Mısır mumyalarının formülü bulundu

Antik Mısır döneminden kalma bir mumyanın üzerinde yürütülen kimyasal analizler, mumyalama için kullanılan balsamın formülünü ortaya çıkardı.

RASAT uydusu 7 yaşında

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsünce (TÜBİTAK UZAY) tasarlanan ve üretilen Türkiye'nin ilk yerli gözlem uydusu RASAT uzayda 7. yılını geride bıraktı.

Galaksi panaroması görüntülendi

Hubble Uzay Teleskobu, 15 bin galaksiyi içeren uzak uzay panaromasını görüntüledi.

Rusya, yapay zekaya sahip savaş uçağını tanıttı

Rusya, yapay zeka teknolojisi ile donatılan Tu-22MZM PSC bombardıman uçağını Tataristan Özerk Cumhuriyetinin Başkenti Kazan’da düzenlenen bir törenle tanıttı.

İHA'lara 'çevre temizliği' görevi

Turkcell, çöplerin ve atık maddelerin insansız hava araçları yardımıyla tespit edilmesine ve kategorilerine uygun şekilde en yakın çöpe taşınmasına dayalı bir sistem geliştirdi.

Türkiye'nin uzay atılımına Rusya'dan destek

Rus devlet savunma sanayi şirketi Rosteh'in Uluslararası İşbirliği ve Bölgesel Politikalar Direktörü Viktor Kladov, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın 2018’de açılacağını duyurduğu Türkiye Uzay Ajansı’na yönelik atılımları değerlendirdi.

Okyanus yüzeyindeki sıcaklık artıyor

Bilim insanları, bu yaz okyanus yüzeyindeki sıcaklık dalgasının son 100 yılın kayıtlarına göre rekor kırdığını açıkladı.

En çok tercih edilen güvenlik teknolojileri belirlendi

En çok tercih edilen ürünler arasında video izleme çözümleri yüzde 42 ile ilk sırada geliyor. Görüntüleme sistemlerini sadece kayıt amaçlı değil, anlık analizler gerçekleştirmek için kullanma hızla yaygınlaşıyor.

Yapay zeka ve robotikte yeni projeler yolda

Savunma Sanayii Başkanlığının SAGA çağrılarına yapay zeka ve robotik teknolojilerin geliştirilmesi konularında toplam 117 proje teklifi ve 14 fikir önerisi geldi.

40 bin yıllık fosil bulundu

Rusya’nın Sibirya bölgesinde 40 bin yıl öncesinden kaldığı tahmin edilen bir tayın tamamen korunmuş fosili bulundu.

NASA Güneş 'kaşifini' uzaya yolladı

NASA'nın Parker Güneş Keşif Uydusu, Florida'daki Cape Canaveral Uzay Üssü'nden uzaya fırtlatıldı. Güneş yüzeyine 6,16 milyon kilometre yaklaşacak keşif aracı, bugüne dek Güneş'e en fazla yaklaşan insan yapımı obje olacak.

NASA uzay aracının Güneş'e yolculuğu yarına kaldı

ABD Havacılık ve Uzay Dairesinin (NASA), bu sabah Florida'daki Cape Canaveral uzay üssünden fırlatmayı planladığı Parker Solar Probe (Parker Güneş Kaşifi) uzay aracının yolculuğu, son anda çıkan teknik arıza nedeniyle ertelendi.

Gökyüzünde meteor yağmuru şenliği var

Gökbilimcilerin yılın en önemli gökyüzü olayları arasında gösterdiği Perseid göktaşı yağmuru, 12-13 Ağustos gecesi çıplak gözle izlenebilecek.

ABD'de 2 yeni zooplankton türü keşfedildi

ABD'nin kuzeyindeki Great Lakes bölgesinde iki yeni zooplankton türü keşfedildi.

Amazonlar'da kuraklık karbon emilimini tersine çeviriyor

Yağmur ormanları, 2005 yılındaki kuraklığı takip eden 3 yıl içinde yılda ortalama 270 milyon ton ilave karbon açığa çıkardı.

NASA'dan Güneş Sistemi'nde yeni keşif

ABD Havacılık ve Uzay Ajansı'nın uzay aracı New Horizons'ın Güneş Sistemi'nin sınırını görüntülemiş olabileceği belirtildi.

Öğrenciler su içindeki bakterileri tespit edecek cihaz tasarladı

Pamukkale Üniversitesi öğrencileri, su içindeki bakterileri tespit eden cihaz tasarladı. Tasarlanan cihazın, sahra koşullarında içilebilir su sıkıntısı çeken askerler için mevcut kaynağın ağır metal kirliliğine dair önemli bir gösterge olmasına ek olarak, aynı zamanda bir bakteri kullanılarak yapıldığından dolayı farklı bir bakış açısı taşıdığı bildirildi.

44 yeni gezegen keşfedildi

Kepler Teleskobu ile yapılan gözlemler sayesinde bilim insanları, Güneş Sistemi dışında 44 yeni öte-gezegen keşfetti. Yeni keşfedilen gezegenlerden çoğununun Dünya büyüklüğünde ve daha küçük gezegenlerden oluştuğu, yörüngesinde döndükleri yıldızın etrafındaki hareketi 24 saat kadar kısa sürede tamamladıkları kaydedildi.

Asabi insanlar daha zeki olduklarını düşünüyor

Öfkeli insanların zekalarını abartma eğilimi gösterdiği bildirildi. 500'den fazla lisans öğrencisi üzerinde deney yapıldı. Öğrenciler daha sonra zekalarını kendilerinin değerlendirdikleri bir araştırmaya tabii tutuldu ve en sonunda nesnel bir zeka testinden geçirildi.

Bermuda Şeytan Üçgeni'nde dünya dışı nesne bulundu

Darrel Miklos isimli belgeselci ve ekibi Bermuda Şeytan Üçgeni'nin altındaki eski gemi enkazlarını keşfederken, dünya dışı bir uzay gemisinin kalıntısını bulduğunu iddia etti. Miklos, Karayipler'deki batık eserleri bulmak için ünlü NASA astronotu Gordon Cooper tarafından hazırlanan gizli haritaları kullanıyor.

NASA uzay teknolojileri için 44,4 milyon dolar yatırım yaptı

Uzay teknolojileri geliştirilmesine katkı sağlamayı amaçlayan proje yarışması kapsamında seçilen 10 özel sektör projesine 44,4 milyon dolar maddi yardım sağlanacak.

Tatil planlarını yapay zeka halledecek

Yapay zekanın gelişmesi ile beraber karakterimizi, hobilerimizi, zevklerimizi analiz eden yapay zeka bize en uygun tatil yerlerini bulabilecek. Her ne kadar felaket senaryoları ile birlikte anılsa da uzun vadede yapay zekanın nimetleri hayatımızın her alanında işimize yarayacak gibi görünüyor.

TÜBİTAK'ın 100 günlük görevleri

100 günde yapılması hedeflenen 400 projede TÜBİTAK’ın da önemli yeri var. TSK için hazırlanan füze ve hassas güdüm kitlerinin teslim edilmesinin yanısıra uzay çalışmaları ve milli artıma sistemi gibi projeler eylem planında yer alıyor.

Öfkeliler daha zeki olduklarını düşünüyor

Öfkeli insanların zekalarını abartma eğilimi gösterdiği bildirildi.

44 yeni ötegezegen keşfedildi

Gökbilimciler 44 yeni öte-gezegenin varlığını keşfetti.

Gergedan böceklerine karşı savaş açtılar

Bilim insanları Pasifik ülkelerindeki Hindistan cevizi ağaçlarına zarar veren gergedan böceklerine karşı mücadele başlattı.

Kara lahitin içerisindeki sıvının sırrı çözüldü

Mısır’da keşfedilen gizemli kara lahidin içinde üç mumyayla birlikte bulunan bulanık kızıl sıvı, bilim insanları tarafından analiz edildi. Yapılan araştırma sonucu gizemli sıvının ne olduğu sonunda ortaya çıktı.

Uykudayken öğrenme kapasitesinin sınırlı olduğu keşfedildi

Belçikalı bilim adamları, uykudayken öğrenme kapasitesinin sınırlı olduğunu ortaya koydu.

'Türk Kapanı' drone'ları yere indirecek

Savunma sanayisi, drone'ların kabiliyetlerinin artırılmasının yanı sıra tehdide dönüşmesi durumunda bunların etkisiz hale getirilmesini sağlayacak çareler arıyor. Venezuela'da gerçekleştirilen saldırı, drone'ların etkisiz hale getirilmesine yönelik çözümlerin önemini bir kez daha gösterdi. Türk savunma sanayisinin bu alanda geliştirdiği son çözüm olan Kapan Drone Savar Sistemi, büyüklüğüne göre 1,5-2,5 kilometreden drone tespiti yapıp, lazer ya da sinyal karıştırıcıyla etkisiz hale getiriyor.

NASA’nın öte gezegen uydusu 'TESS' kuyruklu yıldızı kayda aldı

Amerikan Havacılık ve Uzay Ajansı NASA'nın öte gezegen keşif uydusu TESS, kuyruklu yıldızı geçiş halinde görüntüledi.

Korkunç görüntüler NASA tarafından paylaşıldı

ABD'nin California eyaleti, geçen hafta kuzey bölgesinde çıkan ve henüz kontrol altına alınamayan alevler nedeniyle tarihinin en büyük yangın felaketiyle mücadele ediyor. Diğer yandan NASA ise yangının büyüklüğünü göstermek adına uzaydan çekilen görüntüleri dünyayla paylaştı.

Bakan Varank'tan Türkiye Uzay Ajansı açıklaması

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıkladığı 100 Günlük Eylem Planı'nda yer alan Türkiye Uzay Ajansı için Bakan Varank'tan ilk açıklama geldi. Türkiye'nin milli çıkarlarını gözetecek ajansın uzay alanında koordinasyon sağlayacak ve denetleyecek bir sistem olduğunu belirtti.

+

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
Yenisafak.com bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.