Nevnihal gücünü topraktan alıyor

‘Topraktan Masaya’ konseptiyle İstanbul’un tatihi semtlerinden Çengelköy’de hizmete giren Lokanta Nevnihal, her ay sunacağı farklı yöresel lezzetler ile menüsünü değiştiriyor. Tarihi Çengelköy Konağı’nın bostanında doğal tarım ile yetiştirilen meyve, sebze, et ve süt ürünlerini misafirlerine sunan mekan gücünü topraktan alıyor.

Plaja değil caza operaya

Sezon boyunca devam eden tiyatrolar, resitaller, sinemalar, yazın gelmesiyle birlikte yerini konserlere bıraktı.Bu hafta sizler için önümüzdeki günlerde başlayacak 25. İstanbul Caz Festivali ve 9. Uluslararası İstanbul Opera Festivali programını alt üst ettik.

Mikroplarınıza sahip çıkın

Mikrop deyince aklımıza hastalık ve pislik gelir. Aslında gerçekler hiç de öyle değil. İçimizde yaşayan 39 trilyon mikrobiyal hücreden bizi hasta edenlerinin sayısı 100’ü geçmiyor. Amerika’nın en ünlü bilim gazetecilerinden Ed Yong işte bize bu gizemli dünyayı eğlenceli bir şekilde anlatıyor.

Sokaklarataşsın sevgimiz

Çocuklar sokak hayvanlarından korkarak büyüyor. Hayvanseverler ise sokak hayvanlarının zararsız olduğunu hayvan sevgisini gelecek nesillere aktarmak için çocukluktan aşılanması gerektiğini belirtiyor.

Şarkı söylemekiçin doğmuşum

Nino Machaidze sekiz yaşından beri opera sahnesinde. Bugüne kadar 34 büyük eser seslendirdi. 9. Uluslararası İstanbul Opera Festivali’ne gelerek Türk hayranlarına unutulmaz bir konser veren Machaidze ile bir araya geldik. 2006’da Leyla Gencer Şan Yarışması’nda birinci olan Machaidze, “Şarkı söylemek için doğdum” diyor.

Göçebe olmak yarım kalmaktır

Bruno Catalano, son yılların en popüler heykeltraşı.Onu dünyaca ünlü yapan ise “Gezginler” diğer adıyla “Eksik Heykel” adlı çalışması. Catalano’nun ellerinde valiz, bedenlerinde kocaman boşluklar olan bronz heykelleri mülteciliğin en önemli simgelerinden biri oldu. Catalano, heykelleriyle daha iyi bir yarın için sürekli arayış içinde ve kimliğiyle gurur duyan göçebe bir insanlık fikrini haykırıyor dünyaya.

Uzak kıtanın yakın mutfağı

Uzak kıtanın yakın mutfağı Meksika, belki İspanyol asimilasyonu nedeniyle tanıdık bir çok özelliğe sahip. Trajik bir tarihi var Meksika Mutfağının. Dünya ona, o da dünyaya büyük etki yapmış.

Sırtıma 50 yılın anısını yükledim

“Bab-ı Ali bir simgeydi. Canlı bir tarihti. Kitap gazete dergi kağıt denilince akla Bab-ı Ali gelirdi. Şimdi insanlar bu havayı canlılığı bu kültür dünyasını nerede buluyor böyle bir adres kalmadı” diyen İbrahim Güleç 50 yılı aşkın süre hamallık yaptığı Bab-ı Ali’yi yazdı.

Hepimiz bu acının tanıklarıyız

Günümüzde binlerce insan evinden edilmenin acısını yaşıyor. Rakamlar yürek burkuyor. Şu an dünyadaki her 110 kişiden biri yerinden edilmiş durumda. Dünya Mülteciler Günü bize durumun vahametini tekrar hatırlattı. 65 milyona kadar ulaşan mülteci sayısı azalacağa benzemiyor. Gözler bugün Brüksel’de yapılacak olan göç zirvesine çevrildi. Ancak kimse alınacak kararlardan ümitli değil.

Yeşil sahada rakamlarla oynamak

Futbol sadece şans, taktik ve yetenek değildir. Bu iddiadan yola çıkan Chris Anderson ve David Sally bir topun peşinde koşan 22 kişinin hikayesini ve perde arkasını rakamların dünyasından seyirciye yeniden okutuyor.

Merhamet çınarımız tarih yazdı

Bundan tam 150 yıl önce faaliyetlerine başlayan Kızılay’ın dünden bugüne yaptığı hizmetleri 8 maddede derledik. Kızılay Genel Başkanı Kerem Kınık’ın “merhamet çınarımız” diye tarif ettiği yardım kuruluşumuz gerek cephe gerisinde gerekse doğal afetlerde yardıma muhtaç insanların yanında yer alarak bir tarih yazdı.

Sistem dahaacımasızlaşıyor

Avrupa’nın göbeğindeki insanlık ayıbı olan Calais kampında yaşananlar Batı medyasında yer almazken İngiliz ressam, gazeteci ve aktivist Kate Evans kampta yaşananları çizdiği karikatürlerle dünyaya duyurdu. İngiliz hükümetini eleştiren Evans, “Sistem acımasız ve daha da acımasızlaşıyor. Karikatürlerimdeki mültecilerin çoğu takip altında. Çizimlerimdeki dantel imgesini de onlara uygulanan baskıya ve yok sayılan insanlıklarına dikkat çekmek için kullandım.”

Sekiz ülke gezdim Ajna’yı açtım

İstanbul Etiler’in çiçeği burnunda mekanı Ajjna, bizi yeni bir restoran kültürü ile tanıştırıyor. Mekanın işletmecisi Mustafa Yaşaroğlu, üç yılda sekiz ülke dolaşıp Ajjna’yı açtığını söylüyor. Ajjna’nın mutfağı daha çok İtalyan lezzetleri üzerine kurulu.

Mutfakta meyve lezzeti

Bayram sonrası sofralarınızı lezzetlendirecek iki harika tarifimiz var. Üzüm ve elmadan yapılan tatlılar sofranızda hem görüntü hem lezzet olarak farklılık oluşturacak.

Kültür muhitlerineihtiyacımız var

Çocukluk yıllarında babasıyla kültür sanat ortamlarına gittiğini ve bu muhitlerin kültürel ve zihin dünyasında önemli yeri olduğunu söyleyen Bakan Numan Kurtulmuş günümüz gençlerinin böyle muhitlere ihtiyacı olduğunu söylüyor.

Kupanın peşinde 88 yıl

Futbolseverlerin büyük bayramı 2018 Rusya-FIFA Dünya Kupası başladı. Tam bir ay sürecek mücadele 15 Temmuz tarihindeki final karşılaşmasıyla sona erecek. İşte tam da bugünlerde Dünya Kupası’nın 88 yıllık tarihine yazar Mert Aydın ışık tutuyor. Aydın, ilk dünya kupasını alan Uruguay’dan, dünya tarihinde ilk kırmızı kart gösteren Türk hakeme, ilginç olaylara, kahramanlıklara ve kavgalara her daim gündem olan kupaya ilişkin çok çarpıcı bilgiler veriyor.

Kadınlar seçime yön veriyor

Seçime sayılı günler kaldı. Sahada kadınlar çok iyi organize olmuş durumda. Erkeklerden daha etkin olan kadınlar seçime yön verecek kadar güçlü. AK Partili kadın vekil adayları Ayşe Böhürler, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ravza Kavakçı Kan ve Doç.Dr. Sare Aydın ile saha izlenimlerini konuştuk. Artık Türkiye’de sesini daha çok duyuran, sorunlarını rahat ifade edebilen bir kadın profili var. Üstelik siyasetin her kademesinde var olmayı sürdürüyorlar.

Bayram bize güzel

Ramazan Bayramı dünyanın dört bir yanında coşkuyla kutlandı. Asya’dan Avrupa’ya, Amerika’dan Ortadoğu’ya bayramın güzelliklerini yansıtan birbirinden renkli fotoğraflar çekildi.

Tüm servetimyoksullar için

O Avustralya'nın en zengin isimlerinden biriydi. Doktorlar yedi aylık ömrünün kaldığını söylediklerinde yaşam tarzını kökten değiştirdi. Bütün parasını yardıma muhtaç insanlar için harcayan Ali Banat, çektiği videolarla büyük bir kitleye ulaştı. Son mesajında ise, "Kardeşlerim hayatta olduğunuz müddetçe bir hedefiniz olsun. Peşinden koştuğunuz bir projeniz olsun." dedi.

Ramazan’ı tatlı tatlı uğurlayalım

Asrı Saadette Ramazan aylarına gösterilen önem, zengin fakir birlikte oturulan sofralar, Kuranı okumak ve anlayıp tatbik etmek konusundaki çaba, İslam kültürünün oluşmasında belki ilk adımımızdı.

Dünyayaaçılan sofralar

İstanbul’da Ramazan’ınen güzel etkinliklerinden biri hiç şüphesiz sokak iftarları. Bu ramazan cami avlularında, mahalle aralarında ve semt meydanlarında kurulan sokak iftarlarına konuk olduk. Her yaştan insanı buluşturan sokak iftarlarında birlik, beraberlik, coşku, kardeşlikve bereket vardı.

Sahi nerede o eskiRamazanlar?

Yarım günlük mesai, çiftte maaş, bakkaldaki borçların bir hayırsever tarafından silinmesi ve zengin ile yoksulun yanyana oturduğu mükellef iftar sofraları… Osmanlı zamanındaki Ramazan ayında sosyal hayattaki iyileştirmeleri okuyunca insan nefesini derinden çekip o hiç görmediği zaman için “ah ne güzel o eski Ramazanlar” diyor.

İlk kahvaltı ilk heyecan

Ramazan’ı yavaş yavaş uğurlarken evlerde şimdiden bayram telaşı başladı. Yemek yazarları Hatice Özdemir Tülün, Kevser Aydoğdu ve Ebru Omurcalı Ramazan’ın ardından gelen ilk kahvaltı heyecanını en sevdikleri tarifleri bizlerle paylaştı.

Türkiye'ye helal olsun

Son yıllarda helal gıda kadar tartışılan bir başka konu var: Helal Turizm. Kadın ve erkeklerin ayrı havuzları kullanabildiği, yiyecek ve içeceklerin alkolsüz ve helal ürünlerden oluşması özellikle Avrupa’da yaşayan Müslüman aileler için Türkiye’yi cazibe merkezi kılıyor.

Çalış üret hayatta kal

Yapılan son araştırmalara göre Japonya’da 100 ya da 100 yaşın üstünde 68 bin insan yaşıyor. Japonların uzun yaşam sırlarını İkigai kitabında ortaya döken İspanyol yazar Francesc Miralles, “Japonların en büyük sırrı emekli olmamak” diyor.

“Bir kereden bir şey olmaz” demeyin

Çoğu anne baba ağlayan çocuklarının susması için onlara bisküvi, çikolata, kraker, cips verdiğini görüyoruz. Uzmanlar, “Abur cubur yedirdiğimiz çocuklarımızı elimizle hasta ediyoruz” diyor.

İmece usulü İstanbul’davar oldular

Hem Anadolu’dan hem de Balkanlar’dan göç alan Esenler semtinin kuruluş hikayesini yazar CihanAktaş Rüzgarla Geçinmek adıyla kitaplaştırdı.İki yıl boyu her hafta semte gidip görüşmeler yapanAktaş, yolu, elektiriği ve suyu olmayan semte göçeden insanların İstanbul’da var olma mücadelelerinintemelinde imece usulü dayanışma olduğunu söylüyor.

Skype ile masterclass

Müziğin kalbinin atacağı Bilkent Piyano Festivali, 18 – 22 Haziran tarihleri arasında Bilkent Üniversitesi’nde başlıyor.

Radyoda bir‘Zarif’ şair

TRT İstanbul Radyosu vefatının 31. yıldönümünde Türk edebiyatının “zarif” şairi Cahit Zarifoğlu’nun bugüne kadar yayınlanmayan radyo oyunlarını kaydetmeye başladı. TRT İstanbul Radyosu Müdürü Dr. Kenan Bölükbaş, “Zarifoğlu ihmal edilen şair ve yazarlarımızdan biri. Onu radyo oyunlarıyla olması gerektiği yere taşımak istiyoruz” diyor.

Yoksul evlerde iftar heyecanı

Minik Gamzeler grubu Ramazan ayı boyunca tespit ettikleri yoksul ailelerin kapılarını çalıp ellerinde yemeklerle onlara sofra kurdular. Bizde Mevlanakapı’da bu evlerden birine konuk olduk. Gördük ki kurulan sofralara en çok çocuklar seviniyor.

En büyük hayalim

Faslı hafız Kari Anas Bourak, geçtiğimiz haftalarda Bahreyn’de düzenlenen Kur’an’ı Kerim’i güzel okuma yarışmasında dünya dördüncülüğü elde etti. Dünyanın en güzel sesli hafızı olmayı amaçlayan genç hafız, “En büyük hayallim Kabe’de Kur’an ve ezan okumak. Genç arkadaşlarıma tavsiyem Kur’an’ın ışığıyla aydınlanalım” diyor.

Osmanlı'nın izlerini taşıyan şehir: Üsküp

Yugoslavya’nın dağılmasından sonra dünya siyaset haritasında bağımsız devlet olarak yerini alan Makedonya’nın başkenti Üsküp, eski ile yeninin bir nehir kenarında buluştuğu özel bir balkan kenti.

+

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
Yenisafak.com bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.