Emlak Haberleri

Konutta faizleri indiren banka sayısı üç oldu

Ziraat ve Vakıfbank'ın ardından Halkbank da kendisiyle çalışan inşaat firmalarından konut alanlara kredi faiz oranlarını yüzde 0,98'e indirdiğini açıkladı.

Otoyol ihalesine teklif gelmedi

Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından yapılan Çeşmeli-Erdemli-Silifke-Taşucu Otoyolu Projesi ihalesine teklif gelmedi.

Vakıfbank da faizi yüzde 0.98 olarak açıkladı

Ziraat Bankası'nın konut ve inşaat şirketlerinden ev alanlara aylık yüzde 1'in altında faizle kredi imkanı getirmesinin ardından Vakıfbank da aktif kredili müşterisi olan firmaların ürettiği konutlardan satın almak isteyen bireysel müşterilerine, kampanyaya dahil olan firmaların da katkısıyla aylık yüzde 0.98 faizle 120 ay vadede 500 bin TL'ye kadar konut kredisi kullandıracağını açıkladı.

İstanbul Havalimanı çalışanları için 7 bin konut sürprizi

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Kanal İstanbul Projesi kapsamında Türk Hava Yolları (THY) ile Emlak Konut'a ait 3 milyon 600 bin metrekarelik alanda İstanbul Havalimanı çalışanları için ilk etapta 7 bin konut yapılacağını bildirdi.

Balkanlar'da 9,5 milyar dolarlık iş üstlendik

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Türk müteahhitlerinin Balkanlardaki ülkelerde 337 proje ile 9,5 milyar dolarlık iş hacmine ulaştığını bildirdi.

Konut kredisi çekenleri ilgilendiren iade kararı

Bankadan kullandığı konut kredisinde kendisinden bin 500 liralık "full paket" ücreti aldığını fark eden tüketici konuyu Tüketici Hakem Heyetine taşıdı. Heyet ise aldığı kararla kredi faizinin dışında alınan "full paket" adı altındaki ücretin tüketiciye iade edilmesini istedi.

Talep patlaması yaşanıyor: Geceliği 135 bin TL

Yalova’nın Termal ilçesinde zengin Araplar için yapılan geceliği 15 bin ve 25 bin dolarlık kral daireleri için talep patlaması yaşanıyor. Başlangıçta 19 adet olarak planlanan kral dairelerine ilgi yoğun olunca tesis her biri 500 metrekarelik mini saray görünümlü kral dairesi sayısını 21’e çıkardı.

Şimdi moda ekspertiz raporu

Gayrimenkulde şartlar değişti. Birikimlerini arsa, konut veya ticari alanlarda değerlendirmek isteyen alıcılar artık sürprizle karşılaşmak istemediği için ekspertiz raporu istiyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın bu talebe cevap vermek için yürüttüğü “taşınmaz değerleme sistemi” veritabanı çalışması sürüyor.

Üsküdar'ı geleceğe taşıyacak 9 proje

Türkiye’ye örnekle gösterilen projeleri kazandıran Üsküdar Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı ağırladı. Çavuşdere Belediye Meydanı’nda Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen ve binlerce Üsküdarlı tarafından karşılanan Cumhurbaşkanı Erdoğan, 470 milyon dolarlık 9 projeyi hizmete açtı.

Konutta kredi faizini yüzde 0,98'e indirdi

Ziraat Bankası kendisiyle çalışan üreticilerden ev alan müşterilerine konut kredisinde faizi yüzde 0,98'e indirdiğini açıkladı. Bankadan yapılan açıklamada konut kredisinde 500 Bin TL’ye kadar 120 ay vade imkanı sunulacağı da belirtildi.

Dar gelirliye ön ödemeli konut müjdesi

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) ile dar ve orta gelirli vatandaşlara yönelik ön ödemeli konut projesini hayata geçireceklerini bildirdi. Bakan Kurum naylon poşet uygulamasına ilişkin ise marketlerin promosyonlar yaparak, ücretsiz çanta ve file verebileceğini de söyledi.

Türkiye'de ilk ve tek olacak: Tarım AVM geliyor

Türkiye’nin ilk ve tek Tarım AVM'si Bursa'nın Karacabey ilçesine kuruluyor. Bandırma yolu üzerinde 200 dönümlük alan üzerinde kurulacak AVM ilçeyi de cazibe merkezi haline getirecek. Türkiye’nin ilk Tarım Alışveriş Merkezi fuarlara ev sahipliği yapacağı gibi üretici ile tüketiciyi de ilk elden buluşturacak.

17 ülkeyi gezdi en iyi oteli Bodrum'da buldu

Turizmde dünyanın en prestijli markaları arasında yer alan Swissôtel, 17 farklı ülkedeki tesislerini denetledi. Müşteri kılığında dünyadaki otelleri denetleyen uzmanlar, Swissôtel Resort Bodrum Beach’i dünyanın en iyi başarılı oteli seçti.

Milyonlarca kişi muaf ama kimse bilmiyor

Harita Yüksek Mühendisi Uğur Örs, işsizlerin, emekli maaşıyla geçinenlerin (dul ve yetimleri dahil), ev hanımlarının, geliri olmayanların, gazi ve şehitlerin, dul ve yetimlerin vergiden muaf olduğunu açıkladı.

28 milyon kiracıyı ilgilendiren düzenleme

28 milyon kiracıyı korumak için geçtiğimiz aylarda Yeni Ekonomi Proğramı'nda yer alan kira artış oranlarında Üretici Fiyat Endeksi yerine Tüketici Fiyat Endeksi'nin baz alınmasına yönelik kararın ardından hükümet düğmeye bastı. Meclis’teki düzenlemeyle kiralarda yapılacak yıllık artışlarda üst sınır düşecek.

Yüzlerce kişiyi evinden eden yanlıştan 18 yıl sonra dönüldü

Meclis’ten geçerek yasalaşan torba yasada sürpriz bir düzenleme de yer aldı. Aydın’ın Çine ilçesine bağlı 7 köyde yaşayan yüzlerce köylüyü mağdur eden dava geri çekildi. Böylelikle bine yakın mirasçı aile 18 yıl önce açılan dava ile yanlışlık olmuş denilerek ellerinden alınan tapularına yeniden kavuşmuş oldu.

Dönüşümden ev alanın 10 bin TL'si cebinde kalacak

Kentsel dönüşüm projeleri inşa eden ve projelerden ev alanlar için önemli bir düzenleme yürürlüğe girdi. Kentsel dönüşüm yasası kapsamında yapılan bir projeden ev alan da satan da tapu harcı ödemeyecek. 500 bin liralık bir evde 10 bin alıcı 10 bin satıcı tapu harcı ödüyordu.

Tapu şartı kalktı

Gayrimenkul sektörüne önemli bir destek daha geldi. Yabancı yatırımcının konut satışında vatandaşlık hakkı alması için tapu yerine satış sözleşmesi yeterli olacak.

Kiracıları sevindirecek düzenleme

AK Parti Konya Milletvekili Ziya Altunyaldız, "kira artış oranının TÜFE ile belirlenmesini" öngören maddeye ilişkin "Kiralardaki artış oranı olarak 'ÜFE ve TÜFE'nin ortalaması alınır' veya 'düşük olan kullanılır' şeklinde bir değişiklik yapabiliriz. Bu madde üzerinde önerge için çalışarak Genel Kurula gelmek isteriz" dedi.

İmar yönetmeliğine ince ayar

İmar Yönetmeliği’nde düzenleme yapıldı. Buna göre tripleks villalarda asansör zorunlu değil. Çıkmalarda yeni sınır 6 metre. Gömülü bodrum katlarda yapılacak emsal harici alanlarda da toplam şartı artık aranmayacak.

İstanbul için önemli değişiklik: 3 kat ve üzeri için asansör zorunlu olacak

İstanbul İmar Yönetmeliği'nde yapılan değişiklikle tek bağımsız bölümlü konutlar hariç kat adedi 3 olan binalarda asansör yeri bırakılması, 4 ve daha fazla olan binalarda ise asansör tesisi zorunlu hale getirildi.

Gayrimenkul sektörüne ciddi fon girişleri olacak

Intus Capital Yönetici Ortağı Bülent Kozlu, Körfez Bölgesi başta olmak üzere, dünyanın farklı coğrafyalarından çok sayıda fonun Türkiye'de olası yatırım fırsatlarını yakından incelediğini belirterek, "Özellikle gayrimenkul sektörüne yakın gelecekte çok ciddi fon girişleri göreceğimize inanıyorum” ifadesini kullandı.

TOKİ’de görev değişimi

Mehmet Ergün Turan’ın 4 yıldır sürdürdüğü TOKİ Başkanlığı görevinden belediye başkan aday adaylığı için ayrılması sonrası TOKİ Başkanlığına, başkan yardımcısı olarak görev yapan Ömer Bulut getirildi.

FETÖ’cü iş adamının oteli icradan satılıyor

Fethullahçı Terör Örgütü (FETÖ) soruşturması kapsamında yargılandığı davada 10 yıl 6 ay hapis cezası alan işadamı Ali Acar’a ait Alila Deluxe Termal Hotel&SPA icradan alıcı bekliyor.

3 günde 152 konut sattı

Nef’in uzun süredir beklenen yeni şehir merkezi projesi Nef Ortayaka’da, sadece 3 günde 152 adet konut satıldı.

İstanbul'un değerli arazisinin yeni sahibi belli oldu

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Üsküdar Ünalan'daki 29 bin 664 metrekare büyüklüğündeki arazisinin yeni sahibi belli oldu. Bugün yapılan ihaleye sadece İGDAŞ katıldı. İhale sonrası arazi 550 milyon liraya İGDAŞ'a satıldı.

Avrupa’nın en iyi karma projesi ödülünü aldı

Türkiye’de ve dünyanın çeşitli ülkelerinde yaptığı projeler ve aldığı ödüllerle adından söz ettiren mimari tasarım ofisi iki design group, Londra’dan yine Avrupa’nın En İyi Karma Kullanımlı Projesi ödülüyle döndü. Böylece iki design group’un ödül sayısı 66’ya ulaştı.

Babacan Holding’in kurucusu hayatını kaybetti

Babacan Holding’in kurucusu Fehmi Babacan hayatını kaybetti. Fehmi Babacan’ın cenazesi bugün, ikindi namazında Florya Basınköy Cami’sinden kaldırılacak.

Bugün konut alanın 50 bin lirası cepte kaldı

Ortalama yüzde 2.37 seviyesinde bulunan konut kredisi faizi bazı bankalarda yüzde 1.89’lara kadar düşüyor. Bu seviyelerden kredi kullananların ciddi oranda para cebinde kalıyor. 10 yıl vadeli 100 bin lira kredide rakam 50 bin lirayı buluyor.

En yüksek konut aidatını İstanbullular ödüyor

REIDIN'in, 2018 yılı Konut Projeleri Aidat Değerleri Raporu yayınlandı. Aidat verilerinin 1.148 markalı konut projesi üzerinden analiz edildiği rapora göre, 2018 yılının en yüksek konut aidatına sahip projesi, 21 TL/metrekare ile İstanbul'da yer alıyor. Üç büyük şehir arasındaki sıralamada ise Ankara 15,17 TL/metrekare ile ikinci olurken, üçüncü sırayı 7,85 TL/metrekare ile İzmir aldı

Yusufeli ilçesi 7'nci kez taşınıyor

275 metre gövde yüksekliği ile Türkiye'nin en yüksek barajı olacak Yusufeli Barajı ve Hidroelektrik Santrali (HES) projesinde sona yaklaşılırken, barajın su ile buluşmasıyla bölgedeki 4 köyde sular altında kalacak. Baraja su verilmeden taşınma sürecine giren Yusufeli ilçesinin tarihte 6 kez daha taşındığı ortaya çıktı.

3 günlük ciro 19 milyon lira

AND Gayrimenkul’ün yatırımı olarak hayata geçirilen AND Pastel’de 3 günde 30 konut satıldı. AND Gayrimenkul Genel Müdürü Ali Baki Usta, “Hemen teslim evler için kampanya yaptık 30 konut sattık” dedi.

+

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.