Türk öğrenciler NASA uzmanını şaşırttı

NASA'da asteroitler ve göktaşları üzerine araştırma yapan Dr. Michael Zolensky, Türkiye'deki lise ve üniversite öğrencilerinin uzaya ilgisine çok şaşırdığını belirtti.

Türk bilim insanları insan ve hayvan deneklerini tarihe gömüyor

TÜBİTAK destekli proje kapsamında biyoyazıcılarla üretilecek deri çipi sayesinde, ilaç geliştirmede hayvan ve insan denek kullanılmasının önüne geçilmesinin yanı sıra çalışmalarda yaşanan zaman ve ekonomik kayıplar en aza indirilecek.

Uzaydaki Tesla'yı takip edebilirsiniz

Elon Musk’ın Falcon Heavy ile uzaya gönderdiği Tesla Roadster’in konumunu takip edebilirsiniz. Geçtiğimiz hafta gerçekleştirilen uçuş sonrasında Mars’a gönderilen arabanın rotasından çıktığı haberleri ortaya çıkmıştı.

Başlarına kazık geçirilmiş

İsveç'in Östergötland bölgesindeki bir kazıda 8 bin yıllık kafataslarının olduğu mezar bulundu.Gölün içine yapılmış bu mezarda 10 yetişkin ile bir bebeğin iskeletinin bulunduğu ve bunlardan ikisinin de başına kazık geçirildiği belirtildi.

Batarya için Türkiye ile görüşüyor

Merkezi Çin'de bulunan teknoloji firması Qingdao Desten Science'ın Yöneticisi Thomas Damitz, batarya teknolojisi için Türkiye ile görüşmeler yaptıklarını söyledi.

Sadece bir atomun fotoğrafını çekti

Gözlemlemek için elektron mikroskobu kullanılan ve bilinen en küçük yapı taşı olan atomun fotoğrafı çekildi. Oxford Üniversitesi’nde fizik üzerine doktora yapan bir öğrenci yalnızca bir atomun fotoğrafını çekmeyi başardı.

Uluslararası Uzay İstasyonu'na ulaştı

Gıda, yakıt ve su taşıyan Progress MS-08 adlı Rus kargo kapsülünün Uluslararası Uzay İstasyonu'na ulaştığı bildirildi.

Yerli organik güneş paneli üretildi

Ege Üniversitesinde (EÜ) yerli imkanlarla organik güneş paneli üretildi. Sıradan güneş panellerinin 4'te 1'i kadar büyüklüğünde olan bu paneller, esnek yapısı ile her yüzeyde kolaylıkla kullanılabiliyor. Ayrıca bu organik gneş panelleri 4 kat daha az maliyete tamamen yerli olarak üretilebiliyor.

SpaceX küresel hızlı internet uydularını fırlatıyor

Elon Musk’ın CEO’su olduğu SpaceX firması Dünya genelinde hızlı internet hizmeti sunacak uydu serisi için testlerine başlıyor. Girişimcinin yıllardır konuşmalarında dile getirdiği proje çok yakında hayata geçecek.

Bilim insanları uyardı: Bu kentler su altında kalabilir

Bilim adamları küresel deniz seviyesindeki artışın son 25 yılda giderek hızlandığı, bunun sahil kentleri için büyük problemler doğurabileceği uyarısında bulundu.

Savaş robotları karaborsaya düşebilir

Savunma Sanayii Müsteşarlığı iştiraklerinden STM AŞ'nin teknolojik düşünce merkezi ThinkTech, yapay zeka ve bu alandaki olası gelişmelerin değerlendirildiği bir rapor hazırladı. Hazırlanan rapora göre ise yapay zeka ile donatılan savaş robotları yakın zamanda karaborsaya düşebilir ve günümüz silah satışlarının yerini alabilir.

Jeotermal kaynaktan elektrik üretimini yüzde 20 arttıracak

Türk bilim insanları, jeotermal kaynaktan elektrik üretimi performansını yaklaşık yüzde 20 arttıracak malzeme geliştirdi.

Drone'lar için siber savunma kalkanı

Önceleri eğlenerek izlediğimiz “Drone”lar artık şirketler ve hatta devletler için siber tehdide dönüştü. 2025’te 127 milyar dolarlık büyüklüğe ulaşacak bu endüstrinin yarattığı tehdit, özel şirketlerin de gündeminde.

Arkadaşı için 'kapı açan' robot geliştirildi

Geçtiğimiz yıl 100 milyon dolar karşılığında Softbank tarafından satın alınan Boston Dynamics, arkadaşı için kapı açan ve kapıyı açık tutan robot geliştirdi. SpotMini isimli bu robot, kısa süre içinde sosyal medyada fenomen olmayı da başardı.

Alzaymır teşhisinde Türk imzası

Nörolojik ve psikiyatrik hastalıklara çare bulmak için 25 yıldır çalışan Türk bilim insanı Prof. Dr. Genç, birçok kez ödüle layık görülen, bazıları "ilk" niteliğindeki çalışmalarıyla bu alandaki araştırmalara yön verdi.

Bu dinozor fosilleri Kars'ta sergileniyor

Doğu Anadolu Bölgesi'nde Kars Arkeoloji Müzesi'nde sergilenen, 65 milyon yıl önce yaşamış Tirinazor grubundan dinozora ait 40 kilogram ağırlığındaki ayak bilek kemiği fosili yoğun ilgi görüyor.

Akıllı keşif balığı üretildi

Fırat Üniversitesinde (FÜ) öğretim elemanları, gerçek bir balığın sinir sistemi ve tuna balığını model alarak 3 boyutlu yazıcıyla 3 boyutlu hareket kabiliyetine sahip keşif, gözlem, araştırma ve askeri amaçlı kullanılabilecek "Robot Balık" üretti.

Buzulların kâşifi Türk bilim kadını

Türk bilim kadını Doç. Dr. Burcu Özsoy, Antarktika'da ay yıldızlı bayrağı dalgalandıran araştırma ekibinin liderliğini üstlenerek yürüttüğü çalışmalarla hem Türkiye'nin hem kadınların gururu oldu.

Dünya’ya çok yakın mesafeden geçti

Dünya ile Ay arasındaki mesafenin 5te1’i kadar yakınından 2018 CB olarak adlandırılan meteor geçti. NASA’nın desteklediği Catalina Gökyüzü Araştırma Merkezi sayesinde tespit edilen meteor, çok yakın bir mesafeden geçti ancak hiçbir tehlike oluşturmadı.

Kurşun geçirmez tahta geliştirdiler

Bilim insanları yine bizleri hayrete düşürmeyi başardı. Yaptığı özel bir karışım sonucu tahtayı kurşun geçirmez hale getiren bilim insanları, bu maddeyi birçok alanda kullanmayı hesaplıyor.

Dünya'nın yakınından asteroit geçecek

Gök bilimciler, "2018 CB"nin yerküreye, Dünya ile Ay arasındaki mesafenin beşte biri uzaklıktan geçeceğini açıkladı.

Yumuşak dokuya sahip robot geliştirildi

Bilkent Üniversitesinden araştırmacılar, ahtapot, salyangoz, fare gibi hayvanların esneyebilir vücut özelliklerinden esinlenerek yeni nesil yumuşak yapılı robotlar geliştirmeye başladı.

İnsan yumurtası geliştirildi

Bilim adamları, insan yumurtalarını ilk kez laboratuvar ortamında geliştirmeyi başardı.

Musk’ın gözü yüksekte

ABD’li girişimci Elon Musk’ın uzay aracı ve roket üreticisi şirketi SpaceX, 6 Şubat’ta Falcon Heavy roketini fırlattı. ‘Yeni bir dönemin başlangıcı’ olarak değerlendirilen fırlatmanın ardından şirket, Dragon uzay aracıyla mürettebat taşımayı ve Big Falcon Rocket’in 2019’daki test uçuşları için hazırlıklara başlamayı planlıyor.

Işık elektron parçacıklarını yavaşlatıyor

Bilim adamları, ışığın uç koşullarda atom altı elektron parçacıklarının hareketini yavaşlatabildiğini belirledi. Söz konusu koşullarda elektronların aşırı enerjiyle yüklenmesi nedeniyle atalet noktasına yaklaştığı belirtildi.

Aziz Sancar'ın yanında 'DNA'yı araştıracak

Bilkent Üniversitesinde kanser üzerine araştırmalar yapan genç genetik bilimci Nazlı Değer, ABD'deki Kuzey Karolina Üniversitesinde Aziz Sancar ile kanserin yanı sıra DNA hasarları ve onarımı üzerine araştırmalar yapacak.

Elon Musk’ın spor otomobili Mars rotasına girdi

SpaceX firmasının dün Falcon Heavy roketiyle uzaya fırlattığı Tesla Roadster, Mars yörüngesine doğru ilerlemeye başladı. İçinde yapay astronot bulunan aracın rotaya girdiğini Elon Musk Instagram üzerinden duyurdu.

Altın külçe üreten bakteri keşfedildi

C-metallidurans bakterisi üzerinde araştırma yapan bilim insanları, bakterinin atığını incelediklerinde şoka döndü. İnceledikleri bakteri resmen külçe altını bünyesinden dışarı atıyordu.

Bu yılın 5 gözde teknolojisi

2018 yılının bağlantının bir sonraki seviyeye taşınacağı yıl olmasını öngören Cisco, bağlantıdan daha fazla değer elde edebilmek için yatırım yapılması gereken teknoloji trendlerini açıkladı.

TRAPPIST-1'deki gezegenlerde bol miktarda su olabilir

Dünya büyüklüğündeki yedi gezegenden oluşan TRAPPIST-1 sistemindeki gezegenlerden bazılarında bol miktarda su bulunabileceği tespit edildi.

Donmuş topraklarda dünyanın en büyük civa rezervi keşfedildi

Kuzey yarım kürede donmuş topraklarda, gezegende diğer tüm araziler, okyanuslar ve atmosferde bulunanın neredeyse iki katı civa içeren bir rezerv keşfedildi.

Uzayda tarihi gün: Falcon Heavy fırlatıldı

Ünlü girişimci Elon Musk’ın uzay taşımacılığı şirketi SpaceX, dünyanın en güçlü roketi olan Falcon Heavy’i başarılı bir şekilde fırlattı. İnsanlığın Uzay yolculuğu için büyük öneme sahip olan fırlatma anı milyonlarca kişi tarafından izlendi. Fırlatma işlemi sorunsuz gerçekleşirken, roketin yük kısmında bulunan Tesla Roadster Mars’a doğru yola çıktı. Falcon Heavy’den ayrılan iki kapsül ise tekrar kullanılmak üzere dünyaya döndü.

+

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
Yenisafak.com bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.