HayatHayat
5-baslikta-hayat-ozeti
5 başlıkta Hayat özeti
14 Aralık 2017, 05:00
Diriliş Ertuğrul'un 99. bölüm fragmanı yayınlandı.Prof. Dr. Cevdet Kılıç: Batı'da Mesnevi'yi okuyanlarMüslüman oluyor.Ünlü Youtuber Ruhi Çenet, trafik kazası geçirdi. Çenet'insağlık durumu iyi.Türkiye'deki sinema salonlarında bu hafta 2'si yerli, 6 filmvizyona girecek.'Poyraz Karayel', 'Küresel Sermaye' ismiyle beyazperdeyeuyarlandı.
yalvaris-kirintisi
Yalvarış kırıntısı
14 Aralık 2017, 05:00
"Bir yalvarış kırıntısı olmalı, duyanı olmayan Allah'tan başka." Cahit Zarifoğlu
oguz-atay-vefat-etti
Oğuz Atay vefat etti
13 Aralık 2017, 06:00
Türk Edebiyatı'nın değerli ismi Oğuz Atay, 1977'de vefat etti. Saygıyla ve rahmetle anıyoruz.
5-baslikta-hayat-ozeti
5 başlıkta Hayat özeti.
12 Aralık 2017, 05:00
5-baslikta-hayat-ozeti
5 başlıkta Hayat özeti
11 Aralık 2017, 05:00
Yönetmen Mustafa Kemal Uzun, dizisinde oynayan figürantarafından Şile'deki evinde öldürüldü.Mustafa Kemal Uzun, Hababam Sınıfı Güle Güle'de 'Sefa'rolünü canlandırmıştı.Kanserojen ve alerjen madde içeren tüm eşyalar 23 Aralıksonrası yasaklanacak.Sabah vefat eden İTO Başkanı İbrahim Çağlar, dün PayitahtAbdülhamid'de rol almıştı.Vatan Şaşmaz'ın soruşturması tamamlandı. Olay kayıtlara,Şaşmaz'ın tartışma sonucu öldürülmesi, Akel'in intihar etmesi olarak geçti.
ve-olum
'Ve ölüm...'
11 Aralık 2017, 05:00
Ve ölüm konuğum olduğu zaman, Duyduğum vicdanın ayak sesidir. Mehmet Akif İnan
5-baslikta-hayat-ozeti
5 başlıkta Hayat özeti.
10 Aralık 2017, 06:00
Star Tv'de yayınlanan Hayat Sırları isimli dizi final kararıaldı. Oyuncu Hakan Yılmaz ve eşine saldıran şüphelinin sosyalmedyada ölüm mesajları yayınladığı belirlendi.Kayahan'ın ölmeden önce yaptığı 'telif' şikayeti 6 senesonra haklı bulundu.Haluk Levent, Trump için “dünyayı gittikçe daha da berbathale getirmek istiyor” dedi.RTÜK, 'Siyah Beyaz Aşk', 'Çukur' ve 'Kalbimdeki Deniz'isimli dizilere ceza kesti.
garibiz
Garibiz...
09 Aralık 2017, 05:00
Garibiz; her yerde, her şeyin içinde ve herkesin ortasında garibiz. Vatanımız burasısanmayın! Ve bu gurbet Allah hasretinden başka hiçbir şey değil.
Bu besinleri kemoterapi ilaçlarıyla almayın
Bu besinleri kemoterapi ilaçlarıyla almayın
Kanser tedavisi için kemoterapi alan hastaların bu dönemde kesinlikle alternatif tıp ürünlerine giren zerdeçal, keten tohumu, propolis, reisha mantarı gibi besinleri kullanmamaları gerektiği belirtildi.
Tıbbi ürünler market raflarından kalkıyor
Tıbbi ürünler market raflarından kalkıyor
Sağlık Bakanlığı İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu, tıbbi cihaz satış ve tanıtımına düzenleme getirdi. Yara bandı, pamuk, diş macunu, nefes açıcı burun bantlarının arasında olduğu 10 kalem dışındaki tıbbi ürünler marketlerde, internette ya da bu alanda ruhsatlandırılmayan başka bir iş yerinde satılamayacak.
Peyniri böyle saklayın
Peyniri böyle saklayın
Günün her saati sofralarımızı süsleyen, yemeklerimize renk ve lezzet katan vazgeçilmez gıdamız peyniri uygun koşullarda saklamayı biliyor musunuz?
Burnu kesilen Afgan kadın tedavi için Ankara'da
Burnu kesilen Afgan kadın tedavi için Ankara'da
Afganistan'da burnu eşi tarafından kesilen ve üzerine kuma getirilen 22 yaşındaki Reza Gül, tedavisi için Ankara'ya getirildi. Evliliğinden bu yana 6 yıldır şiddet gören Gül, yaşadıklarını gözleri dolarak anlattı.
Masum sigara diye bir şey yok
Masum sigara diye bir şey yok
Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve Türk Toraks Derneği Tütün Kontrolü Çalışma Grubu Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Oğuz Kılınç, sigaranın kadın içicilerde 23 yıl, erkeklerde ise 28 yıl ömürden çaldığını söyledi.
Kansersiz bir hayat için bunları yiyin!
Kansersiz bir hayat için bunları yiyin!
Henüz kesin tedavisi bulunamayan kanser, asrın en tehlikeli hastalıklarının başında gelse de belli gıdaları tüketerek bu hastalığa yakalanma riskini büyük oranda düşürmek mümkün.
Günde 30 dakika yeterli
Günde 30 dakika yeterli
Kardiyoloji Uzmanı Dr. Turgay Burucu 30 dakikalık spor amaçlı yürüyüşün kalp krizi riskini yarı yarıya indirdiğini belirtti. Kalp sağlığını korumak için illa ki spor salonlarında saatler geçirmek gerekmediğini söyleyen Dr. Burucu, tempolu ve düzenli yürüyüşü tavsiye ederek ideal yürüyüş süresinin haftada 150 dakika olduğunu kaydetti.
Maganda kurşunuyla ölen çocuk hayat kurtardı
Maganda kurşunuyla ölen çocuk hayat kurtardı
İzmir'de 10 çocuklu ailenin en küçüğü ve 5 yıl boyunca haftada 3 gün diyaliz merkezine giderek yaşama tutunan 16 yaşındaki Seyfullah Erkul, İstanbul'da maganda kurşunuyla ölen 11 yaşındaki Mehmet Yasin Turhan'ın bağışlanan böbreğiyle adeta yeniden dünyaya geldi. İstanbul ve Ankara'da uygun alıcı bulunamayınca İzmir'de başarılı bir operasyon ardından sağlığına kavuşan Erkul, taburcu edildi.
Özgecan Aslan'ın hayatı belgesele konu oldu
Özgecan Aslan'ın hayatı belgesele konu oldu
4 farklı ülkede kadına şiddeti anlatan 'Faint Sound' belgesel filminin çekimleri tamamlandı. Found Sound belgeseli, Almanya, Rusya, İngiltere ve Türkiye'de dört farklı kadının erkek şiddetiyle öldürülmesini anlatıyor. Almanya'dan Maria P’nin, İngiltere'de Palmira Silva’nın, Rusya'dan Tamara Samsonova’nın hayatından esinlenilen belgeselde, Türkiye’den ise 2015 yılında Mersin’de bindiği minibüste vahşice öldürülen Özgecan Aslan’ın hayatı konu ediliyor.
‘Bütün ömrün cihâddır Akif’
‘Bütün ömrün cihâddır Akif’
Kur’an-ı Kerim tefsiri hazırlayan Elmalılı Hamdi Yazır’ın 3 şiiri gün yüzüne çıktı. El yazısıyla yazılmış mersiye türündeki şiirler, Yeni Şafak Kitap’ın Aralık sayısında bugün okurla buluşuyor. Şiirler, Elmalılı’nın dostu İstiklâl Şairi Mehmet Akif Ersoy’un vefatının ardından yazılmış. Elmalılı, Akif’i şu mısrayla anıyor: Bütün ömrün cihâddır koca aslan Akif.
Yazarlar vesanatçılarKudüs'ü anlatacak
Yazarlar ve sanatçılar Kudüs'ü anlatacak
Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Kudüs’ün işgal edilmesinin 100. yılı etkinlikleri kapsamında bugün program düzenleyecek.
Yeni Şafak Kitap'ın Aralık sayısı çıktı
Yeni Şafak Kitap'ın Aralık sayısı çıktı
Elmalılı Hamdi Yazır, dostu Mehmet Akif Ersoy'un vefatı üzerine 3 mersiye yazdı. Bu mersiyeler kendi el yazısıyla birlikte ilk kez Yeni Şafak Kitap tarafından yayınlanıyor. Yazır, Akif'i, "Bir kitap tanıdın ki o da Kur'an Akif, bir de kanun tanıdın ki o da vicdan Akif" mısralarıyla ölümsüzleştiriyor.
Dayanışma zor ve karanlık günlerdeki en önemli şey
"Dayanışma zor ve karanlık günlerdeki en önemli şey"
Kudüs direnişinin sembol ismi Cuneydi’nin fotoğrafının resmini çizen İtalyan ressam ve gazeteci Pelonzi, "Dayanışma bu zor ve karanlık günlerdeki en önemli şey ve adaletsizliğe karşı en güçlü silahlardan biridir" dedi.
Her hikayemdeFilistin'e dönüyorum
Her hikayemde Filistin'e dönüyorum
Filistinli yazar Huzama Habayeb, bu yılki Necib Mahfuz Edebiyat Ödülü'nün sahibi oldu. Yazar, törende gözyaşları içinde yaptığı konuşmada vatansız kalmanın acısını dile getirdi ve "Yazdığım her hikayemle vatanıma dönüyorum. Zafer kazanamayabilirim. Ama kendimi mağlup da hissetmiyorum" dedi.
'Batı'da Mesnevi'yi okuyanlar Müslüman oluyor'
'Batı'da Mesnevi'yi okuyanlar Müslüman oluyor'
TÜ İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Kılıç, "Batı'da kim Mesnevi okuyorsa kim Mesnevi'yi anlamaya çalışıyorsa hangi dinden olursa olsun Müslümanlığı kabul etmeye başlıyor" dedi.
'Filistin'i konu alan filmler Filistin için yeterli değil'
'Filistin'i konu alan filmler Filistin için yeterli değil'
Filistinli Yönetmen Nawras Abu Saleh 'Büyük Gelen Palto' adlı filmin gösterisi için Karabük Üniversitesi'ne geldi. Sinemadaki filmlerin Filistin'i anlatmak için yeterli olmadığını belirten yönetmen Saleh, "Biz ne kadar çok film çekersek bu problem insanlara o kadar çok ulaşır. Ben filmlerimde Filistin'i evrensel şekilde anlatmaya çalışıyorum. Filistin'i konu alan filmler Filistin'i anlatmak için yeterli değil" dedi.
Felluce gibi  olmasın
Felluce gibi olmasın
Musul’u DAEŞ’ten kurtarmak için operasyon hazırlıkları sürüyor ancak bunu kimlerin yapacağı tartışmalı. Bölgenin kadim kentinin akıbetini Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Dış İlişkiler Sorumlusu Hemin Hawrami’ye sorduk.
Trump’ı ıslah edecekler
Trump’ı ıslah edecekler
ABD’yi tanımadan dünyayı tanımak ve anlamak mümkün değil. Alev Alatlı ile 2016 yılı başında yaptığımız ‘Kelebek Etkisi’ programlarında en önem verdiğimiz konulardan birisi ABD idi. ABD’nin 45. Başkanı seçilirken “Amerika’nın vasilerinin çizdiği yön değişebilir mi?” sorusu üzerinden turbo kapitalizm çerçevesinde pek çok konuya değindik. Turbo kapitalizm değişebilir miydi? Seçim yarışının yeni başladığı günlerde, 25 Şubat’ta Alev Alatlı, Trump’ın kazanacağı ve bunun da o kadar kötü bir şey olmadığı öngörüsünde bulunmuştu. Trump’ın ‘neocon’ değil ‘yerlici’ olduğunu söylemişti. Ve o tarihlerde çok da şans tanınmayan Trump kazandı. Alatlı ile bu öngörüsünün dayandığı sebepleri konuştuk. Ancak daha derin bir röportajı sonraya saklıyoruz.
Mehmet Şanver: Üst rütbeler devşirildi
Mehmet Şanver: Üst rütbeler devşirildi
15 Temmuz'da darbecilerin kızının düğününü basıp rehin aldığı Korgeneral Mehmet Şanver Yeni Şafak'a konuştu. Darbeci askerler tarafından derdest edilerek helikopterle kaçırılan emekli Korgeneral Mehmet Şanver, FETÖ’nün Silahlı Kuvvetler içinde çok gizli hareket ettiğini belirterek “Bazı çocukların daha askeri okullara girmeden ele geçirilmesi söz konusu. Yüksek rütbede olanların bir kısmının ise sonradan devşirildiklerini değerlendiriyorum. Belirli ikballe kandırıldıklarını; buna göre de her yolu mübah gördüklerini ve tuzaklar kurduklarını görüyoruz” dedi.
28 Şubat'ta direniş yazıları yazdık
28 Şubat'ta direniş yazıları yazdık
Yeni Şafak gazetesinin ilk kurulduğu yıl yayın yönetmeni koltuğuna oturan Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, tirajı iki katına çıkarmayı hedeflediğini ancak imkansızlıklar yüzünden gazeteden ayrıldığını söylüyor ve ekliyor:”28 Şubat döneminde patronlar geldi ve gazeteye yazılarımla destek vermemi istediler. Tekrar Yeni Şafak’ın arka sayfasında köşe yazmaya başladım. 28 Şubat'ın karanlık günlerinde yazıldığı için bu yazılar çok dokunaklı direniş yazılarıdır.”
1930’ların antisemit Avrupası gibi
1930’ların antisemit Avrupası gibi
Sosyolog ve göç tarihçisi Profesör Leo Lucassen, Avrupa’nın bugünkü iklimini antisemitizmin başladığı 1930’lu yıllara benzediğini söyledi. Prof. Lucassen, “Antisemitizmin kullanımı ve şu anda terörizmin öne sürülmesi aynı şey. Karşıdakini başkalaştıran bir tavır, 1930’larda Yahudilere yapılanlar gibi. Bunlar üçüncü dünya savaşına sebep olabilecek şeyler” dedi.
Irkçıların sesi çok çıkıyor
Irkçıların sesi çok çıkıyor
Yeni Şafak, Hollanda’da yükselen ırkçılığı araştırdı. Yazarımız Ayşe Böhürler, Leiden Belediye Başkanı Henri Lenferink, İslamofobiye Karşı Çağrı Merkezi kurucusu Marianna Vorthooren, Sosyolog Prof. Hein de Haas ve Leiden Belediye Meclis Üyesi Vahit Köroğlu ile konuştu. Leiden Belediye Başkanı Henri Lenferink, ülkede İslamofobiklerin azınlıkta olsa bile seslerinin çok yüksek çıktığını söyledi.
Beyaz Baretliler7 şehit verdi
Beyaz Baretliler 7 şehit verdi
Suriye’deki savaş boyunca şimdiye dek onbinlerce kişiyi enkaz altından kurtaran ve saldırılarda yaralılara yardım eden Beyaz Baretliler, İdlib’de 7 şehit verdi.
Teröre 200 TIR daha!
Teröre 200 TIR daha!
ABD’nin, DEAŞ’la mücadele gerekçesiyle terör örgütü PKK/PYD’ye askeri yardımları devam ediyor.
BizimZarifoğlu
Bizim Zarifoğlu
Cahit Zarifoğlu’nu Mavera ekolünden gelen 30 yazar kaleme aldı. Kitapta Zarifoğlu’da dair hiç bilinmeyen anılar ve mektupların yanında daha önce yayınlanmamış aile albümünden fotoğraflar da yer alıyor.
Bir ressamın gözünden Osmanlı’yı okumak
Bir ressamın gözünden Osmanlı’yı okumak
İstanbul’da ailesiyle birlikte 19 yıl yaşayan ve sarayda görev yapan İtalyan ressam Fausto Zanoru’nun hayatını kaleme alan Fatma Ürekli’nin “Sarayın Son Başressamı: Fausto Zonaro İkbalden İbdara” kitabı İş Bankası yayınları arasında çıktı. Kitap, Zanora’nın hayatı üzerinden Osmanlı’nın çalkantılı son dönemini anlatıyor.
Tarih ile sosyolojiyi biraraya getirmek
Tarih ile sosyolojiyi biraraya getirmek
Gerard Delanty ve Engin F. Işın’ın editörlüğünde hazırlanan Tarihsel Sosyoloji: Temeller ve Tartışmalar Islık Yayınları arasından çıktı. Farklı disiplinlerin çatışmalarını ve detaylarını bu çalışamada bulabiliyoruz.
Kendini bilmek
Kendini bilmek
Yazının başına aldığımız beyitte Nuri Pakdil, “kendini bil” yerine “kendinle tanış” der. Tanışmak, tanış olmak belki de kendini bilmenin bir üst basamağıdır. “Bilme”de bir eylem söz konusu değildir.
Akif’e mersiye
Akif’e mersiye
Elmalılı Hamdi Yazır’ın daha önce hiç yayınlanmamış şiirleri gün yüzüne çıktı. Yakın dostu Mehmet Akif’in 26 Aralık 1936 yılında vefat etmesi üzerine iki uzun mersiye yazan Elmalılı Hamdi Yazır ayrıca Akif’in vefatından sonra dörtlü kıtalardan oluşan bir başka şiir daha kaleme almış. Biri tarihsiz ikisi ise 1937 yılının Mart ayında kaleme alınan şiirler Yeni Şafak Kitap’ta ilk kez okurla buluşuyor.
Elli yıllık bir belge: Hızırla Kırk Saat, Zarifoğlu’nu nasıl heyecanlandırmış
Elli yıllık bir belge: Hızırla Kırk Saat, Zarifoğlu’nu nasıl heyecanlandırmış
Sezai Karakoç’un 1967’de çıkan Hızırla Kırk Saat adlı şiir kitabı, bir başka şair Cahit Zarifoğlu’nu heyecanlandırmış ve roman, opera gibi benzetmelerde bulunmasını sağlamıştır. Zarifoğlu’nun yarım asırlık yazısını Yeni Şafak Kitap Eki okurlarına sunuyoruz: “Sezai Karakoç’a, bu metafizik ustasına destursuz yaklaşmaya imkân yok.”
Osmanlılar Paris’te ‘Türk Modası’nı başlattı
Osmanlılar Paris’te ‘Türk Modası’nı başlattı
Fransa Sefaretnamesi’ni yayın hazırlayan Prof. Dr. Abdullah Uçman, Mehmed Efendi ile birlikte Fransa’ya giden Osmanlı heyetinin kıyafetlerinin kısa zamanda Paris’te kadınlar arasında giyim-kuşamda bir “Türk modası”nın ortaya çıkmasına yol açtığını söylüyor.
İslam Düşünce Atlası’yla Kendi hikâyemizi yazıyoruz
İslam Düşünce Atlası’yla Kendi hikâyemizi yazıyoruz
İlmi Etüdler Derneği’nin hazırladığı İslam Düşünce Atlası hem kitap hem de web sitesi olarak hizmete sunuldu. Proje danışmanı Prof. Dr. İhsan Fazlıoğlu, “İslam Düşünce Atlası, kendi hikâyemizi yazmayı ve geçmişimizle geleceğimizle karşılamayı mümkün kılmak adına bize ‘bilme’ ve ‘anlama’ modeli sunuyor” diyor.
İnsanlıkölmedi
İnsanlık ölmedi
Engelli hayvanlar için uğraşan güzel yürekli insanlar, Türkiye'nin dört bir yanına ücretsiz olarak ulaştırdıkları yürüteçlerle yüzlerce hayvanın bacağı oluyor. İstanbul'dan Agop Kuyumcuoğlu felçli kedileri yürütürken İzmir'den Bircan Yıldırım sokak hayvanlarına barınak ve yürüteç yapıyor. Eskişehir'den Niyazi Çapa ise engelli her türlü hayvana protez yaparken Mardin'den Hasan Kızıl, "Onlara dahi iyi yardım edebilmek için veteriner olmak istiyorum" diyor.
Evliya Çelebi halk adamıdır
Evliya Çelebi halk adamıdır
Belgin Tezcan Aksu’nun hazırladığı “Evliya Çelebi ve Topkapı Sarayı”nda hem Çelebi’nin hayatına hem de Saray’ın tarihine ışık tutuluyor. Çelebi’nin askerlik yerine seyyahlığı tercih ettiğine değinen Tezcan, “Asil bir aileden gelmesine, üstatlardan eğitim almış olmasına karşın hiçbir zaman burjuva sınıfına dâhil olmamıştır. Sadece Saray’ı değil gittiği ne kadar yer varsa tamamını anlatırken hep halk adamıdır” diyor.
Osmanlı'nın yadigarı: Bosna
Osmanlı'nın yadigarı: Bosna
Balkan şehirleri arasında önemli bir yere sahip olan Saraybosna, Miljacka Nehri etrafına kurulu ve küçük köprülerle birbirine bağlanıyor. Din ve etnik köken açısından çeşitlilik gösteren bu Osmanlı şehri, Avrupa'nın Kudüs'ü olarak adlandırılıyor.
Kudüs hepimizin davası
Kudüs hepimizin davası
Kudüs'ün İsrail'in başkenti olması yönünde alınan karara tepkiler çığ gibi büyüyor. Ailesiyle birlikte vakıf kuran, Beytü’l Makdis konusunda akademik çalışmalar yapan Prof. Dr. Abdulfettah El-Awaisi, meselenin ilim yoluyla çözülebileceğini söylüyor.
Avrupa mültecilere yetersiz kaldı
Avrupa mültecilere yetersiz kaldı
Dünyanın kanayan yarası haline gelen mültecilerin dramı karşısında Avrupa ülkeleri sesizliğini koruyor.Birleşmiş Milletler Mülteci Örgütü (UNHCR) Türkiye temsilci vekili İtalyan asıllı Paolo Artini, “Avrupa mültecilere yetersiz kaldı. Onların yaşamını dönüştürmek bizim yaşamımızı dönüştürmek anlamına geliyor” diyor.
Yeşilçam'a ses verdim
Yeşilçam'a ses verdim
Yeşilçam şarkılarının unutulmaz sesi Belkıs Özener, 60 yaşından sonra gelen şöhretin tadını çıkarıyor. Ablası Gönül Yazar ve eşinin isteğiyle hep perde arkasında olduğunu ifade eden Özener, “Onlara kızgın değilim. Çocuklarıma ve torunlarıma bakınca ne kadar doğru bir karar verdiğimi anlıyorum. Şimdi emeğimin karşılığını almanın mutluluğunu yaşıyorum.” diyor.
Türk okçuluğunu dünyaya tanıtacağız
Türk okçuluğunu dünyaya tanıtacağız
Okçular Vakfı ve Yunus Emre Enstitüsü tarafından hayata geçirilen Kemankeş Projesi kapsamında geleneksel Türk okçuluğunu öğrenen yabancı öğrenciler, bu sporu ülkelerinde tanıtmak istediklerini söylüyor. Mısırlı antrenör Rehan Zakı Mohammed, "Geleceğin okçularını yetiştireceğim için mutluyum" şeklinde konuşuyor.
Mevsim nimetleri doğada saklı
Mevsim nimetleri doğada saklı
Kış yaklaşırken direncimizi artıracak gıdalarla bağışıklığımızı güçlendirmemiz gerekiyor. Vitaminler, enerji içerikleri yerine doğada saklı olan mevsim nimetleriyle bunu yapabiliriz. Içinde bulunduğumuz zamanlarda bolca bulabileceğimiz alıç, kızılcık ve üvez ile neler yapabileceğinizi anlattık.
Tokatlılar bıktıkları adete karşı kamu spotu hazırladı
Tokatlılar bıktıkları adete karşı kamu spotu hazırladı
Tokat'ta Yeşilay Cemiyeti İl Başkanlığı tarafından Anadolu'da nişan, söz ve bayram ziyaretlerinde misafirlere sunulan şerbetin yanında sigara ikram edilmesini sonlandırmak maksadıyla kamu spotu hazırlandı. 40 yıllık geleneğin sağlığa zararıyla ilgili hazırlanan kamu spotunda gönüllüler yer aldı.
Toygar Işıklı'yı yıkan haber
Toygar Işıklı'yı yıkan haber
Sanatçı Toygar Işıklı’nın Kocaeli’nin Gölcük ilçesinde yaşayan Kıbrıs gazisi babası Ahmet Işıklı (70), hayatını kaybetti. Evinde kalp krizi geçiren Ahmet Işıklı'nın, sağlık ekipleri eve geldiğinde vefat ettiği belirlendi.

Atalay Demirci'nin arkadaşı tanık oldu
Atalay Demirci'nin arkadaşı tanık oldu
FETÖ'nün darbe girişiminin ardından başlatılan soruşturma kapsamında "silahlı terör örgütü üyeliği" ve "anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etme" iddialarıyla tutuklanan komedyen Demirci'nin yargılanmasına devam edildi. Davada, Demirci'nin arkadaşı tanık olarak dinlendi. Arkadaşı Murat Kaygusuz, "Radyodan bir miktar para istediler, Atalay vermeyince dışladılar. Radyo'dan ayrılınca da Zaman gazetesine ilan verdiler, Atalay'ı hain ilan ettiler" dedi.
Yoldan geçen piton sosyal medyayı karıştırdı
Yoldan geçen piton sosyal medyayı karıştırdı
Avustralya'da devriye gezen polislerin çektiği fotoğraf, anında fenomen oldu. Milyonlarca insanın paylaştığı ve yorum yaptığı pitonun boyunun 5 metreyi geçtiği iddia ediliyor.

'Sağlıklı din eğitimi verilmezse karşımıza terör örgütü çıkabiliyor'
'Sağlıklı din eğitimi verilmezse karşımıza terör örgütü çıkabiliyor'
Gine Bissau Ulusal İmamlar Birliği Başkanı Bubakar ile bir araya gelen Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, "Eğer sağlıklı din eğitim verilmezse insanların gönülleri yanlış bir İslam anlayışına kayıyor ve karşımıza bir terör örgütü çıkabiliyor." dedi.
Trafik kazası geçiren Yağmur Atacan'a linç girişimi
Trafik kazası geçiren Yağmur Atacan'a linç girişimi
İstanbul Beykoz'da, ünlü oyuncu Yağmur Atacan’ın kullandığı cip karşı yönden gelen bir otomobile çarptı. Kazada, otomobilin sürücüsü yaralanırken Yağmur Atacan ile yanındaki 5 yaşındaki kızı kazadan yara almadan kurtuldu. Kazanın ardından Örnekköy sakinleri, aynı bölgede sürekli kaza olduğu gerekçesiyle sinirlenince Yağmur Atacan'a tepki gösterdi.

Ünlü Youtuber trafik kazası geçirdi
Ünlü Youtuber trafik kazası geçirdi
Video paylaşım sitesi Youtube’da 2,5 milyondan fazla takipçisi bulunan ve özellikle eğitici videolar ile sayısız hayranı bulunan Ruhi Çenet, Orhangazi’de kendi kullandığı otomobil ile kaza yaptı. Hafif yaralanan Ruhi Çenet Orhangazi Devlet Hastanesinde ayakta tedavi edildikten sonra taburcu edildi.
Tiyatro oyuncusu sahnede dövüldü
Tiyatro oyuncusu sahnede dövüldü
Tokat’ta sahnelenen bir tiyatro oyununda seyircilere hitaben konuşma yapan A.S.Y., sahne arkasından çıkan organizatör firma çalışanlarından S.Ş. tarafından darp edildi. Birbirinden şikayetçi olan A.S.Y. ve S.Ş.'nin alacak-verecek davası yüzünden kavga ettiği iddia edildi.
5. Boğaziçi Film Festivali sona erdi
5. Boğaziçi Film Festivali sona erdi
5. Uluslararası Boğaziçi Film Festivali sona erdi. Festival kapsamında, İranlı yönetmen Parvız Shahbazı'nın "Malaria" filmi, "En İyi Senaryo", "En İyi Uzun Metraj Film", "En İyi Yönetmen" ve "En İyi Kadın Oyuncu" ödüllerinin sahibi oldu.
FETÖ'cü filmin yönetmenine istenen ceza belli oldu
FETÖ'cü filmin yönetmenine istenen ceza belli oldu
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başına silah dayandığı ve ailesinin öldürüldüğü sahneleriyle büyük tepki çeken “Uyanış” filminin tutuklu yönetmeni Ali Avcı hakkında 'silahlı terör örgütü yöneticiliğinden' 22.5 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.
Ermin Bravo: Türk sineması güller açıyor
Ermin Bravo: Türk sineması güller açıyor
Bosna Hersekli oyuncu Bravo, "Son 10-15 senedir Türkiye’nin sineması güller açıyor, gerçekten çok beğeniyorum. Semih Kaplanoğlu, Nuri Bilge Ceylan gibi yönetmenler göz dolduruyor" dedi.
'Düğün Dernek' filmi Yılmaz Erdoğan'ın başını yaktı
'Düğün Dernek' filmi Yılmaz Erdoğan'ın başını yaktı
“Entarisi Dım Dım Yar” adlı türküyü “Düğün Dernek” adlı sinema filminde izinsiz kullandığı iddiasıyla dava açılan Yılmaz Erdoğan’ın ortak olduğu Beşiktaş Kültür Merkezi (BKM), 35 bin lira tazminata çarptırıldı. Sivas’ta “Tarakçı Osman”’ diye tanınan 39 yıl önce hayatını kaybeden eserin bestecisi ve söz yazarı Osman Şan’ın mirasçıları, mahkemenin kararının ardından bu defa şarkıcı Serkan Kaya’nın albümünde yine bu eseri izinsiz kullandığını belirterek 15 bin liralık yeni bir dava açtı.
'Düğün Dernek' filmi Yılmaz Erdoğan'ın başını yaktı
'Düğün Dernek' filmi Yılmaz Erdoğan'ın başını yaktı
“Entarisi Dım Dım Yar” adlı türküyü “Düğün Dernek” adlı sinema filminde izinsiz kullandığı iddiasıyla dava açılan Yılmaz Erdoğan’ın ortak olduğu Beşiktaş Kültür Merkezi (BKM), 35 bin lira tazminata çarptırıldı. Sivas’ta “Tarakçı Osman”’ diye tanınan 39 yıl önce hayatını kaybeden eserin bestecisi ve söz yazarı Osman Şan’ın mirasçıları, mahkemenin kararının ardından bu defa şarkıcı Serkan Kaya’nın albümünde yine bu eseri izinsiz kullandığını belirterek 15 bin liralık yeni bir dava açtı.
Direniş Karatay'da Mevlana rolü ünlü oyuncuya verildi
Direniş Karatay'da Mevlana rolü ünlü oyuncuya verildi
Selçuklu Devleti'ni yıkmak için yola çıkan Moğollar ile devleti korumak için savaşan Celalettin Karatay ve Ahi Evran'ın hikayesini konu alan 'Direniş Karatay'ın çekimleri bitti.Mehmet Aslantuğ'un başrolde oynadığı filmde Mevlana'yı Furkan Palalı canlandıracak.
'Antep Fıstığı' filminin çekimleri Gaziantep'te başladı
'Antep Fıstığı' filminin çekimleri Gaziantep'te başladı
"Antep Fıstığı" adlı filmin çekimleri, Gaziantep'te başladı. Senaryosunu Orhan Uslu'nun yazdığı filmde, Almanya’da doğup büyüyen ve dedesinden kalan mirası almak için Gaziantep’e gelen "Simge"nin (İvana Sert) başına gelen komik olaylar anlatılacak.
Bu hafta 6 film vizyona girecek
Bu hafta 6 film vizyona girecek
Türkiye sinema salonlarında bu hafta 2'si yerli, 6 film vizyona girecek. 'Poyraz Karayel' dizisinden uyarlanan film dikkati çeken yapımlar arasında.
'Hayat Sırları' final yapıyor
'Hayat Sırları' final yapıyor
Star Tv ekranlarının iddialı yapımlarından 'Hayat Sırları' reytinglerde istenen başarıyı yakalayamayınca final yapma kararı aldı.

Diriliş Ertuğrul gurur kaynağımız oldu
Diriliş Ertuğrul gurur kaynağımız oldu
Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Yayman, dünyada, ABD dizilerinin ardından en çok satılan dizilerin Türk dizileri olduğunu söyledi. TRT 1 ekranlarında dört sezondur yayınlanan "Diriliş Ertuğrul" dizisinin Arapça'ya tercüme edilen bölümleri internette şu ana kadar başta Suudi Arabistan olmak üzere Kuveyt, Mısır, Cezayir, Fas ve Katar'da 200 milyon kişi tarafından izlendi.
Ünlü sunucu internetten izdivaca devam edecek
Ünlü sunucu internetten izdivaca devam edecek
RTÜK'ün geçtiğimiz yıl attığı adımlar sonucu bütün izdivaç programları yayın hayatına son vermişti. Binlerce kez şikayet edilen izdivaç programlarının sona ermesiyle, sunucular farklı formatlar denedi. Seda Sayan ve Uğur Arslan, yeni formatları tutmadığı için evlilik programını internetten devam ettirme kararı aldı. Birçok skandalın yaşandığı izdivaç programlarından rahatsız olan izleyicilerin "internet" formülüne ne tepki vereceği merak ediliyor.
Diriliş hayranlarına kötü haber
Diriliş hayranlarına kötü haber
TRT 1 ekranlarında yayınlanan ve milyonlarca kişi tarafından beğeniyle takip edilen Diriliş Ertuğrul dizisi hakkında izleyenleri üzecek haber geldi. Geçtiğimiz hafta platosunda yangın çıkan Diriliş Ertuğrul'un yeni bölümü ertelendi. Dizi yarın akşam ekrana gelmeyecek.

Seyirci baskısıyla Söz'ün kadrosuna katıldı
Seyirci baskısıyla Söz'ün kadrosuna katıldı
Reyting rekorları kıran Söz dizisinde daha önce konuk oyuncu olarak rol alan Alper Üstündağ, izleyiciden gelen yoğun istek üzerine ekibe dahil edildi. Alper Üstündağ, dizi yayınlandıktan sonra takipçileri tarafından mesaj yağmuruna tutulduğunu ve çok mutlu olduğunu söyledi.
'Çukur'da 4 milyonluk sahne
'Çukur'da 4 milyonluk sahne
'Çukur' dizisinde bir mafya liderini canlandıran cve acımasızlığı ile bilinen Vartolu'nun en büyük zaafı olan "Mihriban" türküsüne karşı tepkilerinin gösterildiği sahne Youtube'de bir haftada yaklaşık 4 milyon kez tıklandı.
Diriliş Ertuğrul izleyicisini sevindiren haber
Diriliş Ertuğrul izleyicisini sevindiren haber
TRT 1 ekranlarında yayınlanan ve milyonlarca kişi tarafından beğeniyle takip edilen Diriliş Ertuğrul dizisi bu akşam yeni bölümüyle ekrana gelmeyecek. İzleyiciyi üzen haber sonrası TRT 1'in sosyal medya hesabından yapılan paylaşımla Diriliş'in özel bölümüyle bu akşam 20.00'de izleyici ile buluşacağı açıklandı.
Diriliş Ertuğrul'da beklenen gelişme
Diriliş Ertuğrul'da beklenen gelişme
TRT ekranlarının reyting rekortmeni dizisi Diriliş Ertuğrul'un merakla beklenen 99. bölüm fragmanı yayınlandı. Ertuğrul, "Yarın cenk günüdür" diyerek beklenen fetih hareketini başlatıyor.
Sükûnetin adresi 'Gito Yaylası'
Sükûnetin adresi 'Gito Yaylası'
Rize'nin Çamlıhemşin ilçesi sınırlarında bulunan 2 bin 400 rakımlı Gito Yaylası, barındırdığı doğal güzellikler ile doğa tutkunlarının ilgisini çekiyor. Çok sayıda yerli yabancı ziyaretçi ağırlayan yayla, Kaçkarlar'ın görkemli manzarasını seyretme imkanı sunuyor.
Mühendislik harikası 2 bin yıllık eşsiz kale
Mühendislik harikası 2 bin yıllık eşsiz kale
Kommagene uygarlığı tarafından 2 bin yıl önce yapılan mühendislik harikası Eski Kahta Kalesi'nin (Yeni Kale) yeni odalarının ortaya çıktığı ikinci etap restorasyonu tamamlandı.
Skyroad 1 yaşında
Skyroad 1 yaşında
"Yaşarken gez, gezerken yaşa!" sloganıyla yayın hayatına devam eden Skyroad Dergisi birinci yılını kutluyor. 2015 Kasım ayından bu yana seyahat ve kültür rehberliği yapan Skyroad, okuyucularına dünyanın ve Türkiye'nin dört bir yanından ilgi çeken manzaralar sunmaya devam ediyor.
Cumalıkızık’a turist akını
Cumalıkızık’a turist akını
UNESCO'nun dünya kültür mirasına dahil ettiği Bursa'nın tarihi Cumalıkızık köyünde turistlerin kahvaltı edebilmek için verdikleri uğraş görenleri şaşırtıyor. Tarihi Cumalıkızık evlerinde köy kahvaltısı yapabilmek için kilometrelerce yol gelen turistler, köyün otantik havasında keyifli bir gün geçiriyor.
Hasankeyf sular altında kalacak
Hasankeyf sular altında kalacak
Ilısu Barajı'nda çalışmaların tamamlanmasıyla 2019 yılında tamamen su altında kalacak olan Batman’ın Hasankeyf ilçesi ziyaretçi akınına uğruyor. İlçeyi su altında kalmadan önce görmek isteyen yerli ve yabancı turistler, Hasankeyf’e en hareketli günlerini yaşatıyor.
İshak Paşa Sarayı kışın bir başka güzel
İshak Paşa Sarayı kışın bir başka güzel
Osmanlı mimarisinin en seçkin eserlerinden olan İshak Paşa Sarayı, her mevsim farklı güzelliklere bürünüyor. İshak Paşa Sarayı'nı, 2016 Ocak-Kasım döneminde 57 bin 541 yerli ve yabancı turist ziyaret etti.
Afrika'nın Avrupa'ya açılan penceresi
Afrika'nın Avrupa'ya açılan penceresi
Cebeli Tarık Boğazı'nın esintisinin hissedildiği bölgede, doğal güzelliğiyle büyüleyen Herkül Mağarası, her gün yüzlerce ziyaretçiyi ağırlıyor. İspanya'ya sadece 14 kilometrelik mesafede yer alan Fas'ın Avrupa'ya en yakın kenti Tanca'daki mağara, adeta Afrika'nın Avrupa'ya açılan bir penceresi vazifesi görüyor.
THY'den istihdam duyurusu
THY'den istihdam duyurusu
Türk Hava Yolları ihtiyaç olan bazı departmanlara personel alımı yapılacağını duyurdu.
Ortadoğu savaşın eşiğinde
Ortadoğu savaşın eşiğinde
Taşeron müjdesi ve kapsamı
Taşeron müjdesi ve kapsamı
Uzun süredir tartışılan ve taşeron işçilerinde büyük beklentilere neden olan mesele nihayet çözüme kavuşacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan 5 Aralık 2017’deki AK Parti Grup toplantısında tarihi bir açıklama yaparak 850 bin taşeron işçisinin kamu işçisi yapılacağını açıkladı. Üstelik daha önce gündeme gelen “özel sözleşmeli personel” olarak değil “belirsiz süreli iş sözleşmeli” kamu işçisi olacağını söyledi. Bu açıdan beklenenin ötesinde bir adım atıldı.
Kudüs bizim neyimiz olur?
Kudüs bizim neyimiz olur?
Trump’ın Kudüs'le imtihanı
Trump’ın Kudüs'le imtihanı
New York’lu yap-satçı işadamı Trump’ın hesaplayamadığı; Ortadoğu’daki Arap çarşısındaki (sûk) züccaciye dükkanına giren Boz Ayı’nın verebileceği zararın yanısıra kendi alacağı hasardır. Bu açıdan Trump’ın bu hamlesi Barzani’nin referandum kartına oldukça benzemektedir ki, Barzani kazanma şansı çok düşük bir kumar oynayarak bağımsız olayım derken biyolojik olarak hayatiyetini devam ettiren siyasi bir mevtaya dönüşmüş durumda.
Bağnazca sürdürdüğümüz yanılsamalar
Bağnazca sürdürdüğümüz yanılsamalar
Kudüs’e seyahat seferberliği
Kudüs’e seyahat seferberliği
İsrail bir yol kazası değildir Batı’nın kendisidir!
İsrail bir yol kazası değildir Batı’nın kendisidir!
İsrail’in 14 Mayıs 1948'de resmen devletleşmesi, öncesi ve sonrasıyla tüm yaşananlar dini inançlar ile politik gereksinimlerin eklemlendiği karmaşık bir yapılanmayı önümüze getiriyor. Bir taraftan Yahudi inancıyla motive edilen Vadedilmiş Topraklar arzusu diğer taraftan Medeniyetler Çatışması, Tarihin Sonu tartışmalarıyla görünürleşen İslam karşıtlığı veya İslam’ın bir anlam kaynağı, bir değer sistemi olarak alternatif olma potansiyelini devre dışı bırakma siyaseti kimi ayrılıkları barındırsa da ana formülasyon olarak benimsenmiştir ve yürürlüktedir.
Rusya’nın Kudüs politikası bağımsız mı?
Rusya’nın Kudüs politikası bağımsız mı?
Rusya’nın Kudüs politikasında Rus Yahudileri ve Rus Ortodokslarının hakları yanında Rusya Müslümanlarının tepkisini de dikkate aldığı görülüyor. Rusya’nın Kudüs politikası Türkiye ile birlikte fakat Türkiye’den bağımsızdır. Bu iki ülke Suriye’de olduğu gibi Kudüs’te de ortak çıkar doğrultusunda güç birliği yapabilir.