Eğitim Haberleri

18 üniversite için rektör adaylığı başvurusu alınacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 31 Ekim'e kadar başvuruları alınacak adaylar arasından atama yapacak.

KYK burs başvuruları başladı

Üniversite sınav sonuçlarının açıklanması ve ek yerleştirmelerinin de yapılmasının ardından, burs ve öğrenim kredisi başvuruları da sonuçlandı. KYK, öğrencilerin merakla beklediği burs başvurularının e-Devlet üzerinden başladığını duyurdu. Peki burs ve kredi başvurusu nasıl yapılır? Detayları haberimizde bulabilirsiniz.

Bu okulda kantinci yok: Öğrenciler bir şey almak için bakın ne yapıyor

Bursa'nın Büyükorhan ilçesinde Çok Programlı Anadolu Lisesi'nde uygulamaya konulan "Biz Birbirimize Güveniriz" projesi kapsamında öğrenciler, sorumlusu bulunmayan kantinden alışveriş yapıyor.

Artık İHL’lerin başarılarını konuşacağız

15’inci İmam Hatipler Kurultayı’nda konuşan Milli Eğitim Bakan Yardımcısı İbrahim Er, “Bugüne kadar imam hatip okulları sürekli siyasi konuların malzemesi oldu. Hiçbir zaman bilim ve eğitim kalitesiyle ele alınmadı. Bundan böyle imam hatiplerin niteliğini, bu okullardan mezun olanların başarılarını konuşacağız”dedi.

Üniversiteler globalleşecek

Türkiye, yeni dönemde üniversiteleriyle markalaşmak için kollarını sıvadı. Üniversite yönetimlerine özerklik verilmesi planlanırken, hesap verebilecekleri bir mekanizma da kurulacak. Ayrıca Türkiye’deki üniversitelerin yurtdışında, yurt dışındaki üniversitelerin de Türkiye’de faaliyet göstermelerinin önü açılacak.

Enver Yücel: ‘Sürdürülebilir uluslararası ilişkinin tutkalı eğitimdir’

Türkiye’nin eğitimde dünya markası BAU Global eğitim ağının üyesi olarak 2014 yılında Almanya’nın başkenti Berlin’de kurulan Berlin International Üniversitesi, Almanya’nın en iyi üniversitelerine komşu kampüse taşındı.

Bakan Selçuk: Asıl derdimiz, eğitimde küresel rekabet

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, asıl dertlerinin küresel rekabet olduğunu belirterek " Yani dünyayla rekabet etmek ve Türkiye'nin dünyada önünü açmak, iddia sahibi olan ülkeye dönüşmektir" dedi.

Meslek lisesindeAfrika açılımı

Milli Eğitim Bakanlığı, mesleki eğitimde yetersiz olan Afrika ile Türk devletlerinin içinde olduğu 25 ülkede 20 alanda 272 öğretmenle eğitim veriyor. TİKA’yla yürütülen ortak çalışma kapsamında 4 binden fazla öğrenci eğitimden geçirildi.

'2023 Eğitim Vizyonu' 23 Ekim'de açıklanacak

Milli Eğitim Bakanlığının "2023 Eğitim Vizyonu", Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılacağı programla 23 Ekim'de kamuoyu ile paylaşılacak.

YÖKDİL sonbahar dönemi sınav sonuçları açıklandı

Anadolu Üniversitesi, 22 Eylül tarihinde gerçekleştirilen YÖKDİL sonbahar dönemi sınav sonuçlarını açıkladı. Adaylar sonuçları üniversitenin internet sitesinden öğrenebilecek.

Bakan Selçuk: Urfa'dan getirdiğimden beri masamda tutuyorum

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, kendisine Şanlıurfa'da dördüncü sınıfa giden bir kız öğrenci tarafından verilen laleye ilişkin duygularını sosyal medya hesabından paylaşarak 11 Ekim Dünya Kız Çocukları Günü'nü kutladı. Laleye baktıkça hayret ettiğini söyleyen Bakan Selçuk, getirdiği günden beri masasında tuttuğunu belirtti. Selçuk, "Bu çiçeği bana boşuna vermiş olamaz; "Vazifeni yap" diyor hepimize nazikçe. O yüzden her sabah masaya oturduğumda bu laleye bakıyorum" dedi.

Bekçilik sınavı giriş belgesi yayımlandı mı?

Emniyet Genel Müdürlüğü Polis Akademisi Başkanlığı tarafından İstanbul, İzmir, Ankara, Konya, Çorum, Sivas, Gaziantep, Elazığ, Erzurum, Batman’da yapılacak sınavın giriş belgelerinin yayınlanıp yayınlanmadığını adaylar merak ediyor. Peki bekçilik sınavı giriş belgesi ne zaman yayımlanacak?

Mali’deilk ders

Mali'de Türkiye Maarif Vakfı (TMV) bünyesindeki 21 okulda 2 bin 600 öğrenci için 2018-2019 eğitim öğretim yılının ilk ders zili çaldı.

Öğretmenlerin mazerete bağlı yer değiştirme işlemleri tamamlandı

Milli Eğitim Bakanlığı, öğretmenlerin sağlık mazeretine bağlı yer değiştirme işlemlerinin gerçekleştirildiğini açıkladı.

KPSS Ortaöğretim soru ve cevapları yayınlandı

KPSS ortaöğretim sınav soru ve cevapları yayınlandı. Bu yıl 7 Ekim'de düzenlenen sınavın soruları ve doğru cevapları adayların en çok merak ettiği konulardan biri oldu. KPSS Ortaöğretim soru ve cevaplarına ve sınavın ne zaman açıklanacağı bilgisine haberimizden ulaşabilirsiniz.

MEB'den 'servise alınmayan çocuk' incelemesi

Milli Eğitim Bakanlığı, Antalya'da 8 yaşındaki bir çocuğun görevlilerce okul servisine almadığı iddiası üzerine inceleme başlattı.

1 dakikayla kaçırdılar

Türkiye genelinde ortaöğretim mezunlarına yönelik yapılan KPSS için geç kalanlar göz yaşlarını tutamadı. Çorum’da başka bir yerde sınava girecek eşini yetiştiren Murat Emecen, aracına park yeri ararken yaşadığı zaman kaybı nedeniyle sınavı kaçırdı.

Eşini sınava yetiştirdi ama kendisi kaçırdı

Türkiye genelinde ortaöğretim mezunlarına yönelik yapılan Kamu Personeli Seçme Sınavı'na (KPSS) katılmak için geç kalanlar göz yaşlarını tutamadı. Çorum’da başka bir yerde giren eşini yetiştiren Murat Emecen, aracına park yeri ararken yaşadığı zaman kaybı nedeniyle sınava alınmadı.

Rusya’dan tarihi kopuş

Kazakistan’da tartışma başlatan alfabe değişikliği kararı başkent Astana’daki bazı okullarda pilot uygulamayla başladı. Ülkenin, Latin alfabesine geçişiyle birlikte, Rusya ile bağlarını koparacağı düşünülüyor.

Dünyada en fazla okula gidemeyen çocuk Nijerya'da

Nijerya Eğitim Bakanlığı ile UNICEF'in hazırladığı rapor dünyadaki eğitim sorununu gözler önüne serdi. Dünya genelinde okula gidemeyen 263 milyon çocuk bulunduğu kaydedildi. Aynı zamanda dünyada en fazla okula gidemeyen çocuk sayısının Nijerya'da olduğu bildirildi.

KPSS branş bazlı sıralamaları açıklandı

ÖSYM, 2018 Kamu Personel Seçme Sınavına (2018-KPSS Lisans) katılan adayların sınav sonuçlarına göre branş bazında sıralamalarının erişime açıldığını duyurdu. KPSS 2018 lisans bazında sıralamanızı haberimiz üzerinden görüntüleyebilirsiniz.

YDS sonuçları açıklandı

ÖSYM'nin giriş sonuç sayfasında Yabancı Dil Sınavı (YDS) sonuçları, 4 Ekim 2018 tarihinde öğleden sonra açıklandı. Peki 'YDS sonucu nasıl öğrenilir', 'YDS puan seviyeleri nasıl belirleniyor', 'YDS'de alınan puan ne zamana kadar geçerli olacak'? Tüm bu soruların yanıtını haberimizde bulabilirsiniz.

Boğaziçili öğrencilerin yurt dışı yasağı kaldırıldı

Boğaziçi Üniversitesi'nde okuyan 22 öğrencinin, "silahlı terör örgütü propagandası yapmak" suçundan 5 yıla kadar hapis cezasına çarptırılması istemiyle yargılanmasına devam edildi. Mahkeme, haklarında yurt dışına çıkış yasağı bulunan tutuksuz sanıklarla ilgili bu cezanın da kaldırılmasına karar verdi.

Bilim Seyyahları İstanbul tamamlandı şimdi rota Balkanlar

Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi’nin yürüttüğü İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Zemin İstanbul ve İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğünün ortaklık yaptığı “Bilim Seyyahları” projesi, hafızalardan silinmeyecek güzel anılarla tamamlandı.

Tek seferde yapılan en büyük KYK yurduna öğrenci alımları başlıyor

Türkiye'nin tek seferde yapılan en büyük yurt projesi olduğu belirtilen 10 bin kişilik Sivas Merkez Yükseköğrenim Öğrenci Yurdu'na alımlar başlayacak.

YDS başvuruları başladı

ÖSYM tarafından düzenlenen 2018 YDS/3 başvuruları başladı. Adaylar baş YDS başvurularını 10 Ekim'e kadar yapabilecek. YDS/3 2 Aralık'ta düzenlenecek.

MEB'den okullara 'yardımcı kaynak' uyarısı

Milli Eğitim Bakanlığından illere gönderilen yazıda, yardımcı materyallerin reklam ve tanıtımının yapılmasına izin verilmemesi ve öğrencilere aldırılmaması için her türlü tedbirin uygulanması istendi. Ayrıca uyarıda yazıda, derslerin işlenmesi sırasında Bakanlığın Eğitim Bilişim Ağı'ndan (EBA) yararlanılması istendi.

Üniversitelilerin dil eğitimi İngiliz Kültür’den

Yabancı dil hazırlık eğitimini bünyelerinde oluşturulan birimlerle karşılayan üniversitelerde, İngilizce eğitiminin kalitesinin artırılmasına yönelik önemli bir adım atıldı.

Eğitim teorisinde iyi uygulamada zayıfız

İlke İlim Kültür Eğitim Derneği’nin hazırladığı “Geleceğin Türkiyesinde Eğitim” raporu açıklandı. Milli Eğitim Bakanı Yardımcısı Mustafa Safran, aslında herkesin sorunun nerede olduğunu bildiğini belirterek, “Sorun teoriyi uygulamada. Bizim teorimiz çok iyidir. Sorun eğitim kurumlarımızda uygulama ağırlıklı eğitimin olmayışı” dedi.

'Geleceğin Türkiyesi' projesinin ilk raporu yayınlandı

İlim Kültür Eğitim Derneği, Geleceğin Türkiyesi Projesi kapsamında hazırlanan 'Geleceğin Türkiyesinde Eğitim' başlıklı raporunu kamuoyu ile paylaştı.

Tel tokalar çıkarıldı kağıt mendiller çöpe atıldı

İzmir'de ALES, Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) ile Ege Üniversitesi'nde (EÜ) gerçekleştirildi. ALES'e girenler, sabahın erken saatlerinde sınav merkezlerine geldi. Adaylar, sıkı aramalardan geçti. Kadınların saçlarındaki tel tokalar çıkarıldı, kağıt mendiller bile içeri alınmadı.

MEB emekli öğretmenleri de dahil etti

Milli Eğitim Bakanlığınca, bir milyon öğretmenin eğitime yönelik fikirlerini Bakanlığa direkt iletebilmeleri için oluşturulan "birmilyonfikir.meb.gov.tr" platformu, emekli öğretmenlerin de kullanımına açıldı. Bakanlık, görüş, düşünce, öneri ve projelerini alacağı emekli öğretmenleri de eğitim politikalarının karar ve yönetim süreçlerine dahil edecek.

+

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
Yenisafak.com bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.