Ekonomi 3 kez faiz artırsın çağrısı

Fed en az üç kez faiz artırmalı

'3 kez faiz artırsın' çağrısı

ABD Merkez Bankası (Fed) Dallas Şubesi Başkanı Robert Kaplan, bankanın ülke ekonomisinin aşırı "ısınmasını" önlemek için bu yıl en az 3 kez faiz artırması gerektiğini söyledi.

Haber Merkezi AA
ABD Merkez Bankası (Fed) Dallas Şubesi Başkanı Robert Kaplan
ABD Merkez Bankası (Fed) Dallas Şubesi Başkanı Robert Kaplan

Kaplan, CNBC'ye verdiği mülakatta, Amerikan ekonomisinin aşırı ısınma tehlikesi olduğunu ifade etti. İşsizlik oranının tam istihdam olarak kabul edilen yüzde 4 seviyesinin altına gerileyeceğini öngören Kaplan, "Tam istihdamın ötesine geçeceğiz" dedi.

EN AZ 3 KERE FAİZ ARTTIRMALI

Geçmişte yaşanan benzeri durumların ekonominin aşırı ısınmasının ardından durgunluğa neden olduğunu hatırlatan Kaplan, "Fed, aşırı ısınmayı önlemek için 2018'de en az üç kez faiz artırmalı diye düşünüyorum" ifadesini kullandı.

OY HAKKI BULUNUYOR

Dallas Fed Başkanı Kaplan'ın Fed'in para politikalarını belirleyen Federal Açık Piyasa Komitesi'nde (FOMC) bu yıl oy hakkı bulunmuyor.

Buna karşın, tüm bölgesel Fed şubelerinin başkanları, FOMC toplantılarına katılarak para politikasına ilişkin tartışmalarda fikir bildiriyor.

20 bin kişiye istihdam
EKONOMİ
20 bin kişiye istihdam

Bitcoin'de kritik uyarı
EKONOMİ
Bitcoin'de kritik uyarı

1 milyon işçi kadro için başvurdu
EKONOMİ
1 milyon işçi kadro için başvurdu

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.