Bayramınalternatif rotaları

Dokuz günlük Kurban Bayramı tatili yaklaştıkça planlar da netleşmeye başladı. Ancak henüz planını yapamamışlar için büyük şehirlere yakın birkaç lokasyon seçtik.

Kızılcığın tam mevsimi

Kızılcık, “üçüncü göz” olarak adlandırılan ve beyinde bulunan epifiz bezini temsil eder. Yani kızılcık beyin, beyinde bulunan epifiz bezi, göz gibi bir çok organ ve sağlıklı yaşamayı sağlayacak vücut saatimizin düzeni için çok değerli bir meyve… Üstelik tam mevsimi.

MutfaktaOsmanlı tarifleri var

Binlerceyıllık yemek kültürümüzün içinde binlerce de tarif var. Bamya Çalkalaması veya Gülbeşeker Şemsiyesi 19. yüzyıldan sonra unuttuğumuz lezzetlerden.

Bayram alışverişini fırsata dönüştürün

Bayram alışverişinizi fırsata dönüştürebilirsiniz. Sezon sonunda kıyafetler indirime girmişken hem bayram için hem gelecek sezon için alışveriş yapma olanağına sahipsiniz. Kıyafetlerin sezon trendi değil her zaman giyilebilecek bir tarzda olmasına dikkat edin.

Ok atmayaüç yaşındabaşladım

Bulgaristan’da düzenlenen Avrupa Grand Prix müsabakalarında milli okçu Mete Gazoz, şampiyon oldu ve altın madalya kazandı. 19 yaşındaki milli sporcu üç yaşından beri okçulukla ilgileniyor. Gazoz, “Babam başta olmak üzere ailem okçuluk dünyasının merkezinde yer aldığı için oyuncaklarım da doğal olarak ok ve yaylar oldu.“ diyor.

Mona Roza’yla yola çıktım

Eskişehir’de dergi çıkararak yayın dünyasına adım atan Ahmet Kot bugüne kadar üç yayın evi kurdu ve Türk okurlarını ilk kez Batı dünyasındaki önemli yazarlarla tanıştırdı. Kot, yayıncılık serüvenine Ankara’da öğrenciyken Sezai Karakoç’un Mona Roza şiirini evdeki teksir makinasından korsan basıp çoğaltarak girdiğini söylüyor.

Gelenekselsanatlarınikinci altındönemindeyiz

Cilt sanatçısı Gürcan Mavili’ye göre geleneksel sanatlarda 16. yüzyıldan sonra ikinci bir altın çağ yaşıyoruz. Geleceğin Ustaları gibi önemli yarışmalar da nakkaşhane geleneği bir anlamda yeniden sürdürülüyor.

Mona Roza’yla yola çıktım

Eskişehir’de dergi çıkararak yayın dünyasına adım atan Ahmet Kot bugüne kadar üç yayın evi kurdu ve Türk okurlarını ilk kez Batı dünyasındaki önemli yazarlarla tanıştırdı. Kot, yayıncılık serüvenine Ankara’da öğrenciyken Sezai Karakoç’un Mona Roza şiirini evdeki teksir makinasından korsan basıp çoğaltarak girdiğini söylüyor.

İstanbul’u en az beş defterle gezin

İstanbul tarihçisi, yazar Haldun Hürel ile İstanbul’un hangi semtlerini hangi mevsimlerde gezilir, kendimize nasıl rotalar çıkarmalıyız, İstanbul’un en dar sokağı, en küçük camisi, en uzun isimli camisi nerededir gibi konuları konuştuk. İstanbul’un gelişigüzel gezilemeyeceğini söyleyen Hürel, “Gezmenin de bir kültürü ve güzergahı var. Ben İstanbul gezileri için beş defter istiyorum” diyor.

Bayramın tadı nostaljiyle çıkıyor

Kurban Bayramı gelmeden telaşı başladı. Evlerde, çarşıda, kurban pazarlarında ayrı bir pazarlık heyecanı var. ‘Nerede o eski bayramlar’ demeden güzel bir bayram geçirmek için biraz hazırlanmak yeterli.

Bu toprağınâşık ruhluçocuklarıyız

Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi kurucu rektörü Prof. Dr. Erol Parlak, eğitim kurumları çerçevesinde geleneksel müziğin ihmal edildiğini ve neredeyse on iki bin yıllık Anadolu’nun aslında bir anlamıyla yok sayıldığını söylüyor ve “Bizler bu toprağın âşık ruhlu çocuklarıyız” diyor.

Suudi aktivistler direniyor

Suudi kadın aktivistlerin gözaltına alınması Suudi Arabistan ve Kanada arasında diplomatik krize neden oldu. Ancak bu ne ilk ne de son tutuklama. Kimi aktivist kadınlar araba kullanma hakkını kutlarken tutuklandı, kimi sosyal medyada reformlara rağmen kadınların suçsuz yere hapsedilmesini eleştirdiği için. Çoğu yazar ve akademisyen olan Suudi kadınların mücadelesi sürüyor.

İsrailli liderleri yargılayacağım

Ahed Tamimi Filistin’in özgürlük mücadelesine yeni bir boyut getirdi. Tutuklu kaldığı sekiz ay boyunca dünyadaki İsrail karşıtlarının desteğini alan 17 yaşındaki genç kız , “Uluslararası hukuk okuyacağım, çünkü İsrail işgal liderlerinin yargılanmasını istiyorum” diyor.

Salatayla kurt adam diyeti

Ayın durumuna göre belli günlerdevücuttaki su oranını artırmayı ve bu sayede detoksu hedefleyen bu diyet, insan vücudundan bol miktarda su ve suyla beraber toksinlerin atılmasını hedefliyor. Düzenli beslenme ve sporla desteklenen kurt adam diyetini doğru yaptığımızda 2 günde ciddi bir sağlık düzelmesi görebileceğimiz söyleniyor.

Kitapların içinde bir mola

Kadıköy’ün kalabalığından kaçmak için rotanızı Yeldeğirmeni’ne çevirdiğinizde Uzun Hafız Sokak’ta biraz soluklanmak, keyifle kitabınızı okumak için yeni bir adresiniz daha var: Tefrika Tükkan. Tefrika Tükkan hem yayınevi, hem de bir kitap-kafe.

Doktor ve hasta arasında duygusallık koptu

Bir yanda ‘Doktor bizimle ilgilenmiyor’ diyen hasta ve hasta yakınları diğer tarafta ‘can güvenliğim yok’ diyen doktorlar. Peki kim haklı? İşte bu sorunun cevabı tam olarak şu: Haklı ve haksız yok asıl sorun iletişimsizlikte. Çünkü teknoloji arttıkça hasta ve doktor arasında iletişim kalmadı bu da iki taraf arasındaki duygusal ilişkiyi kopardı.

Festivaller bizi yansıtmıyor

Yunus Emre Enstitüsü, Sinema Genel Müdürlüğü ve İstanbul Şehir Üniversitesi 19 ülkeden 23 genç sinemacının katıldığı Türk Sineması Yaz Okulu›nu başlattı. Amaç yabancı sinemacılara Türk sinemasını yakından tanıtmak. İstanbul Şehir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Peyami Çelikcan, “Yurt dışındaki festivallerde sadece birkaç film ve yönetmen tanınıyor. Türk sineması hakkında bütünlüklü bilgiyi bu program verecek” diyor.

Yetimler geleceği kuracak

Savaşa ve yıkıma şahit olan binlerce Suriyeli çocuk ülkemizde yaşamını sürdürüyor. Psikiyatrist Basel Namera da özellikle yetim ve zeki Suriyeli çocukların topluma kazandırılması için uğraş veriyor. Üç yıldır yürüttüğü “Geleceğin Suriyeli Liderleri” projesiyle çocuklara bir yandan psikolojik destek verirken diğer yandan yeteneklerini ortaya çıkarıyor.

Bize dinimizi üç Muhammedöğretti

Türkiye’de ilahiyat fakültelerinin ilk açıldığı yıllarda Arapça ve din dersleri öğretecek hoca bulunmadığını dile getiren İhsan Süreyya Sırma ”Arapça dersini Alman şarkiyatçı Helmut Ritter öğretmiştir. Her zaman söylerim okullarda bize dini üç Muhammed öğretti diye. Biri Muhammed Hamidullah, biri Muhammed Tayyip Okiç ve diğeri de Muhammed Tanci. Türkiye’de hoca olmadığı için onlar yurt dışından getirildiler” diyor.

Dolapta eskimesinmuhalif gelinlik olsun

Binlerce lira verdiğiniz, özel kumaşlarla terzilere diktirdiğiniz gelinlik ve abiyeler dolabınızda kendi kendine eskimeye başladı. Dahası dolapta boşuna yer kaplıyor. Atmaya da kıyamıyorsunuz, buruşturup bir yere kaldırmaya da. Oysa bir başkasının da işine yarasa ne güzel olurdu! Muhalif Gelinlik tam bunu yapıyor. Tek bir gün için alınmış gelinlikleri yeni sahipleriyle buluşturuyor.

Amerika 5 bin yıllıkgeçmişi yok edemez

Irak eski cumhurbaşkanı yardımcısı Tarık El Haşimi, ikinci vatanım dediği Türkiye’de gurbeti yaşamadığını söylüyor. Dedelerinin Osmanlı ordusunda general olduğunu dile getiren Haşimi, “Ne Amerika ne IŞİD beş bin yıllık Irak medeniyetini yok edemez” diyor.

Kulis değil sanat yaptım

Ağız armonikası virtüözü Ahmet Faik Şener daha bilinen adıyla Balarısı Ahmet, Türkiye müzik tarihinde ilklere imza attı. İlk kez konçertolar çaldı. Müzikli fanteziler adıyla gazinolarda bir ekol başlattı. Bugün 93 yaşında olan Balarısı Ahmet, “Ben mesleğimin kulisini yapmadım. Sadece sanatımı icra ettim. Öyle şeylere tenezzül ve tevessül etmedim” diyor.

Yoksulluğun ev hali

Mezarlık, suyun üzeri, penceresiz toprak yığınları, tel kafesler, tenekeler. Tüm bunlar dünya üzerinde evi olmayan yoksul insanların barınmak için buldukları en ilkel yöntemler. Küreselleşen dünyada fakirlik boyut değiştiriyor ve gecekondu bile bir hayale dönüşüyor.

Eriğin mevsimi geldi

Osmanlı saray mutfağından, Anadolu yerel sofralarına, erikli kebaplar, çorbalar ve içeceklere rastlamak mümkün. İçerdiği vitaminlerle sinir sistemi sağlığından cilt ve göz sağlığına kadar her şeye faydalı.

Her daim Üsküdar her öğünde kahvaltı

Üsküdar’ın Eski Mahkeme Arkası Sokağı’nda yer alan İncirhane’nin sloganı, her daim kahvaltı. Günün her saatinde hafif menüsüyle müşterilerine hitap eden Kerem Ensaroğlu, İncirhane’de gastronomi bilgisiyle, ailesinden gelen antika merakını bir araya getirmiş.

‘Hayatta kaldığım için suçluyum’

Srebrenitsa annesi Hatice Mehmedoviç hayatını yitirene dek Bosna Savaşı’nda yaşananları dünyaya anlatmaya çalıştı. Tümailesini soykırımda kaybeden Mehmedoviç, yaşananların sembolü haline gelmişti.

Göçmensin öyle kalacaksın

Avrupa’da ırkçı nefret söylemi her geçen gün daha da artıyor. Sadece mültecilere değil, kendi topraklarında doğup büyüyüyen göçmenlere karşı da ayrımcılık yapılıyor. Ünlü futbolcu Mesut Özil'in Almanya Milli Takımı’nı terk etmesi fitili ateşledi. Aynı derten muzdarip olan göçmen futbolcular seslerini yükseltti. Çoğu her başarısızlıklarında göçmen damgası yemekten şikayetçi.

Yerli kahramanlar Spiderman’a karşı

Erkek çocuklar Spidermen’le Superman kostümleriyle yatıp kalkıyor. Kız çocuklarında da ise bir Elsa meselesi var ki sormayın! Oysa bizim kahramanlarımızı çocuklara anlatmamız gerekiyor. En başta da Hz. Hamza’yı, Dede Korkut’u ve tabi 15 Temmuz’un kadın – erkek tüm kahramanlarını...

SalahBirsel’elayık bir film oldu

Mehmet Güreli’nin yeni filmi Dört Köşeli Üçgen vizyona girdi. Salah Birsel’in aynı adlı romanından uyarlanan film kendisini “uluslararası bir gözlemci” olarak nitelendiren bir “gözlemcinin” hikayesini anlatıyor.

İslam alemi çökmüyor,farkındalık yaşıyor

Suriyeli İslam alimi ve düşünür Cevdet Said, Suriye’deki savaştan sonra ailesiyle birlikte İstanbul’a geldi ve burada yaşıyor. Suriyeli alim, hayatı boyunca Kuran-ı Kerim ve hadisler ışığında savaş söylemlerini çürüten kitaplar kaleme aldı. Biz de onunla İslam dünyasının sorunlarını ve çözüm önerilerini, Türkiye’nin bu konudaki rolünü, Suriye’nin geleceğini ve günümüz Müslümanlarının halini konuştuk.

Bildiklerimi kendime saklayıpağladım

Cat Stevens olarak doğan İslamı seçtikten sonra Yusuf adını alan Yusuf İslam geçtiğimiz hafta 70 yaşına girdi. O hayatındaki en önemli değişimin abisinin getirdiği Kur’an’ı incelerken okuduğu Yusuf süresiyle başladığını söyler.Kıssayı okurken Yusuf’un kardeşlerini affetmesini kendi şarkısını yazarkenki hislerine çok benzer olduğunu fark eder.

Mutluluğu ararken görevimizi unuttuk

Günümüz Müslümanlarının dünyevi mutluluk için emek harcadığını dile getiren William Chittick, “İnsan, en temel sorumluluğu olan kendini bilme sorumluluğunu kaybetmiştir. Bu, modern dünyanın armağanları olan eğlencenin, sporun, internetin, ilâçların ve benzeri şeylerin desteklediği ‘kendini unutma’ hali yeni dünyanın normali olmuştur “ diyor.

+

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
Yenisafak.com bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.