Türkiye'nin 'gökyüzündeki askerleri' daha da güçlendi

Türkiye'nin insansız hava aracı teknolojilerinde geldiği noktayı ortaya koyan ve "Türkiye'nin gökyüzündeki yeni askerleri" olarak nitelendirilen kamikaze drone'lar kısa sürede daha da güçlendi.

Askerler ölmesin diye savaş robotu yaptılar

Bursa’da eğitim gören 3 lise öğrencisi, uydudan kontrol edilebilen ve üzerindeki kamerayla görüntü alınıp ateş edilebilen savaş robotu üretmeyi başardı.

Lise öğrencilerinden büyük başarı: Askerlerin yerine çatışmaya girecek

Bursa'da eğitim gören 3 lise öğrencisi, uydudan kontrol edilebilen ve üzerindeki kamerayla görüntü alınıp ateş edilebilen savaş robotu üretmeyi başardı.

Kanseri ilk evrede tespit edebilecek implant geliştirildi

Bilim insanları kanseri başlangıç evresindeyken tespit edebilecek bir deri implantı geliştirdiklerini duyurdu. Artan kalsiyum oranını tespit eden implantın rengi değişiyor.

Antarktika'da gizemli dev cismin sırrı çözülemiyor

Bilim insanları Güney Kutbu’nda buzulların altındaki devasa objenin görüntüleri karşısında şaşkına dönmüş durumda. Obje yaklaşık 245 kilometrelik bir alana yayılmış ve derinliği de 848 metreyi buluyor. Ancak sırrı hala çözülemedi!

Dünyanın en büyük uçağı uçuşa hazır

Kanat açıklığının ortalama bir futbol sahasından büyük olması sebebiyle, dünyanın en büyük uçağı olma ünvanına sahip Stratolaunch, uçuşa hazır.

Bir plastik şişeyi birkaç günde yiyen canlı geliştirildi

Bilim adamları, plastikleri yiyen doğal bir enzim geliştirdi. Enzim, plastik şişelerde kullanılan ve doğada çözünmesi yüzlerce yıl alan Polietilen tereftalatı birkaç günde parçalıyor.

Elmas meteoru sayesinde kaybolan gezegen tespit edildi

2008 yılında dünya atmosferine çarparak patlayan ve içinde elmas bulunan göktaşı, Güneş Sistemi’nin ilk döneminde kaybolan bir gezegenin varlığına delil olarak gösterildi.

Türkiye 'paramı emanet ederim' dedi

Teknolojiyi hemen kapan Türkiye vatandaşları, yapay zekaya güvende de liste başı. 15 ülkede yapılan araştırmada parasını gönül rahatlığıyla yapay zekaya emanet etme konusunda Türkiye, % 28’le en yüksek orana sahip.

7 yılda çözemediği sorunu yangın çıkınca 6 ayda çözdü

Nobel ödüllü bilim insanı Tim Hunt, "Laboratuvarımızda çıkan yangın ardından 7 yılda çözemediğimiz problemi sadece 6 ayda çözdük." dedi.

TESS yeni keşifler için hazır

NASA’nın uzun zamandır üzerinde çalıştığı uzay aracı TESS uçuşa hazır. Yeni uzay keşifleri yapmak üzere Pazartesi günü yola çıkıyor.

4K çözünürlüklü Ay turu

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi NASA, uzay keşifleriyle ilgili çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor. Son olarak, YouTube üzerinden yayınladığı video ile küçük bir Ay turu yapmanızı sağlıyor.

Okyanusların geleceği bu bakterinin elinde

Quebec Üniversitesi uzmanları okyanuslarda yaşanan petrol türevli çevre kirliliğine, keşfettikleri bakteri ile çözüm olmayı planlıyor.

2019'da Antarktika'ya temel atılacak

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Özlü, "Gelecek yıl Antarktika'ya Türk Bilim Üssü'nü kurmak için gideceğiz ve temellerini atacağız." dedi.

Kayıp gezegen Dünya’ya çarpacak iddiası: Verilen tarih 11 Nisan

Gezegen X olarak bilinen Nibiru'ya ait olduğu iddia edilen görüntüler geçtiğimiz günlerde uluslararası kamuoyunu oldukça meşgul etmişti. Peki iddia edildiği gibi Gezegen X Nibiru, Dünyamız'a mı çarpacak?

Türk bilim insanları bakteri ve virüsleri yakalayan mikroçip geliştirdi

Toronto Üniversitesinde antibiyotiklere direnç gösteren bakteriler üzerinde çalışmalar yapan Türk bilim insanı Dr. Kılınç, bakterileri ve onları yok edecek virüsleri hızlı tespit eden mikroçip ürettti.

Lise öğrencilerinden engel tanımayan araç

Konya'da, meslek lisesi öğrenci ve öğretmenlerinin savunma sanayinde kullanılması hedefiyle yaptığı insansız kara taşıtı "Porsuk", manevra kabiliyeti ve özellikleriyle ilgi çekiyor.

Mavi ışık sağlığımızı tehdit ediyor

Akıllı telefon üreticileri mobil cihazlarında kullandıkları ekran teknolojilerini her geçen gün geliştirerek kullanıcılarına kaliteli deneyimler sunmayı vaat ediyor. Fakat birçoğumuzun maruz kaldığımız "mavi ışık" tehlikesinden haberi bile yok. Başta uyku sorunları olmak üzere birçok rahatsızlığa sebep olan mavi ışık ile ilgili her şey bu haberimizde.

UFO gördük demişlerdi yalan değilmiş

Özel bir yalan dedektörü ile açıklamaları araştırmacılar tarafından analiz edilen ve UFO gördüklerini açıklayan Apollo 11, Apollo 14, Apollo 15 ve Gemini 5'in astronotlarının doğruyu söylediği sonucuna varıldı. Yalan dedektörü ile analiz edilen isimler arasında Buzz Aldrin'in yanında Al Worden, Gordon Cooper ve Edgar Mitchell de bulunuyor.

Karıncalar bilim insanlarını şaşkına uğrattı

Karıncaların bu görüntüsü bilim insanlarını şaşkına çevirdi. Fotoğrafa dikkatlice bakıldığında göremiyorsunuz; ancak karıncaların bu mucizesi gerçekten inanılmaz!

Kanser hastası arkadaşı için geliştirdiler

Kırşehir'de iki ortaokul öğrencisi, akciğer kanseri arkadaşlarının tedavi sürecinde yaşadığı zorluğa çare bulmak için 50 lira maliyetle 'Damar Görüntüleme Sistemi' geliştirdi.

İnsanlığı yeryüzünden silecek

Elon Musk yapay zeka uyarılarına bir yenisini ekledi. Musk insan eliyle üretilen yapay zekanın insanoğlu üzerinde egemenlik kuracağını ve ölümsüz bir diktatöre dönüşeceğini söyledi. Musk’a göre yapay zekaya karşı savaşta insanların kurtulabilme şansı sadece yüzde 10.

NASA Güneş’e dokunacak

Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi (NASA) Güneş'in atmosferine göndereceği uzay aracı Parker Solar Probe'u geçtiğimiz aylarda tanıtmıştı. NASA, 31 Temmuz'da Güneş'e göndereceği uzay aracı Parker Solar Probe’un son hazırlıklarını tamamladı. NASA bu araçla ilginç bir projeye de imza atacak

İç sesi yazıya dönüştürebilen aygıt geliştirildi

ABD'de bilim insanları, iç sesi algılayarak yazıya dönüştürebilen bir aygıt geliştirdi.

4 bin yıllık sırrı FBI çözdü

Amerikan Federal Soruşturma Dairesi (FBI), tarihin en eski vakasını çözdüğünü açıkladı. 100 yıl önce bulunan 4 bin yıllık mumyanın kimliği sonunda ortaya çıkarıldı.

Canan Karatay ve Elon Musk’ın ortak hayalleri gerçekleşiyor

Antarktika'da diğer gezegenlerde taze yiyecek yetiştirilebilmesine olanak tanımak için tasarlanan projenin ilk mahsulleri alınmayı başlandı. Elon Musk, Canan Karatay ve NASA'nın hayallerini aynı anda gerçekleştiren projede çeşitli sebzeler elde edildi.

Yenilenebilir enerji sayesinde ihtiyacından fazla elektrik üretti

Portekiz’de yenilenebilir enerjiye yapılan yatırım meyvesini verdi. Geçtiğimiz Mart ayında tarihinde ilk kez tüm ülkenin aylık tüketiminden fazla yenilenebilir elektrik enerjisi üretti.

Sinop Üniversitesi "nükleer zırh" üretecek

Sinop Üniversitesi Mühendislik Fakültesi, Kalkınma Bakanlığına nükleer salgınlara karşı koruma sağlayacak proje sundu. Projeyle nükleer salgınlar karşısında koruma amaçlı "nükleer zırh" üretilecek.

Acı çeken birini görünce aynı acıyı kendi de çekiyor

Joel Salinas için müziğin renkleri, sayıların kişilikleri var. Salinas, bir diğer insanın acısını sanki kendisininkiymiş gibi hissediyor. Herkesin dünyayı böyle gördüğünü düşünüyordu, ta ki tıp fakültesinde okumaya başlayana kadar.

Şoke eden yaratık: Kimse ne olduğunu bilmiyor...

Queensland'da plajına vuran gri, pullu, zayıf ve uzun kuyruklu hayvan, görenleri şaşkına çevirdi. Kayaların üzerinde hareketsiz bir şekilde yatan hayvanın ne olduğu ise henüz bilinmiyor. İşte o hayvana ait görüntüler…

Türkiye’ye satılmayan robotu 600 liraya ürettiler

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Mühendislik Projeleri Geliştirme Kulübü üyeleri, yurt dışından Türkiye’ye satışı gerçekleştirilmeyen tanker tarama robotunu sadece 600 liraya tasarladı. Ferromanyetik alanlara tırmanabilen robot, kaçak ve hasar kontrolü yapıyor.Henüz 1.5 yıl önce kurulan ESOGÜ Mühendislik Projeleri Geliştirme Kulübü (MPGK), çalışmalarını sürdürüyor.

Yaş haritası çıkarıldı: En genci 7 milyar yaşında

Samanyolu'nun merkezinin ilk kez geniş ölçekli yaş haritası çıkarıldı.

+

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
Yenisafak.com bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.