Fırat Kalkanı ve Afrin operasyonlarından etkilenerek roket atan İHA yaptı

Fırat Kalkanı ve Afrin operasyonundan etkilenen Fırat Üniversitesi (FÜ) Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliğinden 4 öğrenci, bitirme tezi olarak roket atan Silahlı İnsansız Hava Aracı yaptı.

ABD'deki İHA yarışmasına Türk takımları damga vurdu

Türk takımları, dünyanın dört bir yanından sınırlı sayıdaki takımın katılabildiği Uluslararası İnsansız Hava Sistemleri Yarışması'na damga vurdu.

Astronotlar için geliştirilen silah ortaya çıktı

Sovyetler Birliği'nin yıllar önce astronotları için geliştirdiği silah gün yüzüne çıktı. Uzayda kozmonotların kendilerini korumaları için geliştirilen silah ne yazık ki uzaya çıkma fırsatına kavuşamadı. Ayrıca geliştirilen silahın amacı öldürmekte değil.

Haliç Tersane Bilim Merkezi'nin detayları belli oldu

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bugün açıkladığı Halit Tersane Bilim Merkezi Projesi'nin detayları belli oldu. 44 bin metrekarelik alana yayılacak merkezin 3 yılda tamamlanması ve yılda 2 milyon ziyaretçiyi ağırlaması hedefleniyor.

Öte gezegenlerin uydularında yaşam izi arayışı

Bilim adamları, Güneş Sistemi dışındaki öte gezegenler arasında "gaz devi" özelliğindeki 121'nin yörüngesinde canlı yaşamının oluşmasına elverişli uydular bulunabileceğini bildirdi.

Hırsızlar leyleğin sim kartını çaldı

Polonyalı bilim insanları tarafından bir leyleğin kanadınayerleştirilen verici üzerindeki sim kart, hırsızlar tarafından çalındı.Faturası ise çok ağır oldu.

NASA irtibatı kaybetti

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesinin (NASA) Mars keşif aracı Opportunity ile irtibatın kesildiği bildirildi.

Gökten mücevher yağdı!

Kilauea Yanardağı’nda meydana gelen patlamalar sonucu gökyüzünden yeşil renkli “olivin” taşları yağdı. “Olivin“in değerli “peridot” çeşidi, Türkiye’de “yılan taşı” ya da “zebercet” ismiyle biliniyor

Bilimsel araştırmaya fatura şoku

Akıllara durgunluk veren olay Afrika'ya göç eden bir leyleğin başına geldi. Bilimsel araştırma için üzerine verici takılan bir leylek Afrika semalarına girdikten sonra sinyal kesildi ve olanlar oldu.

Atmosferde 4,6 milyar yıllık parçacıklar bulundu

Gök bilimciler, atmosferde Güneş Sistemi'nin başlangıcında ortaya çıkan kuyruklu yıldızlarda muhafaza edilmiş 4,6 milyar yaşında toz parçacıkları keşfetti.

Askeri araçlara duvar arkasını gösteren radar

STM, araca monte edilerek duvarların arkasındaki hedeflerin uzaktan tespitine olanak sağlayan Uzaktan Engel Arkası Hedef Tespit Sistemi geliştirdi.

Hindistan 19.5 Dünya gününde bir yılını tamamlayan gezegen keşfetti

Hindistanlı gök bilimciler, Güneş’e benzeyen bir yıldızın etrafında 19.5 dünya gününde tam dur yapan ve Satürn’e benzeyen bir gezegen keşfetti. Dünya’dan tam 27 kat daha büyük olan gezegen 600 ışık yılı uzaklıkta bulundu.

Sağlık hizmetlerinde 'robot doktor ve hemşire' dönemi

İngiltere'de sağlık yetkililerinin yaptığı çalışma, hastanelerde doktor ve hemşirelerin görevlerini yapay zekaya devretmeyi önerdi. ‘Başucu robotları’ hasta bakımı, fizik tedavi egzersizlere yardımcı olmak gibi işlemleri yapabiliyor.

Bu otelde konaklayana 3 bin 500 dolar

Aşıların ne kadar etkili olduğunu araştırmak isteyen bilim adamları, Grip Oteli ismi verdikleri yerde konaklayan kişilere ödeme yapacak. Gönüllülerin konaklama ve yol masrafları için 3 bin 500 dolar ödeme yapılacak.

Jüpiter'deki şimşeklerin sırrı çözüldü

Bilim adamları gaz devi Jüpiter'deki kutup bölgelerinde yoğunlaşan şimşeklerin sırrını çözmeyi başardı.

Google askeri amaçlı yapay zeka üretmeyi durdurdu

Google'ın çatı şirketi Alphabet, geliştirdikleri yapay zeka yazılımlarının bundan böyle silah endüstrisi ya da "makul olmayan" gözetleme sistemlerinde kullanılmayacağını açıkladı.

Liselilere özel proje

Parlak fikirlerini ürüne dönüştüren girişimcilerin destekçilerle buluştuğu kitlesel fonlama platformu Arıkovanı, liseli gençler için özel bir proje başlattı. Bir ay süreyle genc. arikovani.com adresi üzerinden fikirlerini görücüye çıkaran liseli girişimcilerden başarılı olanları sürpriz hediyeler bekliyor.

Mars'ta organik madde bulundu

NASA, Kızıl Gezegen'den alınan numunelerde organik maddeler ile gezegenin atmosferinde mevsimsel metan artışı olduğunu belirledi. Bunun Mars'ta yaşamın kanıtı olarak ele alınabileceği belirtildi. Bu keşif herkesin meraka beklediği Mars'ta yaşam var mı? sorusuna da adeta bir ışık oldu

Antarktika'ya kurulacak üssün yeri belirlendi

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Özlü, "Antarktika'da kurulacak Türkiye Bilimsel Araştırma Üssü için Horseshoe Adası'nın en uygun yer olduğu değerlendirildi." dedi.

Türk girişimcilerin bulut cihazı büyük yatırım aldı

ABD'de faaliyet gösteren Türk girişimcilerin geliştirdiği yapay zeka destekli fotoğraf ve video depolama cihazı sosyal medyada patlak veren güvenlik ve gizlilik sorununa çözüm olarak gösteriliyor. Monument kurucu ortağı Ercan Erciyes, "Şu ana kadar toplamda 1.8 milyon dolar tohum yatırım sağladık, şimdi de Best Buy, Amazon, BH Photo, Walmart gibi ABD’nin en büyük zincir satış kanallarında yer alıyoruz."

Bir gün 18 saat sürüyordu

Columbia ve Wisconsin Üniversitelerinin yaptığı araştırmada 1,4 milyar yıl önce Dünya'nın kendi ekseni etrafındaki dönüşünü 18,7 saatte tamamladığı tespit edildi.

Savaş uçakları tehditleri yerli çözümle aşacak

Bilkent Üniversitesinde, uçaklara yönelen füzelerin yanıltılmasını sağlayan sahte hedefleri 180 metre uzağa fırlatabilen "salma çekme mekanizması" geliştirdi.

İlaç tedavisi için vücudun içine yerleştirilecek

Yeni teknoloji, gelecekte ilaç vermeyi ve diğer tıbbi uygulamaları uzaktan kontrol etmeyi mümkün kılabilir.

NASA yıldızları haritalandıracak

Amerikan Havacılık ve Uzay Ajansı NASA, 2024 yılında uzaya yollamayı planladığı yeni keşif uydusunu kamuoyuna duyurdu.

DNA robotlarının kontrolü için yeni sistem geliştirildi

Bilim insanları, DNA robotlarını talimatla hareket ettirmek ve daha öncekinden hızlı hale getirmek için manyetik bir kontrol sistemi geliştirdi.

SpaceX telekom uydusu fırlattı

Uzay aracı ve roket üreticisi SpaceX, SES-12 telekomünikasyon uydusunu yörüngeye fırlattı. Uydunun 22 yıl yörüngede kalacak kadar yakıta sahip olduğu ifade edildi.

Elektromanyetik fırlatıcılı mini tank

Avrasya Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü öğrencileri, görüntü takip sistemiyle istenilen objeye elektromanyetik atış yapabilen “Gökbörü 2” adını verdikleri mini tank tasarladı. Tankın en önemli özelliği sessiz atış yapabilmesi.

Beynin ruhsal deneyimlerin şekillendiği bölgesi bulundu

Bilim adamları, bireyin kendisi dışındaki varlık veya çevreyle kurduğu manevi bağı tanımlayan ruhsal deneyimlerin, beynin yan zar bölgesinde yoğunlaştığını keşfetti.

Üç boyutlu yazıcıyla kornea üretildi

İnsan hücreleriyle hazırlanan biyo-mürekkep kullanımıyla üç boyutlu yazıcı sayesinde yapay kornea üretildi. İlk etapta yapay korneaların hayvanlar için üretileceği, daha sonra test sonuçlarına göre insan deneklerde kullanılabileceği belirtildi.

Google düz dünyacıları çıldırtacak

Bilimsel bir altyapısı olmamasına rağmen son yılların en çok konuşulan iddialarından biri olan "düz dünya" akımı bir kez daha gündemde. Zira Google, bu akıma mensup olanları kızdıracak bir adım attı.

Yeni canlı türleri bulundu

Çinli bilim adamları okyanus dibinde 30'dan fazla yeni canlı türü buldu. COMRA Baş Araştırmacısı Wang Çunşeng son yıllarda su altı teknolojisindeki gelişmenin 5 bin metre derinliğine kadar uzun süreli gözlem imkanı vererek yeni türlerin bulunmasına olanak sağladığını ifade etti.

Araştırmalarını NASA'nın ödünç meteoritleriyle sürdürüyor

Kırklareli Üniversitesi Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi Dr. Öğretim Üyesi Yeşiltaş, NASA'dan aldığı ödünç meteoritleri inceleyerek hazırladığı 6 makaleyle bilim dünyasına katkı sunuyor.

+

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
Yenisafak.com bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.