|

Kentsel dönüşüm yasası maddeleri neler? Yasa TBMM'de kabul edildi! İstanbul'da kentsel dönüşüm hızlanacak! "Yarısı Bizden" kampanyası uygulanabilecek

Deprem nedeniyle riskli alanların dönüştürülme sürecini hızlandırma amacıyla gündeme gelen Kentsel Dönüşüm Yasası’ndaki değişiklikler Meclis’ten geçerek yürürlüğe girmişti. Kanun Resmi Gazete’de yayımlandı. Böylelikle İstanbul başta olmak üzere tüm illerde kentsel dönüşüm hızlanacak, bina sahiplerine mali avantaj sağlanacak. Dönüşümde yarısı bizden kampanyası uygulanacak. Peki Kentsel dönüşüm yasası nedir, maddeleri neler? Hangi düzenlemeler var? İşte Meclis'te kabul edilen kentsel dönüşüm yasasının içeriği.

16:41 - 4/12/2023 Monday
Güncelleme: 16:41 - 4/12/2023 Monday
Yeni Şafak
Kentsel dönüşüm yasası içeriğinde neler var?
Kentsel dönüşüm yasası içeriğinde neler var?
İçindekiler
e yönelik düzenlemeler içeren teklif TBMM Genel Kurulunda kabul edildi. Kentsel dönüşüm yasası ile Kentsel Dönüşüm Başkanlığı kurulacak ve özel bütçeli idare olarak teşkilatlandırılacak. Riskli yapı tespiti, Kentsel Dönüşüm Başkanlığı veya idarece resen yapılabilecek. Peki kentsel dönüşüm yasası maddeleri neler? İşte kentsel dönüşüm yasası içeriği, kapsamı ve tüm detayları.

KENTSEL DÖNÜŞÜM YASASI DÜZENLESİNDE NELER VAR?

Kanunla, deprem bölgesinde yıkım kararlarının iptalinin talep edilmesi nedeniyle yıkılamayan binalarla ilgili yargı süreçlerinin hızlandırılması amaçlanıyor. Riskli yapı tespitinin Kentsel Dönüşüm Başkanlığı veya idarece resen yapılmasına imkan sunan kanun kapsamında, riskli yapıların yıktırılması için maliklere tek seferde 90 günden fazla olmamak üzere süre verilecek. Yapıların tahliyesi, engellenmesi durumunda kolluk kuvveti marifetiyle gerçekleştirilecek.

MALİKLERİN SALT ÇOĞUNLUĞU KENTSEL DÖNÜŞÜM İÇİN YETERLİ OLACAK

Kentsel dönüşüm, maliklerin salt çoğunlukla aldığı karara istinaden yapılabilecek. Uygulama imar planı ve mimari, statik, tesisat ile her türlü fenni mesuliyetin Kentsel Dönüşüm Başkanlığınca üstlenilmesi ve mülkiyetin belgelenmesi kaydıyla 30 gün içinde yapı ruhsatı verilecek.

Asgari şartları taşıyan ancak ilgili bilirkişilik bölge listelerinde yer almayan bilirkişilerin görevlendirilmesine imkan tanınacak.

KENTSEL DÖNÜŞÜMDE SÜREÇ HIZLI İLERLEYECEK

TBMM Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonu Başkanı, AK Parti Trabzon Milletvekili Adil Karaismailoğlu, kentsel dönüşüme ilişkin yasayla birlikte kentsel dönüşüm sürecinin çok daha hızlanacağını söyledi.

KENTSEL DÖNÜŞÜM HANGİ AVANTAJLAR SAĞLAYACAK?

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığının altında Kentsel Dönüşüm Başkanlığı kurulduğunu dile getiren Karaismailoğlu, şunları kaydetti:

"Kentsel Dönüşüm Başkanlığı eliyle tüm Türkiye'de kentsel dönüşüm çok daha hızlanacak. Kentsel dönüşüm sırasında yaşadığımız sorunlarla ilgili de önemli çözümler getiriyoruz.

Daha önce üçte iki çoğunlukla yapılabilen kentsel dönüşümlere, şimdi yüzde 50 artı bir çoğunluk geldiğinde başlanabilecek. Riskli yapı tespitinden sonra binaların boşaltılmasıyla ilgili yaşadığımız çokça sorun vardı, inşallah bu kanunla ortadan kalkacaklar. Maliklere, varislere ulaşmakta zorluklar yaşanıyordu, tebligatla ilgili önemli düzenlemeler var, çok hızlandırılacak. Kentsel dönüşüme uğrayacak binaların sahiplerine, 'Yarısı Bizden' kampanyası gibi maddi destek ve uzun dönem krediler gibi mali avantajlar sağlanacak."

KENTSEL DÖNÜŞÜMDE YARISI BİZDEN KAMPANYASI UYGULANACAK

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, İstanbul'da 21 Nisan'da düzenlenen "Kentsel Dönüşüm Projeleri Anahtar Teslim ve Temel Atma Töreni"nde müjde olarak açıkladığı "Kentsel Dönüşümde Yarısı Bizden" kampanyasına başvurular devam ediyor. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ekiplerince, İstanbul'da riskli yapılarını dönüştürmek için "Kentsel Dönüşümde Yarısı Bizden Kampanyası"na başvuran vatandaşların binalarında incelemeler yapılıyor. İşte
Kentsel Dönüşümde Yarısı Bizden Kampanyası ödeme planı
:
#Kentsel dönüşüm
#Kentsel dönüşüm yasası
#resmi gazete
5 months ago