Gündem Muhalefetadayları yok hükmünde

Muhalefet adayları yok hükmünde

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, muhalefetin kampanyayı geçmişte benzeri olmayan bir şekilde “yıkma” üzerine kurduğuna dikkat çekerek şu yorumu yaptı: Bunlar gelirse ‘şu işi yapacaklar’ gibi bir kanaat oluşmuyor. Onun için ben muhalefetteki cumhurbaşkanı adaylarının yok mesabesinde olduğunu düşünüyorum.

Emeti Saruhan Yeni Şafak
Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş
Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş

* AK Parti birçok anket şirketi ile çalışıyor ama açıklanan anket sonucu yok. Neden hiç anket sonucu açıklanmıyor? Elinizdeki anketler ne söylüyor? Anketler yapılıyor ama esas anketler son düzlüğe girdiğimiz bu sürede ve daha sık, belki birkaç gün aralıklarla yapılır. AK Parti anketleri çok iyi kullanabilen bir parti. Hatta genel anketler dışında bölgesel, şehir bazında yapılan anketler de söz konusu. Şu anda anketlerde bizim açımızdan hiçbir sıkıntı yok ama daha yoğunlaşmamız gereken yerleri bu anketler vasıtasıyla tespit ediyoruz. Zaten bir kaç gün sonra anket firmaları da yavaş yavaş kamuoyuyla sonuçlarını, görüşlerini açıklamaya başlarlar.

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, 24 Haziran seçimlerini, AK Parti’nin çalışmalarını, muhalefet partilerinin yıkmak üzerine kurulu kampanyalarını Yeni Şafak’a değerlendirdi.

* 24 Haziran seçimlerini diğer seçimlerle karşılaştırmanızı istesem ne dersiniz? Bu seçim zor bir seçim mi oluyor?

Bu hem zor bir seçim hem de Türkiye Cumhuriyet tarihinin, siyasi tarihimizin en önemli seçimi. Çünkü milletimizin vermiş olduğu karar gereği, Türkiye’deki siyasal yönetim sisteminin değişmesiyle ilgili büyük bir adım atılacak. Hem cumhurbaşkanımızı hem de milletvekillerimizi seçeceğiz. Parlamento dışında kalması muhtemel olan partilerin ve siyasi fikirlerin ittifaklar sayesinde Meclis’e taşındığı, böylece çok partili bir parlamentonun oluştuğu bir seçim olacak. Bu seçimin bir başka özelliği de artık Türkiye’de cumhurbaşkanı adaylarının kapalı kapılar arkasında, birilerinin karar vermesiyle belirlenmeyecek olması. İlklerin yaşandığı bu seçim atmosferinde, oldukça zor bir seçim kampanyası yürütülüyor. Fakat rahatlıkla söyleyebileceğim şey AK Parti’nin seçim kampanyasında her gün üstüne koyarak, gelişip ileriye doğru gittiği. İnşallah birinci turda sayın Cumhurbaşkanımız ve AK Parti’yi açık ara birinci çıkararak seçimi sonuçlandırmış olacağız.

* Cumhurbaşkanları adaylarının seçim sürecindeki performanslarını nasıl görüyorsunuz?

Hem siyasette bulunduğum zamanlardaki hem de önceki dönemlerdeki, hatta çok eski kampanyaları ve hatta yurt dışındaki kampanyaları da bilen birisi olarak söylüyorum; muhalefetin bu seçimde yaptığı gibi bir kampanya yapılmadı. Bir tarafta sayın Cumhurbaşkanımız, bir cumhurbaşkanı ve cumhurbaşkanı adayı olarak şimdiye kadar yaptıklarını referans gösteriyor ve bundan sonra ne yapacağını anlatıyor. Ama maalesef muhalefet bloğundaki cumhurbaşkanı adaylarının aşağı yukarı hepsi ‘ne yapmayacaklarını’ anlatıyorlar. Bırakın yapmamayı, yaptırmamak üzerine kampanya yürütüyorlar. Hatta bir adım ötesinde yıkmak üzerinden. Yapmak isteyenlerle yıkmak isteyenler arasında bir seçim kampanyası yürüyor.

MUHALEFETİN KAMPANYASI NEGATİF

* Peki bu doğru bir dil mi?

Bu doğru ve rasyonel bir seçim kampanyası dili değildir. Bu bir muhalefet dili de değildir. Herhangi bir muhalefet adayından beklenen, “Ey AK Parti! Sen 10 yıldır iktidardasın, şunları şunları yaptın ama bunları da yanlış yaptın. Biz gelirsek şunu yapacağız” demesi. Bunun yerine yaptırmamaktan bahsediyor. “Yerli otomobil yaptırmayacağım” diyenden tutun da, “Çanakkale Köprüsü yaptırmayacağım” diyene kadar. Hatta bir kısmı hızını alamayıp yıkmaktan bahsediyor. Bir kere siyasal iletişim dili itibariyle pozitif kampanya ile negatif kampanya arasında büyük bir fark vardır. Şu anda muhalefet liderleri negatif kampanya yapıyorlar. Öyle bir noktaya gelmişler ki Tayyip Erdoğan gitsin de kim gelirse gelsin diyorlar.

* Erdoğan karşıtlığı toplumda karşılık buluyor mu?

Bu milletimizin kabul edebileceği bir şey değil. Erdoğan karşıtlığından Türkiye’ye hayır gelmeyeceğini, Tayyip Erdoğan’a oy veren de vermeyen de görüyor. Muhalefetin kampanya süresindeki en önemli handikaplarından birinin bu olduğunu düşünüyorum. Bir başka önemli mesele ise muhalefet adaylarının tümü “Bizi seçerseniz eski sisteme döneceğiz” diyorlar. Milletin 16 Nisan iradesi hiç yokmuş gibi meydanlarda konuşmak, halkın gözüne baka baka iradenizi geri çevireceğiz demek de son derece antidemokratiktir ve anlamsızdır. Tüm bunlar muhalefeti halkın gözünde negatif bir konuma itiyor ve bunlar gelirse “Şu işi yapacaklar, ülkeye şöyle faydaları olacak” şeklinde hiçbir kanaat oluşturmuyor. Onun için ben muhalefetteki cumhurbaşkanı adaylarının yok mesabesinde olduğunu düşünüyorum.

EKONOMİ DAKİKA DAKİKA TAKİP EDİLİYOR

* Geçtiğimiz dönemde kurda bir dalgalanma, bir yükseliş oldu. Bunun seçime yönelik bir müdahale olduğu ifade edildi. Aynı saldırının tekrarlanma ihtimali var mı?

Olan bir kriz değil, Türkiye’nin büyük güçlü bir ekonomiye sahip olmasını önlemek isteyen çevrelerin, Türkiye’ye diz çöktürmek isteyen çevrelerin yapmış olduğu bir manipülasyondu. Dolayısıyla bu operasyon durduruldu. Türkiye bütün bunlarla başa çıkabilecek güçlü bir hükümete, güçlü bir ekonomik alt yapıya sahip. Vatandaşımız hiç endişe etmesin. Bütün gelişmeler günü gününe değil, dakikası dakikasına takip ediliyor. Vatandaşımızın ekonomik gücünü kaybetmemesi için gerekli tedbirler alınarak, her türlü adım atılıyor.

 • Anketlerde sıkıntı yok
 • * AK Parti birçok anket şirketi ile çalışıyor ama açıklanan anket sonucu yok. Neden hiç anket sonucu açıklanmıyor? Elinizdeki anketler ne söylüyor?
 • Anketler yapılıyor ama esas anketler son düzlüğe girdiğimiz bu sürede ve daha sık, belki birkaç gün aralıklarla yapılır. AK Parti anketleri çok iyi kullanabilen bir parti. Hatta genel anketler dışında bölgesel, şehir bazında yapılan anketler de söz konusu. Şu anda anketlerde bizim açımızdan hiçbir sıkıntı yok ama daha yoğunlaşmamız gereken yerleri bu anketler vasıtasıyla tespit ediyoruz. Zaten bir kaç gün sonra anket firmaları da yavaş yavaş kamuoyuyla sonuçlarını, görüşlerini açıklamaya başlarlar.

Topkapı sarayı kültür havzası olacak

* Topkapı Sarayı tadilatları ne durumda?

Topkapı Sarayı’nda devam etmekte olan 27 tadilat var. Bunların bir kısmı bitiyor. İç avluda yer alan Kutsal Emanetler’in önündeki alanda bir kütüphanemiz var. Bu kütüphanemiz mükemmel bir şekilde restore edildi. Topkapı Sarayı’nın bütün tamirat ve tadilatları mükemmel bir şekilde devam ediyor. Esas projemiz Topkapı Sarayı’nın bulunduğu alanı İstanbul’un kültür havzası haline getirmek. Sonra Sultani dediğimiz yani Topkapı Sarayı’nın altındaki surların tamamının sarayın bir parçası olarak bir kültür havzası haline getirilmesi, hatta bir adım ötesinde Fransız Hapishanesi’nden Sepetçiler Kasrı’na kadar olan alanın trafiksizleştirerek bir kültür adası haline getirilmesi projesi var. Bu çok büyük ve yıllar alacak bir proje ama Topkapı Sarayı gerçekten mükemmel onarımlarıyla tekrar eski kimliğine dönüyor.

* Göbeklitepe’deki çalışmalar da bitti değil mi?

Göbeklitepe’deki tadilat çok iyi oldu. Birçok alan ortaya çıkarıldı. Yeni kazı alanları var orada da çalışmalar sürdürülüyor. Tarihinin 10 bin yıl öncesine gittiği varsayılıyor ve yeryüzünde insanların kendi elleriyle yaptıkları ilk tapınağın olduğu alan olarak biliniyor. Göbeklitepe’yi dünyanın her yerinde çok rahat tanıtıyoruz. Göbeklitepe Türkiye’nin tanıtılmasına büyük bir katkı yapıyor. Uluslararası alanda büyük bir ses getirecek belgesellere konu oluyor. Ben de gidip ziyaret ettim. Fevkalade güzel yapılmış bir sunum merkezi var. Orada Göbeklitepe ziyaretçilere önce hikayeleştirilerek, görsel olarak takdim ediliyor. Sonra alanda görülmesi sağlanıyor.

En fazla turist bu yıl gelecek

* Turizm karnemiz nasıl? Geçtiğimiz yıllardaki düşüş telafi edilebildi mi?

Geçen seneki ekonomik büyüme hızımız 7.4’tü. G20 ülkeleri arasında bile 1 numara oldu. Şimdi bu yılın ilk çeyreğinde de aynı hıza sahip olduğumuz görülüyor. Türkiye büyüyen güçlenen ve ileriye doğru giden bir ekonomiye sahip. Bunun en somut göstergelerinden biri de turizm sektörü. Çok şükür geçtiğimiz sene turizm sektörü çok büyük bir geri dönüşle, 2015 ve 2016’da yaşamış olduğu o dip noktadan yukarıya çıktı ve 32 milyon turist Türkiye’yi ziyaret etti. 26,5 milyar dolar da turizm geliri oldu. Bu yılın ilk 4 ayının rakamlarına göre 7,8 milyon turist ziyaretçimiz oldu. Diğer yılların ilk 4 ay rakamlarının rekoru bu sayı. Yıl sonunda 40 milyona yakın yabancı misafirimizin Türkiye’ye geleceğini tahmin ediyoruz ve yaklaşık 32 milyar dolar seviyesinde bir turizm geliri elde etmiş olacağız. Yani her türlü aleyhte propagandaya, Türkiye’yi yurt dışında karalama çalışmalarına, hatta bazı ülkelerde üst perdede sakın ha Türkiye’ye gitmeyin uyarılarının yapılmış olmasına rağmen, 40 milyon turist seviyelerine gelmiş olmamız insanların Türkiye’ye güvendiğini çok açık bir şekilde ortaya koyuyor.

Hadis geleneği devam etmeli

Topkapı Sarayı’nda Sultan 3’üncü Ahmed tarafından yaptırılan 3’üncü Ahmed Kütüphanesi, tadilatının ardından Kültür ve Turizm Bakanı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş’un katılımıyla açıldı. Kütüphanenin ilme verilen değer açısından fevkalade bir önemi olduğunu söyleyen Kurtulmuş, “Kütüphanenin en önemli özelliği hadis derslerinin sürekli burada okutulmuş olmasıdır. Ümit ediyoruz ki yeni dönemde burada hadis derslerini okutabilecek, okuyabilecek bir başlangıç yapmak nasip olur” diye konuştu.

TALHA MENTEŞ

 • Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018 Genel Seçim
 • YSK Seçmen Sorgulama, nerede oy kullanacağım?
 • YSK Yurtdışı Seçmen Sorgulama
 • Adana Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
 • Adıyaman Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
 • Afyon Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
 • Ağrı Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
 • Amasya Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
 • Ankara Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
 • Antalya Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
 • Artvin Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
 • Aydın Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
 • Balıkesir Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
 • Bilecik Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
 • Bingöl Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
 • Bitlis Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
 • Bolu Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
 • Burdur Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
 • Bursa Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
 • Çanakkale Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
 • Çankırı Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
 • Çorum Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
 • Denizli Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
 • Diyarbakır Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
 • Edirne Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
 • Elazığ Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
 • Erzincan Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
 • Erzurum Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
 • Eskişehir Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
 • Gaziantep Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
 • Giresun Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
 • Gümüşhane Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
 • Hakkâri Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
 • Hatay Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
 • Isparta Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
 • Mersin Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
 • İstanbul Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
 • İzmir Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
 • Kars Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
 • Kastamonu Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
 • Kayseri Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
 • Kırklareli Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
 • Kırşehir Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
 • Kocaeli Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
 • Konya Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
 • Kütahya Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
 • Malatya Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
 • Manisa Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
 • Kahramanmaraş Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
 • Mardin Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
 • Muğla Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
 • Muş Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
 • Nevşehir Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
 • Niğde Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
 • Ordu Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
 • Rize Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
 • Sakarya Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
 • Samsun Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
 • Siirt Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
 • Sinop Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
 • Sivas Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
 • Tekirdağ Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
 • Tokat Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
 • Trabzon Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
 • Tunceli Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
 • Şanlıurfa Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
 • Uşak Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
 • Van Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
 • Yozgat Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
 • Zonguldak Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
 • Aksaray Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
 • Bayburt Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
 • Karaman Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
 • Kırıkkale Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
 • Batman Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
 • Şırnak Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
 • Bartın Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
 • Ardahan Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
 • Iğdır Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
 • Yalova Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
 • Karabük Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
 • Kilis Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
 • Osmaniye Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
 • Düzce Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
 • Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018 Genel Seçim
 • YSK Seçmen Sorgulama, nerede oy kullanacağım?
 • YSK Yurtdışı Seçmen Sorgulama
 • Adana Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
 • Adıyaman Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
 • Afyon Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
 • Ağrı Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
 • Amasya Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
 • Ankara Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
 • Antalya Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
 • Artvin Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
 • Aydın Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
 • Balıkesir Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
 • Bilecik Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
 • Bingöl Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
 • Bitlis Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
 • Bolu Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
 • Burdur Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
 • Bursa Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
 • Çanakkale Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
 • Çankırı Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
 • Çorum Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
 • Denizli Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
 • Diyarbakır Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
 • Edirne Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
 • Elazığ Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
 • Erzincan Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
 • Erzurum Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
 • Eskişehir Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
 • Gaziantep Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
 • Giresun Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
 • Gümüşhane Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
 • Hakkâri Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
 • Hatay Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
 • Isparta Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
 • Mersin Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
 • İstanbul Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
 • İzmir Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
 • Kars Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
 • Kastamonu Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
 • Kayseri Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
 • Kırklareli Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
 • Kırşehir Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
 • Kocaeli Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
 • Konya Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
 • Kütahya Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
 • Malatya Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
 • Manisa Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
 • Kahramanmaraş Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
 • Mardin Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
 • Muğla Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
 • Muş Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
 • Nevşehir Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
 • Niğde Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
 • Ordu Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
 • Rize Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
 • Sakarya Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
 • Samsun Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
 • Siirt Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
 • Sinop Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
 • Sivas Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
 • Tekirdağ Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
 • Tokat Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
 • Trabzon Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
 • Tunceli Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
 • Şanlıurfa Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
 • Uşak Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
 • Van Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
 • Yozgat Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
 • Zonguldak Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
 • Aksaray Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
 • Bayburt Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
 • Karaman Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
 • Kırıkkale Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
 • Batman Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
 • Şırnak Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
 • Bartın Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
 • Ardahan Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
 • Iğdır Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
 • Yalova Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
 • Karabük Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
 • Kilis Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
 • Osmaniye Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
 • Düzce Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018
 • Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.