'Antep Fıstığı' filminin çekimleri Gaziantep'te başladı

"Antep Fıstığı" adlı filmin çekimleri, Gaziantep'te başladı. Senaryosunu Orhan Uslu'nun yazdığı filmde, Almanya’da doğup büyüyen ve dedesinden kalan mirası almak için Gaziantep’e gelen "Simge"nin (İvana Sert) başına gelen komik olaylar anlatılacak.

Yıllarca yastık kılıfını değiştirmeyen kadın gözlerinden oluyordu

Çin'de yaşayan bir kadın, beş yıl boyuna yastık kılıfını değiştirmeyince ilginç bir hastalığa yakalandı. Kuruluk nedeniyle gözlerini dahi açamayan kadının kirpiklerinde 100'e yakın ev tozu akarı yani mite olduğu tespit edildi.

"Dayanışma zor ve karanlık günlerdeki en önemli şey"

Kudüs direnişinin sembol ismi Cuneydi’nin fotoğrafının resmini çizen İtalyan ressam ve gazeteci Pelonzi, "Dayanışma bu zor ve karanlık günlerdeki en önemli şey ve adaletsizliğe karşı en güçlü silahlardan biridir" dedi.

Yoldan geçen piton sosyal medyayı karıştırdı

Avustralya'da devriye gezen polislerin çektiği fotoğraf, anında fenomen oldu. Milyonlarca insanın paylaştığı ve yorum yaptığı pitonun boyunun 5 metreyi geçtiği iddia ediliyor.

Atalay Demirci'nin arkadaşı tanık oldu

FETÖ'nün darbe girişiminin ardından başlatılan soruşturma kapsamında "silahlı terör örgütü üyeliği" ve "anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etme" iddialarıyla tutuklanan komedyen Demirci'nin yargılanmasına devam edildi. Davada, Demirci'nin arkadaşı tanık olarak dinlendi. Arkadaşı Murat Kaygusuz, "Radyodan bir miktar para istediler, Atalay vermeyince dışladılar. Radyo'dan ayrılınca da Zaman gazetesine ilan verdiler, Atalay'ı hain ilan ettiler" dedi.

Yeni Şafak Kitap'ın Aralık sayısı çıktı

Elmalılı Hamdi Yazır, dostu Mehmet Akif Ersoy'un vefatı üzerine 3 mersiye yazdı. Bu mersiyeler kendi el yazısıyla birlikte ilk kez Yeni Şafak Kitap tarafından yayınlanıyor. Yazır, Akif'i, "Bir kitap tanıdın ki o da Kur'an Akif, bir de kanun tanıdın ki o da vicdan Akif" mısralarıyla ölümsüzleştiriyor.

Diriliş Ertuğrul izleyicisini sevindiren haber

TRT 1 ekranlarında yayınlanan ve milyonlarca kişi tarafından beğeniyle takip edilen Diriliş Ertuğrul dizisi bu akşam yeni bölümüyle ekrana gelmeyecek. İzleyiciyi üzen haber sonrası TRT 1'in sosyal medya hesabından yapılan paylaşımla Diriliş'in özel bölümüyle bu akşam 20.00'de izleyici ile buluşacağı açıklandı.

Toygar Işıklı'yı yıkan haber

Sanatçı Toygar Işıklı’nın Kocaeli’nin Gölcük ilçesinde yaşayan Kıbrıs gazisi babası Ahmet Işıklı (70), hayatını kaybetti. Evinde kalp krizi geçiren Ahmet Işıklı'nın, sağlık ekipleri eve geldiğinde vefat ettiği belirlendi.

Tokatlılar bıktıkları adete karşı kamu spotu hazırladı

Tokat'ta Yeşilay Cemiyeti İl Başkanlığı tarafından Anadolu'da nişan, söz ve bayram ziyaretlerinde misafirlere sunulan şerbetin yanında sigara ikram edilmesini sonlandırmak maksadıyla kamu spotu hazırlandı. 40 yıllık geleneğin sağlığa zararıyla ilgili hazırlanan kamu spotunda gönüllüler yer aldı.

Ünlü oyuncu Trump tiplemesi ile çıktığı sahnede yuhalandı

Erhan Yazıcıoğlu, Donald Trump tiplemesiyle seyirci karşısına çıktığı ‘Aşk-ı Memduh’ oyununda, seyirciden hiç beklemediği bir tepki aldı. Bazı seyirciler Erhan Yazıcıoğlu'nu yuhalarken bazı seyirciler sahneye peçete fırlattı.

Ünlü halk ozanı Ali Kızıltuğ hayatını kaybetti

Halk ozanı Ali Kızıltuğ bu sabaha karşı hayatını kaybetti. 73 yaşındaki Ali Kızıltuğ, uzun süredir kanser tedavisi görüyordu.

BizimZarifoğlu

Cahit Zarifoğlu’nu Mavera ekolünden gelen 30 yazar kaleme aldı. Kitapta Zarifoğlu’da dair hiç bilinmeyen anılar ve mektupların yanında daha önce yayınlanmamış aile albümünden fotoğraflar da yer alıyor.

Akif’e mersiye

Elmalılı Hamdi Yazır’ın daha önce hiç yayınlanmamış şiirleri gün yüzüne çıktı. Yakın dostu Mehmet Akif’in 26 Aralık 1936 yılında vefat etmesi üzerine iki uzun mersiye yazan Elmalılı Hamdi Yazır ayrıca Akif’in vefatından sonra dörtlü kıtalardan oluşan bir başka şiir daha kaleme almış. Biri tarihsiz ikisi ise 1937 yılının Mart ayında kaleme alınan şiirler Yeni Şafak Kitap’ta ilk kez okurla buluşuyor.

Bir ressamın gözünden Osmanlı’yı okumak

İstanbul’da ailesiyle birlikte 19 yıl yaşayan ve sarayda görev yapan İtalyan ressam Fausto Zanoru’nun hayatını kaleme alan Fatma Ürekli’nin “Sarayın Son Başressamı: Fausto Zonaro İkbalden İbdara” kitabı İş Bankası yayınları arasında çıktı. Kitap, Zanora’nın hayatı üzerinden Osmanlı’nın çalkantılı son dönemini anlatıyor.

Tarih ile sosyolojiyi biraraya getirmek

Gerard Delanty ve Engin F. Işın’ın editörlüğünde hazırlanan Tarihsel Sosyoloji: Temeller ve Tartışmalar Islık Yayınları arasından çıktı. Farklı disiplinlerin çatışmalarını ve detaylarını bu çalışamada bulabiliyoruz.

İslam Düşünce Atlası’yla Kendi hikâyemizi yazıyoruz

İlmi Etüdler Derneği’nin hazırladığı İslam Düşünce Atlası hem kitap hem de web sitesi olarak hizmete sunuldu. Proje danışmanı Prof. Dr. İhsan Fazlıoğlu, “İslam Düşünce Atlası, kendi hikâyemizi yazmayı ve geçmişimizle geleceğimizle karşılamayı mümkün kılmak adına bize ‘bilme’ ve ‘anlama’ modeli sunuyor” diyor.

Kendini bilmek

Yazının başına aldığımız beyitte Nuri Pakdil, “kendini bil” yerine “kendinle tanış” der. Tanışmak, tanış olmak belki de kendini bilmenin bir üst basamağıdır. “Bilme”de bir eylem söz konusu değildir.

Osmanlılar Paris’te ‘Türk Modası’nı başlattı

Fransa Sefaretnamesi’ni yayın hazırlayan Prof. Dr. Abdullah Uçman, Mehmed Efendi ile birlikte Fransa’ya giden Osmanlı heyetinin kıyafetlerinin kısa zamanda Paris’te kadınlar arasında giyim-kuşamda bir “Türk modası”nın ortaya çıkmasına yol açtığını söylüyor.

Elli yıllık bir belge: Hızırla Kırk Saat, Zarifoğlu’nu nasıl heyecanlandırmış

Sezai Karakoç’un 1967’de çıkan Hızırla Kırk Saat adlı şiir kitabı, bir başka şair Cahit Zarifoğlu’nu heyecanlandırmış ve roman, opera gibi benzetmelerde bulunmasını sağlamıştır. Zarifoğlu’nun yarım asırlık yazısını Yeni Şafak Kitap Eki okurlarına sunuyoruz: “Sezai Karakoç’a, bu metafizik ustasına destursuz yaklaşmaya imkân yok.”

Aşk ve ekonomi bir romanda

Bugüne kadar edebiyat dışı yoğun entelektüel üretimiyle bilinen Atilla Yayla, şimdi aşkı ve ekonomiyi bir araya getirmiş olduğu “Gizli Aşk” romanıyla karşımızda.

İrlanda’dan acı öykü

Peş peşe kötü olaylar yaşayan üç kardeşin kaçış öyküsüne odaklanan Marita Conlon Mc-Kenna imzalı “Açlığın Çocukları” İrlanda’da yaşanan ‘Büyük Açlık’ dramını da hatırlatıyor. Kitap, kısa sürede İrlanda’nın en çok ilgi gören çalışmaları arasında yerini aldı.

Dünyaya haritalardan bakmak

Amerikalı İslam haritaları uzmanı Prof. Karen Pinto yeni kitabında Ortaçağ’da İslam dünyasındaki haritalarını, bilhassa Fatih Sultan Mehmet’in harita merakını ve Topkapı Sarayı’ndaki harita koleksiyonunu mercek altına alıyor.

Entelektüel İslamcıların serüvenleri

Okuma Hikâyeleri ve Yazma Hikâyeleri birbirinin devamı çalışmalar. Gençler için ikisi de adeta birer yol haritası. Duran Boz’un harıladığı çalışmalarda Türkiye’nin 60’lardan günümüze kadar ne tür entelektüel duraklardan geçtiğine dair bilgiler yer alıyor. Sosyolojik, tarihsel, düşünsel veya edebi çalışma yapan herkes çok önemli veriler edinecektir.

Düşüncenin eleştirel yüzleri

“Eleştirel Düşünme İçin Bir Rehber”de Vincent Ryan Ruggiero bireysellik, eleştirel düşünme, gerçeklik, kanıt gibi kavramları açıklarken; eğilim ve fikirlerin ortadan nasıl kaldırılacağını ve entelektüel zayıflıkların üstesinden nasıl gelineceğini anlatıyor.

2017’de ne okuduk, 2018’de neler okuyacağız? Kitaplıklar büyüyor

“2018’e varmadan elimizde ne kaldı?” derseniz benim cevabım, “Masalarda sıralanan kitaplar, yarım kalan notlar, akılda kalan listeler…” olur. Çeşitliliğin, alternatif yayınların çok olduğu bir yılı geride bıraktık. Peki 2017’de hangi kitaplar öne çıktı, 2018’de raflarda hangi kitaplar olacak? Yirmi yayınevinin kapısını çalıp sorularımızı sorduk.

Abum Rabum: Dilin yeniden keşfetmesi

Yazar İskender Pala, okurlarını polisiye türündeki yeni romanıyla selamlıyor. “Abum Rabum” adlı kitapta, Tokyo’dan Ortadoğu’ya uzanan bir cinayetin sebebini araştırırken tarihi eser kaçakçılarına rastlayan gazetecinin öyküsünü anlatıyor.

Türk devletlerinin tarihi'ne bakış

Altay Dağları’nın güneybatısı arasındaki bölge, Baykal Gölü’nün güney-batısına düşen Yenisey-Orkun sahası yani Kutsal Ötüken toprakları Türklerin tarihte ilk ortaya çıktıkları yer olmuştur.

Hammer Tarihi ilk kez çevriliyor

Cemil Meriç’in ‘Marks, Osmanlı’yı ondan öğrendi’ dediği meşhur tarihçi Hammer’in Osmanlı Tarihi, ilk kez bütün olarak Türkçeye aktarılıyor. Daha önce de Jorga ve Zinkeisen’i çeviren Nilüfer Epçeli, ‘Jorga, Zinkeisen ve Hammer’in 2000’li yıllara kadar çevrilmemiş olmasını tarihçiliğimiz açısından izah edemeyiz’ diyor.

İbnülemin güçlü bir sohbet şeyhidir

Yaklaşık 30 yıldır İbnülemin Mahmud Kemal İnal üzerine çalışan Dursun Gürlek, Mercan’da, “Dârülkemâl” adlı konağa gidip İbnülemin’in sohbetlerine ve musiki fasıllarına katılan sanat, tıp, siyaset dünyasının önde gelen isimleriyle görüşüp hatıralarını kaydetmiş.

Şiir sanatlar içindeen sahici olanıdır

Dördüncü şiir kitabı okurla buluşan Mustafa Akar, “Berhayat”taki şiirlerin daha daha net, numarasız olduğunu söylüyor. Hastalığı sırasında birçok yarım şiirini bitirdiğini belirten Akar, “Şiirde tek tutkum, efendimiz sahicilik. Şiir, sanatlar içinde en sahici olanı. Modernite ve başka kavramlar tarafından tek dönüştürülemeyen, ele avuca gelmez olanı” diyor.

Yersiz yurtsuz bir yuva

“Yuva” adlı romanda yazar Jung Yun’un Kore edebiyatına ilk adımına şahitlik ediyoruz. Psikanalitik izlerin bulunduğu bu ödüllü kitapta sorunlu iki aile üzerinden kadına şiddet, baba-oğul ilişkisi gibi konular yorumlanıyor.

İsrail bir yol kazası değildir Batı’nın kendisidir!

İsrail’in 14 Mayıs 1948'de resmen devletleşmesi, öncesi ve sonrasıyla tüm yaşananlar dini inançlar ile politik gereksinimlerin eklemlendiği karmaşık bir yapılanmayı önümüze getiriyor. Bir taraftan Yahudi inancıyla motive edilen Vadedilmiş Topraklar arzusu diğer taraftan Medeniyetler Çatışması, Tarihin Sonu tartışmalarıyla görünürleşen İslam karşıtlığı veya İslam’ın bir anlam kaynağı, bir değer sistemi olarak alternatif olma potansiyelini devre dışı bırakma siyaseti kimi ayrılıkları barındırsa d...

+

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
Yenisafak.com bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.