İnternet Haberleri

Apple'ın hangi verilerinizi topladığını görebileceksiniz

Facebook, Instagram ve WhatsApp gibi sosyal medya hizmeti sağlayan şirketlerin ardından Apple da veri indirme seçeneğini aktif etti. Fotoğraflar, mesajlar, arama geçmişi, sağlık verileri ve iTunes satın almaları gibi depolanan tüm verilerinizi artık indirebileceksiniz.

20 yıllık güvenlik protokolünü sona erdiriyor

Transport Layer Security veya kısaca TLS olarak adlandırılan web bağlantı güvenliği yakın zamanda eski sürümlerine desteğini kesecek. Tarayıcılar da buna hazırlık yapıyor.

Video paylaşım sitesi YouTube'a erişim sağlanamıyor

Video paylaşım sitesi YouTube'a erişim sağlanamıyor. Kullanıcılar site ana sayfasına tıkladıklarında 'bir hata oluştu' uyarısıyla karşılaştı. Dünya genelinde erişimin sağlanamadığı YouTube ile ilgili TeamYouTube ekibi düzeltme çalışmasının sürdüğü belirtilirken, yaşanan sorun da birkaç saat sonra çözüldü.

Teknoloji dünyasından Kaşıkçı tepkisi

Google, Suudi Arabistan’daki bir konferansa Cemal Kaşıkçı’nın ortadan kaybolması nedeniyle katılmayacağını açıklayan son şirket oldu. Teknoloji dünyasından ünlü şirketlerin katılacağı üç günlük konferansa Viacom, Ford ve Uber’in de katılmayacağı belirtiliyor.

Microsoft'un kurucu ortağı Paul Allen hayatını kaybetti

Dünyaca ünlü teknoloji firması Microsoft'un kurucu ortağı Paul Allen, 65 yaşında kanserden hayatını kaybetti. Allen, 20.3 milyar dolarlık servetiyle dünyanın en zengin 21. kişisiydi.

Hadi'den görme engellilere destek

Canlı bilgi yarışması ‘Hadi’ bugün 20.30’da düzenleyeceği yarışma ile görme engelliler için farkındalık oluşturmaya hazırlanıyor.

Hollanda: Rusya ile siber savaştayız

Hollanda Savunma Bakanı Ank Bijleveld dikkat çekici bir çıkış yaptı ve Rusya ile siber savaş halinde olduklarını söyledi.

8-14 Ekim 2018 dijital gündem

Teknolojinin hızla gelişen ve değişen dünyasından haberleri derlediğimiz ‘Dijital Gündem’ köşesinde haftanın en çok okunan 10 haberini sizin için derledik. Bu hafta da teknoloji gündemi oldukça yoğun geçti. Google, Pixel 3 ve Pixel 3 XL modellerini tanıttı.Apple yine yazılım sorunları yaşıyor. Twitter’da bir limonun yuvarlanma videosu kısa sürede 10 milyon defa izlendi. Soyuz roketi fırlatılırken bir kaza meydana geldi ve uzaya gidecek astronotlar geri döndü.

Avrupa Parlementosu dünya genelinde interneti sansürlemeye hazırlanıyor

Avrupa Parlamentosu’nun dünya genelindeki kullanıcıları etkileyecek internet sansürü kararı için son adımlar atılıyor. Kararın yürürlüğe girmesi halinde internet sitelerinde yapılan paylaşımlar birçok karışıklığa sebep olacağa benziyor.

Google’ın kamera ile çeviri özelliğinin dil desteği genişletiliyor

Google’ın en çok kullanılan hizmetlerinden biri olan Google Translate’in kamera ile çeviri özelliğine yeni dil desteği geliyor. Günlük rekor seviyede çeviri yapan platform, yeni dil seçenekleri ile daha geniş bir kitleye ulaşmayı hedefliyor.

Dünyada internet 48 saat içinde kesilebilir

Alan adlarının ve IP adreslerinin kayıtlarının tutulmasından sorumlu olan İnternet Tahsisli Sayılar ve İsimler Kurumu (ICANN), alan adı sistemini (DNS) ve internet adres defterlerini korumaya yardımcı olan şifreleme anahtarlarını değiştirecek.

Orta Doğu’yu hedefleyen Muddy Water Türkiye’ye de sıçradı

İlk kez 2017 yılında Irak ve Suudi Arabistan’da görülen Muddy Water aktivitesinin Ürdün, Türkiye, Azerbaycan, Pakistan ve Afganistan’daki kamu kurumlarını da tehdit ettiği ortaya çıktı. Yayılmak için yüksek düzeyde özelleştirilmiş oltalama mesajlarını kullanan grup, içine özel makrolar yerleştirilmiş ofis dosyalarını kullanıyor.

Milyonlarca WhatsApp kullanıcısının bilgilerini korudu

Google çalışanı Natalie Silvanovich'in keşfettiği açık sayesinde, milyonlarca WhatsApp kullanıcısının bilgilerinin korunması sağlandı.

Amazon Türk yazılımcı arıyor

Geçtiğimiz ay Türkiye’de faaliyet göstermeye başlayan Amazon, Türk kullanıcılarının işini kolaylaştıracak yapay zeka destekli sesli asistan Alexa için yazılımcı aradığını duyurdu.

Xiaomi Türkiye’de online mağazasını da açtı

Çinli teknoloji devi Xiaomi, Türkiye’de açtığı fiziki mağazanın ardından online mağazasının açılışını gerçekleştirdi. Evofone distribütörlüğünde Türkiye’ye giriş yapan firma, N11 platformu üzerinde ilk online resmi mağazasının açılışını da yapmış oldu.

eBay’den Amazon'a ağır suçlama

Dünyanın iki büyük online satış platformu Amazon ile eBay, deyim yerindeyse, birbirine girdi. eBay, Amazon’u kendi iç mesajlaşma sistemine girip, satıcılarını çalma girişiminde bulunduğunu iddia etti.

1-7 Ekim 2018 dijital gündem

Teknolojinin hızla değişen ve gelişen dünyasından haberdar olmanız için bundan böyle her Pazar günü, o haftanın en çok okunan 10 teknoloji haberini “Dijital Gündem” köşesinde sizlere sunacağız. Bu haftanın ilk dijital gündemi oldukça yoğun. İstanbul Acıbadem’de görüntülenen ve UFO olduğu iddia edilen gökyüzündeki hareketli ışıklara açıklama geldi. Paris Otomobil Fuarı’nda görücüye çıkan Citroen C5 Aircross ziyaretçilerden tam not aldı. Yerli üretim logosuna sahip ilk akıllı telefon belli oldu. İ...

Mühendis çiftten yerli ve milli dosya transferi uygulaması

Konya'da yaşayan bilgisayar mühendisleri Gamze ve Mehmet Özcan çifti, tamamen yerli olarak ürettikleri siber güvenlik, yapay zeka ve görüntü işleme yazılımları ile endüstri alanında faaliyet gösteren birçok firmanın ihtiyacını karşılıyor. 11 yıldır yazılım sistemleri üzerine çalışan çift, dosya transferi için kullanılan 'WeTransfer'den çok daha iyi olan 'Filegoes' programını çıkardı.

Çin Amerikan devlerini hackledi

Çin devletinin, bilgisayarlara çip yerleştirerek aralarında Amazon ve Apple`ın da bulunduğu 30 Amerikan şirketini “hacklediği” iddia edildi.

İnternette Netflix sömürüsü

130 milyon abonesi olan dijital film ve dizi platformu Netflix, dünyada kullanımda olan internet trafiğinin yüzde 15’ini tüketiyor. Toplam internet kullanımında videonun ardından, yüzde 17 ile web tarayıcıları, yüzde 7,8 ile oyun, yüzde 5,1 ile de sosyal medya kullanımı geliyor.

Zekâ Gücüseferberliği

Turkcell’in 2016 yılında hayata geçirdiği, Türkiye’nin üstün zekâlı çocuklarına yönelik eğitim seferberliği çocuklar, daha fazla başarı hikâyesi yazabilsin diye ‘Zekâ Gücü’ne dönüşüyor. 27 şehirdeki, 33 laboratuvar ile yola devam eden projesi, her geçen gün katlanarak gelişiyor.

Mobil abone sayısı Türkiye nüfusuna yaklaştı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, mobil abone sayısındaki artışın yılın ikinci çeyreğinde de artarak Türkiye nüfusuna yaklaştığını belirtti. Geçtiğimiz yıl 77.8 milyon olan abone sayısı bu yılın ilk yarısında 79.5 milyona ulaştı. Böylece 80 milyon 810 bin 525 olan Türkiye nüfusuna yaklaştı.

5G laboratuvarları Ankara'da kuruluyor

İletişimin yeni çağı 5G için çalışmalar hız kesmeden devam ediyor. Türkiye'nin en iyi üniversitelerinden üçü, 5G çalışmaları için yeni laboratuvarlar kurmaya başladı. Hacettepe, ODTÜ ve Bilkent'e kurulacak laboratuvarlar, servis sağlayıcıların kaynaklarıyla Türkiye'yi 5G'ye taşıyacak.

Dijital İpek Yolu 1.200 köye geniş bant internet götürüyor

Kazakistan'da bin 200'den fazla köye geniş bant internet erişimi sağlanacak. Dijital İpek yolu projesi kapsamında yapılan anlaşmayla 2020'ye kadar 4 milyon kişi internete kavuşacak.

A101’den dev hamle: Rakiplerini geride bırakacak

A101’den, rakiplerini geride bırakacak bir hamle geldi. Uyguladığı kampanyalar ile her hafta adından söz ettiren marketler zinciri kullanıma sunduğu online mağazası ile evden alış veriş dönemini de başlattı.

Sokakta Instagram takipçi ve beğeni satıyor

Adana'da girişimci Yılmaz Fikriderin, sokağa tezgah açıp, sosyal medya platformlarında fenomen olmak isteyen kişiler için sanal takipçi, beğeni ve yorum satışı yapıyor.

AB internet devlerini sorumlu tutacak

İnternet dünyasını tekeline almaya çalışan Google, Facebook ve Twitter AB’nin yeni eylem planıyla zorlu bir sürece girebilir. Şimdiye kadar, çevrimiçi sosyal medya platformları yeni yasayla, yayınlanmış olan içeriklerden yasal olarak sorumlu olacak.

İnternetin babasından yeni internet projesi

Facebook'un Cambridge Analytica skandalıyla başlayan gizlilik tartışmalarına www’nun mucidi Tim Berners-Lee noktayı koymaya hazırlanıyor. Yeni projesiyle interneti Google ve Facebook gibi devlerin tekelinden çıkararak merkezsiz bir hale getirmeyi hedefliyor. Tim Berners-Lee, MIT’den uzmanlarla açık kaynak kodlu Solid projesi üzerinde çalışmaya başladı.

Dijital dönüşüm için tam zamanı

Türkiye’nin de dahil olduğu 42 ülkede 4 bin 600 işletme üzerinde gerçekleştirilen Dell Technologies Dijital Dönüşüm Endeksi sonuçları Dell Technologies Forum 2018’de açıklandı.

Hedef dünyadailk 10'a girmek

Kule endüstrisi her yıl ortalama tek haneli büyürken, Global Tower yüzde 30 seviyelerinde büyümeye devam ediyor. Şirketin Genel Müdürü Nihat Narin, “Hedefimiz Avrupa’nın ilk 3, dünyanın ise 10 büyük şirketi arasında yer almak” diyor.

Instagram'ın yeni yöneticisi Adam Mosseri oldu

Fotoğraf ve video paylaşım uygulaması Instagram'ın yeni yöneticisi, şirketin Ürün Müdür Yardımcısı Adam Mosseri oldu.

'Siber güvenlikte yerli çözüm üretilmeli'

Yüksek maliyetli yabancı siber güvenlik çözümleri, ithalatı artırmalarının yanı sıra yerli, milli ürünlerle desteklenmediği için büyük zafiyetlere yol açabiliyor. BÜSİBER yöneticisi Doç. Dr. Bilgin Metin, bu konuyla ilgili olarak acilen yerli çözümlerle ek bir savunma hattı oluşturulmasına dikkati çekti.

+

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
Yenisafak.com bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.