Türk operasınıinşa edeceğiz

Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürü Murat Karahan’ın gündeme getirdiği “Türk Operası” için somut adımlar atılmaya başlandı. “2018 Troya Yılı” vesilesiyle hazırlanan 254 kişilik “Troya” operası kasım ayında seyirciyle buluşacak. Karahan, “Türk operası markası oluşturup dünya opera ligine gireceğiz” diyor.

Kütüphaneler kültür muhitleri haline getirilecek

İstanbul'da yapılacak yeni kültür-sanat projelerine dair açıklamalarda bulunan Kültür Bakanı Kurtulmuş, 'Yaşayan Kütüphaneler' projesi kapsamında kütüphanelerin, kültür muhitleri haline geleceğini söyledi.

Türkiye Basketbol Federasyonu bu çocuğu arıyor

Ümraniye'de Basketbol oynayan çocukları izleyen kağıt toplayıcı genç, sosyal medya kullanıcı Murat Ekim'in dikkatini çekti. Ekim, sosyal medya hesabından kağıt toplayan çocuğun resmini paylaşarak, "Türkiye Basketbol Federasyonu bu kardeşimize ulaşmak istiyor" dedi.

Dev piton genç kadını yuttu

Endonezya'da hareket edemeyen dev piton, korkunç gerçeğin ortaya çıkmasını sağladı. 2 çocuk annesi kadının bir süredir kayıp olması üzerine arama yapan köylüler, dev pitonun kadını yediğinden şüphelenip midesini açtı. Ortaya çıkan görüntü herkesi dehşete düşürdü.

4 bacaklı civciv şaşırttı

Denizli’de tavuk yetiştiriciliği yapılan bir çiftlikte dört bacaklı civciv dünyaya geldi. Beş yıldır besicilik yapan Mehmet Demir, 4 bacaklı civcive ayrı yerde baktığını belirtti.

İncelikli senaryoların yazarı: Ayşe Şasa

Senarist, yazar Ayşe Şasa, vefatının 4. yılında anıldı. Öğrencilik yıllarından itibaren sinemaya ilgi duymaya başlayan Şasa, 1963'te senaryo yazmaya başladı. Geçirdiği ağır rahatsızlık nedeniyle sinema dünyasına 10 yıl uzak kalan Şasa, inziva döneminde düşünsel anlamda kendisini değiştirerek daha bilimsel, sezgici bir hayat sürmeye başladı.

Rami Kışlası kitap ve kütüphane vadisi olacak

Türkiye'nin en büyük kütüphanesini kurmak için çalışmaların sürdürüldüğü Rami Kışlası'nda, binaların restorasyonunun tamamlanmasının ardından milyonlarca kitap okurların istifadesine sunulacak.

Türk sinemasına 'yabancı' kalmayacaklar

YEE ile İstanbul Şehir Üniversitesi'nin hayata geçireceği 'Türk Sineması Yaz Okulu' programıyla, bu alanda lisans, yüksek lisans, doktora öğrencisi veya sektör çalışanı 24 yabancı, Türk sinemasını yerinde tanıyacak.

Hakkari’deki Kayme Sarayı restore edildi

Hakkari’nin Şemdinli ilçesine bağlı Bağlar köyünde bulunan tarihi Kayme Sarayı restore edildi. Bağlar köyü dini ve sosyal aktivite konusunda önemli bir bölge olma özelliği taşıyor.

Cemil Meriç'in eserleri ölümsüzdür

Yazar, çevirmen ve eğitimci Cemil Meriç'in doğduğu ev, her yaştan ziyaretçiyi ağırlıyor. Meriç'in kızı, "İnsanlara bıraktığı birbirinden anlamlı ve kıymetli eserler, onun halen yaşadığını gösteriyor. Cemil Meriç'in eserleri ölümsüzdür. Her yaştan vatandaşın eserlerine ilgi göstermesi bizleri çok mutlu ediyor" dedi.

Yetim çocuklar hayallerini resimlere yansıtacak

Yetim Vakfı, yetim çocukların, savaş, doğal afet, yoksulluk, açlık ve kuraklık ya da sömürge altında olmaktan kaynaklanan duygularını resimlerle dünyaya anlatması amacıyla "Hayallere Değen Resimler" projesini hayata geçirdi.

'Ayla' 15 Haziran'da yeniden vizyona girecek

Gittiği birçok festivalden ödülle dönen 'Ayla' filmi, Ramazan Bayramı ile Babalar Gününe özel olarak 15 Haziran'da yeniden vizyona girecek.

Alaaddin Keykubat'ın hayatı belgesel oldu

Alaaddin Keykubat'ın hayatını anlatan 'Alaaddin' belgeselinin tanıtım toplantısı yapıldı. Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, "Bu belgeselle beraber Keykubat'ın bilmediğimiz yönlerini de görmüş olacağız" dedi.

Cemil Meriç vefatının 31. yıl dönümünde anılıyor

Başta dil, tarih, edebiyat, felsefe ve sosyoloji olmak üzere sosyal bilimlerin birçok alanında araştırma yapmış ve yazılar kaleme almış düşünce adamı Cemil Meriç, vefatının 31. yıl dönümünde anılıyor.

İmece usulü fotoğraf sergisi

Uzun yıllar sokakta yaşayan insanları fotoğraflayan Ecem Engin, Balat'ta çok ilginç bir projeye imza attı. Lonca Mahallesi'nden başlayarak yaklaşık 20 sokağı 'This is not instagram' mesajı taşıyan fotoğraf baskılarıyla donattı. Balatlıların da destek vermesiyle adeta bir yeryüzü sergisine dönüşen sergi, Türkiye'de bir ilk.

Genç sanatçılara ödülleri dağıtıldı

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından, güncel sanatı ve sanatçıları desteklemek, genç sanatçıları keşfetmek, yenilikçi üretimleri arttırmak amacıyla düzenlenen 'Kapıları Aralamak' konulu 'Genç Sanat: 4. Güncel Sanat Proje Yarışması'nda ödüller dağıtıldı.

Brüksel'deki Şirinler Köyü ziyarete açıldı

Çizgi film kahramanı Şirinler'in 60'ıncı yılı dolayısıyla Brüksel'de kurulan Şirinler Köyü ziyarete açıldı. Ziyaretçiler, Şirinlerle aynı boyutta hissettiren bir ortamda onların aralarına karışarak günlük yaşamlarını deneyimliyor.

376 yıllık tablonun sırrını Türk doktor çözdü

Doktor Kadir Abul, İspanyol ressam Jusepe de Ribera’nın ‘Çarpık Ayak’ adıyla anılan 1642 tarihli tablosunu inceleyerek eserde betimlenen dilenci çocuğun hastalığının o dönemde henüz adı konulmamış ‘çocuk felci’ olduğunu belirledi. Konuyla ilgili bilimsel makalesi saygın Amerikan tıp dergisine kapak olan Abul, adının değiştirilmesi için ‘Çarpık Ayak’ı koleksiyonunda bulunduran Louvre Müzesi’ne başvuracak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bahsettiği Millet Kıraathanesi açıldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın seçim meydanlarında bahsettiği millet kıraathanelerinin ilk örneği Sultanbeyli'de vatandaşların hizmetine açıldı. İçinde 7 bin şiir kitabının bulunduğu kıraathanede iki kat bir de teras bulunuyor.

Güney Afrikalılar Osmanlı mirasına sahip çıktı

Osmanlı Devleti tarafından 1863'te Güney Afrika’ya gönderilen Ebubekir Efendi'nin mezarının bulunduğu arazinin satışı, Güney Afrikalı Müslümanların ve toprak sahibi bazı aile üyelerinin tepki göstermesi sonucu iptal edildi.

ÇocuklaraRamazan’ıöğretiyoruz

Ayşe Sevim’in Diyanet İşleri Başkanlığı Yayınları’ndan çıkan “Oruç Kahramanları” kitabı Ramazan hakkındaki pek çok bilgiyi hikaye eşliğinde çocuklara anlatıyor. Sevim, “Onlarla birlikte Ramazan’la alakalı kavramları öğreniyoruz” diyor.

Latin Amerika'da Müslümanenerjisi yükseliyor

Latin Amerika ve Karayipler’de İslam’ın baş döndürücü hızda yükseldiğini söyleyen Prof. Dr. Fatih Usluer, “Dünya üzerinde İslamofobinin en güçlü şekilde medyatize edildiği bir coğrafyadan bahsediyoruz. Buna rağmen Müslümanların enerjisi hayranlık uyandıran cinsten. Eski Havana’daki Abdullah Camii, Rio de Janeiro’daki Nur Camii bu enerjiyi hissedebileceğiniz yerlerden sadece birkaçı” diyor.

Yirmi beş yılsonra Türkçe’de

Prof. Dr.Ahmet Davutoğlu’nun 1990’da doktora tezi olarak hazırladığı ve 1994’te İngilizce olarak yayınlanan “Alternatif Paradigmalar” adlı çalışması 25 yıl sonra Türkçe’de...

Avrupa tarihimizi kaçırıyor

Kültür varlıkları açısından ‘kaynak’ konumundaki Türkiye’den tarihi eserler, en çok Almanya, İsviçre, Fransa gibi ülkelere kaçırılıyor.

"Kudüs" konulu deneme yarışması ödül töreni gerçekleşti

Mavera Eğitim ve Sağlık Vakfı'nın bu yıl ilkini düzenlediği Mavera Ödülleri sahipleriyle buluştu. Dereceye giren 13 öğrenciye Kudüs seyahat çeki ve ilk üç öğrenciye bilgisayar hediye edilen ödül törenine yoğun katılım gerçekleşti. Birinci Boğaziçi Üniversitesi'nden Ayşegül Özdoğan oldu.

Konargöçerkültürünüyaşatıyorlar

Sarıkeçili Yörükleri’nden 18 kişilik Çelik ailesi, yüzlerce yıllık Yörük geleneğini sürdürüyor. Kış mevsimini Mersin’in Gülnar ilçesinde geçiren konargöçer aile, 35 günlük yolculuğun ardından Toroslar’ın eteğindeki Ahırlı‘ya ulaştı.

Buram buramkitap kokusu

Kadıköy Belediyesi ve Beyoğlu Sahaflar Derneği işbirliği ile gerçekleşen Kadıköy Sahaf Günleri başladı. Sahaf Günleri Kadıköy Bahariye’de Sanatçılar Sokağı olarak da bilinen Ali Suavi Sokak’ta ziyaret edilebilecek.

İstanbul’da Ramazan başkaydı

Fransız tarihçi François Georgeon, 1800’lerden başlayarak 1940’lerin ortasına kadar uzanan süreçte İstanbul’daki Ramazan’ları anlatan bir kitap hazırladı. 150 yıllık döneme mercek tutan yazar, İstanbul’daki Ramazan kültürünün sosyal ilişkilerin merkezinde olduğunu söylüyor.

Savaş ortamındaki kadınların mağduriyetleri film olacak

'Uluslararası Yed-i Velayet 7 Vilayet Kısa Film Festivali' kapsamında düzenlenen senaryo yarışmasına yurt içi ve dışından gönderilen 638 senaryo arasından seçimi tamamlanan 7'si, film haline dönüştürülecek.

3 boyutlu tiyatro oyunu büyük ilgi görüyor

Aydın'ın Kuşadası ilçesinde tiyatro oyuncusu evli çiftin sadece gözlükle izlenebilen 3 boyutlu çocuk oyunu büyük ilgi görüyor. Çift çocukların tiyatroya ilgisini artırmak amacıyla 3 boyutlu çocuk oyunu sahneledi.

'Kadıköy 1. Sahaf Günleri' başladı

Kadıköy'de açılan 'Kadıköy 1. Sahaf Günleri' başladı. Çeşit çeşit kitapların 9 gün boyunca kitapseverlerle buluşacağı etkinlik bayramın son günü de dahil saat 10.00-22.00 arasında ziyaret edilebilecek.

ÖĞ-DER Kısa Film Senaryo Yarışması ödülleri sahiplerini buldu

Şuurlu Öğretmenler Derneğince bu yıl 'Bağımlılıkla Mücadele' temasıyla düzenlenen '7. Kısa Film Senaryo Yarışması'nda birincilik ödülü 'BendekiSiz' adlı senaryoyla Denizli'den katılan Ahmet Can Yılmaz'a verildi.

+

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
Yenisafak.com bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.