|

Yapay zeka avukat oldu

IBM'in yapay zeka avukatı Ross okuduğunu anlıyor ve en kısa sürede cevap veriyor.

Yeni Şafak ve
09:15 - 16/05/2016 Monday
Güncelleme: 11:01 - 16/05/2016 Monday
Yeni Şafak

ABD'nin ünlü hukuk bürolarından

Baker & Hostetler

, iflas uygulaması yapmak için sıra dışı bir karar aldı ve

IBM'in yapay zekasını

kadrosuna kattı. Hali hazırda 50 avukatın çalıştığı büro, artık yapay zeka

Ross

ile 51 kişi oldu.Dünyanın ilk yapay zeka avukat olma özelliğini taşıyan Ross, IBM'in insansı yapay zekası Watson

. Sanal avukatın; okuma, anlama, araştırma ve sorulan sorulara hipotez üretme gibi özellikleri bulunuyor. Ayrıca deneyimlerinden sonuçlar çıkarabiliyor ve yine deneyimlerine bağlı olarak hız kazanabiliyor. Aslına bakarsanız bir avukatın yaptığı hemen her işi yapabiliyor.  • Yapay zeka:
    Bilimsel adıyla mantıksal analiz robotu olarak biliniyor. Bir bilgisayarın veya bilgisayar kontrolündeki bir robotun çeşitli faaliyetleri zeki canlılara benzer şekilde yerine getirme kabiliyeti.

Duruşma sırasında bir iddia yönelttiğinizde veya soru sorduğunuzda; Ross bunu algılıyor ve kanun, hukuk kuralları ve yardımcı kaynakları değerlendirerek kısa süre içinde cevap veriyor.IBM'in yapay zekası, binlerce yanıt arasından en doğrusunu kısa sürede bulabildiği için de duruşmanın süresini ciddi anlamda kısaltıyor. Ayrıca basit ve anlaşılabilir bir dil kullanması, salonda oturanlar için de oldukça önemli. Zira ağır hukuk terimlerini birçok kişi anlamakta güçlük çekiyor.Ross ayrıca durağan bir şekilde de kalmıyor. Hukuk alanındaki tüm yenilikleri ve güncellemeleri takip ediyor. Kısacası IBM'in yapay zeka avukatı teoride kusursuz gibi duruyor. Pratikte ise nasıl olduğunu hep birlikte göreceğiz.

#IBM
#yapay zeka
#yapay zeka avukat
#Ross
8 years ago