Hollywood'dan nefret ediyorum

"American History X" Türkçe olarak, "Geçmişin Gölgesinde" adıyla tanıdığımız unutulmaz filmin yönetmeni Tony Kaye, Malatya Film Festivaline katılmak için Türkiye'ye geldi. Bir İngiliz yönetmen olarak Amerikan film endüstrisinden nefret ettiğini belirten Kaye, yeni projelerinde bağımsız çalışmayı düşündüğünü söyledi.

Kültür sohbetlerininyeni adresi

İsmini Mardin’de bulunan taş evlerin altındaki geçitlerden alan Abbara Kahve, Üsküdar’da iki yıldır hizmet veren bir mekân. Türk kahvesinin özenle hazırlanıp ikram edildiği bu mekân aslında kültür sanat etkinliklerinin gerçekleştiği bir yer.

Müzik parmak uçlarında

Def Rap adlı grup, işitme engellilerin müzikle arasını iyi tutmayı hedefliyor. Gruba destek veren ünlü Rapçi Fuat Ergin, "Arkadaşlarımız müziği duymuyor ama içlerinde hissediyorlar" diyor.

Z Kuşağı maymun iştahlı

Teknolojyle iç içe büyüyen Z Kuşağı, sosyal medya kanallarında en çok Youtube’da vakit geçiriyor. Bu kuşağın hayli kalabalık olduğunu söyleyen Sosyal Medya Uzmanı Alaattin Çağıl, “Bu kuşak, kimi çok severse onu fenomen yapacak güce sahip. Z Kuşağı’nın isteklerini göz önüne alarak eğlenceli ve komik içerik üreten Youtuberlar çok kısa sürede fenomen olabilir” diyor.

Ayla'ya yeşilbattaniyedenkaban diktim

Vizyona girdiği günden bu yana seyircinin yoğun ilgisiyle karşılaşan "Ayla"nın gerçek hikayesini Gazi M. Ziya Öztürk ile konuştuk. Ayla'yı asıl bulan askerin Yüzbaşı Süleyman Polat olduğunu belirten Öztürk, "Birliğin maskotu gibiydi. Ona yeşil battaniyeden bir kaban yaptım. Onu sağlıklı şekilde büyütmeye çalıştık" diyor.

Alışveriş yap iyiliğe destek ol

Satışa sunulan ürünlerden elde edilen gelirin tamamının ihtiyaç sahiplerine ulaştırıldığı "Üsküdar Dükkanı" kapılarını açtı. "İyi ki Üsküdar Var" platformunun çabalarıyla hayata geçirilen bu dükkanda alışverip yaparken iyiliğe vesile oluyorsunuz.

Evde peynir yapmanın tüyoları

Kahvaltı ve çay sofralarını süsleyen peynirleri evde yapmak bugünlerde oldukça popüler. Biz de doğru ve lezzetli peyniri yapmanın tüyolarını sizler için yazdık. Ayrıca peynirle yapabileceğiniz lezzetli tarifleri de sizler için derledik.

Sorgulayan sinemayı seviyorum

Bu yıl yedincisi düzenlenen Malatya Uluslararası Film Festivali'nin ulusal uzun metraj yarışmasında jüri başkanı olan Hülya Koçyiğit, sinemanın sorgulayıcı yönünü sevdiğini söyleyerek "Sinema dilini eğitimin bir parçası olarak görüyorum" diyor.

Çarpıkkentleşmeden hepimizsorumluyuz

Bilgi Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Uğur Tanyeli , "İstanbul'daki çarpık kentleşmeden iktidar, yerel yönetimler, mimarlar ve vatandaşlar dahil herkes suçlu" diyor.

Hep ışığa yürüyenbir dehanın öyküsü

Mimari deha Koca Sinan'ın hayatı 'Mimarların Piri: Sinan' adlı belgesele konu oldu. Bülent Günal ve Mesut Gengeç tarafından hazırlanan belgesel, Sinan'ın hayat öyküsünü anlattığı otobiyografik kitabı "Tezkiretü-l Bünyan"dan yola çıkılarak hazırlandı. Sinan'ın kitabın ilk nüshasına kendi el yazısıyla aldığı notlar özel izinle ilk kez bu belgeselde kullanıldı. Günal, "Yönü hep ışığa doğru olan Sinan'ın öyküsünü anlattık" diyor.

Kültür ve eğlencenin adresi Sáo Paulo

Futbol ülkesi olarak bilinen Brezilya’da sadece spor değil kültür, eğlence ve iş turizminin de gelişmiş olduğunun en büyük kanıtı Sáo Paulo eyaleti. Vize almadan sadece pasaportunuzla seyahat edebileceğiniz bu okyanus şehrinde müzelerden yemeklere birçok yeniliği keşfedeceksiniz.

Bu pazarda para geçmez

Tophane'de bulunan Beyazıd-ı Cedid Camii Derneği, her Cumartesi günü ihtiyaç sahibi aileler için ücretsiz sebze meyve dağıtımı yapıyor. 'Bu pazarda para geçmez' sloganlarının yankılandığı cami sokağında yediden yetmişe herkes taşın altına elini koyuyor. İhtiyaç sahibi aileler için bu hareketi başlattıklarını belirten dernek başkanı Refik Yavuz, "Çevre ilçelerden de hayır pazarımıza gelenler oluyor. Kimseyi geri çevirmiyoruz" diyor.

Afgan lezzeti için Zeytinburnu'na buyrun

Özbek pilavı yediniz mi? Peki Şiryak dondurması? Bir hafta sonu yeni lezzetler keşfetmek için Zeytinburnu’nun Yenidoğan Mahallesi’ne gidin ve ara sokaklarında yükselen kokuları takip edin.

Kızı için yaptığı tarifler kitap oldu

Yemek fotoğrafçısı ve ‘Bade’nin Şekeri’ blogunun yazarı Sıla Baki Alkan, tip bir diyabet hastası kızı için yaptığı unsuz, şekersiz, glutensiz ve tahılsız tariflerini ‘Özel Beslenenler İçin Tarifler’ isimli kitapta topladı. Alkan, tatlısından tuzlusuna kadar 110 farklı lezzeti okurun beğenisine sunuyor.

Vicdanımızı edebiyata borçluyuz

Kore edebiyatının ünlü yazarlarından Ch’oe Yun, eserlerinde Kore tarihinin perde arkasında kalmış insani dramları ve baskıları kadını merkeze alarak lirik bir üslupla anlatıyor. Edebiyat var oldukça insanların daha insancıl olacağına inandığını söyleyen yazar, “Vicdanımızı edebiyata borçluyuz”diyor.

‘Üç bin LiKE’akimse domates vermiyor

Mutfak tezgahından sosyal medya fenomenliğe uzanan hikayesini “İyiyim Oturuyorum” kitabında kaleme alan Ceylan Taş,“Kapımın önünde şahane bir pazar var, ama kimse çıkıp 'Son postun üç bin like almış, al sana beş kilo domates,' demedi. Şaka bir yana, yarın bir gün bir toz bulutu olup havaya karışmayacağından emin olamadığın şeylere basıp yükselmek akıl işi değil” diyor.

Zeid sanatcamiasınıkarıştırdı

İlk kadın ressamlarımızdan olan Fahrelnissa Zeid'in hayatını anlatan belgesel sanat dünyasını karıştırdı. Filmin hatalı olduğunu söyleyen Burcu Pelvanoğlu'na karşılık yapımcı Zuhal Demirarslan ve danışman Yahşi Baraz "Türk sanatı baltalanıyor" diyor.

Üstad'ı evimizdesakladık

Gazeteci yazar Üstün İnanç, kendini yakın çevresinde bulunduğu Üstad Necip Fazıl'ı bir yazısından dolayı ceza aldığında evinde saklamış. İnanç o günleri şöyle anlatıyor: "Üstad'ı gördük, kafam dedi karma karışık. Basın affı çıkana kadar bizde saklanın dedik ve 1-2 ay bizde kaldı."

Hasat bittiişçilermezunoldu

Konya'da bir patates tarlasındaki işçilerin kovalarını havaya attıkları an, geçtiğimiz hafta sosyal medyada en çok paylaşılan kare oldu. Hasat döneminin bitişini mezuniyet havasında kutlayan işçileri çeken Serdar Geyik, "Yorucu bir hasat zamanı sonrası herkes evine dönüp ailesine kavuşacağı için çok mutlu oldu. Yetişkinlerden çok özellikle çocuklar çok sevindi. Çünkü her yıl yüz binlerce insan evinden barkından ayrılıp zor şartlar altında çalışıyor" diyor.

Cenazesine 12 kişi katılmış

Uçakla Avrupa'ya giden ve Tuna Nehri kıyında kahve içip yurda dönen Vecihi Hürkuş, havacılık tarihimizin en önemli isimlerinden biri. Hürkuş'un günlükleri üzerine araştırmalar yapan Bahadır Gürer, "En büyük ideali sivil havacılığın kurulmasıydı. Vecihi Bey’in ömrü mücadeleyle geçti. Yaptığı onca şeye rağmen, 1969 yılında vefat ettiğinde, cenazesinde sadece 12 kişi vardı" diyor.

Sofranın baştacı soğan

İçinde bolca potasyum ve kalsiyum bulunduran soğan, doğal bir antibiyotik. Mide rahatsızlıklarından detoksa kadar birçok farklı maksatla kullanılan soğan, yemeklerin de vazgeçilmez parçası. Bu yüzden soğanla yapılan birkaç yemek tarifi beğenize sunuyoruz.

Çok cam sildim çok okudum

30 yıldır kitapçılık yapan Ahmet Koyutürk, dükkanına gelip camları silen ve karşılığında kitap alan biri sayesinde sosya medyanın ilgi odağı oldu. 15 dakikalık ünlü olma hakkını kullandığını belirten Şirinevler Kitabevi’nin sahibi Koyutürk, “İnsan sosyal medyaya kendini kaptırmamalı ve her zaman amatör kalabilmeli. Sanal dünyanın insanı hasta eden bir tarafı var” diyor.

Müzik kalbi güçlendirir

"Gidiyorum" albümünden sonra "Son Dakika" adlı single çalışmasıyla müzikseverlerle buluşan Hakan Kahraman, müziğin yaradılışımızı anlamamız için iyi bir araç olduğunu söylüyor. Kahraman, "Müzik, bazen insanı olduğu ortamdan ve şartlardan uçurup kalbine yoğunlaştır. Kalbi güçlendirir" diye konuşuyor.

Yunus Emre'den nasiplenmeliyiz

TRT1 ekranlarında yayınlan Yalaza dizisinin doktor Uğur’u Ünal Zorer, şimdilerde tiyatro sahnesinde Yunus Emre’yi canlandırmak için hazırlanıyor. Yunus Emre’nin her döneme sözleriyle etki ettiğini söyleyen Zorer, “Bu rolü kabul ederek Yunus Emre’den kendi hayatıma bir şeyler katmak istedim. Sabrın ve metanetin manasını Yunus Emre sayesinde daha iyi kavradım, diğer vasıflarından da nasiplenebilmeliyiz” diyor.

Çocuklarınsesini duyun!

Açlığın ve savaşların hüküm sürdüğü Suriye ve Somali'de gönüllü olarak görev yapan sağlık çalışanları, yaraları sarmaya çalışıyor. Açlık ve yoksulluktan en çok çocukların etkilendiğini söyleyen sağlık gönüllüleri dünyaya yardım çağrısı yapıyor.

Tablo gibi bir şehir: Amsterdam

İrili ufaklı kanallar, sanat kokan sokaklar, tablolara konu olan evler, müzeler, kafeteryalar...

Son sözü: İnsanlara faydalı olun

Büyük İslam alimlerinden Ali Ulvi Kurucu'nun kızı Sare Kurucu babasının peçete ve takvim kağıtlarına aldığı notları annesinin toplayıp sakladığını söylüyor. Kurucu, babasının vefatından önce en son yazdığı notta "İnsanların en hayırlısı insanlara faydalı olandır" sözü olduğunu söylüyor.

Jackson hayranı imam Ortadoğu'yu karıştırdı

Uluslararası Boğaziçi Film Festivali'nde sinemaseverlerle buluşacak olan “Sheikh Jackson” filmi, Micheal Jackson hayranı bir imamın kimlik bunalımını konu ediniyor. Festivalde ilk kez gösterilecek film, Ortadoğu'da büyük tartışmalara neden olurken filme Türkiye'den nasıl tepkilerin geleceği ise merak konusu.

Doğayı korumakibadettir

İslam ve çevre üzerine araştırmalar yapan Yrd.Doç.Dr. Tarık Masud Quadir, Batı'nın çevrecilik faaliyetlerinde maddeyi merkeze alan materyalizm anlayışıyla hareket ettiğini söylüyor. Quadir, "Müslümanlar da doğaya bu şekilde yaklaşmaya başladı ve bu alandaki motivasyonları kırıldı.Günümüzde insanla doğa arasına modern teknoloji girdi ve bu insanı doğadan kopardı, tevhid inancını zayıflattı" diyor.

İstanbul manzaramı binalar kapatıyor

İstanbul temalı resimleriyle Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü'nün sahibi olan Selahattin Kara İstanbul'un eski güzelliklerini tuvaline aktarıyor. Kara, "Artık manzaramı yüksek binalar kapatıyor" diyerek çirkin kentleşmeyi eleştiriyor.

Cumhuriyet’i hep birlikte kurduk

Bu yıl 94. yılını kutladığımız 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı için Külliye'de verilen resepsiyonunda son birkaç yıldır tüm Türkiye buluşuyor. Bugünkü buluşmaya doğum yapan keçisini sırtında taşıyan Rizeli Heidi, otobüs koltukları kirlenmesin diye ayakta yolculuk yapan Zonguldaklı maden işçileri, Bursa’da hamile eşi için meyve kopardığı ağaca parasını asan minibüs şoförü Soner Kaya gibi isimler renk katacak.

Aşkartık parmakların ucunda

Kore Cumhuriyeti’nden Prof. Dr. Park Yanggeun ve araştırmacı yazar Park Sangwoo, Türk ve Kore kültürleri üzerine araştırmalar yapıyor. Aşkta bir cevap olmadığı için her edebiyatçının sürekli bu konuyu yazdığını belirten Sangwoo, “Artık görüşmeyi, konuşmayı, ayrılmayı tek tuşla yapıyoruz. Aşk artık parmakların ucunda. Çağdaşımız tüketim toplumu aşkı da fast-food olarak görüyor” diyor.

+

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
Yenisafak.com bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.