Kuzey Marmara Otoyolu'nda yeni gelişme

Kuzey Marmara Otoyolu'nun yapımı tamamlanan Hüseyinli-Kömürlük Şile Bağlantı Yolu kesimi trafiğe açıldı.

İnşaat maliyet bedelleri belirlendi

Emlak vergisine esas olmak üzere gelecek yıl uygulanacak bina metrekare normal inşaat maliyet bedelleri, meskenler açısından 64,10 lira ile 2 bin 940,71 lira arasında değişecek.

Sektör hazır gözler bankalarda

İnşaatın patronları bayram ve sonrası için yeni kampanyalara hazırlık yapmaya başladı. Milli duyguların ön plana çıkacağı kampanyalarda dolar bozdurup ev alana sıfır kilometre araba veren de var, mobilyayı yenileyen de. Ancak sektör temsilcileri bu faizle satışın zor olduğunu ve bankaların faizleri düşürmesi gerektiğini söylüyor.

17 yıl sonra geri dönüyor: Başına geçecek isim belli oldu

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın geçtiğimiz günlerde açıkladığı 100 günlük eylem planında yer alan Emlak Bankası'na yönelik ilk adım atıldı. 17 yıl sonra yeniden açılacak olan bankanın "Türkiye Emlak Katılım Bankası Anonim Şirketi", kısa adıyla ise"Emlak Bank" olarak yeniden faaliyete başlayacağı bildirildi. Bankanın başına ise Albaraka Türk Katılım Bankası Kredi Riskinden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Deniz Aksu getirildi.

Ekonomide sevindirenüç gelişme

Kur saldırılarına göğüs germeye çalışan Türkiye, ekonomiden gelen üç güzel gelişmeyle moral buldu. Ekonominin önemli dinamiklerinden biri olan gayrimenkul sektöründe konut satışları temmuzda 124 bine dayandı, yabancı satışı zirve yaptı. Genç işsizlik Mayıs’ta yüzde 2 azaldı. Merkezi yönetim bütçesi de 1,1 milyar lira fazla verdi.

Temmuzda 123 bini aşkın konut satıldı

Türkiye genelinde konut satışları 2018 yılı Temmuz ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 6,9 oranında artarak 123 bin 878 oldu.

Bakanlıktan ABD mallarına boykot

Dolarda görülen spekülatif hareketlere karşı bir adım da Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan geldi. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum bakanlık inşaatlarında ABD menşeili inşaat malzemesinin artık kullanılmayacağını açıkladı. Bakan Kurum gayrimenkul sektörünü hareketlendirecek yeni bir kampanyanın da önümüzdeki günlerde açıklanacağını belirtti.

İnşaat sektöründeki çözüm liderlerinde bir Türk

Türk inşaat firmalarının uluslararası alanda yıllardır yükselişinin ardından, sektör içinden bir güzel haber de Londra'dan geldi. İnşaat uyuşmazlıklarının çözümü alanında geleceğin liderlerinin belirlendiği 24 kişilik listenin en genç üyesi Sezgin Özbilgin oldu.

40 bin konut sattıran kampanyanın ikincisi geliyor

Geçtiğimiz mayıs ayında 40 bin konutun satılmasını sağlayan 0,98 faiz yüzde 20 indirim kampanyasının ikincisi geliyor. Gayrimenkul sektörünün 3 çatı derneği KONUTDER, İNDER ve GYODER, Emlak Konut GYO desteğiyle eylül ayında başlatılması beklenen kampanyada konut kredi faizinin yüzde 0.95’e kadar çekilmesi planlanıyor.

'Yabancı oturum iznini noterden alsın' teklifi

DAP Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz yabancıya konut satışını arttırmaya yönelik dikkat çekici bir öneride bulundu. Yılmaz, oturum izni için gereken yatırım tutarının 100 bin dolara çekilerek yabancıya oturum izninin de noterden verilmesi halinde çok ciddi bir ihracat geliri elde edilebileceğini belirtti.

Bakan son rakamı açıkladı: 4 milyona yaklaştı

13 milyon gayrimenkulün imar ve iskan sorununu çözüme kavuşturacak olan İmar Barışı'ına yönelik son rakamı Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum açıkladı. Bakan Kurum, İmar Barışı kapsamında şimdiye kadar 3 milyon 780 bin vatandaşın başvuru yaptığını belirtti.

Rekabet Kurulu'ndan 3. havalimanı kararı

Cengiz İnşaat, Mapa İnşaat, Limak İnşaat, Kolin İnşaat ve Kalyon İnşaat Ortak Girişim Grubu'nun İstanbul 3. Havalimanı'nda hizmet vermek üzere 4 yeni ortak girişim grubu kurması işlemine menfi tespit belgesi verilmesi kararlaştırıldı.

Takvim netleşti: Devlet 5 bin konutu satışa çıkarıyor

Türkiye genelindeki 200 binin üzerindeki kamu lojmanlarından 50 bin adedinin satışına yönelik takvim netleşti. 50 bin adet konut kısım kısım satışa çıkarılacak. İlk 5 bin adetlik konutun satışı ise kasım ayına kadar gerçekleştirilmiş olacak. Alım hakkında öncelik konutlarda oturan kamu personelinde olacak. 200 bin TL’lik bir konutta peşin alımda 20 bin TL’lik indirim yapılarak geri kalan ise 48 ay taksite bölünebilecek.

Bakan tarih verdi: Ekim'de tamamlanacak

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dün açıkladığı ’100 günlük eylem planı’ arasında yer alan Atatürk Kültür Merkezi (AKM) projesinde ihalenin en geç ekim ayı içinde bütün ihale sürecinin tamamlanıp, inşaatına başlanacağını söyledi.

İmar Barışı'na düşük faizli kredi desteği

3 kamu bankasından İmar Barışı'na yönelik düşük faizli kredi adımı geldi. Pazartesi günü başlayacak olan kampanya kapsamında 3 banka İmar Barışı'ndan yararlanacaklar için kredi faizlerini 100 bin lira üstüne 1.65, 20 bin liraya kadar 1,33, 100 bin liraya kadar olan kısmı için ise 1,48 olarak belirleyecek.

İptal edilen metro ihalesinde yeni gelişme

Alarko Holding'in bağlı ortaklığı Alsim Alarko'nun yer aldığı ortak girişimin daha önce üstlendiği ancak daha sonra iptal edilen Kaynarca - Pendik - Tuzla Metrosu projesinin yeniden söz konusu ortak girişim yükleniminde kalmasına karar verildi.

Erdoğan'ın açıklamasıyla 8 mahallede fiyatlar uçtu

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından 23 Mayıs'ta Millet Bahçesi olacağı açıklanan Atatürk Havalimanı arazisi ile sınırı bulunan 8 mahallede konut fiyatları kısa sürede İstanbul ortalamasının üzerine çıkarak yüzde 30,4'e varan oranlarda artış gösterdi.

Türkiye’nin ilk tatil köyü satıldı

İzmir’in Foça ilçesinde bulunan Türkiye’nin ilk tatil köyü unvanlı Foça Tatil Köyü’nün üçüncü ihalesinde nihai pazarlık görüşmeleri tamamlandı. İhaleyi Ankara Merkezli Arda Mühendislik Sanayi ve Ticaret A.Ş. kazandı.

Erdoğan'ın talimatıyla Gölbaşı'na da yapılacak

24 Haziran seçimleri öncesi açıklanan AK Parti Seçim Beyannamesi'deki en dikkat çeken projelerinin başında gelen Millet Bahçeleri'nden birinin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla Ankara'nın Gölbaşı ilçesine yapılmasına karar verildi.

Bakan'dan çağrı: Müsaade etmeyin

İmar Barışı Yasasının ardından Türkiye’nin dört bir yanından Çevre ve Şehircilik Bakanlığına imara aykırı ve kaçak bina yapıldığı ihbarı yağmaya başlamasının ardından Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum belediye başkanlarına yeni kaçak yapılara müsaade etmemeleri noktasında çağrıda bulundu.

Binalara 'asansör' düzenlemesi

Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca yapılan düzenlemeyle, daha önce 7 kat ve üzerindeki binalar için geçerli olan "iki asansör" yapma zorunluluğu artık 10 kat ve üzeri binaları kapsayacak.

Zengin Türklerin yeni adresi: 85 bin kişi ev aldı

Son yıllarda Türklerin Londra'ya ilgisinin ciddi şekilde arttığı belirtiliyor. Öyle ki rakamlara bakıldığında son 2 yılda emlak almak için bölgede araştırma yapan Türk yatırımcı sayısı yüzde 297 artmış durumda. Londra'daki geçici fiyat düşüşünü fırsat olarak görüp alım yapan Türk sayısının ise 85 bini bulduğu belirtiliyor.

Tapuda ödenen harçlar geri alınabilecek

Kentsel dönüşüm kapsamında yapılan yapılarda, müteahhitlerin, yaptıkları satışlarda yatırılan tapu devir harçlarını ve müteahhitlerden daire satın alanların ödedikleri tapu harçlarını geri alabilecekleri bildirildi.

Dönüşümden ev alanlar dikkat: Paranızı geri alın

Kentsel dönüşüm kapsamında yapılan binalardan daire ya da dükkan alan vatandaşlar ödedikleri tapu harçlarını geri alabilecek. Para iadesi için ev sahiplerinin yapacağı ilk iş ise vergi daireleri ya da Gelir İdaresi Başkanlığına gayrimenkulleriyle ilgili temin edecekleri 5 belge ile başvurmaları olacak.

Satılan konutta mart ayı kiralıkta haziran zirvede

Türkiye'de 2018 yılının ilk yarısında en çok konut satılan ay mart olurken, kiralık dairelerde en yüksek seviyeye haziranda ulaşıldı.

Haluk Ulusoy’un oteli icradan satılacak

Türkiye’nin en ünlü turistik tesisleri arasında yer alan Türkiye Futbol Federasyonu eski başkanı Haluk Ulusoy’un sahip olduğu Kuşadası’ndaki 5 yıldızlı Fantasia Hotel De Luxe icra üzerinden satışa çıkarıldı. 102 milyon lira satış bedeli konulan denize sıfır 335 oda ve 2 kral dairesine sahip otelin satışı 11 Eylül tarihinde gerçekleşecek.

İhbar yağdı 800 kişi sahaya indi

İmar Barışı Yasasının ardından Türkiye’nin dört bir yanından Çevre ve Şehircilik Bakanlığına imara aykırı ve kaçak bina yapıldığı ihbarı yağmaya başladı. Bunun üzerine Bakanlık, 81 ilde 800 çalışanla sahaya inerek uyarıda bulundu: Yasaya aykırı tüm binalar yıkılacak, yapanlara da ceza kesilecek.

20 yıl sonra açıldı yüzde 100 doldu

Bartın'ın Ulus ilçesinde arazi anlaşmazlığı yüzünden 1998'den bu yana atıl durumdaki yüzme havuzlu ve 80 yatak kapasiteli otel, Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı (BAKKA) desteğiyle turizme kazandırılırken, rezervasyonlarla yüzde yüz doluluk oranına ulaştı.

3. havalimanına rekor kira

Üçüncü havalimanı yıllık kira bedeli belli oldu. KDV dahil bir milyar 45 milyon Euro olarak belirlenen kira bedeli 25 yıl boyunca devlete ödenecek. 25 yılın sonunda İstanbul Yeni Havalimanı'ndan devletin kasasına 26 milyar Euro'dan fazla para girmiş olacak.

Gece gündüz iş başında

Devam eden projelerde bir an önce ilerleme kaydetmek isteyen yeni sistemin ilk Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, mesaiye hızlı başladı. “Gece gündüz hafta sonu ne zaman ülkenin bize ihtiyacı varsa çalışmaya devam edeceğiz” diyen Kurum, 13 günlük bakanlığında sektörün tüm taraflarıyla bir araya geldi.

'İmar Barışı ile kat mülkiyetli tapu alınabilir'

İstanbul Zirve Yapı Denetim ve Danışmanlık Yönetim Kurulu Başkanı Cumhur Akpınar, "İmar Barışı kapsamında Yapı Kayıt Belgesi alan vatandaş bu süreçten sonra isterse kat mülkiyetli tapuya geçiş yapabilir. Bunun için mevcut binanın projesinin çizilmesi gerekiyor" dedi.

İnşaatta dastok normal

Gayrimenkul sektöründe tam kapasiteyle çalıştıklarını belirten Nef Yönetim Kurulu Başkanı Erden Timur, sektörde oluşan stokların tehdit oluşturmadığını söyledi. Timur, “Sanayide kapasite kullanım oranı yüzde 75’i geçince kimse eyvah stok oluştu demiyor, yatırımlar hızlanıyor, gayrimenkulde ise stok neden sorun oluyor?” diye sordu.

+

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
Yenisafak.com bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.