Soy ağacını 1300’lere kadar uzatmayı başardı

Kayserili bir iş adamı e-devlet üzerinden 1800’lü yıllara kadar gösteren soy ağacı listesini 1300’lere kadar uzatmayı başardı. Yaptığı bazı işlemler ile 1300’lü yıllara kolayca ulaşmayı başaran araştırmacı, o yıllara kadar soy ağacı listesini de nasıl uzatılabileceğini de anlattı.

Google YouTube Gmail çöktü mü? Neden girmiyor?

Google'ın en çok kullanın servislerinden biri olan YouTube ve Gmail'e neden girmiyor? 17 Şubat cumartesi günü itibariyle YouTube Gmail'e erişim sağlamayanlar Google'ın çöküp çökmediğini araştırıyor. Peki Google YouTube Gmail çöktü mü? Neden girmiyor? İşte ayrıntılar...

Google resmi görüntüle butonunu kaldırdı

Dünyada en çok kullanılan arama motorlarından biri olan Google, görsel arama özelliğini iyice zorlaştırdı. Telif hakları yüzünden bir hayli dava ile uğraşan teknoloji devi, mecburen kullanıcıların işini bir hayli kolaylaştıran butonu kaldırmak zorunda kaldı.

Twitter önemli olayları canlı yayın ile kullanıcılarına sunacak

Popüler sosyal paylaşım devlerinden biri olan Twitter, gerçek dışı haberin öne geçebilmek için yeni bir çalışmaya daha imza attı. Yapılan çalışma doğrultusunda sosyal medya platformu, medya organları ile yaptığı anlaşma doğrultusunda kullanıcılarına önemli olayları canlı olarak izletecek.

Chrome'un reklam engelleyicisi nasıl çalışıyor?

Google’ın internet tarayıcısı Chrome bugün itibarıyla reklamları engellemeye başladı. Hızı ve güvenli olmasıyla bilinen ve dünyanın en çok kullanılan tarayıcılarından biri olan Chrome’un yeni özelliği bazı durumlar için geçerli olacak.

Sağlık Bakanlığı'ndan engelsiz hizmet:ESİM

Engelli vatandaşlarımızın iletişim problemi yaşamaması için Sağlık Bakanlığı, yeni uygulamasını hizmete sundu. Engelsiz Sağlık İletişim Merkezi (ESİM) uygulaması iOS ve Android platformları için indirilebiliyor.

Dijital nezaketçağrısı

İnsanları daha güvenli bir internet için bir araya gelmeye ve dijital nezaket sergilemeye davet eden Microsoft’un, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 23 ülkede yaptırdığı araştırmaya göre Türk internet kullanıcılarının yüzde 72’si çevrimiçi tehditlere maruz kalıyor.

Clickbait nedir?

Çevirimiçi dünyada artan haberlerin güvenilirliğini doğrulamak için kurulan doğrula.org, geçtiğimiz yıl için bir rapor hazırladı. Türkiye ve dünyada ilk kez hazırlanan Clickbait 2017 raporuna göre yenisafak.com haberleri okuyucusuna en doğru şekilde ulaştıran haber portalı oldu. En yakın rakibine göre iki kat daha iyi sonuç alarak birinci sırada yer aldı. Özellikle internet haberciliğinde çok sık başvurulan Clickbait yöntemi çoğu takipçiyi soğutuyor. Okuyucuları yanlış yönlendiren Clickbait ...

Minik parmaklar kodlayacak

Türkiye Vodafone Vakfı ile Habitat Derneği'nce dijital geleceğe hazır nesillerin yetiştirilmesi için hayata geçirilen 'Yarını Kodlayanlar' projesi kapsamında Düzce’de 300 çocuğa kodlama eğitim verilecek. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk Özlü’nün de katıldığı eğitimlerde, yaşları 7-14 arasında değişen çocuklar, eğitmenlerle birlik programlama çalışması yaptı.

Twitter'a erişim tekrar başladı

Sosyal medya platformu Twitter'a erişim problemi çözüldü. Dünyanın en popüler sosyal ağ uygulamalarından Twitter'a Avrupa genelinde erişip problemi yaşandı. Konuyla ilgili herhangi bir açıklama yapılmazken kısa süre içerisinde Twitter'a erişim problemi çözüldü.

Rus bilim insanları Bitcoin için herkesi tehlikeye atmış

Rusya’da bir nükleer silah araştırma merkezinde çalışan bilim insanları, para uğruna tesisin süper bilgisayarlarını tehlikeye attı. Durumu fark eden yetkililer inceleme yaptığında, tesisin süper bilgisayarlarını kullanarak Bitcoin madenciliği yapıldığı anlaşıldı.

Hindistan'da Google'a para cezası

Hindistan Rekabet Kurumu, arama sonuçlarını, kendisinin ve ortaklarının hizmetlerini tanıtmak yönünde manipüle ettiği gerekçesiyle Google'a yaklaşık 21 milyon dolar para cezası kesti.

En dijital olimpiyat başlıyor

Güney Kore'nin PyeongChang kentinde düzenlenecek 2018 Kış Olimpiyat Oyunları 9 Şubat’ta başlıyor. 25 Şubat’a kadar devam edecek organizasyon teknolojik altyapısıyla da tarihe geçecek.

Rus milyarder internette gezinen herkese para dağıtacak

Rus bir milyarder internette gezinirken insanların para kazanacağı bir sistem kurdu. Bu sistem sayesinde insanlar izlediğiniz reklamların, okuduğunuz haberlerin, açtığınız e postaların ve internette yaptığı hemen hemen her şeyi için para kazanmasını sağlayacak.

Google'dan Aysel Gürel doodle'ı

Dünyanın en çok kullanılan arama motoru Google, özel günlerde internet kullanıcılarının dikkatini çekmek için 'doodle' isimli tasarımlar yapıyor. Google usta sanatçı Aysel Gürel'in 89. yaş günü için bir doodle tasarladı.

Başbakan Yıldırım PTT Messenger ile Harekat Merkezi'ne bağlandı

Başbakan Yıldırım, PTTMessenger uygulaması ile Hatay'daki Zeytin Dalı Harekat Merkezine bağlandı.

Dijital pazarlamanınpüf noktaları

Günümüzde artık hiçbir marka, kurum, KOBİ dijital pazarlamayı göz ardı edemez. Bu rekabetçi ortamda şirketler dijital pazarlamayı da pazarlama çalışmalarının önemli bir parçası yapmak zorunda. Özellikle KOBİ’ler dijitalde var olmanın ve online rekabetin önemini kavramaya çoktan başladı. İşte KOBİ’lerin dijital dünyadaki varlıklarını güçlendirmeleri için uygulamaları gereken Dijital Pazarlama tüyoları.

Sosyal medyada 'Afrin' operasyonu: 449 gözaltı

Jandarma Özel Harekât (JÖH), Polis Özel Harekât (PÖH), Jandarma Komando Birlikleri ile İç Güvenlik operasyonları çerçevesinde Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Hava ve Kara unsurlarınca 1.022 operasyon yapıldı. Afrin operasyonuna yönelik, sosyal medyadan terör propagandası yapan 449 şahıs gözaltına alındı.

530 milyon dolar çalınmadan önce uyarmışlar

Japonya’nın kripto para borsasından 530 milyon dolar değerindeki kripto para çalınmadan önce Japonya Finansal Servisler Kurumu, sistemdeki açıklarından dolayı uyarıda bulunmuş.

Google kazancını mükemmel sayıyla açıkladı

Google, geçtiğimiz yılın 4. çeyreğindeki kazanç raporunda gelirinin 8,589,869,056 dolar olduğunu açıkladı. Bu sayı matematikte mükemmel sayı olarak belirtiliyor ve 33 farklı sayıya bölünebiliyor.

Şarjdaki telefon patladı küçük çocuk gözünü ve elini kaybetti

Çin'de babasının eski telefonunu kullanan 12 yaşındaki çocuk, şarjda olan telefonun bir anda patlamasıyla tek gözünü ve tek parmağını kaybetti.

Facebook'ta harcanan zaman günlük 50 milyon saat azaldı

Facebook kurucusu Zuckerberg, Facebook'ta yayınlanan viral görüntülerde kısıtlamaya gidildiği belirterek, "Bu sayede Facebook üzerinde harcanan zamanı günlük 50 milyon saat azaltık." ifadelerini kullandı.

Milyonlarca kişinin bilgilerini para karşılığı satmışlar

Ankara'da kurdukları internet sitesi üzerinden elde ettikleri yaklaşık 50 milyon vatandaşın kişisel verilerini satan 2 kişi yakalandı.

5G ekonominin can damarı

Beşinci nesil iletişim teknolojisi (5G), sadece akıllı telefonlar için değil, ağa bağlanan tüm cihazlar için bir devrim niteliğinde. Sürücüsüz araçlar, sensörler, termostatlar, robotlar, akıllı şehirler ve sanal gerçeklik uygulamaları 5G ağları tarafından desteklenecek ve bu teknoloji ekonominin can damarı haline gelecek.

YouTube'a video indirme özelliği eklendi

Dünyanın en popüler video izleme platformu YouTube, video indirme özelliğini kullanıma sundu. Çevrim dışı videoları izlemeye olanak sağlayan bu özellik, internet paketinde kota sorunu yaşayan kullanıcıları mutlu edecek. Youtube video indirme özelliğinin yakın zamanda Türkiye'de de kullanıma sunulması bekleniyor.

Mobil devrim iş hayatını değiştirdi

Her yerden çalışma imkânı sunan uygulamalar sayesinde iş dünyasında ofis dışında çalışma trendi hızla yaygınlaşıyor. Mobil devrim ve beraberinde getirdiği fırsatlar, kurumsal ve bireysel hayatın geleceğini şekillendiriyor. Buna bağlı olarak küresel mobil uygulama pazar hacmi 60 milyar dolara yaklaştı.

Whatsapp'a 10 farklı bildirim seçeneği gelecek

WhatsApp, platformuna 10 farklı bildirim seçeneği özelliğini katmayı hazırlanıyor. Kullanıcıların mesajlaşma alışkanlığını önemli ölçüde değiştirecek olan WhatsApp'a dahil olacak yeni özellikte bildirim ayarları artıyor.

Google'da Bitcoin Trump'tan daha fazla arandı

İstanbul Şehir Üniversitesi İşletme ve Yönetim Bilimleri Fakültesi Dekanı Aysan, "Google'da, Bitcoin'in aranması Trump'ın aranmasından çok daha fazla." dedi.

E-ticaret sitelerinde neden cdn kullanılmalı

CDN, web site içeriklerinin son kullanıcıya en yakın noktadan servis edilmesine dayalı network ve sunucu alt yapısına verilen addır.

Kişisel veri endeğerli maden

e-Safe Kişisel Verileri Koruma Zirvesi'nde konuşan BTK Başkanı Sayan, “Veri, günümüzde ve gelecekteki en değerli maden; sosyal medyanın ücretsiz olmasının da en büyük nedeni budur. Kişisel veri konusunu konuştuğumuz bugünde en can alıcı sorulardan biri budur” dedi.

'Türkiye'nin datasına sahip çıkması lazım'

Turkcell Genel Müdürü Terzioğlu, "Türkiye'nin datasına sahip çıkması lazım. Datasını koruması, saklaması, işlemesi ve tekrar dijital servise dönüştürmesi lazım." dedi.

Telefon numaralarını paylaşan korsan siteler kapatılacak

Şahısların rızası olmadan telefon numaralarını internet üzerinden yayınlayan veya başkalarının ulaşmasını sağlayan siteler kapatılıyor.

+

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
Yenisafak.com bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.