2023 hedefi 1 milyon 200 bin konut

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanı (TOKİ) Ergün Turan 2023 yılı hedefinin 1 milyon 200 bin konut olduğunu söyledi.

Şehirlerde 'milli mimari' dönemi başlıyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konut yapılarıyla ilgili açıklaması sonrası harekete geçiliyor. 81 ilde şehirlerin röntgeni çekilecek, 2023 vizyonu kapsamında binaların 5+1 esasına göre yapılması için her şehirde platformlar kurulacak.

Kimliği olan şehirler geliyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 'yatay mimari' çağrısının ardından şehirlerde yeni dönem başladı. AK Parti, 81 ili ilgilendiren çalışma için ocak ayı itibariyle sahaya inecek. Her şehir için, içinde üniversiteler ve meslek odalarından temsilcilerin de yer aldığı bir heyet oluşturulacak.

3. havalimanına 42 km'lik dev sistem

Dünyanın en büyük havalimanı ünvanına sahip olacak olan İstanbul'un yeni havalimanının bagaj sistemi tamamlandı. Taksim -Tuzla arası mesafeye denk gelen 42 kilometre uzunluğa sahip bagaj sistemi ile saatte 30 bin bagajı işlem yapılabilecek.

800 eve 10 bin kişi başvurdu!

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından Diyarbakır’da yapımı tamamlanan 808 konut için 9 bin 327 kişi başvuruda bulununca kura çekimi için kentteki spor salonu tutuldu.

Milyonlarca kiracıyı ilgilendiren haber

Milyonlarca kiracıyı ilgilendiren haber Yargıtay’dan geldi. 16 ay boyunca kira parasını mülk sahibinin annesinin hesabına yatıran kiracı, büyük bir sürprizle karşılaştı. Yargıtay 8. Hukuk Dairesi, kiracının parayı mülk sahibine değil de annesine veya üçüncü kişiye öderse bu ödemenin kiracıyı borçtan kurtaramayacağına hükmetti.

Kanal İstanbul'un zengin edeceği 3 köy

2011 yılında duyurulan çılgın proje Kanal İstanbul projesinin güzergahının kesinleşmesinin ardından gözler bölgedeki 3 köye çevrildi. Güzergahın geçtiği köylerden büyük firmalar arsa toplamaya başlarken metrekare fiyatları ise şimdiden 300 TL'yi buldu.

Günübirlik kiralık evlere ceza yağdı

Emniyet Genel Müdürlüğü 81 ilde 4 bin 351 polis ile günübirlik kiralanan evlere denetim yaptı. 10 bin 419 evin kontrol edildiği denetimlerde, 749 ev sahibine 2 milyon 676 bin 385 lira ceza uygulandı.

DASK, Bakanlık ile protokol imzaladı

DASK, olası büyük bir depremde hem daha hızlı hasar tespiti yapabilmek için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile protokol imzaladı.

Müteahhitlerden Cumhurbaşkanı Erdoğan'a çağrı

Adana Kamu Müteahhitleri Derneği Başkanı Mustafa Karslıoğlu inşaat demiri fiyatındaki fahiş zamma tepki gösterip Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a çağrıda bulundu.

10 firma gayrimenkul sertifikası ihraç edecek

Konutder Başkanı Altan Elmas gayrimenkul sektöründe 10 büyük firmanın önümüzdeki yıl gayrimenkul sertifikası ihraç edeceğini açıkladı.

50 bin kamu lojmanı satışa çıkıyor

50 bin kamu konutunun satışı için düzenleme yapıldı. Konutların satışında öncelik oturanların olacak. Konutlar buralarda oturanlar tarafından alınmaması halinde ihale ile satışa çıkacak.

80 milyon dolar için 1 yıl daha bekleyecek

Libya'dan yaklaşık 80 milyon dolar alacağı bulunan Tekfen İnşaat'ın yaptığı tahkim başvurularında sona geldi. Hakem heyetinin tahminen 1 yıl içinde kararını açıklaması bekleniyor.

Kira artış oranı belli oldu

Aralık ayında kira sözleşmesi yapanlar için zam oranı belli oldu. TÜİK tarafından açıklanan Kasım ayı enflasyon verilerine göre 2017 Aralık ayı kira zam oranı yüzde 15,38 olarak belirlendi.

81 ilde emekliye ev fırsatı

Ev sahibi olmak herkesin hayali. Özellikle çalışanların "Emekli olunca başka bir ilde ev alıp, sakin bir hayat süreceğim" cümlesi kulaklara hiç de yabancı gelmiyor. İşte tam da bu cümleyi karşılayan bir imkan da TOKİ tarafından sağlanıyor. TOKİ, emeklileri ev sahibi yapıyor. Peki TOKİ'den ev almanın şartları neler? TOKİ'den nasıl ev alınır? TOKİ evi almak için neler yapmak gerekiyor?

Memura ev müjdesi

Torba Kanun olarak bilinen "Bazı Vergi Kanunları ile Diğer Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun" Meclis tarafından kabul edildi. Bu Kanunda memurları ilgilendiren birçok düzenleme bulunuyor. Bunlardan biri de memurlara konut satış hakkı. Kamu konutlarında oturanlar, oturdukları evi alma hakkına öncelikli sahip olacak. Eğer evde peşin ödeme yaparlarsa da yüzde 10 indirim hakkından yararlanacaklar.

Ayder yeniden inşa edilecek

Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Ergün Turan, Ayder'i doğal güzelliklerine tekrar kavuşturup, özlenen Ayder'i inşa edeceklerini belirtti.

İstanbul'da 300 bin yeni konut satılmayı bekliyor

TURYAP Genel Müdür Yardımcısı Deniz Çağlar, İstanbul'un özellikle dış çeperlerinde ciddi bir gayrimenkul hareketliliğinin bulunduğunu belirterek, "Şu anda bizim tahminlerimize göre İstanbul'da 300 bin sıfır konut satılmayı bekliyor" dedi.

Tarihi koruyarak şehirleri yenileyin

Kentsel dönüşümde hedef büyüten Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, dönüşümün tarihi zenginlikler korunarak yapılmasını istedi. Müteahhitlere çağrıda bulunan Özhaseki, “Yarınlara modern şehirler inşa ederken var olan tarihi zenginliklerimize zarar vermeden yenilenelim. Bu bizim olmazsa olmazımız” dedi.

Turkcell 20 gayrimenkulünü sattı

Turkcell 20 gayrimenkulünü satma kararı aldı. Satış 387.8 milyon TL'ye Turkcell Gayrimenkul Hizmetleri'ne gerçekleştirildi.

Dumankaya İnşaat'tan FETÖ mağduru ailelere müjde

Dumankaya Yönetim Kurulu Üyesi ve Grup CEO’su Polat Sağır’dan Dumankaya İnşaat’tan daire alan mağdur ailelere müjde geldi. Geçtiğimiz aylarda FETÖ operasyonu kapsamında incelemeye alınan ve Kayyum atanan Dumankaya İnşaat ve Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF)’ye devredilen Dumankaya İnşaat’ta projeler başlıyor.

Kira ödemeleri ile ilgili önemli açıklama

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, hem esnafın hem de mülk sahiplerinin mağdur olmaması için kira ödemelerinde milli para kullanılması gerektiğini bildirdi.

Babacan Premium'un ticari üniteleri satışa çıktı

Babacan Premium’un, 7 ay sonra teslim edilecek ticari üniteleri, 3+1 daire fiyatına 40 ay sıfır faiz fırsatıyla yatırımcılarını bekliyor.

Konut fiyatları Eylül ayında arttı

2017 yılı Eylül ayı konut fiyat endeksine göre konut fiyatları 2017 Ekim ayına göre yüzde 0,63, geçen yılın aynı dönemine göre ise yüzde 11,14 artış gösterdi.

İnşaat sektöründe istihdam yüzde 7,9 azaldı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) inşaat istihdam endeksini açıkladı. Açıklanan verilere göre 2017 yılının üçüncü çeyreğinde inşaat sektöründe istihdam yüzde 7,9 oranında azaldı.

Yargıtaydan kiracıları ilgilendiren karar

Kira sözleşmesindeki tarihten önce mülkü boşaltan kiracı tazminat ödemekten kurtulamadı. Kira süresi bitiminden önce kiralananı erken tahliye eden kiracı, şirket sözleşme gereğince kira süresi sonuna kadar tüm kiraları ödemekle yükümlü oldu.

Paran varsa kralsın

Piyasanın durgun olmasından şikayetçi olan konut geliştiricileri ve sahipleri, fiyat indirme pazarlığına sıcak bakmaya başladı. Konut kredisi maliyetlerinin yükselmesi de bunda etkili. Ancak bunun için alıcının cebinde peşin parasının olması gerekiyor. Peşin alımlarda yüksek miktarda indirim imkanı da var.

Tapu almak için 15 dakika önemli

Ev mi alıyorsunuz? Bu sevindirici gelişmeden sonra tapunuzu alma zamanı mı geldi? Bu işlem çok basit. Öncelikle tapu randevusu almanız gerekiyor. Tapu randevusu nasıl alınır? Tapu randevusunda ne yapmanız gerekir? İşte detaylar

Tapu harcını hesaplamak çok kolay

Emlak Konut GYO başta olmak üzere pek çok kurum, konut pazarını hareketlendirmek için çeşitli kampanyalar yapıyor. TOKİ de orta ve dar gelirli vatandaşların ev sahibi olabilmesi için elinden geleni yapıyor. Bu kampanyalarla ev alanlar ya da ev sahibi olmak isteyenlerin kafaları tapu konusunda karışabiliyor. Tapu işlemleri nasıl yapılıyor? Tapu harcı nedir? Tapu harcı nasıl hesaplanır? İşte hemen hemen herkesin işine yarayacak bilgiler.

'Evla Park Seyir Evleri'nde yaşam başladı

Föy İnşaat ve KİPTAŞ Güvencesiyle Maltepe’de hayata geçirilen Evla Park Seyir Evleri’nde yaşam başladı! Doğayla iç içe huzur dolu bir yaşam vadeden, her detayın incelikle düşünüldüğü, üst düzey konfor sunulan projede toplam 180 konut yer alıyor. 5 bloktan oluşan Evla Park Seyir Evleri’nde 111 m² ‘den 192 m²’ye kadar 2+1, 3+1 ve 4+1 arasında değişen farklı daire seçenekleri mevcut.

Sahip olabileceğiniz 15 ada

Zenginlerin yeni gözdesi bir adada yaşamak. Gözlerden uzak, sakin bir hayat sürmek isteyen işadamları ve iş kadınları bir ada satın alarak oralarda yaşamayı düşlerken, dünya üzerinde alınabilecek adaları sizler için derledik

Evini bugün al ödemelere 12 ay sonra başla

Babacan Holding, ev sahibi olmayı kolaylaştıracak birbirinden özel kampanyalara imza atmaya devam ediyor. ‘Babacan Premium’dan konut almak isteyenlere taksitlerini 12 ay sonra ödemeye başlama imkanı sağlanıyor ve daireler eşya hediyesiyle teslim ediliyor.

+

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
Yenisafak.com bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.