|
Mona Lisa’ya çorba ikram etmek

Geçtiğimiz günlerde iklim krizine dikkat çekmek isteyen 2 kişi Mona Lisa’ya çorba fırlattı. Bütün haber bültenlerinde, gazetelerde yer alan bu haberin amacı iklim krizine dikkat çekmek. Daha önce farklı sanat eserlerine boya atma, çorba fırlatma gibi onlarca benzerini görmüştük. Ama bu sefer bence durum farklı. Önce şu sorunun cevabını bulabilsek keşke aynı eylemi, protestoyu İsrail’in Filistin’de uyguladığı soykırım için yapabilir miydi? Cevaba geçmeden önce bazı gerçekleri hatırlayalım.

Mona Lisa 20. yüzyıl başına kadar son derece sıradan bir tabloydu. O kadar sıradan bir tabloydu ki Louvre Müzesi’nden çalındığı, yaklaşık 2 gün sonra fark edildi. Bu çalınmanın neticesinde yürütülen arama çalışmaları sayesinde dünyanın en fazla replikası yapılan sanat eseri unvanını ele geçirdi ve hâlâ bu unvanın sahibi. Mona Lisa, şu an dünyanın en bilinen ve maddi anlamda en değerli sanat eseri. Mona Lisa’nın Fransa ekonomisine yıllık katkısı yaklaşık 1 milyar Euro. Louvre’da, sadece Mona Lisa’yı ziyaret etmek için ayrı bir giriş var.

Mona Lisa’nın önünde tüm bu taleplerden dolayı her daim çok ciddi bir kalabalık vardır. 77 x 53 cm ölçülerindeki (evet bu kadarcık) tabloyu yakından görebilmek için bu kalabalıkla mücadele etmeniz gerekir. Her daim etrafında güvenlik görevlileri vardır. Zaten isteseniz de Mona Lisa’ya zarar veremezsiniz çünkü Mona Lisa olası etkilerden korunması için kurşun geçirmez camın arkasındadır. Mona Lisa’yı çıplak gözle görmezsiniz yani.

Louvre gibi bir müzeye çorba sokmak imkânsızdır.

Bütün bunları bir araya getirince karşıma şu sonuç çıkıyor Mona Lisa’ya çorba fırlatmak iklim aktivistlerinin ekmeğine yağ sürmektedir. Amaçlarına ulaşmışlardır. Mona Lisa sayesinde seslerini daha gür bir şekilde duyurabilmişlerdir. Louvre Müzesi’nin işine gelmiştir çünkü Mona Lisa’nın bir şekilde sürekli olarak gündemde olması gerekir. Popüler kültür öğesi olarak Mona Lisa’nın unutulmasına asla imkân verilmemelidir. Bakınız benim yazdığım bu yazı bile Mona Lisa’nın popülerliğine ister istemez katkı sağlıyor.

Peki, başta sorduğum soruyu tekrar sorayım: Benzer bir eylemi İsrail’in Filistin’de yaptığı soykırımı protesto etmek için yapmak mümkün mü? Benzerinden vazgeçtim, Mona Lisa’ya bu kadar yaklaşıp kameralar önünde 3-4 cümlelik bir açıklama yapmanıza bile izin vermezler. Bunun tek yolu müze yönetiminin buna izin vermiş olması. Filistin için izin var mı? Hiç sanmıyorum.


MONA HATOUM İSTANBUL’DA

Çağdaş Filistin sanatının en popüler temsilcisi konumunda olan Mona Hatoum 1 Şubat Perşembe günü İstanbul’da olacak. Sanatçı, Arter’de Emre Baykal ve Gizem Uslu Tümer küratörlüğünde Kendi Gölgesinde başlıklı serginde yer alan Kapan adlı eserinin çıkış noktasında değinecek olan bir konuşma yapacak. Filistinli bir ailenin çocuğu olarak Lübnan’da yaşarken sanat eğitimi almak için Londra’ya giden Mona Hatoum, Lübnan iç savaşından dolayı Londra’da kalır ve sanat üretimine ve hayatına burada devam eder.

Saat 19.00’da ve ücretsiz gerçekleşecek konuşmayı dinlemenizi tavsiye ederim. Ben orada olacağım.

#Mona Lisa
#çorba
#iklim aktivisti
#protesto
3 ay önce
Mona Lisa’ya çorba ikram etmek
Karışık görünen basit işler
“İslam âlimi” kime denmeli?
İran’ın İntikam planına karşı İsrail ‘çok gizli’ bir silahla karşılık verecek, ‘İran taş devrine dönecek?’
Davranışlarımız kimin?
Denklemciler ve denklembozucular