|

Faizsiz evlilik kredisi ne zaman verilecek?

Faizsiz evlilik kredisi şartları ve başvuru tarihleri gündemi meşgul etmeye devam ediyor. Seçim öncesinde Cumhurbaşkanı Erdoğan güzel bir haberin müjdesini yapmıştı. Kredi çekmek isteyen vatandaşlar için faizsiz kredi haberini verdi. Aile ve Gençlik Bankası üzerinden yeni evlenen çiftler çin iki yılı geri ödeme şartı olmaksızın 48 ay vade ile 150.000 TL faizsiz evlilik kredisi verilecek. Cumhurbaşkanı Erdoğan, yeni evlenen çiftlere faizsiz kredi imkanı sunacağız, bunu pilot proje olarak deprem bölgesinde uygulayacağız." dedi. Peki faizsiz evlilik kredi başvuru ekranı ne zaman açılacak? Faizsiz evlilik kredisine nasıl başvuru yapılır, evlilik kredisi şartları neler, yaş sınırı belli oldu mu?

17:34 - 19/10/2023 Perşembe
Güncelleme: 17:34 - 19/10/2023 Perşembe
Yeni Şafak
Evlilik kredisi: Faizsiz evlilik kredisinde yaş sınırı olacak mı, kredi başvuru şartları nedir?
Evlilik kredisi: Faizsiz evlilik kredisinde yaş sınırı olacak mı, kredi başvuru şartları nedir?
İçindekiler
Faizsiz evlilik kredisi ile ilgili son dakika gelişmeleri yakından takip ediliyor.
Faizsiz evlilik kredisi
ne ilişkin başvuru takvimi netlik kazanıyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan seçimler öncesi AK Parti seçim beyannamesini açıklamıştı. AK Parti’nin seçim vaatleri arasında evlenecek gençlerin yüzünü güldürecek
faizsiz evlilik kredisi
yer almıştı. Seçimlerin ardandan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın
faizsiz kredi
açıklamasının detaylarının yanında kredi başvuruların ne zaman başlayacağını sorgulanıyor. 150 bin TL faizsiz evlilik kredisi şartları nelerdir? Evlilik kredisi başvurusu ne zaman, nasıl yapılacak?" Sorularını gündeme getirdi. İşte evlilik kredisi başvuru şartları ve tarihleri...

Faizsiz evlilik kredisi nedir, geri ödeme şartları neler?

Cumhurbaşkanı Erdoğan ise şu sözlerle açıklamada bulundu: "Yeni gerçekleşecek olan evlilikleri teşvik etmek amacı ile, Aile ve Gençlik Bankası üzerinden yeni evlenen çiftler çin iki yılı geri ödeme şartı olmaksızın 48 ay vade ile 150.000 TL faizsiz evlilik kredisi verme çalışmaları içerisindeyiz. Bunun yanında Aile ve Gençlik Bankası faaliyetleri arasında, çocukların eğitimi başta olmak üzere aile kurumunu koruyan ve güçlendiren çeşitli hizmetler de desteklenmektedir.”

Faizsiz evlilik kredisi ne kadar, kaç TL?

Yeni evlenecek olan çiftler için faizsiz ve 24 ay ödeme şartı olmadan 48 ay vade ile 150.000 TL devlet desteği sağlanacaktır. Aile ve Gençlik Bankası tarafından gerçekleştirilecektir. Aile ve Gençlik Bankası, Hazine ve Maliye, Aile ve Sosyal Politikalar ile Gençlik ve Spor bakanlıklarının temsilcilerinden oluşacak ve fon gibi çalışmalarını yürütecek. Fon, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı çatısı altında hizmet verecek. Aile ile ilgili kredileri Aile Bakanlığı, gençlere yönelik olanları ise Gençlik ve Spor Bakanlığı organize edecek. Bankanın ayrı bir bina ya da personeli olmayacak. Maden, doğalgaz ve petrol gelirlerindeki devlet payının bir bölümü bu fona aktarılacak. İhtiyaca bakılarak da aktarılan pay yükseltilecek.

Faizsiz evlilik kredisi şartları neler, yaş sınırı var mı?

Bu krediden faydalanacaklar için yaş sınırı da getirilecek. Yaşla ilgili çalışmalar hala devam ediyor. Faizsiz evlilik kredisi için üzerinde durulan yaş sınırı ise 26 ile 28 arasıdır.

150 bin TL evlilik kredisi geri ödeme ve taksitleri nasıl olacak?

150 bin TL evlilik desteği toplamda 72 aya yayılan bir ödeme planıyla gerçekleşecek. 48 ayda belirtilen ana para olarak ödenecek. İlk 24 ay yani iki yıl herhangi bir taksit ödemesi yapılmayacak.

Faizsiz evlilik kredisi başvuruları başladı mı, ne zaman başlayacak?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Yeni evlenen çiftlere faizsiz kredi imkanı sunacağız, bunu pilot proje olarak deprem bölgesinde uygulayacağız." dedi. Sabah'ta yer alan habere göre; yasanın çıkmasından sonra uygulama ilk olarak depremin en fazla etkilediği Hatay, Kahramanmaraş, Adıyaman ve Malatya illeri ile yine yıkımın fazla olduğu bazı ilçelerden başlanacak. Kademeli olarak depremin etkilediği diğer iller ve Türkiye geneline dağıtılacak. İlk etapta, 150 bin lira kredi verilecek. Bu miktar ise her yıl artacak.

#faizsiz evlilik kredisi
#Faizsiz evlilik kredisi başvuruları
#Evlilik kredisi
7 ay önce