|

Dijital abluka

Milyonlarca kullanıcı, Filistin’e destek mesajları atıp gerçekleri tüm çıplaklığıyla gözler önüne seren paylaşımlar yapmaya çalışıyor. Dijital ortamda küresel kamuoyunu harekete geçirecek içerikler ise Instagram ve Facebook başta olmak üzere çeşitli sosyal medya platformları tarafından engelleniyor. Temel ihtiyaçlarına bile ulaşamayan Gazze halkı ve ona destek verenler, dijital abluka ile karşı karşıya kalıyor.

Orhan Orhun Ünal
04:00 - 22/10/2023 Pazar
Güncelleme: 02:14 - 22/10/2023 Pazar
Yeni Şafak
Arşiv.
Arşiv.

Gazze halkı sadece askeri değil, dijital anlamda da abluka altına alındı. Bölgeden yapılan paylaşımlar internet kesintileriyle engelleniyor. Küresel kamuoyunun buradaki vahşeti izlememesi amaçlanırken; dünya çapında Filistin’e destek vermek isteyenlerin paylaşımları silinip, hesapları kapatılıyor. İsrail odaklı merkezlerin geçtiği organize video ve görseller ise Batı medyası ve dijital kanallarında yoğun şekilde kullanılıyor.

AKTİVİSTLER FİLİSTİN İÇİN HAREKETE GEÇTİ

İsrail’in Gazze’deki zulmünü küresel kamuoyuna tüm çıplaklığıyla yansıtmak için farklı dijital platformlarda aktivistler harekete geçti. Elektrik ve su gibi temel ihtiyaçları karşılanamayan bölgenin interneti de kesilerek teknolojik abluka uygulandı. Bunun amacı ise, yaşanan vahşetin görüntülerinin dünya ile paylaşılmaması ve İsrail merkezli Batı medyasında ses bulmaması. Bu amaçla, Gazzeli sivillerin durumuna dikkati çekmek için hafta içinde “#EmpathizeWithGaza” başlık etiketli sosyal medya kampanyası başlatıldı. Dünyanın dört bir yanından insan, Filistin halkına destek verebilmek için sosyal medyanın gücünü kullanıyor. Daha fazla kesime ulaşılmasıyla özellikle İsrail zulmüne sessiz kalan ABD ve Avrupa ülkelerinin kamu oyunun bilinçlendirilmesi amaçlanıyor. Önceki dönemlerde de görüldüğü üzere sosyal medyada, Filistin’de işlenen savaş suçlarının karartılması ve yaşananlara tepki gösteren hesapların kapatılması gibi sansürler yine devrede.

CANLI YAYINLARA ENGEL

Yüz binlerce kullanıcı, hesaplarından Gazze’de olanları lanetlerken, birçok Instagram kullanıcısı da hesaplarına getirilen kısıtlamalardan ve canlı yayın yapamamaktan şikayetçi oldu. Baykar Teknoloji Genel Müdürü Haluk Bayraktar geçtiğimiz gün, Filistin’e yönelik mesajlarını engellediği için Facebook ve Instagram hesaplarını kapattığını açıkladı. Sosyal medyada Filistin’le ilgili analiz hesabı olan Mondoweiss ise, TikTok hesabının geçici olarak kapatıldığını duyurdu. Paylaşımlarına erişimin engellendiğini belirten bazı kullanıcılar ise içeriklerinin Instagram algoritmasını aşabilmesi için gerekli yöntemleri ile paylaştı. Düşünce kuruluşu Hampton Enstitüsü, Instagram ve Facebook’un, Filistin’le paylaşımları engellediğini ve bunu ‘teknik zorluk’ olarak gizlediğini açıkladı.

Meta’dan sansüre dolaylı kabul

Öte yandan Meta, Filistin’e destek verenleri engellediği yönündeki her türlü iddiayı reddediyor. Meta açıklamasında “Bize bildirilen yüksek sayıdaki içerik göz önünde bulundurulduğunda politikalarımızı ihlal etmeyen bazı içeriklerin de yanlışlıkla kaldırılabilmiş olacağını biliyoruz” diyerek bazı gönderilerin yanlışlıkla kaldırıldığını dolaylı da olsa kabul etti. Facebook ve Instagram’ın Filistin destekli mesajları engellediği yönündeki şikayetler ise giderek artıyor. Meta’nın sözcüsü Andy Stone, “Kullanıcıların erişim problemine yol açan bir hata tespit ettik. İçeriğin konusuyla hiçbir ilgisi yoktu” ifadelerini kullandı.#Filistin
#Sosyal Medya
#Sansür
4 ay önce
default-profile-img