Bilim Haberleri

Geminid Meteor Yağmuru görsel şölen sunacak

Geminid Meteor Yağmuru nedir sorularına Google, bugün hazırladığı doodle ile cevap verdi. 200 yıllık bir serüvenin sonucunda ortaya çıkan Meteor Yağmuru, bilinen en iyi meteor yağmuru olarak adlandırılıyor. Bizde haberimizde Geminid Meteor Yağmuru nedir, nasıl izlenir ve ne zaman gerçekleşecek sorularına sizler için cevap verdik.

Türkiye Uzay Ajansı kuruldu

Türkiye Uzay Ajansının kurulduğunu bildiren Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi, Resmi Gazete’de yayımlandı. Türkiye Uzay Ajansı Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi, Resmi Gazete’de yayımlandı.

Robot diye kandırdılar insan çıktı

Rusya’daki bir teknoloji fuarında sergilenen robot hakkındaki gerçek ortaya çıktı. Rusya-24 kanalında robotun dans etmeyi öğrendiği ve bu konuda gayet iyi olduğuna dair bir haber yayınlanmıştı. Ancak sosyal medyada robotun aslında insan olduğu fotoğraflarla belirlendi.

Büyük Hadron Çarpıştırıcısı’nın yerini alabilir

Büyük Hadron Çarpıştırıcısı’nın yerini alması öngörülen Geleceğin Dairesel Çarpıştırıcısı'nda tasarımında görevli Türk akademisyenler, projenin kritik bir parçasını geliştirmek üzere teknoloji firmalarıyla ortak çalışma başlattı.

Cüce gezegen kimya fabrikası olabilir

Cüce gezegen Ceres'in yüzeyinin, organik madde açısından zengin olabileceği bildirildi. Ekip lideri Simone Marchi'nin yaptığı açıklamada göre cüce gezegenin bir kimya fabrikası olduğu düşünülüyor.

Rus kozmonotlar uzay aracındaki deliği inceleyecek

Uluslararası Uzay İstasyonu'nda görevli Rus kozmonotlar, ağustos ayında Soyuz uzay aracında oluşan deliği incelemek amacıyla yürüyüşe çıktı.

Güneş ışığını takip eden 'akıllı şemsiye' geliştirdiler

İzmir'de lise öğrencileri, güneşten gelen zararlı ışınların insan sağlığına olumsuz etkilerini ortadan kaldırmak amacıyla "akıllı şemsiye" tasarladı.

NASA gök taşında su buldu

NASA uzay aracı OSIRIS-REx, Bennu gök taşında kil tabakaları arasına sıkışmış su molekülleri keşfetti. 2 yıl süren yolculuğun ardından Apollo Kuşağı'ndaki asteroide ulaşan uzay aracının karbon oluşumlu gök taşından örnekler toplayacağı belirtildi.

Çocukların bilimi öğrenmesi için Türkiye'de açıldı

Çocuklara bilimi sevdirmek ve eğlenirken öğrenmelerini sağlamak amacıyla hayata geçirilen "Keşif Dünyası" projesi kapsamında, dünyadaki üçüncü, Türkiye'deki ilk merkez Darüşşafaka Eğitim Kurumları bünyesinde hizmete başladı.

Yapay zeka hakimlere karar verirken yardım edecek

Kodex Bilişim'in, yapay zeka teknolojisiyle geliştirdiği ARYA yazılımıyla Yargıtaydaki davaların sonuçları yaklaşık yüzde 90 doğru tahmin edilebiliyor.

Voyager 2 Güneş Sistemi’nin dışına çıktı

NASA tarafından 1977'de uzaya gönderilen Voyager 2, yaklaşık 41 yıllık uzay serüveninin ardından yıldızlararası bölgeye ulaştı.

Kanseri erken teşhis eden cihaz geliştirildi

İTÜ Makine Mühendisliği Bölümü öğrencileri, kanserin erken teşhisinde kullanılabilecek bir cihaz tasarladı. Nanoteknoloji temelli MEMS cihazı, TÜBİTAK'ta 229 projenin içinde birinci seçildi.

Sahneden düşmüştü son hali ortaya çıktı

Akdeniz Bilişim Zirvesinde sahneden düşen insansı robot onarıldı. Düşme ve çarpma sensörleri aktif edilmeyen robotun salondaki elektronik sinyallerin yoğunluğundan dolayı düştüğü ileri sürüldü.

Yerli test cihazlarının sayısı arttıyor

Savunma sanayisi başta olmak üzere Türkiye'de geliştirilen teknolojik ürünlerin doğrulanması ve sertifiye edilmesinde kritik önemde olan test cihazlarında yerli çözümlerin sayısı artıyor.

Sanal gerçeklik için yerli hareket platformu

Sanal gerçeklik teknolojisini kullanan bir kişinin yürüme, koşma, zıplama ve çömelme gibi hareketleri özgürce yapmasını sağlamak amacıyla tamamen yerli yürüme platformu üretildi.

Liseli mucide bakandan destek geldi

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, projesiyle Google Bilim Fuarı'nda yarı finale kalmayı başaran lise öğrencisi Belli'yi tebrik ederek, istediği her türlü desteğin verileceğini söyledi.

Liseli mucide Bakan’dan destek

Sebze ve meyve atıklarından biyoplastik üretmeyi amaçlayan projesiyle Google Bilim Fuarı’nda yarı finale kalmayı başaran Emirhan Belli’nin beklediği eğitim desteği Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’tan geldi.

Ay’ın karanlık yüzüne iniyor

Çin, Ay'ın karanlık yüzüne inecek keşif aracı Çang'ı-4'i uzaya fırlattı. Keşif aracının ocak başında Ay'a inmesi, Dünya'nın uydusunun karanlık yüzünden kaya ve toprak örnekleri toplaması bekleniyor.

Kontrolden çıkan 'Mini Ada' sahneden düştü

Antalya'da bu yıl 4'üncüsü düzenlenen Akdeniz Bilişim Zirvesi'nde dans gösterisi yapması planlanan 'Mini Ada' adlı insansı robot kaza kurbanı oldu. 85 bin TL'ye mal olan insansı robotun dijital ekranı ve başı parçalandı.

InSight Mars'ın sesini kaydetti

Kızıl gezegen Mars'ın yüzeyinde, sismik inceleme aracı InSight tarafından kaydedilen sesler yayımlandı. Kayıtla ilk kez bir başka gezegenin sesi Dünya'da duyulurken, bilim adamları, sesin saatte 24 kilometre hızla esen kuzeybatı rüzgarından kaynaklandığını düşünüyor.

Çin Ay'ın karanlık yüzüne keşif aracı gönderdi

Çin, Ay'ın karanlık yüzüne inecek keşif aracı Çang'ı-4'i uzaya fırlattı. Keşif aracının ocak başında Ay'a inmesi, Dünya'nın uydusunun karanlık yüzünden kaya ve toprak örnekleri toplaması bekleniyor.

Hayallerine sanal gerçeklikle kavuşacak

Çanakkale'deki meslek liselerinin öğrencileri, kalkınma ajansının desteğiyle oluşturulan "sanal gerçeklik sınıfı" sayesinde, hayal ettikleri tasarımları modelleyip sanal olarak test edebilecek ve ürün geliştirebilecek.

Lise öğrencileri Google Bilim Fuarı'nda yarı finale kaldı

Emirhan Belli ve Serkan Aslan, ürettikleri projeyle Google Bilim Fuarı'nda yarı finale kalmayı başardı. Lise öğrencileri, projeleriyle gelecek yıl mayısta yapılacak finale katılmak için destek bekliyor.

Suudi Arabistan uzaya iki uydu gönderdi

Suudi Arabistan ileri teknolojiyle yüksek çözünürlükte fotoğraflar sağlamak amacıyla uzaya iki gözlem uydusu fırlattı.

İnsan elini taklit eden robot geliştirildi

Japon MELTANT firması insan hareketlerini geliştiren robot icad etti. Robotun son versiyonu insan elinin hareketlerini birebir taklit edebiliyor.

Falcon 9 suya düştü

Elon Musk’ın CEO’su olduğu Space X, dün gece Uluslararası Uzay İstasyonu’na bir kargo roketi fırlattı. Falcon 9 roketi geri dönüş esnasında kontrolü kaybederek suya düştü. Space X’in uzay roketi Cape Canaveral uzay istasyonundan fırlatılmıştı.

Büyük Hadron Çarpıştırıcısı kapatıldı

Atom altı parçacığı "Higgs Bozonu"nun keşfiyle sonuçlanan önemli fizik deneylerinin yapıldığı Büyük Hadron Çarpıştırıcısının, iyileştirme çalışmaları nedeniyle kapatıldığı bildirildi.

Kanser altınla tespit edilecek

Kanser hücresindeki DNA'ların altına karşı hassas olduğu belirlendi. Bilim insanları kanserin tespiti için altın nano parçacıkları içeren testler tasarladı. Kanser hastası ve sağlıklı kişilerden alınan 200 kadar örnek üzerinde yapılan testin, sadece 10 dakika içinde yüzde 90'a kadar doğruluk payıyla kanseri tespit edebildiği kaydedildi.

Yeni astronot ekibi Uluslararası Uzay İstasyonu'na ulaştı

İstasyonda görev yapacak 3 yeni astronotu taşıyan mekik hedefine ulaştı. Yeni ekip halen istasyonda görev yapan NASA'dan Serena Aunon-Chancellor, Avrupa Uzay Ajansından Alexander Gerst ile Rus uzay ajansı Roscosmos'tan Sergey Prokopyev'e katıldı.

Yıldızların günümüze kadar yaydığı ışık miktarı hesaplandı

Gök bilimciler, bilinen evrendeki yıldız ve galaksilerin bugüne kadar yaydığı ışık miktarını hesapladı. 13,7 milyar yaşında olduğu hesaplanan evrende yıldız oluşumları 10 milyar yıl önce başladı, yıldızlar hala oluşmaya devam ediyor.

Uzay ve yer teleskoplarıyla 100'den fazla öte gezegen ortaya çıkarıldı

Gök bilimcilerin, uzay ve yer teleskoplarını kullanarak sadece 3 ayda 100'den fazla öte gezegeni ortaya çıkardığı bildirildi.

NASA görevlisi: Uzaylılar geldi ama biz görmedik

NASA'da görevli bilim insanı Silvano P. Colombano, uzayda akıllı yaşam formlarının olabileceğini ve dünyamızı ziyaret ettiğini savundu. Colombano, medeniyetimizdeki teknolojik gelişmenin yaklaşık 10 bin yıl önce başladığını ve sadece son 500 yılda bilimsel yöntemlerin yükselişinin gözlendiği hesaba katıldığında gelecek bin yıl boyunca bile teknolojik gelişimi öngörmenin çok da mümkün olmadığını söyledi.

+

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.