ÖZGÜN HABERLER

Manisa iftar vakti ve saati - Manisa sahur vakti – 20 Mayıs

Manisa iftar vaktini ve saatini sizler için hazırladık. On bir ayın sultanı Ramazan ayı geldi çattı. İlk iftarını açan vatandaşlar imsakiyeyi merak ediyor. Manisa’da ezanın saat kaçta okunduğunu merak edenler, iftar saatlerini araştırıyorlar. İşte Diyanet 2018 Manisa imsakiyesi ve iftar vakti.

Haber Merkezi Diğer

Diyanet tarafından Manisa 2018 imsakiyesi yayımlandı. Bugün vatandaşlar Manisa iftar saatini araştırıyor. Sizler de Diyanet tarafından hazırlanan 2018 imsakiyesine ulaşmak ve Manisa iftar saatini öğrenmek istiyorsunuz haberimizi inceleyebilirsiniz.

Manisa’da iftar saat kaçta açılacak?

Manisa’da iftar bugün saat 20.26’da açılacak. Aşağıdaki tablo üzerinden aylık imsakiyeye ulaşabilirsiniz.

Manisa 2018 imsakiyeye ulaşmak için tıklayınız

2018 Manisa imsakiyesi

Oruca ne zaman ve nasıl niyet edilir?

Niyet etmek orucun şartlarındandır. Niyetsiz oruç sahih değildir. Kalben niyet etmek yeterli ise de niyeti dil ile ifade etmek menduptur. Oruç için sahura kalkılması da niyet sayılır.

Ramazan orucu, belli günlerde tutulmak üzere adanan oruçlar ile nafile oruçlar için niyet etme vakti, güneşin batması ile ertesi gün tepe noktasına gelmesi öncesine kadarki süredir Ancak imsaktan sonra yapılacak niyetin geçerli olması için bu vakitten itibaren bir şey yenilip içilmemiş, oruca aykırı bir iş yapılmamış olması gerekir. Aksi takdirde gündüz niyet caiz olmaz (Kâsânî, Bedâî’, II, 85). Bu oruçlar için, “yarınki orucu tutmaya” şeklinde mutlak niyet yeterlidir. Bununla birlikte geceden niyet edilmesi ve “yarınki Ramazan orucuna” şeklinde orucun belirlenmesi daha faziletlidir. Ramazanın her günü için ayrı niyet edilmesi gerekir (Mevsılî, el-İhtiyâr, I, 397, 400).

Kaza, keffaret ve bir zamana bağlı olmaksızın adanan oruçlar için gün batımından itibaren en geç imsak vaktine kadar niyet edilmiş olmalıdır. Bu tür oruçlara niyet edilirken, “falanca kaza, keffaret veya adak orucuna” şeklinde belirtilmesi gerekir.

Şafiî mezhebine göre ise nafile dışındaki tüm oruçlara geceden niyet edilmelidir. İmsak vaktine kadar niyet edilmemişse o günün orucu geçerli olmaz. Nafile oruçlara ise güneş tepe noktasına gelmeden öncesine kadar niyet edilebilir (Şirâzî, el-Mühezzeb, I, 331-332).

Yorum

ÖNERİLEN VİDEO
Yetimlerin babası: Bahattin Yıldız
+

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
Yenisafak.com bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.