Dünya Sadr şart koştu İbadi partisinden istifa etsin

Sadr şart koştu: İbadi partisinden istifa etsin

Mukteda es-Sadr'ın Politbüro Temsilcisi Ziya el-Esedi, Sadr ve diğer siyasi partilerin, İbadi'ye yeni dönemde Başbakan olması için Dava Partisi'nden istifa etmesini şart koştuğunu dile getirdi. Esedi, "Maliki, iktidarı yıllarında yapılanlardan dolayı önce kendisini aklamalı ya da kusuru olanları adalete teslim etmeli" ifadelerini kullandı.

Haber Merkezi AA
Irak Başbakanı Haydar el-İbadi
Irak Başbakanı Haydar el-İbadi

Irak'ta genel seçimlerden birinci çıkan Sadr hareketi lideri Mukteda es-Sadr'ın, yeni kurulacak hükümette Haydar el-İbadi'nin yeniden Başbakan olması için partisinden istifa etmesini istediği belirtildi.

Mukteda es-Sadr'ın Politbüro Temsilcisi Ziya el-Esedi, yaptığı açıklamada, "Irak'ta ittifaklar, diğer bazı ülkelerde olduğu gibi tarihi anlaşma veya siyasi hiçbir programa dayanmıyor. Bunlar, daha çok çıkar odaklı ittifaklar oluyor ki Irak'taki siyaset de buna göre dizayn edildi" dedi.

Reform projeleriyle uyuşan yeni ittifaklar modeli geliştirmek istediklerini dile getiren Esedi, mecliste hükümeti kurabilecek en büyük grubun yakında oluşabileceğini söyledi.

Seçimlerin ardından Haşdi Şabi gruplarının yer aldığı İran'a yakın Fetih Koalisyonu, Başbakan İbadi'nin Nasır Koalisyonu, Şii liderlerden Ammar el-Hekim'in Hikmet Koalisyonu ve eski başbakanlardan İyadi Allavi'nin Vataniyye Koalisyonu ile ittifak kurduklarını hatırlatan Esedi, yakında bu gruplarla yapılacak toplantının ardından hükümet koalisyonunu açıklayabileceklerini aktardı.

Sadr hareketi lideri Mukteda es-Sadr

"Irak'ın bağımsız yöneticilere ihtiyacı var"

Esedi, Başbakan Haydar el-İbadi'nin ikinci kez Başbakan olma ihtimaline ilişkin şunları söyledi:

  • "Seyyid Sadr ve diğer siyasi partiler, İbadi'ye yeni dönemde Başbakan olması için Dava Partisi'nden istifa etmesini şart koştu. Seyyid Sadr'ın amacı, Başbakan olacak kişi partinin değil tüm ülkenin Başbakanı olması. Irak'ın bu dönemde bağımsız yöneticilere ihtiyacı var."

"Maliki konusunda Sadr'ın tutumu net"

Ziya Esedi, Sadr'ın arasının bozuk olduğu eski Başbakan Nuri el-Maliki'nin söz konusu ittifakta yer alıp almayacağı konusunda ise, "Sadr'ın bu konudaki tutumu nettir. Maliki, iktidarı yıllarında yapılanlardan dolayı önce kendisini aklamalı ya da kusuru olanları adalete teslim etmeli. Bunun aksi olmazsa ona karşı tutum değişmeyecek." değerlendirmesinde bulundu.

Irak'ta hükümetlerin kuruluşunda daha önce hep dış baskıların etkili olduğunu kaydeden Esedi, bu defa bunun "zayıf" olduğunu belirtti ve, "Bu sefer ne ABD ne İran ne de başkaları siyasetin yönünü belirleme konusunda güçlü." dedi.

Sadr'ın milis gücünün tasfiyesi

Esedi, Sadr’ın milis gücü Seraya es-Selam'ı birçok yerde tasfiye etmesinin nedenini "silahın devlet eline geçmesi" şeklinde yorumladı. Sadr'ın temsilcisi, Haşdi Şabi'nin silahtan arındırılması meselesinin ise "zor" olduğunu belirterek, "Bazıları resmi askeri müesseseye bağlı olduklarını iddia ediyor. Önce bu yöndeki şüpheleri gidermemiz gerekiyor." diye konuştu.

Ziya Esedi, "Irak resmi güçleri ülke genelinde güvenliği sağlamaya hazır gözükmüyor. Yoksa Başbakan, silahlı gruplardan (Haşdi Şabi) silahlarını devlete teslim edip, askeri müesseseye katılmalarını isterdi." yorumunda bulundu.

Irak'ta 12 Mayıs'ta yapılan seçimlerde Sadr'a bağlı Sairun Koalisyonu'nun 329 sandalyeli mecliste 54 sandalye elde ederek birinci olduğu açıklanmıştı. Fetih Koalisyonu 47 sandalyeyle ikinciliği kazanmış, Başbakan İbadi'nin Nasır Koalisyonu ise 43 milletvekili çıkararak seçimin üçüncüsü olmuştu.

Öte yandan Irak meclisi seçime hile karıştığı iddiaları nedeniyle oyların yeniden elle sayılmasına karar vermişti. Bazı vilayetlerde elle sayım işlemi devam ediyor.

Erbil’de yeni 
ABD oyunu
DÜNYA
Erbil’de yeni ABD oyunu

Aref'in tedavisi sürüyor
Hayat

Aref'in tedavisi sürüyor

Kobra yılanı tarafından sokulan ve akşam saatlerinde özel bir uçakla Mısır’a getirilen illüzyonist Aref, olaya ilişkin açıklamalarda bulundu. Aref, bir Suriyeli tarafından kendisine verilen bir gözü kör, hasta ve yaralı, nadir rastlanan bir yılan tarafından sokulduğunu söyledi. Çok hareketsiz duran, öldüğünü zannettiği yılanı, bakımı için kafesinden çıkardığını ve yıkadığını anlatan Aref, kafesine geri koyduğu sırada sağ kolundan ısırıldığını belirtti.
Maduro: Dünya Kupasını aslında Afrika kazandı
Dünya

Maduro: Dünya Kupasını aslında Afrika kazandı

Venezuela Devlet Başkanı Maduro, Dünya Kupası'nı kazanan Fransa ile ilgili çarpıcı bir açıklama yaptı. Avrupa'nın siyahilere yönelik ayrımcılığa son vermesi çağrısı yapan Maduro, "Fransa, Dünya Kupası'nda Afrika takımına benziyordu. Aslında kazanan Afrika'ydı" dedi.
BİM 599 TL'ye bilgisayar satacak
Teknoloji

BİM 599 TL'ye bilgisayar satacak

BİM, 27 Temmuz aktüel ürünler listesi ile birbirinden farklı teknolojik ürünleri bir arada satışa sunmaya hazırlanıyor. Yine piyasa fiyatının altında çok altında satışa sunacağı ürünler arasında ALFA 110A Windows diz üstü bilgisayar, Xiaomi Mi Band 2 akıllı bileklik, Trust 12.500 mAh taşınabilir power bank, Mikodo radyolu müzik kutusu, Trust mikrofonlu oyuncu kulaklığı, Trust klavye, fare ve YouTube tripodlu mikrofon yer alıyor. Söz konusu teknolojik ürünlerin haricinde BİM, 27 Temmuz aktüel ürünler listesinde uygun fiyatlı diğer ürünlerini de listeliyor. İşte 27 Temmuz BİM aktüel ürünler listesinde yer alan diğer ürünler...

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.