Almanya'daki Müslümanlar Kurban Bayramı'na hazırlanıyor

Almanya'daki Müslümanlar küçükbaş ve büyükbaş kurbanlık alabilmek için çiftliklerin yolunu tutuyor.

Bin yılllık parfüm dükkanı

Şanlıurfa'daki Harran Örenyeri'nde, bu yılki kazılarda yaklaşık bin yıl önceye ait olduğu tahmin edilen "miskçi dükkanı" ve çok sayıda süslü hoş koku kabı bulundu. Harran Örenyeri Kazı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Önal, bulunan misk dükkanının o dönemde temizliğe verilen önemi gözler önüne serdiğini söyledi.

Dumlupınar Muharebesi'nin filmi çekiliyor

Mesleğinin zorluklarını göstermek ve yıpranma hakkı için kısa filmler çeken posta dağıtıcısı Nevzat Çoban, bu kez Dumlupınar Meydan Muharebesi'ni anlatan kısa filmin çekimine başladı.

Kenan İmirzalıoğlu'nu görenler şaşırdı

Türk polisiye roman geleneğinin en önemli karakterlerinden 'Cingöz Recai', yıllar sonra tekrar beyaz perdeye yansıyacak. Başrol oynayan Kenan İmirzalıoğlu'nun kılıktan kılığa girdiği görüntüler hayranlarını şaşırttı.

Kıbrıs kahramanının hatıratı bitpazarından çıktı

Kıbrıs Barış Harekâtı’nı yürüten Türkiye’nin 16. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Semih Sancar’a ait madalya, madalyon, plaket ve rozetler Ankara’daki bitpazarında çıktı. Koleksiyonu satın alan Necati Doğan, yaşanan durumun çok üzücü olduğunu ve bir kahramanın hatıratının müzede sergilenmesi gerektiğini kaydetti.

Hacamat için sertifikalı hekimleri tercih edin

Dr. Kalaycı, hacamat ve sülük gibi geleneksel ve tamamlayıcı tıp tedavisi almak isteyenleri, sertifikası bulunan hekim ve uygulama merkezlerini tercih etmeleri için uyardı.

Çocuğunuzu her yıl göz doktoruna götürün

Bebeklerin gözleri 7 - 8 yaşına kadar gelişimini tamamlıyor. Küçük yaşlarda ortaya çıkan görme bozuklukları, göz tembelliğine yol açıyor. Göz tembelliğinde erken tanı için çocukların 1 yaşından itibaren her yıl düzenli olarak göz muayenesinden geçirilmesi gerekiyor.

Sinan Akçıl'dan Cumhurbaşkanı ve Başbakanlı fotoğraf

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım ile her fırsatta bir araya gelen ve sevdiğini tepkilere rağmen dile getiren sanatçı Sinan Akçıl, Makedonya'daki Türk Büyükelçiliği'nde Erdoğan ve Yıldırım'ın fotoğrafı önünde poz verdi.

Skandalların programı yayından kaldırılıyor

"Dünya Güzellerim" isimli programın RTÜK tarafından yayından kaldırılmak istendiği iddia edildi. Kanal yöneticileri ile masaya oturan RTÜK yetkilileri, son 5 bölümün yayınlanmasına izin verdi. Program 5 bölüm sonra veda edecek. Küfür, şiddet ve küçük düşürücü ifadelerin yer aldığı, ilginç görüntülerin izleyici ile buluştuğu program, RTÜK'e binlerce defa şikayet edilince 450 bin liralık ceza kesilmişti.

Kıbrıs kekiğinin faydaları

Kıbrıs Kekiği, mide kanseri, ülselerler ve lenfomaya iyi geliyor. Yapılan araştırmalarda Kuzey Kıbrıs’ta bulunan bir kekiğin gastrit ve ülserler, mide kanseri ve mide lenfomasında etken olarak bilinen bakterileri öldürdüğü saptandı.

Kayısı çekirdeği kansere iyi geliyor

Acı kayısı çekirdeği ve amigdalinin kanserli hücreleri öldürdüğü ve sağlıklı hücreleri yenilediğinin ortaya çıkması üzerine kayısı çekirdeğine talep arttı.

Kansere karşı alınabilecek önlemler

Sağlıklı ve doğru beslenme, günümüzün en büyük sorunlarından birisi olan kanser ile savaşmada ve önlemede büyük rol oynuyor. Beslenme alışkanlıkları değiştirilerek, kansere karşı önlem alınabilir.

Duyguların kaynağınıarıyorum

23. Saraybosna Film Festivali'nde ödüller sahiplerini buldu. Dört çocuğun yaşamına odaklanan "Into the Blue" en iyi kısa film seçildi. Yönetmen Antoneta Alamat Kusijanovic, “Şiddet, kıskançlık gibi duygular miras mı kalır yoksa içimizde mi oluşur sorusuna cevap arıyorum” dedi.

'Yabancı dilde konuşanlar kararlarına duygularını karıştırmıyor'

Chicago Üniversitesinin internet sitesinde yayınlanan çalışmada, psikologlar, yabancı bir dilde iletişim kuran insanların, ana dilinde iletişim kuranlara göre, karar verme süreçlerinde duygularından uzak durmaya daha yatkın olduğu sonucuna ulaştı.

Şeker hastalarına güzel haber

Tip 2 şeker hastalarının insülin ve ilaç çilesi bitecek. Hastalara uygulanan metabolik cerrahi yöntemle tip 2 şeker hastalarının insülin ve ilaca olan bağımlığı sona erecek. Hastalar bu yolla hem zayıflayacak hem de insülin ve ilaç kullanmadan sağlıklı kalabilecek.

Game of Thrones temalı kale yapıp rekor fiyatla satışa çıkardılar

İspanya'nın güneyinde bulunan Game of Thrones temalı kale 760 bin euroya satışa çıkarıldı.

'Et yiyen örümcekler zararsız'

Halk arasında "et yiyen örümcek" olarak bilinen sarı örümceklerin zararsız olduğu bildirildi. Prof. Dr. İnci, örümceklerin sıcaklardan korunmak için evlere sığındığını ifade etti. Prof. Dr. İnci, alerjisi olanları uyardı.

Olumsuz duyguları kabul etmenin yararları

Olumsuz duygular her zaman kişiye zararlı mıdır. Uzmanlar tam aksine olumsuz duyguların her zaman zarar değil, zaman zaman da kişiye faydalı olabildiğini söylüyor. Kendisini yargılamadan olumsuz duygularını kabul eden insanların yaşadığı stres ve kaygılara karşı daha etkili bir şekilde başa çıkabildiği belirtiliyor.

İdeal kilo "sağlıklı" olmayabilir

Diyetisyen Melek Akgün, ideal kiloda olmanın doğru beslenildiği anlamına gelmediğini ifade etti. Doğru beslenip beslenmediğimizi kan tahlili yaparak öğrenebileceğimizi söyleyen Akgün, ideal beslenmenin yüzde 55-60 karbonhidrat, yüzde 25-30 yap ve yüzde 12-15 proteinden oluşması gerektiğini kaydetti.

Türk profesöre ABD’den ödül

Kan ve kök hücreden yapay deri üreten Prof. Dr. Ercüment Ovalı'ya ABD’den ‘En İyi Deneysel Araştırma’ ödülü verildi. Tıp dünyasında ses getiren Türkiye’nin “ilk yerli deri üretimi” olan bu buluş sayesinde her yıl yanık nedeniyle tedavi gören 1 milyonu aşkın hasta tedavi edilecek.

Amir Khan'ın rekor kıran filmi bugün vizyona giriyor

Nitesh Tiwari'nin yönetmenliğini yaptığı ve Aamir Khan, Sakshi Tanwar, Fatima Sana Shaikh ve Sanya Malhotra'nın başrollerinde oynadığı Hint filmi "Dangal" bugün izleyici ile buluşacak.

Müslüm Gürses’in yayınlanmamış şarkıları albüm oldu

Müslüm Gürses'in daha önce yayınlanmamış şarkıları, yeni bir albümde toplandı. Albüm, 18 Ağustos'ta internette, 24 Ağustos'ta müzik marketlerde olacak.

Cuma hutbesi: Alışveriş ve ticaret ahlakı

Diyanet İşleri Başkanlığı Din Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan bu haftanın cuma hutbesi yayımlandı. Bu haftaki cuma hutbesinin konusu "Alışveriş ve ticaret ahlakı" olarak belirlendi.

Kurtulmuş Üsküdar Valide Sultan Gemisi Boğaz Turu'na katıldı

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, Üsküdar Belediyesi'nce hizmete sunulan Üsküdar Valide Sultan Gemisi ile düzenlenen boğaz turuna katıldı.

Amir Khan Türk hayranlarına mesaj gönderdi

Türkiye sinemalarında bugün vizyona girecek "Dangal" filminin başrol oyuncusu Aamir Khan, Türk hayranları için YouTube üzerinden mesaj yayımladı.

Her 3 anneden 2’si gebelik sonrası sendromu yaşıyor

Gebelik sonrasında her 3 anneden 1’inde değişen hormonlar ve anneye bağımlı çocuk nedeniyle gebelik sonrası sendromu görülüyor. Bu süreçte, eş desteği ve aile bireyleri tarafından annenin bebeğin gölgesinde bırakılmaması büyük önem arzediyor. 2 haftadan uzun süren sendromlarda ise mutlaka uzmanlardan yardım alınması gerekiyor.

Dişlerini gıcırdatanlar dikkat

Genellikle uyku esnasında veya kendinizi gergin hissettiğiniz anlarda oluşan çeneleri sıkma, dişleri gıcırdatma olayı diş kayıplarına neden olabiliyor. Birçok şeyin neden olduğu dişleri sıkma, gıcırdatma olayının en sık nedeni ise psikolojik olarak görülüyor. Öte yandan, kafein ve tütün kullanan kişilerde dişleri gıcırdatma olayına daha sık rastlanıyor.

Aşıya 1 dolarlık yatırım sağlık harcamalarını 30 dolar azaltıyor

Dünya genelinde uygulanan aşılarla insan hayatını tehdit eden birçok hastalığın sıklığında ve etkilerinde ciddi oranlarda düşüşler sağlandı. Difteri-tetanoz-boğmaca aşısı için harcanan her 1 dolar karşılığında 24 dolar masraftan kurtulmak mümkünken, hemofilus influenza tip B için ise harcanan her 1 dolar, 2 dolar masrafı önlemektedir.

Ortadoğu Kavşak’ta buluştu

Ortadoğu’dan dünyanın dört bir yanına dağılan 32 sanatçı, 100’ün üzerindeki eseriyle Kelimat Sanat Galerisi’nde buluştu. Galerinin sahibi Adnan Alahmad, İstanbul’un coğrafik ve kültürel anlamda bir kavşak noktası olduğunu hatırlatarak, “Ortadoğu’nun ruhunu burada yeniden canlandırmak istiyoruz” diyor.

Herakles lahdi Türkiye'ye getiriliyor

Kültür ve Turizm Bakanlığının girişimleri sonucunda İsviçre'den iadesi konusunda anlaşmaya varılan Herakles lahdi, 6 Eylül'de Türkiye'ye getirilecek. Tarihi eser, Türkiye'ye getirilişinin ardından Antalya Müzesi Müdürlüğüne teslim edilecek ve burada sergilenmeye başlanacak.

Depremzede berber 17 Ağustos'ta ücretsiz tıraş ediyor

Eskişehir'de, depremzede berber 38 yaşındaki Ömer Faruk Akceylan, Marmara Depremi'nin 18'inci yılında kimsesiz çocukları ücretsiz tıraş etti.

Kemoterapi alan hastalara güneş uyarısı

Yaz günlerinde özellikle kemoterapi alan hastaların dikkatli olmaları gerekiyor. Kanser tedavisinde kullanılan ilaçların cildin güneş ışınlarına olan hassasiyetini arttırdığını belirten uzmanlar, kemoterapi tedavisi alanları güneşin zararlı etkilerine karşı uyarıyor.

+

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
Yenisafak.com bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.