Okumayı sevdiren kitaplar

Türkiye'nin en çok okunan çocuk kitabı yazarları Şermin Yaşar, Zeynep Sevde, Mavisel Yener, Fatih Dikmen ve Aytül Akal onlara okuma sevgisi kazandıran kitapları anlattı. Sonuçta anlıyoruz ki iyi bir okur ta küçükken yetişiyor.

Matematik bize vız gelir

Okulların açılmasıyla ders kaygısı, sınav korkusu dönemi de başlıyor. Özellikle okula yeni başlayacak çocuklar için hayat kurtarıcı yöntemlerden biri de drama eğitimi. Drama ile matematik bile kolaylaşırken, çocuklar hayal gücüyle çok farklı bir dünyaya adım atıyor.

Savaşduygularıyok ediyor

1945 yılında Amerika’nın Japonya’daki 150 bin kişilik Hiroşima kentine attığı atom bombası 140 bin insanla birlikte birçok bitki ve hayvanın canını aldı. Nükleer felaketten sağ kurtulan Sadae Kasaoka bugün 84 yaşında. Kasaoka o günle ilgili olarak şunu söylüyor: “Annemden geriye bir poşet içindeki kemik ve saçlar kaldı.”

Kar serçeleri iş başında

Savaş ve yoksulluk gibi sebeplerle farklı ülkelerden Türkiye'ye göç eden kadınlar, "Kar Serçesi" projesiyle el işi ürünler üretip aynı zamanda bunların satışını gerçekleştiriyor. Kendi işlerini kurarak çocuklarına iyi bir gelecek hazırlamak isteyen bu kadınlar, yarım kalmış hayallerini Türkiye'de tamamlıyor.

Annem en iyisini bilir

Anneler her zaman her şeyin en iyisini bilir! Çünkü onlar geleceğin büyük insanlarını yetiştirmek için canlarını dişine takarcasına savaşıyorlar. Biz de tüm annelere kolaylık sağlayacak okul alışveriş listesini onlarla birlikte hazırladık.

İyi esnaf iyi komşu

Osmanlı'dan miras kalan Ahi kültürü Fatih, Çengelköy, Balat gibi tarihi semtlerde yaşamaya devam ediyor. Ciltçilik sanatının son temsilcilerinden 64 yaşındaki Muzaffer Karaca, "Ahilik ocağı emanettir, söndürmeyelim. Gelen bazı işleri gençlere gönderiyorum, böylece onlar da ustalaşıyor. Gençlerden yeni ustalar yetiştirmelerini bekliyorum" diyor.

Türkiye’yilezzetindenyakaladım

Çinli aktör, şarkıcı ve çok izlenen 'Baba Nereye?' programının başrol oyuncusu Will Liu, Türkiye'ye geldi. "Bize gösterilen Türkiye'nin imajı kötüydü. Ama ben geldim ve son derece heyecanlı bir ülkede olduğumu anladım" diyen Liu, sokaktaki Maraş dondurması satışlarından ilham alarak bir arkadaşının şarkı bile yazdığını söylüyor.

Asma yaprağının saklı lezzetleri

Hem meyvesi hem yapraklarıyla hayatımıza vazgeçilmez lezzetler katan asma bitkisinin anavatanı Kafkasya olsa da binlerce yıldır Anadolu topraklarında yetişiyor. Meyvesi ve yaprağı çeşit çeşit yemeklerin malzemese listesinde yer alıyor. Asma yapraklarını kışın nasıl muhafaza edebileceğini anlattığımız bu hafta bir de Çorum ve Kayseri yöresinden tarifler verdik.

Dünyanın derdi porselende

Sakıp Sabancı Müzesi’nde açılan “Ai Weiwei Porselene Dair” sergisini Çinli muhalif sanatçı Ai Weiwei ile birlikte gezdik. Sanatçı eserlerini yaparken geçmişten ilham aldığını söylüyor. Sanatçı 100’ün üzerindeki eseriyle tarihin farklı dönemlerine ziyaretçileri yolculuğa çıkarıyor. Göçmenlerin hikayesinden, Çin’deki depreme ya da Gazze’de bir hayvanat bahçesindeki drama gezerken şahit olabilirsiniz.

Misyonerliğegöz yumulmuş

Bursa Amerikan Koleji, 1928 yılında Türk kız öğencilerinin Hristiyanlaştırılması faaliyetleriyle gündeme gelmiş ve okul kapatılmıştı. Yaptığı araştırmalarda o dönemde Milli Eğitim Bakanlığı'nın bu faaliyetlere izin verdiğini gözler önüne seren Dr. Ahmet Uçar, “Türkiye Amerika'yla çatışmamak ve ilişkilerini dostane bir şekilde sürdürmek için misyonerliğe göz yummuş” diyor.

Malezya'dan Türkiye'ye egzotik lezzetler

Malezya'nın birbirinden ilginç egzotik lezzetlerini artık Türkiye'de bulmak mümkün. 36 farklı ülkeden yetişen her çeşit meyveyi 12 ay boyunca Türkiye’ye getiren Verita, şimdi de Jackfruit, Yıldız Meyvesi, Pitaya, Mangosten gibi meyveleri farklı lezzetleri denemekten keyif alanlara sunuyor.

Ahmed Mithat'ın gelini soy ağaçlarını çıkardı

Ahmet Mithat Efendi'nin torununun gelini 90 yaşındaki Terhan Ulusoy uzun bir araştırmanın sonucunda ailenin soy ağacını çıkardı. Ahmet Mithat Efendi'nin yalısında ailenin hatıralarını günümüze taşıyan Ulusoy, "Ahmet Mithat'tan geriye bir tek masa kalmıştı" diyor.

Osmanlı kadınlarındanİstanbul'a miras

SALT’ın yeni sergisi “İşveren” kapsamında 15-20. yüzyıl arasında kadınlar tarafından inşa ettirilen yapıların haritası çıkarıldı. Cami, külliye, çeşme, hamam gibi 155 yapıyı tespit edip haritalandıran araştırmacı Firuzan Melike Sümertaş, “Bu çalışma bize iktidarın aslında kadın erkek ayırmadığını, kadının başka rollerinin olduğunu da gösteriyor. Kadınlar hayır yapıp, kentleşmede büyük rol oynamış” diyor.

Bienalden ilk Boncuk ayrıldı

Çinli sanatçı Xiao Yu, 15'inci İstanbul Bienali'nin en dikkat çeken çalışmalarından birine imza attı. Yu, Ground (Zemin) isimli süreli performansında Gümüşdere'de çiftliği bulunan İbrahim Yavuz'un eşeğini kullandı. Bienal ekibi tarafından Boncuk adı verilen eşek, İstanbul Modern'de sergi alanını sürdü ve performansını tamamlayıp çiftliğine döndü. Videosunu bienal boyunca İstanbul Modern'de izleyebilirsiniz.

Tostlarmahallenin bekçisinde

Mutfaklarımızdan hiçbir zaman eksik olmayan tost son günlerde popüler bir lezzet haline geldi. Türkiye'nin farklı yerlerinde tost akımıya alternatif bir lezzet olmaktan çıktı. 6 ay önce Balat'ta açılan 'Tostçu Fikr-et' de semtin tostçusu olmuş. Sahibi de semtin emekli bekçisi.

Geldi festival mevsimi

Eski kitapların başlattığı festival mevsimi İstanbul'u kuşatmaya hazır. Sihirden karikatüre birçok alanda etkinlik kitap, kültür ve sanat meraklılarını bekliyor.

Kış hazırlıklarının vazgeçilmezi domates

Türkiye'nin dört bir yanında ev kadınlarının mutfaklarında hummalı bir kış hazırlığı telaşı var. Tarhanlar kurutuluyor, taze fasulyeler şişeleniyor, reçeller kaynatılıyor... Bu hazırlıkların en vazgeçilmezi ise hiç şüphesiz domates. Menemene ve yemeklere sos için kimi kaynatırken kimi kurutarak muhafaza ediyor.

Komşu aidiyeti besler

Eski mahallede bazı değerleri çoktan kaybettik. Nostaljik birer hatıra olarak hafızalarda kaldı. Şimdi yeni siteler, güvenlikli, birbirinden ayrılmış, steril evlerde yaşıyoruz. 'Mahalle' kitabının yazarı Doç. Dr. İmre Özbek Eren eskisi gibi çok sık görüşmesek de hala mahalle denince aklımıza ilk komşuluğun geldiğini söylüyor.

Erkeklik tartışmaya açıldı

Sanatçı Ahmet Polat'ın fotoğraf ve videolardan oluşan "The Myth of Men – Erkeğin Miti" sergisi erkeklik ve toplumda erkek olma kavramını sosyolojik ve psikolojik yönleriyle inceliyor. Polat, "Bugüne kadar erkekler kendilerinin dışındaki her şeyi araştırmış ama erkeklik kavramı ele alınmamış. Biz erkekliği tartışmaya açıyoruz" diyor.

Tarikatların görevi İslâmı sevdirmek

1950'lerin sanat dünyasında fırtına gibi esen Tosun Bekir Bayraktaroğlu, namı diğer Tosun Baba, yıllardır Amerika’da İslâm’ı anlatıyor. Hakiki ve sahte tarikatlar olduğuna değinen Tosun Baba, “Nasıl ki İslam doğuşundan beri aynı kaldıysa yüzlerce senedir aynı kalan tarikatlar da var. Tarikatlar hakiki İslamı, İslam adabını, yumuşak, insani İslamı, şiiriyle, musikisiyle güzelleştirerek insanlara tebliğ etmeye çalıştı diyor.

Sonsuz Yol karanlıkta çıktı

Coşkun Karademir İranlı sanatçı Mahsa Vahdat ile Mevlana ve Yunus Emre şiirlerini seslendirdi. Endless Path albümünü Norveç'in başkenti Oslo'daki neredeyse hiç ışık almayan Emanuel Vigeland Müzesi'nde kaydeden Karademir, "Bu albüm nefsimizi, kişiliğimizi terbiye etti" diyor.

Komşu aidiyeti besler

Eski mahallede bazı değerleri çoktan kaybettik. Nostaljik birer hatıra olarak hafızalarda kaldı. Şimdi yeni siteler, güvenlikli, birbirinden ayrılmış, steril evlerde yaşıyoruz. 'Mahalle' kitabının yazarı Doç. Dr. İmre Özbek Eren eskisi gibi çok sık görüşmesek de hala mahalle denince aklımıza ilk komşuluğun geldiğini söylüyor.

İsrafa karşı Türk çözümü

Sabancı Üniversitesi Nanoteknoloji Araştırma ve Uygulama Merkezi'nden Hayriye Ünal ve ekibi büyük bir buluşa imza attı. Nanoteknoloji ile ürettikleri yeni ambalaj, gıdaların raf ömrünü ciddi oranda uzatıyor. İçinde Anadolu'da rezevrleri oldukça fazla olan kil bulunan nanoteknolojik ambalaj gıdaları kilin yalıtkanlık özelliğinden yararlanarak uzun süre koruyabiliyor.

Midyede yerli olma zamanı geldi

Midye tüketiminin oldukça yüksek olduğu ülkemizde ne yazık ki üretim yok denecek kadar az. Yurt dışından ithal ettiğimiz midyeyi ülkemizde yetiştirebilir hale getiren Nora Su Ürünleri sahibi Hayrettin Savur, "Bandırma'da kurduğumuz tesisle yılda 200 ton midye üretmeye başladık. Amacımız midyede dışa bağımlılığı ortadan kaldırmak" diyor.

Devrim Davamızoldu

Milli Türk Talebe Birliği Kayseri öğrenci teşkilatında bir grup mühendis bir araya gelerek yerli elektrikli otomobil üretti. 'Dava' ismini verdikleri otomobil TÜBİTAK'ın Alternatif Enerjili Araçlar yarışmasında da tasarım alanında birinci oldu. Takım kaptanı Gürkan Emecen "Aracı tamamını kendimiz ürettik. Devrim ile yarım bıraktığımızı Dava ile tamamlayabiliriz" diyor.

Perde yeni oyunlarla açılıyor

Yönetmen ve oyuncu Kemal Başar'ın sanat yönetmenliğini yaptığı Tiyatro Keyfi 2017-18 tiyatro sezonuna iki yeni eser ve iki galayla giriyor.

Komşu aidiyeti besler

Eski mahallede bazı değerleri çoktan kaybettik. Nostaljik birer hatıra olarak hafızalarda kaldı. Şimdi yeni siteler, güvenlikli, birbirinden ayrılmış, steril evlerde yaşıyoruz. 'Mahalle' kitabının yazarı Doç. Dr. İmre Özbek Eren eskisi gibi çok sık görüşmesek de hala mahalle denince aklımıza ilk komşuluğun geldiğini söylüyor.

Kültürel etkinlikler arttı kalite düştü

Yazar Alim Kahraman geçen yıl vefat eden Orhan Okay’la yaptığı İstanbul sokaklarındaki yolculukları anlattı. Bu gezilerde sık sık İstanbul’un kültür sanat etkinliklerini de birlikte takip ettiklerini söyleyen Kahraman, geçmişten bugüne kültürel etkinliklerde sayısal artışa rağmen kalitenin düştüğünü söylüyor.

Sonsuz Yol karanlıkta çıktı

Coşkun Karademir İranlı sanatçı Mahsa Vahdat ile Mevlana ve Yunus Emre şiirlerini seslendirdi. Endless Path albümünü Norveç'in başkenti Oslo'daki neredeyse hiç ışık almayan Emanuel Vigeland Müzesi'nde kaydeden Karademir, "Bu albüm nefsimizi, kişiliğimizi terbiye etti" diyor.

Trenlekütüphane keşfediyor

Kütüphanelerin gerçek işlevini ABD’de fark eden Merve Yavuzdemir ve kızıyla kütüphaneye gidemeyen Havva İrmak, çocuk kütüphanelerinin sayısını arttırmak için çalışan 2 anne. Kütüphane sayısını arttırmak istemeleri gibi gerçekleştirdikleri etkinliklerle de din, dil, ırk farketmeksizin her kesimden çocuğa ücretsiz olarak ulaşıyorlar. Şehir şehir dolaşıp masal okuyorlar.

Çöllerülkesinde suya yolculuk

Evde musluğu açıp zahmetsizce ulaştığımız su Afrikalılar için bulunmaz bir nimet. Aslında çölde nereyi kazsanız suya ulaşmak mümkün. Ancak imkansızlıklar yüzünden insanlar her gün kilometrelerce yol yürüyerek susuzluklarına çare arıyorlar.

Açıkhavada film keyfi

Sinemaseverler, Eylül ayı boyunca Salı ve Perşembe günleri saat 20:30’da açık havada film izlemenin keyfini Zorlu Alışveriş Merkezi’nde yaşayacaklar.

+

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
Yenisafak.com bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.