Kültür Sanat Haberleri

Türkiye’nin görsel hafızasıydı

Usta foto muhabiri Ara Güler, 90 yaşında hayatını kaybetti. 68 yıldır çektiği eşsiz karelerle yakın tarihimizin görsel hafızası olan Güler, objektifiyle toplumun her kesimini kucaklayan bir sanatçıydı.

Pompeii'nin tarihini değiştirecek yeni keşif

İtalya’da Vezüv Yanardağı'nın patlaması sonucu yok olan Pompeii kentinde tespit edilen yeni bulgular, tarih kitaplarının gözden geçirilmesine sebep oldu. Keşfedilen yazı sonrası kentin sanılandan en az iki ay sonra volkan külleri altında kaldığı kanıtlandı.

Bahaettin Karakoç son yolculuğuna uğurlandı

Edebiyat camiasının sevilen isimleri arasında yer alan şair ve yazar Bahaettin Karakoç, memleketi Kahramanmaraş’ta son yolculuğuna uğurlandı.

Edebiyat sahteliği üzerinde barındırmaz

Son günlerde sıkça konuşulan intihal olaylarını ve edebiyat ortamlarını öykü yazarı Necip Tosun ile konuştuk. Edebiyatın sahteliği üzerinde barındırmayan bir yapıya sahip olduğunu söyleyen Tosun, "Yağmalama, talan etme, hoş görülemez, bağışlanamaz. Popüler yazar insanların çok iyi bildiği dünyayı anlatır. Nitelikli eserler ise okuru kendi dünyasına çağırır ve onu rahatsız eder. Düşünmeye zorlar, ufuk verir, yeni kapılar açar” dedi. Genç okurlara kitap önerisinde bulunan Tosun, yeni çıkacak olan ...

Rus sanatına tanık olun

Rus avangardı akımının Türkiye’deki en kapsamlı sergisi olan, “Rus Avangardı. Sanat ve Tasarımla Geleceği Düşlemek” Sabancı Holding’in katkılarıyla Sakıp Sabancı Müzesi’nde açıldı.

Son nefesine kadar şiir yazdı

Türk şiirinin en önemli şairlerinden Bahaettin Karakoç 88 yaşında memleketi Maraş’ta vefat etti. Geçtiğimiz pazartesi günü okurlarıyla imza etkinliğinde buluşan ve son nefesine kadar şiir yazmaya devam eden Karakoç bugün toprağa veriliyor.

Türk edebiyatının Dede Korkut'u Bahaettin Karakoç vefat etti

"Döşeğim kara toprak, yorganım kara bulut / Ben seninle doluyken, vurgun yapamaz umut" diyen Türk edebiyatının en sevilen isimlerinden şair Bahaettin Karakoç, 88 yaşında hayatını kaybetti. "Dede Korkut" olarak adlandırılan Karakoç'un vefat haberini oğlu Oğuz Karakoç duyurdu.

Bursa'da Osmanlı dönemine ait çok sayıda pipo bulundu

Bursa'nın Tophane bölgesinde 3. derece sit alanı ilan edilen Hisar Arkeopark'ta yürütülen kazı çalışmalarında, 18. ve 19. yüzyıla ait pipolar bulundu.

Rekor fiyata satılacak

Dünyanın en popüler sanatçılarından biri olan İngiliz sanatçı David Hockney'in tanınmış bir tablosu, açık artırmada rekor kıracak bir fiyata satılmaya hazırlanıyor.

Yemen’in ilk filmi Oscar yolunda

Yemen’in ilk uzun metrajlı filmi “Düğünden 10 Gün Önce” Oscar’a gidiyor. En iyi yabancı film dalında yarışa katılan film, Yemen savaşı sırasında hayatı alt üst olan iki gencin hikayesini anlatıyor.

Cahit Zarifoğlu'nun Yaşamak'ı tiyatro sahnesinde

Cahit Zarifoğlu’nun "Yaşamak" adlı eserinde yer alan ve yaşamından kesitleri aktaran metinlerden oyunlaştırılan “Yaşamak” oyunu 23 Ekim saat 20.00’da Eskişehir Zübeyde Hanım Kültür Merkezi’nde seyircisiyle buluşuyor.

Mehmet Nazım'ın ölüm ilanı şaşırttı

Şair Nazım Hikmet’in ressam oğlu Mehmet Nazım, Fransa’da 67 yaşında yaşamını yitirdi. Yakınları, ‘Yakışıklı’ lakaplı Mehmet Nazım’ın ölüm ilanında yakınları hayranı olduğu ABD’li oyuncu Gary Cooper’ın fotoğrafını kullanınca yanlışlık yapıldığı sanıldı.

Göbeklitepe’yi dünyaya duyuran Prof.Dr. Schmidt'in ismi yaşatılacak

"Tarihin sıfır noktası" olarak nitelendirilen Göbeklitepe’de yaptığı çalışmalarla insanlık tarihine ışık tutan ve kalp krizi sonucu 2014’te hayatını kaybeden Prof.Dr. Klaus Schmidt’in isminin, ören yerindeki yürüyüş yoluna verilmesi kararlaştırıldı.

Festival yüzünü bağımlılığa çevirdi

İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nin düzenlediği 8.Suç ve Ceza Film Festivali 9 Kasım’da başlayacak. Bu yılki teması “Madde ve Alkol Bağımlılığı” olan festivalde hukuk, psikiyatri, sosyoloji alanından katılımcılar, sinemanın özendirici etkisini ele alacak.

'Ovaya Bakan Adam' turizme kazandırılacak

Muş'un Kızılağaç beldesinde doğal yollarla oluşan insan kafasına benzeyen kayanın tabiat varlıkları envanterine kaydedilerek turizme kazandırılması için çalışma başlatıldı.

İstanbul Kitaplığı dijitalleşiyor

Çelik Gülersoy´un topladığı koleksiyondan oluşan İstanbul Kitaplığı, İstanbul'un tarihine ışık tutuyor. Kütüphanede bulunan nadir eserlerin önemli bir bölümü dijital ortama aktarılacak.

Sözün anlamını bilmekle yükümlüyüz

Yedi İklim Dergisi tarafından düzenlenen “Şiirle Bir Gün” etkinliğinde konuşan yayın yönetmeni Ali Haydar Haksal, “Sözün anlamını ve değerini bilmekle yükümlüyüz” dedi.

40 yıldır irfandan besleniyor

İslam estetiği üzerine çalışmalar yürüten Turan Koç ‘un yazarlığının 40. yılına özel bir program düzenlendi. Yazar, TYB İstanbul Şubesi’ndeki etkinlikte her yönüyle ele alındı. Konuşmacılar Turan Koç’un sanat yaşamı boyunca irfandan beslenen bir dilin izlerine sahip olduğunu söyledi.

Hristiyanlığın liderlerini simgeleyen mozaikler bulundu

Karabük'ün Eskipazar ilçesinde, Hadrianaupolis antik kentindeki bin 500 yıllık kilisedeki çalışmalarda ortaya çıkarılan mozaiklerde önemli figürlere rastlanılırken; kilisenin Hristiyanlık dünyasında çok büyük öneme sahip olan Marcos ve Lucas’a ithafen yapıldığı anlaşıldı. Dr. Öğr. Üyesi Ersin Çelikbaş, "Birkaç yıl içerisinde daha da somut buluntularla, arkeolojik belgelerle açıklayacağımız verilerin tüm dünyanın ilgisini buraya çekeceğine eminiz" dedi.

İki dilli kitaplar gençleri geliştirecek

Çok sayıda eseri Osmanlıca-Türkçe ve Arapça-Türkçe olarak tek kitapta toplayan “İki Dil Bir Kitap” adlı seri genişletiliyor. Osman Koca, bu serinin amacının özellikle gençlere entelektüel bilgi kaynağı sağlamak olduğunu dile getiriyor.

Nuri İyem’in Kayınvalide ve Eltiler tablosuna 500 bin TL verildi

Toplumsal-gerçekçi sanat akımının önde gelen ressamlarından ve Anadolulu kadın portreleriyle tanınan Nuri İyem’in başyapıt sayılan ‘Kayınvalide ve Eltiler’ isimli tablosu düzenlenen müzayedede 500 bin TL’ye satıldı.

Milliyetçilik sokağa çıkıp bağırarak olmuyor

Usta tiyatro sanatçısı Zihni Göktay, geleneksel tiyatronun önemine dikkati çekerek, "Türk tiyatrosu, Batı'nın ileri bir karakolu değildir ki. Milliyetçilik, sokağa çıkıp da bağırarak olmuyor. Kendi sanatımızı, öz sahne sanatlarımızı korumakla olacak" dedi.

Yunus Emre'nin bilinmeyen 15 şiiri ortaya çıktı

Türk tasavvuf edebiyatı ve fikir hayatının 13. yüzyıldaki en değerli kişilerinden olan Yunus Emre'nin bilinmeyen ve "ilahi aşk"ın işlendiği 15 şiiri tespit edildi. Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Orhan Kemal Tavukçu, "Bunlar, genellikle kütüphane köşelerinde kalmış yazma mecmualarda bulunuyor. Bunlardan 15'ini tespit ettik" dedi.

Kendini parçalayan tablonun değeri ikiye katlandı!

Sokak sanatçısı Banksy'nin müzayedede satılınca kendi kendini imha eden Balonlu Kız eserinin değeri iki kat arttı. Banksy'nin bu hamlesiyle sanat tarihine geçtiğini söyleyen uzmanlar, eseri artık 'Love is in the Bin' (Çöpteki Aşk) olarak adlandırıyor.

Bulgaristan Pargalı İbrahim Paşa Camii'ni restore ediyor

İstanbul Balat'ta, Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan'ın talimatıyla tadilatı yapılarak ibadete açılan Demir Kilise'nin (Sveti Stefan) ardından Bulgaristan Hükümeti, Razgrad kentinde bulunan ve 40 yıldır kapalı bulunan Osmanlı'nın Balkanlarda ayakta kalan eserlerinden olan Pargalı İbrahim Paşa Camisi'ni restore etme kararı aldı.

Yaman Tüzcet vefat etti

Türk tiyatro dünyasının ünlü yönetmeni, oyun yazarı ve oyuncu Yaman Tüzcet, uzun süredir yaşadığı Avustralya'da 76 yaşında hayatını kaybetti. Acılı eşi Günnur Tüzcet, sosyal medyadan duyurdu.

Filistin sinemayla direniyor

Bu yıl 9-15 Kasım tarihlerinde düzenlenecek Malatya Film Festivali’ne Filistin sineması konuk oluyor. Filistin sinemasında 3 uzun 5 kısa olmak üzere 8 film seyirciyle buluşacak.

Nefes alır gibi resim yapıyoruz

Bedri Rahmi Eyüboğlu’nun öğrencisi Yusuf Katipoğlu’nun eşi Ursula Katipoğlu ile hazırladığı sergisi “Birikim” açıldı. Yusuf Katipoğlu, “Çizgiye renge büründük. Yarım asırdır yolda yürür gibi, hatta nefes alır gibi resim yapıyoruz” diyor.

Sinemanın ustaları Boğaziçi Film Festivali'ne geliyor

Bu yıl 6. yaşını kutlayacak Boğaziçi Film Festivali, 26 Ekim’de başlıyor. Türkiye ve dünya sinemasının en yeni ve ödüllü örneklerini İstanbullu sinemaseverlerle buluşturacak festival, Bent Hamer, Sergei Loznitsa, Paulo Branco gibi usta isimleri ağırlayacak 6. Boğaziçi Film Festivali’nde 41 ülkeden 90 yönetmenin toplam 88 filmi gösterilecek.

Aydınlar boş salonlara konuşuyor

Kültür ve sanat alanında yarım asrı aşkın süredir hizmet veren ve birçok kitaba imza atan Kültür Konseyi Derneği Başkanı Dr. Metin Eriş, gelişen teknoloji ile Türkçenin zedelendiğini söyledi. Türkiye'de kitap okuma oranının çok düşük olduğuna dikkat çeken Eriş, "Aydınlarımız ve fikir adamlarımız diye düşündüğümüz isimlerin sohbet adabı veya toplantı seyri içerisinde kamuoyuna aktarmak istediklerinin çoğu defa boş salonlara hitap tarzına dönüştüğü acısıyla karşı karşıyayız" dedi.

Ümmiye teyzeler Almanya yolcusu

Mersin’de kurulan ve ünleri dünyaya yayılan Arslanköy Kadınlar Tiyatro Topluluğu, Stuttgart Uluslararası Tiyatro Festivali’ne katılarak Türkiye’de bir ilki daha başaracak. Kadınlar tiyatro topluluğu olarak Türkiye’den ilk kez yurt dışına çıkacak grup olacak olan Arslanköylü kadınlar, festivalde 2 oyun sergileyecek.

İlber Ortaylı'nın avukatından kütüphane açıklaması

Prof. Dr. İlber Ortaylı'nın avukatı Fahrettin Erbahayetmez, son günlerde müvekkili Prof. Dr. İlber Ortaylı hakkında basında ve sosyal medyada, şahsi kütüphanesini Cumhurbaşkanlığı'na bağışlaması ile Kültür ve Turizm Bakanlığı'na danışmanlık desteğiyle ilgili çıkan haberler üzerine yazılı açıklama yaptı. Erbahayetmez, müvekkilinin şahsi kütüphanesinin bir kısmını Cumhurbaşkanlığı Külliyesi Kütüphanesi'ne bağışlamış olmasının bir menfaat karşılığında olmadığını belirtti.

+

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
Yenisafak.com bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.