Almanya’ya sığınma taktikleri

FETÖ’cü firarilerin en çok tercih ettiği ülke olan Almanya’ya sığınmak için taktik geliştirdikleri ortaya çıktı. Tutuklu hakim Kazım Kahyaoğlu’nun ByLock mesajlarında, iltica başvuru sürecini madde madde anlattığı tespit edildi.

FETÖ'nün 'kripto yapılanması' operasyonunda 17 tutuklama

Aydın merkezli 16 ildeki düzenlenen FETÖ'nün TSK ve emniyetteki 'kripto mahrem sorumlusu' operasyonunda gözaltına alınan 22 şüpheliden 17'si tutuklandı

Konya'daki FETÖ davası

Konya'daki 161'i tutuklu 478 sanığın yargılandığı FETÖ Çatı Davası'nda 437 kişi hapis cezası aldı.

FETÖ'denHepatit Btuzağı

FETÖ'nün kendinden olmayan subayları TSK'dan atmak için 'Hepatit B' kumpası kurduğu belirlendi. Tabip Albay Gürkan M., mahrem imamın, 15 subayın Hepatit B hastalığını gösteren bir liste verdiğini belirterek, "Bunları çürüğe çıkar” talimatı verdiğini anlattı.

TRT işgaline 64 müebbet

FETÖ’nün 15 Temmuz darbe girişiminde TRT'nin Harbiye'deki binasının işgal edilmesi ve sonrasında çıkan olaylarda 3 kişinin ölümü, 50 kişinin yaralanması ile Taksim Meydanı'nın kontrol altına alınmaya çalışılması sırasında 39 kişinin yaralanmasıyla sonuçlanan olaylara ilişkin 131 sanığın yargılandığı davada, 64 sanığın anayasayı "ihlal suçundan" ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırılması istendi.

FETÖ'cüleri taşıyan tekne kayalıklara çarptı

Bodrum'dan Yunanistan'ın Kos Adası'na geçmeye çalışan sürat teknesi, Sahil Güvenlik ekiplerinin dur ihtarına uymayarak kaçmaya çalışırken kayalıklara çarptı. Teknede yakalanan FETÖ/PDY terör örgütü üyeleri arasında eski hakimler ve TÜBİTAK çalışanının da bulunduğu, yüklü miktarda para ele geçirildiği öğrenildi.

64 darbeciye ağırlaştırılmış müebbet

15 Temmuz darbe girişiminde TRT’nin Harbiye yerleşkesi ve Taksim Meydanı’nın işgal edilmesine ilişkin görülen davada savcı, 64 sanığın “anayasayı ihlal” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırılmasını istedi.

FETÖ'nün gizli toplantılarının yeni şifresi: Çay içelim

FETÖ/PDY soruşturması kapsamında yargılanan örgüt üyelerinin, gizli toplantılarının deşifre olmaması için "Çay içelim" şifresiyle bir araya geldikleri öne sürüldü. Gizli tanık Doruk, "Örgüt, toplantılarını çay içme şeklinde gerçekleştirmeye başladı. Telefonda veya yüz yüze 'Çay içelim' diyerek şifreli konuşarak toplantılar organize edildi" dedi.

İstanbul Üniversitesinde FETÖ operasyonu

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca FETÖ/PDY'nin İstanbul Üniversitesi yapılanmasına yönelik yürütülen soruşturma kapsamında 9 kişi hakkında gözaltı kararı verildi. Zanlılardan 6’sı gözaltına alındı.

Şifreli aramalarkuru yemişçiden

FETÖ’nün TSK’daki kriptolarını deşifre eden ‘ankesörlü telefon’ soruşturmasında, Ankara’da mercek altına alınan 155 kontörlü telefondan eski Şırnak İl Jandarma Komutan Yardımcısı Albay F.K. da çıktı. İtirafçı olan F.K.’nın, sadece 2013’te Ankara’daki 6 tekel büfe, market ve kuru yemiş tarzı işyerlerinden 22 kez arandığı belirlendi.

O patronlara FETÖ davası

FETÖ elebaşı Gülen’in talimatıyla Bank Asya’ya 1.5 milyon TL aktaran Akın Çorap’ın sahipleri Ali Yarkın ve İhsan Yarkın hakkında ‘silahlı terör örgütü üyeliği’nden 7.5 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası istendi.

FETÖ'nün 20 mahremi daha yakalandı

Erzurum merkezli 9 ilde, FETÖ/PDY'nin mahrem askeri yapılanmasında bulundukları ve deşifre olmamak için telefonda "sabit hat" üzerinden görüştükleri öne sürülen 20 subay ve astsubay gözaltına alındı.

Çocuklar, hanımlar ve ABD sopası

"Çocukları ve hanımları üzerinden güzel diyaloğumuz var." Bu cümle, MİT'in Kosova'da yakalayıp Türkiye'ye getirdiği 6 FETÖ üyesinin gizli iç yazışmalarından bir cümle. Milletvekilleri, bakanlar, başbakan, meclis başkanı ve cumhurbaşkanına nüfuz etmenin şifresi. Türk cumhuriyetleri, Afrika ve Balkanlar’daki FETÖ hikayesinin ilk bölümü. Hikayenin sonunda ABD sopası devreye girecektir.

O savcı da ByLock’çu

Yunanistan’a kaçmaya çalışırken yakayı ele veren FETÖ’nün kumpas savcılarından Zafer Kılınç’ın şifreli haberleşme programı ByLock’u kullandığı belirlendi. “Askeri Casusluk Davası”nın savcısı olan Kılınç, ByLock’ta bu soruşturmaya ilişkin mesajlar da paylaşmış.

Org. Ünal’ın emir subayı FETÖ’cü çıktı

Ankara Başsavcılığı’nın ankesörlü telefonlara ilgili soruşturması kritik FETÖ’cüleri deşifre ediyor. FETÖ’cü olduğu ortaya çıkan son isim eski Hava Kuvvetleri Komutanı Org. Abidin Ünal’ın emir subayı Binbaşı Abdurrahman Akay oldu. Akay, 2008-Ağustos 2017 tarihleri arasında Ünal’ın emir subaylığını yapmıştı. Tutuklanarak cezaevine konulan Akay, örgüt bağını kabul etti ama 17-25 Aralık’tan sonra ayrıldığını savundu. Akay’ın mahrem imamlarla da görüşmeleri tespit edildi.

Bozdağ'dan 'Adil Öksüz' açıklaması

Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, 15 Temmuz hain darbe teşebbüsünün kilit ismi Adil Öksüz ile ilgili yeni bilgilere ulaşıldığını açıkladı.

Millete ‘sürü’ dedi

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü ByLock soruşturması kapsamında deşifre edilen mesajlaşmalar tek tek soruşturma dosyalarındaki yerini alıyor.

FETÖ'nün 'mahrem yapılanması' operasyonunda 10 polis tutuklandı

Diyarbakır'da FETÖ/PDY'nin 'emniyet mahrem yapılanması'nda bulundukları ve 'mahrem imam vekilliği' yaptıkları iddiasıyla 8 ilde düzenlenen eş zamanlı operasyonda gözaltına alınan 10 polis tutuklandı.

Hainleri kolluyor

Dışişleri Bakanlığı, Yunanistan'da Danıştayın, FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişimi sonrası Yunanistan'a kaçıp iltica talebinde bulunan sekiz darbeciden biri Süleyman Özkaynakçı’nın 19 Nisan'da geçici bir süre kontrol şartıyla tekrar serbest bırakılmasına sert tepki gösterdi.

Zek'in 'Terazi'situtuklandı

FETÖ'nün uyuşturucu baronu Naci Şerif Zindaşti dahil 6 şüpheli tutuklandı. Daha önce de tutuklanan Zindaşti'nin, firari Zekeriya Öz tarafından “Terazi” kod adıyla gizli tanık yapılarak tahliye edildiği belirtildi. Tutuklanan eski polis Ergül Kapukaya’nın da, kızının öldürülmesi olayıyla ilgili Zindaşti'ye Emniyet’ten bilgi sızdırdığı ortaya çıktı.

Hem suçluhem güçlü

FETÖ darbe girişimi sırasında, 34 kişinin şehit edildiği 15 Temmuz Şehitler Köprüsü'ndeki olaylara ilişkin dava, duruşma salonunda çıkan olaylar nedeniyle ertelendi.

3’ü yöneticikadrodan

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın FETÖ’nün hakim ve savcı çalışma evlerine yönelik yürütülen soruşturmada önemli bir gelişme yaşandı.

Türk Telekom binasına işgal davasında sanıklara müebbet hapis

Acıbadem'deki Türk Telekom binasının işgaline ilişkin darbe davasında, 7 sanığa ağırlaştırılmış müebbet, 33 sanığa müebbet hapis cezası verildi

Zindaşti ve Topuz35 kez buluştu

FETÖ’nün uyuşturucu imamı Naci Şerifi Zindaşti’nin HTS kayıtları çözüldü. Zindaşti’nin cep telefonunun, FETÖ’den tutuklu ABD Başkonsolosluğu çalışanı Metin Topuz ile 35 kez aynı baz istasyonundan sinyal verdiği tespit edildi. Topuz’la 35 kez yüz yüze görüştüğü ifade edilen Zindaşti’nin FETÖ’nün 3 yargı imamı ile 143 defa görüştüğü belirlendi.

Böcek kumpasıcasusluktur

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başbakanlığı döneminde çalışma ofislerine böcek yerleştirilmesiyle ilgili görülen davada karar çıktı. Mahkeme, böceklerin yerleştirilmesinin “casusluk” suçunu oluşturduğuna hükmederken, 10 sanığa 7 ay ile 54 yıl 6 ay arasında hapis cezası verdi.

Yunanistan’dan bir skandal daha

Son günlerde Ege’de Türkiye’ye yönelik hasmane girişimlerde bulunan Yunanistan skandal bir karara daha imza attı. Yunan Danıştayı, 15 Temmuz darbe girişiminde helikopterle Yunanistan’a kaçan FETÖ’cü asker Süleyman Özkaynakçı’yı serbest bıraktı. Kalacağı yerin gizlenmesine karar veren mahkeme, Özkaynakçı’ya yurt dışı yasağı koydu.

18 katile ağır müebbet

FETÖ darbe girişiminin seyrini değiştiren kahraman Astsubay Ömer Halisdemir’in şehit edilmesine ilişkin davada 18 sanığa ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası çıktı. Kararı memnuniyetle karşıladıklarını söyleyen Halisdemir’in kardeşi Soner Halisdemir, “Bu devlet ve millet, hainlere hak eden cevabı verir, kahramanı da bilir” dedi.

Gabon'da yakalanan FETÖ'cüler mahkemeye sevk edildi

MİT tarafından FETÖ'nün Gabon yapılanmasına yönelik düzenlenen operasyonla yakalanarak Türkiye'ye getirilen 3 kişi 'silahlı terör örgütü yöneticiliği' ve 'uluslararası casusluk' suçlarından tutuklanma istemiyle mahkemeye sevk edildi.

Zindaşti adliyeye sevk edildi

Ergenekon kumpasının firari savcısı Zekeriya Öz tarafından gizli tanık yapılan ve karşılığında tahliye edilerek her uyuşturucu sevkiyatında FETÖ'ye himmet ödeyen İranlı uyuşturucu baronu Zindaşti adliyeye sevk edildi.

Polatlı darbe davasında karar çıktı

FETÖ'nün darbe girişimi sırasında Polatlı'daki 58. Topçu Tugayı ile Topçu ve Füze Okul Komutanlığındaki eylemlere ilişkin davada, 27 sanığa ağırlaştırılmış müebbet, 20 sanığa da müebbet hapis cezası verildi.

Ömer Halisdemir davasında karar çıktı

FETÖ'nün 15 Temmuz'da darbe girişimi sırasında Özel Kuvvetler Komutanlığını ele geçirmek isteyen darbeci general Semih Terzi'yi vurarak darbe teşebbüsünün seyrini değiştiren Astsubay Ömer Halisdemir'in şehit edilmesine ilişkin davada, 18 sanığın tamamı ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı.

Koruma rozetini internetten almış

Rus Büyükelçi Karlov’un katili FETÖ’cü Mevlüt Mert Altıntaş’ın, saldırı günü kendisine koruma süsü vermek için ceketine taktığı ‘koruma rozeti’ni internetten sipariş ettiği tespit edildi. Altıntaş’ın icloud hesabına erişen polis, siparişe ilişkin mesajlara ulaştı.

+

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
Yenisafak.com bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.