Bilim Haberleri

Robot teknolojisi Türk kahvesine de el attı

Endüstriyel robotların Türkiye’deki en büyük buluşması olarak WOW Kongre Merkezi’nde 16-18 Ekim'de düzenlenen 4. Robot Yatırımları Zirvesi ve Sergisi’ne katılan Mitsubishi Electric, ziyaretçilere Türk kahvesi servis eden Japon robotuyla öne çıktı.

Beyin ameliyatlarının süresi kısalacak

Aydın Üniversitesi (İAÜ) ile girişimci akademisyenler tarafından kurulan InnowayRG'nin geliştirdiği ekartörün patenti 3.2 milyon liraya GRAVITY Health Technologies firmasına lisanslandı. Ameliyat sürelerini kısaltan tek kullanımlık ekartör, beyin dokusuna zarar vermiyor.

Türk bilim insanının ödüllü projesi kanser tedavisinde umut oldu

Türk bilim insanı Doç. Dr. Can Küçük, "agresif" kansere dönüşme riski tahmin edilemeyen iki "öncül" hastalıkla ilgili projesiyle "Küresel Araştırma Ödülü"ne layık görüldü.

ASELSAN ile tıbbi cihaz üretecek

Tıbbi cihaz sektörüne de yeni bir soluk getirmeyi hedefleyen ASELSAN, Biosys Biyomedikal ile yoğun bakım ventilatör (yapay solunum cihazı) cihazları için birlikte çalışacak.

NASA ilk defa kara delikten bir şeyin çıktığını gözlemledi

Uzayla ilgili en gizemli şeylerden birisi olan kara deliklerin her şeyi yuttuğuna dair teoriler varken yaşanan son olay bilinenleri tamamen değiştirdi. NASA tarafından kara delikten çıkan bir şey kaydedildi.

Çin Ay'ın da çakmasını yaptı

Çin yapay Ay üretimi için kolları sıvadı. Her geçen gün yeni bir çılgın projeye imza atan Çin, bu seferde inanılması güç bir projeye imza atmaya hazırlanıyor. Şehirleri güneş ışığı ile aydınlatmayı hedefleyen ülke, yapay Ay yapabilmek için hazırlıklarını tamamlıyor.

Türk bilim insanı Yıldız öğrencilere NASA'dan seslendi

NASA'da görev yapan Türk bilim insanı Dr. Umut Yıldız, video konferans yöntemiyle canlı bağlantı kurarak Sakarya Üniversitesi öğrencilerinin merak ettiği soruları cevapladı.

Antarktika'daki buzullarda korkunç sesler kaydedildi

Kutuplarda araştırma yapan bilim insanları, buzullardan gelen ve insan kulağının duyamayacağı sesleri kaydetmeyi başardı. Ortaya çıkan kayıt ise oldukça ürkütücü.

Depremleri önceden bildirecek

Tokyo Metropolitan Üniversitesinden bir ekip, dünyada jeomanyetik alanlarda değişiklikleri analiz ederek depremleri önceden haber vermeyi öğrenen bir makine geliştirdi.

Uzay mühendisleri Uludağ’da yetişecek

Türk havacılık ve uzay sanayii alanında uzman personel yetiştirmek isteyen TUSAŞ, ülkenin önde gelen 20 üniversitesiyle protokol imzaladı. Protokolde Bursa Uludağ Üniversitesi de yer aldı.

Dünyanın en zengin adamı uzay hayalini açıkladı

Dünyanın en zengin insanı olarak bilinen Jeff Bezos, katıldığı konferansta uzayın geleceği hakkında açıklamalarda bulundu. Yakın zamanda güneş sistemine yayılmış bir şekilde yaklaşık 1 trilyon insanın yaşayacağını açıklayan Bezos, bu insanların uzayda çalışacaklarını ifade etti.

Chandra Teleskobu'nun arızası belli oldu

ABD Havacılık ve Uzay Ajansı NASA, Chandra X-Işını Teleskobu'nun uyku moduna geçmesine yol açan problemin denge çarkında meydana gelen teknik arızadan kaynaklandığını belirledi.

Giyilebilir ve yıkanabilir nanojeneratör geliştirildi

Çinli bilim insanları, mobil cihazlar için giyilebilir ve yıkanabilir nanojeneratör üretti. Söz konusu nanojeneratörler mobil elektronik aletlere güç sağlamak için insan hareketlerinden enerji üretebiliyor.

Türk patolog dünyada en etkin 100 isim arasına girdi

Necmettin Erbakan Üniversitesi Patoloji Anabilim Dalı öğretim üyesi Dr. Oltulu, "Dünya Patolojisinde En Etkin 100 İsmi" listesinde, tek Türk bilim insanı olarak yer aldı.

Aziz Sancar'a Özbekistan'da fahri doktora

Prof. Dr. Aziz Sancar'a Özbekistan Milli Üniversitesi tarafından fahri doktora unvanı verildi. Çok sayıda Özbek öğrenci ve öğretim üyesinin katıldığı konferansta Türkiye'nin Taşkent Büyükelçisi Ahmet Başar Şen, TİKA Taşkent Program Koordinatörü Ali İhsan Çağlar ve Özbekistan Milli Üniversitesi Rektörü Avaz Marahimov da hazır bulundu.

Sürücüsüz taksiler yola çıkıyor

Sürücüsüz taksiler Dubai’de görücüye çıktı. Gitex etkinliğinde sergilenen sürücüsüz taksi modelleri birkaç gün içinde yollarda test edilmeye başlayacak. Araçlar ilk etapta şehrin belirli kısımlarında ve yüksek güvenlik önlemleriyle yola çıkacak.

Uyduları ekvatora üçgen şekilde konumlandıracak

Çin, uzayda kütle çekimi dalgalarının ölçümü yapmak üzere gelecek yıl uzaya 3 uydu yollamayı planlıyor. Dünya'yı Lazer interferometre teknoloji ile tarayacak olan uydular, ekvatora üçgen formunda konumlandırılacak.

Uzmanlardan büyük iddia: Yeni bir yaşam formundan kaynaklanabilir

Gök bilimciler son bir yılda uzayın derinliklerinden gelen 20 kadar yeni radyo sinyali tespit etti. Sinyallerin en yakınının ise 425 milyon ışık yılı uzaklıkta olduğu belirtiliyor ve bazı uzmanlar ise ışık kaynağının uzaylı bir yaşam formundan kaynaklanabileceği ifade ediyor.

20 adet hızlı radyo patlama tespit edildi

Gök bilimciler son bir yılda uzayın derinliklerinden gelen 20 kadar yeni radyo sinyali tespit etti.

Hamam böceğinden bor bileşenli radyasyon zırhı üretti

Balıkesir Şehit Prof. Dr. İlhan Varank Bilim ve Sanat Merkezi’nde proje öğrencisi olan Alperen Berberoğlu hamam böceği ve bordan elde ettiği solüsyonla radyasyon geçirmeyen yelek üretti.

İHA tasarlayan ekip ödüle doymuyor

Eskişehir Teknik Üniversitesi (ESTÜ) öğrencileri tarafından 2010 yılında kurulan "Anatolia Aero Design" takımı yaptığı insansız hava araçlarıyla (İHA) birçok uluslararası yarışmadan ödülle dönüyor.

Kız öğrenciler Kanada’da Türkiye’yi temsil edecekler

Anadolu’nun ilk kez kız öğrencilerden oluşan ’Hitit Angels’ robot takımı, gelecek yıl Kanada’da yapılacak olan Uluslararası First Robotics Competition (FRC) yarışmasında Türkiye’yi temsil edecek.

Bebeğin anlık durumunu ölçen bileklik geliştirildi

Erciyes Üniversitesi Mühendislik Fakültesinden 2 öğrenci, Erciyes Teknopark’ta şirket kurarak, bebeklerin ateş, nabız, vücut nemi ve kandaki oksijen miktarlarına dair verileri ölçen bileklik ve yazılım geliştirdi. Bileklik sayesinde ebeveynler, yanlarında olmasalar bile bebeklerinin sağlık verilerini anlık olarak edinebilecek.

Bayraktar: Hedefimiz insansız savaş uçağını 2023’ten önce uçurmak

T3 Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Selçuk Bayraktar, sonraki hedeflerinin insansız savaş uçağını yapmak olduğunu belirterek "Tabii uzun sürecek program bunlar. Bir anlamda gelecekte yapılacak bütün savaş uçakları insansız olacak. Ses hızına yakın ya da üzerinde kabiliyetlere sahip bir uçak olacak. Onun da 2023’den önce semalarımızda uçuşuna başlayacağız." dedi.

4 aydır haber alınamıyor

NASA’nın Mars’ın yüzeyinde görev yapan yapması için 2003 yılında uzaya gönderdiği keşif aracı Opportunity’den 45 gündür haber alınamıyor. 90 günlük bir inceleme yapması için gönderilen fakat 14 yıldır kullanılan uzay aracının, Mars’ta meydana gelen kum fırtınasından olumsuz etkilendiği düşünülüyor.

Kök hücreden retina üretildi

ABD'de bilim adamları, laboratuvarda, bazı görme bozukluklarının tedavisine yönelik kök hücrelerden insan retinası üretti.

Ateş ve nabız ölçen bileklik geliştirildi

Erciyes Üniversitesi Mühendislik Fakültesinden 2 öğrenci, Erciyes Teknopark’ta şirket kurarak, bebeklerin ateş, nabız, vücut nemi ve kandaki oksijen miktarlarına dair verileri ölçen bileklik ve yazılım geliştirdi. Bileklik sayesinde ebeveynler, yanlarında olmasalar bile bebeklerinin sağlık verilerini anlık olarak edinebilecek.

Teknolojide artırılmış gerçeklik devri

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan,"Sanal gerçeklik, kullanıcısının yerini değiştirebilir yani bizi başka diyarlara götürebilir. Artırılmış gerçeklik ise bizim gerçeğimizi alır ve ona bir şeyler ekler." dedi.

Üniversite öğrencileri soğan kabuğundan çay üretti

Gaziantep Üniversitesi öğrencileri, soğan kabuğundan çay üretti. Türk mutfağının vazgeçilmezi olan soğanın atık olarak kabul edilen kabuklarından antioksidan oranı yüksek çay üretmeyi başardı.

Türkiye'den 28 ülkeye yazılım ihracatı

Konya'dafaaliyet gösteren Akınsoft yazılım firması farklı sektörlere yönelik 7 dildehazırladığı yazılımları ABD, İngiltere, Almanya ve Fransa başta olmak üzerebirçok ülkeye satıyor.

NASA'dan Rusya'ya teşekkür

Uluslararası Uzay İstasyonu’na bir kozmonot ve bir astonotu götürmek için kalkan Soyuz roketi acil iniş yapmıştı. Yaşanan olay sonrası NASA yetkilileri Rusya’ya teşekkürlerini iletti.

Öğrencilerin yaptığı robot örümcek ilgi görüyor

Kastamonu'daki bilim şenliğinde sergilenen, lise öğrencilerinin yaptığı dans edebilen robot örümcek, katılımcıların en çok ilgisini çeken tasarımlardan oldu.

+

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
Yenisafak.com bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.