Okullara yeşil bayrak

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı sıfır atık projesiyle okullardaki israfın önüne geçmek için çalışma başlattı. Bakanlık, projeyi uygulayan ve çevresi yeşillendirilen okulları tespit edecek ve verilen sertifikayla okullara yeşil bayrak asılacak.

Öğretmenlerin mesleki çalışma programı tamamlandı

Milli Eğitim Bakanlığınca, yaklaşık 1 milyon öğretmene yönelik 2018-2019 eğitim öğretim yılı öncesinde düzenlenecek eylül dönemi mesleki çalışma programının detayları belirlendi. Buna göre, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, 3 Eylül'de TRT Okul'dan canlı olarak yapılacak yayınla öğretmenlere hitap edecek. Program kapsamında, İslam Bilim Tarihi Araştırmacısı Prof. Dr. Fuat Sezgin'in "Bilim Tarihi Sohbetleri" kitabı öğretmenlerce okunarak tartışılacak.

ÖSYM DGS adaylarının cevap kağıtlarına erişimi açtı

ÖSYM 21 Temmuz'da gerçekleştirilen 2018-Dikey Geçiş Sınavına (DGS) giren adayların cevap kağıtları erişime açtı. Adaylar, soru kitapçıklarını ve sınav sorularına verdikleri yanıtları "https://ais.osym.gov.tr" adresinden inceleyebilecek.

20 bin sözleşmeli öğretmen için tarih belli oldu

Milli Eğitim Bakanlığınca 20 bin sözleşmeli öğretmen alımına ilişkin takvim belli oldu. Buna göre ön başvurular 19-23 Kasım'da alınacak.

Bedelli öğrenci idari izinli olacak

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç ile bedelli askerlikten yararlanacakların eğitim faaliyetlerinde aksaklık oluşmaması için alınması gereken tedbirler konusunda bir araya geldi.

DGS sonuçları açıklandı

2018 DGS sonuçları ÖSYM tarafından açıklandı. Adaylar DGS sonuçlarını, ÖSYM'nin internet sitesinden T.C. kimlik numaraları ve şifreleri ile öğrenebilecek. DGS, ÖSYM tarafından 21 Temmuz'da düzenlenmişti.

YÖK'ten bedelli askerlik yapacak öğrenciler için karar

Milli Savunma Bakanlığı'nın, Bedelli Askerlik Uygulaması konulu yazısı Yükseköğretim Yürütme Kurulu toplantısında görüşülerek, geçici 55'inci madde kapsamında "21 günlük temel askerlik eğitimi" maksadıyla silahaltına alınacak yükseköğretim öğrencilerinin temel eğitimi aldıkları süre içinde idari izinli sayılmalarına, aldıkları temel askerlik eğitiminin ara sınav, vize veya yıl sonu final sınavlarına rastlaması durumunda mazeret sınav hakkı verilmesine, mağduriyet yaşanmaması için üniversitelerce...

Ehliyet sınav sonuçları açıklandı

MEB tarafından 4 Ağustos'ta düzenlenen ehliyet sınavı sonuçları açıklandı. Yazılı sınavı geçen adaylar, direksiyon sınavına girmeye hak kazanacak. Adaylar, ehliyet sınav sonuçlarını kimlik numaraları ile MEB'in internet sitesinden öğrenebilecek.

Atamaya 2 KPSS’li çözüm

Öğretmen adaylarının KPSS’de elde ettikleri puanların geçerlilik süresi 2 yıla çıkarıldı. Böylece, 2017’de KPSS’ye giren adaylar da öğretmen olarak atanabilecek.

Ehliyet sınav sonuçları ne zaman açıklanacak?

MEB tarafından 4 Ağustos'ta düzenlenen ehliyet sınavı sonuçları adaylar tarafından yoğun bir şekilde araştırılıyor. MEB tarafından açıklanacak ehliyet sınavını geçen adaylar, direksiyon sınavına girmeye hak kazanacak. Ehliyet sınavı ile ilgili detayları haberimizde bulabilirsiniz.

KPSS'de 2 yıl değişikliği

Öğretmen adaylarının KPSS puanları 2 yıl geçerli olacak. Resmi Gazete´nin bugünkü sayısında yayımlanan düzenlemeye göre, öğretmen adaylarının KPSS´de elde ettikleri puanların geçerlilik süresinin 1 yıl olmasını öngören madde yürürlükten kaldırıldı.

Üniversitenin elektriği güneşten

Gaziantep'te 'çevreci, yeşil ve sıfır emisyonlu kampüs' hedefiyle yola çıkan Hasan Kalyoncu Üniversitesi, elektrik ihtiyacının tamamına yakınını yenilenebilir enerji teknolojilerini kullanarak güneşten elde ediyor. Sağlık Bilimleri Fakültesinin çatısı ile 20 dönümlük kampüs arazisine 1,2 megavat gücünde güneş enerjisi santrali kuran üniversite, ürettiği enerjiyi öncelikle öz tüketimde kullanıyor.

YKS tercih başvuruları bugün sona eriyor

2018-Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) sonuçları ardından tercih telaşı başlamıştı. 7 Ağustos'ta başlatılan üniversite tercih süreci ise bugün saat 23.59'da sona erecek. YKS tercihlerini adaylar, T.C. kimlik numaraları ve şifreleri ile ÖSYM'nin internet sitesinden bireysel olarak yapabilecek.

Okul servis araçları yönetmeliğinde önemli değişiklik

Her öğrenci ve çocuk için üç nokta emniyet kemeri ve gerekli koruyucu tertibat ile her koltukta oturmaya duyarlı sensörlü sistem bulundurma, iç ve dış kamera sistemi ile en az 30 gün süreli kayıt yapabilen kayıt cihazı zorunluluklarına ilişkin süre 3 Eylül 2019'a kadar uzatıldı.

FETÖ’den temizlendi

Sudan'da FETÖ'den alınıp Türkiye Maarif Vakfı'na devredilen okulların toplu açılışı yapıldı. Açılışta konuşan Maarif Vakfı Mütevelli Heyeti Üyesi Selim Cerrah, "Bizim görevimiz kulluk şuuruyla davranmak, ait olduğumuz medeniyetin arzuladığı insanın yetişmesine emek vermektir” dedi. Açılan toplam 6 okulda bin 564 öğrenci eğitim görecek.

45 bin öğrenci daha istediği lisede

Liselere yerleştirme sonuçlarına göre bir okula yerleşemeyen 91 bin 687 öğrenciden 45 bin 670'i, birinci nakil döneminin ardından istediği okullara kayıt yapma hakkı kazandı.

Birinci nakil döneminde 45 bin öğrenciye kayıt yaptırdı

Liselere yerleştirme sonuçlarında göre bir okula yerleşemeyen öğrenciler için açılan birinci nakil döneminde 45 bin 670 öğrenci istedikleri okula kayıt yaptırdı. Bugün başlayan ortaöğretim kurumlarına yerleştirmeye esas ikinci nakil dönemi 17 Ağustos'a kadar sürecek.

350 kontenjana 2 bin 900 başvuru

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Yaşar Doğu Spor Bilimleri Fakültesi Özel Yetenek Sınavına 2 bin 882 aday başvurdu. Öğrenciler sınav merkezi önünde izdiham oluşturdu. OMÜ'nün youtube kanalında da canlı olarak yayımlanan sınavlar 2 gün boyunca devam edecek.

DGS sonuçları ne zaman açıklanacak?

Dikey Geçiş Sınavı (DGS) sonuçlarının ne zaman açıklanacağı merak ediliyor. DGS, ÖSYM tarafından bu yıl 81 ilde düzenlenmişti. Adaylar DGS sonuçları açıklandığında, T.C. kimlik numaraları ve şifreleri ile ÖSYM'nin sitesinden öğrenebilecek.

Liselere yerleştirme sonuçları açıklandı

LGS (Liselere Geçiş Sınavı) 1. nakil sonuçları için heyecan dolu bekleyiş sona erdi. Milli Eğitim Bakanlığının 2018 takvimine göre, kayıt hakkı kazandığı okulu değiştirmek isteyen ya da herhangi bir liseye yerleşemeyen adayların başvurduğu 1. nakil yerleştirme sonuçları bugün açıklandı. Öğrenciler nakil sonuçlarını Milli Eğitim Bakanlığının sitesinden veya e-Okul'dan öğrenebilecek.

75 bin öğrenci ilk kez teşvik alacak

2018-2019 eğitim ve öğretim yılında, özel okullarda okuyacak öğrencilere verilecek desteğin ayrıntıları belli oldu. 75 bin öğrenci bu yıl ilk kez eğitim öğretim desteğinden faydalanacak. Okul öncesi için 3 bin 290 lira, ilkokul ve temel lise için 3 bin 960'ar lira, ortaokul ve lise için de 4 bin 610'ar lira destek ödemesi yapılacak.

Hayvan otlatırken gökyüzünde gördüğü uçak hayatını değiştirdi

Kastamonu'nun Araç ilçesine bağlı bir köyde yaşayan gencin hayvan otlatırken gökyüzünde gördüğü uçak hayatını değiştirdi. Hayallerini süsleyen uçak için azmedip çalışan genç, üniversite sınavlarına girerek uçak mühendisliği bölümünü kazanacak puanı kazandı. Genç, şimdi de yerli uçak projesinde yer almak için kendisine hedef koydu.

Bakan açıkladı: LGS önümüzdeki sene de uygulanacak

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, bu yıl TEOG yerine gelen Liseye Giriş Sınavı'nın (LGS) gelecek yıl da uygulanacağını açıkladı. Selçuk, "Sınav öncesi yapacağımız hazırlıklarla belirsizlikleri azaltmaya çalışacağız. Sekizinci sınıfa geçen öğrencilerimizde bu yıl uygulanan sistem geçerli olacak. Bizim amacımız bir değişiklik olacaksa bu kuralı yeni başlayana koymak, ortada olana yeni kural getirmek değil" dedi.

75 bin öğrenci ilk kez özel okul teşviği alacak

2018-2019 eğitim ve öğretim yılında, özel okullarda öğrenim görecek 75 bin öğrenci, ilk defa eğitim öğretim desteğinden yararlanacak. Okul öncesi için 3 bin 290 lira, ilkokul ve temel lise için 3 bin 960'ar lira, ortaokul ve lise için de 4 bin 610'ar lira destek ödemesi yapılacak.

Dekansız fakülte kalmasın

61 üniversitenin 452 fakültesinin 15 Temmuz’dan beri dekansız yönetildiği ortaya çıkınca YÖK ilgili üniversiteleri uyardı. Bu durumun eğitim sisteminin görünümünü olumsuz etkilediği belirtilen uyarıda, dekan atamalarının ay sonuna kadar yapılması istendi.

45 günde Arapça öğrendiler

ÖNDER İmam Hatipliler Derneği’nin, lise ve üniversite öğrencilerine yönelik olarak düzenlediği “45 Günde Arapça” dil kursu sona erdi. Kursu başarıyla tamamlayan 85 öğrenci düzenlenen törenle sertifikalarını aldı. 45 gün boyunca cep telefonlarının kullanılmadığı ve hiç Türkçe konuşulmayan kamp, alanında pek çok ilkleri barındırıyor.

MEB: Gerçeği yansıtmıyor

Milli Eğitim Bakanlığından yapılan açıklamada, okul yöneticilerinin işletme ve iktisat mezunları arasından seçileceği ve okul müdürlerinin tamamının değiştirileceği iddiasının gerçeği yansıtmadığı belirtildi.

Liselere yerleştirmede ilk nakil dönemi için son gün

Liselere yerleştirme sonuçlarının açıklanmasının ardından bir okula yerleşemeyen ya da yerleştiği okulu değiştirmek isteyen öğrenciler, yerleştirmeye esas birinci nakil dönemi tercihlerini bugün saat 17.00'ye kadar yapabilecek. Ortaöğretim kurumlarına yerleştirmeye esas diğer nakil dönemleri ise 13-17 Ağustos, 27-31 Ağustos ve 3-6 Eylül olarak belirlendi.

Yeni Şafak üniversite Eki Körfez’deki müşteriylebuluştu

Yeni Şafak Gazetesi’nin ‘University Preference Guide' eki yayınlandığı Körfez ülkelerinde büyük ses getirdi. İngilizce ve 24 sayfa özel bir içerik ile hazırlanan ‘University Preference Guide’ eki, 6 Ağustos 2018 Pazartesi günü Dubai’de Gulf News Gazetesi ile 7 Ağustos 2018 Salı günü de Katar’da Gulf Times Gazetesi ile birlikte ülke genelinde dağıtıldı.

Türk TarihKurumu’ndan Sevr hamlesi

Türk Tarih Kurumu Başkanı Prof. Dr. Refik Turan, yeni müfredatta Sevr’in ‘antlaşma’ değil ‘belge’ olarak anılması için girişimde bulunacaklarını söyledi. Turan, “Ayrıntı gibi görünebilir ama önemli, çünkü çocuklarımızın zihnine böyle yerleşiyor. Ortada bir belge var ama bu antlaşma değil” dedi.

YKS tercihleri ne zaman sona erecek?

YKS 2018 üniversite tercih işlemleri 7 Ağustos'ta başladı. Adaylar, tercih işlemlerini T.C. kimlik numaraları ve şifreleri ile 14 Ağustos'a (yarın) kadar ÖSYM'nin internet adresinden bireysel olarak gerçekleştirecek. İşlemlerini tamamlayan adaylar, tercih süresinde değişiklik yapabilecek.

Okullar ne zaman açılacak?

Okullar ne zaman açılacak? sorusu binlerce öğrenci ve velileri tarafından merak ediliyor. 9 Haziran'da sona eren 2017-2018 eğitim öğretim yılının ardından öğrenciler yeni eğitim öğretim yılının ne zaman başlayacağını araştırılmaya başladı. Peki 2018-2019 eğitim öğretim yılında okullar ne zaman açılacak?

+

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
Yenisafak.com bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.