HayatHayat
Bu besinleri kemoterapi ilaçlarıyla almayın
Bu besinleri kemoterapi ilaçlarıyla almayın
Kanser tedavisi için kemoterapi alan hastaların bu dönemde kesinlikle alternatif tıp ürünlerine giren zerdeçal, keten tohumu, propolis, reisha mantarı gibi besinleri kullanmamaları gerektiği belirtildi.
Tıbbi ürünler market raflarından kalkıyor
Tıbbi ürünler market raflarından kalkıyor
Sağlık Bakanlığı İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu, tıbbi cihaz satış ve tanıtımına düzenleme getirdi. Yara bandı, pamuk, diş macunu, nefes açıcı burun bantlarının arasında olduğu 10 kalem dışındaki tıbbi ürünler marketlerde, internette ya da bu alanda ruhsatlandırılmayan başka bir iş yerinde satılamayacak.
Peyniri böyle saklayın
Peyniri böyle saklayın
Günün her saati sofralarımızı süsleyen, yemeklerimize renk ve lezzet katan vazgeçilmez gıdamız peyniri uygun koşullarda saklamayı biliyor musunuz?
Burnu kesilen Afgan kadın tedavi için Ankara'da
Burnu kesilen Afgan kadın tedavi için Ankara'da
Afganistan'da burnu eşi tarafından kesilen ve üzerine kuma getirilen 22 yaşındaki Reza Gül, tedavisi için Ankara'ya getirildi. Evliliğinden bu yana 6 yıldır şiddet gören Gül, yaşadıklarını gözleri dolarak anlattı.
Masum sigara diye bir şey yok
Masum sigara diye bir şey yok
Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve Türk Toraks Derneği Tütün Kontrolü Çalışma Grubu Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Oğuz Kılınç, sigaranın kadın içicilerde 23 yıl, erkeklerde ise 28 yıl ömürden çaldığını söyledi.
Kansersiz bir hayat için bunları yiyin!
Kansersiz bir hayat için bunları yiyin!
Henüz kesin tedavisi bulunamayan kanser, asrın en tehlikeli hastalıklarının başında gelse de belli gıdaları tüketerek bu hastalığa yakalanma riskini büyük oranda düşürmek mümkün.
Günde 30 dakika yeterli
Günde 30 dakika yeterli
Kardiyoloji Uzmanı Dr. Turgay Burucu 30 dakikalık spor amaçlı yürüyüşün kalp krizi riskini yarı yarıya indirdiğini belirtti. Kalp sağlığını korumak için illa ki spor salonlarında saatler geçirmek gerekmediğini söyleyen Dr. Burucu, tempolu ve düzenli yürüyüşü tavsiye ederek ideal yürüyüş süresinin haftada 150 dakika olduğunu kaydetti.
Maganda kurşunuyla ölen çocuk hayat kurtardı
Maganda kurşunuyla ölen çocuk hayat kurtardı
İzmir'de 10 çocuklu ailenin en küçüğü ve 5 yıl boyunca haftada 3 gün diyaliz merkezine giderek yaşama tutunan 16 yaşındaki Seyfullah Erkul, İstanbul'da maganda kurşunuyla ölen 11 yaşındaki Mehmet Yasin Turhan'ın bağışlanan böbreğiyle adeta yeniden dünyaya geldi. İstanbul ve Ankara'da uygun alıcı bulunamayınca İzmir'de başarılı bir operasyon ardından sağlığına kavuşan Erkul, taburcu edildi.
Esra Erol'dan Müge Anlı'ya derbi yanıtı
Esra Erol'dan Müge Anlı'ya derbi yanıtı
Çıkan olaylar nedeniyle tatil olan derbide Beşiktaşılı futbolcuları suçlayan Müge Anlı'ya cevap veren Esra Erol, "Her kim olursa olsun taraftarın futbolcuya küfür etme hakkı olamaz" dedi.
Prof. Dr. Aziz Sancar: Türk dünyasına borcunuz var
Prof. Dr. Aziz Sancar: Türk dünyasına borcunuz var
Kırgızistan'da üniversite öğrencilerine ve akademisyenlere konuşan Nobel ödüllü bilim adamı Prof. Dr. Aziz Sancar, "Türk dünyasına borcunuz var, ilim yapın ve çok çalışın" ifadelerini kullandı.
Natalie Portman Filistin için İsrail'in ödülünü geri çevirdi
Natalie Portman Filistin için İsrail'in ödülünü geri çevirdi
Hollywood yıldızı Natalie Portman, Kudüs'te kendisine verilmesi planlanan 2 milyon dolar değerindeki 'Genesis Ödülü'nü Filistinlilere yapılan saldırılar nedeniyle geri çevirdi.
İran ekonomi dergisi Turgut Özal’ın resmini kapak yaptı
İran ekonomi dergisi Turgut Özal’ın resmini kapak yaptı
Ticaret-i Ferda adlı ekonomi dergisi, 25'inci ölüm yıl dönümünde eski Cumhurbaşkanı Özal‘ı "Kalkınma komutanı" başlığıyla kapağına taşıdı. Dergide, "Turgut Özal gibi birisi İran ekonomisinde neden yok?" ifadelerine yer verildi.
Stephen Hawking için dondurma ve helva dağıtıldı
Stephen Hawking için dondurma ve helva dağıtıldı
14 Mart'ta 76 yaşında Cambridge'deki evinde hayatını kaybeden ünlü İngiliz fizikçi Stephen Hawking için İzmir'de helva ve dondurma dağıtıldı.
Vakıf kültürünü yeniden canlandırıyoruz
Vakıf kültürünü yeniden canlandırıyoruz
Hayırsever koleksiyonerlerin ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kişisel koleksiyonundan eserlerin yer aldığı “Geleceğin Yıldızları için Karma Eserler Sergisi” açıldı. İbn Haldun Üniversitesi Kurumsal İletişim Daire Başkanı Muhammed Akaydın “Bu sergiyle vakıf kültürünü yeniden canlandırmayı hedefliyoruz” dedi.
Kolektifvicdanın sesiydi
Kolektif vicdanın sesiydi
Edebiyatımızın önemli kalemlerinden Kemal Tahir, vefatının 45. yıldönümünde Türk Edebiyatı Vakfı’nda düzenlenen panelde anıldı. Prof. Dr. Gülper Refiğ, “Tahir, Türkiye’yi bölmeye çalışanlara karşı bütünleşme arayanların kolektif vicdanının sesidir” dedi.
Sığınaklar satışta!
Sığınaklar satışta!
Almanya’nın Kuzey Ren Vestfalya eyaletinde savaş döneminde yapılan 69 sığınak satışa çıkartıldı.
Trump’ı ıslah edecekler
Trump’ı ıslah edecekler
ABD’yi tanımadan dünyayı tanımak ve anlamak mümkün değil. Alev Alatlı ile 2016 yılı başında yaptığımız ‘Kelebek Etkisi’ programlarında en önem verdiğimiz konulardan birisi ABD idi. ABD’nin 45. Başkanı seçilirken “Amerika’nın vasilerinin çizdiği yön değişebilir mi?” sorusu üzerinden turbo kapitalizm çerçevesinde pek çok konuya değindik. Turbo kapitalizm değişebilir miydi? Seçim yarışının yeni başladığı günlerde, 25 Şubat’ta Alev Alatlı, Trump’ın kazanacağı ve bunun da o kadar kötü bir şey olmadığı öngörüsünde bulunmuştu. Trump’ın ‘neocon’ değil ‘yerlici’ olduğunu söylemişti. Ve o tarihlerde çok da şans tanınmayan Trump kazandı. Alatlı ile bu öngörüsünün dayandığı sebepleri konuştuk. Ancak daha derin bir röportajı sonraya saklıyoruz.
Mehmet Şanver: Üst rütbeler devşirildi
Mehmet Şanver: Üst rütbeler devşirildi
15 Temmuz'da darbecilerin kızının düğününü basıp rehin aldığı Korgeneral Mehmet Şanver Yeni Şafak'a konuştu. Darbeci askerler tarafından derdest edilerek helikopterle kaçırılan emekli Korgeneral Mehmet Şanver, FETÖ’nün Silahlı Kuvvetler içinde çok gizli hareket ettiğini belirterek “Bazı çocukların daha askeri okullara girmeden ele geçirilmesi söz konusu. Yüksek rütbede olanların bir kısmının ise sonradan devşirildiklerini değerlendiriyorum. Belirli ikballe kandırıldıklarını; buna göre de her yolu mübah gördüklerini ve tuzaklar kurduklarını görüyoruz” dedi.
28 Şubat'ta direniş yazıları yazdık
28 Şubat'ta direniş yazıları yazdık
Yeni Şafak gazetesinin ilk kurulduğu yıl yayın yönetmeni koltuğuna oturan Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, tirajı iki katına çıkarmayı hedeflediğini ancak imkansızlıklar yüzünden gazeteden ayrıldığını söylüyor ve ekliyor:”28 Şubat döneminde patronlar geldi ve gazeteye yazılarımla destek vermemi istediler. Tekrar Yeni Şafak’ın arka sayfasında köşe yazmaya başladım. 28 Şubat'ın karanlık günlerinde yazıldığı için bu yazılar çok dokunaklı direniş yazılarıdır.”
1930’ların antisemit Avrupası gibi
1930’ların antisemit Avrupası gibi
Sosyolog ve göç tarihçisi Profesör Leo Lucassen, Avrupa’nın bugünkü iklimini antisemitizmin başladığı 1930’lu yıllara benzediğini söyledi. Prof. Lucassen, “Antisemitizmin kullanımı ve şu anda terörizmin öne sürülmesi aynı şey. Karşıdakini başkalaştıran bir tavır, 1930’larda Yahudilere yapılanlar gibi. Bunlar üçüncü dünya savaşına sebep olabilecek şeyler” dedi.
Irkçıların sesi çok çıkıyor
Irkçıların sesi çok çıkıyor
Yeni Şafak, Hollanda’da yükselen ırkçılığı araştırdı. Yazarımız Ayşe Böhürler, Leiden Belediye Başkanı Henri Lenferink, İslamofobiye Karşı Çağrı Merkezi kurucusu Marianna Vorthooren, Sosyolog Prof. Hein de Haas ve Leiden Belediye Meclis Üyesi Vahit Köroğlu ile konuştu. Leiden Belediye Başkanı Henri Lenferink, ülkede İslamofobiklerin azınlıkta olsa bile seslerinin çok yüksek çıktığını söyledi.
Beyaz Baretliler7 şehit verdi
Beyaz Baretliler 7 şehit verdi
Suriye’deki savaş boyunca şimdiye dek onbinlerce kişiyi enkaz altından kurtaran ve saldırılarda yaralılara yardım eden Beyaz Baretliler, İdlib’de 7 şehit verdi.
Teröre 200 TIR daha!
Teröre 200 TIR daha!
ABD’nin, DEAŞ’la mücadele gerekçesiyle terör örgütü PKK/PYD’ye askeri yardımları devam ediyor.
DEAŞ'tan Iraklı polislere pusu: 8 ölü
DEAŞ'tan Iraklı polislere pusu: 8 ölü
Terör örgütü DEAŞ, Bağdat-Kerkük otoyolunda kurdukları pusu sonucu 8 polis hayatını kaybetti.
Çeviriye adananbir ömür onunki
Çeviriye adanan bir ömür onunki
Lermontov’un Demon yani İblis şiirinin roman versiyonu ve Tolstoy’un Mutluluk isimli romanı. Her iki eserin de çevirmeni Olga de Lebedev, Osmanlı okurları tarafından bilinen adıyla Madam Gülnar. Bu iki çeviri hem anlatım tarzıyla, hem de dildeki müziği yakalama konusunda Türk diline yapılmış en harika çevirilerdendir demek ancak hakikati teslim etmek olur.
Kriz karşısında Modern Türk Şiiri
Kriz karşısında Modern Türk Şiiri
Mehmet Can Doğan, özellikle Cumhuriyet’ten 1980’lere Türk şiirinde öne çıkan şair, dergi ve şiir anlayışlarını, edebi toplulukları kimi zaman bir kitap hacminde kimi zaman bir makale sınırları içinde defalarca kaleme almıştır. Doğan’ın Modern Türk Şiiri kitabı da bu alandaki bilgi birikimini yansıtan kapsamlı bir çalışma olmuş.
“Milli çocuk edebiyatı’nın” neresindeyiz?
“Milli çocuk edebiyatı’nın” neresindeyiz?
Merve Akbaş Yerli çocuk kitaplarının sayısı her geçen gün artsa da milli çocuk edebiyatı için aşama kaydettiğimizi söylemek zor. Peki kültürel, yerli veya milli öğelerden beslenen bir çocuk edebiyatına ulaşmak için neler yapmak gerekiyor?
Sosyoloji biliminin külkedisi: Gündelik Hayat
Sosyoloji biliminin külkedisi: Gündelik Hayat
Ali Esgin ve Güney Çeğin'in editörlüğünde çıkan Gündelik Hayat Sosyolojisi: Temalar, Sorunsallar ve Güzergâhlar isimli kitap, gündelik hayatın pratiklerini kendisine bilgi konusu yapan sosyologlar üzerine derinlikli bir inceleme sunuyor.
Kefaret sürekli ödenmelidir
Kefaret sürekli ödenmelidir
2006’da Nobel ödülüne layık görülen romancı Orhan Pamuk’un teknik düzeyde başarısına yoğunlaşan makalelerde, edebiyat tarihimize dönük ilginç tespitlerle de karşılaşmak mümkün.
Bu portrelerin duruşu dünyayı kurtaracak
Bu portrelerin duruşu dünyayı kurtaracak
Özgün çizimleriyle tanınan Necmettin Asma’nın elinden çıkan 59 portre bir kitapta toplandı. “İslam dünyasının derdi çok. Tamamını çizmeye ömrüm yetmez” diyen Asma, sözlerini şöyle sürdürüyor: “Bizi ve dünyayı kurtaracak olan şey bu portrelerin duruşudur”
Doğu ve batının hakkını veren şarkiyatçı
Doğu ve batının hakkını veren şarkiyatçı
Yüzünü hem doğuya hem de batıya çeviren Alman şarkiyatçı Annemarie Schimmel, tecrübelerini ve serancamını Doğudan Batıya adlı kitabında büyüleyici bir dille anlatıyor.
Çerkesler’in 150 yıllık fotoğrafı
Çerkesler’in 150 yıllık fotoğrafı
Sözlü tarih araştırmacısı Elbruz Aksoy, 150 yıl önce Kafkasya’dan Rusya tarafından sürgün edilen Çerkesler’in torunlarıyla konuştu. 20 yıl süren çalışmada topladığı öyküleri “Benim Adım 1864: Çerkes Hikâyeleri” adıyla kitaplaştıran Aksoy, “Çerkeslerin fotoğrafını çekelim diye çıktığımız yolda bu coğrafyanın son 150 senesinin görüntüsünü ortaya çıkardım” diyor.
İklim değişikliğinderomantizm aramayalım
İklim değişikliğinde romantizm aramayalım
Sürdürülebilirlik üzerine yaptığı çalışmalarla tanınan İstanbul Teknik Üniversitesi Kimya Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Filiz Karaosmanoğlu, iklim değişikliğinin sadece solan çiçeklerle açıklanmayacağını söyleyerek “Yaşadıklarımız o kadar gerçek ki iklim değişikliğinde romantizm aramayı bir kenara bırakarak karbon ve su ayak izimizi düşürmeye çalışalım” diyor.
Duygusuzparlak zeka
Duygusuz parlak zeka
Japonya’da bir yapay zeka robotunun belediye başkanlığına aday gösterilmesi, robot Sophia’a Suudi Arabistan’da vatandaşlık verilmesi, yapay zekayı tekrar gündeme getirdi. Prof. Dr. Levent Akın ve Doç. Dr. Hatice Köse, yapay zekanın duyguları anlasa da duygulanamayacağı için ne belediye başkanı ne de vatandaş olabileceğini söylüyor.
1600 yıl sonrasanatla keşfet
1600 yıl sonra sanatla keşfet
Çemberlitaş’taki Doğu Roma döneminden kalma yaklaşık 1600 yaşındaki Şerefiye Sarnıcı kapılarını ilk kez Yeni Şafak Pazar’a açtı. 24 Nisan’da Ahmet Nejat’ın Hiç Hali adlı sergisiyle İBB Başkanı Mevlüt Uysal’ın açılışını yapacağı sarnıç kültür ve sanatın merkezi olacak.
Öğrencilerimden orkestra kurulur
Öğrencilerimden orkestra kurulur
Fırat Kızıltuğ, viyolonseli Türk müziğine kazandırdı. Yazdığı şiirler, kitaplarla edebiyata müzisyenliğiyle Türk müziğine hizmet ediyor. 83 yaşındaki ustanın yüzlerce öğrencisi bugün ülkemizin önemli müzisyenleri oldu. Bir orkestra kuracak kadar öğrenci yetiştirdiğini söyleyen Kızıltuğ çalışmaya, üretmeye ve ilham olmaya devam ediyor.
Moda dünyaya pahalıya patlıyor
Moda dünyaya pahalıya patlıyor
Sürekli değişen, ucuz ve kolay ulaşılan kıyafetler. Fast fashion hızla ülkelerin giyim alışkanlarını değiştirdi. Bu kolaycı moda tarzı beraberinde devasa tekstil atıklarını ve çevre kirliliğini getirdi. ABD ve Avrupa tekstil atıklarını Afrika ve Asya ülkelerine gönderip kurtuluyor. Afrika ülkelerinin 2019 yılında ikinci el kıyafetlere yasaklama planı ise şimdiden küresel güçlerin engeline takıldı. Türkiye’de ise özellikle geri dönüşüm konusunda ilerlemeler var.
Gaflet ihanet kasıt
Gaflet ihanet kasıt
Teşvikiye Cami ve Haydarpaşa Tren Garı’nda yaşanan yangınlar, akıllara sabotaj ihtimalini getirdi. Yangınlar kısa sürede kontrol altına alınarak söndürüldü.Osmanlı’daki yangınlar üzerine yaptığı çalışmalarla tanınan Prof.Dr. Kemallettin Kuzucu ise İstanbul’un tarih boyunca yangınlarla büyük mücadeleler verdiğini söyleyerek “Kaza ile ortaya çıkmış yangınların dışında karşımıza her zaman gaflet, ihanet ve kasıt çıkmıştır” diyor.
500 yıldır değişmeyen sanat şehri: Floransa
500 yıldır değişmeyen sanat şehri: Floransa
İtalya’da mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri olarak üst sıralarda bulunan Toskana’nın incisi, sanatın ve Rönesans’ın merkezi Floransa, yüzyıllardır değişmeyen güzellikteki eserleri içinde barındırıyor ve tüm bu ihtişamıyla sizi bekliyor.
Soğanla gelen arınma
Soğanla gelen arınma
Arınıp, daha zinde yaşamak için çeşitli detoks tarifleri var. Ancak önemli olan sağlık durumunuzun ve metabolizma hızına uygun detoks yapılması. Her şeyden önce daha fazla arındırıcı bir içecek bir çorba istiyorsak başvuracağımız ilk besin soğan.
Süper çocuklar
Süper çocuklar
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın heyecanı tüm yurdu sararken, yurdun farklı bölgelerinde yetenekleriyle ön plana çıkan çocuklar, spor, sanat ve bilimdeki başarılarıyla Türkiye’nin adını tüm dünyaya duyuruyor.
Ekranlarla değilakranlarınızla oynayın
Ekranlarla değil akranlarınızla oynayın
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, 23 Nisan nedeniyle İstanbul’da bir etkinlik düzenlendi. ‘Gülhane Çocuk Buluşması’ adıyla düzenlenen etkinliğe çoğunluğu yetiştirme yurdunda yaşayan çocuklar ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya katıldı.
Erdoğan'dan Kader'e davet
Erdoğan'dan Kader'e davet
Biri down sendromlu 10 kardeşi bulunan, koyun otlatırken kitap okuması MOBESE kameralarına yansıdıktan sonra İçişleri Bakanlığı’nın "Biz Anadoluyuz Projesi" kapsamında İstanbul ve Çanakkale gezisiyle ödüllendirilen Kader Özer, bu kez de Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından Külliye'de yapılacak olan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı törenine davet edildi.
Kuveyt Türk'tençocuklara umut
Kuveyt Türk'ten çocuklara umut
İnsana ve topluma katkı sağlayan projeleri destekleyen Kuveyt Türk, Kanserli Çocuklara Umut Vakfı’nın Umuda Destek Projesine verdiği desteği bu yıl da sürdürüyor. Kuveyt Türk, 23-29 Nisan tarihleri arasında Kuveyt Türk banka kartlarıyla yapılan her işlem için müşterileri adına temeli geçen hafta atılan KAÇUV 2. Aile Evi Projesi için 1 TL bağış yapacak.
Çocuklar Akbank'laetkinliğe doyacak
Çocuklar Akbank'la etkinliğe doyacak
Akbank Sanat, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla Nisan ayında çocuklar için zengin bir program hazırladı. Tiyatrodan yaratıcı atölye çalışmalarına kadar pek çok etkinlik Nisan ayı boyunca Akbank Sanat’ta çocukları bekliyor.
23 Nisan için her yer hazır
23 Nisan için her yer hazır
23 Nisan için AVM’ler ve oyun parkları hazırlıklarını tamamladı. Çocuk misafirlere unutulmaz bir bayram yaşatacak olan alışveriş merkezleri sürprizler hazırlarken, eğlence için meydanlara sahne ve oyun alanları kurdu.
Mehdi Sungur vefat etti
Mehdi Sungur vefat etti
İlim Yayma Cemiyeti’nin kurucu üyelerinden Dağıstan asıllı Emekli Tuğgeneral Mehmet Mehdi Sungur, 78 yaşında vefat etti. Sungur’un naaşı, bugün Yalova’da toprağa verilecek.
Daha güçlüTürkiye için
Daha güçlü Türkiye için
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla mesaj yayınlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “24 Haziran’da yapılacak seçimlerle, ülkemizdeki istikrar ve güven ortamını güçlendirecek yeni bir döneme giriyoruz. Kararların daha güçlü alınabilmesini temin edecek bu adım, gelişmemizin hız kazanmasını sağlayacaktır” dedi.
Erdoğan hayatını anlatacak filme izin vermedi
Erdoğan hayatını anlatacak filme izin vermedi
Cumhurbaşkanı Erdoğan, hayatından kesitlerin anlatılacağı "Dede Sultan" adlı filmin yapımına, çekimine ve gösterimine muvafakat vermedi. Erdoğan'ın avukatı Hüseyin Aydın, filmin hazırlıklarını sürdüren İstanbul'da Baran Medya şirketine "ihtarname" gönderdi.
Oscar Ödülleri'nin kazananları belli oldu
Oscar Ödülleri'nin kazananları belli oldu
2018 Oscar ödülleri sahiplerini buldu. İşte Oscar 2018 ödüllerini kazanan oyuncular ve filmlerin tam listesi...
Ünlü oyuncunun Oscar ödülü çalındı
Ünlü oyuncunun Oscar ödülü çalındı
En iyi kadın oyuncu Oscar'ını alan Frances McDorman'ın ödülü çalındı. Törenden sonra düzenlenen kutlama partisinde ödülü çalarak video çeken zanlı yakalandı ve ödül sahibine geri verildi.
Filistinli yönetmen ve oyunculardan İstanbul Film Festivali'ne boykot
Filistinli yönetmen ve oyunculardan İstanbul Film Festivali'ne boykot
Filistinli yönetmen, yapımcı ve oyuncular İKSV'nin düzenlediği İstanbul Film Sanat Festivali'ni boykot ediyor. Filistin için İsrail'e Boykot Girişimi'nden yapılan açıklamada boykot kararına gerekçe olarak, festivale ARTISRAEL aracılığıyla İsrail Dışişleri Bakanlığı'nın sponsor olması gösterildi.
'Can Feda' hüsrana uğrattı
'Can Feda' hüsrana uğrattı
Burak Özçivit ile Kerem Bürsin'in başrolü paylaştığı 'Can Feda' filmi gişede hayal kırıklığı yaşadı. İlk 3 günde 110 bin 685 kişi tarafından izlendi. Can Feda, listede ancak üçüncü sırada yer aldı.
Almanya'da skandal: Can Feda filmi yasaklandı
Almanya'da skandal: Can Feda filmi yasaklandı
Burak Özçivit ve Kerem Bürsin'in baş rollerinde oynadığı 'Can Feda' filmi Almanya'da yasaklandı. Almanya'nın, Türk askerinin kahramanlığını anlatan filmden bazı sahnelerin çıkarılmasını istediği belirtildi.
Sinema sektörüne 31 milyon lira destek
Sinema sektörüne 31 milyon lira destek
Kültür ve Turizm Bakanlığınca "ilk filmini gerçekleştirecek yönetmen", "uzun metrajlı kurgu film yapım" ve "yapım sonrası" başlıklarında 40 projeye 31 milyon 100 bin lira destek sağlandı.
Tarihi filmleremilyonluk destek
Tarihi filmlere milyonluk destek
Bakanlık, Türkiye’nin kahramanlık dolu tarihini anlatan filmlere 31 milyon lira destek verdi. İran-Irak savaşında Japonları kurtaran Türklerin hikayesi ‘Tahran’dan Kaçış’a, Kanije Zaferi’ni işleyen ‘Kanije 1601’e, Osman Sınav’ın ‘Yalnız Kurt’una, Atalay Taşdiken’in ‘Turagay’ına, Mesut Uçakhan’ın ‘Hadim’i ile Yavuz Özkan’ın ‘Efsane’sine birer milyon ödenecek.
Format değiştiren izdivaç programlarına kötü haber
Format değiştiren izdivaç programlarına kötü haber
RTÜK Başkanı Yerlikaya, bazı evlilik programlarının yeni formatlarında da insanların mahremine girildiğini belirterek, böyle devam edilmesi durumunda gereken müeyyidelerin uygulanacağını söyledi.
Mehmed Bir Cihan Fatihi'ne soğuk duş: Hüsrana uğradı
Mehmed Bir Cihan Fatihi'ne soğuk duş: Hüsrana uğradı
10 Nisan Salı 2018 reyting sonuçları açıklandı. Mehmed Bir Cihan Fatihi, Kadın mı, Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz gibi iddialı yapımların yarıştığı akşam zirvenin sahibi 'Kadın' isimli dizi oldu. Kanal D'nin iddialı yapımı Mehmed: Bir Cihan Fatihi reytinglerde hüsrana uğradı.
11 Nisan Çarşamba reyting sonuçları: Diriliş Ertuğrul lider
11 Nisan Çarşamba reyting sonuçları: Diriliş Ertuğrul lider
11 Nisan Çarşamba reyting sonuçları açıklandı. Total grubunda Sen Anlat Karadeniz birinci olurken; AB ve ABC1 grubunda liderin adresi yine değişmedi. İşte 11 Nisan Çarşamba reyting sonuçları...
17 Nisan Salı reyting sonucu: Mehmed Bir Cihan Fatihi'ne kötü haber
17 Nisan Salı reyting sonucu: Mehmed Bir Cihan Fatihi'ne kötü haber
17 Nisan Salı 2018 reyting sonuçları belli oldu. Kadın mı? Eşkıya mı? Mehmed Bir Cihan Fatihi mi? Ufak Tefek Cinayetler mi? İşte 10 Nisan Salı reyting sonuçları...
Mehmed: Bir Cihan Fatihi final yapıyor
Mehmed: Bir Cihan Fatihi final yapıyor
Reytinglerde beklenen patlamayı yapamayan Kanal D'nin dönem dizisi Mehmed Bir Cihan Fatihi'nin 6. bölümde ekran macerasını noktalayacağı iddia edildi.
Saadettin Köpek Diriliş'i ele geçirdi: 3 listede de birinci
Saadettin Köpek Diriliş'i ele geçirdi: 3 listede de birinci
Haftalardır süren reyting mücadelesinde TRT 1'in efsane dizisi Diriliş Ertuğrul, Total grubunda kaybettiği birinciliği yeniden ele geçirdi. Dün akşam diziye veda eden 'Saadettin Köpek' karakterinin infaz sahnesi reytignleri ele geçirdi. Diriliş Ertuğrul üç puan grubunda da birinci oldu. İşte 18 Nisan Çarşamba reyting listesi...
Saadettin Köpek öldü sosyal medya karıştı
Saadettin Köpek öldü sosyal medya karıştı
Reyting rekortmeni Diriliş Ertuğrul'da Ertuğrul Bey tarafından ormanda kellesi vurulan Sadettin Köpek'in ölümüyle sosyal medya karıştı. İzleyiciler rahatladıklarını söylerken, Instagram kullanıcıları, "Türkiye rahatladı", "İyice bakın öldü mü?" diye yorumlar yaptı.
Mehmed Bir Cihan Fatihi'ne 'yeni kanal' arayışı
Mehmed Bir Cihan Fatihi'ne 'yeni kanal' arayışı
Başrolünü Kenan İmirzalıoğlu'nun oynadığı "Mehmed Bir Cihan Fatihi" dizisi, önümüzdeki hafta Kanal D'de final yapıyor. Dizinin başka bir kanal ile yoluna devam edeceği, bu nedenle de Atv ile görüşmelere başlandığı iddia edildi.
Mühendislik harikası 2 bin yıllık eşsiz kale
Mühendislik harikası 2 bin yıllık eşsiz kale
Kommagene uygarlığı tarafından 2 bin yıl önce yapılan mühendislik harikası Eski Kahta Kalesi'nin (Yeni Kale) yeni odalarının ortaya çıktığı ikinci etap restorasyonu tamamlandı.
Skyroad 1 yaşında
Skyroad 1 yaşında
"Yaşarken gez, gezerken yaşa!" sloganıyla yayın hayatına devam eden Skyroad Dergisi birinci yılını kutluyor. 2015 Kasım ayından bu yana seyahat ve kültür rehberliği yapan Skyroad, okuyucularına dünyanın ve Türkiye'nin dört bir yanından ilgi çeken manzaralar sunmaya devam ediyor.
Cumalıkızık’a turist akını
Cumalıkızık’a turist akını
UNESCO'nun dünya kültür mirasına dahil ettiği Bursa'nın tarihi Cumalıkızık köyünde turistlerin kahvaltı edebilmek için verdikleri uğraş görenleri şaşırtıyor. Tarihi Cumalıkızık evlerinde köy kahvaltısı yapabilmek için kilometrelerce yol gelen turistler, köyün otantik havasında keyifli bir gün geçiriyor.
Hasankeyf sular altında kalacak
Hasankeyf sular altında kalacak
Ilısu Barajı'nda çalışmaların tamamlanmasıyla 2019 yılında tamamen su altında kalacak olan Batman’ın Hasankeyf ilçesi ziyaretçi akınına uğruyor. İlçeyi su altında kalmadan önce görmek isteyen yerli ve yabancı turistler, Hasankeyf’e en hareketli günlerini yaşatıyor.
İshak Paşa Sarayı kışın bir başka güzel
İshak Paşa Sarayı kışın bir başka güzel
Osmanlı mimarisinin en seçkin eserlerinden olan İshak Paşa Sarayı, her mevsim farklı güzelliklere bürünüyor. İshak Paşa Sarayı'nı, 2016 Ocak-Kasım döneminde 57 bin 541 yerli ve yabancı turist ziyaret etti.
Afrika'nın Avrupa'ya açılan penceresi
Afrika'nın Avrupa'ya açılan penceresi
Cebeli Tarık Boğazı'nın esintisinin hissedildiği bölgede, doğal güzelliğiyle büyüleyen Herkül Mağarası, her gün yüzlerce ziyaretçiyi ağırlıyor. İspanya'ya sadece 14 kilometrelik mesafede yer alan Fas'ın Avrupa'ya en yakın kenti Tanca'daki mağara, adeta Afrika'nın Avrupa'ya açılan bir penceresi vazifesi görüyor.
THY'den istihdam duyurusu
THY'den istihdam duyurusu
Türk Hava Yolları ihtiyaç olan bazı departmanlara personel alımı yapılacağını duyurdu.
Dünyanın en büyük yeraltı şehri Nevşehir'de
Dünyanın en büyük yeraltı şehri Nevşehir'de
Nevşehir'de 4 yıl önce başlayan Nevşehir Kalesi ve Çevresi Kentsel Dönüşüm Projesi sırasında dünyanın en büyük yeraltı yerleşimi keşfedilmişti. Temizlik çalışmaları süren yeraltı şehrinin büyük bölümünün ne zaman açılacağı açıklandı.
Türkiye neden büyük devlet?
Türkiye neden büyük devlet?
Coğrafya, tarih ve kültür Türkiye’ye büyük sorumluluk yüklüyor. Büyük ekonomisi, yetişmiş insan gücü, gelişen teknolojisi, dürüst dış politikasıyla, tarihi ve kültürel etki alanı ile Türkiye bir cazibe merkezidir. Tarihinde de bulunduğu yerlerde sömürge politikaları uygulamayan, asimilasyondan uzak duran Türk milleti, eskiden beridir olduğu gibi, dünya mazlumlarının doğal lideri konumundadır.
Suriye’de büyük güç restleşmesi ve Türkiye
Suriye’de büyük güç restleşmesi ve Türkiye
Rusya ve ABD ordularının en üst alarma geçtiği bir zamanda Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ABD Başkanı Trump ve Rusya Başkanı Putin ile görüşecek itidal çağrısı yapması ve asıl mesele olan Esed konusuna yoğunlaşılması gerektiğini bildirmesi belki de buna sebep arayan iki devleti de şimdilik sakinleştirdi. Türkiye Genelkurmay Başkanının da bu süreçte aktif olarak Rusya ile iletişimde kalarak dünya savaşına gidebilecek bir sonuç ortaya çıkarabilecek gerginliği azaltıcı bir rol üstelendiğini söylemeliyiz.
Başörtü yasağı, belgesi ve kurumsal ayrımcılık
Başörtü yasağı, belgesi ve kurumsal ayrımcılık
Operasyon sınırlı tehdit sınırsız
Operasyon sınırlı tehdit sınırsız
2019 yılında savunma bütçesi 715 milyara dolara ulaşacak olan ABD, SSCB ile silahlanma yarışının zirve noktasına varılan Reagan döneminde bile bu miktarı telafuz etmemişti. 715 milyarlık ABD savunma bütçesi, Fransa Cumhurbaşkanı Macron’un kendisine yakıştırılan “Genç Napolyon” benzetmesini ciddiye alması ve İsrail-Suudi Arabistan ortaklığının İran paranoyası ile biraraya geldiğinde patlayıcı bir karışıma dönüşüyor.
Ahlaki yoğunluklardan ihtirasların yoğunluğuna
Ahlaki yoğunluklardan ihtirasların yoğunluğuna
Muhalefetin yeni kaos söylemi: “Obez Suriyeliler”
Muhalefetin yeni kaos söylemi: “Obez Suriyeliler”
İnsani yardımlarda dünyanın en cömert ikinci ülkesi olan, GSYH’sının yüzde 0,98’ini insani yardımlara ayıran Türkiye’ye insani yardımlarda manevra alanının genişliği, toplumun yardımseverliğinin bir sonucu. Zor durumda olana, muhtaç olana el vermek, bu ülkenin temel dinamiklerinden birisi. Bu gerçekliği, toplumun yardım konusundaki duyarlılığını “bak, senin hakkın elinden alınıp Suriyeliye veriliyor” yaklaşımıyla görmezden gelmek ise, topluma yabancı olmanın açıkça ilanıdır.
Avrupa’nın kimlik arayışı gölgesinde Türkiye
Avrupa’nın kimlik arayışı gölgesinde Türkiye
Fransa Cumhurbaşkanı Macron Berlin’de yaptığı konuşmada, “Avrupa bir dönüm noktasında. Bu dönemde eşsiz bir Avrupa macerası yaşıyoruz. Avrupa’nın egemenliği dünya düzeni tarafından sınanmakta” dedi. Avrupa, güçlenen milliyetçi ideolojiye Macron ve Merkel’in söylemleri ile karşı durabilecek mi önümüzdeki yıl göreceğiz. Mayıs 2019’da Avrupa Parlamentosu seçimleri Avrupa Birliği içerisindeki güç dengelerinin yeniden oluşmasını ve gelecek on yılın nasıl şekilleneceğini gösterecek.
Trump’ın Suriye’de aklı karışık
Trump’ın Suriye’de aklı karışık
ABD Başkanı Donald Trump, geçtiğimiz hafta Suriye’den çekilme sözü verdi. Geçen hafta ise, Suriye lideri Beşşar Esed’e karşı, ABD’yi daha geniş bir çatışmanın içine çekebilecek yeni bir cephe açtı.