Dünya Avrupadaki Kırım Türkleri Hansarayı endişeyle takip ediyor

Avrupa'daki Kırım Türkleri Hansaray'ı endişeyle takip ediyor

Avrupa'da faaliyet gösteren Kırım Türkleri dernekleri, Rusya'nın Kırım'da bulunan Hansaray'a yönelik uluslararası restorasyon normlarına uymadığı ve büyük bir tahribat yaptığını ifade ederek, restorasyon çalışmalarının endişeyle takip edildiğini bildirdi.

Haber Merkezi AA
Avrupa'da faaliyet gösteren Kırım Türkleri dernekleri, Hansaray’ın restorasyon işlerinin uluslararası normlara uygun olmadığını ifade etti.
Avrupa'da faaliyet gösteren Kırım Türkleri dernekleri, Hansaray’ın restorasyon işlerinin uluslararası normlara uygun olmadığını ifade etti.

Avrupa'da faaliyet gösteren Kırım Türkleri derneklerinin, Rusya'nın Kırım'da bulunan Hansaray'a yönelik restorasyon çalışmalarını endişeyle takip ettiği bildirildi.

Avrupa'da faaliyet gösteren Kırım Türkleri dernekleri tarafından yapılan ortak yazılı açıklamada, Ukrayna'nın Kırım Özerk Cumhuriyeti’ndeki Bahçesaray şehrinde bulunan Hansaray'da Rusya tarafından sürdürülen restorasyon çalışmalarıyla ilgili değerlendirmelerde bulunuldu.

"Endişe verecek bir durum arz etmektedir"

Hansaray’ın restorasyon işlerinin uluslararası normlara uygun ve kamuoyundan saklanmamak kaydıyla yapılması gerektiği belirtilen açıklamada, "Son günlerde Kırım Tatar Türklüğünün ve Türk Tatar saray mimarisinin en önemli eserlerinden biri olarak bilinen Hansaray’da Rusya Federasyonu tarafından yapılmakta olan restorasyon çalışmaları hakkındaki haberler Avrupa Kırım Tatar Türklüğünde de endişe verecek bir durum arz etmektedir." denildi.

Açıklamada, "Hansaray’da yapılan restorasyon çalışmalarında uluslararası restorasyon normlarına uyulmadığı, Hansaray’da büyük bir tahribat yapıldığı gerek sosyal medyada gerekse bazı kuruluşların bildirilerinde vurgulanmaktadır." ifadeleri kullanıldı.

Hansaray’daki restorasyon işlemleri için başta Türkiye ve Türk cumhuriyetleri olmak üzere dünya devletlerinin devreye girmesinin beklendiği vurgulanan açıklamada, Avrupa’da faaliyet gösteren Kırım Tatar Türkleri kuruluşlarının konunun takipçisi olacakları ve Avrupa devlet yöneticileri ve uluslararası kuruluşlar nezdinde gerekli girişimlerde bulunacakları kaydedildi.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.