Kayaşehir metrosu diğer metrolara bağlanacak

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden yapılan açıklamaya göre, gelecek yıl işletmeye alınması planlanan Başakşehir-Kayaşehir Metrosu, yapımı devam eden metro hatlarıyla entegre olacak.

Ankara'daki dev parka talip çıktı

Ankara'da yapımına Melih Gökçek döneminde başlanan ve inşaatı süren Ankapark için talipler çıktı. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Tuna, "Yabancılar şimdiden ilgileniyor, gelip görüşüyorlar. İşletmecinin gelmesi için yasal düzenleme gerekiyor" dedi.

Park Çadır Buluşmaları’nda Ayşe Arman Rüzgarı

Park Residences Cadde’de düzenlenen 'Park Çadır Buluşmaları', katılımcıları ünlü isimlerle buluşturmaya devam ediyor. Park Çadır Buluşmaları’nın bu haftaki konuğu yazıları ve röportajlarıyla büyük bir hayran kitlesi edinen gazeteci-yazar Ayşe Arman olacak.

TOKİ’nin Kayaşehir konut kurası yarın yapılacak

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından İstanbul Kayaşehir’de yatay mimari ve mahalle konseptiyle inşa edilen 605 konutun kurası yaklaştı. TOKİ Kayaşehir konut kurası ne zaman yapılacak? İşte detaylar...

Yabancıya 100 bin konut satışı için fon çağrısı

Dap Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz yabancıya konut satışı için 'tanıtım fonu kuralım' çağrısında bulundu. Amerika’da geçen yıl yabancıya 284 bin, İspanya’da 50 bin konut satıldığına dikkat çeken Yılmaz, “İspanya her 9 konuttan birini yabancıya satıyor. Biz ise 100 konuttan ikisini bile satamıyoruz. Bu fonu kurarsak yabancıya 100 bin konut satışı hayal değil.” dedi.

Borcunu kapatana yüzde 20 indirim uygulaması başladı

TOKİ'den taksitle konut alanlara yönelik başlatılan indirim uygulaması bugün başladı. 18 Mayıs'a kadar başvuruda bulunarak borcunu erkenden kapatmak istediğini beyan eden konut sahipleri yüzde 20 indirim ile konut veya iş yerlerine yönelik tapularına kavuşmuş olacak.

Dönüşüme 45 milyarlık kaynak

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’nin açıkladığı ‘imar barışı’nın ayrıntıları belli oldu. Vatandaş yüzde 3’lük harç yatırarak iskânına kavuşacak. Elde edilecek 45 milyarlık gelir de dönüşüme aktarılacak.

Yarın başlıyor: Borcunu kapatana yüzde 20 indirim

TOKİ'den konut alanlara yönelik başlatılan ''borcunu erken kapatana yüzde 20 indirim'' uygulaması yarın başlıyor. Geçen yıl yaklaşık 18 bin kişinin yararlandığı yüzde 20 indirim uygulamasına başvurular 18 Mayıs'a kadar sürecek.

TOKİ'den Bursa'da 106 bin TL'ye ev

Bursa’nın kırsal kesimi olan Orhaneli ilçesinde dar gelirli vatandaşlar için TOKİ evlerinin inşaatına başlandı. Proje kapsamında dar gelirliler için 2+1 daireler 106 bin lira, 3 1 daireler 150 bin liradan satışa çıkacak.

Tapusu olmayana yapı belgesi

Hükümet tapusuz yapı mağduriyetine karşı harekete geçti. Türkiye’de yaklaşık 16 milyon taşınmaza Yapı Kayıt Belgesi verilmesi için yapılacak düzenleme bir hafta içinde Meclis’te

Konut fiyatları artacak

Polat Holding Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Polat, İstanbul'un yüzde 72'sinin kentsel dönüşüme girmesi gerektiğini belirtti. Polat, "Aslında şu dönemlerde gayrimenkul yatırımı yapanlar bence doğru karar vermiş olur. Çünkü fiyatlar artacak" dedi

Kaçak yapılara düzenleme

Çevre ve Şehircilik Bakanı Özhaseki, cüzi bir ücret ödenmesi karşılığında kaçak yapıların kayıt altına alınmasını öngören düzenlemeyi Meclis'ten çıkaracaklarını açıkladı.

TOKİ faizleri indirdi

TOKİ’nin 24 Nisan’da başlatacağı yüzde 20 indirim kampanyasından yararlanmak isteyen vatandaşlar, yüzde 0,99 faiz ile 120 ay vadeli kredi kullanabilecek. Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından borcunu erken ödeyip tapusunu hemen almak isteyen konut ve iş yeri alıcılarına yönelik her yıl yapılan yüzde 20 indirim kampanyasına başvurular, 24 Nisan tarihinde başlayacak.

Müteahhitlerden erken seçim açıklaması

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından erken seçim için açıklanan 24 Haziran tarihini inşaat sektörü de olumlu karşıladı. Sektörün çatı oluşumlarından İNTES ve TMB'den yapılan açıklamalarda seçim takvimi ile belirsizliğin ortadan kalktığına vurgu yapılırken seçimlerin hızla yapılacak olmasının ise iş dünyası için yılın ikinci yarısının kazanılması anlamına geldiği ifade edildi.

İstanbul trafiğini rahatlatacak projede son durum

Tüm kısımları tamamlandığında İstanbul’un şehir içi trafiğini rahatlatması beklenen Kuzey Marmara Otoyolu (KMO) inşaatının son durumu havadan görüntülendi. Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nün Anadolu ve Avrupa tarafında devamı niteliğindeki projede ilk etap 29 Ekim'de açılacak.

Yetgin: Konut fiyatlarına zam yapılmamalı

Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) Başkanı Feyzullah Yetgin, gayrimenkul sektöründe uzun dönemden beri maliyetlerin arttığını belirterek, "Sektör olarak zammı uzun süredir erteliyoruz, mevcut durum buna izin vermiyor. Bu dönemi bu şekilde atlatmamız lazım." dedi.

Havadan sonra denizden de görüntülendi

1915 Çanakkale Köprüsü’nde çalışmalar hız kesmeden devam ederken, köprünün ayaklarının oturacağı alanda da denize kazıkların çakılması çalışmaları sürüyor. Kazık çakım çalışmaları deniz üzerinden ilk kez görüntülendi. Lapseki ilçesinde ise özellikle inşaat sektöründe patlama yaşanırken, arsa ve konut fiyatları yaklaşık dört kart arttı.

İstanbul'un değerli arazilerinden biri daha satışa çıktı

İstanbul Bakırköy’de Atatürk Havalimanı’nın yanındaki Şükrü Balcı Polis Eğitim Merkezi’nin 68 dönümlük arazisi ihale edildi. Araziye 2 firma talip oldu. Arsa için Ekim 2017’de bir ihale düzenlenmiş, ancak ihale tekliflerinin asgari bedelin altında kalması nedeniyle iptal edilmişti.

TOKİ'den 197 satılık arsa

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), 28 ilde 197 adet arsayı satışa sundu. Muhammen bedeli yaklaşık 872 milyon TL olan arsalar “Açık Artırma” yöntemi ile satılacak. TOKİ'nin arsaları ne zaman satılacak, TOKİ'nin satılık arsaları nerede?

Memura lojman müjdesi

Türkiye genelindeki 50 bin kamu lojmanı satışa çıkıyor. Maliye Bakanı Naci Ağbal, kamu lojmanlarının satışını, öncelikli olarak içinde oturan memurun talebi üzerine yapacaklarını belirterek, "İhaleye çıkacağız ve oluşan fiyatın yüzde 10 düşüğüne alım hakkını ilk olarak memurumuza vereceğiz." dedi.

İflası istenen inşaat devinden ev alanlar ne yapacak?

İnanlar İnşaat'ın patronu Serdar İnan'ın yaptığı iflas açıklamasının ardından firmadan ev ya da ticari alan alan vatandaşlar ne yapacaklarını tartışıyor. Uzmanlar ise iflası istenen firmadan gayrimenkul alanlar için kritik noktanın fiili tamamlama oranı olduğuna işaret ediyor

Ev alana 20 bin TL

Bankada birikim yapıp ilk evini alanlara devlet katkısı verilmesi için başlatılan konut hesabında 13 bin vatandaşa ve 81 milyon lira birikime ulaşılırken, desteğin artırılması ilgiyi de büyütecek. 5 yılda 80 bin lira biriktirene, devlet de 20 bin lira ödeyecek.

Tarlalar için sürpriz çalışma

Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Himmet Karadağ, tarım arazilerinin borsaya kote edilmesine yönelik çalışmayı başlattıklarını açıkladı. Düzenlemenin hayata geçirilmesi ile tarım arazisi sahipleri mülklerini borsada değerlendirebilecek.

Pencereleri deniz ve adalara açılan 'Heran İstanbul' lanse edildi

Anadolu Yakası’nın parlayan yıldızı Kartal’da konumlandırdığı “Heran İstanbul” projesini lansmanla birlikte satışa sunan Destek Group, Panoramik deniz ve adalar manzarasına sahip daireleri lansman döneminde özel 269 bin TL’den başlayan fiyatlarla yatırımcılara sunuyor.

AND Gayrimenkul’ün yeni projesi AND Frekans Kartal'da yükselecek

Projelerinde moda olanı değil, insanların ihtiyaç ve beklentilerini karşılayacak akıllı çözümleri ilke edinen AND Gayrimenkul’un yeni projesi AND Frekans’ın tanıtım toplantısı gerçekleştirildi. Anadolu Grubu’nun Kartal’da bulunan eski fabrika arazilerinden biri üzerinde yükselecek olan AND Frekans’ta ana tema kolektif yaşam olacak. Tasarımda yenilik ve retro, yaşamda paylaşım ekonomisi ve verimlilik bir araya gelecek.

Coldwell Banker iki yıl içinde Türkiye’de 200 yeni ofis açacak

Coldwell Banker tarafından bu yıl Antalya’da dördüncüsü düzenlenen ve 700’den fazla şirket profesyonelinin katıldığı Gen Blue 2018 etkinliğinin kapanışında konuşan Coldwell Banker Türkiye Ülke Başkanı Dr. Gökhan Taş, "25’den fazla şehirde, 140’dan fazla ofis ve 1.500’e yakın gayrimenkul danışmanımızla büyük bir güç haline geldik. Hedefimiz daha önce de açıkladığımız gibi 2020’de 300’den fazla ofis, 5.000’den fazla danışman sayısı ve 5 Milyar Dolar’dan fazla satış hacmine ulaşmak" dedi.

8,5 yılın zirvesine çıkınca inşaatçılar harekete geçti

Konut kredisi faiz oranlarının aylık yüzde 1,23 ile son 8,5 yılın zirvesini görmesi ve bu çerçevede gayrimenkul almayı planlayan kişilerin maliyetlerinin yükselmesi nedeniyle bazı inşaat firmaları, sektördeki hareketliliği sürdürmek adına 60 aya varan faizsiz senetli konut satışı gerçekleştiriyor.

185 TL taksitli ev için geceden kuyruğa girdiler

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) 38 ilde 6 bin 893 konutu 55 bin TL’den başlayan fiyatlar ve 185 TL’den başlayan taksitlerle satışa sundu. TOKİ'nin aylık taksiti 185 TL'den başlayan konutlarından birine sahip olmak isteyen vatandaşlar ise gece saatlerinde banka önlerinde sıraya girdi.

Evler 3 milyona satılıyor, ahırlar bile kafeye dönüştü

Doğayla iç içe yaşamak için büyük şehirlerden kaçanların tercihi olan Kazdağları'nın eteklerindeki Adatepe köyü, yerlilerden tarihi evleri satın alarak restore ettiren kentlilerin yerleşim alanı oldu. Rumlardan kalma taş evlerin 2-3 milyon liraya satıldığı Adatepe'de ahırlar bile restore edilerek kafeye dönüştürüldü.

En çok rağbet 2+1'e

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından İstanbul Kayaşehir’de satışa sunulan 605 konutun başvuruları tamamlandı. TOKİ Başkanı Ergün Turan, orta gelir katmanı için satışa sunulan 605 sosyal konuta 16 bin 946 başvurunun geldiğini söyledi.

AND Frekans'ta süpürge bile kiralık

AND Gayrimenkul‘ün 3 etapda inşa edeceği 'Frekans' projesinin ilk serisi ‘sık kullanmadığın eşyayı kirala’ modeliyle satışa çıktı. Genel Müdür Ali Baki Usta, “Sandalyeden masaya, süpürgeden çamaşır makinesine birçok ev aleti site yönetiminden kiralanabilecek” dedi.

Kur ve faizdeki yükseliş müteahhidi durduramadı

Sene başından bu yana yeni konut lansmanları arttı. Sadece İstanbul’da 3,5 ayda markalı konut üreticileri tarafından 32 konut projesi inşa edilmek üzere satışa çıktı. Kur ve faizdeki yükselişi önemsemeyerek yeni projeleri arka arkaya lanse eden sektördeki iş adamları, yatırım iştahlarının da azalmadığını söylüyor.

+

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
Yenisafak.com bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.