Şişirilmiş not veren liselere soruşturma

Milli Eğitim Bakanlığı, 213 temel liseye nakil gelen öğrencilerin yıl sonu başarı notlarında bir önceki yılda öğrenim gördükleri okullardaki başarı puanlarına göre ciddi artışlar tespit edilmesi üzerine bu liselere soruşturma açılması talimatını verdi.

Bakan talimatı verdi: Şişirilmiş not verenler yandı

Milli Eğitim Bakanlığı, 213 temel liseye nakil gelen öğrencilerin yıl sonu başarı notlarında bir önceki yılda öğrenim gördükleri okullardaki başarı puanlarına göre ciddi artışlar tespit edilmesi üzerine bu liselere soruşturma açılması talimatını verdi. Bakanlık, TEOG kapsamında 8. sınıf öğrencilerine şişirilmiş not veren özel okulları tespit çalışmalarında da sona yaklaştı. Kusuru bulunan okullara öncelikle para cezaları, kusurun tekrarı halinde ise kapatma kararı verilecek.

İstanbul Üniversitesi sınavsız bölümleri açıkladı

İstanbul Üniversitesi “Aramıza Sınav Girmesin” sloganı ile kapılarını sınavsız açıyor. Üniversite denildiğinde tarihi kapısıyla akla ilk gelen İstanbul Üniversitesi, tüm üniversite öğrencilerine ve mezunlarına sınavsız okuma fırsatı veriyor.

15 Temmuz 5. sınıf ders kitaplarında

15 Temmuz darbe girişimi ders kitaplarında. Yeni müfredatta 5. sınıf kitabında darbe girişimine 6 sayfa ayrıldı. Ömer Halisdemir ile İzmir'de işgalcilere ilk kurşunu sıkan Hasan Tahsin arasındaki benzerliğe dikkati çeken kitapta, "15 Temmuz'da umutlarımız, hayallerimiz, özgürlüğümüz elimizden alınmak istendi" denildi.

2 üniversiteye 23 öğretim üyesi alacak

Eskişehir Osmangazi ile Kapadokya üniversitelerince 23 öğretim üyesi alınacak.

ÖSYM’nin hatasınasoruşturma

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, ÖSYM’nin üniversite yerleştirmelerindeki hatasına ilişkin soruşturma başlatıldığını açıkladı. Yılmaz, “Biz de ümit ediyoruz ki bir daha olmasın. Açılan soruşturma neticesi ortaya çıktığında kamuoyuna neden kaynaklandığını tek tek açıklayacağız” dedi.

Türkiye'den Kazakistanlı 500 öğrenciye burs

Türkiye, 2017-2018 öğretim yılında Kazakistan'dan 500 öğrenciye eğitim bursu verecek. Burs hakkı kazanan 500 öğrenci Kazakistan'ın Türkistan kentindeki Hoca Ahmet Yesevi Üniversitesinde bir yıl burslu hazırlık eğitimi görecek.

2017 KPSS Lisans branş bazında sıralamalar sisteme yansıtıldı

Adaylar, ÖSYM'nin internet adresinden T.C. kimlik numaraları ve şifreleri ile branş bazında sıralamalarını öğrenebilecek.

7 üniversite 67 öğretim üyesi alacak

Pamukkale Üniversitesi, İzmir Ekonomi Üniversitesi, Abdullah Gül Üniversitesi, Bingöl Üniversitesi, Gaziosmanpaşa Üniversitesi, Dumlupınar Üniversitesi, Bozok Üniversitesi 67 öğretim üyesi istihdam edecek.

KYK yurt başvuruları başladı

Gençlik ve Spor Bakanlığı Yükseköğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumuna bağlı yurtlara, bugün başlayan başvurular, 20 Ağustos gece yarısına kadar "e-devlet" üzerinden gerçekleştirilebilecek. Burs ve kredi başvuruları ise yurt başvuru ve kayıt işlemlerinin sonlanmasının ardından, ilerleyen tarihlerde kamuoyuna duyurulacak.

Tıp fakültesi mezunu liseliler

ÖSYM hatasında yargıda 2 ihtimal

ÖSYM, puanlarda hesap hatası yaptığını açıkladı. Yeni hesaplamada bin 110 adayın yrei değişti, bin 499 aday üniversite dışı kaldı, bin 628 aday üniversiteli oldu. Ailelerin dava açması durumunda, "ÖSYM'nin düzeltmesi doğru" ya da "Hatalarla şaibe oluşturuldu" denilebilir.

ÖSYM: Bin 110 adayın yeri değişti

ÖSYM, üniversite sınavıyla ilgili güncelleme yapıldığını, bin 110 adayın yerinin değiştiğini ve bin 626 adayın ÖSYS'de yeniden yerleştirildiğini duyurdu.

Yüzde 66 Boğaziçi'li

LYS tercih sonuçlarının açıklanmasının ardından öğrenciler hayalini kurdukları okullara yerleşti. Adayların tercih listesinde başı çeken Boğaziçi Üniversitesi bu yıl da şampiyonların gözdesi oldu. Devlet üniversiteleri içinde en yüksek taban puana sahip Boğaziçi’ni, tüm puan türlerinde ilk 100’de yer alan öğrencilerden 66’sı tercih etti.

KYK yurt başvuruları14 Ağustos’ta

Üniversitelilerin barınma için öncelikli tercihi olan KYK yurtlarına başvurular 14 Ağustos’ta başlayacak. Başvurular, 20 Ağustos gece yarısına kadar “e-devlet” üzerinden gerçekleştirilebilecek.

LYS'de ilk 100 öğrencinin 66'sı Boğaziçi'ni seçti

Lisans Yerleştirme Sınavları (LYS) sonuçlarına göre, tüm puan türlerinde ilk 100'de yer alan öğrencilerden 66'sı Boğaziçi Üniversitesini tercih etti. LYS'de 5 puan türünde Türkiye birincisi olan görme engelli öğrenci Fulya Akkaya, İktisadi İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölümüne yerleşti.

KYK başvuruları 14 Ağustos'ta başlayacak

Gençlik ve Spor Bakanlığınca, Yükseköğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumuna bağlı yurtlara başvuruların 14 Ağustos’ta başlayacağı ve 20 Ağustos gece yarısına kadar e-devlet üzerinden gerçekleştirilebileceği belirtildi.

PISA ve TIMSS'e yerli rakip

MEB yetkililerinden alınan bilgiye göre PISA ile TIMSS'e rakip olarak ölçmek ve eğitimi etkileyen faktörleri ortaya çıkarmak için “ölçme değerlendirme merkezleri” kurulacak.

Yaşasaydı bilgisayar mühendisi olacaktı

Hatay'ın Dörtyol ilçesinde evlerinin balkonundan düşmesi sonucu ağır yaralanan ve beyin ölümü gerçekleştikten sonra 6 kişiye organları bağışlanan Kübra Nur Coşğun'un LYS sonuçlarına göre bilgisayar mühendisliğini kazandığı öğrenildi. Okul Müdürü Yahşi, "Tahminen bilgisayar mühendisliği geleceğini biliyordu. Çok mutluydu. Böyle bir üzücü olay yaşanınca bütün hayalleri söndü" ifadesini kullandı.

LYS şampiyonu görme engelli Fulya Boğaziçi'ni kazandı

LYS'de 5 puan türünde Türkiye birincisi olan Konyalı görme engelli Fulya Akkaya, hayalini kurduğu Boğaziçi Üniversitesi iktisat bölümünü kazandı. Akkaya, "Çok mutluyum, inşallah sevdiğim alana yoğunlaşacağım. Hayallerime kavuştum" ifadesini kullandı.

214 bin kontenjan boş kaldı

2017-ÖSYS yerleştirme sonuçlarına göre 994 bin 766 aday üniversite tercihi yaptı. Üniversitelerin örgün lisans ve ön lisans programlarına yerleşen aday sayısı 696 bin 241 oldu. Üniversitelerin örgün lisans programlarında 50 bin 817, ön lisans programlarında ise 163 bin 613 olmak üzere, 214 bin 430 kontenjan boş kaldı.

LYS sonuçları açıklandı

Üniversite adaylarının merakla beklediği 2017 Lisans Yerleştirme Sınavı tercih sonuçları dün akşam Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından açıklandı.

Üniversite tercih sonuçları açıklandı

ÖSYM, 2017-ÖSYS yerleştirme sonuçları "https:/sonuc.osym.gov.tr" internet adresinden açıklandı.

Türkiye'de Suriyeli akademisyen ve öğrenci araştırması

HUGO ve İGAM işbirliğinde Türkiye'deki Suriyeli akademisyen ve üniversite öğrencilerine ilişkin araştırmanın sonuçları açıklandı. Raporda, "Türkiye'de bulunan Suriyelilerin Türk yüksek öğrenim sitemine kazandırılması, kuşku yok ki öncelikle Suriyeliler, sonra da Türkiye için büyük önem taşımaktadır" denildi.

Kırgızistan Başbakanı Ceenbekov Türkiye'ye gelecek

Kırgızistan Başbakanı Ceenbekov, çalışma ziyareti kapsamında yarın Türkiye'ye gelecek.

TEOG sonuçları açıklandı

Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) Sistemi kapsamında liselere yerleştirme sonuçları açıklandı.

Sevmediğin bölümde okuma! Yatay geçişle kariyerinde mutluluğu yakala!

Yükseköğretime Geçiş Sınavı’nın (YGS) ardından binlerce öğrenci çeşitli bölümlere giriş hakkı elde etmiş bulunuyor.

340 bin öğrenciyeözel okul teşviki

Yeni eğitim yılında, özel okullarda öğrenim görecek 340 bin öğrenciye teşvik verilecek. Okul öncesi için 3 bin 60 lira, ilkokul için 3 bin 680 lira, ortaokul ve lise için 4 bin 280 lira, temel lise için ise 3 bin 680 lira destek ödemesi yapılacak.

KPSS ÖABT sonuçları açıklandı

ÖSYM, KPSS ÖABT sonuçlarını açıkladı. ÖSYM, sonuçları aday erişimine açtı.

Üniversite tercih sonuçlarının ne zaman açıklanacağı belli oldu

ÖSYM üniversite tercih sonuçlarının 8 Ağustos'ta açıklanacağını duyurdu.

340 bin öğrenciye özel okul teşviki verilecek

Yeni eğitim öğretim yılında özel okullarda öğrenim görecek öğrenciler için verilecek desteğe ilişkin Resmi Gazete'de yayımlanan tebliğe göre, 75 bin öğrenci ilk defa olmak üzere toplam 340 bin öğrenci teşvikten yararlanacak.

Görmez, İslam Üniversitesi rektörlüğüne atanacak

Diyanet İşleri Başkanlığı görevinden emekliliğini isteyerek ayrılan Prof.Dr. Mehmet Görmez'in İstanbul'da kurulacak Uluslararası İslam Üniversitesi rektörlüğüne atanacağı belirtiliyor.

+

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
Yenisafak.com bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.