DünyaABD askeriMünbiçten kaçtı

ABD askeri Münbiç’ten kaçtı

Münbiç’te 600 gündür ABD ve PKK/PYD işgali altında yaşayan halk isyan etti. Binlerce kişi sokaklara döküldü ve PKK’ya ait bazı noktalar basıldı. Olaylar ilçenin dört bir tarafına yayılınca teröristlerle birlikte ABD askerleri de şehrin doğusundaki Tışrin’e çekildi.

Yılmaz BilgenYeni Şafak
ABD’nin terör devletini resmen ilan etmeye hazırlandığı Münbiç’te isyan başladı.
ABD’nin terör devletini resmen ilan etmeye hazırlandığı Münbiç’te isyan başladı.

PKK işgali altındaki Münbiç’te isyan başladı. ABD destekli PKK’nın işgal ve ihlallerine karşı ayaklanan Münbiç sakinleri, terör örgütünün kontrol noktaları ile kent merkezindeki karargahları bastı. Şehir genelinde büyüyen olaylar sebebiyle PKK’lı teröristler ve ABD askerleri, şehrin doğusundaki Tışrin bölgesine çekildi. Suriye PKK’sının 6 ay önce başlattığı ‘zorunlu askerlik’ uygulaması Münbiç ve çevresinde ilk kırılma noktası oldu. Münbiç Yerel Meclis Üyesi Münzir el-Sellel, “PKK-PYD terör örgütü her evden bir genci silah altına alma uygulaması başlattı. Bize Türkiye’nin düşman olduğunu ve büyük bir savaşa hazırlandıklarını söylüyorlar. PKK’nın hedefi 100 bin kişilik ordu kurmak ancak Münbiç, Tel Abyad gibi bölgelerde Türkiye ile savaşacak tek bir nefer bulamazlar” dedi. Sellel, kendilerine katılacak kimse bulamayan terör örgütünün giderek hırçınlaştığına da dikkat çekerek yaşananları şöyle özetledi:

GÖZALTI, HARAÇ, FİDYE...

“Halkımızın PKK’ya karşı her tepkisi sonrası ABD’liler araya girerek teröristlerin geri adım atmasını sağlıyor. Ancak son olaylarda tepki dozu çok büyük oldu. Halk, PKK’nın Münbiç’i terk etmesini istiyor. Biz bir buçuk yıldır esaret altındayız. Örgüt 30 binden fazla Münbiçlinin gayrimenkullerine el koydu ve ‘savaş vergisi’ adı altında haraç alıyor. Son bir yıl içerisinde 90’dan fazla sivil, PKK tarafından infaz edildi. Hiçbir gerekçe göstermeden insanlar sözde PKK asayiş timleri tarafından evlerinden alınarak işkence görüyor. PKK’lılar birçok kişiyi kaçırıp büyük meblağlarda fidye aldıktan sonra serbest bırakıyor.”

Münbiçliler PKK ve ABD'yi protesto için dükkanlarını açmadı.

CESETLERİ TÜRBE YAKININA ATTILAR

“Son olayların fitilini ateşleyen gelişme, 23 ve 25 yaşında iki gencin öldürülmesi oldu. Cinayetlerde en dikkat çeken nokta ise Hannan El-Cerive ve Abbud el-Minhan isimli gençlerin cesetlerinin başı bedenlerinden ayrılmış halde Süleyman Şah Saygı Türbesi’nin yakınına atılmasıydı. Münbiç genelinde bugün (pazar) büyük çaplı bir gösteri yapacağız. TSK-ÖSO ittifakının bölgeye gelmesini istiyoruz. Halkımız ABD ve PKK işgalinden kurtulmak konusunda kararlı; PKK gitmeden sorunlar bitmez. İşgalle geçen 19 ayda 80 binden fazla Münbiçli kamplara sığındı. PKK baskısı sonucu en az 25 bin kişi bölgeyi terk ederek muhaliflerin kontrol ettiği köy ve kasabalara gitti.”

Ayaklanın

Suriyeli Aşiretler ve Kabileler Yüksek Meclisi, Münbiç’te ABD-PKK zulmünü protesto etmek için bugün esnafı kepenk kapatmaya çağırdı. Yapılan yazılı açıklamada, örgütün işlediği suçların yeni olmadığına işaret edilerek, “Münbiçlileri örgüte karşı ayaklanmaya çağırıyoruz” denildi.

  • Teröristler ABD’ye yalvardı
  • Münbiç’te çıkan ayaklanma sonrası ABD askerlerinin PKK’lılarla birlikte doğudaki Tışrin’e kaçtıkları sırada Washington’dan bölgeye gelen diplomatik heyet ise Kamışlı’da çalışmalar yürütüyordu. PKK işgalindeki bölgeyi resmi olarak tanımaya hazırlanan Beyaz Saray, 6 kişilik ekibi Kandil temsilcileriyle görüşmek üzere Suriye’ye yolladı. Max Martin başkanlığındaki ABD heyeti, Kamışlı’da PKK elebaşıları Elder Halil, Fevze Yusuf ve Bedran Ciya Kürt ile görüştü. Yeni Şafak’ın ulaştığı bilgiye göre PKK’lı Elder Halil, ABD heyetine “Federal devlet ilanı konusundaki desteklerinizden dolayı teşekkür ederiz. Ancak Afrin’de Türkiye’yi durdurun. Afrin’i gerekirse Esed rejimiyle paylaşırız ancak Türkiye oraya girmesin” dedi. ABD’liler daha sonra Ayn el-Arab’a geçerek burada Suriye PKK’sının paravan örgütü SDG’nin sözde genel komutanı Şahin Cilo kod adlı Ferhad Abdi Şahin ile toplantı yaptı. ‘Korsan devlet’ göreviyle bölgeyi gezen diplomatların programında Münbiç de vardı. Ancak orada patlak veren isyan nedeniyle heyet Münbiç’e gelemedi.
ÖNERİLEN VİDEOLAR
Altınordulu futbolcudan fair-play örneği
'İyi birey, iyi futbolcu, iyi vatandaş' sloganıyla örnek futbolcu yetiştiren Altınordu'da, fair-play örneği sergilendi... Bu ve daha fazlası için Bunu Gördünüz Mü?


Metrobüste kuyruk çilesine son
Türk mühendislerden devrim gibi uygulama: Elektronik Biletleme Sistemi ulaşımda çığır açacak.


ÖSO'nun Kürt savaşçılarından Afrin'e mesaj var
TSK'nin Zeytin Dalı Harekatı'na destek veren ÖSO'nun Kürt savaşçıları Azez'deki cephe hatlarından Afrin halkına mesaj gönderdi.
Almanya'da PKK yandaşları Türk yolculardan dayak yedi!
Almanya'da Hannover Havaalanı'nda terör yandaşı yaklaşık 200 kişilik grup ellerindeki örgüt sembolleriyle kargaşa çıkardı.
Check-in yapmak isteyen Türk vatandaşları ile terör yandaşları arasında büyük bir kavga çıktı. Olay yerine 20 ambulans gönderildi.
Dünyadan Mehmetçiğimize ‘sefer ve zafer’ duası
Türkiye'nin güney sınırını korumak için başlattığı 'Zeytin Dalı Harekâtı'nda başarılı olması için dünyanın dört bir yanında dua ediliyor. Afrika'dan Balkanlara eller, Türk askerinin zaferi için semaya yükseliyor...

ÖSO'dan Kürt halkına emanname: Güvende olacaksınız!
Afrin'i terör örgütü PYD/PKK'dan arındırmak için başlatılan 'Zeytin Dalı Harekatı' kapsamında TSK'ya destek veren ÖSO, aldığı köylerde Kürt halkına 'güvendesiniz' mesajı verdi. ÖSO komutanı, halka seslendi, "Bir şeye ihtiyacınız olursa bana gelin, kimse size zarar vermeyecek" dedi.
Filistinli küçük Ziyad'dan liderlere 'Erdoğan' çağrısı
3 yaşındaki Filistinli YouTuber Ziyad, dünya liderlerine seslendi: “Kudüs'ü satmayan, Filistin'in yanında duran tek lider, Recep Tayyip Erdoğan. Devlet yöneticiliğini ondan öğrenin"
Afrikalı miniklerin 'Zeytin Dalı' duası
Afrikalı çocuklar ellerindeki Türk bayrağıyla Zeytin Dalı Operasyonu için Türkiye'ye dua etti.
Tanklarımız sloganlar eşliğinde Afrin'e ilerliyor
Zeytin Dalı Harekatı'nın ikinci gününde Türk tankları, sınırın sıfır noktasına sevk edildi. Hatay sınırında vatandaşların sevgi gösterileri ile karşılanan Mehmetçikler tezahüratlar eşliğinde sınıra hareket etti. Mehmetçik de kendilerine sevgi gösterisinde bulunan halkı selamladı.
Mete Yarar ile Afrin Operasyonunun şifreleri
Güvenlik politikaları uzmanı Mete Yarar'ın anlatımıyla bütün cepheleriyle Afrin operasyonunun şifreleri...
Bu kez Erdoğan salonu alkışladı
Kütahya'da partisinin il kongresinde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan salondaki vatandaşları alkışladı.
Metalleri oyun hamuru gibi büküyor
Mobibieger isimli bu hidrolik makine metallere adeta oyun hamuru gibi şekil veriyor.
Emekliler dikkat! Son 10 gün
Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından, kamuda 30 yılın üstünde hizmeti olan 233 bin emekliye toplam 1 milyar liradan fazla ödeme yapıldı. Yaklaşık 450 bin emekliyi ilgilendiren imkandan yararlanmak isteyenlerin 29 Ocak'a kadar başvurmaları gerekiyor.
Sıfır rakamını ilk o kullandı: El Harizmi
Cebirin temelini atan ve geliştiren, 'X' bilinmeyenini ilk kullanan Müslüman Alim El Harizmi'nin hayatını bu haftaki Bilime Yön Veren Müslüman Alimler serimizde ele aldık.
İsrail zindanından acı bir çığlık: İsra Ceabis
İşgal altındaki Doğu Kudüs'te yaklaşık iki yıl önce otomobilindeki tüpün patlaması sonucu vücudunun yüzde 60'ı yanan, ancak olayda yakındaki bir İsrail askerinin de yaralanması nedeniyle 11 yıl hapis cezasına çarptırılan Filistinli tutuklu İsra Ceabis yazdığı mektubunda, özel bakım ve tıbbi yardıma muhtaç olmasına rağmen İsrail makamlarınca ihmal edildiğini bildirdi.Nas ve Kevser Surelerini Filistinli Yusuf’tan dinleyelim
Filistinli minik Yusuf'un, Mescid-i Aksa'nın avlusunda Nas ve Kevser Surelerini okuduğu anlar izleyenleri gülümsetti.
PKK'nın korkulu rüyası mavi bereliler sınırda
Türk Silahlı Kuvvetlerinde, karargahlara verilen emir kapsamında sınır birlikleri, olası Afrin operasyonuna yönelik en üst hazırlık seviyesine getirildi. Afrin ve Münbiç'i terörden süpürme harekatına katılacak komandolar uçaklarla Hatay'a sevk ediliyor. Bölgeye sevk edilen birlikler arasında TSK'nın gözde birliklerinden Kayseri Hava İndirme Tugayı ile Kırklareli 55. Mekanize Piyade Tugayı var.
Afrin’e süpürme harekâtı
ABD'nin PYD-YPG ile Suriye'de oluşturmaya çalıştığı terör koridorunun en önemli merkezlerinden Afrin, Türkiye'nin operasyon menzilinde. Türkiye, Fırat Kalkanı ardından kritik bir müdahaleye daha hazırlanıyor. Türkiye'nin operasyona hazırlandığı Afrin'in önemi nedir ve operasyonun nasıl gerçekleşecek?


Öğrenme güçlüğü çekti milyar dolarlar kazandı
67 yıllık hayatına birçok başarıyı sığdıran Richard Branson'a disleksi 5.1 milyar dolar kazandırdı. Branson'ın hayatını Dönüm Noktası'nda ele aldık...


Bu makine şeritleri kendi kendine boyuyor
Şerit boyama makinesi üreten Stim firmasının Kontur 700 isimli modeli herhangi bir sürücüye ihtiyaç duymadan şeritleri boyuyor.