Banka kredi vermiyorsaiki kere düşünün

Faizlerdeki yükseliş konut satışlarında kredili alımları azalttı. Vatandaş ev hayalini daha çok firmalarla yaptığı senetli alışverişlerle gerçeğe dönüştürmeye başladı. Vatandaşa dikkatli olmayı öneren uzmanlar, firmanın geçmişinin ve gücünün riski ölçmek için önemli ipuçları verdiğini söyledi.

TOKİ'den turizm çalışanlarına müjde

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Ergün Turan, dar ve orta gelir grubundaki vatandaşların yanı sıra turizm sektöründe çalışan emekçiler için de yeni projeler geliştirdiklerini belirterek, projenin ilk etabında Antalya'da 583 konut inşa edeceklerini, ilk etap için ihaleyi gerçekleştirdiklerini bildirdi.

Bakanlıktan 900 müteahhide kötü haber!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı aykırı davranan müteahhitlere göz açtırmadı. Yap-sat müteahhitlik firmalarına yönelik 2017'de yapılan denetimlerde, ruhsata aykırı iş yaptığı tespit edilen 900 firmanın yetki belgesinin iptal edildiği belirtildi.

Erdoğan daveti sonrası ışık sürprizi

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın katılımı ile ilk uçağın inişinin yapılacağı 3.havalimanında Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan'ın dün yaptığı 'davet' açıklamasının ardından pist ışıkları ilk kez yakılarak test edildi. Yüzde 80'i tamamlanan havalimanın 29 Ekim'de açılması planlanıyor.

Bağdat Caddesi'nde konut fiyatlarında çarpıcı düşüş

Anadolu Yakası İnşaat Müteahhitleri Derneği (AYİDER) Başkanı Melih Tavukçuoğlu, "Bağdat Caddesi'nde konut fiyatları ortalama yüzde 30 düştü" dedi.

Erdoğan'ın açıkladığı müjde sonrası kritik çağrı

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın çiftçilere yönelik açıkladığı mazot desteği müjdesi sonrasında 2B arazisi olan çiftçilere çağrı geldi. Yapılan çağrıda 2B arazisi olan çiftçilerin Mazot Gübre Desteği ve Alan Bazlı Gelir Desteği’nden yararlanabilmeleri için kadastro mahkemelerine başvurması gerektiği belirtildi.

İspanyollar'dan 3. havalimanı çıkışı

İspanyol turizm danışmanlık firması ForwardKeys tarafından yapılan çalışmada İstanbul Yeni Havalimanı'nın açılmadan Körfez pazarını etkileyemeye başladığı belirtti. İstanbul üzerinden gerçekleşen transit uçuşların önceki yıla göre yüzde 21 arttığına da değinilen çalışmada havayolu şirketlerinin de benzeri görülmemiş bir lojistik projeyle karşı karşıya kalacağı öngörüsünde bulunuldu.

Faizler arttı kredili konut satışları düştü

Faiz oranlarının bir yıldır sürekli artması ve bu yılın ilk ayında yüzde 1,14'e ulaşarak 18 aylık zirveyi görmesinin ardından Türkiye genelinde ipotekli konut satışları, Ocak 2018'de geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 20,3 düştü.

Ev alımında ‘fırsat dönemi’

Eskişehir Emlak Komisyoncuları Odası Başkanı Gazi Çelik, Eskişehir’deki gayrimenkul fiyatlarının yaz aylarında artma ihtimalinin yüksek olduğunu ve ev sahibi olmak isteyen vatandaşların bu dönemi iyi değerlendirmesi gerektiğini söyledi.

Tapuda 3 boyutlu dönem başlıyor

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan proje ile satın alınan evler tapuda 3 boyutlu olarak görülebilecek. Proje kapsamında ev sahibi olacak vatandaşlar kendi dairesinin içerisinde kadar girip, oradaki brüt alanı da görebilecek.

'Herkese ruhsat verilmesin' çağrısı

Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum, her başvurana inşaat ruhsatı verilmemesi gerektiğini belirterek, “Önümüze gelene ruhsat vermememiz gerekiyor. (İnşaatı) yapacak kişinin mali yeterliliği var mı, teknik yeterliliği var mı? Bunlara bakılmalı. Yeterliliği olmayanlara da vermemek gerekiyor. Çünkü bu sefer iyiyle kötüyü, doğruyla yanlışı ayırt edemiyoruz.” dedi.

Rize şehir merkezi taşınıyor

Rize şehir merkezi ile ilgili hazırlanan raporda deniz suyu seviyesinin altında kalan bina temellerinin oluşan korozyon nedeniyle zarar gördüğünün belirtilerek birkaç bina dışındaki tüm binaların yıkılması gerektiğine dikkat çekildi. Korkutan rapor üzerine Çevre ve Şehircilik Bakanlığı eylem planı hazırladı. Plana göre 2 bin 700 konut yıkılacak ve yeni yaşam merkezine taşınacak.

İki il arası 3 saate düşecek

İzmir ile Antalya arasındaki seyahat süresini 7 saatten 3 saate düşürecek İzmir-Antalya Otoyol Projesi'nin ikinci etabını oluşturan Aydın-Denizli Otoyolu için Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan'dan açıklama geldi. Bakan Arslan ihalenin 21 Haziran'da yapılacağını söyledi.

Çay bahçesi için rekor kira!

Kocaeli’nin İzmit ilçesinde belediyeye ait bir çay bahçesi için rekor kira teklifi geldi. 12 isteklinin katıldığı çay bahçesi ihalesi için aylık 20 bin TL’den başlayan kira ücreti 3. turda 75 bin liraya çıktı. İhaleyi kazanan firma 3 yılda 2.7 milyon TL kira ödemeyi kabul etmiş oldu.

İstanbul'un 5 ilçesi yer altında birleşti

Dudullu ile Bostancı arasında inşa edilen Dudullu-Bostancı Metro Hattı'nın tünelleri gerçekleşen törenle buluştu. Hattın bölgedeki diğer metro hatları ile birleşmesi ile Maltepe, Kadıköy, Ataşehir, Ümraniye ve Çekmeköy ilçeleri yer altından bir birine bağlanmış olacak.

Yapı izin istatistikleri açıklandı

Yapı kullanma izin belgesi verilen yapıların yüz ölçümü yüzde 6,6 arttı. Yapı kullanma izin belgelerinin 2017 yılında bir önceki yıla göre, bina sayısı yüzde 1,7 oranında azalırken, yüz ölçümü yüzde 6,6, değeri yüzde 28,2, daire sayısı yüzde 8,9 oranında arttı.

Dünyanın en büyük taşınma işi: Gece 3'te başlayacak

Atatürk Havalimanı'nın 29 Ekim'den sonra nasıl taşınacağına ilişkin detaylar belli oldu. Dünyanın en büyük taşınma işlemi 30 Ekim gece 03:00'te başlayacak ve 31 Ekim saat 23.55'e kadar sürecek. THY taşınma sürecinde 12 saat uçuş gerçekleştirmeyecek. Karayolu üzerinden yapılacak taşınma işlemi ise AKOM ile birlikte yürütülecek.

Bu iller para da biriktirdi ev de aldı

Tasarruf mevduatını en çok arttıran ilk 5 ilin 4’ünde konut alımları da gözle görünür oranda yükseldi. Yüzdesel bazda söz konusu mevduatını yüzde 34,34 ile en çok artıran Bitlis’te konut alımları yüzde 18,57 arttı. İlk 5'te yer alan Şanlıurfa, Mardin ve Şırnak’ta da vatandaş hem para biriktirdi hem de konut aldı.

TOKİ Ankara’da açık artırma ile konut satacak

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı, 6 Mart’ta yapılacak açık artırma ihalesinde KuzeyKent Projesi’ndeki 250 konutu satışa sunacak.

İlk GYO sukuk ihracı gerçekleşti

Türkiye'nin ilk Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (GYO) sukuk ihracı, Halk GYO ve Halk Yatırım iş birliğinde nitelikli yatırımcılara satış yöntemiyle tamamlandı.

10 yıllık konut satışında büyük tehlike

Yüksek kredi faiz oranları konut satışlarını düşürmeye devam ederken, vatandaşın da cebini yakıyor. Yüzde 0,92'ye kadar gerileyen konut kredi faizlerinin son dönemde 1,59'a kadar yükseldiği görülüyor. Bugün 100 bin TL konut kredisi çeken vatandaş 10 ay öncesine göre faize 60 bin TL daha fazla para ödüyor. Bankalardan dertli olan konut sektörü temsilcileri ise 10 yıllık konut satışlarının bitebileceği tehlikesine dikkat çekiyor.

Konutta sıralı denetim geliyor

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, TBMM’deki sohbetinde kentsel dönüşüm yasa tasarısını Meclis’e sevk etmeye hazırlandıklarını belirtirken, yapı denetimlerine radikal tedbir getirdiklerini açıkladı. Meclis'e sevk edilecek düzenleme ile müteahhitlerin parasını vererek kendi çıkarına denetim yaptırma uygulaması sona ermiş olacak.

Emlak piyasasına yönelik düzenlemeler yapılacak

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, ikinci el emlak piyasasına yönelik düzenlemeler yapacaklarını söyledi. Tüfenkci, “Böylece ne alıcı ne de satıcı mağdur olacak” dedi.

Konutta KDV indirimi talebi

Türkiye Müteahhitler Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Mithat Yenigün, konut satışlarındaki gerilemeye ilişkin, "Düşüş talep azalmasından kaynaklı, sektöre yönelik balon iddiaları gerçeği yansıtmıyor. Geçen yıl yapılan KDV indiriminin faydası olmuştu, bunu yeniden talep ediyoruz." dedi.

'MARTI' projesi havadan görüntülendi

Kabataş'ta kanatları açık bir martı şeklinde tasarlandığı için "Martı Projesi" olarak bilinen "Kabataş Meydan ve Transfer Merkezi" projesinde sona yaklaşıldı. Proje kapsamında martı figürü oluşmaya başlarken, devam eden çalışmalar havadan drone ile görüntülendi.

Yüzde 35 arttı, 10 trilyon liraya yaklaştı

2016 yılında 7 trilyon lira olan İstanbul’un güncel arsa değeri son 1 yılda yüzde 35 artarak, 9,5 trilyon liraya ulaştı. İstanbul’un her ilçesinde yer alan mahalleler üzerinde yapılan araştırmada, İstanbul’un en değerli ilçesi ise ortalama metrekare değeri 18 bin 960 lira ile Kadıköy oldu.

Fikirtepe mağdurları için Bakanlıktan açıklama

Fikirtepe'deki kentsel dönüşüm kapsamında bazı projelerde vatandaşların mağdur edildiğine dair çıkan haberler üzerine konuya Çevre ve Şehircilik Bakanlığı el attı. Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada Fikirtepe'deki kentsel dönüşüm faaliyetleriyle ilgili vatandaşların yaşadığı mağduriyetlerin hızlı şekilde çözüme kavuşturulması amacıyla irtibat ofisi açılacağı bildirildi.

Konut kredisi faizleri 20 ayın zirvesinde

Bankaların tüketicilere sunduğu en düşük oranlı konut kredisi faizi aylık yüzde 1,15 ile son 20 ayın en yüksek rakamına ulaştı.

‘Konutta test sürüşü’ karşılık bulmadı

Son günlerde gündeme gelen ‘önce kirala, sonra al’ modeli ev almak isteyen vatandaşlar tarafından oldukça merak edilir hale gelirken, modelin uygulanabilirliğini ve detaylarını konuştuğumuz inşaat sektörünün önde gelen isimleri 'konutta test sürüşü'nün sakıncalarını ortaya koydu...

Evi olmayan kalmayacak

Hükümet, nüfus artış hızı ve konut fiyatlarının yüksek olduğu kentlerde gelir seviyesi düşük vatandaşların ev sahibi olmalarını karşılamak için adeta seferberlik ilan etti.

'Konut maliyetinin yarısından fazlası arsaya gidiyor'

Cathay Group Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Alper Tuğsuz, arsa maliyetlerinin yüksekliğine ilişkin, "Bu çok sağlıklı değil. Çünkü maliyetinizin yarısından fazlası üretim dışına gidiyor. Yaptığımız imalat içindeki en büyük ham madde, arsa" dedi.

Planlı yapılaşma kazandırıyor

Kentsel dönüşüm yılı ilan edilen 2018, dikkatleri planlı yapılaşan ilçelere çevirdi. Her ayrıntının tek tek ele alınarak inşa edildiği ilçelerde uzmanlar, en büyük getiriyi vatandaşın elde ettiğini söylüyor. Nitekim hikayesi baştan çizilen ilçelere örnek gösterilen İstanbul-Başakşehir’de fiyatlar 7 yılda yüzde 200’e yakın değerlendi.

+

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
Yenisafak.com bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.