DünyaBrexit ne alemde?

Brexit süreci ne alemde?

Brexit ne alemde?

Birleşik Krallık’ta 2017’de halk oylaması ile başlayan Brexit süreci devam ediyor. Bazı konular henüz tam anlamıyla netlik kazanmasa da sürece dair önemli gelişmeler olmuyor değil. Geçtiğimiz günlerde Brüksel'de toplanan konseye katılan 27 AB üyesinin bakanı, iki yıllık geçiş sürecindeki kuralları onayladı. Fakat halk, bu gelişmelerden ne kadar haberdar? Anketler, pek de haberdar olmadıklarını gösteriyor.

Haber MerkeziYeni Şafak
İki yıldır devam etmekte olan Brexit süreci büyük ilerleme kaydetti.
İki yıldır devam etmekte olan Brexit süreci büyük ilerleme kaydetti.

İngiltere'nin aldığı Brexit kararının üzerinden neredeyse iki yıl geçti. Brexit ile ilgili her haber çıktığında dünyayı hala hem siyasi hem de ekonomik olarak etkilemeyi sürdürüyor.

Birleşik Krallık’ta 2017’de halk oylaması ile başlayan Brexit süreci devam ediyor. Bazı konular henüz tam anlamıyla netlik kazanmasa da sürece dair önemli gelişmeler olmuyor değil.

Geçtiğimiz günlerde Brüksel'de 27 AB üyesinin ilgili bakanlarının katıldığı konseyde iki yıllık geçiş sürecindeki kurallar onaylandı.

Brexit süreci bugün resmen başlıyor
OYNAT01:09
Brexit süreci bugün resmen başlıyor
İngiltere, Lizbon Anlaşmasının 50. maddesini işleme koyarak, 44 yıllık üyeliğin ardından Avrupa Birliği'nden (AB) ayrılma (Brexit) sürecini resmen başlattı.

Bu kurallara göre Londra hükümeti, AB'nin belirlediği uzun dönemli bütçe döneminin sona erdiği 31 Aralık 2020 tarihine denk getirilen sürecin son gününe kadar AB'ye ödemesi gereken payı ödemeye devam edecek. 21 aylık çıkış süreci boyunca İngiltere, AB kurallarını yapılacak yeniliklere rağmen uygulamak zorunda olacak.

REKLAM

Geçiş süreci 2020'de son buluyor

İngiltere ve AB, Brexit'in tam anlamıyla vuku bulacağı resmi tarihi 30 Mart 2019 olarak belirledi. Ancak çıkış sürecinin 31 Aralık 2020 tarihinde tamamlanmış olmasında ortak karar alındı.

Üzerinde uzlaşılan kurallar gereği İngiltere 2021'den önce AB'li ortaklarının onayını almadan herhangi bir üçüncü tarafla ticari anlaşma da imzalayamayacak. Ayrıca çıkabilecek herhangi bir anlaşmazlıkta karar verici mekanizma sadece AB Adalet Divanı olacak.

Hem AB'li hem değil

İngiltere, bu geçiş döneminde normal üye gibi algılanmaya devam edilecek fakat Avrupa kurumlarında ve karar vermede herhangi bir sözü ve rolü olmayacak. Peki İngiltere'de halk, bu gelişmelerden ne kadar haberdar? Anketler, pek de haberdar olmadıklarını gösteriyor.

REKLAM

Halkın kafası karışık

İngiltere'de yapılan bir araştırmada halkın büyük kısmının Brexit sürecini anlamadığı ve hükümetin amaçları konusunda herhangi bir fikri olmadığını gösteriyor. Kısacası Independent gazetesinin haberine göre, İngilizlerin Brexit konusunda kafası bir hayli karışık.

Bir anket şirketinin araştırmasına göre İngilizlerin dörtte üçü Başbakan Theresa May'in AB ile müzakerelerdeki amaçlarını bilmiyor. Özellikle İngiltere'nin AB'den ayrılma süreciyle ilgili en büyük tartışmalardan biri olan ticaret ve göçmenler konusunda İngilizlerin büyük kısmı, hükümetin tam olarak neyi amaçladığı hakkında bihaber.

Katılımcıların yüzde 80'inden fazlası, sınır meselesinde de nasıl bir çözüme ulaşıldığını bilmediklerini ortaya koydu. Ankete katılanların yüzde 74'ü Başbakan May'in Brexit planlarının 'anlaşılmaz' olduğunu belirtti.

REKLAM

Brexit yasa tasarısı Avam Kamarasında onaylandı
DÜNYA
Brexit yasa tasarısı Avam Kamarasında onaylandı

'İngiliz ekonomisi Brexit sonrasında yavaşlayacak'
EKONOMİ
'İngiliz ekonomisi Brexit sonrasında yavaşlayacak'

İngiltere'den Brexit sonrası için iki ayrı gümrük biçimi önerisi
EKONOMİ
İngiltere'den Brexit sonrası için iki ayrı gümrük biçimi önerisi

Erdoğan'dan cinsel istismar yasası açıklaması
Gündem

Erdoğan'dan cinsel istismar yasası açıklaması

Cumhurbaşkanı Erdoğan çocuk istismarında caydırıcı olması bakımından en ağır cezai müeyyide için kanunlarda ve uygulamalardaki boşlukların giderilmesi ve yasal düzenlemelerin yapılması konusunda gerekli adımların atılacağını söyledi.
Galatasaray'ın paylaşımı PFDK'lık oluyor
Spor

Galatasaray'ın paylaşımı PFDK'lık oluyor

Galatasaray Kulübü'nün resmi twitter hesabından Kasımpaşa maçı sonrası yapılan paylaşım nedeniyle Disiplin Kurulu'na sevk edileceği ifade edildi.
Rize şehir merkezi taşınıyor
Ekonomi

Rize şehir merkezi taşınıyor

Rize şehir merkezi ile ilgili hazırlanan raporda deniz suyu seviyesinin altında kalan bina temellerinin oluşan korozyon nedeniyle zarar gördüğünün belirtilerek birkaç bina dışındaki tüm binaların yıkılması gerektiğine dikkat çekildi. Korkutan rapor üzerine Çevre ve Şehircilik Bakanlığı eylem planı hazırladı. Plana göre 2 bin 700 konut yıkılacak ve yeni yaşam merkezine taşınacak.
Nusret'ten reklam iddialarına Chelsea'li cevap
Hayat

Nusret'ten reklam iddialarına Chelsea'li cevap

Geçtiğimiz günlerde David Beckham'ı restoranında ağırlayan Nusret'in İngiliz futbolcuya para verdiği iddia edilmişti. Nusret Chelsea kulübü başkanı Abramoviç ile fotoğraf paylaşıp "Bu da mı PR?" diyerek yalanladı.
Çukur'da tepki çeken Emrah Amir ve trafik polisi sahnesi
Hayat

Çukur'da tepki çeken Emrah Amir ve trafik polisi sahnesi

Çukur dizisinin 17. bölümüne yeni katılan Alperen Duymaz'ın canlandırdığı Emrah Amir karakteri sosyal medyada tepki topladı. Çukur'un son bölümünde, Emrah Amir'in kendisini makas attığı için durduran trafik polisine sergilediği tavırlar dizinin hayranlarını kızdırdı. Çukur seyircisi sosyal medyada, dizinin yeni anti kahramanı Emrah'a tepki gösterirken, son bölümde görünmeyen Vartolu nerede sorusu çok konuşuldu.