3.5 ayda29 çizik

İstanbul’da açılışa katılan İçişleri Bakanı Soylu, terörle mücadelede sergilenen başarıyı anlattı. Soylu, “2018’in ilk 3.5 ayında, 4’ü kırmızı, 4’ü mavi, 3’ü yeşil, 2’si turuncu, 9’u gri, 7’si beyaz listeden olmak üzere Türkiye’deki toplam 29 üst düzey terörist etkisiz hale getirildi” dedi.

Annemiz için ne yapsak az

Başbakan Binali Yıldırım, İzmir’de çocuklarının bağışlarıyla yapılan Havva Yıldırım Anaokulu ile 32 derslikli Bahar Yıldırım İlkokulu’nun açılışını yaptı. Annesi Bahar Yıldırım’ı 38 yaşındayken kaybettiğini anlatan Yıldırım, “Okulun tabelasında Bahar Yıldırım yazdığını görünce annemin şefkatli kollarıyla bana sarıldığını hissediyorum. Analarımız için ne yapsak azdır” dedi.

AlçakçaOsmanlı’yasaldırdı

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu kendini kaybederek Osmanlı’ya zalim derken, padişahlara da ağır hakaretler etti. Mersin’de Silifke Yörük Türkmen Çalıştayı’na katılan Kılıçdaroğlu şu skandal açıklamaları yaptı: Bu çadırlar hepimizin ortak çadırlarıdır. Osmanlı’nın zulmüne karşı bu çadırlarda ne mücadeleler verildi. Dadaloğlu, Köroğlu boşuna mı çıktı? Boşuna mı söylediler, fermanın padişaha, dağların da bize ait olduğunu. Elbette ki bu çadırları, kültürü, geçmişimizi de bileceğiz. Osmanlı döneminde...

'24 Haziran seçimleri devşirme siyasete en büyük tokat olacaktır'

AK Parti Grup Başkanvekili İnceöz, CHP'li 15 vekilin İYİ Parti'ye geçmesine ilişkin "Aklınca siyaset mühendisliği yapanlar ve demokrasiye hülle operasyonu çekenler, en büyük mühendisliğin milletin feraseti olduğunu 16 yıldır öğrenememiş demek ki. 24 Haziran seçimleri devşirme siyasete en büyük tokat olacaktır." dedi.

Zeybekci: Bu milletin iktidarı 24 Haziran'da gelecek

Ekonomi Bakanı Zeybekci, "Ne yapsalar ne etseler boş. Bu milletin iktidarı Allah'ın izniyle 24 Haziran'da gelecektir, 5 yıl boyunca kesintisiz olarak" ifadelerini kullandı.

Kılıçdaroğlu alçakça Osmanlı'ya saldırdı

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Mersin'in Silifke ilçesinde katıldığı etkinlikte Osmanlı İmparatorluğu'na skandal sözlerle saldırdı. Kılıçdaroğlu, "Osmanlı döneminde herkes padişahın kulu ve kölesiydi. Millet diye bir kavram yoktu. Türk milleti diye de bir kavram yoktu. Çünkü Osmanlı Türklerle alay ediyordu. Osmanlı'nın zulmüne karşı bu çadırlarda ne mücadeleler verildi. Dadaloğlu, Köroğlu boşuna mı çıktı? Boşuna mı söylediler, padişahın fermanını ama dağların da bize ait olduğunu" diye konuştu.

Çavuşoğlu: Çaresizliklerin ittifakını gerçekleştirdiler

Başbakan Yardımcısı Çavuşoğlu, "Son olarak bugün gerçekleşen hülle hareketiyle beraber 'İlkelerin İttifakı' diye yola çıkanların ne denli ilkesizliklerin ve çaresizliklerin ittifakını gerçekleştirdiklerini bir kez daha görmüş olduk" ifadelerini kullandı.

Başbakan: İlgi toplumu da olmalıyız

Başbakan Yıldırım İzmir'de Bahar Yıldırım İlkokulu ve Havva Yıldırım Anaokulu açılış töreninde konuşuyor. Başbakan, bilgi toplumu olmanın yetmeyeceğini vurgulayarak, "Aynı zamanda ilgi toplamı da olmalıyız. Çekirdek ailemizden başlayarak çevremizdekilerle daha çok ilgileneceğiz. Empati yeteneğimiz güçlü olacak" ifadesini kullandı. Başbakan, düğün davetiyesini sosyal medyadan paylaşanlarla ilgili de konuştu...

Yüksek frekansın sebebini ilk kez açıkladı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamalarda Fransa Cumhurbaşkanı Macron için "Baktım garip garip şeyler söylüyor. Kendisine frekansı yüksek oldu ama söylemek zorunda kaldım" ifadesini kullanmıştı. Erdoğan, dün ilk kez bu konuşmanın perde arkasını anlatırken, konunun temelinde Macron'un Afrin teklifi olduğunu açıkladı.

Geleceğe yürümevaktidir

Başbakan Yıldırım, gençlere siyasetin kapılarını açtıklarını belirterek, “Bazılarının yaptığı gibi gençliğin edebiyatını yapmadık. Artık gelecek için yürüme vaktidir” dedi. Esenboğa Havalimanı’na metro yapılacağı müjdesini veren Yıldırım, metronun Çubuk’a kadar uzatılacağını söyledi.

Affetmeyiz!

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bazı firmaların ve işadamlarının varlıklarını yurtdışına çıkardıkları yönünde iddialara değinerek, işadamlarını uyardı: Her kim işini, ticaretini, yatırımlarını büyütmek, geliştirmek, yaygınlaştırmak için değil de para kaçırmak için böyle bir yola tevessül ediyorsa kimse kusura bakmasın onu da affetmeyiz.

24 Haziran’ı birlikte kararlaştırdık

MHP lideri Bahçeli, sağlıklı bir seçim yapılabilmesi için 60 günlük sürenin yeterli olduğunu söyledi. Bahçeli, “Seçim stratejimiz iki esasa dayanır. Güçlü ve dengeli Meclis, cumhurbaşkanı seçiminin eşzamanlı gerçekleşmesidir. Adayımız Erdoğan’dır. 24 Haziran tarihini birlikte kararlaştırdık” dedi.

Terörün şah damarı kesildi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan NTV televizyonunun özel yayınına katılarak gazetecilere gündemle ilgili değerlendirmelerde bulunarak soruları cevapladı.

Meclis daha güçlü olacak

Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi, Meclis’i daha da güçlendirecek. Yeni sistemle birlikte Meclis asli işlevi olan yasamaya odaklanacak. Muhalefetin gereksiz engelleme girişimleri by-pass edilerek yasal düzenlemeler daha seri uygulamaya sokulacak.

Erdoğan: Adil Öksüz'ün izini sürüyoruz, bazı bağlantılar kurulmuş vaziyette

Cumhurbaşkanı Erdoğan, FETÖ'cü Adil Öksüz'ün yakalanmasına ilişkin "Takipteyiz. Son bilgiler, kendisinin burada hangi ülkede filan söylemem belki uygun olmaz ama iz sürüyoruz, bazı bağlantılar kurulmuş vaziyette." dedi.

Erdoğan: Kılıçdaroğlu seçime girsin, ne kadar oy aldığını görelim

Cumhurbaşkanı Erdoğan, erken seçim kararına ilişkin, "Gönlüm şahsen ana muhalefetin başındaki zatın burada olmasını ister. Yarışa girsin. Bazen o kadar ileri özgüven ile oluyor ki, o zaman hiç endişe etmesin başkasını aramasına gerek yok. Kendisi meydana çıksın. Milletin ona ne kadar oy vereceğini görmesinde fayda var. Yüzde 40 dedi, yüzde 25 oralarda kaldı. Hadi gel, cumhurbaşkanlığı noktasında aday ol. Bak bakalım millet ne kadar oy veriyor görelim. " dedi.

'Türkiye düşmanı hareketlere selam gönderiyorlar'

Hollanda ve Avusturya'nın seçim kampanyalarını engelleyeceklerini açıklamalarının ardından AB Bakanı Ömer Çelik çok sert cevap verdi. Bakan Çelik, "Avusturya Başbakanı ve Hollanda Başbakanı açıktır ki bu kararları alırken demokratik değerlere yaslanmıyorlar, Türkiye düşmanı ve ırkçı siyasal hareketlere selam gönderiyorlar" dedi.

Bekir Bozdağ: 'Deizm' söylemleri kirli bir tuzak

Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, "Muhafazakarların veya İmam Hatip Lisesi öğrencilerinin 'deizme' kaydığı söylemleri, raporları, bir iftiraya insanları ikna için başlatılmış kirli bir operasyon, kirli bir tuzak ve kirli bir saldırıdır" dedi.

Başbakan Yıldırım: Artık geriye dönüş yok

Başbakan Binali Yıldırım, "Artık kesintisiz demokrasiden, hukuk devletinden, milli iradenin mutlak hakimiyetinden geriye dönüş yoktur" dedi.

Adalet Bakanı Gül'den Yunanistan'a FETÖ mektubu

Adalet Bakanı Gül, Yunan mevkidaşına gönderdiği mektupta, "Yunanistan suçlular için adeta bir toplanma merkezi haline gelmiştir." ifadelerini kullandı.

Öztürk Yılmaz ile Didem Engin CHP'yi karıştırdı

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin 24 Haziran'da yapılacağının duyurulması CHP'yi karıştırdı. Öztürk Yılmaz ile Didem Engin'in Cumhurbaşkanlığına aday olmasına tepki gösteren CHP Sözcüsü, "Bunları ciddiye almayın" dedi.

Daha çok endişe duyacaksın ABD

ABD’nin her “endişeliyiz” açıklamasında bir Türkiye düşmanlığı ya da korkusu var. 15 Temmuz’u yaptırdı, sonuç alamayınca “endişeliyiz” dedi. Casusları yakalanınca “endişeliyiz” dedi. Fırat Kalkanı ve Afrin Operasyonu’ndan “endişe” duyduğunu açıkladı. Seçimlerin erkene alınmasından “endişe” duyan ABD, iki yıldır kendi seçimlerindeki yolsuzlukları çözmeye çalışıyor. Türkiye büyüyecek, ABD’nin endişeleri daha da artacak.

Türkiye’ye gelin seçimi görün

Erken seçimden endişelenen ABD’ye, Başbakan Yıldırım cuma namazı sonrası önemli tavsiyelerde bulundu: “Amerikalılar seçim görmek istiyorsa Türkiye’ye gelsinler, ne kadar şeffaf olup olmadığını yerinde görsünler”

Cumhurittifakınınoyu yüzde 60

Çevre ve Şehircilik Bakanı Özhaseki, cumhur ittifakının yüzde 60 oy alacağını söyledi. Seçim mesajlarını Şırnak’tan veren Özhaseki, bölgede halkın artık güvenle sandığa gideceğini belirterek, HDP’nin yüzde 10 barajını geçemeyeceği tahmininde bulundu.

Buyurun işte meydan

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, 24 Haziran’dan sonraki dönemde bir başka Türkiye’yi inşa ve ihya edeceklerini söyledi. Muhalefete de seslenen Erdoğan, “Muhalefet sürekli hodri meydan, hodri meydan diyordu, buyurun işte meydan. Seçim kararıyla aynı zamanda ülkemizle ilgili senaryoları alt üst ettik. Biz seçimleri büyük ve güçlü Türkiye için yeni bir çıkış olarak görüyoruz” dedi.

AK Parti’de her şey hazır

Yeni bir yükseliş döneminin başlayacağı 24 Haziran için AK Parti hazırlıklarını büyük ölçüde tamamladı. Erdoğan, haftaya cuma günü yol haritasını açıklayacak. Seçimin slogan ve müzikleri kısa süre içinde açıklanacak. Seçim çalışmaları, Ramazan’a denk gelmesi nedeniyle sahur dikkate alınarak planlanacak.

Uyuma mini paket

Erken seçimle birlikte cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine geçişi kolaylaştıracak uyum düzenlemelerinde de takvim değişti. Üçe bölünecek paketin ilk bölümü seçim nedeniyle TBMM tatile girmeden yasalaştırılacak.

Muhaberat seçimi sabote edecek

Suriye İstihbaratı (Muhaberat) bünyesinde 25 yıl görev yapan Ebu İbrahim, seçim sürecinde rejim ve bağlantılı terör gruplarının seçimi sabote etmeye çalışacakları uyarısında bulundu. Ebu İbrahim son beş yılda Türkiye’de yapılan terör saldırılarının arkasında da Muhaberat’ın olduğunu söyledi.

Kuryesinibekliyor

CHP lideri Kılıçdaroğlu, 2014’te partisinin cumhurbaşkanı adayını ABD’li neoconlardan Türk kökenli Ali Rıza Bozkurt ile görüştükten sonra açıklamıştı. Kılıçdaroğlu’nun, 24 Haziran adayı için Parti Meclisi’nin kararını işaret etse de iki haftalık süre içinde yeni kurye beklediği konuşuluyor.

Değişime 386 evet

TBMM Genel Kurulu’nda, cumhurbaşkanlığı ve milletvekili genel seçiminin 24 Haziran’da yapılmasına ilişkin önerge kabul edildi.

Bürokratik devrim

Bürokrasinin yeni sisteme uyumu dar seçim takvimi nedeniyle 24 Haziran sonrasına kaldı. Yeni cumhurbaşkanının ilk işi bürokrasiye neşter vurmak olacak.

Forsun yolu 130 bin lira

24 Haziran’daki erken seçimde bir ilk yaşanacak. Bağımsız adayların, nasıl başvuracağına ilişkin mini uyum paketinde yer alan detaylar netleşmeye başladı.

+

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
Yenisafak.com bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.