İnfografik infografik
İNFOGRAFİK
Dünya
cumhurbaskani-erdogan-avrupali-turklerle-bulustu
Cumhurbaşkanı Erdoğan Avrupalı Türklerle buluştu
honda-turkiyede-sagdan-direksiyonlu-arac-uretecek
Honda Türkiye'de sağdan direksiyonlu araç üretecek
Honda, Türkiye'de Civic Sedan modelinin sağdan direksiyonlu versiyonunu üretmeye başlayacak.
Bitcoin üretebilmek için harcadığı enerjinin yakında Avusturya'nın tükettiği enerji miktarına ulaşacağı belirtildi.
Daha öncesinde alev silahı üreten ve satan Elon Musk, yoğun istek üzerine yeniden satış yapmayı planlıyor.
Antalya'da meslek lisesi öğrencileri, hurdadan aldıkları Broadway marka aracı elektrikli araca çevirerek yürütmeyi başardı.
20-mayis-ekonomi-bulteni
20 Mayıs ekonomi bülteni
Galatasaray şampiyonluktan 763 milyon lira kazandı.


Tur operatörleri de yurt dışı paket fiyatlarında yüzde 20 indirime gitti.


Türk Standartları Enstitüsü Başkanı Sebahittin Korkmaz, “2019'da birçok yerli ve milli projenin temelini atacağız” dedi.


Borsa İstanbul'da otomotiv sektöründe faaliyet gösteren 8 şirketin toplam net karı yılın ilk çeyreğinde, önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 36 arttı.
gunde-3-ton-tuketiyorlar
Günde 3 ton tüketiyorlar
Ramazan ayının gelmesiyle birlikte Şanlıurfalılar bölgenin vazgeçilmez tatlardan biri olan ciğer kebabını yemek için sahur vaktini tercih ediyor. Gece geç saatlerde Balıklıgöl çevresindeki ciğercilere akın eden vatandaşlar sahuru ciğer kebabıyla yapıyor.

Şanlıurfa'da iftar ve sahurda günde yaklaşık 3 ton ciğer tüketildiğini belirten kebap ustası Mehmet Gök, “3 ton ciğer tüketiyoruz, bütün ciğerciler bilir. İftar vakti olduğu zaman burası kalabalık olur. İnsanlar burada kendi malzemelerini kendileri hazırlar. Tazedir, iftarda ciğer Şanlıurfa'da meşhurdur” dedi.
hurmaya-143-milyon-dolar
Hurmaya 143 milyon dolar
Türkiye, ramazanda iftar ve sahur sofralarının vazgeçilmezlerinden hurmanın ithalatı için son 5 yılda 143 milyon 329 bin dolar harcadı.

Uluslararası Ticaret Merkezi (ITC) verilerine göre, Türkiye, 2013'te 17 bin 921 ton, 2014'te 23 bin 371 ton, 2015'te 25 bin 658 ton, 2016'da 26 bin 772 ton, 2017'de 34 bin 214 ton olmak üzere 5 yılda toplam 127 bin 936 ton hurma ithal etti.

Hurma ithalatına 2013-2017 döneminde 143 milyon 329 bin dolar ödendi.

Geçen yıl sofralarda 13 farklı ülkeden hurma yer alırken, 51 milyon 309 bin dolarlık ithalatın yüzde 91,7'si Suudi Arabistan, İsrail, İran, Tunus ve Filistin'den karşılandı.

Piyasada kilogram başına Irak hurması 10 lira, Tunus ve Medine hurması çeşitleri 30 lira, Baklava hurması 45 lira, Safavi hurması 48 lira, Mebrum hurması 50 lira, Sugi hurması 55 lira, Mecdul hurması çeşitleri büyüklüklerine göre 50-55-60 lira, Sukkeri hurması 30-40 lira ve Acve hurması 120 liradan satılıyor.
hedefe-ulasmama-sebebi
Hedefe ulaşmama sebebi
Kafka: Eğer bir hedefiniz varsa ama ona ulaşma yolunu göremiyorsanız, o yolun adı 'tereddüt 'tür.

Franz Kafka, Almanca konuşan Bohemyalı Yahudi romancı ve kısa öykü yazarıdır. 20. yüzyıl edebiyatının en önemli figürlerinden biri olarak kabul edilmektedir.
tarihi-ilk-solo-ucusu-gerceklestirdi
Tarihi ilk solo uçuşu gerçekleştirdi
90 yıl önce bugün, Charles Lindbergh, Spirit of St. Louis isimli uçak ile Atlas Okyanusu'ndaki tarihi ilk solo uçuşu gerçekleştirdi.
blue-jean-patenti-alindi
Blue Jean patenti alındı
ABD'de Levi Strauss ve Jacob Davis, bakır perçinlerin kullanıldığı ilk blue jean'in patentini 1873'te aldılar.
sampiyon-galatasaray
Şampiyon Galatasaray

Galatasaray, Süper Lig'de 21. şampiyonluğuna ulaştı.

19-mayis-ekonomi-bulteni
19 Mayıs Ekonomi Bülteni
Tur operatörleri ÖTV indirimine benzer uygulama ile yurt dışı turlarında, rakamlar sabit tutularak yüzde 20 indirim yaptı.
İnanlar İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Serdar İnan hakkında da kırmızı bültenle arama kararı çıkarılması istendi.
Fındık Sektör Araştırması Raporu'na göre, Türk fındığının önündeki en büyük engel düşük verimlilik olarak belirlendi.
Standard&Poor's (S&P), Hollanda ve İsviçre'nin kredi notlarını teyit ettiğini duyurdu.
19-mayis-cumartesi-turkiye-gundemi-ozeti
19 Mayıs Cumartesi Türkiye gündemi özeti;
gunun-sozu
Günün sözü
Malcom X: Ben gerçeğin peşindeyim, kimin söylediği önemli değil. Ben adaletin peşindeyim, kim için veya kime karşı olduğu önemli değil.
Malcolm X adını alan Müslüman siyasetçi ve insan hakları savunucusudur. Gelmiş geçmiş en etkili Siyahi Amerikalılar'dan biridir.
genclik-parki-acildi
Gençlik Parkı açıldı
Ankara'da 1943'te Gençlik Parkı törenle açıldı. Altındağ ilçesinin Ulus semtindeki park, Cumhuriyetin ilk yıllarında bataklıklarla kaplı olan 28 hektar büyüklüğündeki arazide kurulmuştur. Park yapılmasına karar verilen arazinin bir bölümünde "Ay-Yıldız" adında bir futbol sahası bulunmaktaydı. Parkın inşaatına 1936 yılında başlandı. 600 bin TL ödenek ayrılarak iki yılda bitirilmesi planlanan park 22 Nisan 1941 tarihinde jandarmalar tarafından evlerinden alınan 12 bin gayrimüslim erkeğin bir bölümü 20 Kur'a İhtiyatlar adı verilerek parkın yapımında çalıştırıldı ve 19 Mayıs 1943 günü hizmete açıldı.
zaferlerle-dolu-obradovic
Zaferlerle dolu 'Obradovic'
Pazar günü 12. finalini oynayacak olan Obradovic'in Euroleague kariyeri.
18-mayis-ekonomi-bulteni
18 Mayıs ekonomi bülteni
Kredi garanti fonu 35 milyar TL büyüklüğündeki yeni paketi işletmelerin kullanımına açtı.


Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan, İstanbul yeni havalimanın bugün itibarıyla yüzde 89'unun tamamlandığını açıkladı.


Türkiye genelinde konut satışları 2018 Nisan ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 9,9 oranında azalarak 103 bin 87 oldu.


Geçen yıl yaptığı teslimatlarla cirosunu 6,7 milyar dolara taşıyan savunma ve havacılık sanayisi, sipariş defterine 8 milyar dolarlık yeni iş ekledi.
Kararı Trump engelleyemedi
Çinli ZTE'nin 7 yıl boyunca Amerikan şirketleriyle iş yapmasını yasaklayan kararı Trump engelleyemedi.
Hazırlanan rapora göre Tesla'nın faaliyetlerini sürdürebilmesi için 10 milyar dolarlık ek sermayeye ihtiyacı var.
Dünyanın ünlü bankalarından biri olan Goldman Sachs, Circle ismini verdiği kendi kripto parasını üretti.
İki gündür sosyal medyayı ikiye ayıran ses kaydı tartışmaları son bulmuştu ki yeni bir ses kaydı daha ortaya çıktı.
super-ligin-yeni-gozdesi-trezeguet
Süper Lig'in yeni gözdesi: Trezeguet
Kasımpaşa'nın yıldız futbolcusu MahmoudHassan (Trezeguet), bu sezon Süper Lİg'de oynadığı 31 maçta 19 gole doğrudan katkı sağladı.
gunun-sozu
Günün sözü
Shakespeare: Nasıl bir at, üzerindeki zengin koşumların farkına varmazsa insan da içinde yaşadığı nimetlerin öyle farkına varmaz.

William Shakespeare, İngiliz şair, oyun yazarı ve oyuncudur. İngilizce dilinde yazan en büyük yazar ve dünyanın en seçkin drama yazarı olarak kabul edilmektedir. Sıklıkla İngiltere'nin ulusal şairi ve "Avon'un Ozanı" olarak anılır
10-bin-liralik-indirim
10 bin liralık indirim
Otomobillere hurda indirimi düzenlemesi Resmi Gazete'de yayımlandı. Buna göre, tescili silinerek hurdaya çıkarılan veya belirlenen ihracatçılar vasıtasıyla ihraç edilen araçların teslimi sonrası alınacak aynı cins ve tip aracın terkin edilecek ÖTV tutarı en çok 10,000 TL olacak. Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yer alan Bakanlar Kurulu kararına göre, yeni aracın ÖTV matrahı; 46,000 TL'yi aşmayanlar için 10,000 TL, bu tutarı aşıp 80,000 TL'yi aşmayanlar için 8,000 TL, 80,000 TL'yi de aşanlar için 3,000 TL terkin edilecek.
kdv-mujdesi-geldi
KDV müjdesi geldi
Konutun ardından bir KDV indirimi de iş yeri teslimlerinde yapıldı. Bakanlar Kurulu kararına göre iş yeri teslimlerinde uygulanan KDV oranı, 31 Ekim'e kadar yüzde 18'den yüzde 8'e düşürüldü.
prim-borclarina-indirim
Prim borçlarına indirim
SSK ve Bağ-Kur prim borçlarının 18 ay taksitle yatırılması ve zam ve faizlerde de indirim yapılmasına ilişkin önerge, 2005'te TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda kabul edildi. Tasarıya eklenen maddeye göre, 31 Aralık 2004 tarihinden önceki dönemlere ilişkin olarak bu maddenin yürürlüğe girdiği tarih itibarıyla; SSK tarafından takip ve tahsil edilen ve özel sektör işverenlerinin 31 Aralık 2004, kamu sektörü işverenlerinin ise 13 Ocak 2005 tarihine kadar tahakkuk ettiği halde ödenmemiş SSK primi, sosyal güvenlik destek primi, işsizlik sigortası primi, idari para cezası ve sosyal yardım zammı ile 31 Aralık 2004 tarihinden önce biten ihale konusu işler ile özel nitelikli inşaat işyerlerinden dolayı yeterli işçilik bildiriminde bulunmadığı anlaşılan veya bu tarihten önce bitmiş olan bu işlerle ilgili olarak bu maddenin yayımını izleyen 30 gün içinde yeterli işçilik bildiriminde bulunmadığı tespit edilecek işverenlerin, fark işçilik tutarı üzerinden hesaplanan borçları ile bunlara bağlı gecikme zammı ve diğer ferilerini 18 aya kadar taksitler halinde ödeme süresi tayin edilerek yeniden yapılandırıldı.
17-mayis-ekonomi-bulteni
17 Mayıs ekonomi bülteni
Hükümet petrol ve akaryakıtta ÖTV düzenlemesi yaptı. Düzenlemeye göre benzin, motorin ve LPG'deki artış kadar ÖTV'de indirim olacak.Türk Hava Yolları, 10 bin kabin memuru alımı yapacağını açıkladı.Baklavada fıstık boykotu: İzmir genelindeki 400 noktada 4 gün boyunca fıstıklı baklava satılmayacağı açıklandı.İlk yerli ve milli baz istasyonu ULAK, Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan'ın da katıldığı törenle Kars'ta hizmete alındı.
tesla-uretimi-durduruyor
Tesla üretimi durduruyor
Tesla, California'daki fabrikasında üretime 6 gün ara vererek üretim bandında iyileştirmeler yapacak.
Popüler sosyal medya devi Twitter, 3. parti uygulamaları 16 Ağustos itibariyle kısıtlayacak.
Dün sosyal medyada büyük tartışmalara yol açan ses kaydına dair bilimsel açıklama sonunda yapıldı.
Özel tasarımları ile bilinen Rus Caviar firması, Elon Musk'a özel iPhone X'ten pahalı iPhone X kılıfı üretti.
buffon-juventus-kariyerini-sonlandirdi
Buffon, Juventus kariyerini sonlandırdı
40 yaşındaki Buffon, Juventus'taki kariyerini sonlandırdığını açıkladı.
ceviz
Ceviz

Ramazan'da her güne sağlıklı bir besini sizler için hazırladık.

kirmizi-biber
Kırmızı biber

Ramazan'da her güne sağlıklı bir besini sizler için hazırladık.

kimse-aklindan-sikayetci-degildir
Kimse aklından şikayetçi değildir
Tolstoy: İnsanlara en adil şekilde dağıtılan nimet akıldır. Çünkü kimse aklından şikayetçi değildir.

Lev Nikolayeviç Tolstoy, Rus yazar.
new-york-borsasi-kuruldu
New York Borsası kuruldu
New York Borsası 1792 yılında kuruldu. New York Menkul Kıymetler borsası 1817 yılında kurulmuş olsa da orijini bir grup simsarın Wall Street'de (bir çınar ağacı altında) imzaladığı anlaşmaya kadar uzanmaktadır. Çınar Anlaşması, simsarlar arasında doğrudan gerçekleştirilen hisse senedi işlemlerine ilişkin ilk yönetmeliktir. Anlaşmaya göre hisse satışlarında ilk öncelik imzası bulunan diğer kişilere tanınacaktı. Bu anlaşma aynı zamanda müşterilerden alınacak komisyonlar için de alt bir taban limit getirmiştir. Burada işlem gören ilk tahviller (Birleşik Amerika Devletleri Birinci Bankası gibi) hükümet kaynaklarından oluşmaktaydı. New York Bankası hissesi ise hükümetle ilişkisi bulunmayan yatırım araçları içerisinde en popüler olanların başında gelmekteydi. O tarihten bu yana, pek çok büyüme fırsatı sayesinde, hisse senetleri üzerinde işlem yapmak gerek profesyonel gerekse ülke çapına yayılmış bireysel yatırımcıların hobisi haline gelmiştir ve bu durum bugün de geçerliliğini korumaktadır.
gramofonun-tanitimi-1888de-yapildi
Gramofonun tanıtımı 1888'de yapıldı
Gramofonun mucidi Emile Berliner, geliştirdiği bu aletin tanıtımını 1888'de yaptı. Gramofon ile ses ve müzik kayıtı veya dinleme olanakları bulunmaktadır. İlk patenti, 8 Kasım 1887 tarihinde Alman bilim adamı Emile Berliner tarafından alındı.
en-buyuk-suclar-fazla-olani-elde-etmek-icin-islenir
'En büyük suçlar fazla olanı elde etmek için işlenir'
''En büyük suçlar, gerekli olanı değil de fazla olanı elde etmek için işlenir. Aristoteles ya da kısaca Aristo Antik Yunan filozof. Platon ile Batı düşüncesinin en önemli iki filozofundan biri sayılır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.