Diyet Haberleri

Bakanlığın kararı alkışlanmalı: Mide küçültme ameliyatı için 30 rakamı bile yetersiz

Obezite ameliyatlarından artan ölüm vakaları sonucu harekete geçen Sağlık Bakanlığı, sağlık kuruluşlarında obezite merkezleri kurulması için çalışma başlattı. Obezite Merkezleri Genelgesi ile vücut kitle indeksi 30’un altında olan kişilerin ameliyata alınmasını engelleyen bakanlığın kararını ‘Yüzde yüz olumlu ve mutlu edici’ bulan Obezite Cerrahisi ve Metabolik Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Murat Çağ, “Sağlık Bakanlığı’nın verdiği karar vücut kitle indeksi 30 ve altında olan kişilere gösterilebilecek ...

Obeziteyi engelli oğlu için yendi 70 kilo verdi

Birisi engelli 4 çocuk annesi olan 48 yaşındaki Nurcan Keten, diyetisyene başvurması sonucu yaptığı diyetle ameliyatsız ve ilaç kullanmadan aşırı kilolarından kurtulup bir buçuk yılda 70 kilo verdi.

İstenmeyen yağlara soğuk çözüm

Dermatoloji Uzmanı Dr.Ata Nejat Ertek, soğuk lipoliz tedavisinin vücudun göbek, yan bölge, sezaryen doğum sonrasında oluşan alt karın, sırt, basen, bacak gibi bölgelerinde oluşan yağ birikimlerinin tek seansta yüzde 20 ile yüzde 40 oranında kalıcı olarak azalmasını sağlayan bir tedavi olduğunu belirtti.

Ramazan bitti yeme alışkanlığı değişti

Beslenme ve Diyetetik Uzmanı Diyetisyen Elanur Yılmaz, "Ramazan ayı boyunca yeme alışkanlıklarımızda değişimler meydana geldi. 17 saat gibi uzun süren açlık ve susuzluğa bağlı olarak metabolizmamız yavaşladı" dedi.

Bayram için 7 altın kural

Ramazan ayının sona ermesi ve bayramın gelmesiyle sofralarla ilgili planlamalar yapılıyor, börekler ve baklavalar başroldeki yerini almak üzere hazırlanıyor. Ramazan süresince uzun süre açlığa alışmış olan sindirim sisteminin bayramda zorlanması ise bazı sağlık problemlerini beraberinde getirebiliyor.

Sağlıklı beslenmek isteyene Dedektif Duru koşacak

Türkiye’de ilk defa, uzmanların eşliğinde sağlıklı beslenme ve medya okuryazarlığı bilinci oluşturmak için kitap yayınlandı. “Dedektif Duru Gerçeğin Peşinde” serisinin ilk kitabını yazan Bilim ve Sağlık Habercisi Esra Öz, bilgi kirliliğinden kurtulmak için sorgulayan, eleştiren ve çözüm üreten toplum için bu kitabı hazırladı. Kitap, “Sağlıklı Beslenmenin Gizemli İpuçları” başlığıyla raflardaki yerini aldı. 11 yaş ve üzeri çocuklar için yazılan Dedektif Duru, her kitapta başka bir sorunun çözümü...

Öleceği söylenen adamın müthiş değişimi

ABD'nin Indiana eyaletinde yaşayan 42 yaşında Stanley Hollar, 308 kiloydu. Doktorların bir gün kendisine "öleceğini" söylemesi üzerine hayatında büyük değişiklikler yapan Stanley Hollar, 226 kilo vererek bambaşka bir insan oldu.

Verdiğimiz kiloyu alıyoruz

Diyetin kalıcı olarak kilo kaybı sağlamadığını belirten Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Selçuk Özbalcı, diyetle kilo veren hastaların yüzde 95’inin iki yıldan fazla kilolarını muhafaza edemediklerini söyledi.

Sağlık Bakanlığı 'Şeyda Coşkun diyeti'ne el koydu

Sosyetenin ünlü isimlerini zayıflatan Şeyda Coşkun, yine hedefte! Diploması olmamasına rağmen danışanlarına diyet programı uygulatan ve birçok kez Sağlık Bakanlığı’na şikayet edilen Coşkun hakkında adli ve idari işlem başlatıldı.

Kilo almak ve vermek bu formüle bağlı

‘Sağlıklı’ atıştırmalıklar diyetinizi bozuyor mu? Yanıtınız “Evet” ise bu, günde 300 kalori fazla aldığınız anlamına geliyor. İngiliz beslenme uzmanı Julian Gaine, fıstık ezmesinden patlamış mısıra, avokadodan patatese kadar hangi yiyeceği ne kadar yemeniz gerektiğini açıkladı.

Diyabetlilere Ramazan önerileri

Uzmanlar diyabetlilere, "Hekiminizle birlikte hazırladığınız beslenme programını uygulayın. İftar ve sahur arasında az ama sık yeme ilkesini edinin" diyor.

Şok diyetlerden uzak durun

Hızlı kilo verdiren diyet türlerinin sakıncalı olduğuna değinen Diyetisyen Dilara Süngü Bulut, "Şok diyetler sizi sağlığınızdan edebilir. 3-5 günde kilo verirsiniz ama halsizlik yaşarsınız, başınız döner, yağınız gitmez, kas ve su kaybı yaşarsınız" dedi.

Kilo vermek isteyenler dikkat

Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Uzmanı Sevil Gülsoy, formda kalmanın yalnızca fiziksel değil, ruhsal ve zihinsel sağlığı da içeren genel bir sağlıklı olma hali olduğunu ifade ederek, yağ tüketmeden kilo vermenin mümkün olmadığını belirtti.

Aç kalma diyetlerini aklınızdan çıkarın

Diyetisyen Laleş Güzel, aç kalma diyetleriyle vücutta yağ kaybı yerine, kas kaybının oluştuğunu belirterek, bu diyetlerin önemli sağlık problemlerine sebep olabileceğini ve diyetin kişiye özel hazırlanması gerektiğini ifade etti.

Türkiye'deki obezlerin çoğu 18 yaşın altında

Türkiye Böbrek Vakfı (TBV) Başkanı Timur Erk, Türkiye'de bilimsel tanımlamalara uygun 3 milyon obez olduğunu belirterek, 3 milyon obezin 1 milyon 800 bininin 18 yaşın altında olduğunu söyledi. Erk, tuz ve şeker tüketiminin azaltılması gerektiğini ifade etti.

’Online diyetle’ 7 ton zayıflattı

Aşırı kilolarından şikayetçi olan ve yaptığı diyetle 30 kilo zayıflayan Esma Özdemir, sosyal medya üzerinden bu durumunu paylaşınca aynı sorunu yaşayanların ilgi odağı oldu. Diyetisyen Özdemir, toplamda ise bin danışanını 7 ton zayıflattı.

60 kiloya veda etti

Aşırı kiloları nedeniyle sorunlar yaşayan 155 kilo ağırlığında ve 27 yaşındaki Nail Köse, tüp mide ameliyatıyla 3 ayda 60 kilo verip hayata yeniden bağlandı. Ameliyat öncesi doyma hissini tamamen kaybettiğini söyleyen Köse, 6 yılda 55 kilo alarak günlük aktivitelerini yapamaz hale geldi. Bir günde ameliyet olmaya karar veren Köse, "Şimdi hayatı dolu dolu yaşıyorum" dedi.

Fazla et şeker gibi tehlikeli çıktı

Etteki proteinin şeker kadar küresel obezitenin yaygınlaşmasına katkıda bulunduğu keşfedildi. Bulgular, etin, etteki yağın şeker kadar aynı derecede obezitenin yaygınlaşmasına katkıda bulunduğunu gösteriyor.

'MR'a sığamazsınız' sözü 84 kilo zayıflattı

Babası için MR filmi randevusu almaya gittiğinde hasta zannedilip "Bu kiloyla MR cihazına giremezsiniz" denilen 170 kilo ağırlığındaki mühendis Battal Murat Öztürk, o gün zayıflamaya karar verdi. Uzman Diyetisyen Aslı Kınsız İnan'ın diyetine uyan Öztürk, azmi sayesinde 1 yılda 86 kiloya düşmeyi başardı. Çevresini de zayıflatan Öztürk, yeni halinden çok memnun.

Diyetin mevsimi olmaz

Diyetisyen Mesude Evirgen, kışın diyetin daha kolay yapıldığına dair bir yanılgı olduğunu ifade ederek, "Diyet, beslenme alışkanlıklarındaki dengeyi sağlamaktır. Dört mevsim diyet yapılabilir. Diyetin mevsimi olmaz" dedi. Yılın her döneminde dengeli beslenilmesi gerektiğini söyleyen Evirgen, diyette karbonhidrat ve şekerin dengede tutulmasının önemli olduğunu kaydetti.

2 yılda 70 kilo verince fenomen oldu

İzmir'de yaşayan ve 2 yılda 70 kilo verip, 145'ten 75 kiloya düşen 24 yaşındaki Gül Baykan, 'Diyet Mevzuları' adı altında açtığı sosyal medya hesabıyla, 23 bin takipçiye ulaştı. Hollanda, İngiltere ve Azerbaycan gibi ülkelerden birçok takipçisi olan Baykan, ilk yıl 50, ikinci yıl 20 kilo vererek yeme alışkanlığını değiştirdiğini söyledi.

+

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.