|

Bandırma Entegre Su Projesi’nin yüzde 44’ü tamamlandı

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, Bandırma’nın en önemli ihtiyaçlarından biri olan İleri Biyolojik Bandırma Atıksu Arıtma Tesisi yapımının yüzde 44’ünü tamamladı. Hızla devam eden çalışmaların sonunda Bandırma Körfezi eski ihtişamına kavuşacak.

14:33 - 7/03/2024 Perşembe
Güncelleme: 16:15 - 7/03/2024 Perşembe
Yeni Şafak
Bandırma Entegre Su Projesi
Bandırma Entegre Su Projesi

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden BASKİ Genel Müdürlüğü, yıllardır derin deşarj yöntemiyle evsel ve kanalizasyon atıklarının bırakıldığı, kirliliğin toplum sağlığını tehdit edecek boyutlara ulaştığı Bandırma Körfezi’nde Entegre Su Projesi’nin yapımına devam ediyor. Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz’ın göreve gelir gelmez projelerini hazırlatarak başlattığı çalışmalar kapsamında; 3 bin 500 metre terfi ve deşarj hattı ile 24.533 m3/gün ve 173 bin kişi kapasiteli ileri biyolojik arıtım prosesine sahip, atıksu arıtma tesisi yapımın yüzde 44’ü tamamlandı.

KESİNTİSİZ İÇME SUYU

İlçede derin deşarjı ortadan kaldırarak Bandırma Körfezi’ni daha sağlıklı bir hale getirecek olan Büyükşehir Belediyesi aynı zamanda sağlıklı içme suyunu kesintisiz olarak tüm vatandaşlara sağlayacak. Tesisin devreye alınmasıyla birlikte Bandırma Körfezi, eski ihtişamlı ve temiz günlerine geri dönecek. Yüzde 84’ü Avrupa Komisyonu, yüzde 6,4’ü Çevre ve Şehircilik Bakanlığından hibe olan Entegre Su Projesi’nin; geriye kalan yüzde 9,6’lık kısmı ise BASKİ Genel Müdürlüğü tarafından sağlanıyor.


BASKİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ ATIKSU ARITMA TESİSLERİNDE BAKIM ONARIM ÇALIŞMALARINA DEVAM EDİYOR

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi BASKİ Genel Müdürlüğü “Su ve Atıksu hizmetlerini tedarikinden bertarafına kadar insan odaklı, çevreye duyarlı, uluslararası standartlarla kaliteli ve verimli şekilde yürütmek” misyon değeri ışığında yatırımlarına hız kesmeden devam etmektedir. İlçelerimizde 1.317.000 kişi kapasiteye hizmet veren 32 adet Atıksu Arıtma Tesisi işletmekte olup, Kentsel Atıksu Arıtımı Yönetmeliğindeki (KAAY) ilgili standartlarına uygun olarak atıksuların arıtımını gerçekleştirmektedir.

BASKİ 32 Adet Atıksu Arıtma Tesisi ve 123 Adet Atıksu Terfi Merkezi İle 7 gün 24 saat Hizmet Vermekte

Ayvalık’tan, Bandırma’ya, Burhaniye’den, Marmara’ya kadar Çevre ve Halk sağlığı açısından atık suların mevzuata uygun şekilde bertaraf edilerek, 32 adet Atıksu Arıtma Tesisi ve atık suları arıtma tesisine ulaştıran 123 adet Atıksu Terfi Merkezinin elektrik ve mekanik onarımları yapılmış, iç ve dış temizlikleri, boyaları ile uyarı güvenlik levhaları ve tesis tanıtım levhaları yenilenerek bakım ve onarım işlemleri tamamlanmıştır. Terfiler için koku giderim sistemlerinin aktif çalışması ve mevcutta bulunan koku ünitelerinin revizyonları yapılmıştır. Aynı zamanda koku giderim yapılarına doğayla uyumluluk sağlaması ve görsellik katması için grafiti çalışmaları uygulanmıştır.

Atıksuların sağlıklı bir şekilde toplanması, atıksu hatlarındaki kaçakların önüne geçilerek yeraltı kaynaklarının ve çevre kirliliğinin önlenmesi ile gelecek nesillere daha sağlıklı bir çevre oluşturmak adına BASKİ Genel Müdürlüğü 7 gün 24 saat çalışma esasına dayalı olarak çalışmalarına devam etmektedir.


#Balıkesir
#Bandırma
#Balıkesir Büyükşehir Belediyesi
2 ay önce