Tanrıkorur kayıp bir medeniyettir

Batılı anlamda ilk ud metodunu geliştirerek Türk mûsikîsine pek çok çalışma bırakan dünyaca ünlü ud virtüözü ve bestekâr Cinuçen Tanrıkorur, bundan 18 yıl önce aramızdan ayrıldı. Solist eşiyle birlikte yıllarca Tanrıkorur ile çalışan yakın dostu Bekir Reha Sağbaş, “Yurt dışından pek çok davet alan Tanrıkorur’un kıymeti Türkiye’de bilinmedi. Öğrenciler ondan istifade edemedi. Bu bizim için büyük bir harabiyettir. Tanrıkorur, kayıp bir medeniyettir” diyor.

TosunBabaya veda

ABD’deki dergahında dünyanın dört bir yanında İslamı seçenlere rehberlik eden namı diğer Tosun Baba bugün New York’ta toprağa veriliyor. 1950’li yıllarında ABD’de sanat dünyasında fırtınalar estiren Tosun Bekir Bayrakoğlu, Cerrahi Şeyhi Muzaffer Ozak’la tanıştıktan sonra hayatını tamamen değiştirmiş ve yaşadıklarını 86 yaşındayken yazdığı “Amerika’da bir Türk” kitabında anlatmıştı.

Daha gidecek çok yolumuz var!

Marmara Üniversitesi bünyesinde bir öğrenci kulubü olarak yola çıkan Güneşin Çocuklarına Yardım Kulübü bugün 'Bir Çocuk Bir Umut' ismiyle yüzlerce gönüllüden oluşan bir dernek. Her ay düzenli olarak 2 köy okulu ve bir bölge yatılı ilköğretim okuluna gidip bilim, sanat ve edebiyat gibi çeşitli alanlarla öğretim görevlileri tarafından hazırlanan atölyeler düzenleyip sunum yapıyorlar. Şu ana kadar 61 ile giden genç gönüllüler daha gidecek çok yolları olduğuna inanıyor.

Amerikalıları ayağa kaldırdım

Amerika'da yaşayan Türk gitarist Celil Refik Kaya, kazandığı yarışmalarla göğsümüzü kabartıyor. Gitar dışında ud ve rebab da çalan Kaya, bestelediği Türk müziği eserlerini Amerikalılara sunuyor. Kaya, “Çalışmalarım insanların müziğimize aşina olabilmesi için çok önemli” diyor.

Doğadan değil kendimizden kaçıyoruz

Şehir hayatını bahane edip doğadan uzaklaşıyoruz. Dr. Özgür Bolat, bu konuya farklı bir pencereden bakıyor. Bolat, doğada iç sesimizi duymaya başladığımızı ve kendimizle barışık değilsek bu sesten korkup doğadan kaçtığımızı söylüyor.

Osmanlı erkek nufüsunu saydı

Milyonlarca Türk vatandaşı soylarının nereye dayandığını öğrenmek için e-devlet sistemine girdi. Sonuçlar ise tam bir fiyaskoydu. 1830'ların öncesinin yer almadığı kayıtlarda sadece 1900'lü yıllardan sonra vefat eden yakınlarımıza ait bilgiler var. Osmanlı Arşivleri Daire Başkanı Önder Bayır ise "Bizde de 1830'lardan öncesi yok o kayıtlarda da sadece erkekler ve gayrimüslüm var" diyor.

Alternatif enerjiye mecburuz

Doç. Dr. Ayşe Bayrakçeken Yurtcan, nanomalzemeler aracılığıyla geliştirdiği yakıt pili sayesinde elektrikli araçlar kendi elektriğini üretecek. Benzinli araçlar yüzünden fosil yakıtların tükenme sorunuyla karşı karşıya olduğumuzu dile getiren Yurtcan, “Güneş, rüzgar gibi alternatif enerji üretimi çok önemli. Dünyanın geleceği için alternatif enerji üretimi yapmak zorundayız” diyor.

Puşideye tarihi kaydettik

İstanbul'daki türbelerde bulunan Osmanlı Hanedanı’na ait sanduka puşideleri, İstanbul Beylerbeyi Sabancı Olgunlaşma Enstitüsü tarafından aslına uygun olarak yeniden yapılıyor. Hanedan türbelerinin yıllarca kapalı ve bakımsız kaldığını söyleyen enstitü müdür yardımcılarından İlkay Belibağlı, "Hanedanla bağımızı puşidelerle onarıyoruz" diyor.

El salla uzaydan seni görüyorum

Aslında hepimizin bir açıdan kör olduğumuzu ya da uzaya çıkan bir astronotun yeryüzündeki bir kamyonu görebildiğini söyleseler ne düşünürdünüz? Popüler bilim alanında yaptığı çalışmalarla adından söz ettiren gazeteci Ürün Dirier, gözün serüvenini bilimsel terimlere boğmadan ve ufkunuzu açan bir dille anlatmayı başarıyor.

Nayır! Nolamaz! 70 yıllık emeğim var!

Bir dönem Yeşilçam filmlerinin aranan ismi Eşref Kolçak, 20 yıldır hiç kimsenin kendisine rol teklif etmediğini söylüyor. "Onlar suflörle çalışmaya alışmışlar, ezber yapamazlar. Onlar eski oynuyor" gibi eleştirilere maruz kaldığını belirten Kolçak, oyunculuğun eskisi gibi bir kavramın olamayacağını ifade ediyor.

Kokusuyla baş döndüren lezzet: Oh la la Beatrice

Beyoğlu'nda 10 yılı aşkın süredir aynı yerinde hizmet veren J’adore Chocolatier, kendi küçük ama müdavimleri oldukça büyük bir mekân. İstiklal'de gizlenmiş bir masal evini andıran J’adore Chocolatier, Oh la la Beatrice isimli tatlısıyla adeta baş döndürüyor.

Soğuk gecenin lezzet bekçileri

Sokakların vazgeçilmezleri, gece her yer kapanınca ortaya çıkan seyyar satıcılar. Kiminin pişirdiği köftelerle sokakta ayaküstü karnımızı doyururken kiminin kestanesi eşliğinde İstiklal Caddesi'nde yürüyoruz. Ama hiçbirinin hikayesini bilmiyoruz. İşte onlardan biri olan 17 yaşındaki midyeci Nesim Çeri, “Bu saatten sonra babamı çalıştırmak bana yakışmaz. Ben hemçalışırım hem de okurum” diyor.

Kent karakterimiz yok oldu

İstanbul’daki yapıların estetiğinden sorumlu olan belediyelerin yetki alanları daha da genişledi. Çirkin konutların inşa edilmesinde şehir plancılarından tutun da inşaat işçisine kadar herkesin sorumlu olduğunu söyleyen Prof.Dr. Hüseyin Murat Çelik, “Her kentin kendine özgü bir karakteri vardır ancak bu bizde kalmadı. Aksaray da Diyarbakır da İstanbul da birbirinin aynısı. Biz pahalılığı ve rüküşlüğü zenginlik zannediyoruz” diye konuşuyor.

Keçiboynuzuyla sağlıklı ve lezzetli tarifler

İçeriğindeki vitamin ve minareller sayesinde son günlerde oldukça popüler olan keçiboynuzu, sağlımız açısından oldukça faydalı bir bitki. Biz de bugün harnup ile yapılabilecek lezzetli tarifler verelim istedik.

Müze gezmeyenopera sevemez

Opera sanatçısı ve ressam Suat Arıkan, ömrünü opera sanatına adamış. Türkiye'deki operanın bizim kültürümüze ait olmadığı yönündeki algıların yersiz olduğunu söyleyen Arıkan, "Futbol da bize ait değil ama kimse futbol ile ilgilenmekten vazgeçmiyor" ifadelerini kullanıyor.

Caz havasıİstanbul'usarıyor

Cemal Reşit Rey Konser Salonu, gelenekselleşen “CRR Caz Şubatı” programının beşincisinde caz müziğinin usta sanatçılarını ağırlayacak. Programda Aziza Mustafa Zadeh, Marcel Khalife, Rabih Abou-Khalil, Tarek Yamani, Trio Joubran ve Anouar Brahem yer alıyor.

Nefret ettiğin sensin

Hepimiz geldiğimiz soyla gurur duyarız. Nereden geldiğimiz bizim için bir onur meselesidir ve çok kolay bir şekilde bizden olmayanı suçlarız. Ancak DNA testleri ve e-devlet’in son hizmeti ‘soyağacı’ gösteriyor kiaslında nefret ettiğimiz kendimiz olabiliriz.

Turgut sevenleriyle buluşuyor

Türk Rock müziğinin kadın yorumcularından Fatma Turgut, sevilen şarkılarını bugün Palladium AVM’de seslendirecek.

Çizgide 40 yıl

İlk çalışması 1978 yılında Yeni Devir gazetesinde yayınlanan Hasan Aycın, çizgide 40. yılını geride bıraktı. Edebiyat dünyasındaki birçok yazar ve dergide imzası bulunan Aycın, “Çizgide en esaslı dersi annemden aldım” diyor.

Saray'ın saatçisi

Topkapı ve Dolmabahçe Saraylarındaki eski ve kıymetli saatler Recep Gürgen'e emanet. Abdülhamid Han'ın Almanya'dan getirttiği ustanın torunlarından işi öğrenen Gürgen, "Abdülhamid'e hizmet ediyor gibiyim" diyor.

Toplumsal uyuma ihtiyacımız var

Marmara Üniversitesi Kent Sorunları ve Yerel Yönetimler Araştırma ve Uygulama Merkezi (KEYEM) tarafından gerçekleştirilen ''İmtizac: Ayrışma-dan Uyuma'' isimli 4 ayrı çalışmanın sonucu. Serginin mültecilere karşı toplumda var olan tutumu gözler önüne serdiğini söyleyen Keyem Müdürü Yrd. Doç. Dr. Yasemin Çakırer Özservet, "Çalışmalar detaylı okunursa toplumsal uyuma ihtiyacımız olduğu görülecek" diyor.

Son hükümdarı yakından tanıyın

Vahdettin Engin tarafından kaleme alınan "Bir Devrin Son Sultanı II.Abdülhamid" adlı kitap, Yeditepe Yayınevi arasından okurla buluştu.

Jet hızıylaprofesör oluyorlar

Biyografisi, yapıtları akademik çalışmalarını yazmaya sayfaların yetmediği ülkemizin ilk Bizans Tarihi uzmanı Semavi Eyice, II. Dünya Savaşı sırasında Almanya'da bulunduğu yılları anlattı. Eyice, "1944'te Berlin Üniversitesi'nde beş öğrenciyle mum ışığında ders yapardık" diyor.

Fata Teyzedur öyle!

Dünyanın farklı yerlerinde fotoğraflar çeken Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın, Bosnalı Fata teyzeyi unutamadığını söylüyor. Aydın, "Bahçesindeki son armudu bize veren teyzemizi iki yıl sonra tekrar ziyaret ederek fotoğrafını çektim" diyor.

Bu tantuni parmak yedirir

Karaköy'de 16 yıldır hizmet veren Beşaltı Kirvem Tantuni ve Künefe, İstanbul'da en lezzetli tantuni yiyebileceğiniz mekanların başında geliyor. Taze haşlanmış et, domates, soğan ve maydanoz ile harmanlanıp turşu ve yeşillikle servis ediliyor. Böylesi bir lezzeti ancak Mersin'de bulabilirsiniz.

Çemberlitaş’a berber girdi şair çıktı

Şair Nurettin Durman uzun yıllar Beylerbeyi’nde meşhur küçük bir berber dükkânı işletiyordu. Hatta İsmet Özel, Cahit Zarifoğlu gibi birçok ünlü şair ve yazarın da berberiydi.

Çamurlu sahalarayıllarımı verdim

Beşiktaş'ın Şampiyonlar Ligi'nde Bayern Münih'le oynayacağı maçı, spor spikeri Semahat Özdoğan'ın sunacağı yönünde çıkan haberler herkeste büyük merak uyandırdı. Gerek taraftarlar gerekse kadınlardan her gün mesajlar aldığını söyleyen Özdoğan, "Sesimi o kadar merak ediyorlar ki 'N'olur bir ses ver abla!' yazanlar da oluyor 'Come to Beşiktaş' diyen de. Erkekler maç esnasında kadınsı tepkiler vereceğimi düşünüyorlar" diyor.

İnstagram dizisi başlıyor

Dünya’nın ilk instagram korku dizisi Eşik’in ilk bölümü 9 Şubat Cuma günü saat 21.00’da izleyicilerle buluşacak. Başrollerini Erkan Çelik ve Gizem Nur Doğa’nın paylaştığı ‘Eşik’ isimli dizi, instagram sayfası üzerinden 59 saniyelik bölümler şeklinde paylaşılacak.

Yerli ve millinin ayak sesiyiz

Türkiye'de ilk kez bir vakıf kuruluşu tiyatro prodüksiyonu ve akademik düzeyde tiyatro eğitimi için kolları sıvadı. Dünya ile yarışacak yerli ve milli bir Türk tiyatrosu hedefine odaklanan vakfın kurucuları, oyun sahnelemenin yanı sıra tiyatro sanatının her yönüne hakim gençler yetiştirmek istediklerini söylüyor.

İspanyol rüzgarı esecek

Güçlü sesi ve yorumuyla dikkat çeken İspanyol şarkıcı Sílvia Pérez Cruz, İş Sanat sahnesine konuk oluyor.

Müslüman birinenasıl aşık olursun

Hindu Kraliçe Padmini ve Müslüman hükümdar arasında geçenleri anlatan Bollywood yapımı film protestolara neden oldu. Filmin gösteriminin ardından Müslümanlara yönelik linç olayları arttı. Kraliçenin ait olduğu Rajput Kastı üyelerinin eylemleri şiddete dönüştü.

Şam özlemi Fatih'te diniyor

Bir yıl önce Fatih'te açılan Şam Kahvesi, Arap ezgileri ve kahve kokusunun harmanlandığı kutu gibi bir yer. Küçük olmasına takılmayın. Çünkü menüsü oldukça geniş. Günün her saatine uygun lezzetlerin bulunduğu mekan İstanbul'da Şam'ı özleyenleri ağırlıyor.

+

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
Yenisafak.com bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.