EkonomiAkkuyuda ilk kazma 2018 başında

Akkuyu’da ilk kazma 2018 başında

Enerji Bakanı Berat Albayrak, 8. Türkiye Enerji Zirvesi’nde Akkuyu Nükleer Santrali temelinin yıl sonu ya da 2018 başında atılacağını açıkladı. Çalışmalarda en ufak bir riskin bile gözardı edilmediğini belirten Albayrak, temel atma törenini Türkiye ve Rusya devlet başkanları düzeyinde gerçekleştirmek istediklerini söyledi.

Arzu KurumYeni Şafak
​Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak
​Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, tam zamanlı Ar-Ge ve araştırmacı sayısında son yıllarda görülen hızlı artışın daha sistematik bir temele oturtulması için kapsamlı bir mesleki eğitim haritası çıkartılması gerektiğini söyledi. Özellikle enerji alanındaki Ar-Ge ve inovasyon çalışmaları konusunda kamu-özel sektör ve üniversitelerin iş birliğinin önemini vurgulayan Albayrak, uluslararası patent başvurularında ilk sıralarda dijital iletişim sistemleri, bilgisayar teknolojileri ve elektrikli makinaların yer aldığını belirtti. Albayrak, Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları (YEKA) modelinin Türkiye’den yapılacak yenilenebilir enerji teknolojilerindeki patent başvurularında da önemli bir artışın olmasını sağlayacağının altını çizdi.

DÖNÜŞÜMÜN ODAĞI YAPAY ZEKA

Bakan Albayrak, elektrik, petrol, doğalgaz, yenilenebilir ve nükleer teknolojilerde benzer bir süreci başlatmak adına yurt dışına eğitim için gönderdikleri öğrencilerin, nitelikli ve donanımlı insan kaynağı ihtiyaçlarını karşılayacak önemli bir adım olacağını söyledi.

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) tarafından iki yılda bir düzenlenen Vizyoner Sektörler Zirvesi 3 bin kişinin katılımıyla dün İstanbul’da başladı. Enerji, savunma ve teknoloji sektörlerinin tartışıldığı zirvenin ana temasını ise ‘dönüşüm’ oluşturdu. Zirvede yaptığı konuşmada Bakan Albayrak, enerji sektörü özelinde bakıldığında, özellikle şebeke sistemlerinde yapay zekanın kullanılması yönündeki çalışmaların ilerleyen dönemde sektördeki dönüşüme yönelik önemli ipuçları içerdiğini kaydetti.

  • TÜRKİYE KİLİT ROL ÜSTLENİYOR
  • MÜSİAD Genel Başkanı Abdurrahman Kaan, zirvede yaptığı konuşmada; “Türkiye çoğu noktada dönüşümü başlatan kilit oluyor. Siyasetiyle, diplomasisiyle, bürokrasisiyle, sermaye yapısı ve stokuyla, sınıfsal değişimiyle, sektörel gelişmeleriyle, fırsatları ve tehditleriyle, insanı ve toprağıyla, dili ve kültürüyle Türkiye dönüşüyor” açıklamasında bulundu. İnsanın değişmeye, dönüşmeye, evrilmeye açık olduğunu belirten Kaan, ticaret yaparken her zaman değişim ve dönüşüm içinde olduğunu, ticaret hayatında yaptığı değişim ve dönüşümlerde çok tepki aldığını, Türkiye’nin alışkanlıklarının, gelir düzeylerinin ve tercihlerinin değiştiğine şahitlik ettiğini anlattı.

YENİ EKONOMİNİN KAYNAĞI BİLGİ

Abdurrahman Kaan, dönüşümün, iktisat ve ticaretteki adının “yeni ekonomi” olduğunu ifade ederek, şunları kaydetti:

”Bu model adını, iktisadi faaliyete konu olan girdinin yapısından ve bu girdi etrafında biçimlenen iktisadi kültürün değişiminden almaktadır. Yeni ekonominin ana

girdisi ve dayanağı bilgidir. Bilgi ekonomisinde kuruluşların en önemli kaynakları klasik üretim faktörleri değil, bilgi ve beşeri sermayedir.”

Yeni ekonominin bir ağ ekonomisi olduğuna dikkati çeken Kaan; “Veri akışı ve iletiminin hızı rekabet avantajı sağlar. Bilgiye dayalı ekonomi bilgi malları üretir. Ürünün bilgi niteliği göstermesi için ürün, üretim, piyasa, tüketici ve getiri özelliklerinin ayırt edilebilir olması gerekir” açıklamasında bulundu. 

Temeli Erdoğan ve Putin atacak

Bu yıl sonu veya gelecek yıl başında ilk kazmanın vurulacağı Akkuyu Nükleer Santrali’nin temel atma törenine Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Putin’in de katılması bekleniyor. İnşa sürecinde en ufak bir riskin bile gözardı edilmediğini vurgulayan Enerji Bakanı Berat Albayrak, Türkiye’de nükleer teknolojiyi yerliliştireceklerini söyledi.

Türkiye Atom Enerjisi Kurumu’nun (TAEK) Akkuyu Nükleer Santrali’ne ilişkin inşaat izni konusunda detaylı çalışmasını yürütürken, yıl sonu veya 2018 başında yapılacak santralin temel atma törenine de Türkiye ve Rusya’nın devlet başkanları düzeyinde katılması bekleniyor. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak,”İnşallah,

Akkuyu Nükleer Santrali’nde

bu yıl sonu veya gelecek yıl başında temel atmayı iki ülkenin devlet başkanları düzeyinde gerçekleştirmek için çalışmalarımız devam ediyor” dedi. Albayrak, dün sabah 8. Türkiye Enerji Zirvesi özel oturumunda da bir konuşma yaptı.

EN UFAK RİSK BİLE İNCELENİYOR

Nükleer tesis çalışmalarında en ufak bir riskin bile göz ardı edilmediğini vurgulayan Albayrak, Türkiye’nin nükleer teknolojide yeni bir ülke olduğunu ve bu teknolojinin kalıcı bir şekilde yerelleşmesiyle ilgili önemli bir altyapı sürecinden geçildiği kaydetti.

Bakan Albayrak, santralle ilgili takvimin TAEK’in inşaat iznine bağlı ortaya çıkacağını ifade ederek, “29 Ekim 2023’e, Cumhuriyetimizin 100’üncü yılına yetiştirebilirsek bizim için bundan daha onurlu, şerefli bir hediye olamaz. Dolayısıyla, 2023’te santralin devreye alınmasıyla hem sektörel dönüşüm hem lokalizasyon hem de yerel anlamda sanayi ve endüstriyle ilişkili parçalar, teknolojik ekipmanlar noktasında da dönüşümü gerçekleştireceğiz.” değerlendirmesinde bulundu.

ÖNERİLEN VİDEOLAR
İsrail zulmünün boyutu: Ambulanstaki yaralıları tutukladılar!
Filistin'in El Halil şehrinde İsrail askerleri, yaraladıkları iki Filistinli genç kızı ambulansta tutuklayarak gözaltına aldı.
Yahudilerin Filistin nefretini böyle görüntüledi
İnsan hakları aktivisti Robert Martin, Kudüs'teki Yahudilerle sordu: "Filistinliler hakkında ne düşünüyorsun?" İşte o nefret dolu cevaplar…
Otobüste çalışan belediye başkanı öğrencileri şaşırttı
Şanlıurfa Belediye Başkanı Nihat Çiftçi'yi otobüste gören öğrenciler şaşkınlıklarını gizleyemedi. Çiftçi öncülüğünde başlatılan uygulama kapsamında, Belediye başkanı ve yöneticiler halk otobüsüne binip halkın sorunlarını yakından dinleyecek.
Eski Kudüs Müftüsü Sabri Erdoğan’a teşekkür etti
Eski Kudüs Müftüsü Şeyh İkrime Sabri, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a Kudüs zirvesini gerçekleştirdiği için teşekkür etti.
Yahudiler Mescid-i Aksa'ya girdi
Bugün Hanuka bayramının ikinci gününü kutlayan onlarca Yahudi yerleşimci, İsrail polisinin yardımıyla Mescid-i Aksa'nın avlusuna girdi.
Ürdünlü pilotun ‘Kudüs’ anonsu ABD’yi panikletti!
Ürdün'den New York'a giden yolcu uçağının pilotu, Kudüs üzerinden geçerken, Şu anda Filistin topraklarının başkenti Kudüs üzerindeyiz” sözleri sebebiyle ABD John Keneddy Havalimanı'nda gözaltına alındı. Yousuf Da'aja adındaki Ürdünlü pilotun sefer sırasındaki anonsu sosyal medyada yayınlanmıştı.
Seyyar hikayeler: Simitçi
Seyyar Hikayeler'de bu hafta, sabah kahvaltılarının vazgeçilmezi, ara öğünlerin kurtarıcısı simidin fırından tezgaha olan yolculuğu ele alınıyor.
Kudüs zirvesi sonrası Erdoğan'dan tarihi konuşma
Cumhurbaşkanı Erdoğan Kudüs Zirvesi'nin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında İslam dünyasına seslendi. Erdoğan, "Müslümanlar çaresiz değildir. İman varsa imkan da vardır. Rabbimizin inayetiyle bu mücadelemizi başarıya ulaştıracağız" dedi.
Jandarma'nın yüz tanıyan yeni gözlüğü 'takbul'
Türkiye'de bir firma tarafından güvenlik hizmetleri için üretilen ve "takbul" adı verilen gözlük, yüz tanıma teknolojisi ve daha bir çok özelliği ile şüphelileri tanımada yüksek oranda kolaylık sağlıyor.
Erdoğan'ı Patani'de canlı takip eden yaşlı adam
Tayland'ın güneydindeki Patani'de bir minibüste yolculuk yapan yaşlı adamın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı cep telefonundan izlediği anlar sosyal medyada büyük ilgi gördü. Tayland hükümetinin Müslümanlara yaptığı zulümle sık sık gündem olan Patani'deki yaşlı amcanın Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Kudüs için İstanbul'da acil toplanan İslam Konferansı Örgütü'ndeki konuşmasını izlediği anları kaydedip twitter hesabından paylaşan Fatih Öke şu yorumu yaptı: "Önümdeki amca Reis'i canlı takip ediyor. Dünya ile nasıl bütünleştiğimizin en canlı kanıtı."
Erdoğan'dan net mesaj: Kudüs Filistin'in başkentidir
Cumhurbaşkanı Erdoğan İslam İşbirliği Teşkilatı toplantısında konuştu. Erdoğan, ABD Başkanı Trump'a tepki gösterdiği konuşmasında, "Kudüs'ü Filistin devletinin işgal altındaki başkenti olarak tanımaya davet ediyorum" dedi.
Filistin bayrağını indirmek isteyen işgalci Yahudinin küstahlığı
Filistin'in El Halil şehrinde bir Yahudi yerleşimcinin küstahca Filistin bayrağını indirmeye çalışması kameraya böyle kaydedilmişti.
Bunu Gördünüz Mü? 500 metrelik görsel şov
Arjantin tribünlerinin harika şovundan, Fransız oyuncu Adil Rami'nin basın toplantısında söylediği Johnny Hallyday şarkısına kadar haftanın öne çıkan tüm detayları Tuğçe'nin sunumuyla bu videoda...


Çeçen direnişinin 23’üncü yılı
Tam 23 yıl önce Çeçenistan'ın bağımsızlık ilanını içine sindiremeyen Ruslar önce havadan bombaladıkları Çeçenistan'a karadan da girmeye başladı. Çeçenistan-Rusya savaşının yıl dönümünde şehit komutanları rahmetle anıyoruz.
6 yaşındaki Ryan, YouTube'dan yılda 11 milyon dolar kazanıyor
Oyuncak merakıyla bilinen Ryan ToysReview isimli çocuk, 4 yaşında çekmeye başladığı oyuncak yorumlarını Youtube üzerinde yayınlamaya başlayınca ünlü oldu. 10 milyon aboneye ulaşan Ryan, geçen yıl 11 milyon dolar gelir elde etti.
‘Kudüs için ne yapmalıyız?’ı iki dakikada anlattı
Gazeteci Abdurrahman Uzun, 'Kudüs için ne yapmalıyız?'ı 'marangozun minber hikayesi' üzerinden 2 dakikada anlattı.
Filistinli o çocuğun amcası Yeni Şafak’a konuştu
22 İsrail askerinin korkuyla gözaltına aldığı Fevzi El Junidi, intifadanın sembolü oldu. Yeni Şafak'a konuşan amca Reşad El Junidi, “Biz Filistin'in çocuklarıyız. Çocuklarımızın kalbine ve aklına Kudüs'ün Filistin'in başkenti olduğunu kazıdık. Asla silemezler” dedi.
İstanbul'un eşsiz özelliği tarihi projede!
Kıtaların buluştuğu yerdeki İstanbul, Yeni Türkiye'ye yakışan bir mega projeye daha kavuşuyor. İki ayrı ihtiyacı tek çözümde karşılayan “3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli”.


Erdoğan'ın gençlere tavsiyesi Nuri Pakdil'den Kudüs selamı!
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın gençlere tavsiye ettiği yazar ve fikir adamı Nuri Pakdil, Filistin'deki 3. intifada ile ilgili olarak bunları söyledi...
Yabancı gazeteci Yahudilere ağzının payını böyle verdi!
Robert Martin isimli gazetecinin geçtiğimiz yılarda Filistin'in El Halil şehrinde Yahudi yerleşimcilerle yaptığı çarpıcı röportaj büyük ilgi toplamıştı.