Hayat Hayat
Maganda kurşunuyla ölen çocuk hayat kurtardı
Maganda kurşunuyla ölen çocuk hayat kurtardı
İzmir'de 10 çocuklu ailenin en küçüğü ve 5 yıl boyunca haftada 3 gün diyaliz merkezine giderek yaşama tutunan 16 yaşındaki Seyfullah Erkul, İstanbul'da maganda kurşunuyla ölen 11 yaşındaki Mehmet Yasin Turhan'ın bağışlanan böbreğiyle adeta yeniden dünyaya geldi. İstanbul ve Ankara'da uygun alıcı bulunamayınca İzmir'de başarılı bir operasyon ardından sağlığına kavuşan Erkul, taburcu edildi.
Günde 30 dakika yeterli
Günde 30 dakika yeterli
Kardiyoloji Uzmanı Dr. Turgay Burucu 30 dakikalık spor amaçlı yürüyüşün kalp krizi riskini yarı yarıya indirdiğini belirtti. Kalp sağlığını korumak için illa ki spor salonlarında saatler geçirmek gerekmediğini söyleyen Dr. Burucu, tempolu ve düzenli yürüyüşü tavsiye ederek ideal yürüyüş süresinin haftada 150 dakika olduğunu kaydetti.
Kansersiz bir hayat için bunları yiyin!
Kansersiz bir hayat için bunları yiyin!
Henüz kesin tedavisi bulunamayan kanser, asrın en tehlikeli hastalıklarının başında gelse de belli gıdaları tüketerek bu hastalığa yakalanma riskini büyük oranda düşürmek mümkün.
Masum sigara diye bir şey yok
Masum sigara diye bir şey yok
Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve Türk Toraks Derneği Tütün Kontrolü Çalışma Grubu Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Oğuz Kılınç, sigaranın kadın içicilerde 23 yıl, erkeklerde ise 28 yıl ömürden çaldığını söyledi.
Burnu kesilen Afgan kadın tedavi için Ankara'da
Burnu kesilen Afgan kadın tedavi için Ankara'da
Afganistan'da burnu eşi tarafından kesilen ve üzerine kuma getirilen 22 yaşındaki Reza Gül, tedavisi için Ankara'ya getirildi. Evliliğinden bu yana 6 yıldır şiddet gören Gül, yaşadıklarını gözleri dolarak anlattı.
Peyniri böyle saklayın
Peyniri böyle saklayın
Günün her saati sofralarımızı süsleyen, yemeklerimize renk ve lezzet katan vazgeçilmez gıdamız peyniri uygun koşullarda saklamayı biliyor musunuz?
Tıbbi ürünler market raflarından kalkıyor
Tıbbi ürünler market raflarından kalkıyor
Sağlık Bakanlığı İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu, tıbbi cihaz satış ve tanıtımına düzenleme getirdi. Yara bandı, pamuk, diş macunu, nefes açıcı burun bantlarının arasında olduğu 10 kalem dışındaki tıbbi ürünler marketlerde, internette ya da bu alanda ruhsatlandırılmayan başka bir iş yerinde satılamayacak.
Bu besinleri kemoterapi ilaçlarıyla almayın
Bu besinleri kemoterapi ilaçlarıyla almayın
Kanser tedavisi için kemoterapi alan hastaların bu dönemde kesinlikle alternatif tıp ürünlerine giren zerdeçal, keten tohumu, propolis, reisha mantarı gibi besinleri kullanmamaları gerektiği belirtildi.
Pompeii'nin tarihini değiştirecek yeni keşif
Pompeii'nin tarihini değiştirecek yeni keşif
İtalya’da Vezüv Yanardağı'nın patlaması sonucu yok olan Pompeii kentinde tespit edilen yeni bulgular, tarih kitaplarının gözden geçirilmesine sebep oldu. Keşfedilen yazı sonrası kentin sanılandan en az iki ay sonra volkan külleri altında kaldığı kanıtlandı.
Bahaettin Karakoç son yolculuğuna uğurlandı
Bahaettin Karakoç son yolculuğuna uğurlandı
Edebiyat camiasının sevilen isimleri arasında yer alan şair ve yazar Bahaettin Karakoç, memleketi Kahramanmaraş’ta son yolculuğuna uğurlandı.
Edebiyat sahteliği üzerinde barındırmaz
Edebiyat sahteliği üzerinde barındırmaz
Son günlerde sıkça konuşulan intihal olaylarını ve edebiyat ortamlarını öykü yazarı Necip Tosun ile konuştuk. Edebiyatın sahteliği üzerinde barındırmayan bir yapıya sahip olduğunu söyleyen Tosun, "Yağmalama, talan etme, hoş görülemez, bağışlanamaz. Popüler yazar insanların çok iyi bildiği dünyayı anlatır. Nitelikli eserler ise okuru kendi dünyasına çağırır ve onu rahatsız eder. Düşünmeye zorlar, ufuk verir, yeni kapılar açar” dedi. Genç okurlara kitap önerisinde bulunan Tosun, yeni çıkacak olan bir kitabını da yenisafak.com okurlarına duyurdu.
Rus sanatına tanık olun
Rus sanatına tanık olun
Rus avangardı akımının Türkiye’deki en kapsamlı sergisi olan, “Rus Avangardı. Sanat ve Tasarımla Geleceği Düşlemek” Sabancı Holding’in katkılarıyla Sakıp Sabancı Müzesi’nde açıldı.
Son nefesine kadar şiir yazdı
Son nefesine kadar şiir yazdı
Türk şiirinin en önemli şairlerinden Bahaettin Karakoç 88 yaşında memleketi Maraş’ta vefat etti. Geçtiğimiz pazartesi günü okurlarıyla imza etkinliğinde buluşan ve son nefesine kadar şiir yazmaya devam eden Karakoç bugün toprağa veriliyor.
Türk edebiyatının Dede Korkut'u Bahaettin Karakoç vefat etti
Türk edebiyatının Dede Korkut'u Bahaettin Karakoç vefat etti
"Döşeğim kara toprak, yorganım kara bulut / Ben seninle doluyken, vurgun yapamaz umut" diyen Türk edebiyatının en sevilen isimlerinden şair Bahaettin Karakoç, 88 yaşında hayatını kaybetti. "Dede Korkut" olarak adlandırılan Karakoç'un vefat haberini oğlu Oğuz Karakoç duyurdu.

Bursa'da Osmanlı dönemine ait çok sayıda pipo bulundu
Bursa'da Osmanlı dönemine ait çok sayıda pipo bulundu
Bursa'nın Tophane bölgesinde 3. derece sit alanı ilan edilen Hisar Arkeopark'ta yürütülen kazı çalışmalarında, 18. ve 19. yüzyıla ait pipolar bulundu.
Rekor fiyata satılacak
Rekor fiyata satılacak
Dünyanın en popüler sanatçılarından biri olan İngiliz sanatçı David Hockney'in tanınmış bir tablosu, açık artırmada rekor kıracak bir fiyata satılmaya hazırlanıyor.
DEAŞ'tan Iraklı polislere pusu: 8 ölü
DEAŞ'tan Iraklı polislere pusu: 8 ölü
Terör örgütü DEAŞ, Bağdat-Kerkük otoyolunda kurdukları pusu sonucu 8 polis hayatını kaybetti.
Teröre 200 TIR daha!
Teröre 200 TIR daha!
ABD’nin, DEAŞ’la mücadele gerekçesiyle terör örgütü PKK/PYD’ye askeri yardımları devam ediyor.
Beyaz Baretliler7 şehit verdi
Beyaz Baretliler 7 şehit verdi
Suriye’deki savaş boyunca şimdiye dek onbinlerce kişiyi enkaz altından kurtaran ve saldırılarda yaralılara yardım eden Beyaz Baretliler, İdlib’de 7 şehit verdi.
Irkçıların sesi çok çıkıyor
Irkçıların sesi çok çıkıyor
Yeni Şafak, Hollanda’da yükselen ırkçılığı araştırdı. Yazarımız Ayşe Böhürler, Leiden Belediye Başkanı Henri Lenferink, İslamofobiye Karşı Çağrı Merkezi kurucusu Marianna Vorthooren, Sosyolog Prof. Hein de Haas ve Leiden Belediye Meclis Üyesi Vahit Köroğlu ile konuştu. Leiden Belediye Başkanı Henri Lenferink, ülkede İslamofobiklerin azınlıkta olsa bile seslerinin çok yüksek çıktığını söyledi.
1930’ların antisemit Avrupası gibi
1930’ların antisemit Avrupası gibi
Sosyolog ve göç tarihçisi Profesör Leo Lucassen, Avrupa’nın bugünkü iklimini antisemitizmin başladığı 1930’lu yıllara benzediğini söyledi. Prof. Lucassen, “Antisemitizmin kullanımı ve şu anda terörizmin öne sürülmesi aynı şey. Karşıdakini başkalaştıran bir tavır, 1930’larda Yahudilere yapılanlar gibi. Bunlar üçüncü dünya savaşına sebep olabilecek şeyler” dedi.
28 Şubat'ta direniş yazıları yazdık
28 Şubat'ta direniş yazıları yazdık
Yeni Şafak gazetesinin ilk kurulduğu yıl yayın yönetmeni koltuğuna oturan Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, tirajı iki katına çıkarmayı hedeflediğini ancak imkansızlıklar yüzünden gazeteden ayrıldığını söylüyor ve ekliyor:”28 Şubat döneminde patronlar geldi ve gazeteye yazılarımla destek vermemi istediler. Tekrar Yeni Şafak’ın arka sayfasında köşe yazmaya başladım. 28 Şubat'ın karanlık günlerinde yazıldığı için bu yazılar çok dokunaklı direniş yazılarıdır.”
Mehmet Şanver: Üst rütbeler devşirildi
Mehmet Şanver: Üst rütbeler devşirildi
15 Temmuz'da darbecilerin kızının düğününü basıp rehin aldığı Korgeneral Mehmet Şanver Yeni Şafak'a konuştu. Darbeci askerler tarafından derdest edilerek helikopterle kaçırılan emekli Korgeneral Mehmet Şanver, FETÖ’nün Silahlı Kuvvetler içinde çok gizli hareket ettiğini belirterek “Bazı çocukların daha askeri okullara girmeden ele geçirilmesi söz konusu. Yüksek rütbede olanların bir kısmının ise sonradan devşirildiklerini değerlendiriyorum. Belirli ikballe kandırıldıklarını; buna göre de her yolu mübah gördüklerini ve tuzaklar kurduklarını görüyoruz” dedi.
Trump’ı ıslah edecekler
Trump’ı ıslah edecekler
ABD’yi tanımadan dünyayı tanımak ve anlamak mümkün değil. Alev Alatlı ile 2016 yılı başında yaptığımız ‘Kelebek Etkisi’ programlarında en önem verdiğimiz konulardan birisi ABD idi. ABD’nin 45. Başkanı seçilirken “Amerika’nın vasilerinin çizdiği yön değişebilir mi?” sorusu üzerinden turbo kapitalizm çerçevesinde pek çok konuya değindik. Turbo kapitalizm değişebilir miydi? Seçim yarışının yeni başladığı günlerde, 25 Şubat’ta Alev Alatlı, Trump’ın kazanacağı ve bunun da o kadar kötü bir şey olmadığı öngörüsünde bulunmuştu. Trump’ın ‘neocon’ değil ‘yerlici’ olduğunu söylemişti. Ve o tarihlerde çok da şans tanınmayan Trump kazandı. Alatlı ile bu öngörüsünün dayandığı sebepleri konuştuk. Ancak daha derin bir röportajı sonraya saklıyoruz.
Sanat hayatın içinde
Sanat hayatın içinde
Kur’an ve hadislerde hakikatin temelinde Yaratan’ın yarattıklarına övgü olduğunu dile getiren Turan Koç, günlük hayatın içinde bu güzelliğin altının çizildiğini belirtiyor ve ekliyor : “Yaratanın aşkıyla eserler ortaya koyuluyor. Güzelliğe övgü eserlere dönüşürken sanatkarların kaynağı Kur’an ve Hadis oluyor. Allah aşkıyla yüreklerinden dökülenler sanat eserine dönüşüyor.”
Her gönüldebaşka mânâ
Her gönülde başka mânâ
Şeyh-i Ekber Muhyiddîn İbnü’l-Arabî’nin Kur’an tefsirlerini bir araya getiren Rahmetun mine’r-Rahmân, işârî tefsir yorumuyla okurun karşısına çıktı. İbnü’l-Arabî üzerine çalışmaları bulunan Mahmûd el-Ğurâb tarafından yayına hazırlanan çalışma, Alim’in eserleri hakkında toparlayıcı bilgiler barındırıyor.
Yepyeni bir dünya için
Yepyeni bir dünya için
“Nuri Pakdil’in horozu o “yepyeni dünya”yı kurmak için direnmeye çağırır insanlığı. Çünkü yaşadığımız dünya sürekli felaket salgılayan bir yapıya dönüştü. Gelir dağılımındaki eşitsizlikten, hak ve özgürlüklere, tabiatın dengesini bozan teknolojik gelişmelerden birer terör eylemine dönüşen savaşlara ve inançsızlığa...”
Kılavuzunuz kedi, keyfiniz yerinde olsun
Kılavuzunuz kedi, keyfiniz yerinde olsun
Kedi Kafası bir rehber olarak yazılmış sanki. Hayatta kedi gibi yaşamak lazım, diyor. Onlar gibi ne istediğini bilen, onlar gibi öz saygısı yüksek, onlar gibi şükran göstermeyi başaran, saygı uyandıran bir insan olmanın ipuçlarını veriyor. Hele bir de kediniz varsa o zaman bu rehber kitabı okumalara doyamayacaksınız. Bazen kedinizin fark etmediğiniz hareketlerine de anlam vereceksiniz.
Yükselirken düşmek, düşerken yükselmek üzerine bir roman
Yükselirken düşmek, düşerken yükselmek üzerine bir roman
Zylo’nun Yükselişi ve Düşüşü’nde Dritëro Agolli aslında hepimizin aşina olduğu bir konuyu; bürokrasinin saçmalıklarını, sosyalizmin katı kurallarını satirik bir üslupla ele almış. Romanın konusu ve dili, özgünlüğünü hiçbir zaman kaybetmeyecek nitelikte ve evrensellikte.
Şair Âkif için ne dediler?
Şair Âkif için  ne dediler?
Mehmet Akif’in vefatından sonra, dönemin edebiyatçıları arasında gerçekleştirilen bir anket çalışması kitaplaştırıldı. “Şair Âkif İçin Memleketin Fikir ve Edebiyat Adamları Ne Diyor?” ismi ile yayımlanan eserdeki anketler, Âkif’i anlamak ve daha iyi anlatmaktan öte herkesin Âkif hakkındaki sevgi ve nefretini ortaya koyması amaçlanmış gibi görünüyor.
Mahir İz, Uğur Derman ve Mehmet Akif
Mahir İz, Uğur Derman ve Mehmet Akif
Mahir İz isminin zihnimde bir “iz” bırakması Kubbealtı Akademi Mecmuası’nında çıkan bir sayısı sayesinde oldu. Uğur Derman, o sayıda, bir sunuş yazısıyla beraber, Mehmet Akif’in Mahir İz’e yazdığı mektupları yayımlamaya başlamıştı. O mektuplar, bir taraftan Âkif, diğer taraftan Mahir İz’e ait hususî bir alemin içine dahil ederek okuyucularını bu iki isme bağlıyordu.
Sanatçı kadınlar rövanş alıyor gibi
Sanatçı kadınlar rövanş alıyor gibi
Hilâl Kazan 16. Asırdan itibaren bütün bu ince işleri genellikle erkeklerin yaptığını ama günümüzde bunun tamamen tersine döndüğünü söylüyor. Kazan, hâlihazırda hat başta olmak üzere tezhip ve minyatür yapan çok fazla kadın sanatkâr yetiştiğini belirtiyor.
Sağlıklı renkleniyoruz
Sağlıklı renkleniyoruz
Gıdaları pembe, kahverengi, sarı ve yeşil dışında, kırmızı ve maviye boyamanın da doğal ve sağlıklı yolları var. Kakao, çilek, zerdeçal, ıspanak suyu besinleri değişik renklere sağlıklı bir şekilde boyamamızı sağlıyor.
Karmaşanınortasındaki vaha
Karmaşanın ortasındaki vaha
Bu yıl beşincisi düzenlenen Jamel Sanat Ödülleri’nde ilk kez birincilik ödülü iki kişiye verildi. Mimar Marina Tabassum’un Bangladeş’teki inşaa ettiği Bait Ur Rouf Cami’nin tasarımıyla, Iraklı sanatçı Mehdi Moutashar ise Arap harfleri ve geometrik şekilleri buluşturduğu tablolarla ödüle layık görüldü.
Gözümü açıp Karagöz'ü gördüm
Gözümü açıp Karagöz'ü gördüm
Kadın Karagöz sanatçıları Geleneksel Türk Tiyatrosu’nun en önemli parçalarından gölge oyunu için emek veriyor. Uzun yıllardan bu yana Karagöz sanatıyla ilgilenen Sibel Tomaç, “Karagöz’ün en önemli özelliği birleştirici unsuru” diyor. Merve İlken, “Ben gözümü açtığımda Karagöz yanı başımdaydı” ifadelerini kullanırken Filiz Aksu ise, “Karagöz elinizden tutup sizi dünyasına çekiyor”şeklinde konuşuyor.
Zeytin ağacından İsrail zindanlarına
Zeytin ağacından İsrail zindanlarına
İsrail hükümeti tutuklu yazar Velid Dakka’yı yeni romanı nedeniyle cezalandıracağını duyurdu.Yazarın kardeşi ise “Nüshaları izinsiz çıkarmadık” diyor.
Aylan’danyediğimiztokadıunutmadık
Aylan’dan yediğimiz tokadı unutmadık
Uçurtma Avcısı kitabıyla tanıdığımız Khalid Hosseini geçtiğimiz yıllar annesi ve kardeşiyle denizde boğulan minik mülteci Aylan Kürdi’nin bu çıktığı zorlu yolculuğu kitaplaştırdı. Deniz Duası adlı kitabını yazmadan önce Ürdün’de mültecilerle görüşen Afgan göçmeni yazar Hosseini’ne göre Aylan'ın ölümü vicdanımızı sorgulamamız için atılan bir tokattı.
Müslümankadınlarçok güçlü
Müslüman kadınlar çok güçlü
Prof. Miriam Cooke, Duke Üniversitesi’nde “Arap Kültürleri” hakkında dersler veriyor. Özellikle Müslüman feministlerin kendilerini ifade yöntemlerini araştırıyor. Cooke, Batı Şeria’da İsrail işgaline karşı kadınların çocuklarıyla birlikte dışarı çıkarak direndiğini, Cezayir’de ise erkeklerin yanında savaştıklarını hatırlatarak Müslüman kadınların çok güçlü olduğunu ve güçlerini Kur’an’dan aldıklarını söylüyor.
Popüler kültürle dünyaya açıldık
Popüler kültürle  dünyaya açıldık
İletişim uzmanı Ali Saydam Türk sanatçıların iletişim yönetimini beceremediğini söylüyor ve ekliyor: “Yurt dışındaki Türrkiye algısını değiştirmek için zaman ve para lazım. Ancak bizim sanat camiamızda çok büyük meblağlar dönmüyor. Sanatçılar bu işe yatırım yapmıyor. Elimizde bu iş için kullanabileceğimiz çok fazla değer var. Tarihi değerler dışında popüler kültüre yönelebiliriz.”
Şehre caz geliyor
Şehre caz geliyor
28. Akbank Caz Festivali 17 Ekim’de başlıyor. 28 Ekim’e kadar sürecek festivalde 100’den fazla sanatçının performansıyla 37 ayrı mekanda 37 konser ile gerçekleşecek. Festival kapsamında ayrıca 3 söyleşi ve 16 atölye çalışması hayata geçecek. 28 Ekim’e kadar devam edecek olan festivalde şehir caza doyacak.
En eski ayakkabı tamircisi zanaatı bıraktı
En eski ayakkabı tamircisi zanaatı bıraktı
Antalya’nın Akseki ilçesinde yaşayan 87 yaşındaki Nebi Doğanay, 72 yıldır sürdürdüğü ayakkabı tamirciliği mesleğini bıraktı. Meslek hayatında yerine usta yetiştiremediği için üzgün olduğunu dile getiren Doğanay, "Mesleğimi çok seviyorum, fakat artık yaşlandım. Çok üzgünüm" dedi.
Sosyal medyayı sallayan kare: Lamborghini'yi iterek götürdüler
Sosyal medyayı sallayan kare: Lamborghini'yi iterek götürdüler
İstanbul'da işçiler arıza nedeniyle yolda kalan bir Lamborghini'yi iterken görüntülendi. Bu fotoğraf sosyal medyada paylaşılınca kullanıcılar, "Lamborghini kullanmanın da bir adabı var", "Lamborghini'ye bunu yapan hayat bize neler yapmaz", "Lamborghini'sini ittiren bilge" gibi yorumlar yaptı.
Batık kale ve surları su altından çıktı
Batık kale ve surları su altından çıktı
Doğunun gizli denizi olarak bilinen Hazar Gölü’nde bulunan ve tarihi tam olarak bilinmeyen batık şehrin olduğu yerde yaklaşık bir buçuk kilometrelik surlara ve kaleye ulaşıldığını açıkladı.
Ölümü hatırlatan 10 ayet
Ölümü hatırlatan 10 ayet
Cennetin eşsiz nimetleri ve güzellikleri müjdeleyen ayetleri geçen hafta paylaşmıştık. Bu hafta da hiç ölmeyecek gibi yaşadığımız dünyada bizlere ölümü hatırlan 10 ayeti seçtik.
Nobel ödüllü bilim adamı bisikleti için park yeri istedi
Nobel ödüllü bilim adamı bisikleti için park yeri istedi
ABD'deki Missouri Üniversitesi bu yıl Nobel Kimya Ödülü'ne layık görülen Smith için özel otomobil parkı yerine bisiklet park yeri ayırdı. Bilim insanı Smith'in isteği üzerine bisiklet parkı yapan üniversite, bu yerin Smith için ayrıldığını belirten bir tabela da asmayı planlıyor.
Pazardan aldığı domatesten yumurta çıktı
Pazardan aldığı domatesten yumurta çıktı
Tokat'ta yaşayan Ahmet Olgunay'ın pazardan satın aldığı domatesin üzerindeki minik bitkiyi görünce şaşırdı. Bitkinin, dünyanın en nadir görülen ve 3 bin yılda bir açtığı iddia edilen 'udumbara çiçeği' olduğunu sanan Olgunay, gerçeği sonradan öğrendi. Domatesin üzerindeki beyaz şey 'Chrysoperla carnea' adı verilen faydalı bir böceğin yumurtasıydı.
'Vedat Milor gönderdi' deyip dolandırdılar
'Vedat Milor gönderdi' deyip dolandırdılar
Son günlerde bazı kişilerin ismini kullanarak restoran sahiplerinden para istediğini öğrenen Vedat Milor, sosyal medya hesabından bir video yayınladı. Milor, bu durumdan rahatsız olduğunu belirterek, "Para vermişseniz dolandırılmışsınız" dedi.
Kültür ve sanat dünyamızın dev çınarı: Ara Güler
Kültür ve sanat dünyamızın dev çınarı: Ara Güler
Fotoğraflarıyla 68 yıldır zamanı durduran Ara Güler, birbirinden renkli kareleriyle fotoğraf dünyasının duayenleri arasına girdi. Dünyaca ünlü isimlerle röportaj yapan ve fotoğraflayan efsanevi foto muhabiri Ara Güler, arkasında ömrünü adadığı yüzlerce eser bıraktı.
Haftanın filmleri
Haftanın filmleri
Türkiye'deki sinema salonlarında bu hafta 2'si yerli 6 film vizyona girecek. Gerilim, aksiyon ve komedi türündeki filmler sinemaseverle buluşacak.
'Diriliş Ertuğrul’a 3 yeni oyuncu
'Diriliş Ertuğrul’a 3 yeni oyuncu

TRT 1'nin sevilen dizisi 'Diriliş Ertuğrul'un beşinci sezonunun başlamasına sayılı günler kala kadroya 3 isim katıldı. Yeni sezon çekimleri devam eden 'Diriliş Ertuğrul'da oyuncu kadrosuna giren isimler İlker Aksum, Eser Karabil ve Enis Yıldız oldu.

Dünyanın en çok izlenen 10 filmi
Dünyanın en çok izlenen 10 filmi

Binlerce mükemmel film var elbette ama hangisini mutlaka izlemek gerektiğine karar vermek çok zor. IMDB’nin verilerine göre gelmiş geçmiş en çok izlenen filmleri sizin için sıraladık. Bu listede dikkat çeken esas şey, Titanic hariç tüm filmlerin son on yıl içinde çekilmiş olması.

Diriliş Ertuğrul'un 5. sezon yayın tarihi belli oldu
Diriliş Ertuğrul'un 5. sezon yayın tarihi belli oldu
TRT'nin reyting rekorları kıran dizisi Diriliş Ertuğrul, kadrosuna yeni isimler almıştı. Sevilen dizinin ne zaman başlayacağı ise merak konusu olmaya devam ediyor. Son iki haftadır TRT yayın akışında yeri gözlenen Diriliş Ertuğrul'dan sevindirici haber geldi. Diriliş Ertuğrul, 17 Ekim Çarşamba günü izleyici karşısına çıkacak.
Haftanın filmleri
Haftanın filmleri
Türkiye'deki sinema salonlarında bu hafta 3'ü yerli 8 film vizyona girecek. Gerilim, aksiyon ve komedi türündeki filmler sinemaseverle buluşacak.
Hollywood filmlerinde onun imzası var
Hollywood filmlerinde onun imzası var
Genç yaşında ideallerinin peşinden giderek Kanada'da ilk önce dil, ardından 3D animasyon eğitimi alan Abdullah Ecirli'nin, bugün dünyanın ilgiyle izlediği birçok Hollywood filminde imzası bulunuyor. Ecirli, Star Wars, Transformers, Maymunlar Cehennemi, Açlık Oyunları gibi filmlerde visual effects/dijital compositor olarak çalıştı.
Yeşilçam'ın unutulmayan 10 repliği: Hazır mıyız kuzum?
Yeşilçam'ın unutulmayan 10 repliği: Hazır mıyız kuzum?
“Nayır nolamaaaz, nen var kuzum?, durdurun uçağı iniyoruz, Şakir’e çay yok” ve daha nicesi Yeşilçam’ın hafızalara kazınan replikleri. Hatırası olan bu filmler Facebook’suz, Twitter’sız, Instagram’sız yıllarda en büyük eğlencemizdi. Yeşilçam’ın en unutulmayan 10 repliğini sizin için bir araya getirdik: “Hazır mıyız kuzum?”
Beyazperdede gişe yarışı başlıyor
Beyazperdede gişe yarışı başlıyor
Sinema bu sezon "altın çağını" yaşayabilir. Daha önce filmleri milyonlarca insan tarafından izlenen Cem Yılmaz, Ata Demirer, Şahan Gökbakar, Yılmaz Erdoğan'ın yapımları önümüzdeki aylarda vizyona girecek. Organize İşler 2, Recep İvedik 6, Karakomik Filmler, Hedefim Sensin ile izleyici karşısına çıkmaya hazırlanan ünlü isimlerin gişeden nasıl bir sonuç alacağı merak ediliyor.
Çerkeslere hakaret edilen dizi final yapıyor
Çerkeslere hakaret edilen dizi final yapıyor
Başrollerinde Tolgahan Sayışman, Hazal Subaşı ve Esra Bilgiç Töre'nin oynadığı 'Bir Umut Yeter' dizisi için final kararı verildi. Dizide Çerkesler için kullanılan "sütü bozuk" ifadesi tepkiye neden olmuştu.
Diriliş Ertuğrul'da kriz çıktı: Sette fotoğraf yasak
Diriliş Ertuğrul'da kriz çıktı: Sette fotoğraf yasak
Fenomen dizi Diriliş Ertuğrul'un yapımcıları, yeni setten görüntü sızmasını engellemek için fotoğraf çekimini yasakladı. İddialara göre dizi baştan aşağı değişti. Platonun yanı sıra oyuncu kadrosunda da yüzde 95'lik bir değişiklik var.
Mehmetçik “Kutlu Zafer” diyecek!
Mehmetçik “Kutlu Zafer” diyecek!
TRT 1 ekranlarında yeni bir dizi izleyici ile buluşacak: Mehmetçik Kutlu Zafer! Mehmet Bozdağ’ın senaristliğini ve yapımcılığını, Kamil Aydın’ın yönetmenliğini üstlendiği Mehmetçik Kutlu Zafer yepyeni hikâyesiyle, 23 Ekim Salı günü ilk bölümü ile TRT 1’de olacak.
Burak Özçivit Diriliş Ertuğrul'da yok
Burak Özçivit Diriliş Ertuğrul'da yok
Son dönemde sıkça gündeme gelen "Burak Özçivit, TRT 1 ekranlarında yayınlanan Diriliş Ertuğrul oyuncu kadrosunda yer alacak mı?" sorusuna açıklık getirildi. İddialara göre Diriliş Ertuğrul sonrası "Diriliş Osman Gazi" başlayacak ve Burak Özçivit altıncı sezonda izleyici ile buluşacak. Yani Özçivit, Diriliş Ertuğrul'da yok.
RTÜK Çukur ve Avlu'ya acımadı
RTÜK Çukur ve Avlu'ya acımadı
Ekranların reyting rekortmeni dizileri Çukur ve Avlu'ya, şiddet içerikli sahnelerinden dolayı, RTÜK'ten ceza yağdı. İki dizide de yer alan şiddet içerikli sahnelerin çocukların zihinsel ve ahlaki gelişimine zarar vereceği ifade edildi.
Gaziantepliler Gülperi'ye şikayet yağdırdı
Gaziantepliler Gülperi'ye şikayet yağdırdı
Show TV'nin dizisi Gülperi, çekimlerinin yapıldığı Gaziantep'i yanlış tanıttığı gerekçesiyle izleyiciler tarafından RTÜK'e şikayet edildi. Gaziantep Kent Konseyi Yakın Tarihi Araştırma ve Kültürel Miras Çalışma Grubu Başkanı Prof. Dr. İbrahim Yakar, kentin tanıtımı için harcanan milyonlarca liranın Gülperi dizisi nedeniyle heba olduğunu söyledi.
Diriliş Ertuğrul bu hafta yok
Diriliş Ertuğrul bu hafta yok
Diriliş Ertuğrul yeni bölümleri ile TRT 1 ekranlarında izleyici karşısına çıkmaya hazırlanıyor. Yeni sezon hazırlıkları tam gaz devam eden ve ekim ayında ekrana gelmesi beklenen Diriliş Ertuğrul, bu akşam TRT 1 yayın akışında yer almadı.
TRT'den Diriliş açıklaması: Ertuğrul'u aşık etmemiz lazım
TRT'den Diriliş açıklaması: Ertuğrul'u aşık etmemiz lazım
TRT 1'in fenomen dizisi Diriliş Ertuğrul ekim ayı ortası gibi ekrana gelmeye hazırlanıyor. TRT 1 Koordinatörü Kurtuluş Zeydan, dizinin yeni sezonu hakkında konuştu. Dizinin ekim ayı ortası gibi ekrana gelebileceğini söyleyen Zeydan, "Ertuğrul, Söğüt'e yerleşiyor. Seyircimiz rahat olsun Diriliş'i birinci sezon işi gibi izleyecekler. Burak Özçivit'i konumlandırma için sabırlı olmamız lazım" dedi.
2018'in En Popüler Seyahat Rotaları
2018'in En Popüler Seyahat Rotaları

En iyiler listelerinden düşmeyen popüler kitapların, ünlü spor müsabakalarının ve günden güne artan tatil odaklı Instagram paylaşımlarının seyahat alışkanlıkları üzerindeki etkisi çok büyük elbette!

Sonbaharda İstanbul'a yakın gezilecek 15 yer
Sonbaharda İstanbul'a yakın gezilecek 15 yer
Zaman zaman trafiğine ve gürültüsüne mahzur kaldığımız İstanbul yine de dünyanın sayılı şehirlerinden biri. Fakat İstanbul'dan günübirlik ve ya birkaç günlük ayrılmak istiyorsanız bir iki saat yolculuk yaparak ulaşabileceğiniz birçok yer var. Sıcak yaz günlerinden kurtulup sonbahara adım atmaya hazırlanırken İstanbul'a oldukça yakın tatil yerlerini sizler için derledik. İşte sonbaharın güzelliğini doyasıya yaşayacağınız İstanbul'un hemen yakınında 15 yer.
Su kuyusu
Su kuyusu
Her Ramazan ayında mutlaka gerçekleştirmeniz gereken 6 köklü geleneğimiz
Her Ramazan ayında mutlaka gerçekleştirmeniz gereken 6 köklü geleneğimiz
On bir ayın sultanı Ramazan aynı zamanda birlik, beraberlik ve yardımlaşma demek. Büyüklerimizin yanı sıra küçüklerimizi de sevindirdiğimiz, iftar sofralarında dostlarımızla bir araya geldiğimiz bu önemli ayda köklü Ramazan geleneklerimizi yeniden canlandırmak hem bu gelenekleri gelecek kuşaklara aktarmak hem de unutulmaz bir Ramazan ayı geçirmek için bire bir.
Dünyanın en büyük yeraltı şehri Nevşehir'de
Dünyanın en büyük yeraltı şehri Nevşehir'de
Nevşehir'de 4 yıl önce başlayan Nevşehir Kalesi ve Çevresi Kentsel Dönüşüm Projesi sırasında dünyanın en büyük yeraltı yerleşimi keşfedilmişti. Temizlik çalışmaları süren yeraltı şehrinin büyük bölümünün ne zaman açılacağı açıklandı.
THY'den istihdam duyurusu
THY'den istihdam duyurusu
Türk Hava Yolları ihtiyaç olan bazı departmanlara personel alımı yapılacağını duyurdu.
Afrika'nın Avrupa'ya açılan penceresi
Afrika'nın Avrupa'ya açılan penceresi
Cebeli Tarık Boğazı'nın esintisinin hissedildiği bölgede, doğal güzelliğiyle büyüleyen Herkül Mağarası, her gün yüzlerce ziyaretçiyi ağırlıyor. İspanya'ya sadece 14 kilometrelik mesafede yer alan Fas'ın Avrupa'ya en yakın kenti Tanca'daki mağara, adeta Afrika'nın Avrupa'ya açılan bir penceresi vazifesi görüyor.
İshak Paşa Sarayı kışın bir başka güzel
İshak Paşa Sarayı kışın bir başka güzel
Osmanlı mimarisinin en seçkin eserlerinden olan İshak Paşa Sarayı, her mevsim farklı güzelliklere bürünüyor. İshak Paşa Sarayı'nı, 2016 Ocak-Kasım döneminde 57 bin 541 yerli ve yabancı turist ziyaret etti.
İslam iktisadı mıİslam ekonomisi mi?
İslam iktisadı mı İslam ekonomisi mi?
İslam’ın iktisat anlayışı, iktisat felsefesi tektir ve kendine hastır. Ancak bunun uygulaması yani ekonomisi ise çeşitli ve zengin olabilir. İslam ekonomisi denmekle de bütün bunlar gözardı edilmiş ve büyük bir imkanlar yığını heba olmuş oluyor.
İşçi eylemlerinde sol vesayet
İşçi eylemlerinde sol vesayet
Ülkemizde önemli bir sorun sol/sosyalist örgütlerin işçi eylemlerinin üzerine çöreklenmeleri. Haklı ve meşru bir alın teri mücadelesi veren işçilerin eylemlerini sözde sahiplenerek, siyasi bir mücadeleye evirirler. Sol/sosyalist çevreler söylemde emekçiler yanında olmasına rağmen hayat tarzlarının emekçilerle çelişmesi nedeniyle geniş emekçi kitlesiyle bağ kuramıyorlar. Bu nedenle kitlesel işçi eylemlerini kullanarak bu bağı inşa etmeye çalışıyorlar.
Eleştirel muhakeme
Eleştirel muhakeme
Bir adamın yazgısı nasıl jeopolitik meseleye dönüşür
Bir adamın yazgısı nasıl jeopolitik meseleye dönüşür
Doğu Akdeniz’de şer ittifakı
Doğu Akdeniz’de şer ittifakı
2000’li yıllarda Doğu Akdeniz’de keşfedilen doğalgaz yatakları, Türkiye karşıtı duruşları bilinen Güney Kıbrıs, Mısır, Yunanistan ve İsrail’i bir araya getirdi. Şer ittifakının amacı Türkiye’yi Akdeniz’de çevrelemek ve enerji havzalarını kendi aralarında pay etmek olarak değerlendirilebilir. Türkiye’nin bu şer ittifakı karşısında ciddi kozları bulunmaktadır.
Hollywood’un Çin hesabı başka!
Hollywood’un Çin hesabı başka!
Hollywood şirketlerinin Çin pazarına bağımlılığı, filmlerin senaryo sürecinden oyuncu seçimine, çekim mekanları tercihlerine ve kurguya kadar bütün süreçleri etkiliyor. Hollywood yapımlarında yüzleri daha sık görülen Çinli oyuncular, ortak yapımlar, aksiyon filmlerinin alakasız sahnelerinde arka planda görülen kırmızı Çin fenerleri, Çince karakterler... Öyle ki Hollywood Çin pazarı için otosansürde kendini aşmış durumda.
Gerçekliğe nüfuz etme yeteneği
Gerçekliğe nüfuz etme yeteneği
İslam dünyası toplumları, karşı karşıya bulundukları ölümcül sorunlarla yüzleşemedikleri için, kendilerini kuşatan belirsizlikler derinleşiyor. Karşı karşıya bulunduğumuz gerçekliği bütün boyutlarıyla yorumlamak, değerlendirmek ve buradan hareketle yeni bir çözüm çerçevesi oluşturmak yerine, popüler tüketim için tarih üretimine başvuruyor, geçmişi politik çıkarlar doğrultusunda sömürgeleştiriyor ve hamaset temelinde sunuyoruz.
ABD-Çin:Yeni soğuk savaşadoğru mu?
ABD-Çin: Yeni soğuk savaşa doğru mu?
Önümüzdeki yıllarda Çin-ABD rekabetinin ekonominin dışına çıkıp başka alanlara sıçrama ihtimali de oldukça olası görünüyor. Yeni bir Soğuk Savaş’a evrilebilecek yapıya sahip olan Washington-Pekin rekabetinin ne yöne gideceğini ise tamamen Çin’in niyetleri belirleyecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.