|

İyilik Ağacı Projesi Muş’ta hayat buldu

Muş’ta tırpanlarını ve tırmıklarını kuşanan gönüllü gençler, yaşlı amcanın tarlasını biçerek, otları kurumaktan kurtardı. Muş Gençlik Merkezi’nden Hadis Çiçek, “Bu şekilde hem gençlerin iyilik alışkanlığını geliştiriyoruz hem de gençler arasında yardımlaşma duygusunu artırıyoruz" dedi.

04:00 - 10/07/2023 Pazartesi
Güncelleme: 01:11 - 10/07/2023 Pazartesi
Yeni Şafak
Muş’ta İyilik Ağacı Projesi hayat buldu.
Muş’ta İyilik Ağacı Projesi hayat buldu.

Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından gençlerin topluma karşı sorumluluk duygularının geliştirilerek iyilik yapmalarının alışkanlık haline dönüştürülmesi için gerçekleştirilen “İyilik Ağacı Projesi” Muş’ta büyümeye devam ediyor. Muş Gençlik Merkezi bünyesindeki gençler, ‘İyilik Ağacı’ Projesi çerçevesinde Karlıdere köyünde yaşayan ve geçimini hayvancılıkla sağlayan 75 yaşındaki Mehmet Can Çiçek’in kurumaya yüz tutan otunu biçti. Hastası olduğu için zamanında otunu biçemeyen yaşlı adamın durumunun bildirilmesi üzerine harekete geçen gönüllü erkekler tırpanlarla otları biçerken kızlar ise tırmıkla otları topladı.


GENÇLERDE YARDIMLAŞMA DUYGUSUNU ARTIRIYORUZ

Muş Gençlik Merkezi liderlerinden Hadis Çiçek, otları kurumak üzere olan yaşlı amcanın isteği üzerine tarlasını tırpan ile biçtiklerini ifade ederek, “İyilik Ağacı’ projesi çerçevesinde merkeze bağlı Karlıdere Köyünde yaşayan Mehmet Çiçek’in isteği üzerine yardımına koştuk. Mehmet Can Çiçek, hastası olduğundan dolayı otunu zamanında biçemediği için kendisine yardım etmek için talep geldi. Biz de Gençlik Merkezi gönüllüleri olarak 13 kişilik bir ekiple otunu biçtik. Arazisi engebeli olduğu için traktörle otu biçmek mümkün değildi. Biz de gönüllü erkekler dededen, babadan kalma tırpan yöntemi ile otu biçerken, genç kızlarımız ise tırmıkla arkamızdan otu topladılar. Bu şekilde hem gençlerin iyilik alışkanlığını geliştiriyoruz hem de gençler arasında yardımlaşma duygusunu artırıyoruz” dedi.

ÇOK BÜYÜK EMEKLER VAR

Gençlik Merkezi Gönüllülerinden Betül Zehra Çağlayan ise ilk defa tırmıkla ot topladığını belirterek, “Yaşlı amcanın talebi üzerine köye geldik. Hocalarımız tırpanla ot biçerken, biz de onlara yardım etmek için tırmıkla ot topladık. Gerçekten çok zor bir işti. Bunu yapanların çok büyük emekleri var. Daha önce hiç ot toplamadım” diye konuştu.


Ekip olarak gelip yardım ettiler

Köyde geçimini hayvancılık yaparak sağladığını belirten Mehmet Can Çiçek ise hastası olduğu için otunu zamanında biçemediğini belirterek, “Hastam olduğu için otumu bugüne kadar biçemediğimden dolayı büyük bir bölümü kurudu. Ben de gençlik merkezine giderek gönüllü gençlerden yardım istedim. Bu gün ekip olarak gelip bize yardım ettiler ve otumuzu tamamen biçtiler. Kendilerine teşekkür ederim” dedi.#Gençlik ve Spor Bakanlığı
#Tarım
#İyilik Ağacı Projesi
10 ay önce