Emlak Haberleri

Türk inşaat firmaları Almanya'ya çıkarma yapacak

Türk inşaat firmaları, Almanya'da yaşayan Türkiye kökenli emlak yatırımcılarını çekmek için Berlin ve Köln'de projelerini tanıtacak.

Yabancıya konut satışı yüzde 151 arttı

Türkiye genelinde konut satışları 2018 Eylül ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 9,2 oranında azalarak 127 327 oldu. Aynı dönemde yabancılara yapılan konut satışları ise bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 151,1 artarak 5615 oldu.

TOKİ'den ev alanlara önemli çağrı: Başvurmayanlar için indirim artık mümkün olmayacak

TOKİ'nin, borcunu ödeyip tapusuna hemen sahip olmak isteyen konut ve iş yeri alıcıları için düzenlediği yüzde 24 indirim kampanyasına başvurular 19 Ekim Cuma günü son bulacak.

2B'den devletin kasasına 11 milyar lira girecek

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum 2B kapsamında Ekim 2018 itibarıyla yaklaşık 531 bin taşınmazın 748 bin hak sahibine satıldığını, bu satışların toplam değerinin ise yaklaşık 11 milyar lirayı bulduğunu belirtti.

İstanbul'daki ünlü araziye 472 milyon liralık teklif

Jandarma Genel Komutanlığı ile TOKİ arasında imzalanan protokolle daha önce TOKİ’ye devredilen arazi İstanbul Beşiktaş'taki İstanbul'un en değerli arazilerden biri olan 30 dönümlük Dikimevi arazi için 472 milyon liralık teklif geldi.

Milyonlarca kiracıya zam uyarısı

Tüketici Başvuru Merkezi Hukuk Komisyonu Başkanı Avukat İzzet Doğan milyonlarca kiracıyı kira artış oranları konusunda uyardı. Yapılan düzenleme ile kira artış oranında ÜFE'nin 12 aylık ortalamasının baz alınabileceğini belirten Doğan, burada da zam oranın en fazla yüzde 21 olacağını daha fazlası olması halinde ise kiracıların mahkemeye başvurması gerektiğine dikkat çekti.

Emin Üstün: İnşaatlar ara vermeden yükseliyor

Finansal piyasalardaki hareketliliğin küresel düzeydeki gelişmelerden doğrudan etkilendiğini belirten Emin Grup Yönetim Kurulu Başkanı Emin Üstün, şirket olarak bu dönemde durmadıklarını söyledi.

Şimdi olmasa da umut hep var

Türk insanı ev alma umudunu yitirmiyor. Son dönemde yüksek faizlerle konut alma isteği ötelense de Türkiye genelinde 5 milyon 532 bin 989 kiracı arasından 3 milyon 928 bin 422'si bir gün ev sahibi olacağını düşünüyor. Hiç ev sahibi olmayacağını düşünenlerin sayısı ise 1 milyon 604 bin 567 olarak hesaplanıyor.

İmar Barışı'nda süre uzatılmayacak

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, 31 Ekim Çarşamba günü sona erecek olan İmar Barışı'na yönelik başvuru süreci uzatılacak mı sorusu üzerine "Şuanda bir uzatma düşüncemiz yok. 31 Ekim'de tekrar değerlendireceğiz" cevabını verdi.

Konut fiyatlarında şaşırtan il: İstanbul'u geride bıraktı

Türkiye ortalama konut metrekare satış fiyatlarına bakıldığında listenin başını çeken il şaşırttı. Konut piyasasın en hareketli olduğu ve 19 yıl geri dönüşüm süresi ile yatırımda en avantajlı şehir olarak bilinen İstanbul'un aksine metrekare satış fiyatının en yüksek olduğu il 4 bin 695 TL ile Muğla oldu. İstanbul ise 4 bin 422 TL ile ikinci sırayı aldı.

Konut alımı hızlandı

Al Zamil, Seha Yapı, Adese ve Fuzul Yapı ortaklığıyla kurulan ASAF İş Ortaklığı’nın gerçekleştirdiği 3. İstanbul Başakşehir’de evlerin yüzde 25’i yabancılara satıldı. Projeden kısa sürede 10 farklı ülkeden 179 adet yabancı, gayrimenkul aldı. 3. havalimanı etkisiyle pilot ve hosteslerin ev talebinde de artış dikkat çekti.

İstanbul'un en değerli iki arsası satışa çıkıyor

Emlak Konut GYO, İstanbul'daki 5 arsasını 15 Ekim'de ihale ile satacak. İhaleye çıkacak yerler arasında, Beşiktaş'taki Jandarma Dikimevi arsası ile Bakırköy'deki polis okulu arsası da yer alıyor.

Kirası 100 liralık araziye 23 bin talip

Hazineye ait 3 milyar 400 milyon metrekare tarım arazisinin çiftçilere kiralanmasına yönelik uygulamaya başvuru yağdı. Düzenlemenin hayata geçirilmesinin ardından 23 bin kişi kiralama için başvuruda bulunurken çiftçiler kiranın yüzde 25'ini peşin, kalanını iki taksitle ödeyebilecek. Uygulama kapsamında 100 bin liralık bir arazi için istenen yıllık kira bedeli ise 100 lira olarak belirlenecek.

Türkiye'nin en büyüklerindendi yarın satılıyor

Türk sanayisinin en köklü ve en büyük kuruluşlarından biri olarak gösterilen Uzel Makine Traktör Fabrikası'nın İstanbul Rami’deki 93.5 dönümlük arazisi ve fabrika binası yarın satışa çıkıyor.

Kiralara yapılacak zam oranı belli oldu

Ekim ayında kontratlarını yenileyecek kiracılara yapılacak zam oranı belli oldu. Geçtiğimizi günlerde yapılan düzenleme ile kira zam oranlarının belirlenmesinde artık TÜFE yerine ÜFE'nin baz alınması kararlaştırılmıştı. Dün açıklanan Eylül ayı enflasyon rakamına göre ÜFE'nin 12 aylık ortalaması yüzde 21.36 olarak belirlendi.

50 ilin gözü bu yolda: Ulaşım 6 saate inecek

Osmanlı Padişahı Sultan Abdülaziz döneminde ilk kez gündeme gelen, 2’nci Abdülhamid zamanında projesi çizilen 143 yıllık rüya, Karadeniz-Akdeniz Otoyol Projesi’nde sona yaklaşıldı. 2019 yılında tamamlanacak ve 5 ili direkt, 50 ili dolaylı ilgilendiren 818 kilometrelik otoyol projesi ile Karadeniz ile Akdeniz bağlantısı 6 saate inecek.

İstanbul Yeni Havalimanı metrosunda rekor

29 Ekim'de ilk etabının açılması planlanan İstanbul Yeni Havalimanı'na ulaşımı sağlayacak metronun inşaatında tüm zamanların ilerleme rekoru kırıldı. Kazı işlemleri Günlük 50 metreyi bulurken, metronun açılması ile birlikte Gayrettepe-İstanbul Yeni Havalimanı arası 25 dakikaya inecek.

Sahibinden.com'a 10 milyon TL ceza kesildi

Rekabet Kurulu'nun Sahibinden.com'a yönelik yürüttüğü soruşturma tamamlandı. Kurul, 4054 sayılı Kanun’un 6. maddesini ihlal edip etmediğinin tespitine yönelik olarak yürütülen soruşturmada firmaya 10 milyon TL'lik ceza kesilmesine karar verdi.

TL'ye dönüş için son 10 gün

Kategori Mağazacılığı Derneği (KMD) Yönetim Kurulu Başkanı Yenal Gökyıldırım, AVM'lerde kiralama işlemlerinde TL'ye dönülmesine ilişkin, "Burada, hangi kurdan dönüleceğine dair ucu açık kalan bir kısım vardı. Onu da önümüzdeki 10 gün içerisinde, biliyorsunuz süre 30 gündü, karşılıklı kazan-kazan anlayışı içinde bir noktaya varılacağını düşünüyoruz." dedi.

Mahkemeden milyonlarca kiracıyı ilgilendiren karar

Kira ücretini sözleşme imzaladığı kişiye ödeyen vatandaş, yıllar sonra hakkında başlatılan icra takibiyle sarsıldı. İcraya itiraz eden kiracı, soluğu mahkemede aldı. Dairenin sahibi olmayana yapılan ödemeler, kiracının sorumluluğunu kaldırmaz' yönündeki mahalli mahkeme kararını Yargıtay da onadı. Bu emsal kararla, mülk sahibine yapılmayan ödemeler yok sayılacak.

TOKİ 24 ilde 111 adet arsayı satışa çıkardı

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), 24 ilde toplam 1.668.141 metrekare büyüklüğünde 111 adet arsayı satışa sundu.

3S Firuze Konakları’nda yaşam başladı

Hem yatırım hem de kaliteli bir yaşam fırsatı sunan 3S Firuze Konakları’nda yaşam 24 Eylül’de başladı. İnşaat alanı ve konut adedi itibarıyla Avcılar’ın E-5 aksındaki en büyük projesi olan 3S Firuze Konakları’nda 523 adet konut ve 45 mağaza yer alıyor.

Bakan'ın sürprizi havalara uçurdu

Tekrar faaliyete geçmeye hazırlanan Emlak Bankası’nın Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Sayın, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un kendilerine sunduğu kaynaktan ötürü havalara uçtuklarını söyledi. Sayın, Bakan Kurum'un Milli Emlak Genel Müdürlüğü’nün atıl arazilerini Emlak Bankası'nın değerlendirmesini istediğini belirtti.

Şırnak'ta iki yılda inanılmaz değişim

Şırnak'ta 2015- 2016 yıllarında PKK'lı teröristlerin açtığı hendek ve kurduğu barikatlar yüzünden ağır hasar görüp yıkılan konutların yerine yapılan binalarla yeni bir kent kuruldu. Kentin yeniden inşası için toplam maliyetin yaklaşık 1,5 milyar lira olduğu belirtildi.

Müteahhitler konutta metrekareyi büyüttü

İnşaat firmaları son dönemde yeni konut üretmek yerine var olan projeleri tamamlamayı tercih etti. Yapı ruhsatı alıp yeni proje geliştiren sınırlı sayıdaki şirket ise stokun az bulunduğu 4+1, 5+1 ve 6+1 tipi büyük metrekareli dairelere yöneldi. Oturumculara yönelik inşa edilen yeni projelerde konut sayısı da azaldı.

TOKİ'den ev alanlara iyi haber

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, "Daha önce bizden konut almış vatandaşlarımızla alakalı Toplu Konut İdaresi Başkanlığımız çalışıyor. Borçların güncellenmesi noktasında, enflasyonun daha altında güncellemeyi meydana getirecek bir düzenleme yapılıyor." dedi.

Ev alma planı yapanlara 6 ay uyarısı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı öncülüğünde başlatılan konutta indirim kampanyasında 1 ayda satılan konut sayısı 5 bine yaklaşırken KONUTDER'den ev alacakları yakından ilgilendiren bir uyarı geldi: Stokların erimesiyle birlikte 6 ay sonra ev fiyatları yeniden yükselişe geçecek.

3. havalimanında ilk yolcu testi yapıldı

Açılmasına sayılı günler kala İstanbul Yeni Havalimanı'nda ilk kez yolcu testi gerçekleştirildi. Türk Hava Yolları çalışanları gerçek yolcu gibi hareket ederek, bagajlarıyla havalimanının bankolarında kuyruğa girip gerçekleşecek işlemlerin tatbikatını yaptı. Aksaklıklar not alırken, ilk tecrübe olumlu not aldı.

Geceliği 15 bin ve 25 bin dolarlık kral dairelerine talep patladı

Karaderili Şirketler Grubu’nun Yalova’da 180 milyon dolarlık yatırımla 4 yıl önce başladığı Terma City Oteli’nin kral daireleri zengin Arapların gözdesi oldu. Yalova bölgesinde zenginlerin konaklayabileceği tarzda tesislerin olmadığını fark ederek yatırım kararı alan Karaderili Şirketler Grubu Ceo’su Tevfik Talas, gelen taleplerden doğru bir yatırım yaptıklarının ortaya çıktığını söyledi.

Erdoğan'ın ikazına rağmen dövizde direniyorlar

Döviz kurlarında yaşanan spekülatif hareketler sonrasında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatıyla dövizle alım-satım ve kiralamanın sona erdirilmesine rağmen hiçbir alışveriş merkezinin kiracılarına TL fiyatlı yeni sözleşme göndermediği belirtildi.

Yıllık 100 liraya kiralık devlet arazisi

Geçtiğimiz haftalarda gündeme gelen Hazine arazilerinin vatandaşa kiralanmasına yönelik düzenlemede kritik detay belli oldu. Uygulama kapsamında yerli üretim için 41,7 milyon metrekare Hazine arazisi kiraya verilecek, değeri 100 bin lira olan bir tarla için yıllık istenen kira değeri ise 100 lira olacak.

Konutta yeniden patlama olacak

İngiltere merkezli gayrimenkul teknoloji şirketi Homsters'in yaptığı araştırma Türkiye'nin en yüksek potansiyel taşıyan 10 küresel gayrimenkul pazarlarından biri olduğunu ortaya koydu. Konut sektöründe yaşanan durumun normal olduğuna dikkat çeken Homsters'in CEO'su Andrew Olejnik ise Türk konut sektöründe yeniden patlamanın 3. aşamada gerçekleşeceğini vurguladı.

+

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
Yenisafak.com bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.