen tren kazasının ardından gözler bir kez daha raylı taşımacılığa çevrildi. Türkiye'de 1945'ten yana tutulan kayıtlara göre meydana gelen trafik kazaları ve bu kazalarda hayatını kaybedenlerin sayısı incelendiğinde kaza sayılarının yıllara göre dağılımı haberimizde.

Türkiye'de meydana gelen önemli tren kazaları

Ankara'da meydana gelen tren kazasının ardından gözler bir kez daha raylı taşımacılığa çevrildi. Türkiye'de 1945'ten yana tutulan kayıtlara göre meydana gelen trafik kazaları ve bu kazalarda hayatını kaybedenlerin sayısı incelendiğinde kaza sayılarının yıllara göre dağılımı haberimizde.

Başsavcılık tren kazasının bilançosunu açıkladı: 9 ölü 86 yaralı

Ankara-Konya seferini yapan Yüksek Hızlı Tren, Yenimahalle ilçesine bağlı Marşandiz istasyonunda yol kontrolüyle görevli kılavuz tren ile çarpıştı. Çarpmanın etkisiyle üst geçit çöktü. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan yapılan açıklamada kazada 9 kişinin hayatını kaybettiği, 86 kişinin yaralandığı kaydedildi.

Ankara için kar uyarısı: 10 santimi bulacak

Meteorolojinin Ankara hava durumu tahminlerine göre, kentte bu gece yarısından itibaren yarın öğle saatlerine kadar kar yağması bekleniyor. Yağacak karın kalınlığının 10 santimetreye ulaşacağı tahmin ediliyor.

Ankara'daki tren kazasıyla ilgili 3 kişi gözaltına alındı

Ankara-Konya seferini yapan YHT'nin kılavuz lokomotifi ile kafa kafaya çarpışması sonucu 9 kişi hayatını kaybetti. Tren kazasıyla ilgili kusuru bulunduğu gerekçesiyle TCDD personeli 3 kişi gözaltına alındı.

Türkiye Uzay Ajansı kurulduğu gün bir uzay profesörünü tren kazasında kaybetti

Ankara-Konya seferini yapan YHT'nin yol kontrol lokomotifi ile çarpışması sonucu 9 kişi hayatını kaybetti. Kazada hayatını kaybedenlerden birinin Prof. Berahitdin Albayrak olduğu öğrenildi. Prof. Albayrak, Türkiye'de 20 yıllık hayal 'Uzay Ajansı'nın kurulduğu gün hayatını kaybetmesi yürekleri burktu.

+

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.