Son dakikada Nobel’ler elinde kaldı

İstanbul Üniversitesi, 2 tıp fakültesinden 1’ini kaybetti. Cerrahpaşa Tıp yeni kurulacak üniversiteye geçerken, İletişim Fakültesi’nin verilmesinden son dakikada vazgeçildi. Böylece İletişim ve Tıp fakülteleri mezunu olan Pamuk ve Sancar’ın Nobel Ödülleri, İÜ’nün elinde kaldı.

YDS sonuçları açıklandı

2018-YDS İlkbahar Dönemi sonuçları açıklandı. ÖSYM tarafından 1 Nisan'da uygulanan sınav sonuçlarını öğrenciler ÖSYM'nin sitesinden kimlik numarası ve aday şifreleri ile ulaşabilecek.

ALES giriş belgeleri erişime açıldı

ÖSYM, 6 Mayıs'ta yapılacak 2018-ALES İlkbahar Dönemi sınava giriş belgeleri erişime açıldı. Adaylar, ALES giriş belgelerini ÖSYM'nin internet sitesinden alabilecek.

AÖF sınavı sonuçları açıklandı

Açıköğretim Fakültesi (AÖF) ara sınav sonuçları açıklandı. AÖF sınavları 14-15 Nisan tarihlerinde yapılmıştı.

20 yeni üniversite kuruluyor

Dördü vakıf olmak üzere 20 yeni üniversite kurulmasını öngören tasarı, TBMM Milli Eğitim Komisyonunda kabul edildi.

EKPSS temel soru kitapçıkları yayımlandı

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezince (ÖSYM) 22 Nisan'da uygulanan Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavına (2018-EKPSS) ait temel soru kitapçıkları yayımlandı.

KPSS'ye merada hazırlanıyor

Muş'un Karabey köyünde yaşayan Fırat Üniversitesi Coğrafya Bölümü mezunu Zeki Demir, köyde çobanlık yaparken bir taraftan da öğretmen olabilmek için KPSS'ye hazırlanıyor. Demir, geçen yıl üniversiteden mezun olduktan sonra girdiği KPSS'de istediği puanı alamadı.

Anadolu Üniversitesi Açıköğretim sistemi yenileniyor

Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Sistemi, öğrencileri için destek hizmetlerini geliştirerek daha kaliteli hizmet sunmaya devam ediyor. Anadolu Üniversitesi’nin Açıköğretim Sisteminde yer alan Açıköğretim, İktisat ve İşletme Fakültelerine kayıtlı öğrenciler, mezunlar ve öğrenci adaylarının yararlanacağı destek hizmetleri yenilendi.

2018 MSÜ tercih işlemleri başladı

Milli Savunma Üniversitesi (MSÜ) için tercih süreci bugün başladı. MSÜ için tercih işlemleri 11 Mayıs'a kadar devam edecek. 2018-Milli Savunma Üniversitesi Askeri Öğrenci Aday Belirleme Sınavı sonuçları 12 Nisan'da açıklanmıştı. 2018 MSÜ tercihleri hakkında merak edilen detayları haberimizde bulabilirsiniz.

Çocuklara tabletyerine bilgisayar

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, önümüzdeki dönem çocuklara kodlama dersinin uygulamasını yapabilmeleri için tablet bilgisayar yerine klavyeli bilgisayarlar vermeyi planladıklarını bildirdi.

Bakan Yılmaz açıkladı: Öğrenciye tablet yerine klavyeli bilgisayar

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, önümüzdeki dönem çocuklara kodlama dersinin uygulamasını yapabilmeleri için tablet bilgisayar yerine klavyeli bilgisayarlar vermeyi planladıklarını bildirdi. Kaliteyi arttırmak için ikili eğitimi kaldırmaya karar verdiklerine değinen Yılmaz, derslik açığını en kısa sürede gidereceklerini söyledi.

15 yeni üniversite

İkisi vakıf olmak üzere 15 üniversite kuruluyor. İstanbul, Gazi, Karadeniz Teknik, İnönü, Selçuk ve Erciyes üniversitelerinin bazı bölümleri, yeni kurulacak üniversitelere bağlanıyor.

15 yeni üniversite kuruluyor

15 yeni üniversite kurulmasına ilişkin tasarı TBMM'ye sunuldu. Tasarı ile İstanbul, Gazi ve İnönü üniversiteleri dahil 10 büyük üniversite ikiye bölünecek.

Bakan başvuru sayısını açıkladı

Milli Eğitim Bakanı Yılmaz, liselere girişte isteğe bağlı merkezi sınava başvuru sayısının 996 bine ulaştığını açıkladı.

YKS sonuçlarının açıklanma tarihinde değişiklik yok

ÖSYM Başkanlığı, YKS sınav sonuçlarının açıklanma tarihi olarak önceden belirlenen tarihte değişiklik yapılmamasına karar verdi. Buna göre YKS sonuçları, planlandığı gibi 31 Temmuz 2018'de açıklanacak.

MEB nitelikli liseler için sınav başvuru süresini uzattı

Milli Eğitim Bakanlığı, sınavla öğrenci alacak ortaöğretim kurumlarına başvuru süresini yarın saat 18.00'e kadar uzattı.

YÖK Başkanı: Öğrencilerimiz bir hafta daha kazandı

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı'nın (YKS) tarihinin değiştirilmesine ilişkin "Seçim tarihi öne alındığında bizim de kamu yararını gözeterek YÖK olarak buna göre bir düzenleme yapmamız icap ediyordu. O nedenle bu düzenleme gerçekleşti" dedi.

Aziz Sancar Ahmet Yesevi Üniversitesini ziyaret etti

16-18 Nisan tarihleri arasında Ahmet Yesevi Üniversitesi Avrasya Araştırma Enstitüsü tarafından düzenlenen 3. Uluslararası Ekonomi, Finans ve Enerji Kongresi’ne konuşmacı olarak katılan Nobel Kimya Ödüllü Türk bilim insanı Prof. Dr. Aziz Sancar, Kazakistan programı çerçevesinde Ahmet Yesevi Üniversitesini ziyaret etti.

Sınavlarda biyometrikdoğrulama yapılacak

ÖSYM, sınavlara girecek adayların fiziksel özelliklerini doğrulamak amacıyla biyometrik yöntemlerle de kimlik doğrulaması gerçekleştirebilecek.

ÖSYM'den sınava girecek adaylara önemli uyarı

ÖSYM Başkanlığınca, "Adayların ve Sınav Görevlilerinin Sınav Binalarına Giriş Koşullarına İlişkin Yönetmelik"te değişiklik yapıldı. Buna göre, sınavlara girecek adayların fiziksel özelliklerini doğrulamak amacıyla biyometrik yöntemlerle de kimlik doğrulaması gerçekleştirilecek

AÖF sınav sonuçları ne zaman açıklanacak?

Geçtiğimiz hafta sonu AÖF sınavları düzenlendi. AÖF sınavının soru ve cevaplarını analiz eden öğrenciler, Açıköğretim sınav sonuçlarını merak etmeye başladı. Peki, AÖF sonuçları ne zaman açıklanacak? İşte AÖF sınavları ile ilgili tüm detaylar...

Okullar ne zaman kapanacak?

Okulların ne zaman kapanacağı milyonlarca öğrenci tarafından merak ediliyor. 2017-2018 eğitim ve öğretim yılının bitimine az bir zaman kala öğrenciler yaz tatili planlarını yapmak için okulların kapanacağı tarihi araştırıyor. Peki MEB'in takvimine göre, okullar ne zaman kapanacak? Yaz tatili ne zaman başlayacak?

Özel liseler erken kayıt yapacak

Bu yıl LGS puanıyla öğrenci alacak özel okullar, kayıtlarını devlette tercihler başlamadan tamamlayacak. Okullar bakanlıktan ‘erken kayıt takvimi’ isteyecek. Özele kayıt yaptıran, devlet için tercih yapamayacak.

Erdoğan açıkladı: Turgut Özal Üniversitesi kurulacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Malatya'ya yeni Üniversite kurulacağını açıkladı. Erdoğan, "Rahmetli Özal'ın adını memleketinde yaşatmak için Malatya Turgut Özal Üniversitesi'nin kurulmasına karar verdik" dedi.

Öğretmen köy okuluna gitsin diye makam aracını tahsis etti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın himayesinde, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hayata geçirilen "Okuryazarlık Seferberliği" kapsamında köy okuluna gidecek öğretmene ilçe milli eğitim müdürü makam aracını tahsis etti.

75’lik teyzelerkep fırlattı

Emine Erdoğan’ın başlattığı okuma- yazma seferberliği kapsamında 14 kadın, kursun ilk bölümünü başarıyla tamamlayarak mezun oldu. Yaşları 55 ile 75 arasında değişen ilk mezunlar düzenlenen törende kep fırlattı.

'Eğitim iyi giderse her şey iyi gider'

Milli Eğitim Bakanı Yılmaz "OECD ülkelerinin ayırdığı oranda milli gelirde eğitime pay ayıralım, yaklaştıralım derken, 5,2 gibi bir rakam hayal edilirken, şu anda eğitime ayrılan kaynak milli gelirin 6,2'sinin üzerinde, yani koyduğumuz hedefin önündeyiz" dedi.

Türk öğrenciden dünya çapında başarı

Yalova'da yaşayan 11 yaşındaki Ilgaz Altınören, üstün yetenekli öğrencilerin eğitiminde ön sıralarda yer alan ABD'deki John Hopkins Üniversitesi'nin Olağanüstü Yetenek Araştırması için yaptığı sınavda üstün başarı göstererek, eğitim programına dahil edildi.

Yetenekliaöğrenciyelise alternatifi

2 Haziran’da merkezi sınav ya da adrese dayalı yerleştirme seçeneğinin dışında, yetenek ve ortaokul başarı puanıyla öğrenci alacak lise alternatifleri sunulacak. Denizcilik alanında öğrenim görmek isteyen öğrenciler içinse mülakat ve beden yeterliliği sınavı yapılacak.

İmam hatipli kızlardünya şampiyonu

Katar tarafından düzenlenen “Liseler Arası Arapça Münazara Yarışmaları”na katılan Türkiye Milli Takımı 52 ülke arasından Dünya birincisi oldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, birinci olan öğrencileri görüntülü arayarak tebrik etti.

YÖK, Gönen'isorguya çekti

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi'nde yaşanan katliamı görüşmek üzere olağanüstü toplanan YÖK Genel Kurulu, eski Rektör Prof. Hasan Gönen'i sorguladı. YÖK Başkanı Prof. Yekta Saraç, başlatılan soruşturmanın en kısa sürede tamamlanacağını söyledi. ESOGÜ Rektörlüğü'ne de vekaleten Prof. Dr. Kemal Şenocak atandı.

Yüzde 10’uesas aldık

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, öğrencilerin yüzde 10’unun sınavla bir liseye yerleşeceğini söyledi. Sınavla alacak okulları seçerken de bu yüzde 10 kriterini dikkate aldıklarını söyleyen Yılmaz, listeye fen ve sosyal bilimler liselerinin tamamını koyduklarını ve yüzde 10’luk dilime yaklaşılmayan yerlerde boşluğu Anadolu liseleriyle doldurduklarını anlattı.

+

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
Yenisafak.com bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.