Hayat Hayat
Maganda kurşunuyla ölen çocuk hayat kurtardı
Maganda kurşunuyla ölen çocuk hayat kurtardı
İzmir'de 10 çocuklu ailenin en küçüğü ve 5 yıl boyunca haftada 3 gün diyaliz merkezine giderek yaşama tutunan 16 yaşındaki Seyfullah Erkul, İstanbul'da maganda kurşunuyla ölen 11 yaşındaki Mehmet Yasin Turhan'ın bağışlanan böbreğiyle adeta yeniden dünyaya geldi. İstanbul ve Ankara'da uygun alıcı bulunamayınca İzmir'de başarılı bir operasyon ardından sağlığına kavuşan Erkul, taburcu edildi.
Günde 30 dakika yeterli
Günde 30 dakika yeterli
Kardiyoloji Uzmanı Dr. Turgay Burucu 30 dakikalık spor amaçlı yürüyüşün kalp krizi riskini yarı yarıya indirdiğini belirtti. Kalp sağlığını korumak için illa ki spor salonlarında saatler geçirmek gerekmediğini söyleyen Dr. Burucu, tempolu ve düzenli yürüyüşü tavsiye ederek ideal yürüyüş süresinin haftada 150 dakika olduğunu kaydetti.
Kansersiz bir hayat için bunları yiyin!
Kansersiz bir hayat için bunları yiyin!
Henüz kesin tedavisi bulunamayan kanser, asrın en tehlikeli hastalıklarının başında gelse de belli gıdaları tüketerek bu hastalığa yakalanma riskini büyük oranda düşürmek mümkün.
Masum sigara diye bir şey yok
Masum sigara diye bir şey yok
Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve Türk Toraks Derneği Tütün Kontrolü Çalışma Grubu Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Oğuz Kılınç, sigaranın kadın içicilerde 23 yıl, erkeklerde ise 28 yıl ömürden çaldığını söyledi.
Burnu kesilen Afgan kadın tedavi için Ankara'da
Burnu kesilen Afgan kadın tedavi için Ankara'da
Afganistan'da burnu eşi tarafından kesilen ve üzerine kuma getirilen 22 yaşındaki Reza Gül, tedavisi için Ankara'ya getirildi. Evliliğinden bu yana 6 yıldır şiddet gören Gül, yaşadıklarını gözleri dolarak anlattı.
Peyniri böyle saklayın
Peyniri böyle saklayın
Günün her saati sofralarımızı süsleyen, yemeklerimize renk ve lezzet katan vazgeçilmez gıdamız peyniri uygun koşullarda saklamayı biliyor musunuz?
Tıbbi ürünler market raflarından kalkıyor
Tıbbi ürünler market raflarından kalkıyor
Sağlık Bakanlığı İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu, tıbbi cihaz satış ve tanıtımına düzenleme getirdi. Yara bandı, pamuk, diş macunu, nefes açıcı burun bantlarının arasında olduğu 10 kalem dışındaki tıbbi ürünler marketlerde, internette ya da bu alanda ruhsatlandırılmayan başka bir iş yerinde satılamayacak.
Bu besinleri kemoterapi ilaçlarıyla almayın
Bu besinleri kemoterapi ilaçlarıyla almayın
Kanser tedavisi için kemoterapi alan hastaların bu dönemde kesinlikle alternatif tıp ürünlerine giren zerdeçal, keten tohumu, propolis, reisha mantarı gibi besinleri kullanmamaları gerektiği belirtildi.
Bill Gates favori kitaplarını açıkladı
Bill Gates favori kitaplarını açıkladı
Microsoft’un kurucusu Bill Gates, 2018’de çok sevdiği 5 kitabı açıkladı. Geçtiğimiz yaz için de benzer bir liste paylaşan Gates, 'soğuk kış günlerinde okumalık' kitap önerileriyle eğitimden meditasyona geniş bir aralığı kapsayan kitapları kendi blogunda duyurdu.

Yol çöktü gerçek ortaya çıktı: Talan ediliyor
Yol çöktü gerçek ortaya çıktı: Talan ediliyor
Bursa'nın İznik ilçesinde, Roma dönemine ait 2 bin 500 yıllık mezar odaları yağmalanıyor. Çökme yaşanan yolda tarihi mezarlar bulundu. Roma ve Bizans tarihiyle ilgilenen Nakkaş Yalçın Öztürk, “Mezar odalarına acil önlem alınmazsa, bu tarih yok olup gidecek” dedi.
Öz’ümüzü arıyoruz
Öz’ümüzü arıyoruz
Bağlama sanatçısı Coşkun Karademir’in yeni albümü Öz, Kalan müzik etiketiyle yayınlandı. Karademir, “Bu albüm kendi özümüzü aradığımız bir yolun hikayeleri” dedi.
Varoluş çığlığımızdönüş edebiyatında
Varoluş çığlığımız dönüş edebiyatında
Bu yıl ikincisi düzenlenen “Vatana Dönüş Edebiyatı: Göç ve İltica – Suriye” konferansına çok sayıda Arap edebiyatçı ve Türk akademisyen katıldı. Filistin halkı ile aynı kaderi paylaşan Suriyeli edebiyatçılar eserlerinde artık dönüş özlemini dile getirerek dönüş edebiyatının dünyaya karşı bir varoluş çığlığı olduğuna dikkat çekti.
Efsane kanal TRT 2 geri dönüyor
Efsane kanal TRT 2 geri dönüyor
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıkladığı İkinci 100 Günlük Eylem Planı çerçevesinde kapatılan TRT 2 kanalının yeniden yayın hayatına döneceğini duyurdu. TRT 2 kanalından Kültür-Sanat yayınının yapılması planlanıyor.
Nancy Wilson hayatını kaybetti
Nancy Wilson hayatını kaybetti
Cazın divalarından Nancy Wilson, 81 yaşında California'nın Pioneertown kasabasındaki evinde hayatını kaybetti. Wilson, 1950'li yıllarda jazz-pop vokalisti yetenekleriyle donanmış, 1960 ve '70'li yıllarda ise pop-soul müzikte diva olmuş, 3 kez Grammy ödüllerini kazanmıştı.
Nesillerebüyük hazine bıraktı
Nesillere büyük hazine bıraktı
Türk dünyasının büyük yazarlarından Cengiz Aytmatov, doğumunun 90. yılında çeşitli etkinliklerle anılıyor. Kültür AŞ’ tarafındandüzenlenen programda her yönüyle ele alınan Aytmatov’un eserleriyle nesillere büyük bir hazine bıraktığı dile getirildi.
Şık Derviş’e vefa borcu
Şık Derviş’e vefa borcu
Şair ve grafik tasarımcısı Sait Maden’in hayatı “Sait Maden, Şık Derviş” adıyla belgesel oldu. Salt Galata’da gösterilen belgesel için yönetmen Miraç Güldoğan, sanatçıyı her yönüyle anlatmaya çalıştıklarını söyledi.
DEAŞ'tan Iraklı polislere pusu: 8 ölü
DEAŞ'tan Iraklı polislere pusu: 8 ölü
Terör örgütü DEAŞ, Bağdat-Kerkük otoyolunda kurdukları pusu sonucu 8 polis hayatını kaybetti.
Teröre 200 TIR daha!
Teröre 200 TIR daha!
ABD’nin, DEAŞ’la mücadele gerekçesiyle terör örgütü PKK/PYD’ye askeri yardımları devam ediyor.
Beyaz Baretliler7 şehit verdi
Beyaz Baretliler 7 şehit verdi
Suriye’deki savaş boyunca şimdiye dek onbinlerce kişiyi enkaz altından kurtaran ve saldırılarda yaralılara yardım eden Beyaz Baretliler, İdlib’de 7 şehit verdi.
Irkçıların sesi çok çıkıyor
Irkçıların sesi çok çıkıyor
Yeni Şafak, Hollanda’da yükselen ırkçılığı araştırdı. Yazarımız Ayşe Böhürler, Leiden Belediye Başkanı Henri Lenferink, İslamofobiye Karşı Çağrı Merkezi kurucusu Marianna Vorthooren, Sosyolog Prof. Hein de Haas ve Leiden Belediye Meclis Üyesi Vahit Köroğlu ile konuştu. Leiden Belediye Başkanı Henri Lenferink, ülkede İslamofobiklerin azınlıkta olsa bile seslerinin çok yüksek çıktığını söyledi.
1930’ların antisemit Avrupası gibi
1930’ların antisemit Avrupası gibi
Sosyolog ve göç tarihçisi Profesör Leo Lucassen, Avrupa’nın bugünkü iklimini antisemitizmin başladığı 1930’lu yıllara benzediğini söyledi. Prof. Lucassen, “Antisemitizmin kullanımı ve şu anda terörizmin öne sürülmesi aynı şey. Karşıdakini başkalaştıran bir tavır, 1930’larda Yahudilere yapılanlar gibi. Bunlar üçüncü dünya savaşına sebep olabilecek şeyler” dedi.
28 Şubat'ta direniş yazıları yazdık
28 Şubat'ta direniş yazıları yazdık
Yeni Şafak gazetesinin ilk kurulduğu yıl yayın yönetmeni koltuğuna oturan Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, tirajı iki katına çıkarmayı hedeflediğini ancak imkansızlıklar yüzünden gazeteden ayrıldığını söylüyor ve ekliyor:”28 Şubat döneminde patronlar geldi ve gazeteye yazılarımla destek vermemi istediler. Tekrar Yeni Şafak’ın arka sayfasında köşe yazmaya başladım. 28 Şubat'ın karanlık günlerinde yazıldığı için bu yazılar çok dokunaklı direniş yazılarıdır.”
Mehmet Şanver: Üst rütbeler devşirildi
Mehmet Şanver: Üst rütbeler devşirildi
15 Temmuz'da darbecilerin kızının düğününü basıp rehin aldığı Korgeneral Mehmet Şanver Yeni Şafak'a konuştu. Darbeci askerler tarafından derdest edilerek helikopterle kaçırılan emekli Korgeneral Mehmet Şanver, FETÖ’nün Silahlı Kuvvetler içinde çok gizli hareket ettiğini belirterek “Bazı çocukların daha askeri okullara girmeden ele geçirilmesi söz konusu. Yüksek rütbede olanların bir kısmının ise sonradan devşirildiklerini değerlendiriyorum. Belirli ikballe kandırıldıklarını; buna göre de her yolu mübah gördüklerini ve tuzaklar kurduklarını görüyoruz” dedi.
Trump’ı ıslah edecekler
Trump’ı ıslah edecekler
ABD’yi tanımadan dünyayı tanımak ve anlamak mümkün değil. Alev Alatlı ile 2016 yılı başında yaptığımız ‘Kelebek Etkisi’ programlarında en önem verdiğimiz konulardan birisi ABD idi. ABD’nin 45. Başkanı seçilirken “Amerika’nın vasilerinin çizdiği yön değişebilir mi?” sorusu üzerinden turbo kapitalizm çerçevesinde pek çok konuya değindik. Turbo kapitalizm değişebilir miydi? Seçim yarışının yeni başladığı günlerde, 25 Şubat’ta Alev Alatlı, Trump’ın kazanacağı ve bunun da o kadar kötü bir şey olmadığı öngörüsünde bulunmuştu. Trump’ın ‘neocon’ değil ‘yerlici’ olduğunu söylemişti. Ve o tarihlerde çok da şans tanınmayan Trump kazandı. Alatlı ile bu öngörüsünün dayandığı sebepleri konuştuk. Ancak daha derin bir röportajı sonraya saklıyoruz.
Bir Osmanlı mücahidi Zenci Musa
Bir Osmanlı mücahidi Zenci Musa
Sudan’da doğup Üsküdar’da Özbekler Tekkesi’nde vefat eden bir halk kahramanı Zenci Musa’nın hayat hikayesinden yola çıkan İsmail Bilgin “Zenci Musa-Kuşçubaşı Eşref’in Sağ Kolu” adlı bir roman kaleme aldı.
Bir modern siyasetname: Osmanlı Aklı
Bir modern siyasetname: Osmanlı Aklı
“Medeniyet Aklı” adlı kitabında her medeniyetin kurucu bir aklı olduğuna dikkat çeken ve bunun unsurları üzerinde duran Savaş Ş. Barkçin, Mostar Yayınları arasında çıkan “Osmanlı Aklı” kitabında ise izini sürdüğü kurucu aklın Osmanlı medeniyetindeki karşılığını anlamaya ve anlatmaya çalışıyor.
Bir edebiyat anıtı: Dede Korkut
Bir edebiyat anıtı: Dede Korkut
UNESCO’nun “Dede Korkut-Korkut Ata Mirası: Kültürü, Efsaneleri ve Müziği”ni Somut Olmayan Kültürel Miras listesine dahil etmesinin ardından “Yeni Şafak Kitap” olarak yıllarını Dede Korkut Hikâyeleri’nin doğru bir şekilde anlaşılması ve anlatılmasına vakfeden değerli araştırmacıların görüşlerinden oluşan bir dosya hazırladık.
Nazariyat mekan ve metin
Nazariyat mekan ve metin
Ömer Lekesiz’in bütün kitaplarını okura ulaştıran Şule Yayınları arasından çıkan “Yılan Islığıyla Serenad” nazariyat, mekân ve metin üzerinden üç kısma ayrılmış. Gazete yazılarının bir araya getirildiği kitabın ilk bölümü, Lekesiz’in yabancı yazarların teorileriyle yerli olanı anlamlandırma çabasını “zihnî kirlenmeyle” tarif ettiğini görüyoruz.
Hayat bir satranç oyunu
Hayat bir satranç oyunu
“Romanın romanı”nı olur mu dersiniz? Cevap: Bir Satranç Ustası Don Sandalio’nun Romanı… Eser, çağdaş İspanyol edebiyatının ustalarından Miguel De Unamuno’nun önemli eserlerinden biri. Okura iç muhasebesini yaptırarak şah çeken, kitabın sonunu da okuru mat ederek bağlayan özgün bir çalışma.
Akif ‘in bitmeyençilesi ve mücadelesi
Akif ‘in bitmeyen çilesi ve mücadelesi
Mehmet Akif’in hayatı aynı zamanda Osmanlı’nın son döneminden Cumhuriyetin ilanı ve sonrasındaa yaşananlara ışık tutuyor. Zorlu ve mücadeleli yıllarda Milli Şairimiz Mehmet Akif’in yaşadığı sıkıntılar bugünün okuruna aslında bir dönemi anlatıyor.
İlim ve ahlâk kahramanı: Yozgatlı İhsan Efendi
İlim ve ahlâk kahramanı: Yozgatlı İhsan Efendi
Ekmeleddin İhsanoğlu’nun merhum babasını anlattığı Kaybolan Dünyadan Nurlu Bir Sima Yozgatlı İhsan Efendi adlı eserde zengin ve anlamlı gerçeklerle, tarihî bilgilerle karşılaşıyoruz. Diğer yanda “Bu kitap nasıl vücuda geldi?” sorusunun cevaplandığı sayfalarda yazar, babasının neden ve nasıl “dindar ve muhafazakâr” olduğunu ispatlamaya girişmiş. Oysa İhsan Efendi’nin en azından “âlim ve mücâhid” vasıflarını hak ettiği çok açık.
Deli değil veliyimmahallemin gülüyüm
Deli değil veliyim mahallemin gülüyüm
Deli Tomarı adlı öykü kitabı, önümüze Sadık Yalsızuçanlar’ın Anadolu sathında delilerle ilgili deneyimlerini, gözlemlerini veya dinlediklerini seriyor. Elbette ki yazarın kendi hayal ürünü olan kişi veya sahneler de var. Öykülerdeki deli tiplemeleri, önümüze bir anonim “deli, aslında veli” tipi çıkarıyor.
Sosyalmedya aileyiböldü
Sosyal medya aileyi böldü
Medya bilimleri üzerine çalışan Güney Koreli akademisyen ve yazar Prof. Dr. Dong Hoon Ma, yeni medyayı okumayı henüz öğrenemediğimizi söylüyor. Prof. Dr. Hoon Ma, “Sosyal medyanın refahı bizim dünyamızı tehlikeye sokuyor. Çünkü bu medya toplum için ortak bir vizyon sağlamıyor. Toplumları ortak rüyadan, ideadan uzaklaştırıyor” diyor.
Zanzibar'dan mis kokulu pilav
Zanzibar'dan mis kokulu pilav
Yemek yazarı Kevser Aydoğdu geçtiğimiz yaz Zanzibarlı kadınlarla mutfakta harika tatlar denedi. Bu tecrübesini ve onlardan öğrendiği pilav tarifini Yeni Şafak Pazar okurlarıyla paylaşıyor.
Birlikte büyük bir aileyiz
Birlikte büyük bir aileyiz
15 Temmuz Derneği 36 şehirde ikamet eden şehit ailelerini Antalya’da buluşturdu. Çocuklar gönüllerine göre dört gün boyu eğlenirken şehit aileleri birbirleriyle hem acılarını paylaştı hem de birbirlerini teselli etti.
Edebiyat festivali başlıyor
Edebiyat festivali başlıyor
İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Daire Başkanlığı ve Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) İstanbul Şubesi’nin işbirliğiyle geleneksel olarak her yıl düzenlenen İstanbul Edebiyat Festivali, 10 ve 15 Aralık tarihleri arasında Sultanahmet’te gerçekleşecek.
Silikon Vadisi’niTürkiye’de kuracağım
Silikon Vadisi’ni Türkiye’de kuracağım
Kırk yedi yıldır üniversite sınavında üstün başarılı öğrencileri ödüllendiren Altın Gençler uygulaması bu yıl 120 öğrenciye ulaştı. Gelecek için umutlu olan gençlerden Abdülkerim Elmacı, “Herkes yurt dışını merak ediyor ama ben Türkiye’de bir Silikon Vadisi kurmayı hayal ediyorum” diyor.
Yeryüzünekardeşlikbıraktık
Yeryüzüne kardeşlik bıraktık
Yeryüzü Doktorları yıllardır dünyanın dört bir yanına şifa dağıtıyor. Şu ana kadar 47 ülkede, 782 bin 835 muayene gerçekleştiren derneğin Yönetim Kurulu Başkanı Uzm. Dr. Yahyahan Güney, yeryüzüne sevgi ve kardeşlik bıraktıklarını söyleyerek şunları belirtiyor: “Merhamet, iyi niyet ve ahlakınızla bir bölgeye gittiğinizde başarıya da ulaşıyorsunuz.”
Edebi değil ama en önde
Edebi değil ama en önde
Altmışlı yıllarda Babıali’ye çevirmen olarak giren Sevin Okyay bugüne kadar çeşitli yayınevlerinde ve gazetelerde çalıştı. Çeviri yapmaya devam eden Okyay dünya klasiklerinin her dönemde okurunun olduğunu söylüyor. Günümüzde öne çıkan kitaplarla ilgili ise önemli bir eleştirisi var: “Edebi değeri olmayan kitaplar hiç olmadığı kadar önde.”
Cennet hurması sofralarda
Cennet hurması sofralarda
Bu mevsimin en güzel meyvelerinin başında Trabzon hurması ya da diğer adıyla Cennet hurması gelir. Tatlı yerine tüketeceğiniz bu meyveden ayrıca harika tarifler deneyebilirsiniz.
İstanbul'da Şeb-i Arus programı düzenlendi
İstanbul'da Şeb-i Arus programı düzenlendi
İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Mevlana Celaleddin-i Rumi'nin vefatının 745. yılı dolayısıyla "Şeb-i Arus" programı düzenledi.
Kuzey Amerika'nın en büyük elması bulundu
Kuzey Amerika'nın en büyük elması bulundu
Kanada'daki bir madende bulunan 552 karatlık elmasın, Kuzey Amerika kıtasında bugüne kadar bulunan en büyük elmas olduğu açıklandı.
Tuna Arman'a hayvansever değil paragözsün suçlaması
Tuna Arman'a hayvansever değil paragözsün suçlaması
Niğde’deki hayvan barınağına kulübe ve mama götüren oyuncu Tuna Arman, sosyal medyada kendisine “Hayvanseverlik bahanesiyle para kazanıyor” diyen kişiyle davalık oldu. Arman, Aral'ın 150 kişiye daha aynı davayı açtığını söyledi.
Cağ kebap pizza oldu
Cağ kebap pizza oldu
Bursa'da 25 yıldır cağ döner işletmeciliği ve ustalığı yapan 44 yaşındaki Sait Sırmasaç, cağ döner etiyle yaptığı pizza ile müşterilerine farklı bir lezzet sundu. İtalyan ve Erzurum yemek kültürlerini birleştiren Sırmasaç'ın ürünü, müşterilerinden beğeni gördü.
Yaptığı koleksiyonun fiyatı dudak uçuklatıyor
Yaptığı koleksiyonun fiyatı dudak uçuklatıyor
Kahramanmaraş’ta öğretmenlik mesleği yapan Can Albay’ın tespih merakı görenleri şaşkına çeviriyor. Özellikle oltu, kehribar, Osmanlı kehribarı, kuka, inci ve gümüş altından olan tespihlerin fiyatı ise 150 bin lira.
Avlanması yasak olan kuş vuruldu
Avlanması yasak olan kuş vuruldu
İstanbul Beykoz’da karabatak ve avlanması yasak olan gri Balıkçıl Kuşu zevk için vuruldu. Kimin vurduğu belli olmayan kuşlar, doğa yürüyüşü yapan bir kişi tarafından bulundu.
Başörtülü diye sektörde iş verilmedi
Başörtülü diye sektörde iş verilmedi
İstanbul'da yapım koordinatörlüğü yapan Zeynep Sebiha Alpaslan, başörtülü olduğu için kendisini film çekim ekibine dahil etmeyen yapımcı hakkında, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulundu.
Dünyanın en iyi 50 öğretmeni arasına giren tek Türk oldu
Dünyanın en iyi 50 öğretmeni arasına giren tek Türk oldu
İzmir'deki bir ilkokulun müdürü Samet Başkonuş (34), 2019 Küresel Öğretmen Ödülü(Global Teacher Prizes) sıralamasında dünyanın en iyi 50 öğretmeni arasına giren tek Türk oldu. İzmir'in ilk 5 robotik takımından birini kuran, 4 projesi Ulusal Kalite Etiketi kazanan ve Suriyeli öğrencileri okula kazandırmak amacıyla başlattığı Sanatın Birleştiren Gücü Projesi'yle 4 yılda bin 200 öğrenciye en az 2 dalda sanat eğitimi aldıran Başkonuş, 50 öğretmen arasından birinciliği alırsa 1 milyon dolar ödülün de sahibi olacak.
Haftanın filmleri
Haftanın filmleri
2018 Cannes Film Festivali'nde, Belirli Bir Bakış bölümünde "En İyi Yönetmen" ödülüne layık görülen Sergey Loznitsa'nın "Donbass" adlı filmi Türk izleyicisi ile buluştu. Meksikalı yönetmen Alfonso Cuaron'un Venedik'te Altın Aslan ödülüne layık görülen filmi "Roma", 70'lerin başında Meksiko City'nin Roma adlı bir muhitinde gelişen olayları beyaz perdeye taşıdı. Yerli ve yabancı 6 film bu hafta vizyona girdi.
Müslüm filminden dudak uçuklatan gişe
Müslüm filminden dudak uçuklatan gişe
Müslüm Gürses'in hayatını anlatan, Zerrin Tekindor ve Timuçin Esen'in başrollerini paylaştığı 'Müslüm' filminden yeni rekor geldi. Dizi yedinci haftasında 5 milyon 848 bin 213 kişi tarafından izlenerek yapımcısına bugüne kadar 77.6 milyon lira kazandırdı.

Diriliş Ertuğrul'a geri dönen Selcan Hatun sosyal medyayı salladı
Diriliş Ertuğrul'a geri dönen Selcan Hatun sosyal medyayı salladı

TRT'ekranlarının sevilen dizisi Diriliş Ertuğrul'da Gündoğdu'nun eşi Selcan Hatun karakterini canlandıran Didem Balçın, Diriliş Ertuğrul dizisine geri döndü. Sosyal medya hesabından Diriliş Ertuğrul'un fragmanını paylaşan Balçın'ı gören Diriliş hayranları yorumlarıyla sosyal medyayı salladı. Diriliş hayranlarından biri ise Balçın'a "Yaşasın Selcan hatun geri dönüyor efsane geri dönüyor" yorumunda bulundu. Balçın, cevval ve gözü açık kadın kimliğiyle Kayı obasına geri dönerek izleyiciyi ekrana kitlemeye hazırlanıyor.

Müslüm Ayla'yı geçti
Müslüm Ayla'yı geçti
Merhum sanatçı Müslüm Gürses'in hayatını anlatan Müslüm filmi, tüm zamanların en çok izlenen Türk filmleri arasında 6. sıraya yükseldi. 5 milyon 848 bin 213 kişi tarafından izlenen film, Ayla'yı da böylece geçti.
Çukur'da sürpriz oyuncu: Jokey Halis Karataş konuk oldu
Çukur'da sürpriz oyuncu: Jokey Halis Karataş konuk oldu
Ünlü jokey Halis Karataş, reyting rekortmeni Çukur dizisine konuk oyuncu oldu. Çukur'a konuk olan Halis Karataş "Şampiyon" filmini Cumali Koçovalı ile birlikte izledi. 'Şampiyon' filmi, gerçek yaşamdan yola çıkılarak yazılmış sevgi, umut ve yaşam dolu bir hikayeyi konu alıyor.
Afişi olay olmuştu: Rakiplerini gişede hezimete uğrattı
Afişi olay olmuştu: Rakiplerini gişede hezimete uğrattı
Sosyal medya fenomenleri Atakan Özyurt, Bilal Hancı ve Fatih Yasin'in başrollerini paylaştığı 'Kafalar Karışık' gişede büyük bir başarı yakaladı. Metin Akpınar, Erkan Can, Cihan Ünal, Perihan Savaş ve Erhan Yazıcıoğlu'nun de yer aldığı Kafalar Karışık filmi 3 günde 270 bin 621 kişi tarafından izlenerek zirveye oturdu.
Diriliş Ertuğrul'a sevilen karakter geri dönüyor
Diriliş Ertuğrul'a sevilen karakter geri dönüyor
TRT 1 ekranlarının sevilen dizisi Diriliş Ertuğrul'da sürprizler bitmiyor. Ertuğrul Bey'in ağabeyi Gündoğdu'nun eşi Selcan Hatun karakterini canlandıran Didem Balçın, bu hafta yeni bölümden itibaren diziye kaldığı yerden devam edecek.
Almanya'dan kısıtlama getirilen Deliler filmi her şeye rağmen gidecek
Almanya'dan kısıtlama getirilen Deliler filmi her şeye rağmen gidecek
"Deliler Fatih'in Fermanı" filminin yapımcılarından Uçan, "Avrupa'da, Almanya'da ne yapılırsa yapılsın nasıl bir kısıtlamayla karşılaşırsak karşılaşalım 'Deliler' Almanya'ya gidecek" dedi.
Reyting sonuçları belli oldu: Diriliş Ertuğrul mu? Sen Anlat Karadeniz mi?
Reyting sonuçları belli oldu: Diriliş Ertuğrul mu? Sen Anlat Karadeniz mi?
Çarşamba akşamı reyting sıralaması belli oldu. İki dizi her hafta olduğu gibi bu hafta da kıran kırana bir yarış gösterdi. Sen Anlat Karadeniz geçtiğimiz günlerde açıklanan Google 2018 aramalarında en çok aranan dizi unvanını almıştı. Diriliş Ertuğrul ise 5 sezondur en çok izlenen ve konuşulan diziler arasındaki yerini koruyor. Reyting sıralamasında ise birincilik Diriliş Ertuğrul'un oldu.
Kim Milyoner Olmak İster'de herkesi şaşırtan olay
Kim Milyoner Olmak İster'de herkesi şaşırtan olay
Kim Milyoner Olmak İster'in 792. bölümünde yarışan Boğaziçi Üniversitesi öğrencisi Elif Çanga, ilk soruda seyirci joker hakkı kullanarak herkesi şaşırttı.
Sen Anlat Karadeniz rekor kırdı
Sen Anlat Karadeniz rekor kırdı
Sen Anlat Karadeniz, ekrana geldiği ilk günden bu yana sosyal medyanın en çok konuşulan dizilerinden biri oldu. Dizi, Youtube'da rekor kırdı. Dizinin abone sayısı 3 milyonu aştı. 11 aydır sosyal medyada aktif olan Sen Anlat Karadeniz, Türkiye'de 3 milyon aboneye ulaşan ilk dizi kanalı olma özelliği taşıyor.
Müge Anlı'ya tepki yağıyor: Eski eşini döven adamı tekrar yayına aldı
Müge Anlı'ya tepki yağıyor: Eski eşini döven adamı tekrar yayına aldı
Müge Anlı'nın sunduğu programda Birgül Memiş isimli bir kadının 4 yaşındaki çocuğunun babasının kim olduğuna dair DNA testi sonucu açıklandı. Çocuğun kendisinden olmadığını öğrenen ve eski eşine saldıran Faruk Aydın'ın tekrar canlı yayına alınması sosyal medyada tepkiye neden oldu.
RTÜK Kadın dizisindeki sahneye acımadı
RTÜK Kadın dizisindeki sahneye acımadı
RTÜK ekranların en çok izlenen yapımlarından biri olan Kadın dizisindeki çarpık ilişki sahnesinden dolayı FOX TV'ye ceza yağdırdı. Kadın dizisindeki sahnenin toplumun milli ve manevi değerlerinin, genel ahlakın ve ailenin korunması ilkesine aykırı olduğu kanaatine vararak, idari para cezası uygulanmasını kararlaştırdı.
Canlı yayındaki rezalete Aile Bakanlığı el koydu: Çocuk koruma altına alındı
Canlı yayındaki rezalete Aile Bakanlığı el koydu: Çocuk koruma altına alındı
Müge Anlı'nın sunduğu programda Birgül Memiş isimli bir kadının 4 yaşındaki çocuğunun babasının kim olduğuna dair DNA testi sonucu açıklandı. Canlı yayında fiziki saldırıların da yaşandığı televizyon programına reyting malzemesi yapılan 4 yaşındaki çocuk Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından koruma altına alındı.
Kim Milyoner Olmak İster'in 1 milyonluk bilinemeyen soruları
Kim Milyoner Olmak İster'in 1 milyonluk bilinemeyen soruları
Türk televizyon tarihinin en çok izlenen ve en uzun soluklu yarışma programlarından biri olan Kim Milyoner Olmak İster'in bazı final sorularını çözebilen henüz çıkmadı. İşte o sorular...
20 yıldır annesini arayan genç buldu ama hayatının şokunu yaşadı
20 yıldır annesini arayan genç buldu ama hayatının şokunu yaşadı
Atv ekranlarında yayınlanan Esra Erol'da programında yaşanan olay, izleyenleri şoke etti. 20 yıldır annesini arayan genç adam, annesi tarafından kabul edilmedi. Genç adamın annesi, "Yeni bir hayat kurdum, aile huzurumu şu an bozamam." dedi.
2018'in En Popüler Seyahat Rotaları
2018'in En Popüler Seyahat Rotaları

En iyiler listelerinden düşmeyen popüler kitapların, ünlü spor müsabakalarının ve günden güne artan tatil odaklı Instagram paylaşımlarının seyahat alışkanlıkları üzerindeki etkisi çok büyük elbette!

Sonbaharda İstanbul'a yakın gezilecek 15 yer
Sonbaharda İstanbul'a yakın gezilecek 15 yer
Zaman zaman trafiğine ve gürültüsüne mahzur kaldığımız İstanbul yine de dünyanın sayılı şehirlerinden biri. Fakat İstanbul'dan günübirlik ve ya birkaç günlük ayrılmak istiyorsanız bir iki saat yolculuk yaparak ulaşabileceğiniz birçok yer var. Sıcak yaz günlerinden kurtulup sonbahara adım atmaya hazırlanırken İstanbul'a oldukça yakın tatil yerlerini sizler için derledik. İşte sonbaharın güzelliğini doyasıya yaşayacağınız İstanbul'un hemen yakınında 15 yer.
Su kuyusu
Su kuyusu
Her Ramazan ayında mutlaka gerçekleştirmeniz gereken 6 köklü geleneğimiz
Her Ramazan ayında mutlaka gerçekleştirmeniz gereken 6 köklü geleneğimiz
On bir ayın sultanı Ramazan aynı zamanda birlik, beraberlik ve yardımlaşma demek. Büyüklerimizin yanı sıra küçüklerimizi de sevindirdiğimiz, iftar sofralarında dostlarımızla bir araya geldiğimiz bu önemli ayda köklü Ramazan geleneklerimizi yeniden canlandırmak hem bu gelenekleri gelecek kuşaklara aktarmak hem de unutulmaz bir Ramazan ayı geçirmek için bire bir.
Dünyanın en büyük yeraltı şehri Nevşehir'de
Dünyanın en büyük yeraltı şehri Nevşehir'de
Nevşehir'de 4 yıl önce başlayan Nevşehir Kalesi ve Çevresi Kentsel Dönüşüm Projesi sırasında dünyanın en büyük yeraltı yerleşimi keşfedilmişti. Temizlik çalışmaları süren yeraltı şehrinin büyük bölümünün ne zaman açılacağı açıklandı.
THY'den istihdam duyurusu
THY'den istihdam duyurusu
Türk Hava Yolları ihtiyaç olan bazı departmanlara personel alımı yapılacağını duyurdu.
Afrika'nın Avrupa'ya açılan penceresi
Afrika'nın Avrupa'ya açılan penceresi
Cebeli Tarık Boğazı'nın esintisinin hissedildiği bölgede, doğal güzelliğiyle büyüleyen Herkül Mağarası, her gün yüzlerce ziyaretçiyi ağırlıyor. İspanya'ya sadece 14 kilometrelik mesafede yer alan Fas'ın Avrupa'ya en yakın kenti Tanca'daki mağara, adeta Afrika'nın Avrupa'ya açılan bir penceresi vazifesi görüyor.
İshak Paşa Sarayı kışın bir başka güzel
İshak Paşa Sarayı kışın bir başka güzel
Osmanlı mimarisinin en seçkin eserlerinden olan İshak Paşa Sarayı, her mevsim farklı güzelliklere bürünüyor. İshak Paşa Sarayı'nı, 2016 Ocak-Kasım döneminde 57 bin 541 yerli ve yabancı turist ziyaret etti.
Merkel sonrası Almanya nereye gidiyor?
Merkel sonrası Almanya nereye gidiyor?
Cuma günü gerçekleşen CDU kongresinde, Angela Merkel’in desteklediği Annegret Kramp-Karranbauer kıl payı farkla parti genel başkanlığına seçildi. Avrupa ve Almanya siyasetinin son 20 yılına damga vuran Merkel dönemi sona ererken, muhafazakar rengi daha koyu olan yeni CDU başkanının izleyeceği politika merak konusu.
Paris’ten Turuncu Devrim çıkar mı?
Paris’ten Turuncu Devrim çıkar mı?
Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un acı reçeteleri, dört haftadır Paris’te şiddet gösterilerine sebep oluyor. Kendilerine Sarı Yelekliler diyen göstericiler, artan gelir adaletsizliği ve yaşam şartlarının zorlaşmasından Macron’u sorumlu tutuyor. Göstericiler refah dönemi Avrupa’sına geri dönüş hayali kurarken, olaylar Avrupa çapına yayılma eğilimi gösteriyor.
Veliaht Prens Mekke’yi suistimal ediyor
Veliaht Prens Mekke’yi suistimal ediyor
Huawei mesajı: Kuşatma devam edecek
Huawei mesajı: Kuşatma devam edecek
Çin’in “ulusal şampiyonları”ndan Huawei’n kurucusunun kızı ve CFO’su Meng Wanzhou’nun Kanada’da tutuklanması, ABD-Çin arasındaki küresel rekabetin sertleştiğinin bir göstergesi. 5G ve yapay zeka çalışmalarında liderlik iddiası taşıyan Huawei’ye yönelik ABD baskısı, ticaret savaşlarının ötesinde 21. Yüzyıl’da Washington’un mu Pekin’in mi hakim güç olacağına dair küresel bilek güreşinin bir yansıması.
Kaşıkçı cinayetiSuud ve terör devleti
Kaşıkçı cinayeti Suud ve terör devleti
Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın 2 Ekim’de Suudi Arabistan Konsolosluğu’nda katledilmesiyle, hukuk devleti misyonunun gerekliliği konusu bir kez daha uluslararası alanda kendini gösterdi. Kaşıkçı cinayetiyle hukuksuz devletin olamayacağını, hukuk devleti olmadan yapılan adalet ve demokrasi tartışmalarının boş bir tartışmadan ibaret olduğunu idrak ettik.
Ekonomiyesaldırı bertaraf edildi
Ekonomiye saldırı bertaraf edildi
Suriye’de terör üçgeni ABD, DEAŞ ve PKK
Suriye’de terör üçgeni  ABD, DEAŞ ve PKK
Son dönemde yaşanan gelişmeler, PKK’nın da DEAŞ’ın yoğun bir şekilde başvurduğu bombalı araç saldırılarını gerçekleştirmek istediğini göstermektedir. Suriye’nin doğusunda terör örgütü PYD/YPG’ye yapılan ABD askeri desteği dikkate alındığında, ilerleyen süreçte daha da karmaşık saldırı yöntemlerine başvuran bir PKK görebiliriz.
BAE ve Suud’un yeni Esed planı
BAE ve Suud’un yeni Esed planı

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.