Yılmaz: Devamsızlıktan kalan 9 bin 77 öğrenci mezun edildi

Milli Eğitim Bakanı Yılmaz, ortaöğretim kurumlarında devamsızlıktan kalan 9 bin 77 öğrencinin, bu yıla mahsus mezun edildiğini açıkladı.

Saraç'tan ALES açıklaması

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, Danıştayın ALES'in geçerlilik süresini 5 yıla çıkaran yönetmelik değişikliğinin yürütmesini durdurma kararına ilişkin, "Bu sorunun çözümüne ilişkin bir çalışma yürüttüğümüzü ifade etmek isterim. Bu konuda gerekli adımı en kısa sürede atarak sizlerle paylaşacağız" dedi.

Gençler artık kodlayacak!

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, birçok sektörde ve günlük hayatta giderek önemi artan kodlama eğitimini yaygınlaştırabilme adına üniversiteler ve ilgili kurumlarla çalışmalar yaptıklarını belirtti.

ALES'in geçerlilik süresinin uzatılması Danıştay kararıyla iptal edildi

YÖK Başkanı Yekta Saraç, sosyal medya hesabından ALES puanlarının geçerlilik süresinin 5 yıla çıkarılması kararının Danıştay tarafından durdurulduğunu açıkladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: 20 bin öğretmen alacağız

Cumhurbaşkanı Erdoğan, katıldığı seçim özel radyo programında "Yeri geliyor 40 bin öğretmen aldık, yeri geldi 30 bin aldık. Şimdi bu yıl da 10 bin almıştık, 20 bin daha alacağız." dedi.

ÖSYM sınav belgelerini erişime açtı

ÖSYM, 30 Haziran ve 1 Temmuz'da düzenlenecek Yükseköğretim Kurumları Sınavı giriş belgelerini erişime açtı. Böylece adayların uzun süredir merak ettiği "YKS'ye hangi okulda gireceğim", "YKS giriş belgesine nasıl ulaşabilirim" ve "YKS giriş belgelerini nasıl indirebilirim" gibi sorular da yanıt buldu.

Bakan açıkladı: Ev ödevi artık olmayacak

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, bundan sonra hiçbir öğretmenin öğrencisine ev ödevi vermeyeceğini açıkladı.

25 bin öğretmenatanacak

2019 yılı sonunda eğitimin kalitesinin artırılması adına ikili eğitimin sona ereceğini açıklayan Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, öğretmenlere de müjde verdi. Yılmaz, “Yaklaşık 100 bin öğretmen ihtiyacımız var. Bu yıl 25 bin öğretmen ataması gerçekleştireceğiz” dedi.

ÖSYM sağlık personelleri yerleştirme sonuçlarını açıkladı

ÖSYM, Sağlık Bakanlığına 18 bin sözleşmeli sağlık personeli yerleştirme işlemini tamamladı. Sonuçlar "sonuc.osym.gov.tr" adresinden öğrenilebiliyor.

Yılmaz: Bu yıl 25 bin öğretmen ataması yapılacak

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, "2019 yılı sonunda eğitimin kalitesinin artırılması adına ikili eğitime Türkiye'de son vereceğiz" dedi. Yılmaz, "Öğretmenlerimize her 4 yılda bir, öğrencilere de 5. ve 9. sınıflarda yeni bilgisayar vereceğiz" ifadelerini kullandı. Öte yandan Bakan Yılmaz, "25 bin öğretmeni Eylül ayına kadar eğitim ailemizle buluşturacağız. Yaklaşık 100 bin öğretmen ihtiyacımız var. Bu yıl 25 bin öğretmen ataması gerçekleştireceğiz" şeklinde konuştu.

YKS adaylarının eğitim bilgilerini güncelleme sistemi erişime açıldı

ÖSYM tarafından YKS başvurularında, e-Okul'dan eğitim bilgisi gelmeyen adayların bilgilerinin kontrol, güncelleme ve teyit işlemlerinin yapılabilmesi için Kamu Kurumları İşlemleri Sistemi erişime açıldı.

Türkçe Yeterlik Sınavı başvuruları yarın başlıyor

Yunus Emre Enstitüsünün yabancı öğrencilere yönelik düzenlediği sınavın başvuruları yarın başlayacak. Başvurular 13 Temmuz'a kadar yapılabilecek.

Bir dünya gelenek

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı’nın bursu ile Türkiye’ye gelerek okuyan öğrenciler, kendi ülkelerindeki bayramı Yeni Şafak’a anlattı.

İbrahim Kalın'a sürpriz atama

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 8 üniversiteye yaptığı rektör atamaları Resmi Gazete'de yer aldı. Hoca Ahmet Yesevi Uluslararası Türk Kazak Üniversitesi Mütevelli Heyeti Üyeliğine ise Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın atandı.

Türk üniversiteleri dünya markası oldu

ODTÜ URAP laboratuvarınca, üniversitelerin dünya alan sıralama listesi açıklandı. Üniversitelerin 61 bilim alanının sıralandığı listede, Türk üniversiteleri en fazla tıp ve mühendislik bölümleri ile sıralamalarda yer aldı. Türkiye'den 27 üniversite tıp ve sağlık bilimleri alanında, 25 üniversite mühendislik alanında listelere girdi. Bu bölümleri, sırasıyla kimya, fizik ve teknoloji alanları izledi.

Tematikliseler geliyor

Milli Eğitim Bakanlığı, yeni spor-sanatta branş bazında lise açmak için çalışma başlattı. Yeni dönemden itibaren uygulamaya geçirilmesi planlanan liselerin ana amacı bir spor veya sanat alanında faaliyet göstermesi olacak.

TYS başvuruları 18 Haziran'da başlıyor

Yunus Emre Enstitüsü'nün (YEE) bu yıl 3. kez, 28 Temmuz'da düzenleyeceği Türkçe Yeterlik Sınavı (TYS) için başvuruları 18 Haziran'da başlıyor. Türkçe Yeterlik Sınavı başvuruları 13 Temmuz tarihlerine kadar devam edecek.

İl dışı atama sonuçları açıklandı

Öğretmenlerin il dışı atama sonuçları için bekleyişi sona erdi. MEB, öğretmenlerin il dışı atama sonuçları atama.meb.gov.tr, mebbis.meb.gov.tr ve http://ikgm.meb.gov.tr/ adresinden açıklandı. Öğretmenler sonuçları T.C. kimlik numaraları ile öğrenebilecek.

2018 MSÜ tercih sonuçları açıklandı mı?

MSÜ Askeri Öğrenci Aday Belirleme sınavı, 18 Mart 2018'de yapılmış, adaylar tercih işlemlerini 24 Nisan ile 11 Mayıs tarihleri arasında yapmıştı. Tercih sonuçlarının dün duyurulması bekleniyordu. Ancak MSÜ tercih sonuçları ÖSYM tarafından yapılan duyuruda YKS ve TYT sınav tarihlerinin değişmesi de baz alınarak ileri bir tarihe ertelendi. MSÜ tercih sonuçları açıklandığında msb.gov.tr internet sitesinden bildirilecek.

ALES bu yıl 3 kez yapılacak

Yükseköğretim Kurulu tarafından, ALES'in bu yıl 3 kez yapılması kararı alındı. Yeni ALES'in tarihi 30 Eylül 2018 olarak belirlendi.

Eğitime rekor yatırım

Eğitim sistemine yeni bir soluk getiren AK Parti, ücretsiz kitap ve teknolojiyi sınıfa taşıyan uygulamalarıyla göz doldurdu. 16 yıllık dönemde eğitime ayrılan bütçe 7.5 milyardan 112 milyar liraya yükseltildi. Okul ve derslik sayılarında büyük artış yaşandı, atanamayan öğretmenlerin dramı son buldu.

Tatil zili çaldı

2017-2018 eğitim öğretim yılının sona ermesiyle yaklaşık 18 milyon öğrenci 3 ay sürecek yaz tatiline girdi.

YÖK öğrenci affının şartlarını açıkladı

Üniversite öğrenciliğine geri dönüşe yönelik affın şartları açıklandı. YÖK’ten yapılan açıklamaya göre, terörle bağlantısı olanlar hariç, tüm eğitim düzeylerinde herkes öğrenciliğe geri dönebilecek. 680 bin kişiyi ilgilendiren aftan, 18 Mayıs’a kadar yükseköğretim kurumlarıyla ilişiği kesilen öğrenciler yararlanabilecek. Bunun için 18 Eylül’e kadar üniversitelere başvurmak gerekiyor.

AÖF sınav sonuçları açıklandı

AÖF bahar dönemi final sınavları giren öğrencilerin meraklı bekleyişi sona erdi. 26-27 Mayıs tarihlerinde düzenlenen AÖF sınavının sonuçları dün açıklandı. AÖF sınavına giren adayları sınav sonuçlarının TC kimlik numarası ve şifreleri ile Anadolu Üniversitesinin sitesinden öğrenebiliyor.

18 milyon öğrencinin karne sevinci

Okul öncesi, ilköğretim ve ortaöğretim okullarındaki yaklaşık 18 milyon öğrenci karne alarak 3 ay sürecek yaz tatiline girecek. 2018-2019 eğitim öğretim dönemi 17 Eylül 2018 Pazartesi başlayacak.

Bilimsel araştırma projelerinde çalışacak öğrencilere burs imkanı

Yükseköğretim Kurulunca, BAP Yönetmeliği'nde yapılan değişiklikle üniversitelerde bilimsel araştırma projelerinde görevlendirilecek yüksek lisans ve doktora öğrencilerine burs verilebilecek. Burs miktarı ise ilgili kanuna göre tezli yüksek lisans ve doktora öğrencilerine ödenmekte olan aylık burs tutarının yüzde 50 artırımlı tutarını geçmemek üzere YÖK Yürütme Kurulunca belirlenecek.

Okullarda 2 yabancı dil daha öğretilecek

Örgün ve yaygın eğitim kurumlarında Malayca ve Endonezce dillerinin eğitiminin yapılabilmesine ilişkin Bakanlar Kurulu kararı Resmi Gazete'de yayımlandı.

AUZEF sınav sonuçları açıklandı

İstanbul Üniversitesi AUZEF 2017-2018 bahar eğitim dönemi bitirme sınavı sonuçları açıklandı. Sınava katılan öğrenciler, heyecanla sınav sonuçlarını araştırıyor. Peki, AUZEF sınav sonuçları nereden, nasıl öğrenilir?

Bursluluk sınavı soru ve cevapları açıklandı

2018 İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavı (İOKBS) geçtiğimiz pazar günü düzenlendi. Sınavda 120 dakika ter döken öğrenciler, sınav soru ve cevaplarının ne zaman açıklanacağını merak ediyordu. Haberimizde bursluluk sınavına ilişkin detayları bulabilirsiniz.

Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinin yargılandığı davada beraat kararı

Boğaziçi Üniversitesi'nde okuyan 14'ü tutuklu 22 öğrencinin, "silahlı terör örgütü propagandası yapmak" suçundan 5 yıla kadar hapis cezasına çarptırılması istemiyle yargılandığı davada tutuklu 14 öğrencinin, faal eğitim hayatlarının devam etmesi gerekçesiyle tahliyesine hükmedildi. İstanbul 32. Ağır Ceza Mahkemesi, eğitim faaliyetlerinin bir kısmını yurt dışında gerçekleştiren bir doktora öğrencisi haricindeki diğer bütün sanıklarla ilgili, "yurt dışına çıkış yasağı"ndan oluşan adli kontrol ted...

ÖNDER: Vaat eğitim kalitesini artırmak olmalı

ÖNDER İmam Hatipliler Derneği, 24 Haziran seçimleri öncesinde imam hatip okullarıyla ilgili süren tartışmalar ve seçim beyannameleri üzerine kamuoyu açıklaması yayımladı.

Harran Üniversitesi Bab'da fakülte kuruyor

Harran Üniversitesi (HRÜ), Suriye'nin Bab, Cerablus, Afrin ve Çobanbey kentlerindeki binlerce gencin faydalanmasına olanak sağlayacak fakülteyi kurmak için harekete geçti. HRÜ Rektörü Prof. Dr. Ramazan Taşaltın, "Ülkemizin insani girişimlerine destek olmak amacıyla Suriye'deki gençlere umut kapısı olmak istedik" dedi.

+

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
Yenisafak.com bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.