Dünya, 2018 Dünya Kupasını canlı videodan seyrediyor

47 ülkede faaliyet gösteren IAB’nin (Interactive Advertising Bureau) video izlenme trendlerini ölçmek üzere 21 ülkede 18 yaş üstü 4.200 kişi arasında yaptığı araştırmanın sonuçları açıklandı. Türkiye'yi de kapsayan araştırma sonuçlarına göre Dünya Kupası'nı daha çok internet üzerinden canlı izlemeyi tercih ediyoruz

Google'dan Alibaba'nın rakibine 550 milyon dolar yatırım

Asya'nın hızla büyüyen e-ticaret piyasasına yayılma arayışındaki teknoloji devi Google, Alibaba'nın başlıca rakibi JD.com'a 550 milyon dolar yatırım yapacak.

Hangi kişisel verileri paylaştığınızı gösteren web sitesi

Facebook’un veri ihlali skandalıyla beraber, internette gizlilik konusu son ayların en büyük gündemi haline geldi. İnternet siteleriyle paylaştığımız kişisel verilerin çok büyük bir kısmı bu sitelerin veri tabanlarında saklanıyor. Bir internet sitesi 100’den fazla şirketin, sizin hakkınızda sakladığı verileri görmenizi sağlıyor.

5G için imzalar atıldı

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Özlü, "Dünya Ekonomik Forumunca yapılan hesaplamalara göre, dijital dönüşüm pazarının gelecek 10 yılda 100 trilyon dolara ulaşacağı öngörülüyor." dedi.

La Liga uygulaması kullanıcılarını gizlice dinlediğini itiraf etti

Dünyanın en değerli ligleri arasında yer alan İspanya futbol liginin resmi yayın uygulamasıyla ilgili bir skandal ortaya çıktı. Sadece Google Play Store’da 10 milyondan fazla indirilmeye sahip olan uygulama kullanıcılarını dinliyor ve yerini tespit edebiliyor.

Huawei iddiaları reddetti

Çinli cep telefonu üreticisi Huawei, sosyal paylaşım sitesi Facebook'la hizmet entegrasyonu için yaptığı teknik iş birliği kapsamında hiçbir şekilde kullanıcı verisi toplamadığı ve depolamadığını bildirdi.

iOS 12'yi hemen yükleyin

Apple, WWDC 2018 etkinliğinde yeni işletim sistemi güncellemesi iOS 12’yi tanıttı. İlk olarak sadece geliştiricilere açılan iOS 12’nin Beta sürümü birçok yeni özelliği içeriyor. Geliştiriciler için olan iOS 12 versiyonunu, haberimizdeki adımları takip ederek yükleyebilirsiniz.

Enerji şirketlerine siber güvenlik uyarısı

Bir Siber Güvenlik şirketi, elektrik santralleri, enerji hatları ve rüzgar türbinlerine yönelik saldırıların uzun süreli elektrik kesintilerine yol açabileceği uyarısında bulundu.

Apple tüm izinleri kaldırıyor

Apple, web tarayıcısı Safari'de sosyal paylaşım sitesi Facebook ve diğer üçüncü taraflara ait paylaşım ve beğeni butonu gibi, kullanıcıların hareketlerini takip eden uygulamalara izin vermeyeceğini açıkladı.

WWDC 2018 etkinliği başladı

Apple’ın her yıl düzenlediği Dünya Geliştiriciler Konferansı (WWDC 2018) bu yılda başta iOS 12 olmak üzere önemli yeniliklerin ortaya çıkacağı bir etkinlik olacak. ABD’nin San Fransisco şehrinde gerçekleşen etkinlik şirketin CEO’su Tim Cook’n konuşmasıyla başladı. Etkinlik kapsamında macOS, iOS, watchOS ve tvOS gibi Apple ekosistemine ait işletim sistemlerine gelecek yenilikler tanıtılıyor. WWDC 2018 etkinliğini canlı olarak takip ediyoruz.

Teknoloji Bankası Türkiye'nin ev sahipliğinde açılıyor

BM öncülüğünde Türkiye'nin ev sahipliğinde dünyanın en az gelişmiş ülkelerinin teknoloji açığını kapatacak ve bu ülkeler için dönüm noktası niteliği taşıyan Teknoloji Bankası yarın açılıyor.

Hayrabolulu girişimciyi "Silikon Vadisi" heyecanı sardı

Tekirdağ'ın Hayrabolu ilçesinde tarım aletleri yetkili servisinde çalışan Bahri Kırbıyık, çiftçilerin sorunlarından etkilenerek tasarladığı uygulama ile Silikon Vadisi'ne gidecek olmanın heyecanını yaşıyor. Bahri Kırbıyık: "Silikon Vadisi'nde amacımız oradaki yöntemleri, projeleri, profesyonelliği görerek kendi projelerimizi daha iyi geliştirmek. Aynı zamanda kendi projelerimizi orada sunabilme imkanını sağlayacağız. Bu bize farklı bir bakış açısı getirecek."

Almanya'da gizli servis internet şebekelerini izleyecek

Almanya'da federal mahkeme, içişleri bakanlığının, BND'nin stratejik iletişim gözetimine yardımcı olması amacıyla internet şebekelerine ihtiyaç duyulabileceğine karar verdi.

Facebook tahtını kaybetti

Dünyanın en büyük sosyal ağı Facebook, anavatanı ABD’de en çok ziyaret edilen üçüncü site olma unvanını bir diğer sosyal platform Reddit’e kaptırdı. İlk iki ise Google ve YouTube olarak kalmaya devam ediyor.

İntihar ve uygunsuz yayınları engelleyecek

Facebook’un nisan ayında kendi işlemcilerini üreteceğine dair söylentiler ortaya çıkmıştı. Şimdi ise bu işlemcilerin yapay zeka destekli olacağı ve sosyal ağ tarafından uygunsuz yayınları saptamak ve durdurmak için kullanılacağı belirtiliyor.

Microsoft dünyanın en değerli 3'üncü şirketi oldu

Dünyanın en değerli şirketleri listesinde ilk beş teknoloji şirketlerinden oluşuyor. Microsoft, Google'ın ana firması Alphabet'in piyasa değerini geride bırakarak dünyanın en değerli 3'üncü şirketi konumuna yükseldi.

Google'ın açığını bulan lise öğrencisi 36 bin dolar kazandı

Büyük teknoloji şirketleri özellikler açıklarını bulmak ve bilgisayar korsanlarından korunmak için ödüllü güvenlik programları düzenliyor. Teknoloji devi Google da güvenlik açıklarını bulan kişilere para ödülleri veriyor. Uruguaylı 17 yaşındaki Ezequiel Perreira en son para ödülü alan kişi oldu.

Mısır'da Youtube'a erişim yasağı

Mısır Yüksek İdare Mahkemesi, Youtube'a bir ay boyunca erişim yasağı kararını onadı. Mısırlı bir avukat Eylül 2012'de Hazreti Muhammed'e hakaret içeren filmi yayınladığı için Youtube hakkında dava açmış, yerel idare mahkemesi de Şubat 2013'te söz konusu siteye bir ay boyunca erişimin engellenmesini kararlaştırmıştı.

Girişimciyeteknoloji desteği

Türkiye’de şirketlerin dijitalleşmesini kendine misyon edinen Turkcell, girişimcilere teknoloji desteği veriyor. Turkcell, sınırsız fiber internet, e-muhasebe ve mobil internet desteği gibi çözümleri tek pakette sunuyor.

Netflix'in piyasa değeri medya devlerini geride bıraktı

Netflix'in piyasa değeri, Disney ve Comcast gibi ABD'li medya devlerinin piyasa değerini aştı. Netflix'in piyasa değeri bugün 4,3 milyar dolar artarak 158,8 milyar dolardan 163,1 milyar dolara yükseldi.

Facebook sözünde durdu: Telefon numarasından vazgeçti

Facebook, platformundaki iki adımlı doğrulama sürecini kolaylaştırıyor. Sosyal ağ artık ekstra güvenlik için kullanıcılardan telefon numaralarını talep etmeyecek

Twitter çöktü

Mikro blog sitesi Twitter'a bir süre erişim sağlanamadı. Twitter'a girmek isteyen pek çok kullanıcı "Teknik bir sorun var. Fark ettiğin için teşekkürler, bunu yakında düzelteceğiz ve her şeyi eski haline getireceğiz" mesajı ile karşılaştı. Erişim sorunu yaklaşık 10 dakika sürdü.

Obama ve eşi Netflix'te yapımcı oluyor

ABD eski Başkanı Obama ve eşi, film ve dizi yapımcılığı için Netflix'le anlaşma yapacak. Obama ve eşinin imza atacağı yapımlar, 190 ülkede 125 milyon kişiye ulaşacak.

İnternet sitelerinde karşılaştığımız hatalar ve anlamları

İnternette gezerken bağlantı sorunu olduğunda web siteleri farklı kodlarda hatalar karşımıza çıkarabiliyor. Bu hataların ne anlama geldiğini sizin için araştırdık. İşte karşılaştığımız hata kodları ve anlamları…

Facebook skandalı sonrası iflas etti

Facebook veri skandalının merkezindeki politik danışmanlık şirketi Cambridge Analytica, İngiliz çatı şirketiyle birlikte kapanıyor. Skandal sonrası itibarı zedelenen şirket, müşterilerini kaybettiğini açıklamıştı.

Facebook 500 milyon hesabı sildi

Tarihinin ilk ‘topluluk standartları uygulama raporu’nu yayınlayan Facebook, 2018 yılının ilk çeyreğinde toplam 583 sahte hesabın silindiğini açıkladı. Sosyal ağ sahte hesapları yakalamak için yapay zeka teknolojisinden faydalanıyor

Google'a kullanıcı verileri nedeniyle inceleme altında

Google, kullanıcı verilerini toplamayla ilgili olarak inceleme altına alındı. Oracle, Google'ın arama geçmişleri ve kullanıcı konumlarından veri topladığını iddia etti. Avusralya hükümeti tarafından başlatılan inceleme ciddi sonuçlar doğurabilir.

Elon Musk şekerleme işine girdi, ilk görseli paylaştı

Tesla, SpaceX gibi dünyaca ünlü şirketlerin sahibi Elon Musk şekerleme işine girdi. Musk, kişisel fotoğraf paylaşım platformu Instagram'da şekerlemenin görselini paylaştı.

Facebook milyonlarca içerik kaldırıldı

Facebook, silinen hesapların ve paylaşımların rakamlarını kamuoyu ile paylaştı. 2018'te şimdiye kadar milyonlarca içerik kaldırıldı

Facebook milyonlarca içerik kaldırıldı

Facebook, silinen hesapların ve paylaşımların rakamlarını kamuoyu ile paylaştı. 2018'te şimdiye kadar milyonlarca içerik kaldırıldı

İnternet sitelerinin hakkınızda topladığı 5 bilgi

Web siteleri haberiniz olmadan hakkınızda birçok bilgi topluyor ve reklam veren firmalara satıyor. Facebook’un Cambridge Analytica skandalıyla tekrar gündeme gelen veri gizliliği konusu oldukça büyük önem arz ediyor. İnternet siteleri ve sosyal ağların hakkınızda topladığı özel bilgileri sizin için sıraladık.

Facebook’ta sohbet ederken kötü konuşan yandı

Facebook, popüler anlık iletişim servisi Messenger’da gerçekleştirilen özel sohbetlerin de şikayet edilebilmesini sağlayan yeni bir aracı kullanıma sundu. Kullanıcılar eklenen yeni tuşu kullanarak Facebook’un sohbeti incelemesini sağlayabilecek

+

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
Yenisafak.com bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.