Kültür Sanat Haberleri

Bill Gates favori kitaplarını açıkladı

Microsoft’un kurucusu Bill Gates, 2018’de çok sevdiği 5 kitabı açıkladı. Geçtiğimiz yaz için de benzer bir liste paylaşan Gates, 'soğuk kış günlerinde okumalık' kitap önerileriyle eğitimden meditasyona geniş bir aralığı kapsayan kitapları kendi blogunda duyurdu.

Yol çöktü gerçek ortaya çıktı: Talan ediliyor

Bursa'nın İznik ilçesinde, Roma dönemine ait 2 bin 500 yıllık mezar odaları yağmalanıyor. Çökme yaşanan yolda tarihi mezarlar bulundu. Roma ve Bizans tarihiyle ilgilenen Nakkaş Yalçın Öztürk, “Mezar odalarına acil önlem alınmazsa, bu tarih yok olup gidecek” dedi.

Öz’ümüzü arıyoruz

Bağlama sanatçısı Coşkun Karademir’in yeni albümü Öz, Kalan müzik etiketiyle yayınlandı. Karademir, “Bu albüm kendi özümüzü aradığımız bir yolun hikayeleri” dedi.

Varoluş çığlığımızdönüş edebiyatında

Bu yıl ikincisi düzenlenen “Vatana Dönüş Edebiyatı: Göç ve İltica – Suriye” konferansına çok sayıda Arap edebiyatçı ve Türk akademisyen katıldı. Filistin halkı ile aynı kaderi paylaşan Suriyeli edebiyatçılar eserlerinde artık dönüş özlemini dile getirerek dönüş edebiyatının dünyaya karşı bir varoluş çığlığı olduğuna dikkat çekti.

Efsane kanal TRT 2 geri dönüyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıkladığı İkinci 100 Günlük Eylem Planı çerçevesinde kapatılan TRT 2 kanalının yeniden yayın hayatına döneceğini duyurdu. TRT 2 kanalından Kültür-Sanat yayınının yapılması planlanıyor.

Nancy Wilson hayatını kaybetti

Cazın divalarından Nancy Wilson, 81 yaşında California'nın Pioneertown kasabasındaki evinde hayatını kaybetti. Wilson, 1950'li yıllarda jazz-pop vokalisti yetenekleriyle donanmış, 1960 ve '70'li yıllarda ise pop-soul müzikte diva olmuş, 3 kez Grammy ödüllerini kazanmıştı.

Şık Derviş’e vefa borcu

Şair ve grafik tasarımcısı Sait Maden’in hayatı “Sait Maden, Şık Derviş” adıyla belgesel oldu. Salt Galata’da gösterilen belgesel için yönetmen Miraç Güldoğan, sanatçıyı her yönüyle anlatmaya çalıştıklarını söyledi.

Nesillerebüyük hazine bıraktı

Türk dünyasının büyük yazarlarından Cengiz Aytmatov, doğumunun 90. yılında çeşitli etkinliklerle anılıyor. Kültür AŞ’ tarafındandüzenlenen programda her yönüyle ele alınan Aytmatov’un eserleriyle nesillere büyük bir hazine bıraktığı dile getirildi.

Ordu'daki kalede bulundu ziyaretçi sayısı 1 milyona ulaştı

Ordu'da, 2 bin 300 yıllık Kurul Kalesi'nde son 2 yıldır sürdürülen arkeolojik kazıda 2 bin yıllık Ana Tanrıça Kibele Heykeli, Dionysos ile Tanrı Pan figürü bulundu görenler ise şaşkına uğradı. Türkiye'den ve dünyanın değişik kentlerinden son 2 yılda Ordu'ya gelen yaklaşık 1 milyon kişi, kaleyi ziyaret etti. Kalenin UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'ne alınmasıyla ilgili çalışmalar da başlatıldı. İl Kültür ve Turizm Müdürü Uğur Toparlak, kalede bulunan eserlerin Ordu'ya yapılacak Arkeoloji Müzes...

Fikir ve aksiyon adamı: Mehmet Doğan

Fikir ve aksiyon adamı D. Mehmet Doğan’ın yazarlığının 50. Yılı için hazırlanan “Kültüre Adanmış Bir Ömür” adlı belgeselin galası yapıldı. Galanın ardından aynı isimle yazarlık serüvenini anlattığı kitabı gelen davetlilere hediye edildi.

Kudüs için çizdiler

Kudüs ve çevresindeki Osmanlı mirasını koruma ve yaşatma amacıyla kurulan Mirasımız Derneği ve Dünya Karikatüristler Birliği (UWC) tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen "Uluslararası Mirasımız Kudüs Karikatür Yarışması"nın ödülleri verildi.

Prof. Dr. Sanjay Subrahmanyam Türkiye’ye geliyor

Tarih alanındaki uluslararası çalışmalarıyla tanınan bilim insanı Prof. Dr. Sanjay Subrahmanyam, bir konferans için Türkiye’ye geliyor. Subrahmanyam, 12 Aralık Çarşamba günü Özyeğin Üniversitesi’nin Çekmeköy Kampüsü’nde düzenlenecek ’1680’lerde İmparatorluklar ve Bağlantılı Tarihler’ başlıklı konferansa katılacak.

‘Deliler’ projesi sergiye dönüştü

Bağımsız Sanat Vakfı’nın İstanbul’un Delileri ve Meczupları adlı projesi sergiye dönüştü. 15 Aralık’ta kapılarını açacak olan sergide farklı alanlardan eserler yer alacak.

Safa’dan dinleyecekçok hikayemiz var

Peyami Safa’nın külliyatı tamamlanıyor! Uzun yıllardır baskısı olmayan “İstanbul Hikayeleri” Ötüken Neşriyat tarafından yeniden basıldı. Yazarın farklı mecmualarda yayımlanan diğer hikayeleri ise beş ana grupta kronolojik olarak toplanarak “Hikâyeler” adıyla önümüzdeki yıl okurla buluşacak.

Osmanlı'nın ilk eserlerinden Kitab-ı Cihannuma restore edildi

Türk Kültür Vakfı desteğiyle restore edilen Osmanlı İmparatorluğu'nun basılan ilk eserlerinden "Kitab-ı Cihannuma", İrlanda'daki Chester Beatty Kütüphanesi'nde ziyarete sunuldu. "Kitab-ı Cihannuma", Türk Kültür Vakfı (Turkish Cultural Foundation-TCF) desteğiyle restore edildi.

Osmanlı'nın ilk eserlerinden Kitab-ı Cihannuma restore edildi

Türk Kültür Vakfı desteğiyle restore edilen Osmanlı İmparatorluğu'nun basılan ilk eserlerinden "Kitab-ı Cihannuma", İrlanda'daki Chester Beatty Kütüphanesi'nde ziyarete sunuldu. "Kitab-ı Cihannuma", Türk Kültür Vakfı (Turkish Cultural Foundation-TCF) desteğiyle restore edildi.

Eziyete rağmenKudüs yaşıyor

Baskı ve eziyet altındaki Kudüs’ün farklı yüzlerine odaklanan “Kudüslü Fotoğrafçıların Gözünden Kudüs’te Hayat” sergisi açıldı. İsrail’in Mescidi Aksa’ya X-Ray cihazlarını koyduğu dönemde orada olan Faiz Abu Rmeleh, “Çatışmalar sonrası 2 gün nezarette kaldım. İsrail 15 gün Kudüs’e girişimi yasakladı. Her şeye rağmen insanların yaşama hevesleri devam ediyor” dedi.

'Çingene Kızı'nın ailesi görücüye çıktı

'Çingene Kızı' mozaiğinin ABD'den Gaziantep'e getirilen 12 parçası, Zeugma Mozaik Müzesi'nde Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'un da katıldığı törenle ziyarete açıldı. Ersoy, "Topraklarımızda yaşamış tüm uygarlıkların kültürel mirasına sahip çıkmak politikalarımızın temeli. Bu coğrafyadan koparılan kültür varlıklarının yurtlarına döndürülmesinin ısrarla takipçisi olacağız" dedi.

Her şiiribelgeseltadında

Mehmet Akif Ersoy’un torunu Selma Argon, vefatının 82. yıldönümü etkinlikleri kapsamında dedesini anlattı: “Dedem her şiiri yaşayarak yazmış olmasıdır. ‘Ne gördüysem onu yazdım. Hayalle yoktur benim işim’ demiştir. Yani bize bir belgesel bırakmış.”

Çingene Kızı sergilenmeye hazır

Gaziantep'ten 1960'lı yıllarda yurt dışına kaçırıldıktan sonra ABD'nin Şikago eyaletindeki Bowling Green Devlet Üniversitesi zemininde sergilenen ve uzun uğraşlar sonrasında kaçırıldığı evine geri getirilen 'Çingene Kız' mozaiğinin parçaları, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy'un katılacağı törenle tanıtılarak ziyarete açılacak.

Kanuni'nin koruduğu ABD'nin çaldığı taç ait olduğu yerde

Macaristan'ın başkenti Budapeşte'de ''Sultan Süleyman'ın Elinden Kutsal Taç'' konulu fotoğraf sergisi açıldı. ABD'den 40 yıl önce geri alınan Macar krallarının taktığı "Kutsal Taç", sadece bir süs ya da mücevher değil hukuki bir özellik sağlaması nedeniyle çok önemli.

En eski dramı anlattık

Mülteci meselesine odaklanan Şehir Tiyatroları’nın yeni oyunu “Can Yeleği” seyirciyle buluştu. Yönetmen Nihat Alpteki ve başrol oyuncusu Elçin Atamgüç, dünyanın en eski insanlık dramlarından olan göç meselesine karşı sorumluluk hissettiklerini söyledi. Alpteki, “Herkes sorunun farkında ama karşılığında ne yapıyoruz? Önemli olan bu” dedi.

Çocuklara evvel zaman dışından masallar

İş Sanat, bilindik masalların yeniden yazıldığı ve çocuklar için hazırlanan müzikli masal dinletisi serisi “Evvel Zaman Dışından Masallar”ın ilk oyunu Orman Lokantası’nı sahneliyor. Yekta Kopan’ın kaleme aldığı ve Sevinç Erbulak’ın anlatıcılığı ile hayat bulan Orman Lokantası, eğlenceli ve macera dolu bir oyun.

Kamondo Ailesi'nin 135 yıllık tabloları ortaya çıktı

Osmanlı İmparatorluğu’nun kültür ve sanat hayatında etkisi olan Kamondo Ailesi, YOO Mimarlık’ın İstanbul Maçka’daki merkez binasında (İnönü Köşkü) düzenlenen bir etkinlikte anlatıldı. Kamondo Ailesi’ne ait 135 yıllık iki yeni orijinal eser ortaya çıktı.

Hayatı yazarakyaşamak güzel

Yazı dünyasının önemli isimlerini ağırlayan İstanbul Edebiyat Festivali 10 yaşında. ‘Yazmak ve yaşamak’ temasından yola çıkan festivalin onur yazarı Sevinç Çokum. Festivalin tarihi 10-15 Aralık.

Diriliş Ertuğrul Kostümleri ve Aksesuarları sergisi açıldı

Bursa'da Osmangazi Belediyesi tarafından düzenlenen "Diriliş Ertuğrul Kostümleri ve Aksesuarları" sergisi, dizi oyuncularının katılımıyla açıldı. Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, açılış töreninde yaptığı konuşmada, açıldığı günden beri müzede farklı bir heyecan ve hareket olduğunu söyledi.

Berk’in dünyasını anlatacaklar

Modern Türk şiirinin önemli isimlerinden İlhan Berk için Arel Üniversitesi bir sempozyum düzenliyor. 20 Aralık’ta gerçekleştirilecek sempozyum boyunca şairin dünyasının farklı yönleri ele alınacak.

Gemuhluoğlu varsa savaş yok

Bir neslin yetişmesinde pay sahibi olan Fethi Gemuhluoğlu’nun dostluk felsefesinden yola çıkan Uluslararası Dostluk Kısa Film Festivali’nde Yaşam Boyu Dostluk ödülü Reis Çelik’e takdim edilecek. Çelik, Ruhi Su’nun ağzından Gemuhluoğlu’nu anlattı: “Gemuhluoğlu gibi dostlarınız olursa dünyada savaş kalmaz.”

Tarihi diziler farkındalık sağlıyor

Kardeş ülke Azerbaycan’da bu sene 4’ncüsü düzenlenen Türk Filmleri Haftası’nda sinemaseverlerle buluşan Türk sinemacılar hem sektöre hem de dış pazarlara dönük önemli mesajlar verdiler. Türk dizilerinin dünya pazarında ikinci olduğunu hatırlatan Diriliş Ertuğrul'un Sungur Tekin'i Sezgin Erdemir, "Tarihi diziler merak uyandırıyor. Tarihi diziyi izleyince 'bu gerçekte böyle miydi, bir araştırayım' duygusu ortaya çıkıyorsa bu dizi başarılıdır. Onun içinde geçmişin ruhunu kaybetmeden diziler yapılma...

Dede Korkut bizi geleceğe taşıyor

Türklerin kök değerlerinden Dede Korkut, UNESCO’nun Somut Olmayan Kültür Mirasları listesine alındı. Bu mirasın Türk dünyası için önemine değinen proje sorumlusu Araştırma ve Eğitim Genel Müdürü Okan İbiş, “Bu miras geçmişle bugün arasındaki kültürel bağın güçlenmesine ve aidiyet hissinin geleceğe taşınmasına katkı sağlıyor”dedi.

Seramiğe ilgi arttı

Dünyanın önemli modern sanat fuarlarından Art Miami, bu yıl 4-9 Aralık tarihlerinde kapılarını açıyor. Sanat fuarına Gama Gallery bünyesinde katılacak seramik sanatçısı Tuba Önder Demircioğlu, eserlerinin kendi düşüncelerini ve sorunlarını ele alışını anlattığını söyledi.

Ketebe Yayınevi Aliya'nın bütün kitaplarını Türkçe’ye çevirecek

Ketebe Yayınevi, Aliya İzzet Begoviç’in kitaplarının tamamını orijinal dilinden Türkçe’ye çevirecek. Ketebe Yayın Danışmanı ve Yabancı Yayınlar Editörü Furkan Çalışkan, yayın evini kurduklarından beri bir Balkan kitaplığı yapmayı düşündüklerini belirterek, kitaplığın tam merkezine düşünce ve külliyatı koyabilmek için en doğru ismin merhum Aliya İzzet Begoviç olduğunu söyledi.

+

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.