DEAŞ'tan Iraklı polislere pusu: 8 ölü

Terör örgütü DEAŞ, Bağdat-Kerkük otoyolunda kurdukları pusu sonucu 8 polis hayatını kaybetti.

Teröre 200 TIR daha!

ABD’nin, DEAŞ’la mücadele gerekçesiyle terör örgütü PKK/PYD’ye askeri yardımları devam ediyor.

Beyaz Baretliler7 şehit verdi

Suriye’deki savaş boyunca şimdiye dek onbinlerce kişiyi enkaz altından kurtaran ve saldırılarda yaralılara yardım eden Beyaz Baretliler, İdlib’de 7 şehit verdi.

Irkçıların sesi çok çıkıyor

Yeni Şafak, Hollanda’da yükselen ırkçılığı araştırdı. Yazarımız Ayşe Böhürler, Leiden Belediye Başkanı Henri Lenferink, İslamofobiye Karşı Çağrı Merkezi kurucusu Marianna Vorthooren, Sosyolog Prof. Hein de Haas ve Leiden Belediye Meclis Üyesi Vahit Köroğlu ile konuştu. Leiden Belediye Başkanı Henri Lenferink, ülkede İslamofobiklerin azınlıkta olsa bile seslerinin çok yüksek çıktığını söyledi.

1930’ların antisemit Avrupası gibi

Sosyolog ve göç tarihçisi Profesör Leo Lucassen, Avrupa’nın bugünkü iklimini antisemitizmin başladığı 1930’lu yıllara benzediğini söyledi. Prof. Lucassen, “Antisemitizmin kullanımı ve şu anda terörizmin öne sürülmesi aynı şey. Karşıdakini başkalaştıran bir tavır, 1930’larda Yahudilere yapılanlar gibi. Bunlar üçüncü dünya savaşına sebep olabilecek şeyler” dedi.

28 Şubat'ta direniş yazıları yazdık

Yeni Şafak gazetesinin ilk kurulduğu yıl yayın yönetmeni koltuğuna oturan Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, tirajı iki katına çıkarmayı hedeflediğini ancak imkansızlıklar yüzünden gazeteden ayrıldığını söylüyor ve ekliyor:”28 Şubat döneminde patronlar geldi ve gazeteye yazılarımla destek vermemi istediler. Tekrar Yeni Şafak’ın arka sayfasında köşe yazmaya başladım. 28 Şubat'ın karanlık günlerinde yazıldığı için bu yazılar çok dokunaklı direniş yazılarıdır.”

Mehmet Şanver: Üst rütbeler devşirildi

15 Temmuz'da darbecilerin kızının düğününü basıp rehin aldığı Korgeneral Mehmet Şanver Yeni Şafak'a konuştu. Darbeci askerler tarafından derdest edilerek helikopterle kaçırılan emekli Korgeneral Mehmet Şanver, FETÖ’nün Silahlı Kuvvetler içinde çok gizli hareket ettiğini belirterek “Bazı çocukların daha askeri okullara girmeden ele geçirilmesi söz konusu. Yüksek rütbede olanların bir kısmının ise sonradan devşirildiklerini değerlendiriyorum. Belirli ikballe kandırıldıklarını; buna göre de her yol...

Trump’ı ıslah edecekler

ABD’yi tanımadan dünyayı tanımak ve anlamak mümkün değil. Alev Alatlı ile 2016 yılı başında yaptığımız ‘Kelebek Etkisi’ programlarında en önem verdiğimiz konulardan birisi ABD idi. ABD’nin 45. Başkanı seçilirken “Amerika’nın vasilerinin çizdiği yön değişebilir mi?” sorusu üzerinden turbo kapitalizm çerçevesinde pek çok konuya değindik. Turbo kapitalizm değişebilir miydi? Seçim yarışının yeni başladığı günlerde, 25 Şubat’ta Alev Alatlı, Trump’ın kazanacağı ve bunun da o kadar kötü bir şey olmadığ...

Felluce gibi olmasın

Musul’u DAEŞ’ten kurtarmak için operasyon hazırlıkları sürüyor ancak bunu kimlerin yapacağı tartışmalı. Bölgenin kadim kentinin akıbetini Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Dış İlişkiler Sorumlusu Hemin Hawrami’ye sorduk.

Çocuklarımı öptüm Köşk'e geçtim

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı görevini devraldıktan sonra gece gündüz demeden çalışan, 15 Temmuz darbe gecesinin hemen ardından şehit yakınları ve gazileri bir an olsun yalnız bırakmayan Fatma Betül Sayan Kaya, o geceyi anlattı. Kaya, “İki çocuğum var, onları öptüm. Annemi , ‘Çocuklarım önce Allah’a sonra sana emanet’ diye tembihledim ve Köşk’e geçtim” dedi.

Yargı darbeye teslim olmadı

Yargı mensuplarının 15 Temmuz gecesi tankların karşısına hukukla ve anayasal yetkilerini kullanarak çıktıklarını belirten Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, "Türk yargısı ilk defa darbeye teslim olmadı, biat etmedi. İlk defa anayasayı askıya almaya çalışanlara karşı anayasasına ölümüne sahip çıktı. Türk yargısının gösterdiği tavır bana göre büyük bir kahramanlıktır” dedi.

Planları ülkeyi bölmekti

15 Temmuz'da hedefin iç savaş çıkararak Türkiye'yi bölmek olduğunu belirten Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, "İç savaşın hemen arkasından Serhildan ilan edip savunmasız bırakılmış vatan parçasını Türkiye’den koparacak ve bağımsızlık ilan edecekti" dedi.

FETÖ’nün din anlayışı sapkındır

İlahiyat Profesörü Mustafa Öztürk FETÖ’nün dini anlayışının İslam’a zarar verdiğini belirterek “Halka kurşun sıkan bir darbecinin sünnete ittiba adına suyu çömelerek üç yudumda içmesi ne kadar çarpık, sapkın ve patolojik ise FETÖ’nün din anlayışı da öyledir” diye konuştu.

Darbenin siyasi ayağı bulunmalı

Darbe girişiminin siyasi ayağı olmayacağını düşünmenin saflık olacağını belirten Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, “Bunları soruşturmak da, savcılarımızın önemli vazifelerinden biridir. Bu anlamda işin ucu kime gidiyorsa, nereye ulaşıyorsa, siyaset ayağında kimler varsa hepsinin ortaya çıkarılması gerekir” dedi.

Abant Platformu mercek altına alınmalı

Dinlerarası diyalogu safsata olarak niteleyen Prof. Dr. İhsan Süreyya Sırma “Vatikan’ın güdümünde oluşturulmuş, fakat esas itibariyle Siyonizmin kontrolünde olan gizli bir oluşumdur bu. Bu kapsamda Abant Platformu da mercek altına alınmalı” dedi.

Reformlarla ordu daha güçlü olacak

Fikri Işık, TSK içinde yapılan değişikliklerin reform niteliğinde olduğunu söyledi. "Bu reformlarla hem orduda darbe yapma heveslisi insanların bu hevesi kırılıyor hem de ordunun gücü artırılıyor" diyen Işık "Türk ordusu daha da güçlenecek. İtibarı ve saygınlığı çok daha yukarılara çıkacak” diye konuştu.

15 Temmuz gecesi yeni bir kuşak çıktı

Akif Çağatay Kılıç, 15 Temmuz gecesi Türk halkının demokrasi destanı yazdığını belirterek “O gece yeni bir nesil, yeni bir kuşak çıktı. Bu kuşak, darbeyi engelleyen bir gençlikti. Şehitlerimiz arasında da çok genç kardeşimiz var. Bu acı olayla birlikte bu ülkenin geleceği, bu ülkenin bayrağı söz konusu olunca çok farklı görüşlerden gençlerin aynı amaç için birlikte hareket ettiğini gördük” diye konuştu.

Milleti hafife aldılar

Gazeteci Nedim Şener'e göre, Fetullah Gülen ve örgütünü 'Tayyip Erdoğan'dan kurtulma projesi' kapsamında kullananlar, milleti hafife alarak fena halde yanıldı. Ancak tehlike henüz geçmiş değil.

Bahçeli’nin tavrı direnişi güçlendirdi

FETÖ’cü askerlerin hain darbe kalkışmasının yaşandığı gece demokrasinin ve iktidarın yanında olduğunu söyleyerek ilk desteği veren MHP lideri Devlet Bahçeli, siyasi olarak net ve güçlü bir tavır sergiledi. O gece yaşananları anlatan Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın, “Bahçeli’nin çıkıp bu tavrı ortaya koyması millete bir ferahlık verdi. Direniş gücünü arttırdı” diye konuştu.

FETÖ'nün babasının ismini camiden kazıdılar

Erzurum'da yaklaşık 7 yıl önce yaptırılan ve FETÖ elebaşı Gülen'in babasının ismini taşıyan Ramiz Efendi Camisi'nin tabelası, cami cemaatinin talebi üzerine müftülükçe kaldırıldı. Cami imamı Osman Temel, bir buçuk aydır görev yaptığı caminin adından geldiği günden beri rahatsız olduğunu ve insanlara cami adını söylemekten imtina ettiğini söyledi.

Siz Aksa’dayken hutbe veremem

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, geçen sene ziyaret ettiği Mescid-i Aksa'da cuma hutbesi vererek bir ilki gerçekleştirmişti. Görmez, eski Kudüs Müftüsü İkrime Sabri'nin teklifi nasıl yaptığını ilk kez Yeni Şafak'a anlattı.

Bilge Hakan Açıl ‘’Koruma ve Kullanma Dengesinin Kurulması Gerek’’

Son yıllarda sıkça tartışılan koruma alanlarının kullanımı ile ilgili açıklamalarda bulunan Şehir Plancısı Bilge Hakan Açıl, “Bizim, koruma alanlarını mutlaka planlamamız, orada hayatın devam etmesini, modern koşulların tarihle buluşmasını, modern çalışma ve buluşma alanlarının tarih içinde kendine yer bulmasını mutlaka sağlamamız gerekiyor.” dedi.

Dünya dengeleri değişim arefesinde

Son birkaç yüzyılda dünya tarihinde sistemik savaşların yaşandığını söyleyen Prof. Dr. Muhittin Ataman, “Şu anda mevcut rejim yıkılmış bulunuyor, yerine yeni bir sistem ikame edilmiş değil. Bu yanıyla bakılınca bir kriz ve geçiş dönemindeyiz. Buradan yeni bir sistemin çıkması da sistemik bir savaşla mümkün” dedi.

Mülteci avı başlamamalı

Paris'teki terör saldırısını değerlendiren Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, “Bu terör saldırısının bir Müslüman ve mülteci avına dönüşmemesi lazım, Fransa ve Avrupa böyle bir sınavla da karşı karşıyadır” dedi.

Sektörün uzmanı, yeniliklerin ajansı Native!

Native Ajans, dinamik kadrosu ile marka iletişiminde ve reklamcılık sektöründe sadece yaratıcılığını değil; yenilikçiliğini ve farklı bakış açılarını da konuşturuyor.

Sandık taşımak anayasaya uygun

AK Parti’nin YSK Temsilcisi Avukat Şeref Malkoç, kamuoyunda ‘sandık taşıma’ olarak bilinen ‘sandık yeri belirleme’ uygulamasının ilk kez gündeme gelmediğini hatırlatarak, anayasanın 79. maddesi ile Seçim Kanunu’nun 20. ve 70. maddesiyle YSK’nın bu konuda yetkilendirilmiş olduğunu söyledi.

Avrupa medeniyeti algısı çöktü

Başbakan Başdanışmanı Dr. Murtaza Yetiş, Suriye’deki iç savaş bitmeden mülteci sorununun çözülemeyeceğini söyledi. Avrupa ülkelerinin mültecilere yönelik katı politikalarını eleştiren Yetiş, sorunun küresel sistemin zafiyeti olduğunu belirtti. Yetiş, “Batı insanları değil sınırları korumaya çalıştı. Bu politika ile ‘Avrupa medeniyeti’ algısı çöktü” dedi.

Kadın elinden ilk tefsir

Türkiye’nin bir kadın müfessir tarafından yazılan ilk tefsiri tamamlandı. Semra Kürün Çekmegil tarafından yaklaşık 30 tefsirden faydalanılarak yazılan 13 ciltlik Okuyucu Tefsiri, günümüz meselelerini de ele alıyor.

HDP silahlı örgütün sivil kanadı

Öcalan’ın hem Kandil’deki silahlı unsurların, hem de HDP’nin ana gövdesini teşkil eden isimleri idare eden isim olduğunu belirten Hüda-Par Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu, “Dolayısıyla bu siyaset, silahlı örgütün sivil kanadıdır. Keşke böyle olmasaydı, ama maalesef mevcut gerçekliğimiz budur” dedi.

Seçime muhalefet yüzünden gidiyoruz

Muhalefetin takındığı uzlaşmaz tutum yüzünden Türkiye'nin tekrar seçime mecbur kaldığını belirten AK Parti Grup Başkanvekili Ahmet Aydın, "Milletimiz mesajının gereğini yerine getirmeyen muhalefete bu seçimde cevabını verecektir" dedi

Parti tabanı CHP'yi istemedi

Eski Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, CHP ile koalisyon kurulamamasında en önemli nedenin taban uyuşmazlığı olduğunu söyledi. CHP'nin eğitimde '4+4+4' sistemini değiştirme teklifini kabul etmelerinin AK Parti'nin kendini inkarı anlamına geleceğini vurgulayan Bozdağ, "Bu, 28 Şubat'a dönüş anlamına gelirdi" dedi

Koalisyon akıllı işi değil

Koalisyona sıcak bakmayan Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Prof. Dr. Burhan Kuzu, “Naçar kalındığında ‘Ne yapalım Türkiye hükümetsiz mi kalsın’ diye düşünülebilir. Önceki koalisyon dönemlerinde de söyleniyordu. Ama o koalisyon dönemlerine bakın ne yapılmış, hiç. Hiçbir akıllı adam koalisyon istemez zaten” dedi

+

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
Yenisafak.com bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.