Sözleşmeli öğretmenlik başvuru şartları

Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı örgün ve yaygın eğitim kurumlarında 20 bin sözleşmeli öğretmen alımı yapılacak. MEB sözleşmeli öğretmenlik başvuru ve sınav takvimini açıkladı. Yapılan açıklamaya göre, 20 bin sözleşmeli öğretmenlik başvuruları ne zaman? Başvuru şartları neler? Başvuru nasıl yapılır? Detayları haberimizde bulabilirsiniz...

MEB sözleşmeli öğretmenlik başvuru takvimini açıkladı

MEB, 20 bin sözleşmeli öğretmen alımına ilişkin duyuru yayımladı. Ön başvurular 2 Mart'ta alınacak, sözlü sınavlar 14 Nisan ve 8 Mayıs'ta yapılacak. En çok kadro 3 bin 806 ile sınıf öğretmenliğine verilirken, 2 bin 2 ile ingilizce ve din kültürü ve ahlak bilgisi bin 907 kontenjan ile takip etti.

ÖSYM'nin sınav görevlisi ücretlerinde düzenleme

ÖSYM sınavlarında aynı günde birden fazla oturumda görev alacak sınav görevlilerinin ücretleri herhangi bir kesinti yapılmadan ödenecek.

Açıköğretimdeki öğrenci sayısı açıkladı

AÜ Açıköğretim iktisat ve işletme fakültelerinde hakimden askeri personele, gazeteciden mühendise kadar birçok meslek grubundan kişi öğrenim görüyor. AÖF'te 736 bin çalışan öğrencisinin içerisinde 12 bin 651 askeri personel, 2 bin 277 adli personel, 2 bin 705 akademisyen, bin 508 gazeteci, 161 hakim, 27 milletvekili, 17 bin 197 mühendis, 16 bin 326 sağlık personeli ve 33 bin 626 da öğretmen bulunuyor.

Okullarda el yazısı kararı yine değişti

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) öğretmenin tercihine bıraktığı el yazısı kararında değişikliğe gidiyor. Bu yıl sadece öğretmenlerin yüzde 5’inin el yazısını tercih etmesi ve aynı okulda farklı uygulamaların sorunlara neden olması üzerine yazı konusunda “Okul içinde birlik” zorunluluğu getiriliyor. Bakanlığın illere gönderdiği genelgeye göre, ilkokul birinci sınıfta yazı konusunda kararı artık “okul zümreleri” verecek. Yeni uygulama gelecek öğretim yapılında başlayacak.

e-Okul VBS girişi nasıl yapılır

e-Okul giriş, okulların açılmasından kısa bir süre sonra yeniden gündem geldi. e-Okul girişi yaparak ders programlarını ve okuldaki değişiklikleri görmek isteyen öğrencilerin tek yapması gereken e-Okul VBS girişi yapmak. e-Okul ile sınav sonuçları, karne notları, devamsızlık gibi bilgiler öğrenilebiliyor. İşte e-okul veli giriş ekranı, şifre işlemleri ve detaylı açıklamalar.

'En büyük güvencemiz gençlerimiz'

Diyarbakır Valisi Güzeloğlu, "Geleceğe doğru kararlı ve emin adımlarla Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde ve önderliğinde yürürken en büyük güvencemiz yine şüphesiz gençlerimizdir" dedi.

TUS ve STS giriş belgeleri açıklandı

ÖSYM tarafından, 25 Şubat Pazar günü yapılacak olan, 2018-TUS ve 2018- STS Tıp Doktorluğu 1. Dönem sınavına giriş belgeleri açıklandı. Adaylar, 2018-TUS ve 2018- STS Tıp Doktorluğu sınavlarına giriş belgelerini ÖSYM'nin sitesinden alabilecekler.

'Dünyanın en iyi 10 öğretmeni' arasında bir Türk

Samsun'un Ayvacık Anaokulu Müdürü Nurten Akkuş, Küresel Öğretmen Ödülü Komitesi'nin bu yıl için seçtiği "En iyi 10 öğretmen" arasında yer almayı başardı. Akkuş, "En iyi 10'a giren ilk ve tek Türk öğretmen olarak bir tarih yazdık. Çok mutlu ve gururluyum" ifadesini kullandı.

MEB Müsteşarı Yusuf Tekin TEOG iddialarını yanıtladı

Resmi Gazete’de yayımlanan ‘nakil ve geçişler’e ilişkin madde, “TEOG bu yıl yapılacak” yorumlarına yol açtı. Milli Eğitim Bakanlığı’ndan iddialara yönelik açıklama geldi.

Milli Savunma Üniversitesi sınavına başvurular yarın sona eriyor

Milli Savunma Üniversitesi'nin ÖSYM tarafından yapılacak askeri öğrenci aday belirleme sınavına müracaat yarın sona eriyor. MSÜ, Türk ordusunda saygın bir gelecek fırsatına sahip olup, geleceğin komutanı olmak isteyenlere ÖSYM'nin 18 Mart 2018'de yapacağı sınava girmeleri için çağrı yaptı.

10 Şubat ehliyet sınav soru ve cevapları açıklandı

10 Şubat 2018 tarihinde yapılan Motorlu Taşıt Sürücü Kursiyerleri Sınavı soru ve cevap anahtarları merakla araştırılıyor. 10 Şubat ehliyet soruları ve cevap anahtarı açıklandı. İşte kitapçık türlerine göre 10 Şubat ehliyet sınav soru ve cevapları.

MEB'den 'TEOG' açıklaması

MEB'den "TEOG'un kaldırılmadığı, bu yıl da uygulanacağı ve bu yıl 8'inci sınıfta öğrenim görmekte olan öğrencileri kapsamadığı" yönündeki iddialara ilişkin açıklama yapıldı. Milli Eğitim Bakanlığınca, ortaöğretime yeni geçiş sisteminin, 2018-2019 eğitim ve öğretim yılı itibarıyla ortaöğretim kurumlarına yerleşecek tüm öğrencileri kapsadığı belirtildi.

TEOG geri döndü iddialarına açıklama

"Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik" Resmi Gazete'de yayınlandı. 'Nakil ve geçişler' hakkındaki maddeye yönelik sosyal medyadaki bazı paylaşımlarda "TEOG geri döndü" yönündeki iddialara, MEB Müsteşarı Yusuf Tekin'den açıklama geldi. Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz da yaptığı açıklamada, bu yıl TEOG'un olmayacağını belirtti.

E-Müfredat MEB personel girişi ekranı açıldı mı

E-Müfredat sistemine girmek için meb.gov.tr adresine giriş yapan binlerce MEB personeli sistem sorunu ile karşılaşıyor. Pilot bölge olarak ilk Ankara'da uygulanan daha sonra tüm illere yayılan E-Müfredat uygulaması şu an aktif mi? MEBBİS öğretmen girişi ve e-Okul öğretmen girişi nasıl yapılır?

AÖF kayıt yenileme nasıl yapılır?

Anadolu Üniversitesi (AÜ) Açıköğretim İktisat ve İşletme fakültelerinin 2017-2018 öğretim yılı bahar dönemi kayıtları dün başladı. AÖF bahar dönemi kayıt yenileme işlemleri 23 Şubat Cuma günü mesai saati bitiminde sona erecek. Açıköğretim bahar dönemi ara sınavları 14-15 Nisan'da, dönem sonu sınavları ise 2-3 Haziran'da yapılacak.

AÖF kayıt yenileme başladı

Anadolu Üniversitesi (AÜ) Açıköğretim İktisat ve İşletme fakültelerinin 2017-2018 öğretim yılı bahar dönemi kayıtları bugün başladı. Açıköğretimde bahar dönemi kayıt yenileme işlemleri 23 Şubat Cuma günü mesai saati bitiminde sona erecek. AÖF bahar dönemi ara sınavları 14-15 Nisan'da, dönem sonu sınavları ise 2-3 Haziran'da yapılacak.

10 Şubat ehliyet sınav soru ve cevapları açıklandı

10 Şubat 2018 tarihinde yapılan Motorlu Taşıt Sürücü Kursiyerleri Sınavı soru ve cevap anahtarları merakla araştırılıyor. 10 Şubat ehliyet soruları ve cevap anahtarı açıklandı. İşte kitapçık türlerine göre 10 Şubat ehliyet sınav soru ve cevapları.

Kilis'te öğrenciler 22 gün sonra dersbaşı yaptı

Kilis'te güvenlik gerekçesiyle uzatılan bir haftalık tatil süresinin dolmasının ardından öğrenciler, okullarına kavuştu.

KDK'ya '4 yanlış 1 doğruyu götürmesin' başvurusu

Açıköğretim fakültesinde öğrenim gören bazı öğrenciler, sınavlarda dört yanlışın bir doğruyu götürmesi uygulamasının kaldırılması için KDK'ya başvurdu.

Kırşehir’de 8 bin kişi okuma-yazma bilmiyor

Kırşehir İl Milli Eğitim Müdür vekili Şevket Karadeniz, düzenlediği bilgilendirme toplantısında Kırşehir’deki okuma yazma bilmeyenlerin oranını açıkladı.

TEOG sonuçlarına Bilfen damga vurdu

TEOG sonuçları kapsamında Türkiye'nin en başarılı ilk 50 okulu açıklandı. Milli Eğitim Bakanlığı'nca onaylı kendine özgü programını eş zamanlı olarak tüm okullarında uygulayan Bilfen, 15 ortaokulunun tamamıyla listede ilk 20 arasında yer aldı.

MSÜ başvurusu için son gün 15 Şubat

TSK'ya komutan yetiştirmek amacıyla 15 Temmuz hain darbe girişiminin ardından kurulan Milli Savunma Üniversitesine Askeri Öğrenci Aday Belirleme Sınavı için başvurular, 15 Şubat'ta tamamlanacak.

YÖKDİL başvuruları ne zaman bitiyor?

YÖK tarafından gerçekleştirilen dördüncü YÖKDİL sınavı için başvurular başladı. Sınava katılmak isteyen adaylar, YÖKDİL başvuruları nasıl yapılır? 2018 YÖKDİL başvuruları ne zaman bitiyor? YÖKDİL başvuru ücretleri ne kadar sorularının cevabını merak ediyor. Haberimizde YÖKDİL ile ilgili tüm detayları bulabilirsiniz...

TBMM'de yardımcı doçentlik kaldırılmasını öngören kanun kabul edildi

AK Parti Kayseri Milletvekili Elitaş'ın "yardımcı doçentlik" kadrosunun kaldırılmasını öngören kanun teklifi, TBMM Milli Eğitim Kültür Gençlik ve Spor Komisyonunda kabul edildi. Üniversitelerarası Kurul bünyesinde Yönetim Kurulu oluşturulacak. Yönetim Kurulu, Üniversitelerarası Kurul Başkanı ile fen ve mühendislik, sağlık ve sosyal bilimler alanlarından üçer üye ve güzel sanatlar alanından bir üye olmak üzere 11 üyeden oluşacak.

Dördüncü YÖKDİL başvuruları başladı

Yükseköğretim Kurulunca (YÖK), 17 Mart'ta 30 ilde 35 sınav merkezinde yapılacak Yükseköğretim Kurumları Yabancı Dil Sınavı için (YÖKDİL) başvurular başladı.

YDS başvuruları başladı

2018-YDS İlkbahar dönemi başvuruları alınmaya başladı. 1 Nisan Pazar günü yapılacak olan Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (YDS) başvuruları 7-15 Şubat tarihleri arasında yapılacak.

2018 DGS başvuruları ne zaman? DGS kayıt için gerekeli belgeler nelerdir?

Binlerce öğrencinin merakla beklediği DGS tarihi belli oldu. 2018 DGS ne zaman? DGS başvuru tarihleri ne zaman? 2 yıllık ön lisansı, lisans programına nasıl çevirebilirim? Ön Lisans mezunu olan öğrencilerin 4 yıllık lisans programlarına devam edebilmeleri için girecekleri DGS tarihleri açıklandı.

AÖF kayıt yenileme 12 Şubat'ta başlıyor

Anadolu Üniversitesi (AÜ) Açıköğretim İktisat ve İşletme fakültelerinin 2017-2018 öğretim yılı bahar dönemi kayıtları 12 Şubat'ta başlayacak. AÖF bahar dönemi ara sınavları 14-15 Nisan'da, dönem sonu sınavları ise 2-3 Haziran'da yapılacak.

e-Okul VBS girişi nasıl yapılır

e-Okul giriş, okulların açılmasıyla birlikte yeniden gündeme geldi. e-Okul girişi yaparak ders programlarını ve okuldaki değişiklikleri görmek isteyen öğrencilerin tek yapması gereken e-Okul VBS girişi yapmak. Peki, e-Okul giriş nasıl yapılır? e-Okul ile güncel okul bilgileri ve notlar nasıl görüntülenir? İşte e-Okul VBS giriş sistemi ve e-Okul ile ilgili merak edilenler...

ÖSYM'nin sınav hizmeti verdiği yabancı dil sayısı 25 oldu

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Mahmut Özer, "ÖSYM artık Arnavutça ve Boşnakçanın da dahil olduğu 25 yabancı dilde sınav hizmeti verecek. Bu dillerle ilgili sınav başvuruları bugün başlıyor ve 15 Şubat'a kadar devam edecek. Arnavutça ve Boşnakça dilleri ile ilgili ilk sınav 1 Nisan tarihinde yapılmış olacak" dedi.

İzmir'de doğalgaz faciasının yaşandığı okulda eğitime ara

İzmir'in Gaziemir ilçesinde doğalgaz sıkışması nedeniyle patlama yaşanan Abdülhamit Han Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde eğitime bir gün ara verildi. Olayla ilgili başlatılan soruşturma kapsamında müfettişler çalışmalarını sürdürüyor.

+

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
Yenisafak.com bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.