MEB Ehliyet sınav sonuçları 2017 ne zaman açıklanıyor?

Milli Eğitim Bakanlığı'nın 7 Ekim 2017 tarihinde yaptığı ehliyet sınavının sonuçları yarın (19 Ekim'de) açıklanıyor. Geçtiğimiz günlerde ehliyet sınavına giren adaylar yani 7 ekim 2017 ehliyet sınavının, ehliyet sınav sonuçlarının ne zaman açıklanacağını sormaya başladı. 2017 Milli Eğitim Bakanlığının yarın açıklayacağı Ehliyet Sınav Sonuçlarını meb.gov.tr adresinden tc kimlik no ile sorgulama ile ulaşabileceksiniz. Ayrıca E-Devlet şifreniz ile ehliyet sınavı sonuçları sorgulamada yapabileceksin...

YKS 23-24 Haziran’da

ÖSYM Başkanı Mahmut Özer, Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın (YKS) yapılacağı zamanı ve ayrıntıları anlattı: Başvurular mart ayı içinde yapılacak. Sınav Ramazan Bayramı'ndan sonra 23-24 Haziran 2018'de gerçekleştirilecek. Sınav ücreti iki oturum için 120 lira olacak. 15 dakika kuralı kaldırılacak.

AK Parti Gençlik Kollar'ndan gençlere 'hoşgeldin' mesajı

AK Parti Gençlik Kolları'ndan üniversiteye yeni başlayan gençlere sürpriz bir video hazırlandı. "Kampüse Hoş Geldin" projesi kapsamında bakanlar, AK Parti genel başkan yardımcıları ve milletvekilleri üniversite yıllarından hatıralarını paylaştı.

TEOG'un yerine gelecek sistem bir hafta içinde belli olacak

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Talim ve Terbiye Kurulu Başkanı Alpaslan Durmuş, TEOG'un yerine gelecek sisteme ilişkin açıklamada bulundu. Durmuş, liseye geçişte uygulanacak modele ilişkin olarak, "Bugün, yarın en geç bir hafta içerisinde sanıyorum çalışmalarımızda bir uzlaşı oluşacak" dedi.

YÖK Başkanı ile ÖSYM Başkanı bir araya geldi

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Mahmut Özer ile görüştü. Görüşmede, Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nın uygulanmasına yönelik detaylar ile adayların sınav konforunun artırılmasına ilişkin konular ele alındı.

YÖK sözleşmeli bilişim personeli alacak

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanlığınca, bilişim uzmanı, ağ uzmanı ve sistem uzmanı kadrolarında toplam 6 sözleşmeli bilişim personeli alınacak.

Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) için planlanan tarih açıklandı

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Mahmut Özer, Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nın (YKS) ne zaman yapılacağını açıkladı. Özer yaptığı açıklamada, "Yükseköğretim Kurumları Sınavı'na başvuru mart ayı içinde yapılacak. Sınav, okullar kapandıktan sonra gerçekleştirilecek. Üzerinde durduğumuz tarih, Ramazan Bayramı sonrasında 23-24 Haziran 2018" dedi.

ÖSYM Başkanı açıkladı: 15 dakika kuralı kalktı, sınav ücretleri düşürüldü

Geçtiğimiz yıl çok sayıda öğrencinin mağdur olmasına yol açan 15 dakika kuralı ve sınav ücretleri hakkında ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Mahmut Özer'den çok önemli bir açıklama geldi.

Başbakan'dan Bahçeli'ye 'üniversite sınavı kaldırılsın' yanıtı

Başbakan Binali Yıldırım, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin, 'üniversite sınavının kaldırılması' önerisi hakkında açıklamada bulundu.

Okul için 'Ferhat' gibi dağı deldiler

Van'ın Çatak ilçesinin dağlık bölgesindeki Toyga Mahallesi'nde her gün 3,5 kilometre yürüyerek okula gitmek zorunda kalan 30 öğrenci için dağın yamacı yarılarak okul alanı oluşturuldu. Çatak Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Hacı Asım Akgül, "Resmen dağı yardık, kayayı kırdık ve okul için alan açtık. Çocuklarımızın ailelerine en yakın yerde en zahmetsiz şekilde eğitim almasını istiyoruz" dedi.

ÖSYM Başkanı e-Sınav Merkezi'ni inceledi

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Mahmut Özer, Elektronik Yabancı Dil Sınavı (e-YDS) öncesinde Esenboğa Elektronik Sınav (e-Sınav) Merkezi'nde incelemelerde bulundu.

KYK burs ve kredi başvuruları başladı, son tarih 24 Ekim

Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumunun (KYK) yükseköğrenim öğrencileri için burs ve kredi başvuruları başladı. E-Devlet üzerinden yapılabilecek KYK burs ve kredi başvuruları 24 Ekim'de sona erecek.

Ehliyet sınav sonuçları bu hafta açıklanacak

7 Ekim'de yapılan ehliyet sınavının sonuçları bu hafta açıklanacak. MEB'in takvimine göre, ehliyet sınav sonuçları 19 Ekim'de açıklanacak. Sınavdan başarılı olan adaylar direksiyon sınavına girecek. İşte ehliyet sınavına dair bilinmesi gerekenler: Sonuçlar nereden açıklanacak ve direksiyon sınavı ne zaman yapılacak...

Kredi ve burs ücretleri ne kadar?

E-Devlet üzerinden yapılabilecek KYK burs başvuruları başladı. Yükseköğrenim öğrencilerinin merakla beklediği burs ve kredi başvuruları 24 Ekim'de sona erecek. Burs hak eden lisans öğrencilerine 470 lira verilecek.

Bağlama ustası Ankara Güzel Sanatlar Üniversitesi rektörü oldu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yeni Kurulan Ankara Güzel Sanatlar Üniversitesi rektörlüğüne bağlama ustası Erol Parlak’ı atadı. Ege Üniversitesi Rektörlüğü’ne ise Prof. Dr. Necdet Budak atandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan iki üniversiteye yeni rektör atadı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Yeni kurulan Ankara Güzel Sanatlar Üniversitesi'ne Prof. Dr. Parlak'ı ve Ege Üniversitesi'ne ise Prof. Dr. Budak'ı rektör olarak atadı.

KYK kredi ve burs başvuruları başladı

E-Devlet üzerinden yapılabilecek KYK burs başvuruları başladı. Yükseköğrenim öğrencilerinin merakla beklediği burs ve kredi başvuruları 24 Ekim'de sona erecek. e-Devlet üzerinden KYK burs ve kredi başvuruları nasıl yapılır?

Çocuğunuzu cepten takip edin: E-Okul VBS nedir, nasıl kullanılır

Okulların açılmasıyla birlikte en çok kullanılan sistemlerin başında E-Okul geliyor. E-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi, öğrencinin ders notlarından devamsızlık bilgisine, yıl sonu başarı puanından şube not ortalamasına kadar birçok bilgiye erişim imkanı sağlayan bir sistem. E-Okul veli Bilgilendirme Sistemi (VBS) nedir ve nasıl çalışır sorularının cevaplarını arayan arayan veliler için E-Okul ile ilgili tüm bilgileri derledik. İşte e-okul VBS giriş sayfası...

ÖSYS'den YKS'ye 'üniversite' maratonu

Son yapılan düzenleme ile YÖK, yeni üniversite sınav sisteminin adının Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) olduğunu açıkladı. Merkezi olarak ilki 1974 yılında Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavı (ÖSYS) olarak yapılan sınav sistemi, aradan geçen yıllarda dönemin ihtiyaçlarına göre yapılan düzenlemelerle bugüne kadar geldi.

Bir dilekçe tıp fakültesinin kapısını açtı

Sınav ücretini belirlenen sürede ödemediği için kaybettiği LYS'ye girme hakkını, KDK'ya yaptığı başvurunun ardından yeniden kazanan Sümeyye Akay, tıp fakültesinde eğitimine başladı.

Yeni sınav sistemi YKS'nin tüm detayları

Üniversiteye girişte yeni sınav sistemi açıklandı. YGS-LYS'nin yerine Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) getirildi. Bu yıldan itibaren uygulanacak yeni sınav sistemine göre, en az 150 puan alan adaylar alan programlarını tercih edebilecek. 180 puan ve üzeri ise lisans tercihi için yeterli olacak. 200 puandan fazla alanlar, bu puanları bir sonraki sene de kullanabilecek. İşte YKS'nin detayları...

Üniversite sınavının yeni adı: YKS

Üniversiteye giriş sınav sisteminin yeni adı Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) oldu. Haziran'da 2 gün ve 3 oturumda tamamlanacak sınavın, puan türü ise 18’den 5’e düşürüldü. 150 puanlık baraj uygulaması da devam edecek. Cumartesi günki ilk oturumda Türkçe ve matematik sorularını cevaplayacak öğrenciler bu sınavla önlisans ve açıköğretim bölümlerine yerleşecek. Öğleden sonraki 2. oturumda ise lisans bölümlerine girmek için ter dökecekler.

Ek kontenjanla yurtlara yerleşenlerin başvuruları sonuçlandı

Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumunca, ek kontenjan ve diğer kontenjan türleri ile yerleşen öğrencilerin yurt başvuru sonuçları açıklandı.

Üniversiteye girişte yeni sınav sistemi açıklandı: İşte detaylar

YÖK Başkanı Yekta Saraç, üniversiteye girişte yeni sınav sistemini açıkladı. Yeni sınavın adı Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) oldu. Yeni sınav sistemi, bu yıldan itibaren uygulanacak. Temel yeterlilik puanı en az 150 olan adaylar alan programlarını tercih edebilecek. 180 puanı geçenler lisans tercihi yapabilecekken, 200 puandan fazla alanlar bu puanı bir sonraki sene de kullanabilecek. Ayrıca, sınava giriş saati konusunda daha esnek olunacak.

Milli Eğitim Bakanı okul servisleriyle ilgili yeni önlemleri açıkladı

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, okul servislerinde alınacak güvenlik önlemlerine ilişkin, "Güvenlikler arttırılıyor. Üç noktalı emniyet kemeri, güvenlik kamerası, sensörlü koltuklar ve araç takip sistemleri olacak" dedi.

YÖK Başkanı yeni sınav sisteminde bir ilki açıkladı

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, yeni üniversiteye giriş sistemini açıkladı. Saraç, yeni üniversiteye giriş sisteminde, Temel Yeterlilik Testi puanı 200 ve üzeri olan adayların bu puanlarının istedikleri takdirde bir sonraki yıl için de geçerli olacağını söyledi.

10 başlıkta yeni üniversite sınav sistemi: YKS

YÖK Başkanı Yekta Saraç, üniversiteye girişte yeni sınav sisteminin detaylarını açıkladı. Adı Yükseköğretim Kurumları Sınavı olarak değiştirilen yeni sistemi, sınav tarihini, sınav süresini, puan türlerini ve merak edilen ayrıntıları 10 başlıkta derledik.

YÖK Başkanı yeni üniversite sınavının tarihini açıkladı

YÖK Başkanı Yekta Saraç, üniversiteye girişte yeni sınav sisteminin ne zaman yapılacağını açıkladı. Saraç, Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nın, haziran ayının bir hafta sonu cumartesi günü yapılacağını belirtti.

YÖK Başkanı'na '15 dakika kuralı' soruldu

YÖK Başkanı Yekta Saraç, Yükseköğretim Kurumları Sınavı'na dair detayları açıkladı YÖK Başkanı Saraç'a üniversiteye girişte uygulanan '15 dakika' kuralı da soruldu. Saraç, çok sayıda öğrencinin mağdur olduğu uygulama için 'esnek' bir sürecin işletilebileceğini belirtti.

Yeni sınavı sisteminin adı: Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS)

YÖK Başkanı Yekta Saraç, üniversiteye girişte yeni sınav sistemine ilişkin açıklamada bulundu. Saraç, 2018-2019 eğitim yılında yükseköğretime giriş sınavının yeni adının Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) olduğunu söyledi.

Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nda kaç soru olacak?

YÖK Başkanı Yekta Saraç, yeni sınav sistemini açıkladı. YGS-LYS yerine gelen sınavın adı Yükseköğretim Kurumları Sınavı'na (YKS) oldu. İki oturumda yapılacak sınavın ilk oturumunda 80 soru, ikinci oturumunda 160 soru sorulacak.

Milyonlarca öğrenciyi ilgilendiren yeni sınav sistemi açıklandı

YÖK Başkanı Yekta Saraç, üniversiteye girişte sınav sisteminde yapılan değişikliği açıkladı. Saraç, Akademik Yıl Açılışında değişikliğe ilişkin ilk açıklamasını yapmıştı. Bundan sonra YGS-LYS ayrımı kalkıyor. Puan türlerinin 4 başlık altında değerlendirileceği ve sınavın merkezinde Türkçe ile Matematik derslerinin olacağı belirtildi.

+

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
Yenisafak.com bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.