Ekonomi Kur baskısına altın önerisi

​Cumhurbaşkanı Erdoğan, Global Girişimcilik Kongresi'nde

Kur baskısına altın önerisi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Global Girişimcilik Kongresi'nde konuştu. Cumhurbaşkanı, "Kamu ve özel sektör yatırımlarının tutarı ilk defa 1 trilyon lirayı aşacak. Bu da 4 katlık bir artışa denk geliyor" dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, dövizle borçlanma konusuyla ilgili bir de öneri getirdi: Borçlanma konusunda dolarla dünya kur baskısı altında kalıyor. Altın tarih boyunca hiçbir zaman baskı unsuru olmadı.

Yeni Şafak
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmalarından bazı notlar:

Türk milletinin dünyada girişimcilik ruhu en güçlü toplumlardan biri olduğuna inanıyorum. İnsanlarımızın ruhunda var olan girişimcilik mayasını doğru yöntemlerle daha da geliştirmemiz gerekiyor. Biz her şeyi el yordamıyla yapmaya çalışan bir milletiz.

Kongremizin girişimciler için bir milat olacağına inanıyorum. Geçtiğimiz yıllarda yaptığımız reformlarla ülkemizi sınıf atlattık. Sadece 2006 yılından 2017 yılına kadar 180 milyar dolarlık uluslararası yatırım çekmiş bir ülkedir. Bu her şeyden önce bir güvendir. Yaptığımız bütün yatırımlar dünyadaki bütün projeler arasından ilk 10'a girer. Yeni havalimanının yolcu kapasitesi 200 milyona kadar ulaşabilecek.

4 KAT ARTIŞ

Büyüme oranlarında G-20'de birinci sırada yer aldık. Türkiye, geçmişte G-20 ülkeleri arasında değildi ama şimdi G-20 arasında. Kamu ve özel sektör yatırımlarının tutarı ilk defa 1 trilyon lirayı aşacak. Bu da 4 katlık bir artışa denk geliyor. Bu nereden nereye göstermesi bakımından çok önemli. Güven ve istikrar olmasaydı küresel sermaye Türkiye'ye giremezdi.

GENÇ NÜFUSUN ÖNEMİ

Ciddi bir genç nüfusumuz var. Bütün ailelere en az 3 çocuk diyorum. Genç ve dinamik bir nüfusa ihtiyacımız var. Dünya yaşlanıyor, yarın biz de yaşlanacağız. Yaşlı bir nüfusla bir yere varılmaz. İnsan ekonominin temel taşı. Sermaye, insan ve emek... İnsan varsa emek var, sermaye var, yatırım var. İnsan yoksa bunların hiçbiri yok. Yatırımı öncelikle insana yapmamız lazım.

GİRİŞİMCİLERE DESTEKLER

İnsandan çekinmeyelim Girişimciliğin ruhunda da insan var. Girişimci insanlara ihtiyacımız var. Onları el ele verip yetiştirmek durumundayız. Türkiye sadece Avrupa-Asya geçiş noktası değil, ticaretten sanayiye, turizmden tarıma kadar milyarlarca nüfusa hitap eden stratejik bölgesel bir merkez. Hedefimiz bu konumuzu en iyi şekilde değerlendirip, ülkemizi en gelişmiş 10 ekonomisinden biri haline getirmek. Girişimcilere çok önemli destekler sağlıyoruz.

KUR BASKISINA KARŞI ALTIN ÖNERİSİ

Dünyada siyasetin ve ticaretin odak noktaları değişiyor. Bölgesel ve yerel odaklı yaklaşımlarla hareket ediliyor. Dünyanın tek merkezden yönetilemeyeceği yavaş yavaş anlaşılmaya başlandı. Yabancılar, siyaseten de ülkemizi idare etmeye çalışıyorlardı. IMF mesela... Ruhunda vesayetçilik var. Dünyanın garip ülkelerin, inim inim inletiyorlar. 2013'te 23,5 milyar dolarlık borcumuzu IMF'e ödedik. Ondan sonra 5 milyar avro borç istediler bizden. Şaşırdılar baktılar "Türkler bu parayı verecekler" ve bu borcu almaktan vazgeçtiler.

Şu anda IMF'e beş kuruş borcumuz yok. Sonra bir ortamda "Niye borçlanmaları dolarla yapıyorsunuz?" dedim, "Altınla olsun borçlanma" dedim. Dolarla dünya kur baskısı altında kalıyor. Altın tarih boyunca hiçbir zaman baskı unsuru olmadı. "Altınla bu adımı atalım" dedik.

SURİYE'DE YAŞANANLARI NE İLE İZAH EDECEĞİZ

Suriye'de yaşananları ne ile izah edeceğiz? Konvansiyanel silahlarla öldürülen bir kenara koy, sadece kimyasal silahlara bak böyle olur mu? Biz diyoruz ki dünyada yeni bir barışın temelini atalım, bu ülkelere bomba yağdırmayalım. Yardım parası gelse de gelmese de biz o mültecileri evimizde misafir etmeye devam edeceğiz. Bizim amacımız Suriye'yi güvenli ve yaşanabilir hale getirmek. Avrupa'dan buraya vurmak için niye gelinir? Bunlar düşündürücü kimseyi zalimlerin insafına bırakmadan herkese kapımız açık. Türkiye'nin kimsenin toprağında gözü yok. Güvenli hale getirdiğimiz Suriye topraklarına yüzbinlerce mülteci geri döndü. Bölgedeki barış operasyonlarını sürdüreceğiz.

CUMHURBAŞKANI'NDAN YERLİ OTO AÇIKLAMASI

Biz insansız hava aracı almak istemiştik, izin çıkmadı dendi. Biz de kendi insansız hava aracımızı yaptık. Kötü komşu insanı mülk sahibi yaptı. Ali Sabancı, belki de Pegasus uçaklarını yurtdışından almayacak. Bunları biz üreteceğiz. Girişimcilik bunu yapar. Yerli otomobilde 5 girişimci adımını attı. 5 girişimci yüzde 100 yerli otomobilimizi üretecek. İdealler büyük hayallerle gerçekleşir, girişimcilerimiz hayalleri gerçekleştirecek.

Tunceli'de öldürülen terörist bakın kim çıktı
Gündem

Tunceli'de öldürülen terörist bakın kim çıktı

Tunceli'nin Ovacık ilçesi kırsalında düzenlenen hava destekli operasyonda etkisiz hale getirilen 5 teröristten birinin 300 bin TL ödüllü gri listede yer alan "Şevger" kod adlı Zeynal Küçük olduğu belirlendi.
4 penaltı kurtararak bir şehrin kaderini değiştiren adam
Spor

4 penaltı kurtararak bir şehrin kaderini değiştiren adam

Spor Toto 1. Lig Play-Off finalinde seri penaltı atışlarında 4 penaltı kurtararak BB Erzurumspor'u Süper Lig'e çıkartan Hakan Canbazoğlu, dün gece kamuoyunun gündemine yerleşmişti. Sizler için kimsenin pek de tanımadığı Hakan Canbazoğlu'nu araştırdık. İşte 30 yaşındaki kaleciye dair bilinmeyen detaylar.
İstanbul'da taksiciler UBER aracına saldırdı iddiası
Gündem

İstanbul'da taksiciler UBER aracına saldırdı iddiası

İstanbul Esenyurt'ta bir AVM önünden gelen çağrı üzerine müşterileri alan UBER aracının etrafını taksiciler sardı. Sürücü kendisini tehdit ederek aracına vuran şahıslardan şikayetçi oldu.
Lise öğrencileri Broadway marka aracı elektrikli araca çevirdi
Teknoloji

Lise öğrencileri Broadway marka aracı elektrikli araca çevirdi

Antalya'da meslek lisesi öğrencileri, kendi ürettikleri motoru taktıkları hurda otomobili, seyyar kabloyla bağladıkları şebeke elektriğiyle çalıştırarak hareket ettirdi.
Pankartı gören şaştı kaldı: Hırsıza böyle seslendi
Gündem

Pankartı gören şaştı kaldı: Hırsıza böyle seslendi

Bursa'da arabasının camını kırarak çalınan dizüstü bilgisayarı bulmak için olay yerine pankart asan vatandaşın, hırsıza çağrısı görenleri hayrete düşürüyor. Çalınan bilgisayarındaki oğlunun fotoğraflarını isteyen baba, bir pankart hazırlayarak olayın gerçekleştiği yere astı.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.