Yazarlar Haberler bir araya gelince gerçek ortaya çıkar

Haberler bir araya gelince gerçek ortaya çıkar…

Ali Saydam
Ali Saydam Gazete Yazarı

‘Ezeli ve ebedi’ müttefikimiz olarak yıllarca konumlandırılan ABD, tüm Türk milletini ‘cezalandırmak’ üzere bir karar aldı. Bu kararın nedenini sadece bir iki kişiye karşı yürütülen yasal işlemler olarak düşünmek ne kadar doğru olur tartışılır. Bu tür ‘ders verme, kas gösterme’ numaralarının arkasında bambaşka gelişmeler yatıyor olabilir.

MAKALEYİ SESLİ DİNLEMEK
İÇİN TIKLAYIN
Ali Saydam : Haberler bir araya gelince gerçek ortaya çıkar…
Haber Merkezi 05 Ekim 2017, Perşembe Yeni Şafak
Haberler bir araya gelince gerçek ortaya çıkar… yazısının sesli anlatımı ve tüm Ali Saydam yazılarının sesli anlatımı Yenisafak.com Yazarlar Sesli Makale Köşesinde!


 Geçen hafta içinde medyanın çeşitli organlarında yer alan haberlerin başlıklarına şöyle bir göz atalım:

* IMF Türkiye’nin büyüme beklentisini yükseltti

IMF, Türkiye için 2017 büyüme beklentisini yüzde 2,5’ten yüzde 5,1’e yükseltti. 2018 büyüme beklentisi ise yüzde 3,3’ten yüzde 3,5’e yükseltildi.

Raporda, “Türkiye’nin 2017 büyüme tahmini, birinci çeyrekteki üretimin, son birkaç çeyrektir daralan ihracatın toparlanması ve daha genişlemeci mali duruşun etkisiyle beklenenden güçlü gelmesine bağlı olarak yüzde 5,1’e revize edildi.” ifadelerine yer verildi.

Türkiye’nin bu yılki büyüme tahmininde yapılan 2,6 puanlık değişiklik, DEG raporundaki en ciddi pozitif revizyon olarak kayıtlara geçti.

* Cari açık yılın en düşük seviyesine indi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Ağustos 2017 dönemine ilişkin ödemeler dengesi verilerini açıkladı. Ağustos ayında cari açık 1.24 milyar dolar oldu. Beklenti ise 1.4 milyar dolar düzeyindeydi.

* Otomotiv üretimi Eylül’de rekor kırdı

Otomobil Sanayicileri Derneği’nin verilerine göre toplam üretim, 2017 yılı Ocak-Eylül döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 18 artarak rekor kırdı. Otomobil üretimi ise aynı dönemde yüzde 31 oranında artış gösterdi.

* Gayrı Sâfi Yurtiçi Hasıla yeni Gümrük Birliği ile 12.5 milyar avro artacak

Avrupa Birliği (AB) Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian Berger, Gümrük Birliği’nin güncellenmesi ile tahmini olarak AB’nin GSYH’sinin 5,4 milyar avro, Türkiye’nin GSYH’sinin de yıllık 12,5 milyar avro artacağını belirterek, “Türkiye’nin AB’ye ihracatı da 5 milyar avro artar” dedi.

* Sanayi Üretimi Endeksi açıklandı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), ağustos ayına ilişkin sanayi üretim endeksi sonuçlarını açıkladı. Takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi geçen yılın aynı ayına göre yüzde 5,2 artış gösterdi. Öte yandan, arındırılmamış sanayi üretim endeksinde, ağustosta geçen yılın aynı ayına göre yüzde 3,8 artış kaydedildi.

n Nielsen: “Türkiye’de terör endişesi azaldı”

Dünyanın önde gelen araştırma şirketlerinden Nielsen, tüketici güveni endeksi ile ilgili gerçekleştirdiği son araştırmanın sonuçlarını paylaştı. 2016 yılında yüzde 43 olan terör endişesi, 2017’nin ikinci çeyreğinde yüzde 24’e gerilerken ekonomik durum ile ilgili endişe yüzde 9’dan yüzde 20’ye yükseldi.

* Yüzde 32,4’lük artış perakendenin yüzünü güldürdü

Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği ile Akademetre Research tarafından oluşturulan AVM Endeksi’nin ağustos ayı sonuçları açıklandı. Geçtiğimiz yıl darbe girişimi dolayısıyla yüzde 1,1 oranında düşen ciro endeksi, bu yıl Kurban Bayramı’nın da etkisiyle 2016’ya göre yüzde 32,4’lük artış kaydetti.

* Türkiye, millî bağımsızlık yaklaşımının bir uzantısı olan Milli Enerji ve Maden Politikası uygulamalarını birer birer hayata geçiriyor.

* Türkiye milli savunması için Rusya’dan S400 füzeleri alıyor.

* Türkiye, Rusya ve İran İdlib’in stratejisi konusunda anlaştılar.

* Türkiye ABD’nin desteklediği PKK uzantısı terör örgütlerinin kuzeyde denize açılan bir koridor oluşturma şeklindeki oyunlarını bozmak üzere İdlib’e müdahale ediyor.

* İstanbul Başsavcılığı FETÖ ile ilgili olarak ABD konsolosluğunda görevli ancak diplomatik dokunulmazlıkları bulunmayan Türk vatandaşları hakkında yasal işlem yapıyor.

* ABD Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının tümünü cezalandırma kararı alıyor….

Bilmem anlatabildim mi?..

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.