İnternet Haberleri

Türk Telekom AKN’siz internet tarife ve fiyatlarını yeniden yayınladı

Türk Telekom AKN’siz internet tarife ve fiyatlarını güncelleyerek yeniden yayınladı. 1 Ocak itibari ile kotasız internet tariflerine geçiş yapacak olan Türk Telekom, resmi sitesinde tüm kotasız internet tarife ve fiyatlarını aşağı çekerek yeniden güncelledi. İşte Türk Telekom'un 1 Ocak itibari ile hayata geçecek olan yeni kotasız internet tarifeleri ve fiyatları.

Microsoft'tan ilginç Windows 95 sürprizi

Microsoft, ilginç bir sürpriz yaparak Windows 95’i tekrar gündeme getirdi. Yazılım devi resmi Twitter hesabından yaptığı paylaşımda Windows 95 logolu bir kazak tasarladıklarını duyurdu.

2018'in en kötü şifreleri

Her yıl olduğu gibi 2018 yılında kullanılan en kötü şifrelerin listesi açıklandı. Bilgisayar korsanları tarafından ele geçirilen ve yayınlanan şifrelerin listesine bakıldığı zaman kullanıcıların kişisel hesap güvenliğine önem vermediği açık bir şekilde görülüyor.

NSA Çin’e karşı uyardı

NSA yöneticileri Çin’e karşı uyarıda bulundu. ABD ile Çin arasında yaşanan ticari krize dikkat çeken NSA yetkilileri, Çin’in ABD’ye büyük bir siber saldırı düzenleyebileceğini belirtti.

MEB'in e-Devlet hizmetlerine rekor ilgi

MEB bilişim sistemleri, 1 milyonun üzerinde personel, özel kurumlar dahil olmak üzere 74 bin kurum, 18 milyon öğrenci ve veli tarafından kullanılıyor.

Google 2018 arama sonuçları açıklandı

Dünyanın en çok kullanılan arama motoru Google, 2018 yılının en çok aranan kelimelerini yayınladı. Google’ın yayınladığı listede Türkiye ve Dünya genelinde aranan kelimeler arasında ilginç sonuçlar var.

Google CEO'su Dragonfly projesini inkar etti

ABD ile Çin arasındaki ticari savaş devam ederken Google’ın CEO’su Sundar Pichai, kongreye çağrılarak sorgulandı. Çin için geliştirilen Dragonfly projesi hakkındaki sorulara kaçamak cevaplar veren CEO, sorgu sırasında zor anlar geçirdi.

Türk Telekom AKN’siz internet tarife ve fiyatlarını açıkladı

Türk Telekom AKN’siz internet tarife ve fiyatlarını açıkladı. 1 Ocak itibari ile kotasız internet tariflerine geçiş yapacak olan Türk Telekom, resmi sitesinde tüm kotasız internet tarife ve fiyatlarını açıkladı. İşte Türk Telekom’un 1 Ocak itibari ile hayata geçireceği kotasız internet tarifeleri ve fiyatları.

NYT: Mobil uygulamalar kullanıcı konumlarını şirketlere satıyor

New York Times, binden fazla popüler mobil uygulamanın kullanıcıların konum bilgilerini toplayarak, bu kişilerin bilgisi dışında başka şirketlere sattığını ortaya çıkardı.

Google Files uygulamasına USB hafıza desteği

Google'ın kullanışlı uygulamalarından biri olan Google Files'a USB bellek desteği geldi. Google Files'a gelen son güncelleme ile artık taktığınız USB belleği görebilecek ve telefonunuzla bellek arasında dosya aktarımı yapabileceksiniz.

Huawei Türkiye AR-GE Merkezi dünyada bir ilki başardı!

Huawei Türkiye AR-GE Merkezi20-21 Kasım 2018 tarihleri arasında Sırbistan’da düzenlenen 26. Uluslararası Haberleşme Forumunda “5G’de milimetre dalga boyu ve görünür ışıkla haberleşmelerinin hibrit uygulaması” başlıklı konferans bildirisinde idi.

Google aramaları ne kadar kişiselleştiriyor?

Google, arama motoru olarak uzun yıllardır dünyanın en çok kullanılan arama motoru ünvanını taşıyor. Şirketin topladığı verileri arama sonuçlarına yansıtması son yıllarda bazı tartışmalara yol açmaya başladı. Google’ın aramayı kişiselleştirilmesi hakkında yapılan araştırma ve sonuçlarını sizinle paylaşıyoruz.

Google Zeki Müren'i Doodle yaptı

Google, Zeki Müren’i unutmadı. Bu sabah internete girmek için tarayıcılarını açan kullanıcılar Zeki Müren için hazırlanan Doodle ile karşılaştı. Zeki Müren neden Doodle oldu? Zeki Müren hakkında merak edilenler haberimizde.

Açık kaynak yazılımlara ilgi artıyor

Bilgi güvenliği ve lisans ücretlerine karşılık yerli ve milli yazılımlarla ilgili çalışmalar son yıllarda hız kazandı. Yazılım konusunda önemli işlere imza atan TÜBİTAK'ın çalışmalarını anlatacağı konferansta, Albil Genel Müdür Yardımcısı Erdal Nalbant da tecrübelerini paylaştı.

100 milyon kullanıcı verisi çalındı

Popüler internet sitesi Quora, bugün kullanıcılarına bir mail göndererek 100 milyondan fazla kullanıcı bilgisinin sızdırıldığını paylaştı. Sızdırılan bilgiler arasında isim, mail adresi, IP, kullanıcı şifresi ve diğer hesap bilgileri bulunuyor.

Geleceği Yazan Kadınlar Dijital Zeka’yı test ediyor

Turkcell'in hayata geçirdiği sosyal sorumluluk projesiyle yazılım ve kodlama eğitimleri alıp projeler üreten ‘Geleceği Yazan Kadınlar’ artık dünyanın önde gelen platformlarını test eder hale geldi. Tüm dünyada, çocukları dijital dünyaya hazırlama konusunda standart kabul edilen ve Turkcell tarafından Türkiye’ye kazandırılan Dijital Zeka DQ eğitim platformu yazılımcı kadınlar tarafından bir hafta boyunca test edilecek.

PewDiePie'a destek olmak isteyen hackerlar 50 bin yazıcıya sızdı

YouTube savaşlarına hackerlar da katıldı. PewDiePie ile Hindistanlı T-Series arasındaki abone sayısı rekabeti ilginç bir boyuta geldi. Şimdilik dünyanın en çok takipçiye sahip olan hesabı PewDiePie’a hackerlardan destek geldi. 50 bin yazıcıya sızan bilgisayar korsanları insanlara PewDiePie kanalına abone olun çağrısı yaptı.

Jobs Google'ın yoluna taş koymuş

Steve Jobs’un, 8 yıl önce Google’ı engellemek için Yelp yöneticilerine yapılan teklifi kabul etmemelerini söylediğini biliyor muydunuz? Jobs, stratejik bir hamleyle bugün 100 milyon kullanıcıya ulaşan platformun satışını engellemişti.

Yerli yazılım kullanırsanbilgilerin çalınmaz

Şirketlerin sıkça kullandığı ‘ERP’ adıyla bilinen kurumsal kaynak yazılımları, Türk firmaların tüm mahremiyetini yabancılara teslim ediyor. Yüzlerce milyon dolarlık sektörde milli yazılımlar kullanılmazsa Türkiye çok büyük tehditlerle karşı karşıya kalacak.

Siber güvenlikte yerlileşme artıyor

Başkan Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla Devlet Denetleme Kurulu’nun hazırladığı raporda ilkokuldan itibaren siber güvenlik eğitimi verilmesi tavsiye edilirken, yerli siber güvenlik firmaları da nitelikli işgücü açığını kapatmak için çalışmalar başlattı.

Yerli yazılıma NATO kapısı açıldı

Askeri kara araçları için standartları karşılayan "video yönetim sistemi" geliştiren ve bin 500 askeri tekerlekli araca uygulayan Asis, ürün gamını geliştirmeyi ve ihracatı hedefliyor. Yazılım geliştirme alanındaki kalitesini tescilleyen şirket, başta ABD olmak üzere NATO ülkelerine ve uluslararası alandaki askeri projelere teklif verme imkanına kavuştu.

Turkcell ve Huawei’den KKTC’nin dijital dönüşümü için önemli iş birliği

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin dijitalleşmesi yolunda önemli bir kilometre taşı olan iyi niyet protokolü imzalandı. Turkcell’in adadaki iştiraki Kuzey Kıbrıs Turkcell ve teknoloji iş ortağı Huawei, KKTC vatandaşlarının hayatını kolaylaştıracak gelişmiş iletişim teknolojilerine dayalı projeleri Lefkoşa’da hayata geçirecek.

5G dünya nüfusunun yüzde 40'ını kapsayacak

Yayınlanan yeni bir rapor, yaklaşık 1.5 milyar insanın 2024 yılına kadar 5G ağına erişebileceğini duyuruldu. Ayda yaklaşık 5.3 gigabyte olan hücresel veri tüketiminin 2024 yılına kadar yaklaşık dört kat artacağı ve ayda 21 gigabyte’a ulaşacağı ve ayrıca, 5G’nin dünya genelinde yüzde 25'lik bir mobil bilgi akışına yol açacağı düşünülüyor.

6 milyon BiP'li kampanyadan faydalandı

Turkcell, Enflasyonla Topyekün Mücadele Programı kapsamında yaptığı '2 kat internet' kampanyasıyla 6 milyon kişiye ulaştı. BiP üzerinden devam eden kampanya Turkcell kullanıcılarının yoğun ilgisiyle karşılandı.

Google Translate tamamen yenilendi

Google’ın ücretsiz olarak sunduğu çeviri hizmeti Google Translate tamamen yenilendi. Diller arası çevirilerde sıralama, daha fazla dosya türü desteği ve daha sağlıklı çeviriler uygulamanın güncel sürümüyle kullanıcıların hizmetine sunulacak.

Artık belgeleri açmadan çevirecek

Google’ın 103 dilde yılda toplam 30 trilyon cümle çevirisi yapan servisi Google Translate’e (Çeviri) doküman çevirme özelliği eklendi. Bu yeni özellikle kullanıcılar, bilgisayarlarındaki doc, pdf, ppt, ps, rtf, txt ve xls gibi uzantıları olan belgelerini doğrudan Google Çeviri’ye yükleyip, istedikleri dilde çevirebilecek.

Google çalışanları Dragonfly projesini protesto etti

Google çalışanları yine arama motoru devini protesto ediyor. Google’ın Çin için geliştirdiği Dragonfly isimli arama motorunun durdurulması için bir grup çalışan Uluslararsı Af Örgütü’ne üye oldu. Google çalışanları Dragonfly’ın sansür içerdiği ve aramalarda devlet gözetimi sağladığı için durdurulmasını talep ediyor.

Google'ı şikayet edecekler

AB üyesi çeşitli ülkelerde yer alan tüketici dernekleri, konum takip etmesi nedeniyle Google'ı düzenleyici kurumlara şikayet edeceklerini bildirdi.

Google'ı şikayet edecekler

AB üyesi çeşitli ülkelerde yer alan tüketici dernekleri, konum takip etmesi nedeniyle Google'ı düzenleyici kurumlara şikayet edeceklerini bildirdi.

Türkiye’nin geleceği kapılarını kadınlarla açıyor

Türkiye’nin teknoloji sektöründe kadın istihdamını artırmak, teknoloji üreten ülke olmak ve yerli insan kaynağıyla fark yaratan nesiller yetiştirmek vizyonuyla hayata geçirilen “Geleceği Yazan Kadınlar” projesi, ikinci yılında da tüm hızıyla devam ediyor.Emine Erdoğan’ın da destek verdiği proje, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, Turkcell ve TOBB Kadın Girişimciler Kurulu işbirliğiyle hayata geçiriliyor. Geleceği Yazan Kadınlar, Turkcell Akademi’nin hazırladığı eğitim yolculuğunu tamamladıktan ...

Güvenli internet kullanıcısı 6,3 milyona ulaştı

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından 2011'de verilmeye başlanan güvenli internet hizmetinden yararlanan abone sayısı 6,3 milyona çıktı.

Google 7 AB ülkesi tarafından suçlanıyor

Google, Avrupa Birliği Veri Koruma Tüzüğü’nü ihlal etmek nedeniyle 7 ülke tarafından suçlanıyor. Avrupa Birliği Tüketici Komisyonu’na yapılan şikayetlerde Google’ın konum takibi özelliği yer alıyor. Eğer şikayetler haklı bulunursa Google yüklü bir para cezasıyla karşı karşıya kalacak.

+

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.