|

MİT Kuzey Irak'ta avladı: PKK'nın sözde alan sorumlusu Gülsüme Doğan etkisiz hale getirildi

MİT, terör örgütü PKK/KCK adına haraç toplayan ve eleman sağlayan sözde sorumlulardan Jiyan Mardin kod adlı Gülsüme Doğan'ı Irak'ın kuzeyindeki Süleymaniye'de etkisiz hale getirdi.

Pınar Görgü
13:35 - 20/11/2023 Pazartesi
Güncelleme: 16:18 - 20/11/2023 Pazartesi
Yeni Şafak
Jiyan Mardin kod adlı Gülsüme Doğan'ı Irak'ın kuzeyindeki Süleymaniye'de öldürüldü.
Jiyan Mardin kod adlı Gülsüme Doğan'ı Irak'ın kuzeyindeki Süleymaniye'de öldürüldü.

MİT, sınır ötesi operasyonlarına hız kesmeden devam ederken terör örgütlerine bir darbe daha vurdu. Irak/Süleymaniye ve çevre kentlerde PKK/KCK’nın, Toplumsal Alan Sorumlusu olarak faaliyet gösteren Jiyan Mardin kod Gülsüme Doğan’ı etkisiz hale getirdi.


Örgüt adına haraç toplayıp eleman sağlıyordu

Güvenlik kaynaklarından alınan bilgiye göre, 2006 yılında PKK/KCK'nın kırsal kadrolarına katılan 'Jiyan Mardin' kod adlı Gülsüme Doğan, Irak'ın kuzeyindeki Süleymaniye ve çevre kentlerde PKK/KCK'nın toplumsal alan sorumlusu olarak faaliyet yürütüyordu. Irak'ın kuzeyinde bölge halkını vergilendirme adı altında haraca bağlayan teröristin, toplanan parayı güvenlik güçlerine yönelik saldırı gerçekleştirecek kadro temini çalışmalarında kullandığı belirlendi.

MİT adım adım takip etti

MİT, örgüte lojistik destek sağlayan teröristin, reşit olmayan çocukların örgüte katılması yönünde de çalışmalar yürüttüğünü tespit etti. MİT mensuplarına bağlı saha ajanlarınca faaliyetleri adım adım izlenen teröristin etkisiz hale getirilmesi için özel eğitimli ajanlar sahaya sürüldü. Terörist Doğan, en uygun zamanda düzenlenen nokta operasyonla etkisiz hale getirildi.
#MİT
#PKK
#terör
#Irak
#PKK/KCK
7 ay önce