EkonomiMavi Giyimde tek kontrole onay çıktı

Mavi Giyim'de güç dengeleri değişti

Mavi Giyim'de 'tek kontrole' onay çıktı

Mavi Giyim'de güç dengeleri değişti. Blue International Holding BV elinde bulunan 9.5 milyon adet payı satmasının ardından şirketin kurucusu olan ve yönetim kurulunda bulunan Akarlılar ailesinin Mavi Giyim'de 'negatif tek kontrol' elde edilmesi için yaptığı başvuruya Rekabet Kurulu'ndan cevap geldi.

Kenan BiterYeni Şafak
Mavi Jeans'te güç dengeleri değişti
Mavi Jeans'te güç dengeleri değişti

Blue International Holding'in Mavi'deki yüzde 19.1 hissesini satışının ardından Akarlılar ailesi tarafından Rekabet Kurulu'na yapılan başvuru sonuçlandı. Akarlılar ailesi tarafımdan Ocak ayının son haftasında Rekabet Kurulu'na yapılan başvuruda Mavi Giyim Sanayi ve Ticaret A.Ş. üzerinde negatif tek kontrol elde edilmesi talep edilmişti.

İZİN VERİLDİ

Rekabet Kurulu tarafından yayınlanan kararda Blue International Holding BV'nin Mavi Giyim Sanayi ve Ticaret AŞ'deki A Grubu hisselerini elden çıkarması sonucu Mavi Giyim Sanayi ve Ticaret AŞ'nin Akarlılar Ailesi'nin negatif tek kontrolüne geçmesine izin verildi.

AKARLILAR AİLESİNE STRATEJİK VETO HAKKI

Mavi Jeans'te negatif tek kontrolü ele geçiren Akarlılar ailesi ortak kontrol edilen bir şirketteki durumun aksine, aynı yetkiye sahip başka bir hissedar olmadığından negatif tek kontrol ile şirketin stratejik hamlelerine yön verip, alınan kararları veto edebilecek.

TEK ORTAK KALDI

Son hisse satışı ile birlikte Blue International Holding'in Mavi Jeans'teki payı yüzde 27,4'e gerilemiş ve Holding'te tek ortak Akarlılar Ailesi olarak kalmıştı.

NEGATİF TEK KONTROL NEDİR?

Bir teşebbüsün tek kontrole sahip olduğu iki genel durum tanımlanıyor. İlki kontrolü elde eden teşebbüsün diğer teşebbüsün stratejik ticari kararlarını alma hakkına sahip olduğu durum olarak ifade ediliyor. Bu hak genellikle bir şirketteki oy haklarının çoğunluğunun devralınması ile elde ediliyor. İkinci olarak ise bir teşebbüste sadece bir hissedarın stratejik kararları veto edebildiği ama tek başına bu tür kararları alma hakkı olmadığı durumda da tek kontrolün varlığı kabul ediliyor (negatif tek kontrol). Bu durumda sadece tek bir hissedar stratejik kararların alınmasını engelleme yetkisine sahip oluyor ve ortak kontrol edilen bir şirketteki durumun aksine, negatif tek kontrol durumunda aynı yetkiye sahip başka bir hissedar olmadığından, teşebbüsün stratejik davranışlarının belirlenmesinde negatif tek kontrole sahip hissedarın diğer belirli hissedarlarla işbirliği yapması da zorunlu olmuyor. Tek kontrolün hukuki veya fiili olarak devralınması da mümkün bulunmuyor.

Tavuk yumurtası üretimi azaldı
EKONOMİ
Tavuk yumurtası üretimi azaldı

Taşeron işçi sınav sonucu açıklandı
EKONOMİ
Taşeron işçi sınav sonucu açıklandı

1 ayda 50 bin aracı affetmedi
EKONOMİ
1 ayda 50 bin aracı affetmedi

Fırtına Akdeniz’dekopacak
Gündem

Fırtına Akdeniz’de kopacak

Türkiye kıyıları ve Doğu Akdeniz, DEAŞ ile Esed’i bahane edenlerin cephaneliğine dönüştü. Doğalgaz yatakları ve enerji hatlarının kilit noktası şu an en az 33 savaş gemisiyle çevrelenmiş durumda. ABD’nin uçak gemisi filosu da geldiğinde bu sayı 40’ı geçecek. Bu kadar çok savaş aracıyla hedeflenen ülkenin Suriye olmadığı ise çok açık...
Damat 'hayır demek ne mümkün' dedi nikah iptal oldu
Gündem

Damat 'hayır demek ne mümkün' dedi nikah iptal oldu

Manisa'da nikah memurunun sorusuna damat 'Hayır demek ne mümkün' cevabını vermesi üzerine nikah memuru nikahı iptal etti. Gelin ve damadın nikah memurunu ikna çabaları yetersiz kalınca gerginlik çıktı. Olay yerine polis ekipleri gelerek müdahalede bulundu.
FETÖ'cü Enes Kanter'den provokatif paylaşım
Spor

FETÖ'cü Enes Kanter'den provokatif paylaşım

FETÖ'cü Enes Kanter, Amerika'daki bir havalimanından çekildiği tahmin edilen fotoğrafı sosyal medya hesabından paylaştı. FETÖ elebaşı Fetullah Gülen'in manevi oğlu Kanter paylaşımında, "Hazır mısınız Türkiye?" ifadesini kullandı. Hakkında 'Silahlı terör örgütüne üye olmak' suçlaması bulunan Kanter'in bu paylaşımı provokatif bir paylaşım olarak değerlendirildi.
AB'den İsrail'e tepki: Ölümcül güç kullanmayın
Dünya

AB'den İsrail'e tepki: Ölümcül güç kullanmayın

Brüksel, işgalci İsrail askerlerine silahsız göstericilere karşı ölümcül güç kullanmaması çağrısında bulundu. AB Dışilişkiler Servisi sözcülüğünden yapılan açıklamada, 15 yaşındaki Filistinli bir çocuğun İsrail askerleri tarafından vurulmasından dolayı üzüntü duyulduğu belirtildi.
Samet Aybaba'dan Bifouma'ya eleştiri
Spor

Samet Aybaba'dan Bifouma'ya eleştiri

Demir Grup Sivasspor Teknik Direktörü Samet Aybaba, son haftalarda beklediği verimi alamadığı oyuncuları Kone ve Bifouma ile ilgili dikkat çeken açıklamalarda bulundu.