Teknoloji 3D yazıcıdan silah üretimi ABDyi harekete geçirdi

3D yazıcıdan 'silah' üretimi ABD'yi harekete geçirdi

Üç boyutlu (3B/3D) yazıcılarla hazırlanabilen silahların şemalarının paylaşımı için silah hakları aktivisti Cody Wilson'ın Adalet Bakanlığı'na açtığı davadan uzlaşma çıktı. Buna göre, artık blueprint olarak bilinen ateşli silah şemalarının herhangi bir ortamda paylaşımı cezaya tabii olmaktan çıkacak. Kişisel amaçlarla silah üretiminin serbest ve lisans gerektirmediği ülkede, evde silah üretenlerin sayısında patlama olması bekleniyor.

Haber Merkezi Diğer
Kişisel amaçlarla silah üretiminin serbest ve lisans gerektirmediği ülkede, evde silah üretenlerin sayısında patlama olması bekleniyor.
Kişisel amaçlarla silah üretiminin serbest ve lisans gerektirmediği ülkede, evde silah üretenlerin sayısında patlama olması bekleniyor.

Liberator adlı plastik malzemeden üretilen bir tabanca üreten ve üç boyutlu tasarım dosyalarını internete yükleyen Cody Wilson hakkında 2013'te açılan dava uzlaşmayla sonuçlandı.

Durum, federal otoritelerin dikkatini çekince ABD Adalet Bakanlığı Wilson'dan gizli askeri donanımların dağıtımı üzerine ihracat yasağını ihlal ettiği gerekçesiyle dosyaları kaldırmasını istemişti.

Wilson ise ABD hükümetini anayasanın birinci maddesini ihlal ettikleri gerekçesiyle mahkemeye vermiş ve 3D dosyaları paylaşmanın ifade özgürlüğünün bir parçası olduğu ve anayasal hakkının çiğnendiğini iddia etmişti.

Wired'ın haberine göre, üç yıl süren yasal mücadelede de kritik adım iki ay önce atıldı. ABD Adalet Bakanlığı'nın sessiz sedasız uzlaşma teklif ettiğini belirten habere göre, ABD hükümeti askeri ateşli silahlar üzerine ihracat kurallarını değiştirmeyi kabul etti.

Wilson'ı destekleyen İkinci Madde Vakfı (Second Amendment Foundation) sözcüsü, konu hakkında şu açıklamayı yaptı: "AR-15 ve benzeri silahları da kapsayan yarı otomatik av tüfekleri, .50 kalibreye kadar otomatik olmayan silahların askeri olmadığı konusunda hükümetten açık bir onay geldi."

ABD Adalet Bakanlığı henüz konu hakkında açıklama yapmasa da, uzmanlar uzlaşmanın 3B yazıcıyla hazırlanabilen silahların şemalarının paylaşımının önününü açtığını belirtiyorlar.

Wilson, bir süre önce Defense Distributed adlı sivil toplum örgütünü kurdu. Web sitesini açık kaynaklı silah tasarım deposu olma hedefiyle oluşturan Wilson, silah hazırlamak için gereken bir yazıcı modelini de 1.675 dolar fiyatla satışa sundu.

Aref'in tedavisi sürüyor
Hayat

Aref'in tedavisi sürüyor

Kobra yılanı tarafından sokulan ve akşam saatlerinde özel bir uçakla Mısır’a getirilen illüzyonist Aref, olaya ilişkin açıklamalarda bulundu. Aref, bir Suriyeli tarafından kendisine verilen bir gözü kör, hasta ve yaralı, nadir rastlanan bir yılan tarafından sokulduğunu söyledi. Çok hareketsiz duran, öldüğünü zannettiği yılanı, bakımı için kafesinden çıkardığını ve yıkadığını anlatan Aref, kafesine geri koyduğu sırada sağ kolundan ısırıldığını belirtti.
Maduro: Dünya Kupasını aslında Afrika kazandı
Dünya

Maduro: Dünya Kupasını aslında Afrika kazandı

Venezuela Devlet Başkanı Maduro, Dünya Kupası'nı kazanan Fransa ile ilgili çarpıcı bir açıklama yaptı. Avrupa'nın siyahilere yönelik ayrımcılığa son vermesi çağrısı yapan Maduro, "Fransa, Dünya Kupası'nda Afrika takımına benziyordu. Aslında kazanan Afrika'ydı" dedi.
BİM 599 TL'ye bilgisayar satacak
Teknoloji

BİM 599 TL'ye bilgisayar satacak

BİM, 27 Temmuz aktüel ürünler listesi ile birbirinden farklı teknolojik ürünleri bir arada satışa sunmaya hazırlanıyor. Yine piyasa fiyatının altında çok altında satışa sunacağı ürünler arasında ALFA 110A Windows diz üstü bilgisayar, Xiaomi Mi Band 2 akıllı bileklik, Trust 12.500 mAh taşınabilir power bank, Mikodo radyolu müzik kutusu, Trust mikrofonlu oyuncu kulaklığı, Trust klavye, fare ve YouTube tripodlu mikrofon yer alıyor. Söz konusu teknolojik ürünlerin haricinde BİM, 27 Temmuz aktüel ürünler listesinde uygun fiyatlı diğer ürünlerini de listeliyor. İşte 27 Temmuz BİM aktüel ürünler listesinde yer alan diğer ürünler...

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.