İlber Ortaylı'dan Mehmed Bir Cihan Fatihi yorumu: Kabul edilemez

Yakında ekrana gelecek olan Mehmed Bir Cihan Fatihi dizisini yorumlayan ünlü tarihçi İlber Ortaylı, "Kenan İmirzalıoğlu iyi ama senaryonun Muhteşem Yüzyıl gibi olması kabul edilemez" dedi.

Cüneyt Arkın: Özgürlüğe dörtnala koşsaydım

Ünlü Yeşilçam oyuncusu Cüneyt Arkın, yoğun çalışma temposundan dolayı mevsim geçişlerini bile fark etmediğini belirterek, "Keşke daha az film çekseydim de dörtnala koşsaydım özgürlüğe, baharlara, çiçeklere" dedi. Sigara ve alkol konusunda gençleri uyaran oyuncu Arkın, Mehmetçik'in yaptığı fedakarlığın büyük olduğunu ifade etti.

Mutfaklar gençlere emanet

Türkiye Aşçılar ve Pastacılar Konfederasyonu ve Çorum Belediyesi işbirliğiyle ülke çapında gerçekleştirilen yarışmada birçok öğrenci ve şef hünerlerini sergiledi. Yörelere özgü lezzetlerin sunulduğu etkinlikte yarışmaya katılan gençlerin tarifleri dikkat çekti.

Türk fenomenlerin Katar çıkarması

Tüm dünyada milyonlarca kişinin seyahat, moda, yemek ve teknoloji tercihlerine yön veren dijital içerik yaratıcıları, blog yazarları ve sosyal medya fenomenlerini bir araya getiren INFLOW’un yeni etkinliği, Katar’ın başkenti Doha’da düzenleniyor.

Kurban ya dakahraman değiliz

Filistinli Samir, Wissam ve Adnan Joubran kardeşlerin kurduğu Le Trio Joubran, İstanbul’da konser verdi. Samir Joubran, “Kimliğimizi ifade etmek için ille de kelimelere ihtiyacımız yok. Bu müziğin arkasındaki metafor acımız ve mücadelemizdir. Biz kurban veya kahraman olmak istemiyoruz. Sadece müzisyen olmak istiyoruz” diyor.

Çocuğukoruyamayangeleceğini koruyamaz

Dünyada engellenmesi en zor suçun pedofili olduğunu söyleyen Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Adli Tıp Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Gökhan Oral, "Çocuğu koruyamayan bir toplum hiçbir şeyini koruyamaz. Toprağı da koruyamaz devleti de koruyamaz" diyor. Çocuk istismarının kanayan bir yara olduğuna dikkat çeken pedagog Dr. Sevil Yavuz da “Çocukların istismar oranı özellikle cinsel istismarda daha fazla. Çocuk bazen bu durumu bir sevilme şekli olarak algılamakta” ifadelerini kullanıyor.

İsmet Özel'inMori'siyim

İsmet Özel gençlik yıllarında kendi çabasıyla yayınladığı Geceleyin Bir Koşu kitabında yer alan aynı isimli şiirde çocukluk arkadaşı Mori’den ve çocukluğunun geçtiği Kastamonu’dan bahseder. Bu şiirin izini sürerek Mori’yle birlikte okudukları Abdülhak Hamit İlkokulu’nda buluştuk. Mori bize hem çocukluk günlerini anlattı hem de şiirde adı geçen İncitepesi, Bakırcılar Çarşısı ve oyundan sonra ayaklarını yıkadıkları çeşmeye götürdü.

Hanedan soy ağacınıkaydetmiş

Tarihimizde soy ağacı kayıt altına alınmış birkaç aileden biri Osmanoğulları’dır. İstanbul Aydın Üniversitesi Öğretim Görevlisi Dr. İbrahim Pazan, aile üyeleriyle iletişimi koparmadan 20 yıla yakın bir süredir Hanedanın şeceresini tutuyor. Ailenin dünyanın farklı kıtalarına dağıldığını belirten Pazan, “Osmanlı Hanedanı Türkçe anlaşamıyor” diyor.

Savaşa inat sanata devam

İsimleri savaş ile özdeşen ülkelerden Yemen, Afganistan ve Irak'tan umutlu haberler de geliyor. Gençler, savaşa rağmen sanatlarını yapmayı sürdürüyor. Hayatta kalmanın bile zor olduğu kentlerde kimi edebiyat, kimi müzik, kimi ise resim ile savaşa direniyor.

Buradatitle'lara yer yok

Kariyerini bırakmayıp hayattan keyif almaya çalışanlar Ofisten Sahneye ve Ofisten Mutfağa yarışmalarında şansını deniyor. Yarışmaların koordinatörü Hakan Yanar, "Şirketlerde biz kültürünü, aidiyet duygusunu çok geliştiriyor, beraber çalışma isteğini artırıyor. Kol kola sahne alıyorlar ve yöneticiler müdür gibi davranmayıp ekibin bir parçası oluyor" diyor.

Dağ koşusuTürklereen uygun spor

On yılı aşkın süredir dağ koşusu yapan Ahmet Arslan, Manavgat yarışını da zirvede tamamladı. 7 kez Avrupa Şampiyonu olan, hayatını spor üzerine kuran Dağların Arslanı, “Dağ Koşusu Türkiye’de az bilinse de aslında Türk insanının fiziki yapısına en uygun spor dallarından birisi” diyor.

Hurdalar sanata dönüştü

Hurda malzemelerden hazırladığı eserler ile sanat dehası olarak adından sıkça söz ettiren sanatçı Cem Özkan’ın ‘Hurda Heykel Sergisi’ 11 Mart’a kadar Watergarden İstanbul ziyaretçileriyle bir araya gelecek.

Sağlık 10 şifrede saklı

Prof. Dr. Canan Karatay, ‘Gerçek Tıbbın 10 Şifresi’ isimli yeni kitabında genetik ve iyileşmez denen hastalıkların nasıl tedavi edileceğini bilimsel olarak anlatıyor. Diyabet, hipertansiyon ve kanser gibi hastalıkların 90'lı yıllardan sonra ortaya çıktığını söyleyen Karatay, sağlıklı beslenerek tüm hastalıkların önlenebileceğini açıklıyor.

Filistin davasıKilimanjaro’ya çıktı

İbrahim Nasrallah, Arap dünyasının en başarılı kalemlerinden biri. Şiir ve romanlarında Filistin meselesini işleyen Nasrallah, ödüllü kitabı “Kilimanjaro’nun Ruhları” romanında tek ayaklarıyla zirveye tırmanan Filistinli çocukların gerçek hikayesini anlattı.

Moğol'a direnen kahramanlar

Anadolu Selçuklu Devleti'ni yıkmaya çalışan Moğollar ile büyük mücadele veren Celalettin Karatay ve Ahi Evran'ı konu alan "Direniş Karatay" filmi izleyiciyle buluşmaya hazırlanıyor. Filmde Sungur karakteriyle bir medrese talebesini canlandıran oyuncu Yusuf Aytekin, “Her şeyi hızla tükettiğimiz bu çağda Karatay gibi önemli bir şahsiyetin görmezden gelinmemesi çok kıymetli” diyor.

Hindistan'da düğün hediyesi paket patladı: 2 ölü

Hindistan'da düğün hediyesi olarak gönderilen paketin patlaması sonucu damat ve büyükannesi öldü, gelin ise ağır yaralandı.

Cüneyt Arkın: Mehmetçiğin ellerinden öpüyorum

Ünlü Yeşilçam oyuncusu Cüneyt Arkın, yoğun çalışma temposundan dolayı mevsim geçişlerini bile farketmediğini belirterek, "Keşke daha az film çekseydim de dörtnala koşsaydım özgürlüğe, baharlara, çiçeklere" dedi. Mehmetçiğe duyduğu sevgiden de bahseden Arkın, "Evlerimizde rahat rahat televizyon seyrediyorsak o çocuklar gencecik hayatlarını feda ettikleri için. Benden genç olabilirler ama onların ellerinden öpüyorum" dedi.

Türk dizileri Türkçe öğrenmeye teşvik ediyor

Bosna Hersek'te 10 yıl önce başlayan Türk dizileri rüzgarı, etkisini artırarak sürdürürken, ülkede birçok kanalda yayınlanan bu diziler bilhassa gençleri Türkçe öğrenmeye teşvik ediyor.

Ricky Martin'den yeni single

Grammy ve Latin Grammy ödüllerinin sahibi Ricky Martin, yeni single çalışması "Fiebre"yi sevenleriyle buluşturdu.

Yerelleştirme tuzağına dikkat

Yeni Şafak, kamu ve özel teşebbüse mikrofon uzatıp Türkiye’yi ilaç sanayiinde sıçratacak önerilerini derledi. “Acil eylem planı” ve "Stratejik ürünlere ayrıcalık" başlıkları öne çıkarken; istihdam ve ithalatı azaltmasıyla cezbeden yerelleştirmeye dikkat çekildi: Bazı global firmalar lisans verip pazar ve ihtiyaç oluşturuyor, sonra ya yerliyi satın alıyor ya ürünü geri götürüyorlar.

Sağlık Bakanlığından 'insanların acılarıyla dalga geçen çalışanlara' soruşturma

Sağlık Bakanlığınca, 'İnsanların Acıları ile Dalga Geçen Sağlık Çalışanları' isimli videoyu sosyal medyadan paylaşan görevlilerle ilgili soruşturma açıldı.

AİHM'den Adnan Oktar'ın Türkiye başvurusunu reddeti

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, Oktar'ın Ekşi Sözlük üzerinde kişisel haklarına saldırı içeren yazılar yayımlandığı iddialarıyla ilgili dava hakkında Türkiye aleyhinde yaptığı başvuruyu reddetti

Küçük çocuğa zorla alkol içirmeye çalıştılar

Çocuk istismarı haberleriyle sarsıldığımız bu dönemde sosyal medyada dolaşan bir video izleyenleri şoke etti. Küçük bir çocuğa alkol içirmeye çalışan gençlerin görüntüsü izleyenleri dehşete düşürdü. Ailelerinin kısa süre için baksın diye emanet ettiği çocuklara alkol içiren gençler "şaka yaptık" diye skandal bir açıklama yaptı. Rezaleti canlı yayınla aktaran gençler, bir de "çocuk böyle bakılır" yazdı.

Zika virüsü nedir belirtileri nelerdir?

Zika virüsünün, Avrupa'ya da sıçramasının ardından tüm dünyada alarm durumuna geçildi. Zika virüsünün Türkiye'de yeni görüldüğünü açıklayan Sağlık Bakanı Demircan, "Bununla ilgili Sağlık Bakanlığımız gerekli çalışmaları yapıyor, gerekli tedbirler de alınacak" diye konuştu. Peki Zika virüsü nedir, belirtileri nelerdir? İşte detaylar...

Erol Büyükburç’un imzalı vasiyeti

Beşiktaş’taki evinde 12 Mart 2015’de kalp krizi geçirerek hayatını kaybeden Erol Büyükburç’un vasiyeti ortaya çıktı. Erol Büyükburç, tüm servetini kızı Evren Büyükburç’a bıraktı.

Yeni Şafak Hayat takipçilerine sorduk: Diriliş Ertuğrul mu Sen Anlat Karadeniz mi?

Son haftalarda reytinglerde hatırı sayılır bir oran elde eden Sen Anlat Karadeniz TRT 1'in fenomen dizisi Diriliş Ertuğrul'un tahtını sallıyor mu? Bu soruyu Yeni Şafak Hayat'ın Instagram takipçilerine sorduk. Çıkan sonuçlar bizi şaşırtmadı, takipçiler "Diriliş Ertuğrul" dedi.

Değeri yaklaşık 25 bin lira olan 'tukan' cinsi kuş ele geçirildi

Erzincan'ın Tercan ilçesinde, piyasa değeri yaklaşık 25 bin lira olan ve Güney Amerika’nın tropikal ormanlarında yaşayan "tukan" cinsi kuş ele geçirildi. Kaçakçılıkla Mücadele Kanunu'na muhalefet etme" suçundan M.K.A'ya adli işlem başlatıldı.

'Pervana' çok yakında sinemalarda

Oscar’a aday olan yönetmenliğini Nora Twomey'in yapıtı animasyon film "Pervane", küçük bir kızın Taliban'ın katı kuralları içerisinde verdiği mücadeleyi anlatıyor. Beyaz perdeye uyarlanan "Pervane", çok yakında sinemalarda.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın aslanları Gaziantep'i sevdi

Cumhurbaşkanı Erdoğan'a Sudan Devlet Başkanı Ömer el Beşir tarafından hediye edilen yavru 4 aslan Gaziantep Hayvanat Bahçesi'ndeki yeni yuvalarında yaşamlarını sürdürüyor. Aslanların gelmesiyle hayvanat bahçesinde ziyaretçi yoğunluğu yaşandığını vurgulayan Celal Özsoylar, "Ziyaretçi sayısının 500 bine ulaşmasında en büyük faktör, Cumhurbaşkanımızın aslanlarının burada olmasıdır" dedi.

22 Şubat Perşembe reyting sonuçları açıklandı

22 Şubat Perşembe günü reyting sonuçları açıklandı. Vatanım Sensin, Kanatsız Kuşlar, Bizim Hikaye ve Survivor 22 Şubat reyting sonuçlarında zirvede yer alabilmek için mücadele etti. İşte 22 Şubat Perşembe reyting sonuçları...

Cizreli Mehmet'ten yeni düet: Lost On You

İngiliz şarkıcı Anne Marie'nin 'Rockabye' şarkısına yaptığı düetle adını duyuran Cizreli Mehmet Ali, bu kez dünyaca ünlü isim LP (Laura Pergolizzi) ile 'Lost On You' şarkısına düet yaptı.

Game of Thrones'un yerine Diriliş Ertuğrul'u önerdiler

İngiliz medyası, yeni bölümleri 2019’da başlayacak “Taht Oyunları” dizisinin hayranlarına, internetten “Diriliş Ertuğrul”u izlemelerini tavsiye etti. Haberde, Engin Altan Düzyatan için “Yeni Jon Snow” denildi. "Diriliş Ertuğrul" dizisini izleyen bir Amerikalının, diziye nasıl kendini kaptırıp heyecanla takip ettiğini anlatan notları ve "Diriliş Ertuğrul" dizisi ile ilgili yorumları güldürdü. İşte o notlar...

+

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
Yenisafak.com bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.