Eğitim Haberleri

Vizyon belgesiyle taahhütte bulunduk

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, açıkladıkları 3 yıllık takvimi öğrenci ve velilere bir taahhüt olması için yayımladıklarını belirterek, "Bakanlıkta ne yapılıyor ve ne yapılacak?, sorusu aslında çok net. Beklentiler, tamamen takvim doğrultusunda oluşturulduğundan herkesin rahatlamasını bekliyoruz. Çünkü çocuklar için, toplum için bir sürpriz yapmak istemiyoruz” dedi.

İhtisaslaşacak 5 üniversitedaha açıklandı

YÖK tarafından yükseköğretim tarihinde ilk kez kurgulanan "Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşma Projesi" kapsamında seçilen 5 yeni üniversite, Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanı Naci Ağbal ve YÖK Başkanı Yekta Saraç'ın katıldığı toplantıda açıklandı.

Genç gönüllülerdenAktivite Sınıfı

Bahçeşehir Üniversitesi (BAU) Bi’ Soluk Sosyal Sorumluluk Kulübü öğrencileri ile Türkiye’nin önde gelen fındık ihracat şirketlerinden Olam Progıda, çocuklar için Kirazlı İlk ve Ortaokulu’nda ‘Sosyal Aktivite Sınıfı’ yaptı.

Fırtına ilçede okulları tatil ettirdi

Elazığ'ın Sivrice ilçesinde fırtına nedeniyle okullar bugün öğleden sonra tatil edildi. İlçede şu ana kadar herhangi bir olumsuzluk olmadığı, ancak yağış ve kuvvetli rüzgarın aralıklarla etkisini sürdüğü belirtildi.

ALES sonuçları açıklandı

Binlerce kişinin merakla beklediği ve 18 Kasım'da gerçekleşen ALES/3 sınavının sonuçları ÖSYM sonuç sistemi üzerinden açıklandı.

Türkiye'nin en kalabalık ilkokulu: Öğrenci sayısı 66 ilçeden fazla

Son 10 yılda büyük göç nedeniyle İstanbul Avcılar'daki Leyla Bayram İlkokulu, 5 bin 300 öğrencisi ile Türkiye'nin en kalabalık ilkokulu oldu. Bir müdür, 4 müdür yardımcısı ve 155 öğretmenin görev yaptığı okulun öğrenci sayısı, 66 ilçe merkezinin nüfusundan fazla.

Profesör Emiroğlu'na itibar suikasti: Cumhuriyet ve Birgün yazdı rektörlük görevden aldı

Sosyal medyada başlatılan itibar suikasti 35 yıllık ilim insanını görevinden etti. Dokuz Eylül Üniversitesi öğretim görevlisi ve Mevlana Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. İbrahim Emiroğlu, Cumhuriyet ile BirGün'ün başlattığı ve sosyal medyada sürdürülen lincin ardından üniversitedeki görevinden alındı. Emiroğlu'na yapılanlar kamuoyunda büyük yankı uyandırırken, linç edilen öğretim görevlisine sahip çıkmayıp yargısız infaz yapan Dokuz Eylül Üniversitesi rektörlüğü açıklama bile yayın...

Bu öğretmenler ayakta alkışlanır: Kar kış demeden köye geldiler

Hakkari'nin Yüksekova ilçesine bağlı 56 kilometre uzaklıkta bulunan Dağlıca köyünde yapılan açık öğretim sınavı için, ilçede görev yapan öğretmenler kar kış demeden köye gidip vatandaşların sınavlarını gerçekleştirdi.

Liseli mucidin beklediği destek Milli Eğitim Bakanı'ndan geldi

Sebze ve meyve atıklarından biyoplastik üretmeyi amaçlayan projesiyle Google Bilim Fuarı'nda yarı finale kalmayı başaran Emirhan Belli'nin beklediği eğitim desteği Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'tan geldi. Bakan Selçuk, öğrenciyi tebrik ederek, istediği her türlü desteğin verileceğini söyledi.

Pansiyonların eksikleri öğrencilere sorulacak

MEB, okul pansiyonlarında kalan öğrencilerin memnuniyetlerini arttırmak için öğrenci ve velilere yönelik anket yapacak. Değerlendirmenin ardından pansiyonların eksikleri öğrenci ve velilerin talepleri doğrultusunda iyileştirilecek.

Erdoğan’ın sözütarih kitabında

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi’nin yapısına yönelik, “Dünya 5’ten büyüktür” sözleri, 12’nci sınıfların ‘Çağdaş Türk ve Dünya Tarihi’ ders kitabına girdi.

Kontenjan azalacak puanlar artacak

MEB öğretmen atamalarına kalıcı çözüm bulmak için çalışma başlattı. 2040’a kadar olan öğretmen ihtiyacını belirleyen bakanlık, eğitim fakültelerini beş yılda kademeli olarak yeniden şekillendirecek. Öğretmen ihtiyacının olmadığı veya ihtiyacından fazla mezun veren bölümler kademeli olarak azaltılırken bu bölümlere giriş puanları da yükseltilecek.

DGS sınavında kaç kişinin 'sıfır' çektiği açıklandı

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM), 357 bin 150 kişinin girdiği 2018 Dikey Geçiş Sınavı'nda (DGS) 94 bin 426 öğrencinin sıfır çektiğini açıkladı.

Bugünün çocukları geleceğin dilini öğreniyor

Uğur Okulları ‘Kardeş Okul Kodluyor’ projesi kapsamında farklı okullardan öğrencileri misafir ediyor, öğrenciler kodlama ile ilgili bilgilerini akranları ile paylaşıyor. Yaşıtlarına örnek olacak projeleri hayata geçiren Uğurlu öğrenciler, bu kez Uğur Okulları Basın Ekspres Kampüsü’nde Altınyıldız İlkokulu’ndan akranlarını ağırladı.

Mesleki eğitimde altyapı güçlenecek

MEB, mesleki ve teknik eğitim veren okulların alt yapısının güncellenmesi ve koruma altındaki Suriyelilerin, eğitim ve ekonomik uyum alanlarında desteklenmesi için 300 milyon dolarlık bir proje başlattı.

PAEM lisans mezunları sınav sonuçları açıklandı

Emniyet Genel Müdürlüğü, Polis Amirleri Eğitim Merkezi Müdürlüğü lisans mezunu adayların 2018-2019 eğitim öğretim yılı sınav sonuçlarını açıkladı. Adaylar sınav sonuçlarını, Polis Akademisi Başkanlığının http://www.pa.edu.tr/ internet sitesinden T.C. kimlik numarası ve e-devlet şifrelerini girerek öğrenebilecek.

AÖF sınav sonuçları açıklandı

AÖF güz dönemi ara sınavlarına giren öğrencilerin bekleyişi son buldu. 24-25 Kasım tarihlerinde düzenlenen AÖF sınavının sonuçları açıklandı. AÖF sınavına giren adaylar sınav sonuçlarını bilgilerini ile Anadolu Üniversitesinin sitesinden öğrenebiliyor.

Bekçilik (Polis Akademisi) sınav sonuçları sorgulama ekranı

Türkiye'de binlerce genç bekçi olmak için mülakata girmişti. Polis Akademisi, dün gece saatlerinde heyecanla beklenen mülakat sonuçlarını açıkladı. 2019 bekçilik sınav sonuçlarını kazanan adaylar belli oldu. İşte binlerce gencin heyecanla beklediği bekçilik sınav sonuçları için sorgulama ekranı.

ALES'ten muaf uzmanlık alanları yeniden belirlendi

Yükseköğretim Kurulunca, meslek yüksek okullarında temininde güçlük çekilen öğretim elemanı kadrolarına başvurularda Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavından muaf 'uzmanlık alanları' güncellendi. 21 uzmanlık alanı için başvuru yapacak kişiler ALES'ten muaf tutulacak. Atanacak öğretim görevlilerinin, ilgili alanda en az iki yıl deneyimli olmaları ve bunu belgelendirebilmeleri istenecek.

Eğitim dört duvar arasına hapsedilemez

İlim Yayma Vakfı Mütevelli Heyeti Başkan Vekili Bilal Erdoğan, eğitimin dört duvar arasına hapsedilemiyeceğini söyledi.

Çarşı ve Mahalle Bekçiliği giriş sınav sonuçları açıklandı

Emniyet Genel Müdürlüğü, Çarşı ve Mahalle Bekçiliği giriş sınav sonuçlarının açıklandığını duyurdu. Adaylar sınav sonuçlarına www.pa.edu.tr internet adresinden ulaşabilecek. Bekçi alımı şartları neler? Polis Akademisi 2018 Bekçi alımı başvuru şartları ve işlemleri.

YEE Türkçe Yeterlilik Sınavı başvuruları başlıyor

Yunus Emre Enstitüsü (YEE) tarafından 26 Ocak 2019'da düzenlenecek Türkçe Yeterlik Sınavı (TYS) başvuruları 3-28 Aralık arasında yapılacak.

YÖK yetkisini üniversiteye devretti

YÖK, kadro kullanma yetkisini üniversitelere devretti. Üniversitelerdeki asgari kadro aktarımı için artık YÖK’ün onayına ihtiyaç duyulmayacak. YÖK’ün bu kararı, yükseköğretim tarihindeki en büyük yetki devri oldu. Karar 31 Aralık 2019’a kadar geçerli.

Norm kadroda YÖK'ten üniversitelere yetki devri

Yükseköğretim Kurulu, kadro kullanma yetkisini üniversite yönetim kurullarına devretti. Üniversitelerin sadece norm dışı kadro ihtiyaçları olması halinde bu talepleri YÖK değerlendirecek. YÖK'ün bu kararının, yükseköğretim tarihindeki en büyük yetki devri olduğu belirtildi.

ÖSYM'den YDS adaylarına 'saat' uyarısı

ÖSYM tarafından, 2 Aralık Pazar günü yapılacak 2018-YDS/3 adaylarına, saat 10.00'dan sonra sınav binalarına girişe izin verilmeyeceği uyarısı yapıldı.

Okul başarısımüfettiştakibinde

Müfettişler artık okul başarılarının yükseltilmesinde de rol oynayacak. Öğretmen ve velilerin görüşlerine başvuracak müfettişler, eksiklere yönelik rapor hazırlayarak bakanlığa sunacak.

Bakan Selçuk: Medyayla çocuk ilişkisi kontrollü bir şekilde ele alınmalı

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, ailelerde 'Biz medyadan çocuğumuzu korursak çocuğumuz zarar görmez' gibi bir algı olduğunu belirterek "Bu tür bakış açıları zararlı. Medya kendi başına iyi ya da kötü değil. Medyanın içeriğinin ne olduğu ve nasıl sunulduğu önemli. Medyayla çocuk ilişkisini kontrollü bir şekilde ele almakta yarar var" dedi.

Mahkumlar eğitim hakkına kavuştu

Milli Eğitim Bakanlığı ve Adalet Bakanlığı arasında mahkumların mesleki eğitimlerine dair protokol imzalandı. ‘Eğitim hakkı engellenemez’ yaklaşımı sonucunda 35 bin tutuklu ve hükümlünün cezaevinde eğitim hakkına kavuştuğunu söyleyen Adalet Bakanı Abdulhamit Gül “Sadece açık lise, açık öğretim değil, cezaevlerinde yüksek lisans, doktora yapan mahkumlar da bulunmakta” dedi.

Proje ve fikirler burs için yarışıyor

Bahçeşehir Üniversitesi, ApplyBAU ile üniversite öğrencilerine sınav sonuçlarına bakmaksızın burs veriyor. Adayların yapması gereken tek şey, başvuru esnasında proje ve fikirlerini anlatmaları.

Mesleki eğitim olmazsa olmaz

İstanbul Sanayi Odası’nın kasım ayı olağan toplantısında yeni eğitim modelinin sanayi açısından önemi ele alındı. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un da katıldığı toplantıda rekabet, bilim ve teknoloji odaklı eğitimin sanayi için şart olduğu vurgulandı.

Bakan Selçuk: Türkiye'nin birikimine ihtiyacımız var

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, bakanlık olarak Türkiye Cumhuriyeti'nin maddi ve manevi bekası açısından yeni bir atmosferi, habitatı ortaya çıkarmak istediklerini belirterek, "Türkiye çok büyük bir birikime sahip ama birikiminin tümünü kullanması gerekiyor. Bu bir bakanının ya da kişinin kendi cep telefonu ile olacak iş değil, Türkiye'nin birikimine ihtiyacımız var." dedi.

KPSS ön lisans sonuçları açıklandı

ÖSYM tarafından 2018-KPSS ön lisans düzeyi sonuçları açıklandı. Adaylar, KPSS önlisans sonuçlarını ÖSYM'nin sitesinden öğrenebilecek.

+

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.