Yorum Haberleri

İslam iktisadı mıİslam ekonomisi mi?

İslam’ın iktisat anlayışı, iktisat felsefesi tektir ve kendine hastır. Ancak bunun uygulaması yani ekonomisi ise çeşitli ve zengin olabilir. İslam ekonomisi denmekle de bütün bunlar gözardı edilmiş ve büyük bir imkanlar yığını heba olmuş oluyor.

İşçi eylemlerinde sol vesayet

Ülkemizde önemli bir sorun sol/sosyalist örgütlerin işçi eylemlerinin üzerine çöreklenmeleri. Haklı ve meşru bir alın teri mücadelesi veren işçilerin eylemlerini sözde sahiplenerek, siyasi bir mücadeleye evirirler. Sol/sosyalist çevreler söylemde emekçiler yanında olmasına rağmen hayat tarzlarının emekçilerle çelişmesi nedeniyle geniş emekçi kitlesiyle bağ kuramıyorlar. Bu nedenle kitlesel işçi eylemlerini kullanarak bu bağı inşa etmeye çalışıyorlar.

Eleştirel muhakeme

Bir adamın yazgısı nasıl jeopolitik meseleye dönüşür

Doğu Akdeniz’de şer ittifakı

2000’li yıllarda Doğu Akdeniz’de keşfedilen doğalgaz yatakları, Türkiye karşıtı duruşları bilinen Güney Kıbrıs, Mısır, Yunanistan ve İsrail’i bir araya getirdi. Şer ittifakının amacı Türkiye’yi Akdeniz’de çevrelemek ve enerji havzalarını kendi aralarında pay etmek olarak değerlendirilebilir. Türkiye’nin bu şer ittifakı karşısında ciddi kozları bulunmaktadır.

Hollywood’un Çin hesabı başka!

Hollywood şirketlerinin Çin pazarına bağımlılığı, filmlerin senaryo sürecinden oyuncu seçimine, çekim mekanları tercihlerine ve kurguya kadar bütün süreçleri etkiliyor. Hollywood yapımlarında yüzleri daha sık görülen Çinli oyuncular, ortak yapımlar, aksiyon filmlerinin alakasız sahnelerinde arka planda görülen kırmızı Çin fenerleri, Çince karakterler... Öyle ki Hollywood Çin pazarı için otosansürde kendini aşmış durumda.

Gerçekliğe nüfuz etme yeteneği

İslam dünyası toplumları, karşı karşıya bulundukları ölümcül sorunlarla yüzleşemedikleri için, kendilerini kuşatan belirsizlikler derinleşiyor. Karşı karşıya bulunduğumuz gerçekliği bütün boyutlarıyla yorumlamak, değerlendirmek ve buradan hareketle yeni bir çözüm çerçevesi oluşturmak yerine, popüler tüketim için tarih üretimine başvuruyor, geçmişi politik çıkarlar doğrultusunda sömürgeleştiriyor ve hamaset temelinde sunuyoruz.

ABD-Çin:Yeni soğuk savaşadoğru mu?

Önümüzdeki yıllarda Çin-ABD rekabetinin ekonominin dışına çıkıp başka alanlara sıçrama ihtimali de oldukça olası görünüyor. Yeni bir Soğuk Savaş’a evrilebilecek yapıya sahip olan Washington-Pekin rekabetinin ne yöne gideceğini ise tamamen Çin’in niyetleri belirleyecektir.

Geleceğin Türkiyesi’nde eğitim

Eğitim sistemimize sorulacak asıl soru, nasıl bir eğitim paradigmasının oluşturulması gerektiğidir. Eğitim paradigması, bütün bir eğitim sistemini ve bu sistem içindeki aktörlerin davranışlarını derinden etkilemektedir. Bu nedenle geleceğin eğitim paradigmasının kendi düşünce geleneğimizden beslenen, toplumumuza ve değerlerine yabancı olmayan bir temelde teşekkül etmesi elzemdir.

Oslo bir sömürge aracıydı

Oslo sonrası döneme doğru ilerlerken, barışçıl bir çözüm yolu, ilerlemesini kötü etkileyecek hatalı varsayımlardan kaçınmalıydı. Çatışma, işgalci ve işgal edilen arasındadır; İsrail’i yok etmeye çalışan Filistinlilerle ilgili değil. Siyonist devlet, işgalci ve saldırgandır; saldırgan işgalini ahlaki ve yasal olarak sona erdirmekle yükümlüdür.

İnsani gelişmede Türkiye hamlesi

Türkiye 2003 yılında 0.734 İGE değeriyle 175 ülke arasında 96. sıradaydı ve orta insani gelişmiş ülkeler sınıfındaydı. 15 yıllık süreçte Türkiye, UNDP İnsani Gelişme Endeksi 2018 raporunda 0.791 İGE değeriyle 189 ülke arasında 64. sırada yüksek insani gelişmiş ülkeler sınıfına girmiştir. Türkiye bugünkü İGE değeriyle arasında çok az fark bulunan 0.800 puanı bulması durumunda çok yüksek insani gelişmiş ülkeler sınıfına girecektir.

Bilinçadacıkları

Transatlantik ilişkilerdeki kırılma ve Türkiye

İran’ınyumuşakkarnı: Ahvaz

İran’ın yanlış dış politika yönelimlerine rağmen tehdit algılamalarının gerçekçi olduğu söylenebilir, ancak ülke sınırları dışında ön hatlar kurarak, savaşı toprakları dışında yürütme stratejisinin başarılı olmadığı görülmektedir. Zira bu strateji bölgesel gerilimi arttırmakta ve karşı ülkelerin İran’a muhalif unsurları tüm güçleriyle desteklemesine zemin hazırlamaktadır.

Rusya’nın Suriye çelişkisi

Türkiye’nin 15 Temmuz FETÖ darbe girişiminden sonra güvenlik doktrininde değişikliğe giderek tehdidi dışarıda karşılama politikası Rusya tarafından henüz anlaşılabilmiş değildir. Rusya hiçbir sınırı olmayan Suriye’de kendi güvenliğinden endişe ederken Türkiye’nin kendi sınırında PKK/PYD konusundaki endişelerini gözardı etmemelidir. Astana mutabakatına sadık kalınacağının vurgulanması Rusya/Türkiye işbirliğinde PKK/PYD konusunda da bir hareket birliği içerisinde olunması halinde anlam kazanacaktı...

Patlamaya hazır bomba:Ukrayna-Rusya

Ukrayna ve Rusya arasındaki gerilim, Moskova yanlısı muhalif lider Aleksandr Zaharçenko’ya yapılan suikastle yeniden tırmanma eğilimi gösteriyor. İki ülke arasındaki dostluk anlaşmasının Ukrayna tarafından sonlandırılması, Azak Denizi’nin gündeme taşınması ve Moskova-Kiev Kiliseleri arasındaki anlaşmazlık gerilimin farklı boyutlarını oluşturmakta.

Varoluşsal kriz ve çürüme

Sınırlı para sistemine hazır mıyız?

Doların yani sınırsız-kalp paranın alternatifi sınırlı-sağlam para düzenidir. Dünya tarihi sınırsız paradan sınırlı paraya geçiş döngüleri üzerinde ilerler. Yeni sınırlı sağlam para düzenine geçiş artık çok yakınımızdadır. Buna hazırlıklı olmalıyız.

Angela Merkel’in son savaşı

Almanya’yı son dönemde sallayan “Maassen krizi”, 6 ayda kurulabilen kırılgan Alman hükumetinin krizlere ne kadar açık olduğunu da ortaya koydu, Angela Merkel’in de artık güçlü bir lider olmadığını. Eğer CSU lideri ve İçişleri Bakanı Seehofer’in zaman zaman ırkçı çizgiye kayan politikaları 14 Ekim’deki Bavyera seçimlerinde farklı bir zafer sağlarsa, Almanya için asıl kriz dönemi o zaman başlayabilir.

Doların alternatifleri

Dolar sistemi yani sınırsız-kağıt para çok yakında muhtemelen yeni bir küresel kriz ile tekrar sınırlı-sağlam para sistemine dönecek. Çünkü her sınırsız para sistemi sınırlı paraya dönmüş ve uluslararası para sistemlerinin ortalama ömrüne baktığımızda da petro-dolar sistemi bir hayli yaşlanmış durumda.

Dijital çağın hastalığı: İnternet bağımlılığı

Gerekçesi ne olursa olsun telefon, tablet, hatta televizyon gibi araçların çocukları bilgilendirme ve eğitme amaçları dışında, onları meşgul edip sessizleştirme amacıyla kullanılması yani ebeveynlerin teknolojik cihazlara ‘’geçici dadı’’ rolü yüklemesi bu konuda yaptıkları/yapabilecekleri en büyük yanlıştır.

Başörtüsü yasağına AYM’den son nokta

Bilinçsizliği seçmek

Çok kutuplu dünyada Türkiye-Almanya ilişkisi

Sistemsel bir arayışı yansıtan Türkiye-Almanya yakınlaşmasını, uluslararası konjonktür de hızlandırmaktadır. Özellikle de İdlib’de meydana gelen gelişmeler ve yeni bir mülteci akımının yaşanması olasılığı, Ankara ile Berlin’i yakınlaşmaya zorlamaktadır. Dolayısıyla mülteci meselesiyle, Almanya’nın Türkiye’ye olan bağımlılığının yeniden gözler önüne serildiği ifade edilebilir.

Rusya’nın İdlib denklemi

Moskova, İdlib’te Hmeymim ve Tartus’ta kendine ait askeri üslerin güvenliğini sağlamaya yönelik bir strateji yürütüyor. Stratejinin ikinci ayağını ise İdlib’in tekrar Esed rejiminin hakimiyeti altına alınması oluşturuyor. İdlib Türk diplomasisi için de zorlu bir test anlamına geliyor.

İdlib kapanı kimi kapacak?

Astana treninin güzergahı ya da Suriye’de döşenen rayların saydamlığı konusunda sonuna kadar şüphe duymamız için sebepler var. Ancak unutulmamalı, uzun süredir Türkiye, Suriye’de real-politik bir gündemi takip ediyor. Ankara için mevcut koşullarda en önemli olan şey, sahada askeri-politik varlığını sürdürmektir.

Körfez’in yeni hinterlandıAfrika boynuzu

Afrika Boynuzu, Avrupa ile Uzakdoğu’yu bağlayan deniz yoluna hakimiyeti nedeniyle siyasi ve ekonomik açıdan büyük önemi haizdir. Bu nedenle küresel ve bölgesel güçler Afrika Boynuzu’ndaki liman, askeri ve havalimanlarının işletmesini almak için rekabete girmiş durumda. Körfez ülkelerinin Afrika Boynuzu ile ekonomik, siyasi, sosyo-kültürel ilişkilerinin tarihsel arka planı bir avantaj olarak gözüküyor.

Basra protestoları ve İran’ın krizi

Irak halkı, yaşanan tüm istikrarsızlıkların ve güvenlik sorunlarının sebebini İran ve onun ülkedeki uzantılarına yüklemeye başlamıştır. Tahran, ABD ve ardından DEAŞ’e karşı uzun soluklu ve yıkıcı bir savaştan çıkmış olan Irak halkını Haşdi Şabi ve Kudüs Gücü gibi unsurlarla baskı altına almaya devam ettiği müddetçe, ülkedeki İran nefretinin tüm ülkeyi sarması içten bile değildir.

Kararlılık ve adanmışlık

Hayata, dünyaya, tarihe, ancak kendi dilimiz, düşüncelerimizle, bağımsız, özgün, İslami içerik üreterek, söz ve eylem üreterek katılabiliriz. İslami düşünce, ancak bütün boyutlarıyla tecrübe edildiğinde, tecrübe ile bütünleştiğinde, anlam ve değer kazanır.

İdlib'de "Meksika Açmazı"

Zirve sonunda açıklanan bildirgenin Türkiye açısından en önemli kazanımları ise hiç şüphesiz, Fırat Nehri’nin doğusunda ABD ile PKK/PYD/KCK örgütünün işbirliğine dair kaygılarının Rusya ve İran tarafından paylaşılarak yüksek sesle dile getirilmesi oldu. Bildirgede verilen bir başka mesaj ise DEAŞ gibi terör örgütleri üreterek, Ortadoğu, Afrika ile Asya’nın enerji ve su havzalarına yerleşmeyi politika haline getirmiş olan ABD’nin bu yaklaşımının Suriye’de kabul görmeyeceğinin altının çizilmesiydi...

Trump politikaları doları tasfiye edecek

Türkiye’de sendikal örgütlenme

Uzun yıllardır azalan sendikalı sayısı 5 yıldır düzenli bir artış trendine girmiştir. İşçilerde örgütlenme oranı ise son 5 yılda düzenli bir biçimde artmasına rağmen yeterli değil. Örgütlenme oranı 2013 Ocak ayında yüzde 9,21’den, 2018 Temmuz ayında yüzde 12,38’e çıkmıştır. Son beş yılda örgütlenme oranı 3 puan artmasına rağmen halen yüzde 12’ler seviyesindedir. Bir başka anlatımla her 100 işçiden sadece 12’si sendikalıdır.

+

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
Yenisafak.com bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.