Yorum Haberleri

Merkel sonrası Almanya nereye gidiyor?

Cuma günü gerçekleşen CDU kongresinde, Angela Merkel’in desteklediği Annegret Kramp-Karranbauer kıl payı farkla parti genel başkanlığına seçildi. Avrupa ve Almanya siyasetinin son 20 yılına damga vuran Merkel dönemi sona ererken, muhafazakar rengi daha koyu olan yeni CDU başkanının izleyeceği politika merak konusu.

Paris’ten Turuncu Devrim çıkar mı?

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un acı reçeteleri, dört haftadır Paris’te şiddet gösterilerine sebep oluyor. Kendilerine Sarı Yelekliler diyen göstericiler, artan gelir adaletsizliği ve yaşam şartlarının zorlaşmasından Macron’u sorumlu tutuyor. Göstericiler refah dönemi Avrupa’sına geri dönüş hayali kurarken, olaylar Avrupa çapına yayılma eğilimi gösteriyor.

Huawei mesajı: Kuşatma devam edecek

Çin’in “ulusal şampiyonları”ndan Huawei’n kurucusunun kızı ve CFO’su Meng Wanzhou’nun Kanada’da tutuklanması, ABD-Çin arasındaki küresel rekabetin sertleştiğinin bir göstergesi. 5G ve yapay zeka çalışmalarında liderlik iddiası taşıyan Huawei’ye yönelik ABD baskısı, ticaret savaşlarının ötesinde 21. Yüzyıl’da Washington’un mu Pekin’in mi hakim güç olacağına dair küresel bilek güreşinin bir yansıması.

Veliaht Prens Mekke’yi suistimal ediyor

Ekonomiyesaldırı bertaraf edildi

Kaşıkçı cinayetiSuud ve terör devleti

Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın 2 Ekim’de Suudi Arabistan Konsolosluğu’nda katledilmesiyle, hukuk devleti misyonunun gerekliliği konusu bir kez daha uluslararası alanda kendini gösterdi. Kaşıkçı cinayetiyle hukuksuz devletin olamayacağını, hukuk devleti olmadan yapılan adalet ve demokrasi tartışmalarının boş bir tartışmadan ibaret olduğunu idrak ettik.

Suriye’de terör üçgeni ABD, DEAŞ ve PKK

Son dönemde yaşanan gelişmeler, PKK’nın da DEAŞ’ın yoğun bir şekilde başvurduğu bombalı araç saldırılarını gerçekleştirmek istediğini göstermektedir. Suriye’nin doğusunda terör örgütü PYD/YPG’ye yapılan ABD askeri desteği dikkate alındığında, ilerleyen süreçte daha da karmaşık saldırı yöntemlerine başvuran bir PKK görebiliriz.

BAE ve Suud’un yeni Esed planı

Enerjide proaktif Türkiye duruşu

Türkiye’nin enerji arz kaynaklarını çeşitlendirmesi için enerji bağımlılığını azaltması ve arz güvenliğini artırması önemlidir. Bu çerçevede TürkAkım ve TANAP gibi kapsamlı projelerde yer almak bölgesel ve küresel enerji denkleminde Türkiye’nin yer alması açısından kritik bir öneme sahiptir.

Siber istihbaratve teknoloji şirketleri

Çölleşen OrtadoğuSuyun petrolleşmesi

Ortadoğu’da su kıtlığı her geçen gün kendini hissettiriyor. Eğer bölgede, su kıtlığını yönetecek bir “Su Barışı” devreye sokulmazsa, 2040’lı yıllarda petrol yerine su için yaşanacak savaşları görmemiz işten bile değil.

İmar ve İrfana Adanmış Bir Ömür:Abdullah Tivnikli

Abdullah Tivnikli ülkesi ve İslam coğrafyasının imar ve irfanı için samimi gayret gösteren örneğine az rastlanan güzel bir iş adamıydı. Ülkemizin ve İslam dünyasının maddi ve manevi alanda kalkınması ve daha güzel bir noktaya gelmesi için ekonomik ve finans alanındaki öncü çalışmaları yanında vakıf, eğitim ve araştırma kurumlarının oluşumu ve gelişiminde önemli roller oynadı.

Bir beka meselesi:Doğu Akdeniz

Doğu Akdeniz’de giderek artan küresel rekabet ve bölge ülkelerinin askerileşme faaliyetleri, Türkiye için bir beka meselesine evrilmektedir. Güney Kıbrıs, İsrail, Yunanistan, Mısır, Fransa ve ABD’nin bölgedeki hidrakorban rezervlerine ilişkin işbirliği çabası, Türkiye’nin ve KKTC’nin Akdeniz’deki meşru hak ve çıkarları aleyhine gelişmektedir. Türkiye söz konusu ihlaller karşısında sessiz kalmayacağını en üst düzeyde dillendirmektedir.

İslami sorumluluğun izinden giderek

Hatimden rahatsız olan sendika

PKK terör örgütünün şehit ettiği Necmettin ve Aybüke öğretmen gibi meslektaşları için PKK’yı kınayamayan sendika, onlar için hatim okunmasından rahatsızlık duyuyor. 15 Temmuz mücadelesinde vatan için canlarını ve kanlarını veren öğretmenler için hatim okunmasından rahatsız olmak nasıl bir kafadır? 15 Temmuz’un ve şehitlerinin hatırlanmasından rahatsızlık duymak nasıl bir anlayıştır? Sözde özgürlükçü sendika din söz konusu olunca bir anda yasakçı oluyor.

İran yaptırımlarının Transatlantik boyutu

AB-ABD hattında kırılma noktalarından biri olarak kabul edilebilecek ABD’nin İran Nükleer Anlaşması’ndan çekilme kararı bir yandan Transatlantik bağları müttefiklik anlamında zedelemekte diğer yandan AB’nin ticari ve ekonomik çıkarlarına zarar vermektedir. Daha geniş bir perspektifte ise; küresel düzene yönelik ‘çok taraflılık’ ilkesinin ‘tek taraflılık’ yönüne doğru çekilmesinin bir ibaresi olarak okunabilmektedir.

İslami farkındalığın yeniden inşası

Amerika’nın Amerika’yla kavgası

Ara seçimler bitti. ‘Herkes kendi süpermarketine döndü’ denecek bir süreç yaşamadı ABD. Trump, artık daha çetin bir dinleyici kitlesiyle karşı karşıya. Tabii bu kitleyi, kendi rejimi için tehlike haline getirerek diğer Amerika’yı kendi etrafında kenetlenmeye de çağırabilir. Gerçekten bir Üçüncü Dünya hikayesine döndü Amerikan siyaseti ve büyük ihtimalle elitler düzeyinde başlayan Amerika’nın Amerika ile kavgası daha alta, popüler düzeye de inecek.

Trafik güvenliğinde doğru seçim

Emniyet Genel Müdürlüğü kaza istatistiklerinden lastiğin doğrudan veya dolaylı ilgili olduğu kaza oluş şekilleri üzerinden yapmış olduğumuz değerlendirmede, yaralanmalı / ölümlü trafik kazalarının yaklaşık %77’si lastikle doğrudan veya dolaylı olarak ilgilidir. Meydana gelen ölümlerin, yaralanmaların ve maliyetin de yine yaklaşık olarak %77’sinin doğrudan-dolaylı nedeni doğru zamanda doğru lastiğin kullanılmaması olduğu düşünülmektedir

Çin’in ‘ikinci devrimi’ ve Deng Xiaoping

21. yüzyılın başlamasıyla birlikte Çin küresel GSYH’ye en fazla katkı sağlayan ülke haline geldi. Çin’in toplam mal ithalat ve ihracatı 2017’de 4,1 trilyon dolara ulaşarak, 1978’in 783 kat üzerine çıktı. 1949-1978 arasında toplamda sadece 200 bin Çinli yurtdışına seyahat edebilmişken, bugün artık her yıl 100 milyondan fazla Çinli bu imkana sahip duruma geldi. Bu gelişmenin gerçek mimar ise Deng Xiaoping’ten başkası değildir.

Gerçekliği sorgulamak, gerçekliğe direnmek

Ermenistan içinçember daralıyor

Ermenistan Dağlık Karabağ’ı işgal ederek komşuları ile sınırlarının kapanmasına neden olmuştur. Paşinyan’ın kendisi de bunu itiraf etmektedir: “İran’la sınırlarımız İran-ABD krizi nedeniyle kapanabilir, Azerbaycan ve Türkiye ile sınırlarımız kapalı ve Gürcistan’la ise yarı kapalıdır.” Bu açıklama Ermenistan’ın Karabağ meselesini çözmekten başka şansı olmadığını ortaya koymaktadır.

Pardus’u başarmanın kodları

Türkiye olarak biz kesinlikle “Milli İşletim Sistemi” Pardus projesini başarıya ulaştıracak her türlü imkâna sahibiz. Eğer gücümüzü boşa harcamaz, gerçek mânâda liyakatli ve yetişmiş iş gücünden faydalanarak doğru adımları kararlı bir şekilde atarsak, devrim niteliğindeki bu projeyle dünyaya örnek olacak büyük başarılara imza atabiliriz.

Türkiye’ye ‘Siper’ olacak

HİSAR ailesinin son üyesi ise Uzun Menzilli Hava Savunma Sistemi “HİSAR-U” namı diğer “SİPER”dir. 01 Ocak 2018 tarihinde start alan SİPER’in projelendirme safhası sürüyor. Tıpkı HİSAR-A/O gibi, SİPER de tüm hava soluyan hedefleri etkisiz hale getirmek için tasarlanan bir hava savunma sistemi olup; menzilinin takribi 90 km olması bekleniyor.

Yemen:Enkazda barışı arayan halk

Merkezi Ortadoğu’daki krizlere odaklanılmasına rağmen yeni süreçte muhtemelen Aden Körfezi daha fazla konuşulmaya başlanacaktır. Zira bölgede Suudi Arabistan, İran, BAE gibi bölgesel aktörlerin yanında Çin, Japonya, Fransa, ABD ve İngiltere’nin askeri üsler inşa faaliyetlerini bölgenin geleceği açısından önemli veri olarak kabul etmek gerekir.

Düşünsel sorumsuzluklar

Veliaht Prenshukuktan kaçamaz

Uluslararası hukuka ve ABD hukukuna göre, Cemal Kaşıkçı’nın öldürüleceğinden önceden haberdar olduğu kanıtlanamasa bile, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed Bin Salman, cinayeti gerçekleştiren kişiler üzerinde emir sorumluluğu bulunduğu için suçlu bulunabilir. ABD mahkemeleri 1995 senesinde Dianna Ortiz’in tecavüz ve işkenceye maruz kalmasının ardından, eylemi gerçekleştiren birliklerin komutanı konumundaki Guatemala Savunma Bakanı Hector Gramajo’yu suçlu bulmuştu.

KİT’lerde taşerona kadro müjdesi

Tahterevallideki İsrail siyaseti

İsrail siyaseti, Yahudi yeni yılına girerken, tahterevallinin ortasında ayakta durarak dengeyi sağlama çabasında. Tel-Aviv, yeni toplumsal aktörlerin, siyasi kültürün ve jeopolitiğin yükselişiyle çeşitlenen meydan okumalarla karşı karşıya. İsrail’in Ortadoğu’nun demokrasi vahası olma iddiası ve medeniyetler çatışması teziyle eş güdümlü politik konumlanışları sallantıda.

İran’ın 4 Kasım yol haritası

ABD’nin, İran’ın enerji ihracatını yaptırımlara tabi kılacağı 4 Kasım tarihi yaklaşırken, Tahran’ın yaptırımlar karşısında ne gibi bir oyun planı geliştireceği sorusu gündemi meşgul ediyor. Washington’un yaptırımları karşısında “direniş ekonomisi” seçeneğine sarılan Tahran’ın, başta Rusya ve Türkiye olmak üzere bölgesel işbirliklerine daha çok kapı aralaması ihtimal. Ancak esas belirleyici ülke içindeki siyasi dengeler olacak.

Muhafazakar bir materyalizme doğru

Yapım aşamasındaki despot:Muhammed bin Selman

Tarih, muhalefetin acımasızca bastırılmasının, yaygın bir hoşnutsuzluğu korkunç sonuçları olan bir kaynama noktasına taşıdığını gösterdi. Kral Selman, İran Şahı’na ne olduğunu hatırlayacak yaşta. Hatırladıklarını, en çok sevdiği oğluyla paylaşmalı.

+

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.